AGENDA ZATERDAG 13 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 fN Abonneaymtsprjjs: toot Lelden II cent jper week; 1 2.50 per kwartaaL By onze agenten ZO cent per week; f ft.60 per kwartaal. Franco per poet t 2.85 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Loose nummers 5 cent, met gelll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 20 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 TIJDELIJKE STIJGING VAN TEMPERATUUR. De BUI seinli Verwachting: Voor het Noorden: Des nachts matige tot lichte vorst, in den middag tijdelijke stijging van temperatuur tut boven het vriespunt met toenemende bewolking, droog, zwakke wind. Voor het Zuiden: Des nachts strenge tot matige vorst, in den middag tijdelijk stijging van tempe ratuur tot boven het vriespunt, nevelig tot licht of halfbewolkt, droog, zwakke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewiolkt, zwaikke O. N. O. wind, 4 gr. C. Vlissingen: helder, zwakke Oostelijke wind, —6 gr. C. De Bilt: helder, zwakke O. N. O. wind, —12 gr. C. Groningen: lich the walkt, windstil 10 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEEOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat z'ch met maximale luchtdrukwaarden van 1041 mbar over de Donaulanden bevindt, neemt in beteekenis af. Een uitlooper hier van strekt zich uit tot over de Noordzee. De as lag hedenmorgen nog juist ten Noor den van ons land, zoodat de zwakke Oos telijke luchtstrooming nog bleef aanhou den. Tengevolge van de uitstraling blijven de nachtelijke minimumtemperaturen laag. Vliegveld Twente had in den afgeloopen nacht 16 graden vorst, de Bilt 12 graden. In Denemarken is de wind Westelijk, door dat de bovengenoemde as ten Zuiden van dit land is gelegen. De temperatuur is er vrij Veel boven het vriespunt gekomen. In den Balkan en Centraal Europa blijft het zeer koud en er komen temperaturen tot 20 graden toe voor. In de randstaten is de temperatuur aan de kust even boven het vriespunt, in het binnenland komt ner gens meer dan lichte vorst voor. Over de Noordelijke IJszee trekt een depressie van omstreeks 980 mbar in Noord-Oostelijke richting. Zij Is Janmayen gepasseerd en wordt gevolgd door vrij krachtige drukstij- gingen op IJsland en Groenland. Aan de Zuid- en Oostkust van IJsland is de wind krachtig tot stormachtig, ?venals op de Fa- roer. Aan de Noorse he kust is de wind over het algemeen krachtig uit Westelijke rich ting, en viel vrij veel neerslag. De tem peratuur is er ongeveer 5 graden boven nul. In Noord-Itallë houdt de vorst aan. Plaat selijk komt hier mist voor. In Spanje en Portugal blijft de luchtdruk relatief laag. Uit het Zuiden van Spanje worden groote hoeveelheden regen gemeld. LUCHTTEMPERATUUR 3.7 gr. C. onder nuL LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.42 uur tot Zondagmorgen 7.34 uur; Van Zondagna middag 4.43 uur tot Maandagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Ts Katwijk aan Zee op Zondag 14 Jan. voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur; op Maandag 15 Januari voorm. 6 en nam. 6.25 uur. Maan op 9.48 uur Zondagmorgen. Maan onder 9.52 uur Zondagavond. Maan op 10.09 uur Maandagmorgen. Maan onder 10.55 uur Maandagavond. Hier ter stede is, naar ons wordt mede gedeeld, opgericht een Vereeniging van ondernemers van fijne wasch- en strijk- inrlchtingen ter behartiging van hun be langen. De oprichtingsvergadering, welke Donderdag j.l. plaats vond, mocht zich verheugen in een goede belangstelling. Het bestuur is als volgt samengesteld: W. A. v. d. Kwast, Guit, J. W. Weers, se cretaris. AAN ALLE LEDEN VAN DOCOS! Morgenochtend om 9.15 uur H. Mis met algemeene H. Communie ln de kapel van het St. Lidwinagesticht Daarna gemeenschappelijk ontbijt. „GELOOF EN WETENSCHAP". Woensdagavond spreekt de bekende dich ter pater Jac. Schreurs voor „Geloof en Wetenschap". Introducties voor deze bijeenkomst voor niet-leden kunnen worden verkregen bij een der bestuursleden. R. K. STAATSPARTIJ. Gisteravond heeft de afd. Leiden der R. K Staatspartij haar jaarvergadering gehou den in den foyer van het café-restaurant „Den Burcht". Bij verhindering van den voorzitter, mi. Bolsius, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, den heer Wilmer. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden zakelijk-beknopt uitge bracht. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat er een batig saldo is. Onderstreept werd door den voorzitter de door den penningmeester uitgesproken v/ensch, dat allen regelmatig hun contri butie betalen en dat velen, die daarvoor ln de gelegenheid zijn, deze niet beperken tot het minimum-bedrag. Beiden functionarissen, de heeren J. M. H Horikx en W. J. Kriek, werd dank ge bracht voor de wijze, waarop zij de be langen der organisatie, met opoffering van veel tijd, hebben behartigd. Naar aanleiding van het jaarverslag van den secretaris memoreerde de voorzitter de gehouden verkiezingen voor Staten en Gemeenteraad, waarbij de R.-K. Staats partij te Leiden veel succes heeft gehad. Spr. bracht dank aan de propagandaclub „Dr. Schaepman" voor de gepraesteerde, onmisbare actie. Den afgetreden katholieken Raadsleden den heeren Coster en Manders wilde de voorzitter namens de afd. Leiden der R.K. Staatsparty waardeer ing betuigen voor de wijze, waarop zij hun functie als Raads lid hebben vervuld. Spr. zeide er zich over te verheugen, dat de heer Manders als lid in de contactcommissie voor woningbouw en stadsuitbreiding zyn diensten aan de gemeente zal kunnen blenven geven. Den nieuw gekozen Raadsleden den heeren mr. Donders, v. Dijk en v. Oyen wenschte spr. geluk met hun benoeming. De kas-commissie had de boeken en be scheiden over 1939 in volkomen orde be vonden, waarom de penningmeester, onder dankbetuiging werd gedechargeerd. Als leden voor de kas-commissie over 1940 werden gekozen de heeren Breuring, Feld en la Riviére. Bij de bestuursverkiezing werden by stemming de aftredende leden de heeren mr. E. J. M. H. Bolsius, P. van Berge He negouwen, J. J. Coster, W. J. Kriek en J. A. M. van Oyen herkozen. Bij acclamatie werd als voorzitter herko zen de heer mr. Bolsius. Besloten werd opnieuw te candideeren de aftredende bestuursleden van de Staten- Centrale de heeren H. Bader, te Sassen- heim, mr. E. Bolsius en P. Heemskerk te Leiden, J. Kortekaas te Lise, F. C. van Lierop te Hillegom, C. P. Paardelcoo- per te Oegstgeest en J. Schouten te Zoe- terwoude. De heer H. Lombert bracht een verslag uit van de laatst gehouden vergadering van de Kamer-Centrale, waarvan met be langstelling werd kennis genomen. Hierna was aan de orde: .Gelegenheid tot het stellen van vragen over de ge- meentebegrooting en over de gemeentepo litiek". Meerdere leden stelden vragen en maak ten opmerkingen waarop dooT de aanwezige Raadsleden inlichtingen werden verstrekt. De discussie had een vruchtbaar en aange naam verloop. Bij de rondvraag werden nog enkele vereenigingsbelangen besproken. VOET- EN BEENGEBREKKIGEN. Aan dien Rijksoursus voor Orthopaedosche schoenmakers alhier welke geleid wordt door den Rijksleeraar den heer Fred. H. Hoek, worden voor voet- en beengebrek- kigen orfchopaedisch schoeisel en appara ten vervaardigd, volgens de nieuwsté me thoden, waarbij gestreefd wordt naar op heffing van de bezwaren der voor hen aan 'hwn gaan verbonden zijn en waaifoij het gebrek zooveel mogelijk wordt gemas keerd. Tot een beperkt aantal kunnen aan on- en min-vermogende gebrekklgen schoenen en apparaten verstrekt worden tegen be langrijk gereduceerde prijzen. Deze Rijkscursussen die reeds sedert ja ren in andere groote steden worden gege ven, beoogen eenerzijds aan de orthopae- dische schoenmakers een degelijke weten schappelijke opleiding te geven en ander zijds aan voet- en beengebrekkigen hulp te verstrekken, waardoor hun lijden ver licht of opgeheven wordt en hun validi teit wordt verhoogd. Gaarne wordt samenwerking gezocht met medici, in het belang hunner patiënten. Aanmeldingen lederen Woensdag v.m, tusschen 10 en 12 uur in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Mare 13 te Leiden. SCHAATSWEDSTRIJD VOOR MILITAIREN. Hedenmorgen zyn op de baan der Leid- sche IJsclub de laatste afdeelingwedstrij- den voor militairen gehouden ter voorbe reiding van de wedstrijden om het mili tair kampioenschap van Leiden, dat bij doorgaand vriezend weer volgende week zal worden v.erreden. De baanlengte bedxoe»g 450 M. De resul- 1046 taten zijn: 1. Timminga, geneesk. troepen, 51 sec., 2. v. Swaay id., 56.2 sec., 3. v. Ros- sum id. 56,8 see., 4. Kuipers, Vesting Hol land, 57 sec., 5. Coppes id. 68,4 sec., De snelste tijd voor wachtmeesters werd gemaakt door waohtm. Soholte met een tijd van 50.6 sec. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het Voorjaars-programma 1940 der Ar- chaeologische lezingen en cursussen in het Rrksmuseum van Oudheden alhier luidi, als volgt: 21 Januari, C. A. J. von Frijtag Drabbe, 's-Gravenhage, „De waarde der Peutinger- krart, getoetst aan 't Nederlandsche, Duit se] t en Italiaansche gedeelte". 6 Februari, D W. D. van Wijngaarden, „Egyptische tempels, die in den loop der lr eeuw verdwenen zijn*'. Februari, Dr. J. de Wit, Amsterdam, ,,T °at-antieke en vroeg-Christeiyke kunst". 5 Maart, Dr. W. C. Braat, „Middeleeuw- s r kasteelen en nederzettingen". Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Zondagochtend kwart voor zeven Alg. H. Communie met luide voorbereiding en dankzegging voor alle leden van onze con gregatie. Komt op tijd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 597. D. Nieuwenhuis— Schutte, Leiden, Heerenstraat 5a, handel in manufacturen. Wijz. handelsn. in: Nieu wenhuis' Manufacturenhandel. 6990. N.V. Radiocentrale „Radimij", Nieuwveen, Kerkstraat 84, exploitatie van radiocentrale. Bijv. uitgeoef. bedr.: instal lateurswerkzaamheden, verkoop van arti kelen, alles uitsluitend op electrotechnisch gebied. 7326a. Meelfabriek Koechlin N.V., Leiden Oosterkerkstraat. De procuratie van A. Winkel is ingetrokken. Procuratie ver leend aan: J. L. van den Bos, 's-Graven hage (B.P.) en aan H. A. Bol, Leiden (BP.). Nieuwe inschr.: 7425. Gebrs. Ver schoor, Sassenheim, Charbonlaan 8, zaad- handel. Venn.: A. Verschoor, Sassenheim (H.V.) en L. J. Verschoor, Sassenheim. Op verzoek van den Commissaris van politie te Eindhoven is hier ter stede aan gehouden de 22-jarige rijwielhersteller G. B., verdacht van diefstal van een rijwiel te Eindhoven. Verslagen van de Maatschappij voor Toonkunst en van de Maatschappij voor Letterkunde moeten we laton liggen tot ons volgend nummer. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is d n geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6) Kantoor Bouwvakarbeiders- bond, (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur Dinsdag: Rechtskundik Advies Bureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, Kantoor, Bondsgebouw, Steen- schuur 15, nam. van 6.308.00 uur Be- stuursver g ad erin g Transport arbei dersb o nd, 8 uur Woensdag: Sportvereeniging R.K. W., 8 uur (Zaal 1 en 2) „De Poedelaars", 8 uur (Zaal 9) Donderdag: Propaganda- Vrouwenavond van de R. K. Ooöp. „Een dracht", 8 uur (Zaal 6). Vrijdag: Graf. Studieclub, 8 uur (Zaal 8) Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor 78 uur Bibliotheek 7—8 uur (Zaal 5). N.B. H.H. Secretarissen van Vak- en Onderaf- deelingen worden er aan herinnerd dat van hen, voor zoover zij dat nog niet deden, ten beknopt jaarverslag wordt ingewacht aan het Secretariaat: Verl. Bloemisten!. 45. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag: van 8.159.15 uur Bi bliotheek Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en S. v d. Aar Zondag: alle com missarissen present Maandag: A. Ver hoogt en A. de Gunst Dinsdag: D. De- vilée en S. v. d. Aar Donderdag: W. v. d. Holst en C. v. d. Meel Zaterdag: G. Bot en P. Reizevonrt Zondag: Is de zaal ge opend van 12.30—2.30 uur en van 710.15 uur; van 8.459.45 verplichte bijeenkomst, waaronder de installatie plaats heeft van den nieuwen Vice-Preses Kapelaan Van Drunen Van 12 uur Bibliotheek Geen zitting St. Josephs' Spaarkas 3.30 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kelp ing, alleen voor de medespeler 8.30 uur prijs- fciljarten, hoofdprijs??? Maandag: Bij eenkomst voor de gezellen van 8.1510.15 uur 8 uur Biljart- en Tafeltennisclub - 8.30 uur Maandelii'ksche afrekening voor de zelatrices van het Kern perm an fonds Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezllen van acht uur tot kwart over tien Woensdag: 8.30 ttur Repetitie Liedertafel „Sebastian Schaffer 8.30 uur Reptitie Tooneelclub „Adolf Kolping" Donder dag: Bijeenkomst voor de leden van 8 10.15 uur 8.30 uur Bijeenkomst Schaak club „De Raadsheer" Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Mzuiekgezelschap „Frans Schweitzer" Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur 8.159.15 uur Bibliotheek Geen Kegelclub „De Poedelaars". Verder mededeelingen: Zet 1940 goed in en begint nu reeds te sparen voor de Retraite; op iedere bijeen komst is hier gelegenheid voor bij den huismeester Zondag 21 Januari a.s. is het de sterfdag van onzen onvergetelijken gezellenvader G. Kemperman. Laten al de Gezellen, maar vooral die met hem ge werkt hebben, de H. Communie voor zijn zielerust opdragen. SINT ODO-KOORKNAPEN. Maandag: kwart over vijf: Alle aspiran ten zes uur: Schola (Generale repetitie) Dinsdag: geen repetitie, Schola geeft uit voering in den Foyer van de Stadsgehoor zaal aanvang kwart over acht acht uur aantreden bij Hoofdingang (Breestraat) - Donderdag: 6 uur Schola Vrijdag: 6 uur Crescendogroep. Hallo Boys! Heb ben jullie nu allemaal het nummer van Januari van onze St. Oöo-Klok? En heb je r.og nagezien, of je nog oude nummers mist? Dinsdag geeft de Schola een uitvoering in aen Foyer der Stadsgehoorzaal Jullie zor gen om acht uur bij den Hoofdingang te zijn. Wacht dan in de Vestibule op elkan der. Goed zoo. Dan, Maandag 22 Januari hebben we een Uitvoering in het St. An- tonius Clubhuis met een reuze spannenden f.iJm, die voor jullie ook zal draaien. Daar na zingen we een program vroolijke lied jes. Dat zal dan de 32ste uitvoering zijn, die we buiten de Kerk geven, boys! Dat is wat, hè? Ja, en er staan nog meer uit voeringen op het program! Help maar kij ken! Hoe bestaat 'tü Zeg, de Schola denkt natuurlijk aan de Generale Repetitie Maan dag om 6 uur!! verder prettig schaatsen rijden, hoor. Ik doe 't op rolschaatser! zon der wieltjes! Houdt je taai!! Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERPAR. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK. Zondag: 9 uur: Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en recreatie. 6 uur: Lof, waarna recreatie. 7.30 uur: Gezellen. 8 uur: Tooneelclub. Maan dag: 6.45 uur: Franciscusvrienden I. 8.30 uur, Franciscusgezellen. Dinsdag: 6.30 uur: Sloyd I en II. 8 uur: Gymnastiek voor de schoolvrije jeugd. Woensdag: 6.45 uur: Franciscusvrienden II 8.15 uur: Godsdienstonderricht, waarna recrea tie voor de schoolvrije jeugd. 8.35 uur: Franciscusridders; Gezellen. Vrijdag: 6 45 uur: Sloyd IIV en IV. 8.45 uur: Ge zellen. Zaterdag: 7 uur: Franciscusrid ders n. KRUISVAART. Cohort: „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag 3.30 uur Missieclub Dinsdag, 8 uur St. Stephanusban en St. Aloysiusban Woensdag, 8 uur Kard. von Faulhaber- bna Vrijdag: 8 uur Jonge Wachtbladen sfhalen Zaterdag, 7 uur K. J. C. Mis 5 45 St. Lode wij ksban. Gemeentel. Aankondigingen SUIKER VOOR PENSIONS. De Directeur van het Distributiekantoor Oude Ryn 132, deelt mede: Pensionhouders, die maaltijden verstrek ken aan slechts enkele dagen bij hen ver blijvende gasten, kunnen op vertoon van het nachtregister op mijn kantoor voor deze gasten bonnen krijgen voor een hoe veelheid van 50 gram per dag en per per soon. Bedoelde pensionhouders kunnen zich naar mijn kantoor begeven met het nacht- register van 15 December 1939 tot 15 Ja nuari 1940. Zij zullen dan als voorschot op de periode 15 Januari 194015 Februari 1940 bonnen ontvangen, die na afloop de zer periode steeds op vertoon van het nachtregister verrekend zullen worden. GROENE ERWTEN EN SUIKER. H.H. Winkeliers moeten, zoo zij niet in ernstige verlegenheid willen geraken, de ontvangstbewijzen, de opplakvellen met bon No. 10 voor groene erwten in de pe riode van 22 tot en met 26 Januari a s. in leveren, hoewel deze peulvrucht op 19 Ja nuari uit de Distributie genomen zal wor den. Op deze dagen moeten ook de ont vangstbewijzen en opplakvellen voor bon No. 11 (suiker) worden afgegeven. PEULVRUCHTEN. Met ingang van 19 Januari a.s. zullen allo droge peulvruchten (groene erwten, split- erwten en linzen uitgezonderd) in de Dis tributie worden opgenomen. De eerste pe riode zal drie weken duren en wel tot en met 8 Februari. Het nummer van de bon, waarop deze artikelen beschikbaar ge steld zullen worden, zal later bekend wor den gemaakt De Directeur, P. ROOSENBURG. Leiden, 13 Januari 1940. LEIDEN. Maandag, Uitvoering R.K. H.B.S. Ver. „St Bonaventura" in de aula der H.B.S. Mariënpoelstraat. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", soliste Lélia Gonsseau, pia niste, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Genootschap Stille Omgang, spr. pater Bor- romaeus de G reeve, Foyer Stads gehoorzaal, 8 uur. Woensdag, „Geloof en Wetenschap", spré- ker pater Jac. Schreurs over „Aan de voeten van Holland", „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huistartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters v. Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Gréve, Renaud en Simons. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- da g 13 tot en met Vrijdag 19 Jan a.s. v/aargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegtsgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. Cohort „St. Pancras." Burcht: Anna Paulownastraat. Zondag 3.30 uur Gen. repetitie Maan dag 7 uur gediol. H. Mis 8. uur W. Doy- ieban Dinsdag 8 uur: Tarcisius en Ca- nisiusban Woensdag 8 uur Kruisvaart- kring Donderdag 8 uur Roode Vendel Zaterdag 67 uur afrekenen 3 cents fonds. Alles Kruisvaarders van ons cohort Lebben natuurlijk gratis toegang a.s. Zon dagavond, mits in uniform. Cohort „Aeternus Pater". Burcht: St. Antonius Clubhui», Zondag Geen bijeenkomsten Maandag: 7.30 uur Willibrordus en Bonifatiusban Woensdag 7.30 uur Servatius Paschalisban Donderdag 6 uur Aspirantenban I en II Vrijdag 7.30 uur FrancisCus en Tarci- siusban. OEGSTGEEST. Cohort „St. Bernardus". Burcht: R. K. School. Zondag: Elisabethpenning. Tarcisïus- ban 11 uur Tooneel: Tarcisiusban (allen present!) 12 uur Tooneel uitvoering le bedrijf. Nadere bekendmakingen op het bord bü de kerk. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGINO V. KATH. ACTIE „DE GRAAL" Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Clubhuis: Maria Gijzenstecg. 7.008.30 uur „Gemma Galgani"-groep. 7.008.30 uur „Gemme Galgani"-groep. 7.309 uur „Marg. Sinclair"-groep. 8.159.45 uur „Maria"-groep. Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Donderdag: 7.30 uur Tooneel. 8.30 uur „Caecilia"-groep. Vrijdag: 7.008.30 u. „Theresia"-groep. 7.00—8.30 uur „Ag- nes"-groep. Aanmelden van nieuwe leden op d« club-avonden. Parochie St Petrus. Cirkel: De Blijdenkers Dinsdag 7.458.15: Jongste groep Zaterdag: 2.153.30: Mulo-groep. Aanmelding van nieuwe leden op de club avonden. Clubhuis Hoogtwoerd 53.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2