dagen Historie Ijsvermaak en ijsleed ZATERDAG 13 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - ?AG. 13 WANNEER ZAL DE HEL LOSBARSTEN? DE REDE VAN CHAMBERLAIN. NIEUWE OORLOGSFRONTEN VERWACHT. WAAROM TRAD HORE BELISHA AF? ITALIë'S BALKAN-POLITIEK. DE MOEILIJKHEDEN VAN TOKIO. UITBARSTING. REEDS verleden week hebben wij ons afgevraagd, of het jaar 1940 een be slissend jaar zou zijn voor den Europee- schen oorlog. Van verschillende kanten was zooals wij toen zager die verwach ting uitgesproken. Deze week heeft Chamberlain eveneens in zijn wat late Nieuwjaarsrede voet gege ven aan deze veronderstelling. Men merkt zoo weinig van den oorlog, dat men ge neigd is tot zorgeloosheid en tot de mee ning, dat het wel los zal loopen. Ook de Ergelschen hellen daar blijkbaar toe over en Chamberlain heeft hen gewaarschuwd, dat het bittere ernst is met den oorlog en dat de stilte, welke thans heerscht, de stilte is welke den storm voorafgaat. Thans wordt alleen op zee de strijd in vollen omvang gevoerd, maar het is on aannemelijk, dat het hierbij zal blijven. Reeds thans kost de oorlog Engeland een kleine 40 millioen pond per week; in Duitschland schat men de oorlogskosten op 40 milliard mark per jaar. Deze kapitaalsvernietiging (het zijn im mers improductieve uitgaven) welke ge paard moet gaan met een volkomen ont wrichting van het economische leven, is te kostbaar om niet met alle kracht te stre ven naar een spoedig einde. Gedurende den winter zijn de omstandigheden te on gunstig om een einde te forceeren, maar als straks de lente aanbreekt, is er alle re den om aan te nemen, dat dan de hel zal losbarsten. Het is natuurlijk onmogelijk te voorspel len, hoe dat zal gebeuren, gesteld dat het gebeurt. Zal men met inzet van groote troe penmassa's en geschut trachten de weder zij dsche fortenlinies te forceeren? Zullen de vliegtuigen den hemel komen verduis teren en hun doodende inhoud uitstrooien over elkanders bevolking? Of zal de strijd verplaatst worden naar andere fronten, zooals in het Noorden (Finland) en in den Kaukasus? Wie zal het zeggen? Voorts heeft Chamberlain gewaarschuwd voor de meening, dat de oorlog alleen door de legers wordt uitgevochten. De oorlog kan slechts gewonnen worden door de uiterste krachtsinspanning van allen. Wie niet actief aan den strijd deelneemt, zal zijn steentje hebben bij te dragen door zijn be hoeften te beperken en door geldelijke of fers. Geldelijke offers zullen niet alleen gevraagd worden van de bezittende klasse, doch ook van hen, wier inkomens gering zijn. Loonsverhoogingen zullen niet uit kunnen blijven, doch men mag niet ver wachten, dat zij gelijken tred zullen hou den met de verhoogde kosten van levens onderhoud. Hieruit blijkt weer, dat de Engelsche re geering, ofschoon zij verwacht, dat het jaar 1940 een beslissend jaar zal zijn, toch reke ning houdt met de waarschijnlijkheid, dat de oorlog nog geruimen tijd zal duren. Te vens blijkt daar ook uit, dat Engeland de zen oorlog wil uitvechten met inspanning van alle krachten tot het bittere eind. LONDEN—MOSKOU. UIT Chamberlains rede komt ook naar voren, dat Engeland zich gaat keeren tegen Rusland. Toen Rusland medehielp aan de vernietiging van Polen, dus zich mede schuldig maakte aan de agressie, wel ke voor Engeland aanleiding was om in den oorlog te gaan, nam Engeland een uiterst lankmoedige houding aan. Londen wachtte af, ook toen Rusland Finland aanviel. Sinds dien zijn de banden met Turkije nauwer aangehaald, heeft Mussolini openlijk stel ling genomen tegen de Sovjets en heeft het Russische leger zijn waarde of liever zijn onwaarde bewezen tegen de Finnen. Nu acht Engeland den tijd gekomen om zich eveneens tegen Rusland te keeren. Chamberlain verzekerde de Finnen van de sympathie van Engeland en zegde daad werkelijke hulp toe. Een oorlogsverklaring is dat weliswaar niet, maar het lijkt er toch wel wat op. In den laatsten tijd is alles mo gelijk en kan men oorlogsdaden stellen zonder in oorlog te zijn, maar het zal toch van den aard der hulpverleening afhangen, of Moskou dat slikken zaL Men vraagt zich overigens af, welke hulp Engeland zal kun nen verleenen. Waarschijnlijk zal het zich beperken tot het zenden van wapens en GEMENGDE BERICHTEN vliegtuigen, evenals Italië doet, wiens vlieg tuigzending echter door de Duitschers in beslag werd genomen. Bovendien is het mogelijk, dat Engeland en Frankrijk over gaan tot een aanval op de Zuidzijde van Rusland, waardoor indirect de /innen wor den ontlast en waardoor direct een belang rijk voordeel tegen Duitschland beraikt zou kunnen worden n.l. de afsnijding van de Russische petroleumbronnen van Bakoe. Petroleum is da ziel van den modernen gemechaniseerden oorlog en als de geal lieerden er in slagen zouden om Duitsch land daarvan te berooven, zouden zij een groote troef in handen hebben. HORE BELISHA. HET is de vraag, of het aftreden van den Engelschen minister van oorlog Hore Belisha in verband staat met een wij ziging in de Britsche oorlogvoering. Dit ontslag heeft heel wat stof doen opwaaien, omdat men er va~ alles achter zofkt. Op heA oogenblik weet niemand er het rechte van en wacht men met spanning op de verklaring, weike Hore Bciisha a.s. Dins dag in het Lagerhuis zal afleggen. De meest verbreide verklaring is, dat Here Belisha op de een of ander wijze ruzie heeft gekregen met de legerleiding. Hij zou als minister van ooriog allerlei her vormingen hebben aangebr. cht en daarbij op diverse gevoelige teenen hebben ge trapt van hooggeplaatste officieren en dat zou voor Chamberlain aanleiding zijn ge weest om hem los te laten. Maar als dat zc is, dan heeft het civiele gezag moeten wijken voor het militaire gezag en daar heeft de doorsnee Engelschman een broer tje aan dood. Vandaar de opwinding in En geland. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat er inderdaad sprake is van een diepgaand verschil van meening omtrent de beste wijze van oorlog voeren. In dat geval zul len wij van Hore Belisha niet veel nieuws te hooren krijgen, doch zullen de gebeur tenissen moeten spreken. BALKANPOLITIEK. INDIEN Engeland en Frankrijk er wer kelijk toe over zouden gaan, om het oorlogsfront uit te breiden, moet men voor wat het Zuiden van Rusland betreft, reke ning houden met de positie van Italië. Italië eischt de leiding in den Balkan voor zich op en in dit verband is het on derhoud, dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky te Ve netië heeft gehad met zijn Italiaanschen ambtgenoot graaf Ciano bijzonder belang rijk. Wat er daar in Venetië precies be sproken is en wat het resultaat der bespre kingen is geweest, is onbekend. Maar in 't algemeen kan wel dit gezegd worden, dat Italië zeer beducht is voor het doordringen van communistische invloeden in de Mid- dellandsche Zee. Nu grenst Hongarije sinds de laatste verdeeling van Polen aan Rus land en kan 't beschouwd worden als 'n in valspoort voor het communisme naar de Middellandsche Zee-landen. Een andere, misschien nog gevaarlijker invalspoort vormt Roemenië: een land waarmee Hon garije nog een rekening te vereffenen heeft. Ook Bulgarije heeft sinds den twee den Balkanoorlog en den vorigen grooten oorlog nog een rekening met Roemenië loo pen. Dit verzwakt Roemenië's positie tegen Rusland en zou in geval van een Russischen inval in dat land wel eens noodlottig kun nen worden. Italië is van oordeel, dat er inderdaad ten aanzien van zijn vrienden Hongarije en Bulgarije van Roemeenschen kant onrecht is gepleegd, dat hersteld moet worden. Het zou dit herstel echter niet gaarne gepaard zien gaan met een opdringen van het com munisme in de richting van den Balkan. Waar de zaken zoo staan, is het begrij pelijk dat Italië pogingen doet om zijn beide belangen, welke in wezen aan elkaar tegengesteld zijn, met elkaar in overeen stemming te brengen. Hiertoe zou het eenerzijds zijn vrienden Hongarije en Bul garije van onberaden stappen moeten te rughouden, anderzijds Roemenië moeten zien te overtuigen van het belang dat dit land er bij heeft door een bevredigende op lossing van de kwesties van Zevenbergen en de Dobroedzja het gevaar in den rug terzijde te stellen, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan de verdediging van zijn DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. 800 inschrijvingen. Het cenraal bestuur voor den Elfsteden- toche heeft Vrijdagavond besloten in ieder geval de route zoo vast te stellen, dat de toche eerst naai het Noorden zal gaan en vervolgens via Franeker en Harlingen naar het Zuiden. Zooals de zaken thans staan, zal niet over de Dokkumer Ee worden gereden, doch via Oudkerk en Rinsumageest naar Dokkum. Hier keert men terug en Franeker zal wor den bereikt langs Barthelhiem. Van Frane ker gaat de reis naar Harlingen, verder naar Bclsward, Workum, Hindeloopen en Sta voren. De route via Heeg naar Ylst zal ditmaal niet worden genomen, doch wel het traject door het Gaasterland, door de bosschen dus, want via Balk, Sloten en het Slotermeer zullen de deelnemers Ylst kunnen bereiken. Van Ylst gaat het naar Sneek en vandaar naar Leeuwarden, het eindpunt. Overal is op deze route prachtig ijs, dat hebben de inspectietochten van verschillen de leden van het centraal bestuur wel be wezen. Alleen te Harlingen en te Sneek zullen de ijzers moeten worden afgebonden, maar veel zullen de rijders niet behoeven te wandelen. Gisteravond waren, naar wij vernamen, reeds 800 inschrijvingen binnengekomen, n.l. 350 deelnemers aan den wedstrijd en 450 toeristen. De inschrijvingen sluiten hedenmiddag vier uur, waarbij het vanzelf spreekt, dat de liefhebbers bij hun aanmelding moeten me- dedeelen, of zij aan den wedstrijd of aan den tocht deelnemen. Voor de vijfde maal zal de Elfstedentocht worden verreden. In 1912 werd de tocht voor het eerst gehouden, toen volgde 1917, daarna kwam de beruchte Elfstedentocht - in een Siberische koude - van 1929; in 1933 werd de wedstrijd voor den vierden keer georganiseerd en als alles goed gaai en daar twijfelt men, gezien de weersomstan digheden en de ijverige voorbereidende werkzaamheden, in Friesland niet aan zal de tocht van Maandag op prachtige wijze slagen. Het is wel teekenend voor de belangstel ling, dat alle winnaars van vorige tochten zich ook nu weer hebben aangemeld. C. Chr. J. de Koning uit Princenhage, de winnaar van den wedstrijd in 1912 en 1917, was een der eersten, die een briefje naar Leeuwar den schreef. Thans doet hij niet aan den wedstrijd, maar wel aan den prestatierit mede. Dat is ook het èeval met Karst Leem burg, den winnaar van 1929, terwijl ook de eerst aankomenden van 1933, De Vries en Casteleyn, zich hebben aangemeld. Alleen De Vries zal in den wedstrijd starten, de anderen in den prestatietocht. Vele bekende sportlui uit den lande zul len naar Leeuwarden komen om dezen lan gen tocht mee te maken. Van hen noemen wij den skikampioen vein Nederlemd, Jan Boon, den athleet Jan Zeegers Jr., de be kende schaatsenrijders Jongert en Westra, Huizinga Bruyns, vroeger een bekende fi guur in voetbalkringen. Het mag wel als een merkwaardige by Oostgrens en daarby zoo noodig nog steun te ontvangen van de Balkanlanden, Italië, en wie weet Spanje. Indien Italië er in slaagde langs diplo- matieken weg een dergelijke oplossing te bereiken, zou het niet alleen Hongarije en Bulgarije nauwer aan zich verbinden, doch ook den dank oogsten van Zuid-Slavië, dat nog altijd nauw met Roemenië verbonden is, doch tevens de laatste jaren ernstig streeft naar een goede verstandhouding met Hongarije en Bulgarije beide. Ook het ge vaar voor een verder veldwinnen van den communistischen invloed in Bulgarije zou door een dergelijk succes aanzienlijk wor den verminderd en het gezag van Italië op den Balkan zou aanmerkelijk zijn gestegen. Er is alle reden om aan te nemen, dat het onderhoud te Venetië over deze kwes ties heeft geloopen. JAPAN. WIJDEN wij tenslotte nog een enkel woord aan de situatie in Japan. De aandacht van de wereld is zoozeer gericht op Europa, dat er maar weinig belangstel ling meer over is voor Japan, een land, dat toch een belangrijke rol speelt in het Verre Oosten. Japan verkeert in moeilijkheden, het zoekt zich een nieuwen weg in de zoo plot seling en zoo sterk gewijzigde omstandig heden. In Augustus van het vorige jaar is daar een nieuwe regeering gevormd door Abe. Dat was een overwinning op het leger, dat streefde naar een militair bondgenootschap met Duitschland. Abe heeft echter geen ge luk gehad; hij heeft reeds aan den keizer het ontslag van zijn kabinet aangeboden, Het nieuwe kabinet schijnt een nationaal kabinet te moeten worden. Wij zullen zien, in hoeverre de politiek van dat nieuwe kabinet van invloed is op de Chineesche kwestie en op de houding van Japan tegenover Rusland. zonderheid gelden, dat de heer Huyzinga Bruyns voor den vijfden keer Maandag zal starten, een prestatie, waarmede hij volko men alleen staat. Gisteravond werden nog besprekingen ge voerd om te trachten de banen in de omge ving van Leeuwarden in een zoo goed mo gelijke conditie te krijgen. IJSBRUILOFT OP MARKEN. Vier paren treden in het huwelijk. Marken moge zijn karakter als visschers- eiland verliezen, de tradities blijven er be staan. Dit bewees de bruiloft, welke er gistermiddag op het havenijs werd gehou den. De oorsprong van deze traditie ligt eeuwen terug en de laatste maal had een dergelijk ysfeest in 1917 plaats. Nu men in de gelegenheid was dit nog maals te doen, werd daartoe zonder schroom door de Marker IJsclub besloten. Men vreest echter, dat dit de laatste maal zal zijn, dat een bruiloft op het ijs op touw gezet kon worden. De Markerkleeding raakt meer en meer uit de mode en, wan neer over enkele jaren het eiland inge polderd zal zijn, is zij misschien geheel verdwenen. Daarom wilde de bevolking nog eenmaal haar schilderachtige, oude kleeding voor den dag halen. Duizenden vreemdelingen hebben gisteren genoten van het schouwspel, dat men ook kan zien als een modeshow van bijzondere soort. Niet natuurlijk een waarop nieuwe model len getoond worden, doch een show uit vervlogen tijden. Immers, op deze brui loft droegen de.gasten een keur van klee- dingstukken, opgehaald uit de „bouwe- kist", waarin de voorouders 200 a 300 jaar geleden hun bruiloftskleeding bewaarden. Deze kleedingstukken werden van vader op zoon en van moeder op dochter zorg vuldig bewaard. De huidige generatie de monstreerde thans deze kleeding. De vier bruidsparen droegen de vier ty pische bruiloftscostuums. Zij zaten te mid den van de gasten aan de welvoorziene ta fels, waaraan de dranken en het gebak werden rondgediend. Iedere bediende had zijn eigen taak en welke deze was konden de kenners zien aan de kleeding, welke gedragen werd. Typische dansen vormden het slot van het feest, althans voor het pu bliek, want gisteravond verzamelden de gasten zich weer. om het restant van de boerenjongens met suiker en de roode wijn, de traditioneele Marker bruilofts dranken. op te maken. OOK VOLENDAM KRIJGT ZIJN BRUILOFT. In navolging van Marken zal Zondag middag te Volendam een origineele Volen- dammer bruiloft met muziek en dans op het ys worden georganiseerd. Voor de dui zenden ysliefhebbers, die Zondag weer op de banen over de Gouwzee van Monniken dam naar Marken en van Marken naar Volendam zullen rijden, zal deze bruiloft ongetwijfeld een groote aantrekkelijkheid beteekenen. MET BAKFIETSEN VAN KAMPEN NAAR URK. Ten behoeve van de voedselvoorziening. Na een zeer moeilijke reis zijn gistermid dag om ongeveer half zes vier personen met bakfietsen van Kampen op Urk aan gekomen. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geïsoleerd, zoodat voedsel en andere levensbehoeften over het ijs moe ten worden aangevoerd. Tot nog toe ge schiedde dat per ysvlet, hetgeen echter zeer veel tijd vergde Gisteren heeft men derhalve gebruik gemaakt van bakfietsen, in de veronderstelling, dat dit den reis- duur aanmerkelijk zou bekorten. Het ijs vertoonde echter verschillende groote scheuren, zoodat de lading, bestaande uit drie vaten visch, boter en vleeschwaren, tot drie maal toe moest worden uitgela den. De reis duurde daardoor van gister morgen zes tot gisternamiddag half zes. Hedenochtend om negen uur wordt op Urk eën vliegtuig van de K.L.M. verwacht, dat post zal aanvoeren en medenemen. AUTO'S OP DE GOUWZEE. Sinds Vrijdag worden ook auto's op de Gouwzee toegelaten, zoodat van Monni kendam uit naar Marken en Volendam ge reden kan worden. In Volendam is ten ge rieve van de automobilisteh een oprit naar het dorp aangebracht. DE GLADHEID OP DEN WEG. Voetganger aan hersenschudding overleden. Bij het uitwijken voor een auto der P.T.T. te Groesbeek, op den rijksweg Groesbeek—Nijmegen, is gistermorgen ten gevolge van de gladheid van den weg de heer G. zoo ernstig komen te vallen, dat hij een uur later aan de bekomen hersen schudding is overleden. GEMEENTEVEREN TE AMSTERDAM ONDERVINDEN HINDER VAN HET US. De strenge vorst doet zich ook in de ha ven van Amsterdam gelden. De ver diensten, welke Amsterdam Noord met het overige gedeelte van de hoofdstad ver binden, ondervinden van het ijs veel last Gistermiddag kon een der ponten, welke van steiger VII aan de De Ruyterkade naar den Buiksloterweg vaart, niet ver trekken. De pont was in den korten tijd, dat zij aan de kade lag om passagiers in en uit te laten, vastgevroren. Een ijsbre- ker van de firma Goedkoop moest hulp bieden Na korten tijd kon het ijs over wonnen worden en kon de pont zijn rei zen over het U voortzetten. AUTO'S BOTSTEN TEGEN ELKAAR. Een der bestuurders gedood. Op den Tilburgscheweg nabij het kruis punt Gilze-Rijen zijn gisteravond twee auto's bij het passeeren met elkaar in bot sing gekomen, doordat een der wagens slipte. De auto, waarin gezeten was de 27- jarige A. H. uit Breda, vloog na de aanrij ding tegen een boom en bleef daar geheel vernield liggen. De bestuurder was op slag dood. De bestuurder van den anderen wagen, die uit Tilburg kwam, kwam met den schrik vrij. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vrachtauto door trein gegrepen. Woensdagavond is op den onbewaakten overweg te Twecloo, in den straatweg Mep- pelRuinerwoldBeilen, een vrachtauto van den bierhandelaar R. ter Heide uit Meppel, gegrepen door een goederentrein van Leeuwarden naar Meppel. De weg ter plaatse is glad en ook op den overweg was dit het geval. De heer Ter H., die zijn klanten in Drenthe bezocht had, keerde met de door hem bestuurde auto uit de richting Ruinerwold naar Meppel terug. Het liep tegen half tien, toen hij den on bewaakten overweg naderde en eerst op het laatste moment bemerkte dat uit de richting Steenwijk een goederentrein kwam. Bij het remmen bleek hem, dat hij door de gladheid de auto niet meer kon houden. De heer Ter Heide had de tegen woordigheid van geest terstond het portier te openen en uit den wagen te springen, waardoor hy wel ten val kwam. doch geluk kig ongedeerd bleef. Op het volgend mo ment werd de auto juist achter de cabine gegrepen en zwaar beschadigd. De lading, bestaande uit flesschen, werd her en der over de spoorbaan en den berm verspreid. Na korten afstand kwam de trein tot stilstand, doch toen bleek dat geen per soonlijke ongevallen hadden plaats gevon den, werd de reis met geringe vertraging naar Meppel voortgezet. Door den klap kwam de auto met de motor in de richting Ruinerwold op het spoor MeppelLeeuwarden te liggen, waardoor dat volkomen werd versperd en het verkeer naar het Noorden over ver keerd spoor geleid moest worden. Op dezen overweg zijn flikkerlicht-in stallaties aangebracht, maar nog niet in ge bruik gesteld. TREINMACHINIST VERONGELUKT. Op het stations-emplacement van de spoorwegen te Nijmegen vond gisteren een opzichter van den dienst van Weg en Wer ken het ontzielde lichaam van een man. Het bleek te zijn de bijna 56-jarige machinist J. Gommers uit Rotterdam-Feyenoord. Ver moedelijk is de ongelukkige tusschen de buffers gekomen en op deze wijze gedood Het ongeval is door niemand opgemerkt. DEUR VAN KOLENWAGEN SLOEG Drie ruiten van voorbijrijdenden trein verbrijzeld. Op de spoorbrug over de Lek te Culem- borg heeft gisteravond een ongeval plaats gehad, dat zeer goed is afgeloopen. Op de brug passeerden elkaar een goederentrein en de electrische personentrein, welke om 19.40 uit Utrecht was vertrokken. Een deur van een leegen kolenwagen van den goede rentrein, die was losgeraakt, slingerde tegen den personentrein, waardoor drie ruiten werden verbrijzeld o.a. een in een derde- klaeserijtuig. Niettegenstaande het feit, dat de ruit en de sponning ^eheel vernield was en het glas door den geheelen wagen ver spreid werd, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel waren enkele passa giers door den schrik bevingen, doch zij bleken weer spoedig gekalmeerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13