Oorlogsnieuws BINNENLAND KERKNIEUWS ZATERDAG 13 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT Duitsche luchtmacht in actie DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE BRITSCUE KUST. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren, evenals de vorige dagen, wederom aan vallen gedaan op het Britsche kustgebied. Volgens de binnengekomen berichten wer den vijandelijke vliegtuigen waargeno men boven de kusten van Suffolk, Norfolk, en Yorkshire, alsmede boven de Theems- monding. In alle gevallen werden zy ver dreven. Op één punt aan de Oostkust zagen waarnemers een vliegtuig, naar men ge looft een Heinkel, die door Britsche ma chines achtervolgd werd. Men heeft vele vliegtuigen over de kustplaatsen zien vlie gen en op vele plaatsen aan de kust schie ten van de luchtdoelartillerie gehoord. Het geschutvuur in het gebied van de Theems- monding werd in het hartje van Londen gehoord. Een waarschijnlijk Duitsch vlieg tuig is op groote hoogte over de Theems- monding gevlogen en de luchtdoelbatte rijen hebben van beide zijden van de ri vier het vuur geopend. Later verdween het vliegtuig in de richting van de kust en toen men het het laatst zag, vloog het zeer hoog in Oostelijke richting, terwijl in de nabijheid ervan granaten ontploften. Op een ander punt in het gebied van den Theemsmond hoorde men een vliegtuig, doch het werd in verband met de groote hoogte niet gezien. Nadat het geschut het vuren had gestaakt, zag men Britsche ja gers zeewaarts vliegen. Er werd geen luchtalarm gemaakt en bommen zijn niet gevallen. Het 932 ton metende stoomschip „Pit- wines" is gisteren dcor twee Duitsche vliegtuigen buiten Yorkshire met bommen bestookt. Het vloog in brand. De geheele bemanning ging in de booten en werd ge red. Het schip werd op sleeptouw geno men. De bomexplosies konden bijna een uurlang worden gehoord. Gisteravond zijn twee reddingbooten in hun stations teruggekeerd, die waren uit gevaren na de ontvangst der noodseinen. Leden der bemanning van de ééne boot hebben verklaard, dat toen zij het schip be reikten, waarvan men dacht, dat het nood seinen had uitgezonden, dit geen hulp be hoefde. Het was een gewapend treiler. welke was aangevallen door een Heinkel- bommenwerper, die vier bommen had uit geworpen, waarvan geen enkele het schip had getroffen, hoewel enkele bommen zeer dicht bij het schip waren gekomen. De treiler had het vuur geopend uit zijn luchtafweerkanon en het vliegtuig verdre ven. Het waren de vonken van het geschut vuur geweest, die aan de kust waren waar genomen en abusievelijk waren aangezien voor noodseinen. Vrijdagavond werd bij Filey een schfp, naar men gelooft, een te Londen thuisbe- hoorend stoomschip, door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd. Twee visschers- booten uit Filey zijn uitgevaren om te zien of het schip hulp behoefde. Het was evenwel niet beschadigd en zette z(jn reis voort. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt in zijn zeventiende communiqué over de verliezen bij het Britsche luchtwapen mede, dat 34 personen zijn gedood en een gewond. 43 personen worden vermist. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. Het Belgische ministerie van defensie deelt mede, dat gisteren vreemde vlieg tuigen boven België en in het bijzonder boven de provinciën Limburg, Luik en Luxemburg hebben gevlogen. Afweerge schut en jachtvliegtuigen kwamen in ac tie om de toestellen van het rechtsgebied te verdrijven. AANSLAG OP DE TELEGRAAFKABEL TUSSCHEN IERLAND EN SCHOTLAND VERIJDELD. Uit Belfast wordt gemeld: Een schild wacht heeft vier mannen verrast in het kabelhuis bij Donaghadee County. De man nen namen de vlucht. Later bleek, dat de prikkeldraadomheining rond het kabelhuis was vernield. Men veronderstelt, dat de mannen ge poogd hebben de onderzeesche telegraafka bel tusschen Noord-Ierland en Schotland te vernielen. VLEESCHLOOZE DAGEN IN VERSCHILLENDE LANDEN. Reeds kort na het uitbreken van den oor log werden er in Italië twee vleeschlooze dagen ingevoerd. Toch was het land zelf niet in den strijd betrokken. In Griekenland is de verkoop van versch vleesch zelfs gedurende drie dagen van de week verboden. Ook in Hongarije zijn se dert enkele weken de Maandagen en Vrij dagen als vleeschlooze dagen aangegeven. In Frankrijk was sedert October de Maan dag reeds een vleeschlooze dag. Vanaf De cember heeft men het aantal tot twee per week opgevoerd. Ook Bulgarije kent zijn vleeschlooze dagen. Dit laatste land heeft evenmin als het agrarische Hongarije ge brek aan vleesch, doch de bedoeling der maatregelen is, den uitvoer van vee zoo hoog mogelijk op te voeren. De vleeschloo ze dag?n vallen in de praktijk erg mee. In de meeste landen worden bewerkte vleesch- waren, pluimvee en wild, in Italië zelfs varkensvleesch, niet onder het verbod be grepen. STEUN KLEINE BOEREN. Voor de zuivel ls ruim 72 millioen noodig. In het begrootingsontwerp op het nieu we fonds voor de economische verdediging is geraamd, dat in 1939 met de steunver- leening voor de kleine boeren op de nor male wijze wordt voortgegaan en dat in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmerking komen, terwijl de steun gemiddeld 100 per kleine boer zal bedragen. De totale kosten zyn geraamd op 3.500.000. Aan de toelichting op het begrootings ontwerp ontleenen wij voorts, dat voor de inheemsche akkerbouwproducten ervan uitgegaan is, dat eenerzyds den verbouwer van granen en voedingsartikelen ten min ste de richtprijs voor zijn producten ge garandeerd moet worden en het ander zijds van belang is de prijzen van de voederartikelen niet te zeer te verhoogen, teneinde de steun op zuivel en veehoude rijproducten zooveel mogelijk te beperken. De steunregeling voor boter zal 50 millioen kosten, voor kaas 10.2 millioen en voor melkproducten 12.6 millioen. Aangenomen wordt, dat 70 millioen kilo boter zal worden geëxporteerd, waarvan 31.000.000 kilo met een uitkeering a 0.80 per kilo en 39.000.000 kilo met een van 0.65 per kilo. Geraamd wordt, dat uit- keeringen zullen plaats hebben over on geveer 37.000.000 k.g. melkvet in de ge produceerde kaas en over 15.000.000 kilo melkvet in de melkproducten. De uitkeeringen ten behoeve van fee lers van fruit en warmoezerij-gewassen op de in 1939 aangeboden producten zijn ge raamd op 13.8 millioen. Ten laste van landbouwcrisisfonds is reeds een bedrag van 1.200.000 uitgegeerd. Voor de bijzondere maatregelen ter be vordering van het uitvaren van de vis- schersvloot is als middel om de gedachte te bepalen een bedrag van 400.000 op genomen. In verband met het feit, dat de distribu tieregelingen nog slechts in een stadium van voorbereiding verkeeren, zoodat de omvang der maatregelen nog niet is te overzien, draagt de begrooting van de af- deeling handel, nijverheid en scheepvaart een zeer voorioopig karakter. Aan uit gaven voor personeel en materieel voor de verschillende ryksbureau's is in totaal geraamd 2.9 millioen. De geheele dienst van het fonds sluit met een voordeelig sal do van 32.773.000. TEELT VAN FIJNE ZADEN, VLAS, UIEN, SUIKER- EN VOEDERBIETENZAAD. Ten aanzien van die Ln artikel 3 van de bodiemiproductiebeschikkinig 1939 verboden teelten is thans door den minister van eco nomische zaken een gedragslijn vastgesteld voor het oogstpjaar 1940. Van Blauwmaanzaad wordt de uitzaai toegestaan van een oppervlakte, gelijk aan het gemiddelde over de jaren 1937, 1938 en 1939. Aangeraden wordt echter, dezie teelt bij voorkeur tot een nog kleinere op pervlakte te beperken. De beelt van geel mosterzaad blijft ver boden. In bijzondere gevallen kan de teelt als noodgewas worden toegestaan. Van bruin mosterzaad wordt de uitzaai van een oppervlakte, gelijk aan het ge middelde over de jaren 1937, 1938 en 1939 toegestaan. Ten aanzien van Karwljzaad wordt geen voorschrift gegeven voor den oogst 1940. Voor den oogst 1941 mag een oppervlakte uitgezaaid en/of aangehouden worden, ge lijk aan het gemiddelde over de jaren 1938, 1939 en 1940. Ook voor deze teelt raadt de minister aan de teelt bij voorkeur tot een kleiner oppervlakte beperken. Verwacht kan worden, dat de aange vraagde oppervlakte voor de uitzaai van vlas ook zal worden toegewezen, hoewel uitzonderingen om bepaalde redenen mo gelijk blijven. De teler zal worden ver plicht tot den verbouw van de toegeween oppervlakte, indien de toewijzing beneden de aangevraagde oppervlakte blijft. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wij ze de aanvragen moeten worden gedaan en tot wie zij moeten worden gericht. Ten aanzien van de vlaspryzen in 1940 kan worden gemeld, dat ook hier op de door den minister in het uitzicht gestelde redelijke belooning kan worden gerekend. In geen geval zullen deze prijzen naar ver houding gunstiger zijn dan de opbrengst van andere akkerbouwproducten. Voor uien wordt de uitzaai toegestaan van een oppervlakte, gelijk aan het gemid delde over de jaren 1937, en 1938 en 1939. De Minister raadt aan de teelt bij voor keur tot een nog kleinere oppervlakte te beperken. Onder deze uien dienen uitsluitend te worden verstaan de zgn. zaaiuien, met dien verstande, dat de teelt van zilver uien daaronder niet wordt begrepen. De teelt van zilveruien blijft vrij. De teelt van suikerbietenzaad en voeder bietenzaad voor der. oogst 1940 is op grond van artikel 3 der boaemproducLebeschik- king 1939 vrij. Voor oogst 1941 wordt toe gestaan het gemiddelde over de jaren 1938, 1939 en 1940. DE DISTRIBUTIE VAN BENZINE EN OLIE. Vooralsnog geen invoering van desbetre- fende maatregelen te verwachten. Naar aanleiding van de in het Algemeen Politieblad opgenomen circulaire betref fende de distributie van benzine en olie, die wij in het nummer van gisteren heb- DE ZOMERTIJD. Vervroeging niet waarschijnlijk. In verband met plannen tot vervroegde invoering van de zomertijd in Engeland en Frankrijk en wellicht ook in aansluiting daarvar in België (de bedoeling zou zijn als datum van ingang 17 Februari te kie zen), heeft de N.R.Crt. geinformeerd, hoe men in bevoegde Nedenandsche kringen tegenover deze gedachte staat. Naar het blad verneemt, vindt er op het oogenblik wei een interdepartementaal overleg plaats over een eventueele verlenging van den duur van den zomertijd, maar afwij king van de ten onzent normaal geworden datum van ingang van omstreeks half Mei schijnt niet in overweging te zijn. ben gepubliceerd, maakt men er ons op attent, dat de term „aanstaande distribu tie" licht verwarrend kan werken. Im mers de noodzaak om tot distributie over te gaan bestaat vooralsnog niet, en de re geering bepaalt zich voorioopig, uitsluitend tot voorbereidende werkzaamheden, op dat, indien inderdaad een distributie noodzakelijk mocht blijken, daartoe zon der meer kan worden overgegaan. De circulaire moet dan ook als onder deel van de voorzorgsmaatregelen worden beschouwd. Ze heeft alleen betrekking op een eventueele distributie. WAT NEDERLAND IN 1938 BIJ SPAAR BANKEN BRACHT. Toeneming van het saldo-tegoed met 92 millioen. De statistiek der spaarbanken over 1938, welke het Centraal Bureau voor de Sta tistiek jaarlijks opstelt, is dezer dagen dagen verschenen. Het totale bedrag der spaargelden is blijkens deze publicatie van 1.695 millioen tot 1.787 millioen gestegen. Meer dan 95 pet. van dit enorme bedrag vertrouwden de spaarders toe aan de Rijkspostspaarbank, de bijzondere spaar banken en de boerenleenbanken, de rest wordt beheerd door instellingen als per- soneelrpaarbanken, spaar- en voorschot banken en algemeene banken. De toene ming van het totale saldo-tegoed met 92 millioen is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de staging by de R.P.S. met 76 millioen, waardoor het tegoed bij deze instelling in 1938 tot ~Ond 697 mil lioen steeg. Deze stroom van oneigenlijke spaargelden naar de R.P.S. bleef aanhou den, d.w.z. van geiden, die niet op de ka pitaalmarkten doch bij de spaarbanken „belegd" worden. Het saldo-tegoed bij de 268 bijzondere spaarbanken bedroeg 562 millioen, bij de 1315 boerenleenbanken 430 millioen. Anders dan bij de R.P.S., is de toeneming van het tegoed bij deze instellingen, o.a. als gevolg van de ver laging der rentevergoeding, in 1938 niet zoo groot als in vorige jaren geweest. Het aantal boekjes in omloop bij de R. P.S. en de bijzondere spaarbanken be droeg rond 3.704.000, d.w.z., dat einde 1938 424 spaarbankboekjes op de 1000 inwoners in omloop waren, waarbij de 578.000 boek jes bij de overige instellingen nog buiten beschouwing zijn gelaten. Het gemiddelde saldo-tegoed per boekje bij de R.P.S. en de bijzondere spaarbanken bedroeg einde 1938 330 tegen 319 einde 1937. Bovenstaande gegevens zijn enkele gre pen uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde omvangrijke cij fermateriaal over de spaarbanken in Ne derland. GEEN GESPROKEN WOORD VAN RADIOSTATIONS IN OORLOGVOEREN DE LANDEN OP RADIOCENTRALES. De Minister van Binnenlanidsche Zaken heeft aan exploitanten van radiocentrales een rondschrijven gezonden betreffende het doorgeven van de programma's van buitenlan-dische radiozendistations aan de aangesloten luisteraars. De Minister deelt in dit rondschrijven mede, dat i.et in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden voor exploi tanten van radiocentrales verboden is, het gesproken woord van radiostations van beliigerente staten in hun programma's op te nemen. Een uitzondering wordt gemaakt voor redevoeringen van erkende staats hoofden en minister-presidenten. Opgemerkt dient te worden, dat in de aan exploitanten van radiocentrales ver leende machtiging reeds d-e bepaling is op genomen, dat zij aan de bij hun aangeslo ten luisteraars geen redevoeringen van po- Litiek-propagandistische strekking mogen doorgeven. Onder het thans uitgevaardigde verbod valen uiteraard niet alleen causerieën en redevoeringen, maar ook nieuwsberichten. Tevens heeft de minister van B innen- lan-dsche Zaken bepaalt, dat de microfoons, die in de meeste radiocentrales staan op gesteld en iet bahulp waarvan cU. aange sloten luisteraars kuur.en worden toege sproken, uit de gebouwen, waarir. de be treffende oentrales zijn gevestigd, moeten worden verwijderd. Het betreft hier uit den aard der zaak een veiliguheidimaatre- gel, waardoor voorkomen wordt, dat onge controleerde berichten of toespraken wor den gehouden. De installatie mug echter wel gebruikt worden, indien de microfoon is opgesteld bij den burgemeester, of bij het hoofd van den plaatselijken luchtbe schermingsdienst. De mogelijkheid offi- cieele, van plaatselijk belang zijnde be richten via de radio-centrales door te ge ven blijft dus bestaan. HET NIET DOORGEZONDEN TELEGRAM AAN STALIN. Antwoord van den minister van defensie op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop in verband met het niet door zenden van een perstelegram, door het Volksdagblad tot het persagentschap In- prekorr gericht, heeft de minister van de fensie als volgt geantwoord: Op 20 December 1939 heeft een mili taire autoriteit de verzending verboden van een perstelegram, door het Volksdag blad gericht tot het persagentschap Inpre- korr. De bevoegdheid daartoe berustte op het Koninklijk besluit van 15 April 1939, Staatsblad no. 584, waarbij het geheele telegraafverkeer werd geschorst, behou dens verleende ontheffing. Het telegram bevatte twee resoluties, onderscheidenlijk gericht tot den heer Stalin te Moskou en tot de Finsche volks regering, ministerpresident Kuusinen, te Terioki. De inhoud dier resoluties in een telegram vervat stemt overeen met een te voren in het Volksdagblad gepu bliceerd stuk. Bij het ter zakè ingestelde onderzoek is niet gebleken, dat het bericht over deze aangelegenheid, voorkomende in het Och tendblad van 22 December 1939 van het Algemeen Handelsblad het gevolg is van een indiscretie, niet gepleegd door civiele ambtenaren. Naar het oordeel van den minister is: a. de verzending van het voor een pers agentschap bestemde telegram door de be voegde autoriteit te recht geweigerd, aan gezien de inhoud krenkend moest worden geacht voor een bevriende mogendheid en haar door Nederland by uitsluiting erken de regeering; b. van verbindingen tusschen militaire autoriteiten en journalisten, die het ver strekken van ambtelijke mededeelingen aan onbevoegden ten gevolge hebben ge had en alsnog kunnen hebben, is niet ge bleken. In verband met het vorenstaande wordt het instellen van een nader onderzoek niet noodig geacht. Zoodra er geen bezwaren meer zijn van de niet-verzending van een telegram mededeeiing te doen, wordt de afzender ter zake ingelicht en wordt hem terugbe taling gedaan van de betaalde telegram- kosten. In het onderwerpelyke geval werd voor de verzending van het geweigerd te- telegram door den afzender niets betaald, daar de betaling geschieden zou door den geadresseerde te Moskou. INSPECTEUR DE BLAUW OVERLEDEN Met leedwezen vernamen we, dat in het van Itersonziekenhuis te Gouda, na een ondergane operatie, op 00-jarigen leeftijd is overleden de zeer geziene inspecteur van het L.O., de heer H. de Blauw, te Gouda. Als onderwijzer was hij achtereenvol gens werkzaam te Ulrum, Leiden en Am sterdam en als hoofd der school te Hel mond en Middelburg. In 1920 werd hy by de reorganisatie der inspectie schoolopziener te Gouda en bij de verdwijning van dit in stituut inspecteur op dezelfde stand plaats. PATER J. KRONENBURG C.S.S.R. f Heilig priester en voorbeeldig vaderlander heengegaan. In het Redemptoristenklooster op den berg „Nebo" bij Nijmegen is op 86-jarigen leeftijd, voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten overleden, de zeereerw. pater J A. F. Kronenburg C.ss.R. Een van haar schitterendste leden ver liest -de Nederlandsche provincie der Con gregatie van den Allerheiligsten Verlosser in dezen hoogbejaarden priester, wiens schoonste eeretitel zal blijven, die van Ma- riavereerder. Want aan Haar eer heeft hy ziin leven gewijd, voor Haai eer heeft hy gevorscht en geschreven, sedert Zij hem slechts weinige jaren na zijn priesterwij ding op wonderbare wyze genezing had geschonken in een zware ziekte. En den tol dier dankbaarheid betaalde hij met zijn meesterwerk „Maria's Heerlijkheid in Ne derland". Den 22en September 1853 werd hij in Zutphen geboren. Hemelvaartsdag 1872 deed hij zijn intree in het Noviciaat der Paters Redemptoris ten aan de Kapel in 't Zand te Roermond en den 16en Juni 1873 legde hij hier, in het Maria-genade-oord, zijn heilige professie af Twee jaren later reeds, 1 October 1875, werd bij benoemd tot leeraar aan het Ju venaat aldaar. Op 15 Juli 1877 werd hij te Roermond priester gewijd en tegelijk aan gesteld als sub-prefect aan het Juvenaat. In 1883 overviel hem een ernstige ziekte, doch dank zij de voorspraak van O L. Vrouw in 't Zand werd hij den 9en Mei niotseling genezen. Een jaar nadien werd pater Kronenburg benoemd tot prefect der studiën in Roermond en op 24 Juni 1887 volgde zijn aanstelling tot directeur van het luvenaat, bij welke functie op 29 April 1893 nog die werd toegevoegd van rector aan de Kapel in 't Zand Een jaar latei werd hij door zijn ordesgenooten gekozen tot provinciaal der paters Redemptoristen, welk hooge ambt hij onafgebroken ver vulde tot 20 December 1908. Van 1909 tot 1915 was hij opnieuw directeur van het IRoermondsche Juvenaat en in 1915 vervul de hij wederom tegelijk het ambt van rec- cor van de Kapei ln 't Zand. In 1918 tot 1924 was hij voor de tweed» maal provinciaal der congregatie. lot 1924 vervulde hij deze functie tot geestelijk heil der congregatie om van 1924 tot 1927 als rector te Vaals zich te wijden aan het parochieel leven. In laatstgenoemd jaar ging hij een ver diende rust genieten, maar met groot» vrucht gebruikte hij nog zijn schrijversta lent. Hij woonde tot 1930 in het klooster te Wittem tot hij in 1930 naar het huis op den berg Nebo in Nijmegen werd geroepen, waar hij thans zijn ziel aan den Schepper terug gaf. Zijn eerate visitatiereis, die de Missie in Suriname tp« doel had, is de aanleiding geweest tot het publiceeren van zijn eerste zelfstandige geschrift „Door Suriname", dat tijdens zijn eerste provincialaat (1884 1908) verscheen. En daarna heeft pater Kronenburg zijD publicaties regelmatig voortgezet alleen van 1918 tot 1924 on derbroken door zijn tweede provincialaat tot aan het jaar 1931 toe, toen hij door de uitgave van een keurig Algemeen Regis ter de kroon zette op zijn eigenlijke le vensarbeid als publicist: zijn grcote werk over de Maria-vereering in Nederland, een standaardwerk van nog door te velen on- gekenden rijkdom. Intusschen trokken ook andere onder werpen zijn aandacht. Allereerst de heili ge mannen van zijn eigen Congregatie: den stichter Sint Alphonsus, wiens levensbe schrijving in 1926 den derden druk beleef de; den H. Gerarrdus Majella (0e druk *28); en den Eerbiedwaardigen Peerke Donders, den bekenden apostel der melaatschen, wiens uitvoerige levensbeschrijving, in 1925 verschenen, spoedig een Fransche (1926) en een Duitsche vertaling (1930) be leefde. Maar nog drie andere onderwerpen had den de bijzondere voorliefde van pater Kro nenburg. Eerstens de door Mgr. Zwijsen in 1832 gestichte Congregatie der Zusters van Liefde van O.L. Vrouw, Moeder van Barm hartigheid, „de Congregatie van Tilburg". Tweemaal heeft pater Kronenburg de ge schiedenis van die congregaatie beschre ven, eens in 1909 met Mgr. Zwijsen als mid delpunt en eens, onder medewerking van pater Chr. Boomaars, met de congregatie zelf als middelpunt (1824). Meer naar buiten bekend zijn de 10 dee- len over „Neerland's Heiligen" in vroeger eeuwen (4 dln), in de middeleeuwen (4 •dln) en in later eeuwen (2 dln), die in de jaren 18981902 van de pers kwamen. Zijn eigenlijke levenstaak als schrijver heeft pater Kronenburg neergelegd in zijn „Maria's Heerlijkheid in Nederland". Als hii èrgens, niet alleen als wetenschappelijk man, maar ook als heilig kloosterling en als eenvoudig-vroom Mariavereerder, zyn heele hart en zijn heele ziel heeft uitge stort, dan is het in dit monumentale werk. Van zyn overige geschriften vermelden we nog „De Redemptoristen wat ze zijn en wat ze doen", en „Maria's feestkring in Ne derland". A.s. Maandag, 15 Januari, worden in de kloosterkapel van de „Nebo" de Lauden gezongen, waarna de pontificale lijkdienst te 10.30 uur wordt gecelebreerd door Mgr. Th. van Roosmalen. Na de Requiemmis heeft de begrafenis op het kloosterkerkhof plaats. „Maasbode". DE EERSTE VERJAARDAG VAN DEN STERFDAG VAN Z.H. PAUS PIUS XI. Op den eersten verjaardag van den sterfdag van Z.H. Paus Pius XI, op 10 Februari a.s., zal in de Sixtijnsche Kapel in tegenwoordig heid van Pius XII een plechtige Requiem mis worden opgedragen door den eerste der nog in leven zijnde Kardinalen, die door Pius XI werden gecrëerd, kardinaal Nasaili- Rocca, Aartsbisschop van Bologna. Ook bij de graftombe van Pius XI zullen H.H. Missen worden opgedragen. In den namiddag zal Paus Pius XI her dacht worden in de groote aula van de Pauselijke Gregoriaansche Universiteit. Vanuit Milaan zal naar aanleiding van dezen eersten verjaardag van den sterfdag van Paus Pius XI 'n groote bedevaart naar Rome vertrekken, die onder leiding zal staan van Kardinaal Schuster. NIEUWE HEILIGVERKLARINGEN VERWACHT. Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, zul len in het voorjaar in de basiliek van het Vaticaan twee heiligverklaringen en vijf zaligverklaringen plaats vinden. De Congre gatie der Ritten zal in den loop van het jaar 25 zittingen houden ter voorbereiding van nieuwe heilig- en zaligverklaringen, waar van een tiental in tegenwoordigheid van den Paus. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Het ls beter dat de menschen dikwijls van de Voorzienigheid spreken volgens hunne zwakke voorstelling, dan dat zij er nooit over spreken. Het is beter dat de menschen nederig over God spreken dan dat zij nooit iets over Hem zeggen. Men moet nooit op verkeerde wijze over God en Zijne Voorzienigheid spreken t dat is waarmaar het is ons geoor loofd over deze dingen te stamelen over eenkomstig het geloof. Want God heeft behagen in de pogingen die wij aan wenden om Zijne wonderen te verhalen. Geloof mij j men kan n et slechter over de Voorzienigheid spreken dan door nooit iets over Haar te zeggen. Malebranche.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6