KLEINE ANNIE Uruguay Land- en Tuinbouw DONDERDAG 11 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE RL4D - PAG. 10 Lelden HOOGMADE UsNog steeds is er ys, ondanks de slechte vooruitzichten van een voor dui zenden schaatsliefhebbers en -hebsters zoo tegengevallen Zondag, en nadat vorige week de heeren om 't hardst hadden gere den, waren Woensdagmiddag de dames aan de beurt om elkaar te bekampen niet in hardrijden maar in handvastheid, n.l. fcy het ringsteken. Onder prachtige weersomstandigheden werd op prachtig ijs de strijd begonnen tusschen de 33 deelneemsters, die elk voor zien waren van een z.g. „opduwer" in den vorm van 'n mannelijk persoon. Als winnaressen kwamen tenslotte de volgende dames uit den strijd: le pr. mej. G. van Tol 6.2e pr. mej. J. Witteman 4.3e pr. mej. Marlha v. Rijn 2.50, 4e pr. mej. D. Zwetsloot-v. d. Meer 2.5e pr. mej. J. v. d. Pouw Kraan Bd. 1.50, 6e pr. mej. Wilh. v .d. Ploeg Wd. 1. Uiterst voldaan en dankbaar gestemd je gens de IJsclub, die dezen wedstrijd had georganiseerd, togen deelneemsters en pu bliek huiswaarts. MEIJE-ZEGVELD Schaatswedstrijd. Woensdagmiddag werd alhier een wedstrijd in hardrijden ge houden, waaraan vier en twintig leden hebben deelgenomen. De prijzen werdlen aLs volgt behaald: le pr. G. Dorrepaal. 2e S. Schouten. 3e W. Verburg. 4e C. van Dam. 5e C. van dier Maat. 6e C. Bunnik. Naar we verder vernemen zal er Vrijdagmiddag te één uur een wedstrijd worden georgani seerd voor schoolgaande meisjes en jon gens. OUDE-WETERING Botsing van schaatsenrijders. Woensdagmiddag kwamen een tweetal schaatsenrijders naiby die baan op 't Braas- semermeer alhier met elkander in 'botsing, welke zoo hevig was, da G. de B. alhier bewusteloos op het ijs neersloeg. Op een ladder werd hij naar zyn woning getrans poreetrd, waar dokter van diT Bijl me dische hulp verleende. Naar Wij vernemen geeft zyn toestand momenteel geen reden tot ongerustheid. IJswedstrijd. De uitslag van de na tionale hardrijderij, uitgeschreven door de IJsclub „Ijsvermaak zij ons Doel" luidt als volgt: 1. Bakker te Zaandam 50.2. L. Hieijstek te Sloten, 20.en 3. W. Meijer, ergens in Nederland f 5.De wedstrijd kenmerkte zich door tal van uitermate spannende ritten, waarbij cracks als Klaassen, Schippers en Teil in de voor ronden werden uitgeschakeld. Na afloop van den wedstrijd, die door <Je groote deel name 34 bekende rijders hadden inge schreven in de duisternis moest worden beëindigd, had de prijsuitreiking plaats in Paviljoen „De Brasem." Donderdagavond heeft op de verlichte baan een wedstrijd plaats in hardloopen op klompen om vele prijzen in natura, terwijl Zaterdag we derom een nationale wedstrijd wordt ge houden. De verlichting van de baan is door die Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden goedgekeurd, zoodiat thans iedieren avond van de ijssport kan worden genoten. Za terdagmorgen wordt er een wedstrijd ge houden voor schoolkinderen. In een wak gereden. Woensdagmid dag is een jongeman uit Leiden, die verge zeld was van een kameraad nabij Noor- derhem in' een wak gereden. Daar de met gezel geen kans zag hulp te verleenen, toog hy op hulp uit. De drenkeling wist zich op eigen kracht te redd/en en begaf zich naar het Paviljoen alhier, ten einde weer op verhaal te komen. Daar bleek, dat een zijner harder geheel was bevroren. Door massage werd hierin voorzien, ter wijl hij van droge kleeren werd voorzien. Van zyn ".ameraad was inmiddels geen spoor meer te bekennen. Per autobus is de drenkeling weer huiswaarts getogen. OUD-ADE Behendigheidswedstrijd. Woensdag middag werd te Oud-Ade een behendig heidswedstrijd gehouden voor dames-le den. Gelukkig was het ijs weer in goede conditie en slaagden van de zeven en twin tig deelneemsters de volgende vijf dames er in een prijs te bemachtigen: le pr. Ma rie v. Leeuwen Cd., 2e pr. Hubertha Vrij burg, 3e pr. Lena v. d. Geest Bd., 4e pr. Kee v. d. Stoel Dd., 5e pr. Dora v. d. Poel Jac.cL ROELOFARENDSVEEN HET IJS OP HET BRAASSEMERMEER. Rond het slop onbetrouwbaar. Nogmaals willen wij tot onbekenden een waarschuwing richten betreffende het ijs van het Braassemermeer. Door het openhouden van een vaargeul zijn aan beide kanten enkele groote scheuren in 't ijs gekomen, en het is dus goed uitkijken en oppassen, wil men, in 't gunstigste geval, een nat pak voorko men. Men deelt ons hedenmorgen mede, dat hedennacht een wak is ontstaan tusschen de Noorderhem en de jacht haven Zeegers op het Braissemermeer. Eaar het wak zeer groot is, is het on doenlijk het af te zetten, zoodat oppas sen hier geboden is. MORGEN DRIE-MEREN-TOCHT. Morgen zal een drie-meren-tocht worden georganiseerd over de Langeraarsche en Nieuwkoopsche plassen en het Braassemer meer. Ieder deelnemer ontvangt een routekaart, die aan de verschillende controleposten moet worden afgestempeld. De bedoeling is, dat kan worden gestart op alle drie de meren, vanaf de banen der IJsclubs te Rijn. saterwoude, Nieuwkoop en Ter Aar. De afrit is bepaald op morgenochtend tusschen 10 en 12 uur. Allen, die dezen rit binnen de 6 uur af leggen, ontvangen een bewys van presta tie, waarop de tijd is aangeteekend. De afstand is ongeveer 50 a 60 K.M. De plaatsen van aanmelding zijn te Nieuwkoop Hotel het Vliegende Paard, te Langeraar café Hoogendijk, te Rijnsater- woude café Den Boer. IJsschuit in de vaargeul. Gistermid dag is die heer M. V. met zyn ijsschuit im die vaargeul terecht gekomen, zonder dat persoonlijke ongelukken voorkwamen. Met vereende krachten is de schuit weer op de ijsbaan gebracht. IJsclub „Wilhelmina". Gisteravond werd door de IJsclub in hotel „De vier Heemskinderen" haar traditioneele jas- avond in den vastenavond gehouden. Na een zeer spannende wedstryd werden de prijzen, die uit karbonade hestonden, ge wonnen door: le pr. Leen KoekJoop v. d. Veer; 2e pr. K. Bakker—G. Volwater; 3e pr. M. HoogenboomJ. Akerboom; 4e pr. Ant. KennisJ. N. v. d. Meer. Troost prijzen: le pr. J. v. d. Zwet—Th. v. d. Meer; 2e pr. G. v. d.. Meer—D. Wessel- man 3e pr. E. KoekM. Wesselman; 4e pr. P. v. d. ZwetH. Klein. TER AAR IJsfeesten. Onder auspiciën van die IJsvereeniging „Ijsvermaak", had gisteren middag op de Langeraardsche poel een wedstrijd plaats, in het hardrijden met hin dernissen, welke bestonden uit het opra pen van turf, het aantrekken van een jas en het aansteken van een sigaret. Van de vier en dertig deelnemers ging de heer H. Egberts, Wed. Pzn met met de eerste prijs strijken, die bestond uit drie gulden en een groote taart; tweede prijs is gewon nen door J. Koeleman, Czin., 2.50 plus een 'binnenband; derde prijs C. Pieterse, 2. en vierde prijs B. Otto 1.00. Op het Aarkanaal organiseerde die IJs- vereeniging „Nooit Gediacht" een wed strijd in het ringrijden voor paren, waarbij de eerste prijs ten deel viel aan C. Ver boomN. Kroon; 2e pr. C. Mulder en echt- genoote. Aantal deelnemers slechts zeven. ZEVENHOVEN Prikken om 't hardst. Woensdagmid dag hield de IJsclub „De Vooruitgang" een wedstrijd in 't hardrijden met hindernis sen op priksleden. De eerste prys werd gewonnen door T. Von'k, 2e pr. A. v. Stein, 3de pr. L. Vork, 4e pr. P. Domburg. Deel werd genomen door 24 personen. De prij zen bestonden uit levensmiddelen voor be hoeftige gezinnen. Bovendien kreeg elke winnaar nog een verrassing. ZOETERWOUDE Ziekenhuisfonds. Het R.K. Ziekenhuis fonds „Sint Antonius van Padua" hield gisteravond de jaarvergadering. Wegens ongesteldheid van den heer Jac. van Leeu wen, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, den heer Nic. van den Ak ker. De secretaris, de heer J. Vaneman, las de notulen en bracht daarna het jaarver slag uit. Het ledental is gestegen van 1159 tot 1191 leden. Naar de klasse verdeeld: a 10 cents per week 361, 5 cents per week 830 (v.j. 343 en 816) Het aantal verpleeg den was 57 met 1108 verpleegdagen. Deze patiënten waren verdeeld: in het St. Eli- sabethgesticht 39, in het Academisch Zie kenhuis 14, in het Willibrordus-gesticht te I Heilo 1, in Charitas te Roozendaal 1, in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht 1, en in St. Ursula te Wassenaar 1. Na het jaarverslag werd het financieel verslag door den heer Vaneman als pen ningmeester uitgebracht. De inkomsten zijn van 5 cts.-leden ƒ2141.75, van 10 cts.- leden 1834.30 met de rente van f 59.41 to taal ƒ4035.19. De uitgaven waren o.a. verpleegkosten 10 betalende leden 10 ets. klasse 217 dagen a 5.1085.21 betalende leden 5 ets. klasse 514 dagen a 2.50 1285.kinde ren: 12 kinderen 10 ets. klasse a ƒ2.50 400.2 kinderen 10 ets. klasse 1. 52.12 kinderen 5 ets. klasse 175 dagen a 2.50 437.50. Totaal 3259.50 verpleeg kosten. De overige uitgaven zijn o.m. ver voerkosten ƒ100.secretariaat ƒ300. bcedeloon 397.71, gratificatie bode 26.—. Totaal bedrag va nde uitgaven ƒ4198.90. Nadeelig saldo 163.71. Het bezit van de vereeniging is daarmede gedaald tot 2069.67. Na gunstig rapport van de con trole-commissie werd de penningmeester van zijn beheer gedéchargeerd. De vergoe ding aan den secr.-penningm. werd weder bepaald op 300.Naar aanleiding van de mededeeling van den voorzitter, dat de gratificatie aan den bode niet meer door het bestuur is verleend, vraagt de heer Bosman, of de belooning voor den bode voldoende is. De voorzitter antwoordt be vestigend. De bode zegt zich bij het be stuursbesluit te zullen neerleggen, maar beklaagt zich, dat de gratificatie niet meer wordt gegeven. De functionaris wyst er op, dat de gratificatie eertijds is gegeven voor de aanwerving van nieuwe leden en dat hy het ledental hoog heeft opgevoerd. De voor zitter zegt, dat juist door de aanwas van het ledental de provisie van 10 pet. zooda nig is gestegen, dat de belooning door het bestuur eenparig hoog genoeg werd geoor deeld. De bode hoopt, dat de leden zijn belangen zullen beschermen nu hij weet, dat hij bij het bestuur geen steun meer zal vinden. De voorzitter zegt, dat deze woor den in de bestuursvergadering ernstig zul len worden gewogen. Het bestuur behoeft deze aangelegenheid niet in de algemeene vergadering te behandelen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Berk Gz. en Chr. M. van der Meer, wor den bij enkele candidaatstelling herkozen. Bij de rondvraag brengt de bode een wensch van de leden naar voren n.l. aan sluiting bij de federatie. De voorzitter en de secretaris achten het beter als de leden zelf hun wenschen naar voren brengen. De bode weet, dat het bestuur geen heil ziet in de aansluiting. Er is in de belangen van de leden voorzien. leden die verhuizen, kunnen nog 6 weken aanspraak op uitkee- ring maken. De vergadering wordt hierna gesloten. Hardrijderij op Meerburg. Op de mooie ijsbanen van Meerburg en bij mooi zonnig winterweer werd gistermiddag een hardrijderij gehouden door de IJsclub Zoe ter woude voor mannelijke ingezetenen van he rayon van deze IJsclub. De wedstryd kreeg al terstond een span nend karakter; er was een nieuwe favoriet verschenen en bij de eerste rit werd de oud-kampioen Wout van Klink verslagen door den 18-jarigen Henk Versteeg, die in den loop van den wedstrijd bewijs leverde tot de sterkste rijders te behooren. Ook de prijswinnaar van het vorig jaar, W. de Jong Wz.. moest in dezen jongen rijder zijn meerdere zien. Toen hy echter in de pry zen-ronde tegen C. van Veen kwam te staan, moest hij na een kamprit en een gelijk-rit verliezen, hetgeen wel oorzaak was door de uitput ting van de vele zware ritten. Het valt ech ter niet te ontkennen, dat zijn vorm niet zoo goed is als van Veen. Hij belooft echter een zeer goed rijder te worden, waarvan wij bij goede training nog veel voldoening zullen beleven. De veteraan P. den Elzen moest het ook tegen van Veen opgeven^ hij raakte er jammer genoeg met een misslag uit. Deze beschrijving en de vermelding van veel andere spannende ritten geven een beeld van den zeer interessanten en vooral zeer verrassenden wedstrijd. De uitslag was: 1ste prijs 10.— en de Burgemeestersprys, zijnde een paar kunst schaatsen, C. van Veen, 2de prijs 7.50 P. den Elzen, 3de prijs H. Versteeg, éde prijs W. G. de Jong P.z. Morgen wordt op de Noord-A de wed strijd voor jongens van 13, 14 en 15 jaar gehouden. Zaterdag op de Noord-A is het hardrijden voor schooljongens in twee groepen en Dinsdag is het schoonrijden voor paren. Het is een echte ouwerwetsche winter, en de IJsclub Zoeterwoude verwacht blijk baar nog geen dooi. HULPBRIGADE V. D. Bovenstaande Hulpbrigade, gevormd uit personeel der Firma Vroom en Dreesmann, alhier, staat deze firma in geval van brand- of luchtgevaar direct ter beschikking. Zij werd op voortreffelijke wijze uitge rust, en in overleg met de Vereeniging JCatfiaiiefi MewleC in HET EINDE VAN EEN MOEILIJKE PERIODE. Uruguay is een ver land en be hoort niet eens tot de groote lan den van Zuid-Amerika. Maar toch is de geschiedenis van het katho lieke reveil in Uruguay te voor naam, dan dat men hierover in Europa in onkunde moet worden gelaten. Over het huidige Uruguay schryft een Zuid-Amerikaansche corres pondent ons het volgende: Men kan niet zeggen, dat Uruguay veel op den voorgrond treedt. Enkele jaren ge leden wist men alleen, dat Uruguay een land was met goede voetballers, en nu schijnt er voor de massa als bijzonderheid te zyn bijgekomen, dat by de kust van Uruguay een groote zeeslag heeft plaats ge had, waarbij de „Admiral Graf Spee" het onderspit moest delven. Maar buitendien kan Uruguay een les zijn voor velen, vooral op kerkelijk gebied. Hoewel officieel „katholiek" is het hier niet altijd pais en vrede geweest tusschen de regeering en de Katholieke Kerk. Zelfs verre van dat. Het woord „kerkvervolging" ia wellicht iets te scherp, maar héél ver slaat men de plank daarmede toch niet mis. Twintig jaar geleden hoorde men over al de klacht: Uruguay gaat ten onder aan godsdienstige onverschilligheid, en de re geering volgt een anti-kerkelijke politiek. Zoo was het inderdaad. Destijds was Uruguay in het geheel gen christelijke staat meer te noemen. Tegen het jaar 1912 ontstond in Uru guay het verlangen o amllerlei sociale ver anderingen in te voeren, maar men ging ui+ van het beginsel dat een hervorming van instellingen voldoende zou zijn, om aan het land een nieuwe sociale structuur te geven. Alom heerschte de meening, dat een democratische hervorming niet binnen, maar buiten de Kerk om moest geschie den. „Rerum Novarum" was hier onbekend gebleven. De sociale leer van de Kerk werd verdrongen door allerlei dwalingen. Alles wat maar een nieuwe kant had, wilde men beproeven, als het maar niet van de Kerk afkomstig was. Anti-kerkelijke maatregelen. De scheiding tusschen Kerk en Staat werd doorgevoerd, en daardoor werden vele priesters overgeleverd aan bittere ar moede. Het openbaar onderwijs werd zoo veel mogelijk begunstigd, met de bedoe ling het bijzonder Onderwijs zooveel mo gelijk schade te berokkenen. Over het algemeen was er een geheime kerkvervolging, die van tijd tot tijd heftig eri openlijk werd oGede katholieken had den geen kans op een rijksbetrekking. Wie op katholieke scholen studeerde, stond daardoor reeds ten achter bij de an deren. De laicisatie ging zelfs zoover, dat men het Kerstfeest veranderde in het „Ge- zinsfeest", Driekoningen werd „De dag van het Kind", de Goede Week werd ver anderd in de „Touristenweek", enz. Twintig jaar lang duurde deze ontkerste- ningspolitiek, en helaas bleef zij niet zonder gevolgen. Een groot aantal perso nen traden uit de kerk. Hun geloof was niet degelijk genoeg ingeprent, om het te kunnen verdedigen tegen ellende en men- schelijk opzicht. Tegelijkertijd echter ging het land ge bukt onder een zeer slecht beheer. Fel was de partijstrijd in Uruguay, noodlottig de gevolgen van het gebrek aan eenheid, van de ontkenning der meest elementaire rech ten. Corruptie vierde hoogtij in de hoog ste kringen van de regeering. En langza merhand begon men in te zien, dat de ont kerstening niet alleen de Kerk benadeel de. maar groote schade berokkende aan het algemeen welzijn. Dat inzicht was zeker een gunstige voor waarde voor de ommekeer. De groep der getrouwen. Ondanks de anti-kerkelijke maatregelen was er een aanzienlijke groep getrouwen der Kerk overgebleven. Terwijl de staat het gezinsleven trachtte vroor Luchtbescherming in Leiden deskun dig geïnstrueerd. Hierbij zij vermeld, dat V. D. alhier vele nuttige maatregelen heeft getroffen, waarbij o.a. een belangrijk deel van haar keMers als schuilplaats voor aanwezige klanten en personeel werd gereserveerd. te vernietigen, werd dit juist door deze groep bevorderd. De welbekende minder heid van het Parlement kon in regeerings- zakey weinig doen, maar er werd toch op gemerkt, dat deze kleine groep niet mee deed aan de grove corruptie in Uruguay. In degelijke gezinnen bleef het geloof voortleven, van vader op zoon. De kinde ren van de goed-katholieke gezinnen dach ten er niet aan zich tevreden te stellen met het burgerlijk huwelijk. Zoo bleef er een kern. In de laatste jaren echter is de sfeer ge heel anders geworden. De regeering heeft haar houding totaal gewijzigd. Het Eucha ristisch Congres van Buenos Aires, waarop Kardinaal Pacelli destijds de Kardinaal- Legaat was, heeft ook aan de andere zijde van de Rio de la Plata, in Montevideo, een grooten indruk gewekt. In Uruguay werden nationale Eucharis tische Congressen gehouden. De twee eer ste Congressen gingen voorbij zonder veel aandacht te trekken, maar het derde Con gres in December 1939 overtrof alle ver wachtingen. Voor de eerste maal sinds 1900 nam de regeering van Uruguay officieel deel aan een godsdienstige plechtigheid. Vijfhon derdduizend menschen woonden de H. Mis by op de sluitingsdag aan de zeekust van Pun te Carreta. De regeering van Uruguay heeft tevens een andere houding aangenomen tegenover het Vaticaan. De diplomatieke betrekkin gen werden hervat. Op 10 Mei 1939 ver trok vanuit Montevideo voor het eerst weer een diplomatieke vertegenwoordiger naar Uruguay bij het Vaticaan, terwijl de H. Vader een Nuntius als vertegenwoordiger naar Uruguay afvaardigde. In dit land heeft een zeer gunstige om mekeer plaats gehad. Naarmate de anti kerkelijke maatregelen him doel meer ge mist hebben, schenkt men nu meer aan dacht aan de Pauselijke richtlijnen op so ciaal gebied. DE BESTRIJDING VAN HET MILTVUUR. Men meldt ons: Er is grond voor de ver wachting, dat tengevolge van de maatre gelen die van regeeringszijde zijn genomen en nog genomen zullen worden, de geval len van miltvuur binnen afzienibaren tijd wederom tot het normale aantal, dat jaar lijks voorkomt, zullen zijn teruggebracht. De veeartsenij kundige dienst is in sa menwerking met het bureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd, bezig de ver dachte mengvoedsels, d. z. dezulken waar onder het verdachte beendermeel is ver mengd, te blokkeeren. Deze voorraden zul- jtn niet in consumptie worden gebracht, tenzij in zoodanige mate gesteriliseerd, dat eventueel aanwezige ziektekiemen met ze kerheid zijn gedood, terwijl het product toch nog zonder eenig gevaar als veevoe der zal kunnen worden gebruikt. Hierdoor wordt vernietiging van veevoeder voorko men, hetgeen op economische gronden, vooral in dezen tijd van voedselschaarste, van belang is. Aangezien de in Nederland gevestigde destructoren, die onder controle staan van de veterinaire inspectie van de volksge zondheid tevens directie van den veeartse- nijkundigen dienst, werken volgens rijks- voorschriften, terwijl de eindproducten bo vendien regelmatig op afwezigheid van ziektekiemen worden onderzocht, is het uitgesloten, dat van hieruit besmetting zou kunnen zijn ontstaan. Overigens zijn er alle aanwijzingen, dat uit het buitenland ingevoerd beendermeel de bron van de huidige infectie is. Door den Minister van Econonrsche Zaken zal worden bevorderd, dat op grond van de bepalingen der Veewet, eerstdaags een Koninklijk Besluit in re Staatscourant zal verschijnen, waar bij de invoer van met name te noemen producten van dierlijken oorsprong, die gevaar kunnen opleveren besmet telijke veeziekten naar ons land over te brengen, verboden wordt of slechts zal worden toegestaan onder nader aan te geven voorwaarden, die zooveel mo gelijk bedoelde overbrenging zullen voorkomen. De bestaande Koninklij ke besluiten worden daarbij Ingetrok ken en vereenigd tot een nieuw besluit van wijdere strekking dan voorheen. /JA,DAAR 16 VEEL GEBEURD.WAT HET 'DAGLICHT NIET MAG ZIEN EN OOK HEB.) BEN ZICH DAAR VEEL DROEVIGE TOO- NEELEN AFGE6PEELD. DIE NIET OPGEHELD DERD KONDEN WORDEN,MAAR GEE6TEN f EN 6POK.EN, NEEN, DAT 16 NIET6 DAN DWA7E PRAAT VAN EEN PAAR DOMME] MEN6CHEN. KINDLIEF. DENK DAAR MAAR NIET MEER AAN.' VZE KOMEN ALLEN OP HET ZELFDE VEC^ ITEL4EL NEER, HEB JE OAT WELGEHOORD, hANOy? ZE ZEGGEN ALLEN DAT ER GEEN /•4POKEN ZIJN,MAAR NIEMAND KAN ZEG GEN, WAT ER MET AL DIE MEN6CHEN DIE 0AAR WOONDEN,GEBEURD 16.OM JE DE WAARHEID TE ZEGGEN.4AN Dy IK VIND 0AT DIT OUDE HUI6 EEN TE PRACHTIGE IPLAAT4.0M DOOR ON6 ALLEEN TE WORDEf GELATEN.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10