Laatste berichten Burgerliike Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 15 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAD - PAG. 3 STILLE OMGANG. De 1eden uit Leiden en omgeving wor den herinnerd aan de algem. leden-jaarver gadering, welke gehouden v.ordt morgen Dinsdagavond te 8 uur precies in den foyer der Stadsgehoorzaal ingang Breestraat. Al ler opkomst wordt verwacht, temeer daar dit jaar slechts één ledenvergadering wordt gehouden. Tevens hebben vrijen toegang katholieke belangstellenden boven de 18 jaar, óók dames. ST. JOSEPHS-GEZELLENVEREEN. De nieuwe vice-Praescs geïnstalleerd. De gewone bijeenkomst der Gezellen werd gisteravond onderbroken door een officieel halfuur, voor de installatie van den nieuwen vice-Praeses, kap. H. van D runen. Met den praases en de leden van den Raad van Bestuur werd de nieuwe Gezel len vader door de Kolping's Lijfwacht de zaal binnengeleid en namens de geheele vereeniging verwelkomd door ex-Senior St Menken, die o.m. zeidie, dat het werk van kap. van Drunen èn in Warmond èn in Boskoop de beste resultaten doet ver wachten. Daartoe zullen de leden moeten medewerken in hechten trouw rondom hun praeses-vadier. De levensvorming, die Let werk van Kolping biedt, zal dan ten- volle bereikt worden. Pastoor Beukers heeft hierna de installa tierede uitgesproken. Hij was er over ver heugd aan zijn Gezellen een nieuwen vice- Praeses te kunnen geven, die het hart van de vereeniging zal zijn, die zal bidden en offeren, die geheel zijn persoon wil geven aan de Gezellen van Leiden. Deze vereeni ging is zoo iets bijzonders door de directe zielzorg van den priester. Niet de leden leiden na onderlinge discussies, maar hier ■worden de leden geleid door den priester, door een gezondene van de H. Kerk. En dat is van groot belang, omdat juist de jon gemannen zooveel leiding noodig hebben. Spr. bracht in herinnering het werk van kapelaan van Drunen in reeds twee ver enigingen en vol vertrouwen werd daar om dit Kolpings-gezin door spr. aan hem toevertrouwd. Spr. wenschte hem daarbij toe, dat gevormd worden, door innige sa menwerking, de echte sterke gezinshoofden van later, waardoor de maatschappij chris telijker zal worden. Onder applaus spelde pastoor Beukers den nieuwen vice-Praeses het Kolping-in- signe op, waarna de heer van Bergen He negouwen namens den Raad van Bestuur aan Kap. van Drunen de verzekering gaf van de beste medewerking, opdat onder Gods zegen het werk van den nieuwen vice-Praeses zal slagen. Begroet met luid applaus hield kap. van Drunen zijn „pro gram-rede". Dank bracht spr. aan den pastoor voor het in hem ge stelde vertrouwen, om zulk een groote ver eeniging aan zijn zorgen over te laten. De steun en medewerking van de leden vroeg spr. om in vertrouwen, in elkaar begrij pen iets goeds te bereiken. Het ideaal van Kolping is de priester, die bidt, die leiding geeft, die leeraart. Spr. hoopt aan dit ideaal te beantwoorden. Gaarne aanvaardde spr. de medewerking van alle bestuurders en leden. Pas door hechte samenwerking is iets goeds te berei ken en daarom moet het „trouw aan Kol ping" geen leuze zijn zonder inhoud, doch doelbewust worden nagestreefd, eiken dag opnieuw, in godsdienstzin en arbeidslust, in gepaste vroolijkheid en sterke eendracht! De heer Steph. Menken heeft hierna een slotwoord gesproken, waarin hij vooral naar voren bracht, dat allen den plicht tot medewerking hebben, om rond den pries ter den hechten familieband naar Kolping's geest te handhaven. De „plechtigheid" was hiermee beëindigd en vele leden maakten van de gelegenheid gebruik om persoonlijk met hun nieuwen Gezellenvader kennis te maken. DOCOS-TRIDUUM GESLAAGD. Zoo is ons triduum dan weer voorbij. We kunnen over de opkomst tevreden zijri. Het gezellige ontbijt zal ons nog lang in pretti ge herinnering blijven. Beste dank aan de Zusters van het St. Lidwina-huis, dank ook aan den triduum-leider, dank aan iedereen, die meehielp, om deze dagen te doen sla gen. We denken hierbij vooral aan de mid denstanders, op wie wij een beroep hebben gedaan. Maar wat ook niet mag vergeten worden: dank aan onze Leidsche Courant, die zoo welwillend haar ruimte beschik baar stelde, en die daardoor een belangrij ke hulp was. We wisten het wel: op onze Leidsche Courant vertrouwt men niet ver- geefs. En nu maar weer tot ziens, hopenlijk spoedig op het sportveld of in de trainings zaal, of anders in een nabije gezellige ver gadering. N.B. Er is een snoodaard geweest, die de das van den geestelijken adviseur om z'n hals heeft gedraaid, en er mede naar huis is geloopen. We kunnen het hem vergeven, want de dassen leken sprekend op elkaar. Toch zou het beter zijn, wanneer hij aan de pastorie van den Haagweg even kwam ruilen. Echter liefst niet tusschen 's avonds 12 en 's morgens 7. W. d. L. COLLECTE ST. VTNCENTUSVEREEN. Conferentie St. Leonardus a Porta Manrito De opbrengst der collecte ten bate van de H. Leonardus a Portal Maurito-conferen- tie d'sr St. Vincentiusvereeniging gisteren gehouden in de St. Leonarduskerk heeft de mooie som opgebracht 233. De conferentie betuigt hiervoor haar grooten dank. Voor hen, die gisteren ver hinderd waren van haar sympathie blijk te igeven, vermelden wij het giro-n.ummer van den penningmeester. Het is:313912, ton na- me van: Jan J. M. Noordiman, Leiden. „VERRADEN LAND". Een tooneelavond van de St. Prancras- Kruisvaart. Gisteravond hebben Kruisvaarders van het St. Pancras-cohort in het St. Antonius Clubhuis voor hun ouders en leden van het 3-Cents-fonds een tooneelstuk opgevoerd. De zaal was overvol toen om ongeveer kwart over acht de directeur, Kapelaan P. Geven, een woord van welkom richtte tot alle aanwezigen en een beroep deed op hun medewerking en moreelen steun aan de parochieele jeugdbeweging. Het spel „Verraden Land", dat geschre ven werd door een der eigen leiders van het cohort Baanderheer Ant. Vlasveld werd ingeleid door een proloog.. Deze proloog verklaarde het doel en de betee- kenis van het spel. Polen verloor in den laatsten oorlog, ten gevolge van een inval van twee groote machten, zijn land en zijn vrijheid. Maar achter de triomfeerende le gers van de communistische grootmacht trokken de roode vazallen van het Bolsje wisme het land binnen en nestelden zich in de steden en dorpen van het geloovige katholieke land. Nu begon er voor het Poolsche volk een nieuwe strijd: een strijd om de vrijheid van zijn geloofsleven, dat bedreigd werd door een fanatieken aan val van de communistische anti-God actie. Vooral het werkterrein der Katho lieke Actie met zijn leiders geestelijken en leeken kreeg het zwaar te verdu ren. Ook de jeugdbeweging raakte in het gedrang en vele afdeelingen werden uiteen gerukt door de gevangenneming harer lei ders. Het doek gaat nu open, de proloog-zegiger trekt zioh terug, en we maken kennis met een afdeeling der Poolsche Katholieke Jeugdbeweging, die, beroofd van haar lei ders, een geheime - bijeenkomst heeft be legd in een bosoh na-bij een dorp, eenige mijlen ten Zuiden van de stad Lwow. De jongens hebben zich een der hunnen Spuky, een redenaar in den dop tot hun aanvoerder gekozen, die bijgestaan zal worden door twee assistenten: Stan en Laddy. Zij beramen een plan om de broe ders van het nabije klooster, die gevangen zitten, van voedsel te voorzien. Tijdens hun beraadslagingen bereikt hun het bericht, dat de priester van hun dorp, Pater An dreas, den volgenden dag voor de roode rechtbank zal worden gedaagd. Dat be tee kent natuurlijk de dood of verbanning. Kunnen zij niets bedenken om Pater An dreas te bevrijden? De kleine Stan weet raad, maar wil zijn plan niet verklappen. Wanneer Pater Andreas den volgenden dag voor de rechtbank staat, weet Stan binnen te dringen en biedt hij zichzelf aan als gevangene in de plaats van den Pater. Er is imimers aan een kleinen jongen veel minder verloren dan aan een grooten pries ter? Pater Andreas wil Stan's nobel aan bod niet aanvaarden m-aar de Bolschewis- ten blijken er ten slotte oor-en naar te heb ben. Den Pater krijgen zij nog wel eens en den jongen zullen zij murw trachten te krij gen en er dan een propagandist uit maken voor hun beginselen. Stan komt ir de ge vangenis en heeft daar allerlei kwellingen te verduren van een bruten gevangenbe waarder. Als zijn vriendjes Spuky en Laddy hem komen bezoeken heeft de cipier een voorwe-jdisel om hen alle drie gevangen te houden. Zij kunnen kostbare gegevens verschaffen en hij wil hen tot verraad dwingen. Hnoger en andere kwel lingen zullen hen tot rede brengen. Zij hou den echter stand alleen Laddy driegt 'n oageniblik te bezwijken en bieden hun leven ten offer tot behoud van he geloof in hun vaderland. Hun offer wordt aan vaard, Jezus zelf bezoekt hen als knaap in hun oei en neemt hen mee naar het Euwige Vaderland. Het spel bedoelt geen apologie te zijn en ook geen weerlegging van het communis me. Do oh eenerzijds suggereert het 't bru te gevaar van een communistische tyrannic en anderzijds laat het zien hoe levendig geloof, moed en offerliefde kunnen op bloeien in de harten der jeugd van onze Katholieke Jeugdbeweging. Het spel werd door de jeugdige spelers met toewijding opgevoerd en het had de levendige belangstelling en dankbare in stemming van alle aanwezigen. Het St. Pancras-cohort kan terugzien op een welgeslaagden avond! R.K. DAMES-TURNCLUB „ACTIEF". De damesgymnastiek-afdeeling van de Graal heeft gisteravond onder goede be langstelling van ouders en genoodigden haar jaarlijksche uitvoering gegeven in de Stadsgehoorzaal. De uitvoering geschiedde op het groote tooneel, de toeschouwers za ten aan tafeltjes in de zaal. Aanwezig waren de directeur van de vrouwelijke Jeugdbeweging in het bisdom Haarlem, A. Vollaerts. leeraar aan het Se minarie Hageveld te Heemstede, en voorts Pater S. Bcom, O.F.M., Kapelaan W. Ben de, Kapelaan P. Verhoofstad en Kapelaan A. Umans. De avond begon met de opmarsch van alle leden, die met vlaggen de zaal binnen marcheerden en zich op het tooneel op stelden. Daarna nam de zeereerw. heer H. Vol laerts het woord ter inleiding van dezen avond. Het verheugde spr. hier aanwezig te kunnen zijn en hij heette dan ook allen welkom. Hun, die de geestelijke leiding hebben in ons bisdom, gaat ook de sport voor meisjes zeer ter harte. En dit spreekt vanzelf. De sport biedt allerlei mogelijk heden en daarom moet er leiding zijn, wil er iets goeds tot stand worden ge bracht. Goed beoefend, voldoet de sport aan een behoefte. Directeur Vollaerts huldigde dan de lei ders, de heeren de Klerk en Duyndam, maar ook de katholieke Pers, hier in Lei den de Leidsche Courant, aan wie het, vol gens spr., niet het minst te dan1-en is, dat de R.K. Sportbeweging voor meisjes tot STEUN FINSCHE ROODE KRUIS. Ten behoeve van bovengenoemd Roode Kruis is op giro 203536 van de afd. Rijn land v. h. Ned. Roode Kruis te Oegst- geest ontvangen 225, welk bedrag aan het Finsche Roode Kruis is overgemaakt. Verantwoording: Lisse: P. S. ƒ8.50. Leiderdorp: J. L. ƒ1. Oegstgeest: J. M. ƒ1.W. B. ƒ2.50, fam. T. 10.—, M. d. V, 2.50, Mej. C. M. ƒ5.—, A. F. G. ƒ10.—, F. E. L. ƒ1.—, P. den H. 5. Leiden: Mej. C. A. J. ƒ2.50, H. ƒ2.50, H. v. L. 2.50, Mevr. S. C. M. v. d. H. 4.—, H. A. E. H. M. ƒ1.—, Mevr. L. C. A. R. ƒ12.50, A. M. ƒ50.—, N.N. ƒ10.—, H. ƒ2.50, J. M. V. J.—J. A. B. ƒ2.50, B. H. ƒ10.—, Mevr. G. C. L. ƒ5.—, W. Th. A. 2.Mej. G. v. E ƒ25.Handelsondern. de T. 1.—, W. F. H. 1.—, W. F. v. I. E. ƒ25.—, A. L. ƒ1.—. Katwijk aan den Rijn: Dr. C. W. O. 15.— Sassenheim: E. v. A. ƒ2.50. Totaal: ƒ225.— De gelegenheid voor storting op giro 203536 v. d. Afd. Rijnland v. d. Ned. Roo de Kruis te Oc^stgeest blijft nog steeds opengesteld. S.v.p. op het formulier ver melden: Steun Finsche Roode Kruis. De Secr.s.-Penn. Afd. Rijnland Ne- derl. Roode Kruis te Oegstgeest. J H. DE BRUYN. zulk een grooten bloei is gekomen. Het bis dom Haarlem staat daar nu ten voorbeeld met 3500 leden in 122 vereenigingen. Lichamelijke oefening en sport, goed op gevat, is buitengewoon nuttig. Spr. geeft dan een indruk hoe de sport in zijn jeugd op straat moest worden beoefend. Nu is alles georganiseerd, maar dan moet er ook leiding zijn en ook Room- sche sport. Spr. wenschte tenslotte allen een pretti- gen avond en hoopte, dat de meisjes zou den laten zien wat echte, goede en pret tige sport is. Hierna werd direct met het eigenlijke program begonnen. Een algemeenen indruk van dit sport festijn gevend, roemen wij met vreugde den waarlijk zeer grooten vooruitgang, die onder leiding van de heeren de Klerk en Duyndam is bereikt. Hier wordt waarlijk de sport goed beoefend en „Actief" heeft gisteravond het bewijs geleverd, dat een principieele overtuiging volmaakte sport beoefening in het minst niet in den weg behoeft te staan. Er werden zoowel door de dames als door de aspiranten en de kleuters zeer goede oefeningen te zien gegeven en nu moge op den avond van een uitvoering al eens 'n knots of 'n hoepel vallen, een maat staf ter beoordeeling der prestaties is dit niet altijd. Het geheel der bewegingen, de gelijkheid, de soepelheid en de sierlijkheid geven den indruk aan met welk cijfer deze sport moet werden beoordeeld, beter op welk peil deze sport staat. En deze sport staat bij „Actief' zeer hoog. Men ervaart op zulk een uitvoering, dat de leiders zich geheel geven, dat zij erop uit zijn de praestaties zoo hoog mo gelijk op te voeren, zonder uit het oog te verliezen, dat niet de sport, maar zij die de sport beoefenen, het doel zijn. Zoo was de sport, welke „Actief" gisteravond te zien gaf. Wij achten het onnoodig om in details te treden over de twaalf verschillende num mers, die de meisjes te zien gaven. Niet alle oefeningen leenen zich hiertoe. Maar wel willen wij vooral wijzen op de zeer goede resultaten, die bij de kleuters zijn bereikt en die uitdrukking vonden in de gemakkelijkheid en de soepelheid, welke die kleintjes demonstreerden. Overigens zullen de leiders nog wel eens extra op de gelijkheid der bewegingen letten, maar cok dit verkleint den zeer goeden indruk niet, welke „Actief" gisteravond heeft ach- tegelaten. MOEDERCURSUS. Men verzoekt ons te melden, dat heden avond en de volgende Maandagen de moedercursus niét in het Jeugdhuis maar in dc Gymnast'e'"aal aan de Potgieter laan gegeven wordt. Deze ligt recht tegen over het kerkje aan den Haagweg. De les begint precies te kwart over 8 uur. HET SCHOUWSPEL. Wij verwijzen naar een annonce in ons blad van Zaterdagavond, waarin de Kunst- kri »i, „Het Schouwspel" de tooneelavon- den aankondigt, welke zij dit seizoen nog geeft. Ten behoeve van de militairen wor den goedkoope plaatsen ter beschikking gesteld. De 13-jarige scholier P. v. B. is Zater dag in de gymnastiekzaal aan het Vrou wenkerkhof gevallen, tengevolge waarvan hem de linkerelleboog uit de kom schoot. De dokter van den E.H.D. verleende eer ste hulp. Dr. E. van Hinte, benoemd privaat-do cent in de sociale en economische aard rijkskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, zal zijn ambt aanvaarden met een open bare les op Woensdag 14 Februari, des middags te 4.15 uur in het Klein Auditori um der universiteit. Tijdens afwezigheid der bewoners is g.steren in den namiddag ingebroken ten huize van de H. aan den Haarlemmerweg. De ongenoode gasten hebben zich aan de achterzijde van de woning toegang ver schaft. Een bedrag van omstreeks 10 wordt vermist. VOOR VERVOLP STADSNIEUWS PAG. Binnenland HET ONGELUK TE GRONINGEN. Thans kan worden medegedeeld dat de bij de ontploffing in de provincie Groningen om het leven gekomen mili tairen zijn: de sergeant van der Zee en de dienstplichtige soldaten Rooda, Homan en Kolthof. DE TOCHT VAN DE „REIGER" NAAR ZUID-AFRIKA. Van boord van de „Reiger" werd van middag een radio-telegram ontvangen, waarin gemeld werd, dat het toestel ver moedelijk om 15.20 Amst. tijd in Cairo zou aankomen. Om 12.40 uur (A. T.) passeer de de „Reiger" op een hoogte van 2900 me ter gedeeltelijk boven de wolken vliegen de, het eiland Kreta. Den geheelen dag werd op een hoogte van ongeveer 3000 meter gevlogen. In Cairo is vanmiddag om 13 uur Amst. tijd het zich op de thuisreis bevindende In- dië-vliegtuig „Nandoe" geland. Hierin kwam als passagier mede de heer Veen, Grieksche onderscheidingen. Op het vliegveld te Athene, waar de „Reiger" vanmorgen te 9.40 uur Amsterd. tijd aankwam, werden bemanning en pas sagiers verwelkomd door den Nederland- schen gezant te Athene, C. baron van Breugel Douglas. Deze deelde mede, dat de koning van Griekenland de directeuren der K.L.M., de heeren Plesman en Martin, heeft benoemd resp. tot groot-officier en tot commandeur in de Ordre Royale Phenix. De heer Moes, hoofdinspecteur van de K.L.M. op de Indië-lijn, werd be noemd tot ridder in de Orde van George I. Toen de „Reiger" weer was gestart, cir kelde het vliegtuig, alvorens in zuidelijke richting te verdwijnen, laag over de Akro- polis. Afrikaansche kust gepasseerd. Te 14.40 uur hedenmiddag passeerde de „Reiger" volgens ontvangen radio-tele- t 'am de Afrikaansche kust op een hoogte van 300 M. Het toestel vloog daar op langs de Nijldelta naar Cairo. DOOR RIOOLGAS OM HET LEVEN GEKOMEN. Ook een slachtoffer te Kampen. De 54-jarige ongehuwde G. van Z. te Kampen, is gistermiddag dood op zdjin bed gevonden. De man, die aan tuberculose leed, lag in een ligihal achter de woning van zijin schoonzuster. Toen men gistermiddag bij den man kwam, bleek hij te zijn overleden. Een ge neesheer constateerde gasvergiftiging. Het ongeluk is gebeurd, doordat een afsluiter van het riool door de vorst is gesprongen. Riooligassen zijn langs de afvoerbuizen im het verblijf van van Z. doorgedrongen, waardoor hij om het leven is gekomen. AANVARING OP DE SCHELDE. Op de Schelde is ter hoogte van Hans- weert het Nederlandsche stoomschip Ores tes van de K. N. S. M. in aanvaring geko men met het Noorsche motorschip Mosfrint. De Orestes, groot 2663 bruto registerton, welke op de uitreis naar de Middellandsche Zee was, heeft lichte schade aan den voor steven opgeloopen en is voorloopig naar Vlissingen opgestoomd. Het schip was Woensdag j..l van LJmui- den naar Antwerpen vertroldcen. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 15 Januari. (A. N. P.). Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: Een kalme nacht. BERLIJN, 15 Jan. (A. N. P.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Geen byondere gebeurtenissen". GRANATEN EN BOMMEN OP LUXEMBURGSCH GEBIED. LUXEMBURG, 15 Jan. (A. N. P.). Van morgen om 6.20 uur is tijdens een hevig artillerie-vuur, dat was ontketend tegen de teneden-stad van Perl en aan de Moezel, een granaat op den Luxemburgschen oever ontploft, vlak by een brug en op twintig meter afstand van drie huizen, welke daar staan. Granaatscherven kwamen terecht tegen de gevels van die huizen, en dron gen zelfs door deuren en ramen, zonder echter iemand te kwetsen, daar de bewo ners zioh nog te bed bevonden. LUXEMBURG, 15 Jan. (A. N. P.). Vol gens de „Luxemburger Zeitung" zouden eveneens drie of vier bommen Zaterdag j.l. zijn neergekomen op het gebied van de Luxemburgsche gemeente Burmerange, behalve de zeven bommen welke op Schen- gen zyn neergekomen. Eén der projectie ion zou zelfs een storing in de electrici- teitsvoorziening hebben teweeggebracht. Men heeft niet kunnen vaststellen waar de hemmen vandaan kwamen. Minister Dupong heeft zich Zaterdagmid dag naar Schengen begeven. BRITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. LONDEN, 15 Jan. (A.N.P.) Een Britsch vliegtuig, dat naar Alexandrië en Calcutta zou vert-ekl en, is, t< en het van een nabij LEIOEN. Geboren: Elisabeth d. v. J. J. da Tombe en M. J. Pillekers. Jannetje d. v. J. J. de Tombe en M. J. Pillekers. Jo hannes z. van J. v. d. Voord en E. Neute boom. Jacobus z. v. A. Distelvelt en H. v. Strater. Joke d. van J. Ph. Krassen- burg en M. K. Andringa. Peter Marius z. v. M. v. Leeuwen en P. J. Kop. Willem Karei z. v. H. M. Batteljee en J. A. Huur man. Ondertrouv/d: G. Alblas jm. 25 j. en W. v. d. Leek jd. 22 j. F. A. Lange- zaal jm 22 j. en J. de Beer jd. 21j. F. A. Wempe jm. en A. T. M. Swierstra jd. J Zwanenburg jm. 33 j. en J. Pardon jd. 37 j. W. A. Wendt jm. 25 j. en P. E. Wij- land jd. 21 j. C. Pieterse jm. 29 j. en H. J. Devilee jd. 24 j. D. A. v. d. Berg jm. 20 j. en H. C. Nieuwenhuizen jd. 22 j. Overleden: A. L. J. Brouwer zn. 10 mnd. A. van Cittert vr. 57 j. Londen gelegen vliegveld opsteeg, veron gelukt. Behalve de tweede bestuurder, die lichte snijwonden opliep, werd van de pas sagiers en bemanning niemand gedeerd. EEN HONGAARSCHE VERKLARING. MOSKOU, 15 Januari. (A. N. P.). De Ilongaarsche gezant te Moskou heeft op 14 Januari een bezoek gebracht aan den as sistent-volkscommissaris voor buitenland- sche zaken, Potemkin, voor het overhan digen van de volgende officieele verkla ring: „Onlangs hebben tendentieuse geruch ten de ronde gedaan inzake de onderhan delingen, welke te Venetië zijn gevoerd tusschen de ministers van buitenlandsche Zaken van Hongarije en Italië, graaf Csa- ky en graaf Ciano, Deze onderhandelin gen zouden gericht zijn geweest tegen de Sovjet-Unie. Het lijkt de Hongaarsche re geering noodzakelijk deze geruchten cate gorisch tegen te spreken. Zij meent ver der, dat het nuttig is hieraan toe te voe gen, dat te Venetië niet het vraagstuk van een organisatie van een statenblok is be sproken." De Hongaarsche gezant, Kristofli, heeft verzocht deze verklaring ter kennis van de regeering der Sovjet-Unie te brengen. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET. TOKIO, 15 Jan. (A.N.P.) Admiraal Yonal is gereed gekomen met de vorming van zijn kabinet, met uitzondering van de por tefeuilles van binnenlandsche zaken en van handel en nijverheid. In de verdeeling der voornaamste portefeuilles is geen ver andering gekomen. Hieraan kan nog toe gevoegd worden, dat Sakoerautsji benoemd is tot minister van financiën. JEWilLDIGE BRAND IN JAPANSCHE STAD. TOKIO, 15 Jan. (A.N.P.) De stad Sjl- soeoka, 300 k.m. ten Westen van Tokio, is door een geweldigen brand geteisterd. Ruim 200 huizen, het station, het postkan toor en de scholen zijn een prooi der vlammen geworden. De brand is uitge broken in een wagenfabriek. Door den st rm aangewakkerd, verspreidde 't vuur zich snel over de naburige stadsdeelen. Tot dusver is het niet gelukt den brand te beperken, hoewel alle beschikbare brand weren alsmede soldaten t^ hulp schoten. Nadat de brand zeven uur geduurd had, werd°n reeds driehonderd dooden geteld. Het totale aantal slachtsoffers zou echter belangrijk hooger zyn. De aangerichte materieele schade is nog niet te overzien. De brand is een der grootste rampen van dezen aard, welke Japan tot dusver ge kend heeft. AMSTERDAM, 15 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 392 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7888, 6876 en 5464 cent, mindere soorten 44 —48 cent per kg. slachtgewicht; 92 melk en kalfkoeien 180260 per stuk, 39 vette kalveren 2e kwal. 7682 en 3e kwal. 6474 cent per kg. levend gewicht; 75 nuchtere kalveren 712, 91 lammeren 1618, 452 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg: zware en vette 7275 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 15 Jan. Vee. Aanvoer: 2948 totaal, 930 vette runderen, 169 vette kalveren, 15 nuchtere kalveren, 1145 scha pen en lammeren, 688 varkens, 1 bok. Prij zen per kg.: vette koeien 82, 68 en 4650 cent, vette oasen 76, 68 en 4656 cent, vette kalveren 1.45, 1.25, f 0.951.05, varkens (levend gewicht) 64, 73 en 61 cent, schapen 47, 42 en 37 cent, lammeren 50, 45 en 40 cent, Pryzen per stuk: schapen 23 2015, lammeren 191510. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.45 Berlijn75.30 Parys 4.221/j Brussel 3157 Zwitserland 42.10 Kopenhagen 36 271/2 Stockholm 44.721/2 Oslo 42.70 New York1.873/4

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3