STADS NIEUWS AGENDA DONDERDAG 11 JANUARI 1940 CZ i PinSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2" f Abonnementsprijs: voor Lelden II cent f/er week; 2.50 per kwartaal. Bi) onxe ajenten iO cent per wolk; f ft.00 per kwartaal. Franco per pa*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 AANHOUDENDE VORST. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige meest Oostelijke wind. Helder tot lichtbewolkt. Droog weer. Des nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: helder, matige Oostelijke wind, 8 gr. C. Vlissingen: helder, matige Oostelijke wind, 7 gr. C. De Bilt: helder, zwakke O. N. O. wind, -11 gr. C. Groningen: helder, matige O. Z. O. wind, —14 gr. C. Maastricht: helder: zwakke N. O. wind, —10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het maximum van den luchtdruk wordt thans gevonden in het Oosten van Roeme nië waar luchtdrukwaarden van omstreeks 1054 mbar (790 m.m.) voorkomen. De as van het gebied van hoogen luchtdruk loopt dwars over Centraal-Europa naar Schot land en strekt zich waarschijnlijk nog over Ierland uit. De diepe depressie, die giste ren IJsland pa'sseerde, werd gevolgd door krachltige barometerstijgingten en daling van temperatuur. Zij ligt thans in de Pool- zee, de warme luchtmacsa's aan haar Zuidzijde deden de temperatuur stijgen langs de Noorsche kust, en brachten tij delijk dooi tot in het Oostelijk Oostzeege- fcied. Het vorstgebied overdekt thans het geheele vasteland en vermoedelijk ook het Zuidelijke deel der Britsche Eilanden. Naar het Zuiden reikt het tot over de Alpen en de Pyreneeën. De continentale koude lucht- massa's storten zich over het geheel Wes telijke Middellandsche Zeegebied uit en zijn reeds tot den 40sten breedtegraad voortgeschreden. In het Zuidelijk deel der Adriatische Zee vielen zeer zware regens en langs de kusten heerschen zware stor men. Vermoedelijk waait in Zuid-Frank rijk een zware mistral. De Randstoringen der Oceaandepressie, die langs de Azoren trekken, zijn van weinig bcteekenis. De geheele Oceaandepresisie schijnt geleide lijk op te vullen. Over het Oostelijk deel <«or Oceaan ligt een krachtig gebied van hoogen luchtdruk LUCHTTEMPERATUUR 4.05 gr. onder nuL LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.J Van Donderdagnamiddag 4.39 uur tot Vrijdagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 12 Jan. voorm. 4.15 en nam. 4.40 uur. Maan op 9.04 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 7.44 uur Vrijdagavond. MINIMUMPRIJZEN BLOEMKWEEKERIJ- PRODUCTEN. Bestuursbesluit Ned. Sierteeltcentrale. He,t dagelijksch bestuur van de Stichting Ned. Sierteeltcentrale brengt ter kennis van alle bij de Stichting georganiseerde bloemkweekers, dat het, ter vergadering van den 2den Januari 1940 heeft besloten: De minimumprijzen voor bloem- kweekerij-producten met ingang van den 2den Januari 1940 vast te stellen als is weergegeven in de Staatscou rant van gisteravond afgedrukte lijsten en het uitbetalingspercentage voor doorgedraaide bloemkweekerij-produc ten vast te stellen op 75, voorzoover in de onder A bedoelde lijsten, voor be paalde met name aangeduide produc ten geen ander percentage is vastge steld. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1939. De regeeringspensdienst meldt: De inlijving van de dienstplichtigen van de lichting 1939, bestemd voor het 3e re giment genietroepen, 2e ploeg, is bepaald op 12 Februari 1940. De dienstplichtigen van de lichting 1939, bestemd voor opleiding tot paardenver- zorger (hieronder niet begrepen de ver zorgers van het remontedepót) en tot paar- denoppasser, 4e ploeg, worden nader be stemd voor de regimenten veldartillerie. De inlijving van deze personen is, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, be paald op 17 Juni 1940. Dienstplichtigen van de hiervoor ver melde ploegen, die vrijstelling wegens kost winnerschap of wegens persoonlijke on misbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aan vraag doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezon den. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplich tige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den Minister van De fensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studie-belangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onder wijsinrichting. Er moet op worden gere kend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden ver leend. COMMISSIE VAN BIJSTAND INZAKE BODEMPRODUCTEN. De minister van oeconomische zaken heeft benoemd tot leden van de commissie van bijstand inzake bodemproducten: voor Noordholland: A. Biesheuvel Jr., Spaarndam; B. van Kampen, Spierdijk; Joh. de Veer, Schagen; H. van der Wielen, Haarlem; voor Zuidholland: J. Noordermeer, Acht huizen; L. A. Rietveld, Mijnheerenland; P. C. van Rijn, Langeraar; K. v. d. Torren Czn., Waddinxveen; J. Salman, Haarlem. POSTVLUCHT NAAR SCHIERMONNIKOOG EN AMELAND. Dr. ir. Damme vliegt mee. Van ochtend om elf uur is de D.C. 3, „Xema" met gezagvoerder Parmentier van Schiphol opgestegen voor het maken van een nieuwe postvlucht naar de door het ijs geïsoleerde Waddeneilanden Schiermon nikoog en Ameland. De post zal in Eelde aan boord worden genomen. De tocht wordt medegemaakt door den directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M„ H. Damme, die hiermede van zijn persoonlij ke belangstelling in deze bijzondere post verbinding blijk gaf. MEER NORMAAL WERK IN DE BOUWVAKKEN GEVRAAGD. Bespreking met Minister Van den Tempel. Naar de „Vooruit" verneemt, zal Vrij dag a.s. een commissie uit de samenwer kende bedrijfsraden in de bouwvakken een bezoek brengen aan den minister van So ciale Zaken, dr. J. van den Tempel om de belangen van de bouwvakken bij de werk verruiming voor te dragen. Het doel van dit bezoek is met name, er bij den minis- tor op aan te dringen minder werken op werkverschaffingsvoorwaarden te doen uitvoeren, maar meer als normaal werk, op voorwaarden dus, die ook in het vrije bedrijf gelden. VASTRECHTTARIEF VOOR REIZIGERS BIJ DE SPOORWEGEN. Dit jaar nog invoering? Tegemoetkoming aan groote gezinnen. De president-directeur van de Neder- landsche Spoorwegen, prof. Goudriaan, heeft meermalen betoogd, dat een zeer in grijpende wijziging van de spoorwegtarie ven noodzakelijk is in verband met de kostenstructuur van het bedrijf. De spoor wegen hebben namelijk zeer hooge vaste kosten en in verhouding geringe veran derlijke kosten. De tarievenpolitiek van de Nederlandsche Spoorwegen zal in de toe komst bepaald worden op deze basis en de eerste belangrijke stap in deze richting zal zijn de invoering van het vastrechttarief voor reizigers. Met de voorbereiding van dit tarief is men naar het „Volk" meldt bij de spoorwegen inmiddels reeds zeer gevorderd en met groote waarschijnlijkheid mag aan genomen worden, dat het dit jaar nog zal worden ingevoerd. De uitgewerkte plannen voor het tarief zijn thans in studie genomen door den Spoorwegraad, die in April van dit jaar zijn advies aan den minister van Water staat hoopt te kunnen geven. De spoorweg- leiding vertrouwt het tarief na goedkeu ring door den minister te kunnen invoe ren in September of October van dit jaar. Dit zou een gunstig tijdstip zijn, omdat dan juist de groote zomerdrukte achter den rug is en men in de minder drukke maan den de gelegenheid krijgt zich in de prac- tische mogelijkheden van het tarief in te werken. Bij de aanvang van het zomersei zoen zou men het nieuwe tarief dan ge heel beheerschen. Omtrent de technische uitwerking van het vastrecht-systeem voor de reizigersta rieven vernemen wij, dat door het nieuwe tarief speciaal aan de behoeften van groote gezinnen tegemoet gekomen zal worden. DUURTETOESLAG KASTREKKERS. De miinster van Sociale Zaken heeft een circulaire tot de gemeentebesturen ge richt, waarin het volgende gezegd wordt: Ik heb besloten er mijn goedkeuring aan te hechten, dat ten aanzien van kastrekkers de duurtetoeslag van 5 pet. zóó wordt ge- interpreteerd, dat eerst wordt uitgerekend, welk bedrag aan steun (met inbegrip van brandstoffenbijslag en duurtebijslag) zou worden genoten, indien geen kasuitkeering plaats vond. Het verschil tusschen dit uit gerekende bedrag en het bedrag der kas uitkeering mag dan als duurtebijslag wor den verstrekt. Hier laat ik twee voorbeelden volgen: a. In een bepaald geval zou aan steun met inbegrip van brandstoffenbijslag mogen worden uitgekeerd 10.—. Hierbij komt duurtebijslag a 5 pet. 0.50. Totale uitkeering 10.50. Zou in dit geval de kas uitkeering 10 20 zijn, dan mag 0.30 kas- bijslag in den vorm van duurtebijslag wor den gegeven. b. De steunuitkeering bedraagt f 15. De kasuitkeering 12.De steunuitkee ring wordt eerst vermeerderd met 5 pet., zoodat deze wordt 15.75. Van deze ƒ15.75 wordt de kasuitkeering in haar geheel af getrokken, zoodat rest ƒ3.75. Dit bedrag mag dan bij wijze van gecombineerden kas- en duurtebijslag worden uitgekeerd. Voor het overige blijft de inhoud van mijn circulaire van 19 December 1939 ge heel van kracht. Ofschoon ik wel het bezwaar onder oogen heb gezien, dat het verleenen van terugwerkende kracht van deze regeling aan de gemeentelijke admi- nostratie bijzondere werkzaamheden bezorgt, zie ik mij, op billijkheidsover wegingen toch genoopt, om een beroep op u te doen om haar van 19 December 1.1. af te doen ingaan. DE KROTOPRUIMING. De regeering is bereid thans tijdelijk op met 11/2 pet. verlaagden rentevoet voorschotten te verstrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een aan schrijving gericht betreffende krotoprui ming, waaraan het volgende is ontleend: De omstandigheid dat nog vele voor on bewoonbaarverklaring in aanmerking ko mende woningen worden bewoond, geeft der regeering aanleiding een beroep op de gemeentebesturen te doen, om te komen tot een meer volledige uitvoering van de Woningwet óp dit punt, waardoor tevens de werkgelegenheid zal worden vergroot. Tot dusverre worden, ingeval van krot- opruiming, voorschotten verleend tegen een rentevoet, die overeenkomt met dien, welke voor andere Woningwetvoorschot ten wordt gevorderd, terwijl daarenboven bij den bouw van huurwoningen, jaarlijk- sche bijdragen kunnen worden verstrekt tot ten hoogste 50 (voor groote gezinnen tot ten hoogste 75) en bij den bouw van DOCOS-TRIDUUM. 't Gaat beginnen! Vanavond om 8 uur. Je weet nog waar? In de kapel van het St. Lidwina-huis op de Zoeterwoudsche singel. Een lief kapelletje! Ook al werd er niet apart voor jullie gepreekt, dan was 't nog een genot om daar alleen maar een Lof bij te wonen. Jullie zingt allemaal mee, na tuurlijk. Wie het Lof wil diienen, melde zich maar in de sacristie. Daarvoor komen vooral in aanmerking: niet al te lange juniores (an- ders passen de togen niet). Tot vanavond 8 uur dus. De ouders van de junioren verzoeken we, hun lieve zoons op tijd van huis te sturen, want we beginnen stipt op tijd. En de verloofden van de senioren moeten van daag over hun toekomstigen echtgenoot maar vast de baas spelen, en zelf hem aan het Sint Lidiwina-huis komen afleveren, W. v. L. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De zoo bijzonder begaafde Fransche pianiste Lélia Gousseau (winnares van den Grand Prix Albert Roussel 1939), die ver leden jaar ook met haar optreden in Lei den met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zulk een enorm succes behaalde, zal op Maandag 15 Januari a.s. een piano- ecital geven in de groote Stadsgehoorzaal, waarop zij de sonate met de marche fu- nèbre van Chopin, Souvenir, Feux Follets en Mazeppa van Liszt ten gehoore zal brengen, terwijl na de pauze het geheel gewijd zal zijn aan Fransche werken. Voor nieuwe leden zal weder gelegen heid gegeven worden dit en de volgende twee concerten tegen lagere entrée by te wonen. Men zie de advertentie in dit blad. INSTORTENDE MUUR DOODDE TWEE WERKLIEDEN. Vorderingen van weduwen tegen de de gemeente Leiden niet-ontvankelijk verklaard. By het sloopen van onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Oude Vest al hier in verband met het saneeringsplan Griep, Kou, Pi|„. altüd een poeder o! cachet van Mijnhard». Mijnhardt'» Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 et Cachets.genaamd.,Mijohardtjes"2st IOct.Doos50cÈ. 987 eigen woningen ten plattelande, krachtens de circulaire van 25 Juli 1927, bijdragen ineens van ten hoogste 600 (voor groote gezinnen 900). Van deze bijdragen moe ten de gemeenten de helft dragen. Thans is de Regeering bereid, tijdelijk voorschotten voor dit doel beschikbaar te stellen, tegen een rentevoet, welke 11/2 pet. minder bedraagt dan die voor de overige Woningwetvoorschotten gevor derd. Het bedrag der voorschotten, op dezen voet verleend, wordt verhoogd met 1 pet. ter bestrijding van de bijzondere kosten, van Rijkswege te maken. Voor schotten voor den bouw van huurwonin gen worden verleend onder voorwaarde, dat het bouwvoorschot wordt afgelost in 50 jaren met gelijkblijvende annuïteit; voorschotten in verband met krotoprui ming ten plattelande onder de aflossings- voorwaarde, genoemd in de circulaire van 25 Juli 1927. Als gevolg van de verlaging van den rentevoet voor dit bijzondere doel, welke gelijk staat met een bijdrage van ruim 0.50 per week per woning (voor een woning met 2400 stichtingskosten, grond inbegrepen), zullen de gewone bijdragen jaarlijksche bijdragen in geval van huurwoningen en bijdragen a fonds perdu in geval van eigen woningen zoo zij al niet geheel kunnen worden gemist, in vele gevallen wellicht tot een belangrijk lager bedrag kunnen worden teruggebracht, waardoor de kosten voor de gemeenten zullen worden verminderd. Evenals tot dusverre zullen de bijdragen, gelijkelijk door Rijk en gemeente te dragen slechts worden beschikbaar gesteld, voor zoover de gezinsinkomsten der betrokke nen zulks noodig maken. Voorts is de Regeering bereid, in geval van krotopruiming ten plattelande, vol gens de circulaire van 25 Juli 1927, het ge meentelijk deel van de bijdrage a fonds perdu, indien eenuitgave ineens voor de gemeente te bezwarend is, als voorschot te verstrekken, tegen den rentevoet van Woningwetvoorschotten voor den bouw van woningen voor valide arbeiders, af te lossen in 30 jaren. DE BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 82 cent per K.G. PROF. DR. JOHANN UDE. Naar wij vernemen is de ook in ons land bekende Oostenrijksche katholieke pries ter prof. dr. Johann Ude, die sedert het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en Polen in een concentratie kamp verbleef, daaruit sinds eenige dagen ontslagen. „Vad." van deze gemeente, is plotseling een muur ingestort, waardoor twee werklieden wer den gedood. Hun weduwen stelden een actie tegen de gemeente Leiden -in voor levensonderhoud. De gemeente Leiden riep de aannemers maatschappij, die het sloopwerk verrichtte, in vrijwaring. De Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak en verklaarde eischeressen in haar vorderingen niet -ontvankelijk en ontzegde, wat de vrijwaring betreft, de ingestelde vordering. Uit de overwegingen van het vonnis ha len wij het volgende aan: de actie was in gesteld op grond van art. 1405, Burg. Wetb., waarbij de eigenaar van een gebouw aan sprakelijk is voor de schade door instor ting veroorzaakt, wanneer deze door ver zuim van onderhoud of gebrek in de bou wing is teweeggebracht. Daar evenwel in dit geval de instorting juist het doel der afbraak was, volgt hier uit, dat eischeressen om in haar vorde ring te kunnen slagen de gebreken, die buiten de slooping om, instorting veroor zaakt hebben, hadden behooren te stel len. Bij een afbraak moet immers juist het onderling verband der samenstellende dee- len van een bouwwerk worden verbroken en uit zoodanige verbreking ontstaat uiter aard gevaar voor instortingen van grooter omvang dan op een bepaald oogenblik be doeld zijn, zulks zonder eigen gebi-ek in onderhoud of bouw aan het in afbraak zynd werk. DE IJSBANEN OP DE SINGELS. Naar de politie ons mededeelt is thans de geheele volksijsbaan op den Zoeter- woudschen Singel van Utrechtsche brug tot Koepoortsbrug geheel voor het pu bliek opengesteld. Behalve enkele gedeelten op Witte Sin gel, Morschsingel, Rijnsburgersingel en j Zijlsingel kan nu overal gereden worden. Bij bruggen neme men echter altijd voor zichtigheid in acht. Geslaagd voor het practijkexamen boek houden, afgenomen dr r de vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, de heeren M. van Egmond en H. J. Haastrecht, beiden opgeleid door de Mid- delb. Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier. Gemeentel. Aankondigingen WARM-VOEDSELVERSTREKKING. I Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat, in verband met de zeer strenge koude, verstrekking van warm voedsel van Gemeentewege tegen den prijs van 5 cent per portie aan hen, die door hun levensomstandigheden gedrongen, daarvan gebruik meenen te moeten maken, zal aan vangen op Vrydag, 12 Januari a.s. De gelegenheid tot het nuttigen van het voedsel zal worden gegeven op alle werk dagen van 56 uur n.m. aan de volgende lokalen: School Haverstraat, Duivenbodestraat, Gebouw Pieterskerkgracht No. 11 en i.«d. voorm. Kweekschool a. d. O. Vest. Tot de eetzalen kunnen alleen worden toegelaten zij, die zich daarvoor een toe gangsbewijs hebben aangeschaft tegen den prijs van vijf cent, dat voor de desbetref fende eetzaal is afgegeven. Deze bewyzen kunnen worden aange vraagd voor den eersten keer, dus voor de verstrekking op Vrijdag, 12 Januari a.s., op dien zelfden dag van 9l/2 tot 10^ uur aan het Gebouw der Vereeniging Vrouwelijke Hulp, Gerecht 10 en vervolgens iederen dag voor de verstrekking op den daarop vol genden dag tijdens de voedselverstrekking in het lokaal waar men den volgenden dag het voedsel wil gebruiken en wel bij de leidster van dat lokaal. Het voedsel moet in de eetzalen worden genuttigd. Het medenemen is niet geoor loofd. Een uitzondering kan worden ge maakt voor zieken en gebrekkigen, die niet in staat zijn de eetzalen te bezoeken. Voor dezen is het ook noodig, dat een dag te vo ren een bewijs als bovenbedoeld wordt aan gevraagd, voor de zieken onder overleg ging van een verklaring en voor gebrekki gen onder opgave van naam en adres. Schoolgaande kinderen mogen niet aan do voeding deelnemen. Zij mogen ook niet tot de eetzalen worden toegelaten met het oog op de plaatsruimte. De bezoekers der eetzalen behooren zich te richten naar de door of namens Burge meester en Wethouders gestelde regel en naar de door de leidsters overeenkomstig haar instructies gegeven aanwijzingen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Januari 1940. LEIDEN. Donderdag, Derde Abonnements-concert Residentie-orkest, soliste Lili Krauss, pianiste, Stadsgehoorzaal 8.15 uur. Vrijdag, Afd. Leiden R.-K. Staatspartij, „Den Burcht" (foyer), 8.15 uur. Maandag, Uitvoering R.K. H.B.S. Ver. „St. Bona ven tura" in de aula der H.B.S. Mariënpoelstraat. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", soliste Lélia Gonsseau, pia niste, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Genootschap Stille Omgang, spr. pater Bor- gehoorzaal, 8 uur. Woensdag, Geloof en Wetenschap", spre ker pater Jac. Schreurs over „Aan de voeten van Holland", „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- dag 6 tot en met Vrydag 12 Jan a.s., waargenomen door de apotheken: E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553 en Van Driessen, Mare 110, telè 20406. Te Oegstgeest: Ooegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Geslaagd voor het practijk-diploma boek houden „Mercurius" de heer J. Th. v. d. Voort, opgeleid door den heer Ph. G. L. van der Deyden, alhier. Voor het Mercurius-examen Boekhouden slaagde die beer C. J. A. Zandvliet alhier, leerling van dien beer J. J. M. Bruschke te Oegstgeest. Geslaagd voor bet Federatie-examen Boekhouden en aanverwante vakken (Mier- curius-diploma) de heeren: W van den Berg, J. Bronsgeest, T. Haalebos, Jac. de Vos, H. P. de Wekker en Th. B. M. Win kelman, allen alhier, leerlingen van den heer J. A. Jansen. DUURTE-TOESLAG PERSONEEL V. EN D. Wij vernemen, dat door de firma Vroom en Dreesmann besloten is, aan het geheele personeel over heel het land, in de maand Januari, een extra-toelage toe te kennen, ten bedrage van ongeveer een halve maand salaris of loon. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de stijging in de kosten van het levensonderhoud.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2