Contrabande EEN VOETPAD OVER DEN IJSEL. FEUILLETON Uit het Engeische van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 10) Hij haalde een aantal foto's in cabinet- formaat uit zijn zak, schoof het elastiek, waarmee ze bijeengehouden werden, er af en gaf een exemplaar aan Wraxall en een aan Hector. Ze zijn beide precies hetzelfde, zei hij. Pas het vorige jaar genomen. De inspecteur kwam een vriendin van Legrand op het spoor en wist een portret machtig te worden. Uit de getuigenverklaringen bij de vorige veroordeeling bleek wel, dat zij niet z'n eerste liefde was. Verliefdheden schijnen chronisch bij hem. Wraxall keek met studie naar de foto en na korten tijd haalde hij de schouders op en gaf het portret terug. Het is het gezicht van den duivel, maar het maakt geen enkele herinnering by me wakker. Ik ben bijna dankbaar, dat ik het origineel niet ken! Hector bekeek het portret langer, vxeemd onder den indruk van het boosaar dige gezicht. Het was inderdaad een vree- selijk gezicht, de sluwe, loerende blik in de wreede oogen, de zinnelijke mond, ver trokken tot een sinisteren glimlach, waar door nog meer de aandacht van den be schouwer viel op de twee vooruitstekende tanden, die het terugstootende van het ge zicht nog verhoogden. Het was een gelaat zonder één goeden trek! Wel Yeldham, het lijkt wel of je dit moois voorgoed in je herinnering wilt pren ten, lachte Wraxall. Of bevond die zich daar al? Neen, antwoordde Hector langzaam ik kan dien man niet thuis brengen. En toch doet het portret me denken aan iemand, dien ik gezien heb. Maar waar? En wanneer? Misschien schiet het me bij de een of andere gelegenheid wel plotse ling te binnen. Misschien doet u in dit geval beter, het portret te behouden, meende Sir Beau- champ. Dank u, zei Hector, soms is het uiterst moeilijk een zoo vage herinnering weer vast te leggen. Het is zoo iets als hef openen van een letterslot, als men de letters vergeten is. Ik zou dan ook willen voorstellen, als meneer Wraxall daarmee «iccoord kan gaan, om een reproductie van het portret te plaatsen in de „Daily Lynx", zonder er bij te vermelden natuur- ujk, wien het voorstelt, alleen met het ver zoek om inlichtingen omtrent tegenwoor dige woonplaats of andere berichten. Mis schien zouden we zelf een kleine beloo ning kunnen uitloven, niet al te groot natuurlijk, dat zou achterdocht wekken. Een koude glans schitterde in de oogen van den detective Dat lijkt me een uitstekend plan, zei hij bijna hartelijk. Om u de waarheid te zeggen, ben ik juist gekomen met het doel u dit te verzoeken, Wat zegt u van het plan, Wraxall? De hoofdredacteur van de Daily Lynx" geeuwde. Mijn waarde Sir Beauchamp, we zullen het portret met het grootste genoegen laten drukken, antwoordde hij een beetje slaperig. Maar ik wil om vijf pond met u wedden, dat mijn jonge foxterrier, Hector Yeldham, eerder met iets zal komen opdagen, dan een van onze le zers. De meesten verkeeren gelukkig niet in misdadigerskringen, wat meneer Yeld ham wel doet. Hij kon niet uitmaken of deze laatste woorden alleen maar een toevallige uiting waren van iemand, die vermoeid was, of een steek onder water Hector maakte zich zoo gauw mogelijk van Sir Beauchamp af en wandelde enkele minuten later door de nachtstille straten naar zijn kamers in Jer- mynstraat. Wat bedoelde Wraxall met die laat ste woorden? mompelde hij in zichzelf, ter wijl hij zijn sleutel in het slot stak. Was dat werkelijk eeri steek en verdenkt hy mij er van, dat ik niet heelemaal eerlijk spel speel in deze smokkelzaak? Maar het is nauwelijks aan te nemen, dat hij op deze manier zou handelen. De heele geschiede nis maakt mij zenuwachtig dat kan zoo niet blijven doorgaan. Hector had den huisbewaarder een oud-gediende getelegrafeerd om zijn ka mers in orde te laten brengen, maar niet op hem te wachten. Zijn kleine, vrije éta ge van twee zitkamers en een slaapkamer lag op de eerste verdieping en toen hij boven aan de trap was, zag hij tot zijn ver bazing, dat de kamerdeur half openstond en het licht in de kamer op was. Vlug ging hij de kamer binnen en onmiddellijk ontdekte hy een nog grootere verrassing. Een heer in avontoilet ,en met een hoog orde-teeken dat zijn hagelwit overhemd byna geheel bedekte, zat in een van de gemakkelijke stoelen,zich schijnbaar vol komen thuis voelend Door de ongewone kleeding herkende Hector bij den eersten oopslag zijn bezoe ker niet; toen opeens zag hij met een schok van verbazing, dat zijn late gast het v/as over eenen niemand anders dan Lord Purbeck was. Grtmmas6en in 't donker. Een sardonische uitdrukking loerde in de oogeh van Smyle Mapleton, toen hij Hector's vertrek gadesloeg van achter het raam van zijn kamer. Hij wachtte even, totdat hij er zeker van kon zijn, dat zijn medebewoner niet terugkwam, toen zette hij zijn hoed op en liep langzaam de val lei in. Hij ging echter niet verder dan den kruisweg, waar hij op een steen ging zit ten en een scigaret opstak. Toen hij aan zijn zesde bezig was, hoorde hij het geluid van naderende stemmen. De enkele arbei ders, die in het dorp achter de Abbey woonden, waren op weg naar huis en hij verwachtte Jem Carter daarbij te zullen zien. De geleerde fossielenzoeker had een hechte vriendschap gesloten met Bessie Calloway's jaloerschcen aanbidder en hy was daar gaan zitten met het doel hem op te wachten, voor het geval dat de jonge man van plan mocht zyn Bessie dien avond een beetje het hof te gaan maken. Hij was goed op de hoogte van Jem's doen en laten en wist dat de jonge kerel meestal eerst naar zijn huis in het dorp ging om zich wat op te knappen, en het was alleen de spreekwoordelijke uitzon dering op den regel, die Mr. Smyle Maple ton, die nooit de dingen aan het toeval overliet, deze post had doen betrekken. Vijf arbeiders kwamen aangeslenterd, maar Jem was er niet bij. Het waren alle al-wat-oudere mannen met een dQnkere huidkleur, men zei dat er Spaansch bloed zat in sommige van de kustbewoners, dat ze afstammelingen waren van de beman ning van een Spaansch galjoen, dat in den tijd van de Armada hier aan de kust schipbreuk had geleden. Toen de marmergroeven waren „ge opend", had John Budge met groote zorg een keuze gedaan uit de mannen die zich aanboden en men had zich er algemeen over verbaasd, dat „Spaansch bloed" een grootere aanbeveling scheen te zyn, dan ervaring in het werk van de steengroeven. En men had verder kunnen opmerken, dat, sinds ze in de groeven werkten, iets van de oude dristheid in de mannen scheen te zijn wakker geworden. Dit zou zeker kwaad bloed gezet hebben in het dorp, als Lord Purbeck, een voorbeeldig groot-grondbe zitter, er niet voorgezorgd had aan de overige arbeiders ander werk te verschaf fen, zoodat niemand reden had tot klagen over het feit, dat er vyf en dertig vreem de arbeiders overgekomen waren voor de groeven en gehuisvest werden in de keten op de rots, waar ze onder een bijna mili taire tucht stonden. Het was opmerkelyk, dat, zoodra de ar beiders Mapleton aan den kant van den weg zagen zitten, hun gezichten alle een dreigende uitdrukking aannamen en dat ze hem voorbijgingen zonder groet. Alleen Jem, die een eindje achter hen aankwam, groette Mapleton en toen deze laatste hem wenkte, ging de jonge arbeider naar hem toe. Wat hebben die anderen toch op my tegen, Jem? vroeg Mapleton. Ik ben toch altijd beleefd tegen ze geweest! Het zyn onbeschofte kerels en ze heb ben een heken aan vreemdelingen, was het antwoord. tWoxV. t ar*o!gd). 3)e ^icbcfic De IJsel is thans op verschillende plaatsen geheel dichtgevroren. Te Deventer wordt een voetpad over het ijs aangelegd, waartoe men van gemeentewege aan beide brughoofden van de schipbrug steigers maakt Een kostbaar exemplaar op de groote natitonale konijnententoonstelling, welke te Deventer wordt gehouden Het ijs van het inundatiegebied .ergens in Nederland" vormt steenhard mate riaal voor de barricades, welke thans door het Nederlandsche leger worden opgericht Op kanalen en rivieren pakt het zware drijfijs zich meer en meer samen. Het stoffelijk overschot van den tooneelspeler Lau Ezerman is Vrijdag op Kleinere schepen honden op, heHj^^N-d^ekeneel Vrijde, reed, Zorgy|ied belteld. De ,toet op weg n.ar d. grMïe De schaatsenrijders, die door den Kon Ned Schaatsen- rijdersbond naar Noorwegen zijn uitgezonden, vertrokken Vrijdag per vliegtuig van Schiphol naar Oslo. V.l.n. r. mevr. v. d. Scheer, Roel Koops, Dolf van der Scheer en Jan Langedijk

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9