DE VOORSTORM VAN HERVORMING DE RIJNSTREEK WOENSDAG 10 JANUARI 1940 OE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN De heer Van Wijngaarden verbood Mis-lezen. door A. N. DUVNISVELD, pr. IV. Pastoor Adriaan Willemszoon kreeg een opvolger in den persoon van Joannes Sluy- ter, die werd opgevolgd door den reeds ge noemden Petrus van Gouda. Volgens Van Heussen was hij de zoon van Jacob van der Goude, een aanzienlijk bur ger der stad Gouda; volgens andere berich ten kwam hij uit Leiden. In 1508 was hij kanunnik der kapel van O. L. Vrouw in Den Haag, en in 1509 werd hij deken van Naaldwijk; 4 April 1515 kreeg hij vergunning om zijn vicarie te Rijsen te ruilen met Petrus Bontechau, klerk uit het diocees Besangon 41). In 1523 werd hij bovendien pastoor van Voorschoten en in 1536 daarbij nog pastoor van het dorp Mid- delie bij Edam. Als vice-cureit tijdens zijn pastoraat te Voorschoten worden genoemd in 1528, Nicolaas Oem 42) en in 1535 een zekere Joannes. Terzelfder tijd was een priester Wilhel mus Arnolduszoon verbonden aan het kas teel van Duivenvoorde. Een opeenstapeling van kerkelijke amb ten in een hand, ofschoon herhaaldelijk af gekeurd, kwam in de Middeleeuwen veel voor. In 1527 werd Petrus van Gouda met Ger- rit van Assendelft door Margaretha van Parma, de landvoogdes, gezonden naar de abdij Leeuwenhorst als keizerlijk commis saris bij de verkiezing van een nieuwe ab dis. 43). Met Pieter de Fonte en Petrus de Barbay, beide kanunniken der Hofkapel, en Crispijn van Boshuizen, rentmeester der kapel, was hij in 1531 gedeputeerde van het kapittel in Den Haag in het geschil met de Heemraden van Delfland en de ambachts bewaarders van het Noorderland buiten 's-Gravensande, over het uitdelven van konijnen en het onderhoud van dgn ouden dijk te Monster. 44) De verdelging der konijnen, nu eenmaal een noodzakelijk middel om de duinen te beschermen, tastte het recht aan der duin eigenaren en hun jachtgenoegens. Het ging ,hi« over de zoogenaamde Kapittelduinen; nog in 1569 durfde het Kapittel eischen, dat een sluis zou worden opengezet om de Kapittelduinen van regenwater te ontlas ten, dat „excessive" schade deed aan de konijnen. 45) Bij sententie van het Hof van Holland van 8 Febr. 1531 werd Delfland in het gelijk gesteld. Petrus van Gouda trad ook meermalen op als subgedelegeerde van Ruard Tapper van Enkhuizen, deken van Leuven, die in 1524 door paus Paulus III werd aangesteld tot inquisiteur-generaal in de Nederlanden. Als zoodanig deed hij in 1524 Joannes van Po- lanen, den pastoor van Voorburg, onder eede beloven, dat hij zich „van alle luthereye" zou onthouden. 46) Zoo ondervroeg hij ook naar zijn rechtzinnigheid in 1527 Cornelis Woutersz., alias „cooperen potken" van Dordrecht 47), en Antonius Frederiksz. van Naarden en Catharyne Bouwenr van Bleynckvliet. Ook tegen zijn kapelaan te Middelie, Jan De Haas moest hij in 1536 optreden. Petrus van Gouda kwam in 1540 te over lijden. Hij werd te Voorschoten opgevolgd door Joannes Lens, een priester uit het bisdom Kamerijk, die tijdens het pastoraat van zijn voorganger reeds vice-cureit der Voorschotensche kerk was geweest. Onder pastoor Lens, was Judocus Jas- persz. vice-cureit; toen Joannes Lens af stand had gedaan volgde deze hem als pas toor op in 1571, den 14den Januari. Bij de reformatie vluchtte pastoor Judo cus, gelyk vele andere priesters, naar Am sterdam, waar hij in 1573 overleed. In dat jaar zijn er te Amsterdam meer dan 70 geestelijke personen „van hertseer en droefheid" overleden. Judocus Jaspersz. of Gasperszoon werd den 3den Juni 1573 in de oude kerk te Amsterdam begraven. 48) Zijn opvolger en laatste pastoor vóór de Reformatie te Voorschoten was Volkert Nicolaaszoon, al eenige jaren vice-cureit aldaar. Deze werd in 1573 als zoodanig voorgedragen, ..ïaar kon eerst het volgend jaar zijn officieele benoeming krijgen we gens de roerige tijden in den oorlog tegen Spanje. 49) Over het invoeren van de Reformatie in Voorschoten, is het navolgende bekend. In het jaar 1566 werd op het Huis Ter Wad ding, vroeger te Keubei geheeten, de eerste bijeenkomst gehouden der gereformeerden. Deze zou aan verschillende personen het leven hebben gekost. 50) Na den beeldenstorm van 1566 zond Philips II van Spanje Alva naar de Neder landen om de beeldenstormers geducht te straffen voor hun wandaden. Namens Alva ging een commissie rond om informaties in te winnen over hetgeen er in 1566 gebeurd was. Te Voorschoten kwamen in 1567 Arnaut Sasbout, „raedt-ordinaris der koninkl. maj. in Hollant" en Johan Bapt. de Tassis als „gecommitteerd bij den Hertog van Alva". Judocus Jasperszoon, de pastoor, werd ondervraagd. Hij verklaarde 53 jaar oud te zijn en sinds twaalf jaar vice-pastoor te Voorschoten te zijn geweest. 51) Verder dat Jonker Jacob van Wijngaar den, wonende op het Huis te i-.ips, wien de „gemeene faem ende spraecke binnen den dorpe wel gegaen" had, „dat die Van Wijn. gaerden mede een anvoerdei ende bescher. mer soude geweest hebben van den predi cant die inde Wadding ende ind< Voscuijl gepredict heeft", met Jan Paets Cornelis- zoon op den avon- van 8 September 1566 was gekomen b:'j den vice-cureit om hem mede te deelen, dat zij naar Wassenaar zou den gaan, naar den heer van Voorschoten, om te bewerken, „dattendienst Gods nyest gedaen en soude werden". Zü waren ook bij den koster Jacob Ger- ritszoon geweest op den vooravond van 8 September, en zooals deze verklaarde, kramen zy uit Leiden en „alle beyde wel schenen by drancke te zijn". Zij hadden den koster verboden de klok te luiden en hem bevolen „dat hy 't kleppen off meppen soude laten", terwijl Van Wijngaarden hem gelastte naar den pastoor te gaan om dezen te zeggen, dat hij den anderen dag, op het feest van O. L. Vrouw Geboorte, „mittet dienst nyet voort en soude gaen." De kos ter ging. maar de pastoor preekte den an deren dag als gewoon. Ook het luiden van de klok geschiedde volgens gewoonte. Ofschoon de heer Van Wijngaarden het verboden had, wilden de parochianen van Voorschoten hun klokken gelui niet missen „ende gingen deur mit het luijden naer ouder gewoonte." De pastoor vertelde verder nog dat, toen de koster op last van Jacob van Wijngaar den bij hem was gekomen met diens bevel, den katholieken eeredienst te staken, of dezen te doen „als men doen soude binnen Sin te Pieterskercke tot Leyden", hij zijn kapelaan naar Leiden had gezonden „omme te weeten wat dienst den commandeur al- daer doen soude". Daarop liet de commandeur hem weten, dat de pastoor „mit den dienst soude voort ga en naer ouder maniere". Pastoor noch parochianen hadden iets te maken met Van Wijngaerden. Met deze boodschap kwam de kapelaan uit Leiden terug, toen de pastoor juist zijn preek beëindigd had. Waarop de kapelaan de H. Mis ging doen „n aer worde die alleen gelesen"; uit vrees voor Van Wijngaerden durfde men geen gezongen H. Mis doen en „hielt men een dach ofte twee op van de misse te singen ofte lesen". Totdat de rentmeester van den heer van Wassenaar liet weten, dat de pas toor „mittet dienst voort soude gaen naer ouder'maniere van doen". Van Wijngaerden had hem verder niet meer lastig gevallen. Wel, zoo verklaarde de pastoor, reisde Van Wijngaerden vaak naar Leiden en ging in het dorp „de' spraeck" dat het „veel beter gegaen soude hebben, indien die Heere van Wijngaerden hem zo veel nyet gemoyt en hadde mette saecke van de religie". Toen de commissie te Voorschoten kwam, was Jacob van Wijngaerden tijdig uit het dorp vertrokken en de pastoor verklaarde heel diplomatisch niet te weten „off het zo uyt oorzaeke van de troublen deze voor leden jaere in Hollant gevallen ofte ter cause van eenige andere saecken." Over een anderen verdachte, Jonker Arent van Duivenvoirde, wonende op het Huis te Duivenvoirde, wist de pastoor weinig te vertellen, tenzij Jat hij hem wel had gezien „mitte grauwe mantel opte ma niere van de geusen, gelijck hy oock wel gesien heeft die voorn, van Wijngaerde en de den selven oock gaen mitte roede sleuyer en het geusen teycken." 41) Bydr. v. Haarl.: dl. XXXIV, bl. 201. 42) Heeringa, Dr. K.: Rekeningen van het bisd. Utrecht: dl. H, bl. 565. 43) Bijdr. v. Haarl.: dl. XX, bl. 284. 44) De Riemer: Beschrijving van 's-Gra- venhage, dl. I, stuk I, bl. 150. 45) Dolk, Mr. Dr. Th. F. J. A.: Geschiedenis van het Hoogheemraadschap Delfland, bl. 481. 46) Kerkl. Archief: dl. III, bl. 116. 47) ld.: dl. IV, bl. 15. 48) Bijdr. v. Haarl.: dl. XVII, bl. 438. 49) Holtkamp, C. P. M.: O.c., pag. 112. 50) Aa, A. J. v. d.: O.c., dl. XI, bl. 853; Bissch. Oud Archief te Haarlem. 51) Papiers d'Etat et de l'Audience, no. 523, bl. 168200. (Rijksarchief te Brussel). NOORDWIJKERHOUT Spoedeischende raadsvergadering. Morgenmiddag te uur spoedeischende raadsvergadering. Behandeld zal worden: Voorstel van B. en W. A. tot het vragen en aanvaarden van: 1. een voorschot, 2. een bijdrage fonds per- du uit 's Rijks kas ter zake van den bouw van woningen voor groote gezinnen. B. Tot het verstrekken van voorschot en bijdrage aan de R.K. Woningbouwveereni- ging „St. Antonius van Padua." Vervolgens voorstel van B. en W. tot verhuren van een losplaats aan den heer E. J. Hoogervorst. IJsclub. Morgenmiddag te 2 uur zal een wedstrijd in hardrijden worden gehou den. KAAG Het Ijs betrouwbaar op de meren. Het ijs op de Kager-plassen is wederom schitterend-glad en sterk. Het booten-slop is echter nog open, doch tegenover het dorp „De Kaag" is een voetbrug met leu ning gelegd, van verre zichtbaar door een vlag, waar men het slop veilig kan over steken. STOMPWIJK Hardrijderij. Donderdagmiddag 2 uur wordt op de Nieuwe Vaart een hardrijderij gehouden. Verkooping. Heden had door notaris ALPHEN AAN DEN RIJN Katholieke Kunstkring. Onder auspi ciën van den Katholieken Kunstkring al hier, waarvan stichter en leider is onze plaatsgenoot, de heer J. J. C. Böckling, hield de heer Leo Boekraad, een vooraan staand jongere in de letterkunde, gister avond in de zaal van de St. Josephgezellen een lezing over: „Poëzie rond Kerstmis". Deze kunstavond werd door een klein maar aandachtig auditorium bijgewoond, o.a. door den deken en de kapelaans der pa rochie, aan wie allen de voorzitter van de K.K., de heer N. J. Verkltij, in zijn kort openingswoord, een hartelijk welkom toe riep. Eenigermate vleugellam geslagen door de mobilisatie-maatregelen, welke eenige goe de krachten aan het geregeld contact met den Kring heeft onttrok, en, zoodat een zelfstandig optreden momenteel onmogelijk is gebleken, heeft de leiding van den Kring gemeend aan het kunstlievend deel der Alphensche bevlking toch een hoogstaan- den avond te moeten bieden. En hierin is de K.K.K. in alle opzichten geslaagd door de gelukkige keuze van dezen jongen dich ter en letterkundige. De heer Boekraad hield een bloemlezing uit de poëzie rond Kerstmis van de Middel eeuwers toten met de modernen. Zijn voordracht, hierover had de heer Boekraad in vieren gedeeld, met als inlei ding: „Het wezen van het dichterschap", dat, zooals spr zeide, geboren kan zijn uit verlangen en uit gemis. Spr. heeft getracht en is daarin ook volkomen geslaagd duidelijk te maken, wat kan leven in een man, die dichten kan. Het behandelde thema, dat de aanwezigen wist te boeien van het begin tot aan het einde, was doorvlochten met verscheidene meesterwerken van dichters, wier schep pingen door den voordrager met fijn aan voelen werden vertolkt. Verzen en gedich ten o.a. van Chr, de Graaf, Henriette Rol land Holst, Jan Engelman, Bernard Ver hoeven, Gabriel Smit, Gerard Wijdeveld, Minderaa, e.a., proza uit Antoon Coolen en 'niet te vergeten gedichten van Joost van den Vondel. Tot het welslagen van dezen kunstavond heeft ook bijgedragen een gemengd koortje, gevormd uit het onderwijzend personeel der beide katholieke scholen, hetwelk onder de hoogst bekwame leiding van pater Dom. Andreas Winninghoff O.S.B., voor de juiste en passende muzikale omlijsting zorg droeg. De Alphensche Katholieke Kunstkring kan op een echten kunstavond terugzien. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Maandag 15 Januari des n.m. 7 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 20 en 27 November 1939. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. in zake onbe woonbaarverklaring vna woningen. 6. Voorstel van B. en W. in zake verhooging van het subsidie aan de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. 7. Voorstel van B. en W. in zake het aangaan eener geldleening. 8. Voorstel van B. en W. in zake het ver- leenen van ^en crediet in verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan van het electriciteitsbedrijf. 9. Voorstel van B. en W. in zake het in erfpacht geven van perceeltjes grond langs de Stationsstraat en verkoop van een perceeltje grond langs die straat. 10. Voorstel van B. en W. in zake wijziging der salarisverordeniing voor de ambtenaren en werklieden en der ver ordening gemeentepolitie. 11. Voorstel van B. en W. in zake toekenning van een pen sioen aan wed. L. Buner. 12. Voorstel van B. en W. in zake benoeming van leden van de commissie van toezicht on het agent schap der arbeidsbemiddeling. 13. Voor stel van B. en W. in zake onderhandsche gunning van de schoolschoonmaak c.a. ge durende het jaar 1940. 14. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand, in de vacature, ontstaan door het aan den heer G. M. Herngreen verleend eervol ont- Caron de verkooping plaats van de per- ceelen dr. Van Noortstraat 41, 43, 45, in eigendom toebehoorend aan de erven K. van der Horst. Kooper werd Jac. van San ten voor 3410. WASSENAAR Een auto en twee bakfietsen. Heden morgen omstreeks 10 uur reden op den Rijksstraatweg ter hoogte van Ter Horst een tweetal bakkersbakfietsen achter elkaar, bestuurd resp. door B. en L., bei den uit Den Haag. Daarachter reed een militaire vrachtauto, die wilde passeeren. Achter deze vrachtauto kwam plotseling een luxe auto, bestuurd door den 42 jari gen de W. uit Den Haag. Deze laatste zag de bakfietsen te laat, begon te remmen, doch door de gladheid van den weg schoof hij tegen de achterste bakfiets, die weder tegen de eerste bakfiets aanbotste. Beide bakfietsen werden vrijwel ver nield. De 39-jarige L. klaagde over pijn in den rug en bekwam een gekneusde rechter hand. terwijl de 20-jarige B. een lichte hersenschudding bekwam. Per ziekenauto zijn zij naar hun woning in Den Haag vervoerd. Dr. Jansen ver leende eerste hulp. Ladder weggegleden. Bij werkzaam heden in een der lokalen van het nieuwe Rijnlandsche Lyceum aan de Backersha- genlaan is hedenmorgen een ladder on deruit gegleden, ten gevolge waarvan de 59-jarige H. uit Den Haag kwam te val len en een wonde bij het linkeroog en een kneuzing van de linkerhand bekwam. Dr. Hubbeling verleende eerste hulp. slag. Aanbevolen worden: 1. de heer W. J. Spreij; 2. de heer A. den Ouden. 16. Voorstel van B. en W. in zake wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1939. 17. Voorstel van B. en W. in zake vaststelling van de uitkeeringen aan Woubrugge en andere gemeenten, ingevolge art 104, le lid, der L. O.-wet 1920 verschuldigd. Pensioen. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1940 aan de wediuwe L. Buner een pensioen te verleenen, bere kend naar 260.per jaar, welk bedrag uitgaat boven dat, hetwelk ten laste der gemente bleef van het pensioen aan haar overleden echtgenoot. Met inbegrip van de ouderdomsrente ad 3.per week, heeft weduwe Buner dan een inkomen van 8.per week. Dit is naar meening van B. en W. voor haar levensonderhoud voor al nu zij inwonend is bij een zoon, toerei kend. Personalia. Tot kantonrechter-plaats- vervanger is herbenoemd mr. F. A. Helm- stryd. Geboren: Gerard, z. van S. Noor- lander en P. Broer. Joannes Cornelis MarLnus, z. van J. Lenting en J. van Zaal. Clothilda Giesbertha Catharina, dochter van J. B. Schelfhout en M. A. S. Heuvel. Theodora Frederica Johanna, dochter van C. M. Stigter en G. Kon6t. Overleden: Theodorus van Veen, 68 jaar. Gevestigd: Alberta J. de Wit, van Hoenkoop. A. Donkerbroek, van Zwam- merdam. M. Kok, van Harderwijk. G. van der Torre en gezin, van Rotterdam. G. de Kievit en echtg., van Rotterdam. Hendrika E. Miedema (wed. S. Hnizinga), van Utrecht. Vertrokken: Cornelia W. Wie- chers, naar Den Haag. Th. W. J. van den Bosch, naar Zeist BOSKOOP Tuinbouw en Plantkunde. Verslag van de bijeenkomst van leden der Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde afd. Boskoop op Maandagavond 8 uur in hotel „Neuf De voorz., de heer G. J. van Noordt, opent met een welkomswoord. De heer Hooftman vertoonde daarna als eerste film „Met de camera door de kwee- rijen, gedeeltelijk in de sneeuw Maart 1937". Deze film gaf een mooi overzicht van de kweekerij van den heer Hooftman. Wij zagen mooie hoeken met blauwe sparren, Rhododendrons, Hortensia's, Cedrus Atlan- tica glauca, figuur Buxus, enz., enz., een groot sortement goed gekweekte planten. Deze film is als reclame bedoeld, en naar de heer Hooftman ons vertelde, heeft hij deze film en nog enkele anderen in Bos koop genomen, reeds verschillende keeren in Zwitserland afgedraaid en steeds met veel succes. De Zwitsers, welke hoofdzakelijk tus- schen bergen wonen, vinden het zeer inte ressant, wanneer zij onze vlakten zien door sneden met slooten en de verschillende vaartuigen, waarmede de planten vervoerd worden. Vervolgens maakten wij een wandeling door een droge beek te Gunten a.d. Thuner- see. Tenslotte nog een overzicht van de ten toonstelling, welke in 1939 te Zürich ge houden is. Na deze film keerden wij weer terug naar Boskoop, en wel de tentoonstelling van 1937, waarvan wy mooie gedeelten te zien kregen. Aan deze film was nog een gedeelte gehecht van de Primavera 1936. Hierby kwam uit dat de belichting op de tentoon stelling te Boskoop veel beter was dan die op de Primavera. Ook kregen wy nog een overzicht van de veiling te Aalsmeer. Hier. na nog een film betreffende de verzending van planten, transport per schuit, grond bewerking, beplanting, verdelging van on kruid, enz., enz. en als clou van deze film, de betaalweek in Juli te Boskoop. Deze wijze van betaling is eenig in de wereld en wij zagen Boskoopers bij de brug afrekenen. Tenslotte nog een reis door Duitschlaad en Zwitserland per auto. De voorz. dankte den heer Hooftman voor de vertooning van deze film, en de leden sloten zich hierby aan met een dankbaar applaus. Daar het inmiddels half elf ge worden was, konden de huishoudelijke zaken niet afgedaan worden, behoudens de behandeling over de jaarlijksche subsidie aan den tuinbouwcursus, welke met alge- meene stemmen voor 1940 wordt toege staan. KOUDEKERK Afscheid burgemeester. In verband met zijne benoeming tot burgemeester van Waarder c.a. hoopt onze burgemeester op Vrijdag 12 Januari a.s. des namiddags te half 3 uur, in een openbare raadsvergade ring afscheid van zijn gemeente te nemen. Na afloop der vergadering om pl.m. 3.30 uur zal voor de gemeentenaren de gelegen heid worden opengesteld om persoonlijk afscheid van den burgemeester te kunnen nemen. Daar de burgemeester reeds 15 ja ren het burgemeestersambt hier heeft be kleed en zich met volle ambitie aan de ge meente heeft gegeven, vertrouwen wij, dat zeer velen, waaronder ook vereen igingen en corporatie's vaai deze gelegenheid ge bruik komen maken. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Vrijdag 12 Januari, des na middags half drie ten Raadhuize. De agenda bevat o.m.: Ontslagaanvrage M. J. E. Kwint, als ambtenaar van den Burgerlyken Stand; benoeming waarne mend gemeente-secretaris; beëediging wnd. gemeente-secretaris; wijziging begrootin gen dienst 1939 en 1940; afscheid van den burgemeester. Veehoudersvergadering. Vrydag 12 Januari as. des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van hotef de Bruin alhier, een belangrijke vergadering worden ge houden, uitgaande van de drie Stansorga- nisatie's in de Landbouw n.l. de L. T. B„ H. M. v. L. en Chr. B. en T. B. In deze ver gadering zal door de directie van de C. M. C. inlichtingen worden gegeven van de ge nomen maatregelen in het afgeloopen jaar en in het bijzonder met het oog op de te nemen maatregelen inzake de a.s. leveran tie (ook van consumptiemelk) op vetge halte. Alle veehouders dus dien avond naar de Bruin. LEIDERDORP IJS VERBIND ING OVER DEN RIJN TE LEIDERDORP. Uitgaande van de IJsclub Leiderdorp— Zoeterwoude (H.R.) is men bezig met het maken van een baan op den Rijn in ver binding van Meerburg naar de Does. N1EUWVEEN Volksbond. De R.K. Volksbond heeft, evenals vorige jaren, haar jaarlykschen feestavond gehouden. Een groot aantal le den met hun dames, was daartoe in Hotel Schreuder bijeen gekomen, teneinde deze in gezelligen kring door te brengen. Zeer jammer, dat de gladheid der wegen, de spelbreker is geworden, waardoor het hu moristisch gezelschap, hetwelk dien avond zou optreden, de reis naar Nieuwveen niet heeft durven ondernemen. De voorz. drukte dan ook in zijn toe spraak zyn spijt uit, dat, nu juist het 20- jarig bestaan der vereeniging feestelijker dan ooit zou worden gevierd, deze avond eenigszins uit den koers was geslagen. Het gezelschap, niet ontmoedigd, bleef echter byeen, en heeft zichzelf vermaak-schep- pend, den avond in vroolijk en gezellig bijeen-zijn doorgebracht. Zangvereeniging „Bel Canto". Dcor de R.K. Zangvereeniging „Bel Canto" zal op Woensdag 11 Januari in Hotel Schreu der een Kerstuitvoering gegeven worden. Uitgevoerd zal worden H. F. Müller's Kerst-Oratorium In 6 tableaux voor gem. koor en solisten. Voor de pauze zal door het kindertooneel, onder leiding van moj. G. Hilders, worden opgeveerd Kerstspel der kinderen, tooneelstuk in twee bedrij- van. De algeheele muzikale leiding berust bh' den heer G. Speet, directeur der ver eeniging. ROELOFARENDSVEEN Liefdadigheidsuitvoering. De gemeng de zangvereeniging zal op Vrijdag 12 Ja nuari een uitvoering geven ten bate der St. Elisabethveneeniging alhier. Zooals reeds eerder gemeld zal worden uitge voerd, het Kerstoratorium van H. F. Mul ler, voor vierstemmig gemengd koor. Het geheel bestaat uit zes deelen, welke zullen worden verduidelijkt door zes schitterende kersttafereelen. Dank zy de medewerking der eerw. Zusters, die voor de mooie cos- tuums hebben zorggedragen, zullen de to- fereelen een diepen indruk maken. Steunt dan dit mooie werk door aankoop van een of meer plaatsbewijzen, welke eenige dames u zullen aanbieden in deze dagen. Bij uw kerstgave, voor dit doel reeds eerder by de kribbe gebracht, was een dankbare hoofdknik van de engel uw loon. Doch in dit schoone kerstspel zal. wanneer het slotkoor onderbroken wordt, en de solisten in 'n schitterende aria u wij zen zullen op de liefde van God voor den menschen, u ook op ontroerende wyze ge toond worden, hoe het christenkind zelve loonen zal, alle menschen, die hunne gaven hebben geofferd aan de kribben voor dit schoone doel: de arme en zieken moeders te helpen, voor wien de St. Elisabeth-ver- eeniging de zorg op zich neemt. Nationale Hardrijderij. Door het zeer actieve bestuur van de ijsclub „Wilhel- mina" is voor Vrijdag 12 Jan. een nationale hardrijderij georganiseerd, waarvoor zeker zoowel van de zijde van het publiek als van deelnemers een groote belangstelling zal zijn. De wedstrijden, welke op het Braa&s?- mermeer op de ijsbaan gehouden zullen worden, zullen te even 1 uur aanvangen. ZOETERWOUDE (H. R.) 3e Cursusavond. De 3e cursusavond voor de leden van den R.K, Volksbond zal, in afwijking van het uitgegeven pro gram niet op 28 Januari, maar morgen avond worden gegeven in het patronaats gebouw. Als" spreker zal optreden de heer Angenent, «eer. van het Centraal bestuur ZEVENHOVEN Collecte. De langs de huizen der in gezetenen „ehouden collecte ten behoeve van het Marine-rampenfonds, heeft 14.80 opgebracht. Gezien de vele collecten, die gehouden worden, niet onbelangrijk. Werkloosheid. In totaal zijn er mo menteel, inbegrepen de kas hebbers, niet minder dan 69 werkloozen in deze ge meente. Zoodra de weersomstandigheden zich wijzigen, zullen velen in werkver schaffing geplaatst worden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7