AGENDA VRIJDAG 19 JANUARI 1940 DE LF.IDSCHE COIJRANT r.ERSTE BLAD - PAG. 2 lagen, ovetctoiiLg vet. efc Bloedzuiverende i|an OartaSI U* DrJBMEENK 4Q cF./O doos/c van 4 Op. \ogoHsn. do stoelgang en WAfruMchon. hot ticfaaom. Abonoerrvmtsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze ajenten /O cent per woAk; f Xr.60 per kwartaal Franco per povt 1.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Loste nummert 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstena 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 STRENGE VORST. De Bil) seint i Verwachting: Des nachts en des ochtends plaatselijk zeer 6trenge vorst, overigens strenge tot matige vorst, nevelig tot helder of half- bewolkt, droog weer, zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. Z. O. wind, 10 gr. C. Vlissingen: licht/bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, matige Z. O. wind, —12 gr. C. Groningen: betrokken, matige Z. O. O. wind 9 gr. C. Maastricht: betrokken, stil, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De stroom van koude continentale licht over Oost-Europa, die door de ontwikke ling van het minimum voor de Zuidkust van Noorwegen en over de Noordzee was onderbroken, herstelt zich weer. Het hoö- gedrukgebied over de Baltische Staten bouwde zich op tot 1030 mbar én de lucht drukstijging zijn nog niet ten einde. In het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag. Depressies van 1000 mbar liggen over Italië en den Balkan. In de Adriatisohe Zee stak de „bora" weer op. Zware sneeuw viel in het binnenland van Yougo-Slavië en zelfs een station aan de Zuidpunt van Sardinië meldde gisteren op het midden van den dag matige sneeuw met een tem peratuur nabij het vriespunt. Ten Westen van Portugal ontwikkelde zich een nieuwe storing, welke O. N. O. waarts doordringt. Zij bracht zware regens aan de kust van het Iberische Schiereiland en sneeuw op de hoogvlakten bij lichte tot matige vorst. Het arctische maximum over Groenland van 1040 mbra neemt langzaam verder af. Het vlakke minimum over de Noordzee vult verder op. Een ktrn van 1010 mbar ligt nog nabij Zuid-Noorwegen. Zijn storings front is verder naar het Oosten getrokken en gaf gisteren aanleiding tot zware sneeuw over het midden van ons land en heden morgen aan de Zuidkust van Noorwegen. Tijdens de nachtelijke opklaringen daalde de temperatuur bij ons boven het dikke sneeuwdek zeer snel. In den Helder was de temperatuur van gisterenavond 0 gra den en hedenmorgen 12 graden. LUCHTTEMPERATUUR 9.6 gr. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*.l Van Vrijdagnamiddag 4.52 uur tot Zaterdagmorgen 7.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 20 Jan. voorm. 10.20 en namè 10.45 uur. Maan op 12.28 Zaterdagmiddag. Maan onder 4.17 uur Zaterdagnacht. VEREENIGING „OUD-LEIDEN." Gisteravond werd in de bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia'' de algemeene jaarvergadering van de Vereeniging „Oud- Lelden" gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. H. A. Idema. Deze heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom den eere-voorzitter, prof. dr. L. Knappert en mevr. Kernkamp- van Ameyden van Duyim. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle aftredenden op voorstel van prof. Knappert bij acclamatie werden herkozen. Aan het hierna door den secretaris, den heer A. Bicqer Caarten, uitgebrachte jaarverslag, ontleenen wij, dat de tijdsom standigheden een bijzonder stempel op de werkzaamheden der vereeniging hebben gedrukt. In verband hiermede wordt voor al ten aanzien van de pogingen tot het' doen herleven van de oude schoonheid in de stad, een strijd, welke sinds eenige jaren met succes is ingesteld de vraag gesteld, wat de toekomst brengen zal. Ondanks den zorgvollen tijd heeft het bestuur gemeend zooveel mogelijk op de gebruikelijke wijze te moeten voortgaan met het opwekken van de belangstelling voor de geschiedenis en de oude momu- menten van stad en omgeving en aan die belangstelling heeft het gelukkig geenszins ontbroken: angstig groot was de deelna me aan de gemaakte uitstapjes, gronl eveneens het aantal belangstellenden bij de gehouden voordo-achten. Het ledental liep op tot 525 personen. Het jaarverslag wijdt verder uitvoerig uit over hetgeen in het afgeloopen jaar werd gedaan en hoe tal van historische bijzonderheden, vooral op gevels van hui zen, door restauratie aan de vergetelheid werden ontrukt. Het herstel van het oude Gravensteen blijft eveneens noodzakelijk. Het stemt tot blijdschap, dat de regeering op de begroo ting van 1940 een post heeft uitgetrokken .als bijdrage in de kosten van herstel, waarmede de2e aangelegenheid in een ac tueel stadium is gekomen. Ook in de omgeving van Leiden heeft het arbeidsveld der vereeniging zich uit gestrekt, alhoewel het moeilijk is aldaar het streven der vereeniging ingang te doen vinden. De plattelandsbevolking is zioh veelal niet bewust van de waarde van het oude karakter barer dorpen en het eigen karakter van het landschap van deze streek met zijin forsche boerderijen met inrijhek- •ken en ophaalbruggen met opschriften, met molens, bruggen en slingerende dij ken, poelen en plassen en hier en daar kleine resten van duinen en andere natuur gronden. Helaas, hoe vaak nog wordt hier veelal onbewust met vernietigende ban ingegrepen. In verband hiermede doet het bestuur een beroep op alle belangstellenden om imede te strijden voor het behoud van de schoonheid an Rijnland. De secretaris maakt vervolgens aan het slot van zijn verslag een algemeene op merking over de watermolens van Leiden's omgeving. Zooals bekend, bestaat de kans, dat in tijdien van oorlog de mechanisch gedreven polderbemalingen niet of onvoldoende over stroom of brandstoffen zullen kunnen be schikken, waardoor de windmolens thans zeer in waarde toenemen. Het zal dan ook zeker geen toeval zijn, dat in het afgeloo pen jaar in Rijnland geen enkele wind watermolen buiten werking is gesteld en daarentegen vier watermolens worden ver beterd door het aanbrengen van gestroom lijnde wieken. De penningmeester, de heer A. W. Wichers Rollandet bracht vervolgens het financieel verslag uit. De inkomsten be droegen 1687 met een klein batig slot. Na afhandeling der agenda stond op het programma een voordracht van dr. J. H. Kernkamp uit Den Haag over: „De biblio theek van den koopman Daniel van der Meulen onder den hamer (Leiden 1600/ 1601)". Aangezien dr. Kernkamp weger.s ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn, werd zijn voordracht gelezen door zijn echtgenoote, mevr. H. L. Kernkamp- van Ameyden van Duym. VER. VAN R.K. GEMEENTERAADS LEDEN. In den Statenkieskring Leiden. In café restaurant ,,'t Schuttershof" hield de Vereeniging van R.K. Gemeenteraads leden in den Statenkieskring Leiden gis teravond haar jaarlijksche algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer mr. A. J. M. van Moorsel. Deze uitte zijn vreugde over de opkomst, die ondanks het winterweer bijzonder goed was te noemen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden werden her kozen, uitgenomen de heeren F. C. van Lierop Jzn. (Hillegom) en A. C. Meyer (Noordwijk), die zich niet herkies baar hadden gesteld en in wier plaats werden gekozen de heeren P. A. v. Reisen (Voorhout) en Joh. A. Mens (Voorscho ten). De heer mr. A. J. M. van Moorsel (Wassenaar) werd bij acclamatie herkozen als voorzitter. Inleiding mr. C. van Haren. Hierna was het woord aan den heer mr. C. Ch. A. van Haren uit Wassenaar, se cretaris van de Federatie van R.K. Ge meenteraadsleden en directeur van het Ad viesbureau te Den Haag, die een causerie zou houden over: „de Gemeente in tijd van Oorlog". Spr. zeide in deze causerie eenige helaas actueele vraagstukken te willen behande len, n.l. eenige algemeene maatregelen, welke den laatsten tijd in verband met den internationalen toestand genomen moesten worden. Onze wetgeving kent verschillende toe standen, doch de toestand van vrede wordt daarin niet genoemd, aldus spr. Van 1914 19^0 hebben we eigenlijk geleefd is een toestand van oorlogsgevaar, d.w.z. van rechts-standpunt bezien. Die toestand is ook afgekondigd in Sept. 1938, in April 1939 werd deze afkondiging herhaald. De tweede toestand is de staat van oor log, zooals in Sept. j.l. voor het geheele land is afgekondigd. Daarop volgt de staat van beleg, zooals sindsdien voor sommige deelen van het land is afgekondigd. Onder den staat van oorlog behoudt het gemeentebestuur in het algemeen zijn wet gevende bevoegdheden. Indien de militaire autoriteiten ingrijpende veranderingen wil len aanbrengen, dan kan zulks niet zonder overleg met de gemeentebesturen. Zoo stelt het militair gezag op het oogenblik reeds maatregelen vast, waaraan de bur gers zullen moeten voldoen, indien hun hulp wordt gevraagd voor militaire doel einden. Bij den staat van beleg komt het burger lijk gezag onder het militair gezag te staan. Dan gaan b.v. de bevoegdheden van den burgemeester over op den bevelvoerenden commandant. In Limburg zijn in dien geest b.v. maatregelen genomen betreffende de viering van carnaval en de sluiting van café's. Op grond van de Wet van 1899, de Wet van Staat van Oorlog en Beleg, kan door het militair gezag ook een geheime politie ingesteld worden, in den trant van een Gestapo of een Gepeoe. Dat het militair gezag daartoe zal overgaan, staat intus- schen geenszins vast. De Staat van Beleg gaat zoover, dat in breuk kan worden gemaakt op de Grond wet Zco mag in de provincie Utrecht buiten de stad Utrecht geen enkele open bare vergadering worden gehouden zonder toestemming van het militair gezag. Die bevoegdheid strekt zich ook uit tot de vrij heid van drukpers, het sluiten van schouwburgen en bioscopen, het oproepen van burgers om hen als militair dienst te laten doen. Over den burgerlijken dienstplicht vol gens Art. 187 der Grondwet, door spr. ge releveerd, zeide spr. o.m., dat deze plicht wel een bijzondere actueele beteekenis heeft. Hoewel hopend en biddend, dat het oorlogsgevaar ons land zal voorbijgaan, is bij spr. de vraag gerezen, of toch niet een nadere regeling en uitvoering van dit arti kel zou moeten komen. In 1917 is er reeds een ontwerp van wet in dien geest ge weest, doch het is niet tot openbare behan deling gekomen. De toestand lijkt spr. thans anders en hij vraagt zich af, of de regeering niet van de bevoegdheid tot bur gerlijken dienstplicht gebruik zou moeten maken om alle noodzakelijke diensten te organiseeren t.o.v. de oorlogsindustrie, de voedselvoorziening, bescherming van dij ken, met daarnaast vrouwelijke organisa ties ook voor die diensten, welke in ande re gevallen door mannen zouden moeten verricht worden. Spr. zeide niet zco optimistisch te staan tegenover de vrijwillige hulp en juist daar om lijkt hem een gedwongen organisatie van den burgerlijken dienstplicht zeker ge- wenscht. Ten aanzien van de Luchtbeschermings- wet-1936, ontsproten uit vrijwillig initia tief, zeide mr. v. Haren, dat de leiding hier van is toevertrouwd aan burgers. De ge meenten zijn ten aanzien van de luchtbe scherming verdeeld in drie gevarenklasse. De eerste klasse beslaat omstreeks 30 ge meenten, waar regeeringsgebouwen, mili taire industrieën enz. gevestigd zijn, de tweede strekt zich uit over 'n 70-tal ge meenten, als b.v. die waar garnizoenen ge vestigd zijn. De derde klasse ten slotte be vat de overige gemeenten van het,land. Over de schuilloopgraven, voor den aan leg waarvan de gemeentebesturen hebben te zorgen, wilde spr. geen oordeel vellen, gezien de verschillende opinies, welke daarover bestaan. De vraag of een raadslid hoofd van een luchtbeschermingsdienst mag zijn, heeft reeds veel stof doen opwaaien, doch naar spr. meedeelt, mag zulks wel indien be doeld raadslid door den burgemeester is opgevorderd. Wat in het algemeen de uitvoering van art. 194 der Grondwet betreft, zeide spr. ten aanzien van de actieve en passieve luchtverdediging, dat het er feitelijk wei nig toe doet, waar het geld vandaan komt. Hoofdzaak is, dat er luchtdoelbatterijen komen, zeker voor de meest kwetsbare plaatsen in een gemeente. Een andere kwestie der mobilisatie voor de gemeentebesturen is die van het secre tarie-personeel. Over het algemeen heeft men hierin zooveel mogelijk voorzien door het instituut der volontairs. Iets derge lijks vindt men in de kweekelingen-met- acte bij het Onderwijs en men zou voor het Leger volgens den heer Suring in de Kamer het instituut van soldaten met sterren kunnen invoeren. Wat de distributiewet betreft, zeide mr. v. Haren, dat de taak der gemeente hier zeer klein is, omdat de distributie nu, in tegenstelling met 19141918, centraal ge regeld is, waarbij de burgemeester voor de gemeente de leiding heeft. Ook bij prijsopdrijvings- en hamsterwet is de bur gemeester alleen ingeschakeld. In het algemeen acht spr. het wensche- lijk, dat gemobiliseerde raadsleden ontslag nemen, temeer wijl zij na demobilisatie hun plaats weer kunnen innemen, indien hun vervangers dan ontslag zullen nemen. Men kan daarover te voren een overeen komst treffen. Wethouders behoeven geen dienstplicht te vervullen. Wordt een dienst plichtige tot wethouder gekozen, dan kan de minister van Defensie hem laten gaan, doch hij kan hem ook houden. De kosten der mobilisatie bedragen 1.7 millioen per dag of 600 millioen per jaar. De eigenlijke kosten der mobilisatie moe ten worden bestreden uit geldleeningen te gen 4 pet., af te lossen in 15 jaar, hetgeen een bedrag vordert van 62 millioen per jaar, indien de mobilisatie niet langer dan één jaar zal duren. Op het oogenblik beta len we nog aan de oorlogsschuld 1914 1918. welke 2.4 milliard kostte. (De mobi lisatie van 1870 vorderde slechts 4 mil lioen!). Na deze uiteenzetting van veelzijdige maatregelen, zeide spr. van meening te zijn, dat de democratie hier te lande zich toch wel meer zal hebben in te stellen op den werkelijken toestand van het oogen blik. Het Nederlandsche volk zal zich onge twijfeld nog vele opofferingen moeten ge troosten om verzekerd te zijn van het be houd van datgene, wat het thans bezit op velerlei gebied. Op den basis van vrijwilli ge samenwerking tegenover dwang zal de democratie haar standpunt ten deze heb ben te bepalen. (Applaus). De voorz. sprak hierna een woord van dank tot mr. van Haren, waarna door en kele aanwezigen over enkele details van zyn uiteenzetting vragen werden gesteld, 1174 welke door mr. v. Haren werden beant woord. Als datum voor de volgende vergadering werd vastgesteld Woensdag 22 Mei. Bij de rondvraag brak de heer P. A. van Reisen een lans voor de groote gezinnen. Naar spr.'s meening wordt er in Nederland nog veel te weinig gedaan voor de groote gezinnen, wanneer men dit vergelijkt b.v. met hetgeen er geschiedt in Duitschland en Italië. Spr. vestigde hierbij speciaal de aan dacht op de gezinstarieven voor gas, wa ter en electriciteit, waarvan hij een ver lichting voor de groote gezinnen zeker wil aanbevelen. Hierna volgde sluiting der vergadering. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR. RIJNLAND. Zooals gisteren reeds gemeld hield de Kamer van Koophandel voor Rijnland gis termiddag zijn eerste vergadering in dit jaar onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. De commissie tot nazien der geloofsbrie ven van de herbenoemde leden der Kamer en van het nieuwgekozen lid, den heer W. G. Schrandt, rapporteerde gunstig over de toelating, waarna de heer Schrandt door den voorzitter werd geïnstalleerd. Spreker wenschte den heer Schrandt geluk met zijn benoeming, uitte de verwachting, dat hij een waardig opvolger zal mogen zijn van den heer Sanders en sprak er zijn vreug de over uit, dat de heer Schrandt twee be langrijke takken van industrie vertegen woordigt, n.l. de wol- en dek en industrie. De voorzitter hield hierna zijn reeds ver melde Nieuwjaarsrede. In antwoord hierop sprak de heer J. v. d Steen een woord van dank tot den voor zitter, naar wiens rede met groote belang stelling werd geluisterd. Spr. dankte den voorzitter tevens voor de voortreffelijke wijze, waarop hij ook in het afgeloopen jaar de Kamer geleid heeft. Spr. uitte daar op wederkeerig zijn beste wenschen voor den voorzitter en alle leden van het bu reau. Verkiezingen. De heer D. ten Cate Brouwer werd ver volgens herkozen tot algemeen voorzitter, de heeren N. Parlevliet en H. M. Simonis tot ondervoorzitter, resp. van het Groot- en Kleinbedrijf, de heeren ir. Guljé en J. van der Steen tot waarn. ondervoorzitters resp. van het Groot- en Kleinbedrijf. Daarna had de verkiezing plaats van le den der diverse commissies. Alle aftredende leden werden als zooda nig herkozen. In de vacature-J. F. X. Sanders werd ge kozen tot lid van de Commissie van Toe zicht op de scholen voor Middelbaar On derwijs de heer W. G. Schrandt, tot lid van de Comm. voor Vervoer, Post en Telegra fie in de vac.-Sanders de heer W. G. Schrandt, in de vac.-Alkemade (die be dankt had) de heer W. v. d. Meer, in de commissie voor de uitverkoopen enz. vac.- Sanders. de heer J. H. A. Schoondergang, in de commissie voor het Verslag der Ka mer vac.-Sanders de heer P. A. de Gooyer. De notulen der vorige vergadering wer den hierna zonder bemerkingen goedge keurd. De ingekomen stukken leverden weinig stof tot bespreking op. Aan de Ver. tot het stichten en in stand houden yan Holland Huizen in het Bui tenland werd voor het Huis in Brussel een subsidie van 25.verleend. Deponeering leverings voorwaarden. In verband met het feit, dat het her haaldelijk voorkomt, dat aan de Kamer verzocht wordt algemeene bepalingen be treffende leverings- en andere voorwaar den te deponeeren, is het Bureau der Ka mer van oordeel, dat aan dergelijke ver zoeken gevolg moet worden gegeven, ter wijl het tevens tot de slotsom is geko men, dat daarover algemeene regels die nen te worden gesteld en een retributie dient te worden geheven. In dien geest wordt een yoorstel aan de Kamer gedaan, terwijl als retributie een bedrag van 5.-^- per aanvrage wordt voorgesteld. De voorz. licht hierbij toe, dat deze in schrijving niet beteekent een keur op de ingeschreven artikelen. De voorwaarden kunnen gratis door belanghebbenden wor den ingezien. Het voorstel wordt z.li.st. goedgekeurd. De spoorbrug te Oude Wetering. Door den heer A. O. Rijsdijk, directeur van de N.V. Ned. Krachtvoederfabriek „Muscator" te Oude Wetering, is aan de K. v. K. verzocht een bijdrage te geven ten einde de exploitatie van de voormalige spoorbrug over de Ringvaart van de Haar lemmermeer, welke brug de verbinding vormt tusschen den op de oude spoorba nen aan gelegden nieuwen Provincialen weg en de Haarlemmermeer, voor de naaste toe komst te verzekeren De exploitatie zou vanaf 16 Jan. ter hand worden genomen door den Haarlemmermeerpolder, wanneer door de gemeente Haarlemmermeer 500 en van particuliere zijde 2000 zou worden bijgedragen. Door particulieren was voor 1940 reeds LEIDEN. Maandag, Miva-feestavond in de Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der cpotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 13 tot en met V r ij d a g 19 Jan a.s. v/aargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegtsgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. een bedrag toegezegd groot f 1250, zoodat nog 750 noodig is om de brug voor het jaar 1940 te kunnen exploiteeren. Gezien het belang voor het district der Kamer bij deze verbinding stelde het Bu reau der Kamer voor een bedrag van 50 ter beschikking te stellen van den dijk graaf van den Haarlemmermeerpolder, die de leiding hierbij heeft. Na eenige gedachten wisseling wordt het voorstel goedgekeurd. Na rondvraag volgde sluiting der open bare vergadering. R. K. COÖP. „EENDRACHT". Propaganda-avond voor de vrouwen. Er schijnt toch een groote aantrekkings kracht te moeten uitgaan van dergelijke avonden, want ondanks de gevallen sneeuw, de gladheid en koude hadden omstreeks tweehonderd vrouwen gisteravond gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur van de Coöp. „Eendracht" en was de groote zaal in Bondsgebouw, aan den Steensohuur, geheel gevuld. Een opkomst welke voor zichzelf sprak en waaruit bleek, dat de Coöperatie zich in een goede belangstel ling mag verheugen. Te 8 uur opende de heer P. Heemskerk, voorzitter, de bijeenkomst met een har telijk woord van welkom. Het verheugde hem zoovelen hier aanwezig te zien, maar daardoor bleek ook tevens, dat deze avond niet een mislukking zou worden, dooh aan zijn doel zou beantwoorden. Drie jaar ge leden werd een dergelijke bijeenkomst ge houden, en wetende welke kracht er van kan uitgaan, had het bestuur gemeeind, ondanks de moeilijke tijden, dezen avond te beleggen, om de dames vooral aan te sporen de CoÖptratiete steunen, en wel omdat de Coöperatie dit ten volle verdient. De Filmcentrale van het R. K. Werklie denverbond had de verzorging van den 3 vond, welke werd ingezet met de Ame- rikaansche teekenfilm „Het Spookschip". Vervolgens werd vertoond de geluids-speel- L'lm van de Federatie „Groeiend inzicht". Deze film sprak voor zichzelf, uit de gepro jecteerde beelden niet alleen, maar vooral door het daarbij gesproken woord: „Sa men sterk", hetwelk domineerde op een wijze, dat het insloeg, en waarbij het ideaal aan de praktijk werd getoetst. Een geurige kop koffie, met als bijvoeg sel een gevulde koek, lieten de dames zich v.rel smaken, waarna de heer J. Hendriks, hoofdbestuurder van den Bond van R. K. Coöperatieve Vereenigingen het woord verkreeg, om in een begeesterend speechje iets te zeggen over de coöperatieve ge dachte en vooral v/aarom men lid moet zijn van een R. K. Coöperatie. Spreker had gehoord, dat zulks hier te Leiden wel eens noodig was en daarom deed het hem dubbel genoegen dit te kunnen doen voor een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal. Tot het doel van de coöperatie behoort niet in de eerste plaats, aldus spreker, de vraag: „als het dividend maar goed is?" Doch men dient zich af te vragen: „welke waar krijg ik voor mijn geld, en dan tegen den laag- sten prijs". Dit gaat hij in» breede trekken na, om dan te wijzen op het verkeerde in zicht van huismoeder, om daar te koopen, waar het cadeaustelsel aanlokt. Spreker waarschuwde tegen het verkeerde daarvan, want uiteindelijk wordt het verkregen cadeau door u zelf betaald niet allen, doch noopt u, om het te verkrijgen, tot onnoo- dige uitgaven, tot een boven uw koop kracht gaan, hetwelk niet anders kan zijn dan funest en daarom niet goed te keuren. Het afbetalingssysteem en al wat daar aan vast zat, kon evenmin bij spreker ge- rade vinden, hetgeen hij met sprekende voorbeelden aantoonde. Een waarschu wend woord meende hij eveneens daartegen tp moeten laten hooren, om toch vooral te zorgen, dat een gezin daar niet de dupe van wordt, want helaas, de gezinnen, die op dit systeem zijn of dreigen te worden op gebouwd, zullen diep In den put geraken en moreel en finantieel ten gronde gaan. Echter moet de Coöperatie, hetgeen nog wel eens voorkomt, evenmin beschouwd worden als een bedrijf waar uitstel van betaling mogelijk is. Hij toont het ver keerde daarvan aan en verzocht de aanwezi gen zich daaraan niet te bezondigen. Een goed coöperator koopt slechts datgene wat noodig is en op een wijze, welke niet bo ven zijn koopkracht gaat en dan contant. Daarna behandelde spreker: „Waarom lid van een R. K. Coöperatie". Wij Katho lieken hebben een hooger doel dan alleen materieele' belangen. Een hooger doel, waar over vaak maar al te weinig wordt ge sproken. „Samen sterk" is 't parool in deze tijden van verwarring. In het beginsel moeten wij sterk staan, trouw in het lidmaatschap aan vakorganisaties, aan den Volksbond, maar ook aan de Coöperatie, om mede te helpen vormen een Maatschappij gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde! (applaus). Na een korte pauze werd vervolgd met de film „Naar de Nieuwe Gemeenschap", waarna de avond besloten werd met een teekenfilmpje. Een kort slotwoord hield in een woord van dank aan allen en een verzoek om mede te helpen uitdragen wat was voorgehouden. Hiermede was deze uitstekend geslaagde bijeenkomst ten einde.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2