DAMPO SPORT RECHT7AKFN Wilt U iets weten? KLEINE ANNIE ZATERDAG 13 JANUARI 1940 DIP! rmcrnp cnjjRANT VIERDE BLAD - PAG. 14 VIILA TE ROTTERDAM AFGEBRAND. In den laten middag ontstond te Rotter dam brand in de door Mr. H. C. Hintzen be woonde villa aan de Groene Wetering. In een kamer aan de rechterzijde van het huis, boven de garage, was een radiator van de centrale verwarming bevroren. Ten einde deze te ontdooien was er een electrisch kacheltje op gezet. Dit kacheltje verspreide echter zulk een gloed, dat het houtwerk naby den radiator vlam vatte. Het vuur vrat verder en deelde zich aldra aan het rieten dak van de villa mede. De dienstbode, die den brand ontdekte, deelde haar bevindingen aan mevrouw Hintzen mede en deze waarschuwde ijlings de brandweer. Op dit eerste alarm rukte een aantal slangenwagens uit, doch by aankomst zag men dadelijk in, dat voor het blusschen van dezen brand grooter materiaal noodzake lijk was. Drie motorspuiten werden dan ook gerequireerd. Inmiddels tastte men met zes stralen van de slangenwagens den brand, welke zich reeds var. den over het geheele huis loopende zolder had meester gamaakt, aan. De vlammen, welke in het rieten dak een gretigen prooi vonden, werd n aange- w. a or den lellen wind, zoodat men vreesde, dat ce brand niet te localiseeren zou zijn. Den bewoners werd daarom aan geraden de villa te verlaten en zooveel mogelijk bezittingen in veiligheid te bren gen. Een ziek meisje werd bij buren on dergebracht. Met behulp van enkele brand weerlieden werd een gedeelte van het meubilair o.a. een groot aantal schilde rijen, antieke meubelen en andere kost baarheden, naar buiten gedragen. Een auto werd uit de garage gereden. Nadat de motorspuiten waren aangeko men, werden bijten in het ijs van de Groe ne Wetering gehakt; hierin plaatste men de zuigslangen, waarop de brandende vil la, waar het vuur steeds grooter vorderin gen maakte, van alle zijde door de brand weer werd ingesloten. Ondanks de groote watermassa's, welke In de vuurzee werden voordat men den brand meester was. De geworpen, duurde het verscheidene uren brandweerlieden hadden met een felle kou te kampen en het spoedig bevriezende blus^hwater maakte het terrein van den brand tot een ijsbaan, waardoor men ge nept was zand te strooien. Omstreeks tien uur was men met het blusschingswerk zoover gevorderd, dat de nablusching kon worden overgegaan. De villa, welke acht jaar geleden werd ge bouwd, was geheel uitgebrand. DIPHTHERIEGEVALLEN IN BRABANT. Nog steeds breidt het aantal diphtherie- gevallen te Breda en omgeving zich uit en hoewel de ziekte over het algemeen niet van ernstig karakter bleek tot heden, wa ren toch twee sterfgevallen te betreuren. Het zyn twee kinderen der familie R. te Heusdenhout, gemeente Ginneken, een buurtschap, die grenst aan dat deel van de gemeente Teteringen, waar de eerste ge vallen werden geconstateerd. In totaal worden thans in het St. Rochus- paviljoen te Breda een 40 patiënten ver pleegd. De twee kinderen, die stierven, werden thuis verpleegd. Woensdag werd ook in St. Willebrord een geval dezer ziekte geconstateerd. Onder de patiënten, die thans worden verpleegd in het St. Rochuspaviljoen, zyn er uit Ginneken, Teteringen en Breda. Ge ruchten, dat ook onder de militairen ge vallen zouden zijn geconstateerd, missen allen grond, evenals de bewering dat er typhusgevallen zouden zijn voorgekomen. Vermoedelijk vond deze haar oorsprong in het feit, dat het garnizoen wordt ingeënt tegen typhus. Dit geschiedt echter slechts uit voorzorg, naar men ons van bevoegde zyde verzekerde. Wat de diphtheriepatiënten betreft, ver nemen wij, dat allen het goed maken. Hoe- velen dezer patiënten het vorig jaar waren Ingeënt tegen deze ziekte, was niet juist op te geven; de patiënten, waarvan echter deze zekerheid bestaat, hadden de ziekte in lich ten graad. „Msb." KOLENDAMPVERGIFTIGING IN AMSTERDAMSCH GEZIN. Buren van het perceel Leeghwaterstraat 5 te Amsterdam was het opgevallen, dat er anders in het zoo bedrijvige huis, waar een vader met vier kinderen woont, gistermid dag geen leven te bespeuren viel. Zij wer den ongerust en waarschuwden de politie. Deze stelde een onderzoek in en trof den vader in bewusteloozen toestand aan, ter wijl de kinderen teekenen gaven van kolen dampvergiftiging. Spoedig was een genees heer ter plaatse, die den vader naar het Binnengasthuis liet overbrengen. De kin deren worden onder toezicht van den ge neesheer in de woning verpleegd. QM twAt tanden! Nou en ófI Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht „scheuren", dat is haast even slecht voor d.e banden als rijden op te lage •panning. SLAAP UW .VERKOUDHEID WEG w,„h bent U den volgenden morgen bet - - lübe 40 cl Dooi 3C NIEUW WERELDRECORD 100 YARDS SCHOOLSLAG AUe Stl]l verbeterd het record met 2.6 sec. Nederland heeft er een wereldrecord- houdster bij gekregen en tegelijkertijd is er één afgegaan. Gisteravond heeft Alie Stijl, lid van de Meeuwen, in bet Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam het we reldrecord over 100 yards schoolslag, dat sedert 14 Augustus van het vorig jaar ten name stond van Doortje Hee selaars, met een tijd van 1 min. 15.6 sec., gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2.6 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13 seconden. Deze zoo sfchitterend geslaagde record poging is wel onverwacht gekomen. Insi ders wisten, dat Alie Stijl, die dezer dagen overschrijving van het bondsbestuur heeft gekregen van Z.I.A.N. naar de Meeuwen, zich oefende op den schoolslag. Behalve over voldoende snelheid bleek zij ook over veel uithoudingsvermogen en kracht te be schikken, weshalve zij wilde trachten de 100 yards geheel in vlinderslag af te leg gen. De nieuwe wereldrecordhoudster is ln dezen opzet volkomen geslaagd. Toen Alie Stijl door den heer J. H. van Teeseling werd gestart, zwom zy de eerste twee ba nen in keurigen, volkomen correcten stijl. Zij hield bovendien uitstekend baan, ter wijl zij de keerpunten goed nam. De re cordpoging vond plaats volgens het nieuwe teglernent van de F.I.N.A. Te Doetinchem is n.l 'n bepaling aangenomen, dat in zwem baden, gebouwd volgens metrieke afmetin gen en waarbij dus op yardsafslanden het eindpunt niet aan den bassinwand is, geen lat meer mag worden neergelaten, doelt een touw over het water moet worden ge spannen. Als tyd wordt genomen het oogenblik, waarop de zwemmer of zwem ster met het voorhoofd de denkbeeldige loodlijn van touw en wateroppervlakte passeert, iets wat bij den vlinderslag niet van belang ontbloot is, omdat daarbij het lichaam met een ruk naar voren kan wor den gegooid. Toen Alie Stijl drie banen (75 meter) had gezwommen, was het reeds duidelijk, dat het wereldrecord van Doortje Heese laars verbeterd zou worden. De vraag was alleen met hoeveel seconden. Op de vierde baan, een afstand van 16.44 meter, wist Alie Stijl nog met een flinken spurt te eindigen, zoodat men onmiddellijk kon constateeren, dat het wereldrecord verbe terd was. Het wereldrecord nog jong. De geschiedenis van het wereldrecord over 100 yards schoolslag is maar kort. Het record werd eerst in 1939 op de lijst van de F.I.N.A. geplaatst, waarbij de Ameri- kaansche Jean Dillat het eerst haar naam op de schoone bladzijde kon boeken. Zij vestigde het wereldrecord te Detroit op 15 April met een tijd van 1 min. 16.6 sec. Toen deze feiten in Nederland bekend wer den, was Doortje Heeselaars zoo actief on middellijk een poging te doen het record van de Amerikaansche te verbeteren, een poging, welke met succes bekroond werd Er ging in Augustus van het vorig jaar te Ro-tterdam een seconde af. Nu bracht Alie Stijl het wereldrecord op 1 min. 13 sec., een zeer bijzondere prestatie, waarbij wij echter niet den indruk kregen, dat het re cord hier lang op zal staan. Maar belang rijker is het feit, dat men in zwembond- kringen Alie Stijl, mits zij haar oefeningen daarop inricht, in staat acht het wereld record over 100 meter schoolslag te ver beteren. Dit wereldrecord staat sedert 13 Maart 1936 op naam van de Duitsche zwemster Hanni Hoelzner met een tijd van 1 min. 20.2 sec., gevestigd te Plauen. Veel heeft men na deze fantastische prestatie van het Duitsche zwemstertje niet meer gehoord en algemeen beschouwde men dit record als een uitgooier. Maar intusschen staat het wereldrecord zeer scherp en de laatste ja ren is het record niet bedreigd geweest. Indien men evenwel den tijd van Alie Stijl over 100 yards (91.44 meter) omre kent over 100 meter en men aanneemt, dat het Meeuwen-lid dezelfde snelheid van de laatste baan zou kunnen behouden, iets waartoe zij in staat mag worden geacht, dan komt men over 100 meter tot een tijd van 1 mina 19.8 sec., dus 0.4 sec. sneller dan het wereldrecord van Hanni Hoelzner TAFELTENNIS R.-K. T. T. B., DISTRICT LEIDEN. Vanwege het ijsvermaak zyn voor de vol gende week geen competitie-wedstrijden vastgesteld. SCHAATSENRIJDEN. ROOS WINT TE NIEUWE NIEDORP. Gisteren zijn te Nieuwe Niedorp onder auspiciën van den K.N.S.B. wedstrijden in het hardrijden op de schaats g ehouden, georganiseerd door de vereeniging „Volks- en Ijsvermaak". De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 49.2 sec., 2. Schenk (Anna Paulowna) 51.6 sec., 3. Bossom (Amsterdam) 53.4 sec. 5000 meter: 1. Roos 9 min. 34 sec., 2. Strybis (Harenkarspel) 9 min. 39.6 sec., 3. Bossom 9 min. 44.2 sec. Eindklassement: 1 Roos, 2. Bossom, 3. Strijbis. KAMPIOENSCHAP NOORDHOLLAND SCHOONR1JDEN. De IJsclub Haarlemmermeer organiseer de Vrydagmiddag het kampioenschap der provincie Noordhoiland in het schoonrij- den voor dames en heeren. De uitslagen luiden: Dames: 1. mevr. Loggers-Boontjes (Uit huizen) kampioene van NoordhoLand, 2. mevr. van Leeuwen-Kooy (Alkmaar), 3. mej. Koster (Berkhout), 4. mevr. De Boo- Groenveld (Hoofddorp), 5. mej. Schenk (Schagen), 6. mej. Bontjes (Nieuwe Nie dorp). Heeren: 1. Cuperus (Alkmaar) kampi oen van Noordholland, 2. Wesselo (Hel der), 3. Bakker (Bussum), 4. dr. v. Baaien (Hilversum). De wedstrijd voor paren had het vol gende resultaat: 1. mevr. van Leeuwen— ^ooy en Cuperus, 2. mej. Rootjes en Bak ker, 3. mevr. WestenbergDe Zwaan en Wesselo, 4 mej. de Waal en Meeuwig, 5. mevr. LoggersBoontjes en Klerk. KAMPIOENSCHAP ZEELAND SCHCONRIJDEN. Vrijdagmiddag werd door de Middel- burgsche IJsclub het kampioenschap voor de provincie Zeeland in het schoonryden voor dames en heeren georganiseerd. De uitsiagen luiden: Dames: 1. mevr. Stuurmanvan Vliet (Gouda) kampioene van Zeeland, 2. mevr. KuiperKoelemey (Purmerend), 3. mej. Koeiemey (Zaandam). Heeren: 1. Stuurman (Gouda) kampioen van Zeeland, 2. Lautenbach (Rotter dam), 3. Valk (Rotterdam). De wedstrijd paren had het volgende resultaat: 1. heer en mevrouw Stuurman (Gouda), 2. mej. KoelemeyVerbree (Zaandam—Bussum), 3. mevr. Kraak Kroon en Van ts (Amsterdam). KREMER WINT TE HALFWEG. Georganiseerd door de ijsclub „Zwanen burg" werden te Halfweg nationale wed strijden in het hardrijden gehouden, waar van de uitslagen luiden: 500 meter: 1. Kremer (Diemen) 54 sec., 2. De Vries (Amsterdam) 54 sec., 3. v. d. Ruit (Amsterdam) 56 sec., 4. Verharen (Spaarndam) 56.3 sec., 5. Bosman (Breu- ke.en) 57 sec., 6. Breed (Sloterdijk) 58.2 s. 1500 meter: 1. Kremer, 2 min. 51.3 sec., 2. Van der Ruit, 3 min. 0.2 sec., 3. Uiter- linden (Rotterdam) 3 min. 1.6 sec., 4. Bos man, 3 min., 2 sec., 5. Verharen, 3 min., 4.5 sec., 6. Buis (Halfweg), 3 min. 6.8 sec. 3000 meter: 1. Kremer, 6 min. 11.6 sec., 2. Breed 6 min., 15 sec., 3. Van der Ruit, 6 min., 17.9 sec., 4. Bosman, 6 min. 18 sec., 5. Uiterlinden, 6 min. 21.2 sec., 6. Buis, 6 min., 25.1 sec. Eindrangscnikking: 1. Kremer, 3 pun ten, 2 Van der Ruit, 8 punten, 3 Uiterlin- linden, 13 punten, 4. Bosman, 14 punten, 5. Breed, 16 punten, 6. Verharen, 16 pun ten, 7. Buis, 24 punten. KORTEBAAN-WEDSTRIJDEN. TE LEEUWARDEN. Niet minder dan 62 deelnemers hadden zich gistermiddag laten inschrijven voor de kortebaanvveastrijden van de Kon. Ver. De IJsclub te Leeuwarden. De uitslag was, dat de eerste prys, de groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin plus 80 werd gewon nen door Sj. Zeldenthuis van Joure, die dezen middag byzonder op dreef was. De tweede prys van 50 was voor A. Adema te Grouw, de derde prijs van 30 voor B. v. d. Veen, van Warga, de vierde prys van 10 voor R Slof te Joure. BILJARTEN EXCELSIOR LISSE—VRIENDENKRING. In het clublokaal van de Biljartver- eeniging „Excelsior" te Lisse had voor de competitie van de F. B. H. O. de wedstrijd Excelsior II—Vriendenkring II uit Haar lem plaats. Ook in dezen return wedstrijd wisten de Excelsior-ieserves te zegevieren en hebben zii zich weder hersteld van de vorige zwa re nederlaag. De resultaten van de gespeelde partijen waren als volgt: prt. pnt. brt.h.s. gem. G van Eyk (Exc.) 140 116 49 16 2.37 H v. Rutgers (V.k.) 125 125 49 14 2.55 Th. Duivenvoorden 121 121 40 18 3.02 P. de Groot (res.) 120 117 40 15 2.92 H. Hoogkamer A Bijster 68 68 40 10 1.70 117 95 40 12 2.37 Th. van der Lans 48 48 36 7 1.33 Y Doves 113 72 36 12 2.— Excelsior II Lisse 3 gwonnen partyen. Vriendenkring II Haarlem 1 gewonnen party. Haagsche Politierechter MEISJE OP ERGERLIJKE MANIER MISHANDELD. Drie maanden gevangenisstraf voor een ontaard mensch. Voor den Haagschen Politierechter, mr. Hilleringh Prins, moest gisteren verschij nen L. A. van I. te Leiden, wegens er gerlijke mishandeling van een vierjarig meisje. De Officier van Justitie zeide hierover het yolgende: „Je bent een buitengewoon laffe kerel en het is meer dan erg om een vierjarig meisje zoo te mishandelen. Veel mishan delingen heb ik in mijn loopbaan meege maakt maar zoo lafhartig nog nooit." Wat was het geval?. Verdachte woont samen met een vrouw, die een vierjarig dochtertje heeft. Op 2 October wilde het kind 's morgens niet eten en dat was voor den man een reden om het meisje een harden klap in het ge laat te geven. Aangezien het kind vlak bij de muur op een stoel zat vloog haar hoofd je met een harden slag tegen de muur, waardoor een groote buil was ontstaan. Des middags werd het nog erger, want toen het kind weer niet wilde eten, had de man het weer mishandeld en geslagen, waarna hij het dwars door de kamer naar de moeder gooide, die het nog net op wist te vangen. De boterham en het glas melk had de man uit het raam gegooid. Politierechter: „Een kind is anders geen voorwerp om mee te gooien". De moeder wilde daarna met haar doch tertje weg naar haar moeder, hetgeen niet naar den zin van de man was, die zeide, dat zij kon gaan maar dat zij het kind niet mee kreeg. Politierechter: „Maar waarom wilde je het kind niet laten gaan, want je gaf er toch niets om en mishandelde het maar." Verdachte: „Omdat ik de vrouw niet wil de missen." Politierechter: „Dus dan beschouw je het kind, meer als een voorwerp dan als een mensohelijk wezen. Intusschen is het meisje thans van de moeder afgenomen en onder voogdij ge- p.aatst, waardoor het kind misschien een zonniger toekomst tegemoet gaat. Op een vraag van den Politierechter of hij het kind meer had mishandeld, ant woordde verdachte ontkennend. De magistraat deed toen even een boek je open uit de aanwezige stukken, waarin buren verklaard hadden, dat het kindje vele malen mishandeld was, soms meer dan tweemaal per week. Zij hadden het dan duidelijk hooren huilen en schreeu wen. De Officier gaf verdachte een terechtwij zing zooals in den aanvang vermeld en noemde hem een lafhartigen bruut. Voor verdachte is maar één straf mogelijk en wel: voor een flinken tijd de gevangenis in. De eisch werd dan ook een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Verdachte vroeg een voorwaardelijke straf, maar de Politierechter bracht hem aan het verstand, dat hij daar niet op be hoefde te rekenen, want het is buitenge woon gemeen om zulk een kind zoo ernstig te mishandelen. Het vonnis werd dan ook een gevange nisstraf voor den tijd van drie maan den. Een maand gevangenisstraf voor een zijden japon. Mej. G. K. te Leiden was op 30 Sep tember van het vorig jaar betrapt toen zij in de magazijnen van C. en A. te Leiden een zijden japon van 16.75 in haar tasch wegmoffelde. De directrice had haar betrapt en het kleedingstuk weer het daglicht laten zien. Er was over verdachte een rapport uit gebracht, dat zeer ongunstig luidde en niet tot een voorwaardelijke straf kon concludeeren. Zij trekt zich niet zooveel van haar kin deren aan, zoodat overtredingen der leer plichtwet voorkwamen. Verder gaat zij zich zoo nu en dan te buiten aan sterken drank, allemaal redenen voor den Offi cier om zes weken gevangenisstraf te eischen. Ook deze verdachte deed een beroep op een voorwaardelijke veroordeeling. De Politierechter was evenwel van mee ting, dat een voorwaardelijke straf niet op haar plaats is, gezien het ongustig rap port en veroordeelde verdachte tot één maand gevangenisstraf. Te veel medelijden getoond. Een kookster van het Academisch Zie kenhuis te Leiden had medelijden ge kregen met een transportbediende by dit zelfde lichaam, omdat deze een dieet moest volgen van zijn dokter en zeide dit niet te kunnen volbrengen vanwege de kosten. Uit hoofde van haar beroep kreeg zij veel levensmiddelen in handen en zij had gedacht, dat van zulk een groote hoeveel heid best wat af kon voor haar collega, die een dieet moest houden. Gelf of iets anders wilde zij er niet voor hobbei), want zij gaf het alleen maar uit medelyden. En zoo nam de transportbediende aller lei levensmiddelen mee naar huis, zooals pakjes boter, flesschen slaolie, flesschen bessensap, blikken doperwten enz. Gedurende acht maanden was het goed gegaan maai toen was het natuurlijk uit gekomen. zoodat de kookster zich gisteren had te verantwoorden wegens verduistering in dienstbetrekking. Het ingewonnen rapport was buitenge woon gunstig, zoodat de Officier het nog wel eens wilde probeeren, met een gecom- bineeide straf en wel een onvoorwaarde lijke geldboete van 25.subs. 25 dagen en een voorwaardelijke gevangensstraf van een maand met twee jaar proeftyd. De Po.itierechter kon zich met dezen eisch vereenigen en veroordeelde de kook ster conform dezen eisch. Gehamsterd op kosten van liet Rijk.. Daarna had zich d etransportbediende aan het Academisch Ziekenhuis te Lei den te verantwoorden wegens heling. Hij had van de kookster de levensmid delen aangenomen. Verdachte: „Ik had moeten begrijpen, dat het verkeerd was wat ik deed. Maar ik moest van den dokter een dieet doormaken en daar had ik geen geld voor". Politierechter: „Maar de politie h«eft by huiszoeking een heel grooten voorraad aangetroffen o.a. 24 pakken margarine en dat had u toch allemaal niet noodig. Verdachte: „Het werd ook een angstige tijd." Politierechter: ,.Dus u hebt nog geham sterd ook en wel op rekening van het Aca demisch Ziekenhuis." Verdachte: „Ja zoo zou u het kunnen noemen." Ook over dezen verdachte was een rap port ingewonnen hetgeen niet ongunstig luidde. Achttien jaar is verdachte aan het ziekenhuis werkzaam geweest en nu is hij ontslagen, hetgeen ook al een straf /oor hem is. Met alle omstandigheden rekening hou dende wilde de Officier ook hier een ge combineerde straf opgelegd zien en wel twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en een on voorwaardelijke geldboete van 25.subs. 25 dagen. Ook met dezen eisch ging de Politierech ter mede, zoodat de uitspraak dien over eenkomstig werd. Vraag: a. Wanneer men bij Neder- landsch Pandoeren pico-boer heeft, ook wel kereltje genaamd, is men dan verplicht eerst den boer uit te spelen of mag men daarmee wachten om als 't noodig is te snijden en dan een ander opzetten? b. Als A. pandoert en B. pandoert met 20, hetgeen stuk is, geldt 't dan wanneer men de roem opvraagt of moet men wach ten met opspelen? Antwoord: a. Bij pandoeren en jas sen mag troefboer altijd gespeeld worden zoo men verkiest zonder de minste ver plichting. b. Bij vragen naar roem kan men stuk wel roemen, maar tellen, zooals b.v. een derde, doet hij niet voordat het stuk ge speeld wordt. Vraag: Wanneer by het kruisjassen A- B. roem heeft met 4 azen of 4 heeren of 4 vrouwen (100 oogen) kan C-D. deze dan afkeuren met een vijfde (100 oogen)? M.i, gaat roem op 4 kaarten vóór. Antwoord: Zoo is het inderdaad; vyf is meer dan vier, dus gaat een vyfkaart boven vier gelijken. /natuurlijk. allft) zal wel in o ode zijriit MAAR IN OEZE B0^6CHEN HET Miei j PLUIV. ER Zuri slangen IN EN600RT-1 GELUK GEDIERTE VEEL MEN6CHEN\ KOMEN HIER NIET EN DAT LEEGE HUI6' DAAR SU DE RIVIER, 16 EEN GOEDE 6CHU1Ü PLAAT6 VOOR VAGEBONDEN MAAR NIE 200.Z00 EEN AARDIGE ONTMOETING' IK ZOU WEL EEN6 WILLEN WETEN. WAT! OIE VOGELVERSCHRIKKER HIERIN DE I BUURT KOMT OOEN^HET I6M0GEUJK) DAT HU EEN WANDELINGETJE LANG5 DE RIVIER MAAKT HU WA6 ONAAN-

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 14