10.55 RECHTZAKEN Zich zelf beheerschen Faillissementen LUCHTVAART faeckhêancl Üai&y! ""csiigm- Begrafenis-Associatie „AD SANCTOS" Het RECLAME-PAKKET van deze week: Alléén Zaterdags: PETER LEENEt: DONDERDAG 11 JANUARI 1940 CE l.c>DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG HAAGSCHE RECHTBANK Ztfn Vijf en twintigste vonnis. Toen de landbouwer W. van V, uit Ter Aar 's middags even gin eten en zjjn jasje op een stoel in de andere kamer ge deponeerd had kwam hij een poosje later tot de ontdekking, dat dit kleedingstuk spoorloos verdwenen was. Men had een bedelaar aangehouden, die het jasje had ingepikt en tegem hem had de Officier tien maanden ge vangenisstraf geëischt waarbij rekening werd gehouden met het feit, dat G. B. reeds 24 maal veroordeeld was geweest. De rechtbank vonnis wijzend veroordeel de verdachte tot een gevangenisstraf van vier maanden. Dienstbode uit Wassenaar voor 1100 opgelicht Trots het feit, dat de metselaar G. v. d. T. afkomstig uit Noord wij kedhout laatst wonend in den Haag, reeds getrouwd was, had hij kans gezien om van een dienst bode uit Wassenaar een bedrag van 1100 los te krijgen door te zeggen, dat hij een goede werkkring kon krijgen in Transvaal en dat hij het meisje dan over zou laten komen opdat zij zouden kunnen trouwen. Alles was echter na jaren uitgekomen en de Officier had tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd heden vrijspraak. Inbraak in een villa te Wassenaar. Op 17 Mei had de politie te Wasse naar kennisgeving gekregen, dat er in de villa „Dennenheuvel" te Wassenaar zou in gebroken zijn. Inderdaad had men ter plaatse geconstateerd, dat de serredeuren geforceerd waren met een beitel en dat er een partij looden buizen vermist werd. Per motor was de Wassenaarsche politie in de richting den Haag gereden en onder weg had men een bakfiets aangetroffen, bestuurd door den rijwielhersteller J. H. uit den Haag. Op de bakfiets had men tevens een par tijtje looden buizen aangetroffen soortgelijk als degene die in de villa vermist werden. Destijds was verdachte bij^.verstek reeds tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij was in verzet van dit vonnis ge komen en hedenmorgen diende zijn zaak opnieuw. De Officier van Justitie, mr. Rouffart, meende, dat er termen aanwezig waren om de straf te wijzigen en wel in dien zin, dat de straf van zes maanden, gezien het gunstig rapport, thans voorwaardelijk wordt opgelegd met een proeftijd van drie jaar. Overtredingen van de hamsterwet. Een winkelier uit Hazerswoude had zijn aanwezigen winkelvoorraad, o.a. kof fie, thee en zeep te laag opgegeven aan den distributiedienst Verdachte had ge zegd niet veel van de invulformulieren te hebben begrepen en er nog aan toegevoegd, dat hij het niet gedaan had om te hamste ren, maar maar om zijn klanten tegen de zelfde lage prijzen te kunnen blijven bedie nen. De Officier had tegen verdachte een geldboete geëischt van ƒ25.subs. 25 da gen. De Rechtbank uitspraak doende veroor^ deelde verdachte tot een geldboete van 10.subs. 10 dagen. Nog een andere winkelier uit Hazers woude had zijn voorraden veel te laag opgegeven o.m. bevatten de~e havermout, capucijners, basterdsuiker en witte suiker. Verdachte had aangevoerd, dat hij na zyn opgave wederom nieuwe voorraden had ontvangen en gedacht: „het komt er nauw niet op aan." De Officier had tëger hem eveneens een geldboete van ƒ25.subs. 25 dagen ge- eischt. De uitspraak werd een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Mevrouw B. te Wassenaar had even eens een geldboete van 25.subs. 25 da gen tegen zich hooren eischen wegens overtreding der hamsterwet. Zij had een veel te grooten voorraad kof fie, zeep, vermicelli, suiker enz. in huis gehad, maar had tot haar verdediging aan gevoerd, dat zij juist midden in een ver huizing zat en dus veel personeel van hun „natje en droogje" moest voorzien. De officier had dat excuus niet aan vaard, want haar personeel zou wel geen bordjes soep en pap gekregen hebben. De Rechtbank vonnis wijzend veroor deelde verdachte tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De plotseling duurdere lucifers. Voor de Haagsche rechtbank had zich he denmorgen te verantwoorden de 41-jarige directeur eener N.V. Handels Maatschappij ifWassenaarD. W. Hij zou zich schul dig hebben gemaakt aan overtreding van de prijsopdrijvingswet door lucifers, die eerst 4.20 per 2000 doosjes kostten plot seling te verkoopen voor 10 per zelfde hoeveelheid. Eenige getuigen en verdachte waren van meening, dat de lucifers in den beginne veel te laag in prijs verkocht werden om dat men van de party af moest vanwege bederf. Daardoor werd er op een partij zelfs een verlies geleden van ruim 1 100.000. In September van het afgeloopen jaar was men tot prijsverhooging overgegaan en had men absoluut niet gedacht aan prijsopdrijving. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Hoe willen wij een wereld veroveren, als wij ons zeil niet beheerschen Hoe willen wij een wereld tot Chris tus brengen, als wij zeil te ver van Hem afstaan Hoe willen wij een bovennatuurlijke taak volbrengen, als wij zeil zoo menschelijk zijn Mgr. Dr. G. Lemmens. De handelsonderneming had destijds (in 1933) een contract met Rusland afge sloten voor jaarlijks 75.000 kisten. De kwa liteit van deze lucifers was nagenoeg de zelfde als de Zweedsche lucifers. Toen de handel niet meer vrij was, door de regee- rmgsmaatregelen, had men het artikel lu cifers aangehouden om te wachten op be tere tijden om dan te trachten de geleden verliezen weer weg te werken. Men wilde zijn klanten en afnemers behouden. De Officier was evenwel van meenimg, dat men hier van prijsopdrijving moet spreken, want steeds werden de lucifers voor een lager prijs verkocht. Dan komt plotseling de oorlogstoestand. De concur renten van verdachte's maatschappij heb ben niet zooveel lucifens als hy en dat is voor hem reden om plotseling den prijs van 4.20 te verhoogen tot f 10.Maar dat is prijsopdrijving volgens spr., want de lucifers stonden zelfs al op de balans voor den oospronkelijken lagen prijs. De eisch werd dam ook een geldboete van 100 subs. 50 dagen. De verdediger was de meening toege daan, dat van een onredelijke prijsopdrij ving door verdachte geen sprake was. De lucifers hadden de waarde waarvoor zij voor het laatst genoemde bedrag verkocht werden, omdat zij daarvoor met verlies verkocht werden maar dat is thans geen reden om verdachte te gaan vervolgen we gens onredelijke prijsopdrijving. Hij had niets anders gedaan dan de luci fers weer op den kostenden prys te bren gen. Pleiter vraagt dan ook vrrspraak. Uitspraak over 14 dagen. EEN TREURIG JUBILEUM. De Haarlemsche rechtbank deed vandaar uitspraak in een zaak tegen een 59-jarigen stoker, die zich aan diefstal van een porte- monnaie, inhoudende 28, had schuldig gemaakt. Het treurige van dezen, op zich zelf niet zeer belangrijken diefstal was, dat de man hierdoor voor de 25ste maal veroordeeld is. De rechtbank alhier deed in__deze zaak vandaag uitspraak en-ver oordeelde den man tot twee jaar gevange nisstraf, conform den eisch van den offi cier van justitie. Surséance van betaling: 4 Januari 1940 is definitief surséance van betaling verleend aan H. Verdegaal, bloem- bollenkweeker, te Noordwijkerhout, voor den tijd van anderhalf jaar. Bewind voerder is Mr. F. Donker Curtius, Den Haag. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikte de „Torenvalk" Basra. Het vliegtuig wordt op 14 Januari te Batavia verwacht. De „Emoe" bleef wegens defect in Calcutta. Op de thuisreis landde de „Buizerd" te Jophur. Dit vliegtuig wordt op 13 Januari te Napels verwacht. Steunt Luchtverdedlgir>gsfond$l Postgiro Den Haag 1 .t 32ÖOOÖ ten name GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Gistermorgen vergaderde de Raad der gemeente Wassenaar onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren D. T. Ruys (wethouder) en de heeren Mr. de Grooth en A. Boichel. allen wegens ziekte. De burgemeester opende met een nieuwjaarsrede. De heer van Duuren bracht namens den Raad dank over voor het gesprokene. Ingekomen was een verzoekschrift van den heer H. J. Kiman betreffende aan sluiting aan de rioleering van de wonin gen aan den Oud-Wassenaarsche weg en demping van de watering tusschen Stoep- laan en Oud-Wassenaarscheweg. Dit stuk werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Eveneens werd een verzoekschrift van bewoners van Park de Kieviet inzake luchtbescherming in handen van B. en W. gesteld om advies. Van de commissie ad hoe uit den Raad tut onderzoek van de begrooting dienst 1940, is een rapport ingekomen, waarin wordt 'medegedeeld, dat de commissie zich met het ontwerp in zijn geheel, zoowel als in zijn wezenlijke onderdeelen, zich zeer wel kan vereenigen. De commissie meent te moeten ontraden ingrijpende wijzigin gen te brengen in de gemeentebedrijven, omdat naar haar oordeel, de hierdoor te ontstane belangrijke daling van inkomsten en de door de oorlogsomstandigheden te verwachten verhooging van lasten, een verhooging van uitgaven zullen tengevolge hebben. Verder werden door de commissie nog enkele punten aangeduid. Allereerst meent deze, dat de toestand, waarip de begraafplaatsen in deze ge meente zich bevinden, zeer verblijft be neden dien, welke in Wassenaar zouden mogen worden verwacht, en zij vraagt zich af, of hierin niet met eenigen spoed verbetering zou kunnen worden gebracht. Voorts merkt de commissie op, dat Was senaar er zich op kan beroemen de duur ste autoparkeerplaats in Europa binnen de gemeentegrenzen te hebben. Gevraagd wordt of de gemeente, die hierin geen di recte zeggingschap heeft, niet zijn invloed zou kunnen uitoefenen, teneinde althans een bizinder tarief voor ingezetenen te bevorderen. Voorts oppert de commissie het denkbeeld, of er niet aan de Wasse naarsche Slag niet een goedkoopere ge legenheid zou zijn te scheppen voor het onder toezicht nemen van een zwembad. Ook over de door de H.T.M. geëxploiteer- den autobusdienst was de commissie niet te spreken. Zij zegt hierover: regelpiatig rijdt de bus der H.T.M. haar traject en soms vervoert zij passagiers. Zij vraagt, of het gemeentebestuur het niet zou kun nen aansturen op een dusdanig gewijzigd traject dat de ingezetenen en vooral zij die verder van een tramhalte wonen, er meer van zouden kunnen-profiteeren. Hierop komen de begrootingen 1940 aan de orde. f Mr. van Haaren opende de algemeene beschouwingen met er op te wijzen, dat de taak van den Raad hier licht is door de uitzonderlijke positie dezer gemeente. Ook is er reeds goed werk verricht met sociale woningbouw en door het onbewoonbaar v ;rk!aren van krotten. De heer Dresselhuys zou het initiatief willen nemen, een stelsel in te voeren om kleine zelfstandigen die het niet kunnen bolwerken, tegemoet te komen, zoodat zij, wanneer zij eerst in loondienst zijn ge weest, niet tenslotte aan den steun ver vallen en dan bij eventueele werkver schaffing geheel anderen arbeid, moeten verrichten. Verder memoreert hy, dat de commissie tot het onbewoonbaar verkla ren van krotwoningen, halverwege is blijven steken. Spreker zou dezen arbeid weder willen zien voortgezet. De heer Boender dringt aan op het bouwen van -Jbeidersw -^en, zoodat hieraan geen tekort komt. Bij de katho lieke Wassenaarsche Bouwvereeniging staan zeker een 100-tal op de lijst voor een woning. De heer Duyveman hoopt, gezien de on zekere tijdsomstandigheden, dat de be- drijfstarieven nog niet zullen worden ver laagd. De heer v. Duuren pryst de mooie re sultaten van de begrooting, doch het over schot wordt gevormd door de bedrijven. Belasting moet zijn een heffing naar draagkracht. De heer van der Vis merkt op, dat par ticuliere bouwers bij een grondprijs van 6.nimmer arbeiderswoningen loonend kunnen bouwen. De heer -reedvelt erkent, dat de be graafplaatsen een delicaat onderwerp zijn. Wy weten, dat dit in het college van B. en W. in studie is. De begraafplaatsen in Was senaar zijn onwaardig en hierin zal spoe dig verandering moeten komen. De heer van Bemmelen acht het hier ge volgde systeem tot tewerkstelling van uerkloozen niet juist werkend. Ook zou hij liever zien dat arbeidscontractanten in vasten dienst werden aangesteld, opdat zy dan ook voor periodieke verhoogingen in aanmerking zouden komen. De heer Hendriks wil de aanleg van een algemeene begaafplaats als een productief werkobject beschouwd zien. Voor goed- koope middenstandswoningen zouden wel degelijk huizen gebouwd kunnen worden met bovenwoningen. Hij verzoekt het col lege te willen overwegen zulk soort huizen te doen bouwen in de zystraten. Door den burgemeester werden de ver schillende sprekers hierop beantwoord. Wat betreft de kwestie van de begraaf plaats, deze hangt samen met het uitbrei dingsplan, doch hij stemt toe, dat deze kwestie zeer dringend is. De autoparkeerplaats is zeker zeer duur, doch het gemeentebestuur kan hierin weinig doen, misschien dat met onderling overleg hierin iets te bereiken is, wat evenzeer geldt voor het zwembad. De kwestie over de autobusdienst van de H. T.M. is in onderhandeling. De woningbouw is inderdaad onbevredi gend, doch voorstellen zullen worden in gediend voor den bouw van 56 arbeiders woningen, doch bouw van meerdere wo ningen zal met zich brengen het aanleggen van nieuwe wegen, hetgeen de exploitatie niet ten goede zal komen. Terecht zegt de heer van der Vis, dat de grondprijs hoog is. Middenstandswoningen als de heer Hendriks bedoelt, haalt het karakter van de gemeente Wassenaar omlaag en zal de gemeente niet dienen. De gezinsreductie bij de bedrijfstarieven zal moeten wach ten, tot eenigszins bekend zal zijn, welke bedragen hiermede gemoeid zullen zyn. Het voorstel van den heer Boender voor de schooltandverzorging zal hij zich in den loop van het jaar kunnen besparen, daar dit reeds in de eerste helft van het jaar in bespreking zal komen. Hierop geeft de voorzitter het woord aan wethouder van Moorsel. Deze zegt, dat de zorg voor de werkloozen in deze gemeente aan den spits staat. De regeling is echter altyd voor critiek vatbaar. Gaarne wil hij met de commissie overwegen tot verbete ring van de sociale zorgen. Hierop wordt door vele leden in tweede instantie het woord gevoerd. Zonder hoofdelijke stemming wordt ver volgens de gemeentebegrooting goedge keurd. Besloten wordt op voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming tot ver huur van een perceel grond aan den heer W. van Jaarsveld; aan het R.K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage een subsi die te verleenen over 1937 per leerling uit deze gemeente die de school heeft bezocht ten bedrage van 2.27 voor de afdeeling Middelbaar Onderwijs en 25.3 per leer ling voor de afd. Voorbereidend Hooger Onderwijs. De verordening betreffende den ge meentelijken geneeskundigen dienst en ge zondheidsdienst wordt op voorstel van B. en W. gewijzigd en daaraan toegevoegd een bepaling, dat leerlingen van bijzondere Nijverheidsscholen, voor zoover zy den leeftijd van 14 jaren nog niet hebben be reikt, na verzoek van de besturen dier scholen, onder die verordening zullen vallen. Voor de scholen voor het gewoon lager onderwijs wordt vervolgens per leerling een bedrag beschikbaar gesteld ad 16.87 ca voor het uitgebreid lager onderwijs 34.18 per leerling. Verder werd een subsidie toegekend aan de commissie tot ontwikkeling en ont spanning van gemobiliseerden ten bedrage van 825. Aan de orde was vervolgens een voor stel van B. en W. tot verkoop van bouw grond aan de van Zuylen van Nijevelt- straat. Na een kleine toelichting van den directeur van Gemeentewerken, wordt dit voorstel in beraad gehouden tot de eerst volgende vergadering. De bedrijfstarieven verlaagd. Alvorens over te gaan tot behandeling van het voorstel bedrijfstarieven, werd de vergadering geschorst en ging over in een met gesloten deuren. Na heropening worden de bedrijfstarie ven behandeld. Vele sprekers voeren hier over het woord, waarna het voorstel van B. en W. tenslotte zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Dit houdt voornamelijk in: de prijs van electrische stroom verlaagd zal worden van 9 tot 8 cent per K.W.U.; de prijs van van dubbeltarief wordt van 0.20 verlaagd tot 0.18 per K.W.U. Het drinkwatertarief wordt geleverd tegen 0.35 per M3. of tegen een vast rechttarief, voor dit laatste tarief betaalt I men 20 cent per vertrek, dat grootel is dan 5.75 M2. Gebouwen met meer dan 30 vertrekken, komen voor niet meer dau 30 vertrekken in aanmerking. De prfja pel meter wordt verder dan 10 cent. De gastarieven of tegen den prijs vafl 9 cent per M3. of tegen een vastrecht* tarief zijnde 20 cent per vertrek, boven» dien 5 cent per M3. geleverd gas. De prijs van muntgas wordt vastgesteld op 10 cent per M3. De brug over de Zijlwatering gelegeo in den Rijndyk te Valkenburg Z.H., wordl zonder hoofdelijke stemming in beheer en onderhoud overgedragen aan de gemeente Valkenburg Z.H. tegen een vergoeding aan die gemeente ten bedrage van 1500. In verband met de verhooging van da kosten van noodzakelijk levensonderhoud, wordt besloten aan allen, die volgens deza duurtebyslag van 5 pet. der nettostteun- uitkeering met Inbegrip van den brand- stoffenbijslag verstrekt, zulks met ingang van een door B. en W. vast te stellen da tum. Na eenige bespreking werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming besloten aan den directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst een vergoeding toe to kennen ad 900 per jaar ter bestrijding van de door dezen te maken kosten van onderhe d van een auto, inclusief belas tingen, benzine en olieverbruik enz. Tot onderwijzeres aan de O.L. school no. 1 werd vervolgens met algemeene stem men benoemd mej. H. Jacobs te Wasse naar. Hierop volgde sluiting. SmaL tanden! Nou en óf II Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. Waar haal je het beste Paardevleesch? Natuurlijk bij T. VAN BO HE NI EN Janvassensteeg 47 ftllten eersle kwaliteit Gezellige avonden breken aan, nu de Vasten, avondtijd nadert. Mits U ten minste behoorlijk kunt dan sen. - Doe daarom wat hon derden voor U deden, leer dansen in enkele privélessen enook U kunt .poedig ge zellig meedansen. 1017 Aj. Dinsdag Balavond Le imuiden. Balavond R.K. Dansclub „Stompwijk" in het „Blesse Paard", Donderdag 18 Jan. 1009 met medewerking van P P P P P het beste dansorkest van dezen tijd. Zie annonce Zaterdag (UITSLUITEND VOOR KATHOLIEKEN) Kantoor: VAN BEMMELENSTRAAT 5, LEIDEN, TELEF. 23661 bij de St. Petruskerk Bijkantoor voor Wassenaar: ROZENSTEINSTRAAT 20 Tarieven i f 135.f 110.en f 97.— 1022 Voor laagverzekerden stellen wij een eenvoudiger uitvoering M, O O vast,waarven de kosten bedragen T Bij alle tarieven zijn grafrechten en dragers inbegr., zoodat de uitvoeringen geheel volledig zijn 1 ons Hamf 0.28 1 ons PekelvleeschI 0.20 1 ons Plockworstf 0.18 637 f 0.66 VOOR Gek. Geld. Varkenslever I 0.18 p. ons Geld. Rauwe Rookworst I 0.60 p. pond V2 pond Smeerw(0.25 J/2 pond Lunchworst *0.30 l'2 pond Geidersche Schouderham. (0.42 ^teenstraat 33 - Telef. 24038

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7