GzMENsor BERICHTEN i Vreeselijk afscheid van het Oude Jaar JOZO NEZO Landbouwer in Brabantscb dorpje schiet verkeerde neer Broedermoord te Jaarsveld KLEINE ANNIE 'DINSDAG 2 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT DERDE BI.AD - PAG. 9 TWEEDE MIJNONTPLOFFING BU HUISDUINEN. Nlenw gezette ruiten opnieuw vernield. Nadat Zaterdagochtend in de vroegde een springende mijn de badplaats Huisduinen ernstige schade had berokkend, is Zater dagavond opnieuw een myn aan den Hel- derschen zeedijk ontploft, waardoor de ruiten, die in den loop van den dag waren ingezet, opnieuw werden vernield. Huisduinen biedt dan ook een troosteloo- zen aanblik. Vooral de gebouwen van het Zeebat. en de woningen der lichtwachters zijn zeer ernstig beschadigd. Vrijwel alle spiegelruiten van het restaurant zyn ver nield, terwijl van de villa's en de wonin gen bij uen vuurtoren de daken en het in terieur ernstig zijn beschadigd Ook van vele particuliere woningen bleef bijna geen ruit heel en door het heele dorp getuiger dichtgespijkerde ramen van den ernst der ontploffingen. Met kracht wordt allerwe- ge gewerkt om de aangerichte schade te herstellen. Aangezien de stormachtige westenwind nog steens losgeslagen mijnen het Mars diep insii wt, patrouilleeren overdag regel matig marinevliegtuigen langs de kust. FORNUIS UIT ELKAAR GESPRONGEN. Slechts materieele schade. Zondagavond is in een woning aan den Oostzeedijk 190 te Rotterdam, bewoond door de familie G. de H., een gasfornuis uit elkaar gesprongen. De familie had be zoek van een familielid, die omstreeks kwart over acht even naar de keuken ging om het fornuis aan te steken. Door ondes kundige behandeling verzamelde zich echter een hoeveelheid gas in de oven van het fornuis, zoodat dit, toen er een lucifer werd bijgehouden, met een daverenden knal explodeerde. Gelukkig kon de gas- aanvoer direct worden afgesloten, terwijl zich geen brand voordeed. Het fornuis werd geheel vernield terwijl het raam van de keuken werd verbrijzeld. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Zout uit eigen bodem! Uw winkelier heeft ze: de drie fijne zoutproducten, die de Kon. Ned. Zout-industrie voor U uit eigen bodem wint! Hygiënische, bederfwerende verpakking, dus... lang houdbaar! 8 ct. per pondspak 13 a. per kilopak föceUele* TAFEIZOUT^ bus van 340 gram 1 5 ct. bus van 200 gram 10 ct. Gevulde glazen strooier: 1 O ct. LIJK VAN VERMISTE VROUW GEVONDEN. In de bosschen verdwaald geraakt. Vorig jaar Maart werd een ongeveer 40- jarige Arnhemsche dame, die tijdelijk in een gesticht in de omgeving van Arnhem was opgenomen, vermist. Daar men eenig vermoeden had, dat de vrouw, die een ze nuwpatiënte was, zich in de Koningsbos- schen zou ophouden, werd in het kilome ters uitgestrekte boschterrein een nauw keurig en herhaald onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat. De echtgenoot van de vrouw, daarbij bij gestaan door den jachtopziener Pluim van de Koningsbosschen, heeft daarna nog vele malen de bosschen doorzocht, doch er was geen spoor van de vrouw te bekennen. Daar men haar echter op den dag der ver missing in de Koningsbosschen had gezien, bleef men zoeken, weken- en maandenlang. De vele drijvers van de klopjachten, die in de bosschen werden gehouden, werden zelfs op de hoogte gebracht, doch ook zy vonden niets. Toen dezer dagen echter de jachtopzie ner met zyn hond zijn dagelyksche ronde door de bosschen deed, sloeg plotseling de hond aan. De heer Pluim prepareerde zich op een ontmoeting met een strooper, doch toen korten tiid later de hond terug kwam. was dat voor den beer Pluim een aanwij zing, dat er iets bijzenders aan de hand moest zyn, daar in normale gevallen de hond in de nabyheid van een strooper blijft en alarm slaat. De heer Pluim liep met den hond mee Daarna werpl hij zich voor een trein SCHIETPARTIJ TE HOEVEN. Op Oudejaarsavond te zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoe ven een drama afgespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiders wo- wir.gen naast elkaar, in een daarvan wooni de 52- jarige A. S. rentenier, mei zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jong- mans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans Zondagavond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even later binnengekomen viel hij dood neer. Hy was in de hartstreek getroffen. Een overbuurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waarschuwde onmiddellijk dokter, van Dortmund en den majoor van de rijksveldwacht. Ook de bur gemeester van Hoeven, de heer P. J. Jan sen, werd verwittigd. Terwijl gemeente en rijkspolitie met den politiehond Leo van den brigadier der rij ksveld wacht Wens uit St. Willibrord zich bij de woning van J. bevonden, werd men gewaarschuwd, dat er een tweede schot was gelost en wel voor de circa 800 meter verder aan dezelf de straat gelegen woning van C. van O. waarbij het bovenlicht van de deur was stukgeschoten. Inmiddels was ook de Offcier van Justi tie uit Breda, mr. van der Dussen met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidd*. van de woning van Jongmans via een zijweg, waar net vuurwapen waarschijnlijk op nieuw geladen wera, naar de wuning van van O. en vervolgens naar een weg, wel ke naar de spoorbaan Zwaluwe-Roosen- daal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats, waar heteerste schot viel, vond men het verminkte lijk van den rentenier A. S. Bij hem werd een eenloops jacht geweer gevonden. Omtrent de aanleiding van den moord tastte men volkomen in het duister. Het vermoeden bestond echter, dat de dader zich bij 't eerste schot in de persoon heeft vergist. Waarschijnlijk heeft hij later zyn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein geworpen. Omtrent het onderzoek dat onmiddellijk werd ingesteld, wordt nader gemeld: Toen 'de verschillende autoriteiten, waarbij zich ook gevoegd had de Breda- sche politie-deskundige, inspecteur N. v. d. Schatte Olivier ter plaatse van het dra ma met het onderzoek een begin maakten, kwam de 2 K.M. verder wonende land bouwer W. v. Oosterhout, bij den majoor van de rij ksveld wacht aangifte doen, dat even te voren het bovenlicht van zijn huis kamer, in welke kamer hij en zyn gezin als regel des avonds vertoefden, doch toe vallig op den Oudejaarsavond niet, door een schot hagel uit een jachtgeweer was vernield. Van Oosterhout verklaarde er gens in huis een klap te hebben gehoord, doch meende aanvankelijk, dat door de sneeuw een stuk kalk, waarmee de dak pannen van zijn woning zyn aangestreken, was losgeraakt en op zolder gevallen. Toen een onderzoek met een stallantaarn op zol der niets opleverde nam van Oosterhout een kijkje in de voorkapier en bemerkte, dat daar een ruit in gruzelementen was ge schoten. Hij snelde daarop naar d< aan de overzijde van den weg gelegen woning van zijn broer, die hem, ever voor het schot viel, had verlaten. Deze broer vertelde in een zijweg naast de woning een man te hebben zien staan. Deze man was bezig een jachtgeweer te laden, doch in de veronderstelling mot een strooper te doen te hebben, had hy daaraan geen verdere aandacht geschon ken. Van Oosterhout begaf zich daarop per rywiel naar Hoeven om aangifte van het geval te doen, doch nog voor hij het dorp bereikte trof hij voor de woning van den vermoorden Jongmans de rijkspolitie, aan wie hij het gebeurde meedeelde. Politiehond cp het spoor. Daar de mogelijkheid groot was, dat de moordenaar dezelfde was, die de ruit by van Oosterhout stuk had geschoten, gaf brigadier Wens zyn hond Leo lucht aan het spoor achter de woning van Jcngmans, on*, daarna, in gezelschap van den rijks veldwachter van Nieuwenhuizen het ^>oor te volgen. De hond, bekend cm zijn voor treffelijk werk in verschillende Ossche moordzaken en in de beruchte brand stichting te Made van en..ele jaren gele den, werkte ook ditmaal feilloos. Zonder aarzelen liep het dier in de richting van de woning van van Oosterhout, sloeg daar een zijweg In, draaide op de plaats, waar de broer van van Oosterhout den man het geweer had zien laden, wat rond, om daar na terug te keeren naar een kreupelbosch- je op ongeveer zes meter afstand van de woning van van Oosterhout, en uik welk boschje het schot op de ruit blijkbaar was gelost. De hond liep daarop verder de Bal- rouw, een verharden steenweg, in, om ver volgens, ongeveer 2 K.M. verder, lmksaf de velden in te staan, waar duidelijk een versch spoor in de sneeuw zichtbaar was. Aan een lijn ,ran ongeveer 60 meter met het ook op de mogelijkheid, dat de schut ter ergens in hinderlaag zou liggen volgden de beide politiemannen den s'.eeds zonder aarzeling voortgaanden hond in de richting van de spoorlijn Oudenbosch-Ze venbergen, welke te ongeveer elf uur werd bereikt. Een lijk op de spoorbaan. Bij deze spoorlijn, na ongeveer 9 K.M. speuren, bleef de hond luid blaffend staan. Toen de politiemannen omzichtig naderbij waren gekomen, vonden zy naast de spoor lijn een lyk, dat by nadere beschouwing bleek te zijn van den 57-jarigen landbou wer A. Simons, een buurman van den ver moorden Jongmans, die, naar uit de situa tie viel op te maken, zkh met het hoofd op de rails had gelegd, om aldus een eind aan zijn leven te maken. Het jachtgeweer, waarmee de schoten gelost waren, hield hij nog in de arm be kneld. Het wapen, een eenloops uitneem- baar stroopersgeweer, bleek opnieuw ge laden te zijn, terwyl de haan gespannen stond, gereed om wederom te schieten. Tragische ontdekking. Hoewel het drama door dit prachti ge opsporingswerk van den hond feite lijk zijn ontknooping had gevonden, speurden politie en justitie verder, waarbij men tot de tragische ontdek king kwam, dat de moord op Jongmans waarschijnlijk op een misverstand be rustte, en dat het doodelijk schot ver moedelijk voor een ander was bestemd. De pleger van de tragische daad had en kele jaren geleden zyn landbouwersbe- drijf verpacht aan den landbouwer Goos- sens. Tusschen pachter en pachtheer bo terde het echter niet, zoodat reeds gerui- men tijd tusschen beiden een gespannen verhouding bestona. Zondagavond te onge veer zeven uur hoorde Goossens gerucht achter de boerderij, welke door hem be woond wordt, waarna hy zich naar buiten begaf. Hij zag echter niets, doch hoorde na enkelen tijd van achter een bieten kuil, op ongeveer 15 m. afstand van de boer derij, een geluid, alsof een jachtgeweer werd geladen. Goossens begaf ziel. daarop ijlings naar binnen, waar hij na enkele seconden het schot hoorde vallen, waar door Jongmans, die vlak naast hem woon de, werd gedood. Ter beslechting van *n reete. Hieruit wordt afgeleid, dat Simons op Oudejaarsavond naar oud-Brabantsche, en gelukkig vrywel uitgestorven zeden, een bestaande veete heeft willen bssl^.hten en zich in een hinderlaag heeft gelegd, om Goossens neer te schieten. Toen Goossens wegvluchtte en Simons direct daarop Jongmans in de deur van zyn woning zag verschijnen, 'eeft hy dezen waarschijnlijk voor Goossens aangezien en op ongeveer tien meter afstand het doodelijk schot ge lost. Het schot op de woning van van Ooster hout schijnt gezocht te moeten worden in een bestaande stroopersveete, aangezien Simons van Oosterhout beschuldigde een haas uit een door hem geplaatste strik te h&bben gehaald. De consternatie in het dorp Hoeven over het drama, waarbij twee dorpsgenoolen het leven lieten, is begrijpelijkerwijze zeer groot. De lijken van den vermoorde en den moordenaar zijn naar het gemeentelijke ziekenhuis te Hoeven gebracht en voor sectie in beslag genomen. Over den dader S. wordt nog gemeld, dat hij zijn geheele leven te Hoeven ge woond heeft. Hij leidde een teruggetrok ken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak 's nachts op uit om te stroopen, waarmede I-ü een zekere vermaardheid had verworven. Do aanslag blijkt gemunt geweest te zyn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hij de pacht som steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben bebouwd. Het slaclt'oüer was bij zijn broer op bezoek Vannacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarveld zijn 27-jarige broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was by zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen, waarbij J M. den O. werd gedood. Wat de dirpete aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelyk te Lopik geves- tigden arts Hertzberger gewend om genees kundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overle den. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE SCHIJNDEL. 19-Jarige jongen ernst ij gewond. Oudejaarsavond heeft zich in het ge hucht Boschweg te Schijndel een ernstige vechtpartij voorgedaan, waarby een 19- jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jonge lui enkele cafés hadden bezocht en zich huiswaarts begaven, ontstond tusschen den 19-jarigen W. Rijkers uit het gehucht Lieseind te Schyndel, en den 19-jarigen W. v. d. A. een woordenwisseling. Deze liep zoo hoog,, dat v. d. A. zijn mes trok en Rijkers ver schillende steken in rug en achterhoofd toebracht.He vig bloedend brachten enkele vrienden R. naar zyn, waar onmiddellijk dr. Verstraeten uit Schyndel ontboden werd. Deze achtte den toestand van 't slacht offer zoo ernstig, dat hy onmiddellijke overbrenging naar het groot ziekengast- huis te Den Bosch gelastte. Gisternacht nog heeft de gemeente politie uit Schijndel v. d. A., die onmid dellijk na het gebeurde naar huis was ge gaan, van zijn bed gelicht. Na een scherp verhoor legde hij een volledige bekentenis af, waarna hij is ingesloten. Hy zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. Gisteren was de toestand van Rykers nog zorgwekkend. DE MOORD IN DE VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM. De erpediteur. die Donderdagochtend in een winkel in de Vijzelstraat te Amster dam een dienstbode, waarmede hy vroeger verlcofd was, met een mes neerstak, tenge volge waarvan zij overleed, is thans op zijn aanvankelijke bekentenis teruggekomen. Hij verklaart thans, dat hij niet de bedoe ling had om haar te dooden, maar dat hy in een vlaag van woede heeft gehandeld. DE INBRAAK IN DE STOOMZUIVEL- FABRIEK TE GEMERT. Men vermoedt dat er „vaklieden" aan het werk zjjn geweest. De gemeentepolitie te Gemert heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de in braak in de zuivelfabriek „De Eendracht" welke, zooals gemeld, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is geschied en waar bij 6000 werd buitgemaakt. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat de daders zich door uitsnijden van een ruit toegang tot het gebouw hebben verschaft waarna zij zich naar het privékantoor heb ben begeven waar een brandkast van groot formaat stond, die la sardine werd open gesneden. Alles wees erop, dat hier geen beginnelingen in het vak aan het werk zijn geweest. Aangezien hel kantoor niet over hoop was gehaald, blijkt wel, dat de be zoekers het alleen op de brandkast gemunt hadden en daar de fabriek vry afgelegen staat, hebben zii ongestoord kunnen wer ken en zich ongehinderd met hun buit uit de voeten kunnen maken. Uit het feit, dat geen vingerafdrukken zyn gevonden, blykt, dat men met beroepsinbrekers te doen heeft. Elk spoor, dat tot hun aanhouding zou kunnen leiden, ontbreekt. De politie zet haar nasporingen krachtig voort. en ontdekte toen het reeds in verregaanden staat van ont-binding zijnde lijk van een vrouw. Daar hij er mede hekend was, wel ke kleeding de vermiste dame droeg op den dag, dat zy het gesticht verliet, was hy overtuigd, hier te doen te hebben met het stoffelijk overschot van de vrouw, waar naar men reeds maandenlang had gezocht. De echtgenoot heeft later het stoffelijk overschot aan de kleeding herkend. Bij een ingesteld medisch onderzoek kwam vast te staan, dat de vrouw aan uit putting moet zijn gestorven. Sporen van misdrijf of geweld werden niet gevonden. INBREKER IN SLAAPKAMER VAN BURGEMEESTER. Portefeuille en horloge gestolen. In den nacht van 28 op 29 dezer ls te Zwolle ingebroken in de woning van den burgemeester, den heer A. van Walsum, gelegen aan de Witstrikkerallee. De inbre ker is door het indrukken van een raampje in de bijkeuken gekomen, waarna hy zich in de keuken te goed heeft gedaan aan etenswaren. Daarna heeft hij een inspectie ondernomen door het benedenhuis en zich vervolgens naar de eerste étage begeven. Ook in de slaapkamer van den heer en mevrouw Van Walsum, die lagen te slapen, is hy binnengeslopen, meldt de „Telegr.". Hij is daar naar de kaptafel gegaan en heeft de portefeuille van den burgemeester, zijn beurs, een gouden horloge met ketting, alsmede het beursje van mevrouw Van Walsum medegenomen. Daarna is hij ver moedelijk via de badkamer naar de keuken teruggegaan en heeft daar het geld uit de portefeuille en de portemonnaie gehaald. ONTVLUCHTE VERDACHTE AANGEHOUDEN. Vrydag 1.1. werd op last van den com missaris van politie in een der logemen ten van oud-Nymegen aangehouden een zekeren van Sch. uit Capelle aan den IJs- sel. De man werd door de politie gezccht, verdacht van brandstichting en diefstal. Toen de rechercheur Schraven hem in het logement had aangehouden en hem langs de Priemstraat naar het hoofdbureau wil de brengen, trachtte van Sch. te ontsnap pen, wat hem gelukte. Zooals reeds eerder gemeld, viel de rechercheur door de glad heid, met het noodlottig gevolg, dat hij in wendige kneuzingen opliep en denzelfden dag nog aan de gevolgen overleed. De ver dachte heeft evenwel slechts kort van zyn vrijheid gencten en werd nog Zaterdag door twee rechercheurs gepakt en in ver zekerde bewaring gesteld. Hij zal naar Ca pelle worden overgebracht. VTLLA TE EDE AFGEBRAND. Zaterdag is villa „Immenkamp", gelegen tusschen Ede en Otterlo, op circa 5 K.M. van beide plaatsen, een prooi der vlammen geworden, doordat vermoedelijk vonken uit den schoorseen het rieten dak in vuur hebben gezet. Ondanks krachtige pogingen van de Ede- sche brandweer die evenwel zeer werd gehandicapt door de afwezigheid van wa ter brandde de geheele villa, eigendom van en bewoond door den heer Vorkink uit Amsterdam, uit. Een groot gedeelte van den inboedel kon worden gered. AUTO DOOR DE GLADHEID TE WATER GEREDEN. Gistermiddag om vier uur is de bestuuT- der van een personenauto uit Zaandam, bij het krachtig remmen voor enkele voet gangers in den bocht van den Spaarndam- merdijk te Amsterdam, met zijn wagen doorgegleden en met het voorste gedeelte in het water van de Houthaven terecht gekomen. De bestuurder wist zich uit de auto te bevrijden en liep slechts een nat pak op. De brandweer heeft eenigen tijd later den wagen op het droge gebracht. PAARD VERDRONKEN. Zaterdagavond om kwart voor tien is bij aankomst van een motorboot van een beurtvaartdienst aan de Oosterkade te Rlterdam een slachtpaard verboord ge sprongen en verdronken. De „Estafette" van de firma Huisman kwam omstreeks dien tyd vlak bij het Maasstation aan met een lading goederen, terwyl op het dek enkele slachtpaarden, bestemd voor het abattoir aldaar, waren vastgebonden. Juist vóór het aanleggen werden de dieren zenuwachtig en voor iemand van het dekpersoneel de dieren steviger kon vast zetten, was één der dieren overboord gesprongen. Onmiddellijk werden reddingspogingen in het werk gesteld, waarby een agent van politie assisteerde. Vrij spoedig had men enkele touwen om het lichaam van het wanhopig om zich heen slaande paard gekregen en met behulp van omstanders werd het dier op den wal gebracht Het bleek echter, dat het paard reeds was verdronken. Het kadaver is naar het slachthuis vervoerd. ItAlLO.'IKZOUWEL EENS WILLEN WETEN WAAP JE ALLEMAAL ZIJM WE KUMNEN KAAN YlSSCHEN,BAHDr, MAAR HET IS JEEN LAM GE WANDEUNGHAARDE DIVIEC "IK GEVOEL ME VREESELUK. LOOM EM101

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9