w van veertig en ouder.. Llandige huisvrouwen schaffen raad Gordijnen KNIPPATRONEN Wie herinnert zich niet de mode van om streeks 1925 met de lange tailles en korte rokken? Modellen, die vrij vormloos waren en waarvan de taille zeer ver naar onde ren gebracht werd, soms zelfs tot over de heupen reikte. Zeer weinig gameering pas te men op deze modellen toe, terwijl ,o 56 schrik! de kokervormige rokken de knieën slechts even bedekten, soms zelfs vrij lieten. Toch vond ook deze mode vele volgelin gen en zelfs onder de oudere generatie, die op enthousiaste wijze deze rechte mo dellen begroette! In werkelijkheid was het evenwel een uiting van stilstand in het modebedrijf en men vraagt zich thans verwonderd af, hoe het mogelijk was, dat deze stijllooze modellen navolging vonden. Gelukkig heeft deze smakelooze mode spoedig plaats moeten maken voor ont werpen, die van meerdere kleermakers- techniek getuigden en aan hoogere eischen beantwoordden. Een japon zal echter eerst dan geslaagd zijn, indien stof, ontwerp en kleur zich aan de persoonlijkheid der draagster aan passen en haar figuur voordeelig uit doet komen. Een eisch, die zelfkennis en critiek vraagt en ten slotte gesteld dient te wor den aan alle nieuwe ontwerpen, die de mode wenscht te brengen. Het figuur van de vrouw op middelba ren leeftijd zal in de meeste gevallen op bepaalde plaatsen rondingen te zien ge ven, die bij jonge dames nog ontbreken en stelt daarom aan de kleeding niet alleen andere, doch ook hoogere eischen, want ieder wil haar vetlaagjes liefst zooveel mo gelijk camoufleeren. niet waar? Opgeknipte rokken met voorpanden waar van de stof eenigszins ingerimpeld wordt en vloeiend over de buste valt, werken voordeelig ten opzichte der lijn evenals prinsessemodellen; aansluitende lange mouwen en V vormige halsuitsnijdingen. De laatsten doen weer bescheiden pogingen zich een plaatsje te veroveren in het mode beeld en leenen zich uitstekend voor korte, gevulde halzen, smalle, staande kraagjes behooren tot de meest moderne halsafwer kingen, terwijl deze in het laatstgenoemde geval middenvoor iets afgerond worden. Tweedeelige japonnen treden op den voorgrond, zooals de middelste afb. der groep van drie dames te zien geeft, een model, dat uiterst eenvoudig van uitvoe ring is, doch zeer goed kleedt. Rok met gedeeltelijk opgestikte plooien en boven deel met halfronde pas en borstzakjes. Links een voordeelige werkende japon voor dames, die in groote bovenmaat ver vallen, doch smalle heupen hebben. Recht slank kleedende japon voor middag- of avond van zwarte zijde met goudborduur sel. Thans resten ons nog twee japonnetjes te noemen, waarvan het linker model van crêpe satin is gemaakt en middenstuk en baan dof verwerkt worden. Fantasiestof is gekozen voor de vijfde japon, die met ruimte over de buste is gewerkt en een klokkende tusschenbaan te zien geeft. Tullen ruche in hals uitsnijding, gemaakt van zwart wollen georgette, is dit model zeer geschikt voor gekleede doeleinden. In de oorlogvoerende landen stelt men alles in het werk om de vrouwen te adviseeren betreffende huishoudelijke vraagstuk ken. Ook de voeding is een belangrijk vraagstuk, dat vooral de volle aan dacht verdient in landen, waar een tekort aan le vensmiddelen is. Menu's en recepten worden sa mengesteld die de voeding zoo rationeel mogelijk maken en „ergens" in een dier oorlogvoerende lan den heeft men zelfs op de markt stands ingericht, waar geschoolde vrouwen verschillende gerechten klaar maken met de be schikbare hulpmiddelen. Meestal blijkt dan, dat er nog heel wat mogelijkhe den zijn. Tevens wordt de meest zuinige wijze van koken en van restverwerking aanschouwelijk voorgesteld en tenslotte de belang stellende toesohouwerster in de gelegenheid gesteld datgene wat zij klaar za gen maken te proeven. Het vrouwenwerk heeft tevens verschillende zit tinglokalen, waar advies gegeven wordt omtrent het vermaken van kleedingstukken, terwijl zelfs kostelooze juridische adviezen worden gegeven. Pepermunt wordt, evenals pepermunt thee zeer vaak gebruikt bij maagbezwa- ren. Men heeft een wetenschappelijk on derzoek ingesteld naar de werking van pepermunt en heeft kunnen vaststellen, dat deze niet denkbeeldig is. Zoowel bij zieken als gezonden wordt de tijd, welke noodig is, om de spijzen in de maag te verwerken, tot nagenoeg de helft terug gebracht. Onderzoekingen door middel van Róntgen-stralen hebben aangetoond, dat het preparaat, dat voor de bestraling ge bruikt en met pepermuntolie vermengd was, de maag veel sneller verliet, dan zonder toevoeging hiervan. Wellicht is hierdoor eveneens een ver klaring te vinden voor de uitstekende werking, die pepermuntthee op de maag uitoefent, indien men dagelijks een kop na den maaltijd drinkt. Zoowel apothekers als drogisten ver- koopen de blaadjes, die als thee gezet en een minuut of vijf of tien getrokken wor den. Voordat we tegen woordig een kleeding- stuk als onbruikbaar be schouwen en ir. de vod denzak doen, zullen we het eerst eens aan een nadere beschouwing on derwerpen. Het valt om dan onmiddellijk op, dal er nog verschillend, goede stukken aan zijr en vaardige vrouwen handen kunnen er not allerlei nuttigs van ma ken. We nemen als voor beeld een keukenschort, dat meestal het eerst stuk is aan de kanten en onder de armen, terwijl ru0 en onderdeelen vrijwel niet slijten. On ze schets geeft te zien hoe uit zoo'n oud schort nog een kleine met draagbanden gemaakt kan worden en op overzichtelijke wijze is aangegeven hoe zulks geschiedt. Zakken en schuine biezen om den omtrek af te werken worden eveneens uit de goede deelen geknipt. Uit een cretonnen schort kan men met succes een hangertje knippen, zooals de an dere schets te zien geeft. Het geheel be staat uit een recht, ingehaald rokje en glad lijfje en wordt gedragen met een aparte flanellen of batisten blouse. Deze laatste kan men ook maken uit een onderjurk, die men niet meer draagt. Uit heeren overhemden, die stuk zijn aan den hals worden sportblouses, speelpakjes, jurkjes, en nachtkleeding gemaakt. Nu wij de lange avonden toch vullen met het vermaken van bestaande kleeding stukken, gaan we onzen speurtocht eens verder uitstrekken en gaan eens» na of we in koffers of kisten geen kleeren hebben opgeborgen, waar we geen afstand van konden doen. Een heerencostume wordt voor den dag gehaald en dank zij onze goede zorgen hebben de motten gpen kans gezien het te benaderen. We tornen het uit, zetten de af geborstelde stukken in houtzeep, spoelen, drogen en persen deze (over een doek) en maken er een sterk schoolpak voor een van de jongens van. Maar wist u leze res, dat het zich ook leent om een man- telcostume voor een kleine maat van te maken? De broek wordt gebruikt voor een banen rokje, colbert en vest voor den mantel, die b.v. in het midden met haken en oogen gesloten en met bon treepen en kraag gegarneerd wordt. Menigmaal kan een ouderwetsche man tel nog vermaakt worden voor een war men winterjapon met knoopsluiting over 3e geheele lengte. Wassen en persen van de uit elkander getornde deelen is evenwel steeds aan te bevelen terwijl lange aansluitende banen het meest afkleedende geheel geven. Wanneer we eenmaal beginnen met te bedenken wat we uit dit of dat kleeding- stuk dan blijkt, dat er vele mogelijkheden zijn en heeft men zelf geen behoefte aar een en ander, dan zijn er talloos ve len, die het dankbaar zullen aanvaarden. Practische Schorten van Stofresten We hebben reeds verschillende malen mogelijkheden genoemd om kleine stofres ten te verwerken tot practische gebruiks artikelen. Thans geven wij enkele denk beelden aan óm van tweeërlei stof ef fen en bedrukt doelmatige schorten te maken. Soms kan men zelfs drie restan- tjes tot een geheel samenstellen, zonder dat dit minder aardig werkt. Men ziet dit aan het tweede schortje van links, dat donkere pofmouwtje heeft en waarvan het pasje en de breede onderrand in lichter kleur zijn, terwijl het tusschendeel ge bloemd is. Enkele andere ontwerpjes doen meer nieuwe ideeën aan de hand, zooals de fig. 1 en 4 b.v. aangeven. Het grootere meisje heeft een schortje, dat Het rokje geheel omsluit en van een oude zomerjurk ge maakt is, terwijl het voorstuk van effen katoen is en met banden over den rug ge- kruisd opgeknoopt wordt Apart is het ge bloemde schort, dat een effen middenstuk en pas heeft, die door banden opgehouden en op de schouders gestrikt wordt. Ook het jongenssohort is van tweekleurige lapjes en effen katoen gemaakt. van tweeër lei slot De mode brengt vele combinaties van tweeërlei kleur zelfs van verschillende materialen en waarom zouden wij dit ook niet toepassen op de versieringen in huis, te weten gordijnen, buffetloopers, kussens en al wat tot de binnenhuis decoratie be hoort. Meubels, waarvan zitting en leuning tweekleurig zijn kunnen zeer apart wer ken. Over het algemeen zal men zelfde ef fecten vinden tussohen meubels en gordij nen en waarom zouden we deze dan ook niea in een soortgelijk genre kiezen. Niet lang geleden zagen wij b.v. voor ramen recht, afhangende glasgordijnen van in- danthren gekleurd voile in drie kleuren, wit, oud rose en ble en het effect was in derdaad verrassend. Een andere raamstoffeering viel ons eveneens op, toegepas* aan breede ramen van waaruit men een ver en wijd uitzicht had en deze brachten weer gedrapeerde effen zooals men die vroeger zag, doch van tweeërlei stof, n.L effen en gebloemd voi le. De schets geeft deze gordijnen weer en doel zien, hoe gezellig ze werken. Zeildoek blijft mooi glimmend, indien men het eerst met water en zeep afneemt, daar"a opwrijven met een doekje waarop enkele druppels petroleum. Nagenoeg alle avondschoenen van satijn of crêpe de chine kan men schoonmaken met een flanellen lapje, bevochtigd met alcohc! of witte wijn. Blouses en garnituren werken beiden aanvullend ten opzichte van de garderobe en bieden vele mogelijkheden. Wollen kantstof leent zich uitstekend voor de meer gekleede modellen, terwijl garnitu ren in groote verscheidenheid van kleur en materiaal voor de noodige variatie zorgen op al te stemmige najaax'sjaponnen. Piqué plashon en kraagjes kleeden sportief, ter wijl garnituren van georgette en crêpe de chine, even als andere fijne materialen een veel gekleeder aspect geven en meer voor middag japonnen gekozen worden. WENKEN. Vuile waschlijnen wikkelt men om een plank en borstelt ze flink met eep en sodawater, met plank en al onder de kraan spoelen en hierop laten drogen. Schroeivlekken in katoen, wol en linnen behandelt men met een oplossing van 50 eram chloorkalk of vijf kopjes water. De plekken worden met deze gezeefde oplossing ingewreven en nagespoeld met koud water. Schroeivlekken in zijde wor den indien het weefsel niet aangetast is bestreken met "een dik papje van dubbelkoolzure soda en water; met laat dit opdrogen en borstelt het later met een zachte borstel af. Resten, die na het malen van vleesch in de machine achterblijven, verwijdert men het vlugst door er "een stuk droog brood door te malen. Het geheel wordt daarna in kokend sodawater schoongemaakt en om roesten te voorkomen in den oven of op de kachel nagedroogd. Zeemlappen blijven soepel, indien zij na het gebruik steeds in een zout water-op lossing worden uitgewasschen. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Succespatroon 3440. Prijs 40 cent. Deze gekleede japon zal vooral mooi zijn van zwart velours chiffon of naar keuze een warme kleur rood of garen. De opge knipte rok geeft een afkleedende taille en heuplijn, terwijl de ruimte verdeeld wordt over eenige uitnaadjes, eventueel kan men deze inhalen en gelijkmatig verdeelen. In den V-vormigen hals komt een niet te breede zijnden plissé, terwijl een corsage aardig werkt bij bijzondere gelegenheden. Drie kwart lange mouwen. Ben. stof. pl.m. 5 M. van 0.90 c.M. Patronen in de maten 44, 46, 48, 50. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12