RENDIERHUIDEN VOOR DE FINSCHE SOLDATEN. Contrabande Duizenden rendierhuiden zijn door de Lappen ter beschikking gesteld van de Finsche soldaten, om als warme kleeding te dienen bij de verdediging van hun land In plaats van het eendenvijvertje in het plantsoen, waarop Maastricht in vroeger ijs-seizoenen moest krabbelen, is nu een groote ijsbaan in de omgeving der stad aangelegd De ontzettende aardbevingscatastrophe In Turkije. Bij de puinhoopen van hun vernielde woonhuizen trachtten velen door middel van primitieve schuilplaatsen beschutting te vinden Ciano, de Italiaansche minister van BuHenlandsche Zaken, en zijn Hongaarsche collega, graaf Csaky, gedurende hun conferentie, welke te Venetië werd gehouden £en kippenhok als woonplaats In het gehucht Opende onder de gemeente Grootegast huist een gezin van acht personenin een kippenhok De ondergang van het Duitsche mailschip .Columbus Op den achtergrond het zeekasteel, dat door de eigen bemanning tot zinken werd gebracht bij de nadering van een Engelschen oorlogsbodem üe opvarenden van de .Columbus" werden door den Amerikaanschen kruiser Tuscaloosa aan boord genomen en in New York veilig aan wal gebracht De aankomst van een der geredden FEUILLETON L i Uit het Engelsche van HEADON HILL. nÉ(Éj-T (Nadruk verboden). 15) De beide journalisten namen een taxi en bevonden zich spoedig in het gezellige clubgebouw vlak bij Covent Garden, waar zij in de rookkamer al gauw en rustig hoekje vonden. Ik ben hier naar toe gegaan, omdat ik vermoedde, dat Sir Beauchamps Mel ville op de club zou zijn, zei Wraxall toen ze hadden plaats genomen. Hij belde me vannyddag van Scotland Yard uit op, dat hij me graag wilde spreken over die an dere zaak, die nog wacht. Hij zal straks wel komen opdagen en onderwijl kunnen wij de zaak Cassidy samen eens bespre ken. Hoe dacht je eigenlijk die geschie denis aan te pakken? Hector was half geneigd te bekennen, dat hij door toeval het spoor al gevonden had en Wraxall te vragen hem verder van de zaak te ontheffen. De reden van dit ver zoek zou hij hem dan eerlijk meedeelen. Maar hij was zich maar al te goed bewust, dat Wraxall, een verstokt vrijgezel, daar van niet zou willen hooren. Hij zou een voudig niet begrijpen, dat iemand van de redactie van de „Daily Lynx" sentimen- teele overwegingen boven de belangen van de courant zou stellen. Het eenige zou zijn, eenvoudig te vragen om iemand anders met de zaak te belasten, zonder reden op te geven. Maar de overweging, dat hij Madge St. Aldhelm het beste zou dienen door nog een korten tijd op zijn post te blijven, dat hij misschien èn haar èn haar vader zou kunnen waarschuwen, zonder in conflict te komen met zijn beroepsplicht, deed hem zwijgen. Na een lange pauze, die zijn chef had toegeschreven aan een intense werkzaamheid van het scherpe ver stand, dat de „Lynx" reeds zoovele dien sten had bewezen, zei Hector: Ik zal beginnen aan vrouw Cassidy een beschrijving te vragen van haar zoon. Dan zal ik naar Lullworth gaan en probee- ren een of ander spoor te vinden. De brief is vandaar verzonden en ook de postwissel. Het is mogelijk, dat ze zich in zoo'n klein dorpje, waar waarschijnlijk niet zooveel vreemdelingen komen, dien Cassidy herinneren als ik hem beschrijf. Misschien krijgen we op die manier eenig licht. Wraxall keek hem van terzijde aan. Ver geleken bij de bijzondere ideeën, die hij verwacht had, leek het voorstel hem vrij wel ontbloot van alle oorspronkelijkheid. Ik kan je een beter voorstel aan de hand doen, zei de hoofdredacteur. Luis ter. Ik herinner me. dat je voor je met va- cantie ging, me vertelde, dat je een ka mer had gehuurd dicht bij het landgoed, van Lord Purbeck. Heb je hem al Ont moet? Ja, ik heb zelfs op Purbeck Abbey gedineerd. Ik had kennis gemaakt met zijn dochter en het bleek, dat zij een oude schoolvriendin van mijn zuster is. Dat is sdan een buitenkansje, dat de uitvoering van mijn plan sterk zal vereen voudigen, ging Wraxall voort. Lord Purbeck is een verwoed tegenstander van de afschaffing van de kustwacht en hij weet natuurlijk meer bijzonderheden van de streek dan jij in een maand zou kun nen gewaar worden Als ik jou was, zou ik naar hem toegaan en volkomen open kaart met hem spelen en er dan nadruk op leggen, dat, terwijl smokkelarij bijna niet meer voorkwam de laatste jaren, deze dwaze bezuiniging van de Regeering die weer heeft doen opbloeien. Als hij de soort man is, waarvoor ik hem houd, zal hij deze kans om te bewijzen, dat zijn beweringen juist zijn, met beide handen aangrijpen en niets ongedaan laten om dit mysterie te ontsluieren. Het is daar zeker een wilde kust? Met steile rotsen en heel eenzaam, kon Hector gerust antwoorden. Er zijn maar weinig plaatsen, waar een boot zou kunnen lossen. Urenlang zie je er soms niets dan nu en dan een eenzaam boeren huis of een verlaten hut Dus een ideale streek voor smokke laars, antwoordde Wraxall, maar juist aan zoo'n kust kan het voor iemand, die de omgeving kent, niet heel moeilijk zijn, de plaatsen aan te wijzen. Je moet pro- beeren Lord Purbeck voor de zaak te span nen, Yeldham, en het feit dat je reeds met hem in aanraking bent gekomen, baant goed den weg voor een prachtige, ontdek- ding voor de Lynx. Het beste zal zijn, dat je morgen direct teruggaat en de zaak aan 't rollen brengt Je hoeft geen actieve stap pen te doen voor je vacantie om is, maar nu je bekend bent met de familie Pur beck, kan dit voorbereidende werk nauwe lijks werk genoemd worden, Het is ook heel geschikt, dat er een dochter is. Speel tennis met haai; mijn jongen, of iets van dien aard. Wat voor. soort meisje is het? Een modern meisje, zeker doel op sport, enz.? Lady Madge St. Aldhelm lijkt me ze ker modern in haar opvattingen en ze is wel het type van iemand, die van 6port houdt, antwoordde Hector stijf. Hij had giooten eerbied voor den hoofdredeteur, maar op dit ogenblik zou hij den man, die zooveel voor hem gedaan had, met liefde door elkaar hebben geschud. Hoe durfde hii er zelfs aan denken om Madge St. Ald helm als werktuig te gebruiken! Gelukkig had Wraxall niet bemerkt hoe koel zijn voorstel ontvangen werd, daar zijn aandacht was afgeleid door het bin- nekomen van een langen, mageren man, die op hem toestapte. De twee mannen maakten plaats op de bank voor Sir Beauchamp. Hij ging zit ten, maar bedankte voor Wraxall's aanbod om iets te gebruiken. Dank u, ik ben niet dorstig, ant woordde hy bijna kortaf. Bovendien zou ik graag dadelijk ter zake komen. Wij menschen van Scotland Yard mogen mis schien minder geniaal zijn dan de redactie leden van de „Lynx", wij werken lang zaam, maar zeker. Wij hebben de zaak al voor een groot deel onder de knie en weten wie de schuldige is. Maar misschien heeft u onze hulp noodig, om te ontdekken waar hij is? vroeg Wraxall handig. —Precies. En dat is een zaak, waarin uw courant met haar enorme oplaag ons van grooten dienst kan zijn. En mag ik zoo brutaal zyn naar den naam te vragen van den vervaardiger van de valsche effecten en bankbiljetten? De naam, waaronder wfj hem kennen, en waaronder hij vijftien jaar geleden werd veroordeeld, is Dempster Legrand, ant woordde Sir Beauchamp. Het is na tuurlijk best mogelijk, dat de naam valsch is en we kunnen er zeker van zyn, dat hy er een half dozyn andere namen op na heeft gehouden, sedert zyn ontslag uit de gevangenis, nu vyf jaar geleden. Een van onze knapste detectives, inspeceur Dew lap, herkende zyn werk in valsche stuk ken van de Argentijnsche leening. Het zelfde materiaal was gebruikt als bij zijn vorige vervalschingen. Ze ontdekten het aan een foutje in een van de letters. Dat klinkt allemaal heel mooi, stem de Wraxall toe. Dat is te zeggen, als dit materiaal niet gestolen is door ande ren in de tien jaren, die hij in de gevan genis doorbracht. Dat is onmogelijk, antwoordde Sir Beauchamp en hij voegde er aan toe: De geheime werkplaatsen zyn na melijk nooit ontdekt. Hij werd alleen ver oordeeld wegens het verhandelen van de valsche stukken, ofschoon niemand er aan twijfelde, dat hij ze ook zelf had gemaakt. Wel, en wat wilt u nu, dat wij zullen doen? vroeg Wraxall een beetje geërgerd. U schijnt de zaak al zoover te hebben, dat het mij voorkomt, dat er voor ons maar weinig eer aan te behalen is. U moet noet vergeten, dat wij ons niet met mis daden bezig houden, alleen uit onzelfzuch tige motieven. Ik had gehoopt, dat meneer Yeldham hieT wat moois vun had kunnen maken. Dat kan hij nog, als hij ons kan hel pen het spoor te vinden van Dempster Legrand, zei Sir Beauchamp. Daarvoor ben Ik hier gekomen. De heb een foto van den man bü me. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5