OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 4 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. lf HILLEGOM Arbeidsbeurs. Tot ambtenaar bij de Arbeidsbeurs alhier is benoemd de heer G. M. Francken, ambtenaar van sociale raken te Aalsmeer. Voor de armen. 500 kinderen uit steuntrekkende en armlastige gezinnen zijn onthaald op een gratis bioscoopvoor stelling in Roxy. Via de arbeidsbeurs wer den kaarten uitgereikt voor kinderen van 0 tot 14 jaar. De kosten werden door een milden gever gedragen, die onbekend ■wenscht te blijven. Een mooie daad. Miltvuur. Bij den landbouwer K. aar» de Oosteinderlaan werd onder den veesta pel een geval van miltvuur geconstateerd. Schaakclub. De R.-K. Schaakclub „Hillegom" speelde Dinsdag in Heemstede een wedstrijd tegen de R.-K. Schaakclub St. Bavo. De secretaris van St. Bavo sprak bij deze eerste ontmoeting een hartelijk woord van welkom tot de Hillegomsche spe lers. Namens zijn club loofde hy een me daille uit, welke bij den return wedstrijd zal worden uitgereikt. Hierna begon de kamp, welke met 55 eindigde. De uit slagen zijn.: St. BavoHillegom A. de JongG. Mooyekind 10 G. BootM. Bakker 10 D PronkE. Th. La Feber 10 W. HerbstL. C. M. Koeken 01 D. RumpF. Nijssen 01 B. StevensM. v. d. Poll 01 A. PeperkornJ Staats 01 J. OlyerhoekA. Heir man 10 K RumpC. v. d. Valk 10 J. StevensC. de Groot 0—1 KATWIJK AAN DEN RIJN OP HET IJS GEVALLEN. Jongeman overleden. De 19-jarige de M., zoon van H. de M. uit het Commandeurspad, kreeg bij een val op het ijs een hersenschudding en is heden aan de gevolgen overleden. Het 10-jarig zoontje van den heer N. tkwam op het ijs te vallen en bekwam een hersenschudding, zoodat geneeskundige hulp direct ontboden werd. Onbetrouwbaar ijs. Het ijs Is op het •buitenwater r.og niet betrouwbaar Dien tengevolge bepalen de schaatsenrijders zich er toe te rijden op de zanderij vaarten. Ook door de militairen wordt hiervan een druk gebruik gemaakt. Voorzichtigheid Is geboden. LISSE Hardrijderij. Begunstigd door mooi winterweer hield de Lissesche IJsclub gis terenmiddag op haar baan een hardrijde rij op de schaats voor de leden der club, waaraan ook mee dongen de alhier gele gerde militairen. De belangstelling voor den wedstrijd zoowel voor de kijkers als deelnemers was groot. Aan de start ver schenen niet minder dan 72 personen, die hun beste beentje wilden voorzetten. De einduitslag was: le prijs S. Nieuw- land 25; 2e prijs T. Wiersma 15; 3e pr. C. Pijlman .0; 4e pr. S. Hagen 5 en 5e prijs F. Talman f 5, terwijl bovendien el ke deelnemer in het genot werd gesteld van een pakje sigaretten. De wedsVrijd duurde tot half zes, hetgeen geen bezwaar was, aangezien de baan verlicht is. Des avonds is de baan opengesteld tot 10 t NOORDWIJKERHOUT ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Zondag 7 Januari a.s. zal de eerw. Zus ter M. Martualis, in de wereld Huberta van den Berg, uit Noordwijkerhout haar zilveren kloósterjubilé vieren. De Zuster behoort tot de congregatie van de Zusters van het Arme Kind Jezus en is sedert ja ren in het Moederhuis „De Voorzienigheid" te Amsterdam werkzaam. Zondag j.l. is in den intiemen kring van de Zusters te Amsterdam het feest ge vierd. A.s. Zondag is het feest voor de fa milie in het gesticht „De Voorzienigheid" alhier. Om kwart over 10 is in de St. Victorkerk de H. Mis van dankbaarheid. Om 4 uur 's middags is in de „Voorzienigheid" gele genheid tot feliciteeren. „St. Jeanne d'Arc". Het bestuur van de harmonie „St. Jeanne d'Arc", alhier, heeft besloten, ondanks de moeilijkheden waarmede het heeft te kampen o.a. door militairen dienst van eenige leden en door ongunstige financieele omstandigheden, den kunstlievende leden een gezelligen avond aan te bieden en wel Maandag 15 Januari a.s. in het dorp en Dinsdag 16 Ja nuari in de Zilk. OEGSTGEEST Congregatie jongemannen en St. Josephs- gezellen. Hedenavond is het weer con gregatie voor de jongemannen. Alle leden en degenen, die nog geen lid zijn, maar wel de leeftijd er voor hebben, noodigen wij dringehd uit om 8.30 uur aanwezig te zijn. In de jaren tusschen 17 en 25 jaar, is een extra godsdienstige vorming niet over bodig en is de machtige bescherming van Moeder Maria van zeer groote beteekenis. Na afloop van de Congregatie begint voor de aspiranten van de St. Josephsgezellen de asiprantencursus in het gebouw St. Wil- librord. Kap. A. A. M. SANDERS. SASSENHEIM Retraiteclub „St. Willibrord." Boven genoemde onderafdeeling van den Volks bond vergaderde onder leiding van den heer J. A. J. Hoogenstraten. Deze sprak de wensch uit, dat de leden die op retraite gaan ook in hun gebeden om redding uit der tegenwoordigen toestand zullen smee- ken. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat door 71 leden was gespaard 213.55. Na aftrek van gemaakte onkosten en reeds gedane uitkeeringen, blijft een saldo van 198.25 over. De heeren Hoogen straten en Roelandse worden als bestuurs leden herkozen. Medegedeeld werd, dat de retraite van 13 tot 16 Januari a.s. ge houden zal worden. Steuntrekkers, die aan deze retraite deelnemen, moeten dat aan het bestuur opgeven, opaal dit vrij van stempelen kan bekomen. In het reglement werden eenige veranderingen aangebracht noodig geworden door de invoering van het spaarkaartensysteem. De nieuwe be palingen staan op de spaarkaarten. De voorzitter sprak daarna eenige woorden van welkom tot kapelaan F. Langelaan, benoemd geestelijk adviseur, die hierop met eenige woorden antwoordde. Hierna sluiting. Arbeidsbemiddeling. Op het einde van 1939 stonden als werkzoekend ingeschre ven: 1 drukker, 29 bouwvakarbeiders, 14 houtbewerkers, 324 land- en tuinbouwar- beiders, 11 werknemers in het verkeers wezen, 1 kantoorbediende, 3 ongeschoolde arbeiders, totaal 383 werknemers. Verdeeld r.aar den leeftijd: Van 1417 jaar 19; 18—24 j. 66; 25-30 j. 52; 31—40 j. 86; 41—50 j. 78; 51—60 j. 63; 01—65 j. 18 en 66 jaar 1. Per ultimo 1938 stonden ingeschreven 460 werkzoekenden, dus belangrijk meer dan thans. Toen had men ook juist de pe riode van bijzonder strenge vorst. Geboren: Theresia Dorothea Jaco- ba Maria, dochter van C. C. A. M. Gou verneur en van J. H. M. vai. der Veld. Maria Adriana, dochter van M. W. P.eter- se en van J. M. van der Krogt. Gerar- dus Johannes, zoon van A. P. Jansen en van A. M. van Gemert. Getrouwd: P. J. Tamboer, 24 j. en C. A. Vos, 26 jaar. Gevestigd: A. J. A. Hooft van Huisduinen, van Leiden. J. M. Klein, van Alkemade. F. van der Hulle, van Woerden. Vertrokken: C. A. Vos, naar Haarlemmermeer. J. Koek, naar Noord- wykerhout. M. Duijm, naar Heemstede. K. van Duijvenbode, naai 's-Gravenha- ge. J. Pel, naar Amsterdam. G. Schuilen burg, naar Leiden. A. Dijk, naar Noord wijk. VOORHOUT KERSTAVOND VAN ST. JOSEPHSGEZELLEN EN KRUISVAART. Gisterenavond- vond in de groote zaal van het Parochiehuis alhier de buiten kerkelijke viering plaats van het Kerst feest. Voor het podium stond de kribbe, als het middelpunt waarom dezen avond was belegd, opgesteld; overal in de zaal brandde kerstlicht en in deze echt vredige Kerstsfeer- opende de directeur van het mannelijk jeugdwerk in deze parochie, kapelaan H. Stoelinga, deze bijeenkomst. Spr. heette van harte welkom het Sint Odo-knapenkoor uit Leiden met haar diri gent kapelaan E. A. M. Paap. Het moet directeur Stoelinga toch wel zeer pijnlijk hebben getroffen, dat zoo weinigen der ouders aan zijn oproep tot bijwoning van dezen schoonen en zinrijken avond hebben gehoor gtgeven. Er waren slechts enkele ouders. De jongens van de Kruisvaart hadden niet alleen meer be langstelling verdiend, zij hebben het ook noodig, omdat uit de belangstelling van de ouders nieuwe kracht kan worden geput, nieuwe energie kan worden geboren om de toekomst met nog meer yver tegemoet te treden. Men zou geneigd zijn te ver onderstellen, dat de ouders het werk van de jongens en jongemannen nog niet heb ben begrepen, welnu dan was het dezen avond een reden temeer geweest om van hun belangstelling te doen blijken. Moge by een volgende gelegenheid worden her steld, waaraan het dezen avond ontbrak. Achtereenvolgens zong het Odokoor een twintigtal liederen, afgewisseld door de clamatie van de Gezellenleden C. v. Kes- teren, D. Ruijgrok en L. van Zanten, waar door een schitterend geheel werd ver kregen. Er werd een z.g. Kerstgedeelte, een profaan-stemmig gedeelte en een meer ALPHEN AAN DEN RIJN Van een stroowagen gevallen. Zeker K. uit Haarlemmermeer had op den Heeren- weg het ongeluk van een voer stroo te val len. waardoor de man een been br-'r. Na dat dr. L. de eerste hulp had verleend, werd de patiënt naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Collecte. De gisteren alhier gehouden straatcollecte ten bate van het Doris Ry- kersfonds heeft 80.99 1/2 opgebracht. HAZERSWOUDE Breien voor militairen. Het comité maakt bekend, dat deze week de eerste 50 paar wanten voor de soldaten konden worden verzonden. Onder dankbetuiging voor de ondervonden medewerking, dringt het comité er bij alle breisters op aan, het werk zooveel mogelijk te bespoedigen, en alles wat gereed is, zoo spoedig mogelijk bij een der comité-leden in te leveren. Juist gedurende dit koude jaargetijde hebben onze mannen en jongens aan deze artikelen de meeste behoefte. Hardrijderij. De Hazerswoudsche „IJsclub" heeft gisterenmiddag haar ba nen geopend. De eerste wedstrijd werd verreden voor behoeftige gezinnen. Prij zen werden gewonnen als volgt: le prijs D. v. Staveren, 2e pr. A. Toor, 3e pr. C. Pouw, 4e pr. W. v. Wieringen. Aan 33 ge werd spek verstrekt. HAZERSWOUDE (Groenendijk) „ST. DEUS DEDIT". Viering van het 20-jairg bestaan. Op een in het begin van deze week ge houden vergadering van „St. Deus Dedit", werd het 20-jarig bestaan herdacht. Het hoofdbestuurslid, de heer Salman, hield een schitterende rede, waarin het groote nut en de kracht van de vakorgani satie werd aangetoond. In de pauze werd getracteerd op koffie en gebak. Tooneeluitvoering „Onder Ons". De ruim tachtigjarige tooneelvereeniging „On der Ons" gaat weer haar jaarlijksche uit voering geven. Op zoo'n grijzen leeftijd nog frisch en jeugdig voor den dag komen, wil heel wat zeggen. Gezien 't succes van vo rige jaren, kunt ge er.op rekenen, dat 't nu „knal" wordt, want ,,'t Zit in de lucht". Op 't programma staan 2 stukken: „Ru moer om honderd gulden" door René Bosch waarin de dolste zetten van begin tot ein de voorkomen, 'n Gewoon alledaagsch ge geven is op kostelijke wijze tot 'n klucht verwerkt, die bij lezing als voortdurend doet schaterlachen. Wat zal dat worden in de handen van „Onaer Ons"? 't Tweede stuk is 'n blijspel: „Papa z'n politiek", een bewerking van Edmond Gon- dinet's „Les Convictions de Papa", waarin hij op allergeestigste wijze de verkiezings strijd op 't laatst der 19e eeuw in Frank rijk parodieert. 't Programma zal en moet ongetwijfeld voldoen, en wie 'n prachtavond wil genie ten, laten zich deze kans niet ontgaan, te meer omdat de pittige muziek van 't strijk je er weer, zooals altijd, „een schepje" bij zal doen. Vrijdag 5 Jan. en Zondag 7 Jan. wordt de uitvoering gegeven; aanvang op beide avonden te 7 uur. Entrée is 50 cent. Reeds nu kan men voor beide avonden plaatsen bespreken 10 cent bij den heer Fr. de Boer. vroolijk gedeelte aan zang zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. Tusschen het tweede en derde deel volgde nog de installatie van een tweetal nieuwe Bans van de Kruisvaart, door den directeur, die de jongens de Kruisvaart- wet voorlos en hen plechtig liet beloven daaraan te zullen trouw blijven, welke be lofte met de hand op het Cohortvendel werd bevestigd. Hierna gaven de 2 nieuwe bans een kleine demonstratie van een ban- uur, waarna het slot van den avond volg de. Hierin werd naar hartelust gelachen om de vroolijke liedjes, zoodat kapelaan Stoelinga aan het eind van den avond in zijn dankwoord getuigde, dat, beter dan hij het in woorden had kunnen doen, door de aanwezigen door hun langdurig applaus de dank reeds was vertolkt. Spr. verlang de, dat dezen avond zijn uitwerking niet zou hebben gemist en wenschte den Leid- schen knaapjes een tot weerziens toe. Met dank aan de aanwezige ouders voor hun belangstelling sloot spr. deze zeer interes sante en keurig verzorgde bijeenkomst. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officlrel) 4de klasse. 3de lUst Trekking van Donderdag 4 Januari 1940 Hooge Prijzen 1800.20628 f 400.— 15800 f 200.— 15102 f 100.— 17154 19088 20038 Prijzen van 65. 1005 1117 1772 1894 2366 2406 2501 2641 2797 3588 3827 3897 3003 3947 4395 4653 4787 4873 6216 6273 6074 6139 6290 6377 6487 6913 7441 7566 8201 8299 8319 8584 8079 8853 9339 9380 0490 9868 9862 10486 10352 10823 11099 11418 12087 12152 12587 12879 12002 12C49 13316 13336 13484 13489 13625 13735 14711 14755 14761 14870 15162 15254 15266 15452 1." 583 16501 15908 16076 16165 16200 16209 16353 10803 17352 17376 17495 17716 17770 18703 1906C 19161 19283 19470 19656 19996 20452 20576 20688 20954 21132 21139 21177 21427 21668 Verbetering 4de klasse, 2de lUst: 13734 m. I. 13774. LEIDERDORP Luchtbeschcrmingstentoonstelllng. Vanwege de afd. Leiderdorp der Nederl. Ver. voor Luchtbescherming is in „Irene" een tentoonstelling georganiseerd. Deze tentocnstelling werd gisteravond geopend. De afd.-voorzitter, de heer L. Snel, heette de talrijke aanwezigen wel kom, Hierna sprak de burgemeester, de heer K. Brug, een kort openingswoord. Hij prees het bestuur der I.eiderdorpsche af- deeling om zijn activiteit en gaf daarom gaarne gehoor aan het verzoek tot ope ning van deze tentoonstelling. Hij sprak den wensch uit, dat velen een bezoek hier aan zouden brengen, zulks om een goed in- z.icht te verkrijgen van de bij een lucht aanval dreigende gevaren en de maatrege len, die daartegen door de burgerbevol king in acht genomen kunnen worden. Na deze woorden gaf de heer Wijman, van Den Haag, die namens de Ned. Ver. voor Luchtbescherming aanwezig was, een uiteenzetting over het tentoongestelde. De tentoonstelling is vanavond van 710 uur en morgen van 1012 uur, 26 uur en 7 10 uur nog geopend. NIEUWKOOP DE SPOORBAAN WEG. Drie jaren zijn reeds verstreken met denken, praten, schrijven en onderhande len, doch thans liggen de plannen gerted van den spoorbaan-weg en ten gemeente huize alhier ter inzage. Op 18 Januari 1940 zal in verband met de Onteigeningswet een commissie uit Gedeputeerde Staten, bijgestaan door een deskundige en den burgemeester dezer gemeente alhier zit ting houden om eventueele bezwaren van belanghebbenden aan te hooren. Voor het wegvak, waar het thans over gaat, namelijk van de Oostzijde van het Aarkanaal tot Nieuwveen, is alleen ont eigening noodig in deze gemeente. De totale lengte van het wegvak is on geveer 4000 meter, waarvan 1700 nieter gelegen is onder de gemeente Alphen a.d. Rijn en 2300 meter in de gemeente Nieuw koop. De breedte van het te onteigenen ter rein zal zoodanig zijn, dat daarop een weg- lichaam kan worden gemaakt met een normale kruinbreedte van ongeveer 10 meter. Op het weglichaam zal een rijweg worden aangelegd met een verhardings breedte van ongeveer 6 meter, welke breedte in bochten van ongeveer 6.50 me ter zal bedragen. Voorts zullen naast den rijweg bermen ter breedte van ongeveer 2 meter aanwezig zijn. De tocht ter plaatse van den wegover- gang aan den Nieuwveenschen weg alhier wordt omgelegd, de aanwezigs brug wordt vervangen door een nieuwe meer west waarts gelegen, waarna de weg ombuigt naar twee richtingen èn in de richting Nieuwveen èn in de richting Nieuwkoop, waardoor het aanwezige huis van J. Lu nenburg verdwijnen moet. Een strook land, noordelijk van de baan en eigendom van Jhr. Mr. J. G. Stratenus en N.V. Levens verzekering-maatschappij „Utrecht", moet onteigend worden voor het verkrijgen van de noodlge breedte. Men hoopt nog dezen zomer met de werkzaamheden een aanvang te maken. Ijsvermaak. Het prachtige vriesweer van de laatste dagen heeft de groote water vlakte alhier met een ijskorst bedekt, welke zoo goed ais overal voldoende sterk en betrouwbaar is. Honderden schaatsen- liefhebbers ziet men profiteeren en ook de ijsclubs beginnen met het organlseeren van allerhande wedstrijden. De ijsclub heeft alhier een baan afgezet op de plas sen achter het dorp, naabij „De Poel", hedenmiddag is geopend. De vaart is vanaf den Rijn tot even voorbij het Meye-pad tot gister nog regel matig opengehouden. MEIJE-ZEGVELD Parochleele Jongemanncnvereeniging „St. Jan." Op de gisterenavond gehouden jaarvergadering Werd door den secretaris een keurig verzorgd jaarverslag gegeven. Aan het financieel jaarverslag van den heer Fr. van Soest ontleenen wij, dat er een batig saldo van 12.76 aanwezig is. Hier na sprak de kapelaan een Nieuwjaars- wensch. Tot bestuurslid werd hierna ge kozen de heer Cor. Mourits Jzn. Voorts werd het doel en het streven van de ver- ceniging nog eens op duidelijke wijze uit eengezet, waarbij pastoor v. Kampenhout op sommige punten nog eens de nadruk leg de. De tooneelclub zal op Zondag 14 Janu ari e.k. een uitvoering geven van het fan tasiestuk in drie bedrijven, getiteld: „Hallo, met Mars", hetwelk geschreven is door W. van Willige. De kaarten zijn van af a.a. Zondag verkrijgbaar ad veertig ets. by de heeren W. van der Maat, Fr. van Soest en Cor. Mourits Jz. Plaatsbespreking reeds vanaf a.s. Zondag by C. Hellingerwerf a tien cent per persoon. Op de dag der uitvoering zijn er tegen betaling van twee kwartjes kaarten verkrijgbaar aan de zaal. De zeer geanimeerde vergadering werd hierna gesloten. IJsvereenlglng „Meljc Vooruit". De prijzen, verbonden aan de ringrijderij op schaatsen, zoowel voor dames als voor hee ren, zijn aan de navolgende personen toe gewezen: le pr. T. Mulder en mej. Mul der, 2e pr. C. Hellingerwerf en mej. Meyer, 3e pr. L. Bos en mevr. van Domme lenBos, 4e pr. Kees de Bruin en mej. ter ROELOF ARENDSVEEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Den 9en Januari zal het voor het echtpaar P. HeemskerkM. van Dlemen 50 jaar ge leden zijn, dat zij in den echt verbonden werden. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit, is het huis van het gouden bruidspaar van binnen zoowel als van buiten op feeste lijke wy'ze versierd. Wij hebben met het gouden bruidspaar, waarvan de bruidegom algemeen bekend is als schipper Heemskerk, nog een terug blik mogen werpen op deze 50 jaren. In den kouden winter van 1890 begon nen zij lief en leed met elkander te dealen. Veel wist schipper Heemskerk nog te verteilen van zijn schippersbestaan, aldus getuigende nog een heldere geest te be zitten. Het gouden bruidspaar, waarvan de bruidegom 79 Jaar en de bruid 75 Jaar oud ls, geniet nog een zeer goede gezondheid. Beide zijn nog zeer goed ter been en gaan bijna nog dagelijks ter kerke. Wij spreken den wensch uit, dat God hen nog lang zal sparen en dat zij in goede gezondheid nog lang van hun ouden dag zullen genieten. Brummelen, 5e pr. P. Vollering en mej. C. Vollering. Deze prijzen waren waardevolle voor werpen. OUD-ADE Hardrijden. Morgenmiddag te half twee hardrijden voor leden van de IJsclub Oud Ade op het Vennemeer. OUDE-WETERING De nieuwe brug. Volgens een mededeeling van de „Tele graaf" zal in het voorjaar begonnen wor den met den bouw van een nieuwe brug over de Ringvaart te Oude-Wetering, voor rekening van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland. RIJNZATERWOUDE Miltvuur. Onder do veestapel van den heer W. Timmers, alhier, ls de door de veehouders zoo gevreesde ziekte miltvuur uilgebroken. Voor de armen. Telken jare wordt al hier door een commissie een collecte langs de huizen gehouden ten einde op Nieuw jaarsdag aan de arme ingezetenen een lief degaven uit te reiken. Dit jaar heeft deze collecte de mooie som opgebracht van 54. Achttien gezinnen werden hiervan be deeld. Een woord van dank aan de milde gevers. Hardrijderij. Gistermiddag had alhier op het Braassemermeer een hardrijderij op schaatsen plaats voor behoeftigen. De prij zen bestonden uit levensmiddelen, doch bij deze prijzen waren door het bestuur nog drie geldprijsjes beschikbaar gesteld. De eerste prijs w rd gewonnen door A. Hoo- genboom, tweede prijs P. Kraan en de der de prijs J. van Schagen. Er warén 20 deel nemers. Door het ijs gezakt. Toen de heer A. Hoogenboom gistermiddag van een wed strijd op schaatsen op het Braassemermeer te Rijnzaterwoude gehouden en waaraan hij ook deelgenomen had en de eerste prijs won, zich naar huis wilde begeven, tracht te hij, zooals hier wel meer gebeurt een. meerkoet te grijpen. Deze watervogels zijn dan door de koude bevangen en kunnen dan niet zoo gemakkelijk vliegen. In volle vaart ging een troep schaatsenrijders, waarvan Hoogenboom de voorste was, op de vogel af, doch had blijkbaar geen erg In de vaargeul voor de scheepvaart, die nog steeds open gehouden wordt maar nu met een laagje Ijs bedekt v/as. Door de groote vaart schoof hij een heel eind de vaargeul ln en zakte door het ijs. Gelukkig waren de gebroeders Kraan en enkele an dere in de buurt. Hoogenboom kon zwem mende het vaste Ijs weer bereiken, waarop de anderen hand aan hand op het Ijs gin gen liggen waarop zij hem konden pakken. Volgens ooggetuigen zou hij er alleen niet uitgekomen zijn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11