EEN JACHTHAVEN TE SASSENHEIM Will U iets weten? RIJNSTREEK KERKNIEUWS VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT ZEVENDE BLAD. - PAG. 26 KATWIJK Geboren: Arendje Johanna, doch ter van C. v. Beelen en G. Harteveld. Cornells, zoon van D. v. Duijn en T. Vlie land. Leendert, zoon van M. v. Duyn en L. v. d. Oever. Jannetje, dochter van B. Guijt en E. Hus. Heijltje, dochter van J. Onderwater en M. Muyën Jacoba, dochter van C. v. d. Plas en C. Schaap. Janna Grietje, dochter van L -.Haasnoot en A. J. Durieux Alijda, dochter van H. de Jong en J. S. de Mooy. Ondertrouwd: D. v. d. Plas en P. Vlieland J. v. d. Plas en A. de Jong. Getrouwd: J. F. Aanhane en H. v. Oosten. Overleden: L. v. d. Oever 77 j. Lena Haasnoot 76 j. Dirkje Remmel- zwaal 43 jaar. RIJNSBURG Bloemenhandel. De gang van zaken is voor de bollentrekjcers niet bemoedigend. De prijzen zijn te laag. Gelukkig dat de bollen zich goed laten trekken. Hier volgen eenige der gemaakte prijzen: Tulpen per dozijn in centen: Copland 2428, Krelage's Triumph 2327, Zenober 2429, Scarlet Wonder 2630, Acasion 2326, Rose Cop land 3438, Early Queen 2124, Petonel- la 22—24, Heel a 20—23, Allard Pierson 20 24, Son ja 2326, Nancy 3438, Fred. Moore 20—23, King of the Yellow 1621, Couronne d'Or 4650, El Toreador 2428, La Matalas 2023, Witte dus max 1316, Dus de Berlin 1416. Met bol, per 100 El Toreador 2.803.40, King of the Yellow ƒ1.60—2.10, Fred Moore 1.60—1.90, La Batelas ƒ1.602, Golden King ƒ3.103.40. Hyacinthen per 100: L'Innocence f 5.20 7.80, Bismark 8.4030, Dame 67.80 Pink Pearl 5.908.30, Narcissen pr bos: Helios 2124, Paperwhite 03336, Gol den Spur ƒ0.12—0. 4, Christmas Glory ƒ0.120.14, Crocus per 100 Blauw ƒ1.40 1.80, Lila 1.70—2.10. VOORSCHOTEN In de sloot gereden. Gisterennacht om streeks 12 uur is door de gladheid van den weg een militaire vrachtauto, bestuurd door J. F. van O., in dienst bij de zoek- lichtenafdeeling, nabij het Burgemeester Vernèdepark alhier in de sloot terecht ge komen. De chauffeur kwam er zonder let sel af. Met een kraanwagen is de auto uit het water gehaald. Gegund. Aan den heer H. Rijsdam is, na openbare aanbesteding, door de Ned. Spoorwegen opgedragen, het afbreken van een dubbele woning langs de spoorlijn nabij de Vink. Geboren: Arle de Ruyter z. van W. de Ruyter en A. P. W. de Jong. Pietemella Jacomina d. van M. Wolleswinkel en W. de Jong. Overleden: J. M. H. van Oostrom Soede 28 j. Ingekomen: M. de Haan, van Suri name. J. C. M. Veraar, van Den Haag. C. H. Kouwenberg, van Den "Haag. L. P. Schoonheim, van Rotterdam. M. van Kerkvoort, van Den Haag. M. C. Brug- hoorn, van Oegstgeest. B. van Dam, van Delft. J. C. den Boer, van Bleiswijk. Ingekomen: N. v. d. Zwan, van Leid- scheweg 96, naar Den Haag, Wolmaran- straat 257. J. M. v. d. Zwan, van Leid- scheweg 96, naar Den Haag, Wolmaran- straat 257. H. v. d. Zwan, van Leidsche- weg 96, naar Den Haag, Wolmaranstraat 257. H. M. F. Prins, van Voorstraat 39, naar Wormerveer, Wandelweg 47. L. Waasdorp, van Schoolstraat 68, naar Oegst geest, Burg. de Kempenaerstraat 87. J. A. Verhaar, van Veurscheweg 204, naar Den Haag, Soestdijkschekade 639. Jhr. L. H. Sandberg, van Voorstraat 16, naar Medan N.I. N. Telle, van Leidscheweg 96 naar Leiden, Thorbeckestraat 41. H. Verhaaf, van Donklaan 37, naar Den Haag, Rochussenstraat 177. H. DIENSTEN OP ZONDAG LEIDEN. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph, Heerensingel. H. Missen: 7.30, 8.45, 10 (Hoogmis) 11.45. Lof: 7 uur. .Kerk van den H. Petrus, Kamerlingh On- neslaan. H. Missen: 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis). Lof: 7.30 uur. Kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv., Haar lemmerstraat. H. Missen: 6, 7.30, 9, 10.15 (Hoogmis), 11.30 Lof: 6 uur. Kerk van den H. Leonardus, Haagweg. H.Missen: 7.15, 9 uur (Hoogmis), 11 uur. Lof: 7.30 uur. ZOETERWOUDE (MEERBURG). Parocli. O.L.V. Onb. Ontv., H. Missen: 7.30, 10 (Hoogmis). OEGSTGEEST. Paroch. v. d. H. Willibrordus. H. Missen: 7, 8.45 (Hoogmis) 11 uur. VOORSCHOTEN. Parch, v. d. H. Laurentius. H. Missen: 7, 8.30, 10 (Hoogmis). Kloosterkerk Haagsch Schouw. O. L. V. Middelares. H. Missen: 7.30, 10.(Hoog mis). WASSENAAR. Paroch. v. d. H. Willibrordus. H. Missen: 6 30, 7.45, 9.10.15 (Hoogmis). Paroch. v. d. H. Joseph. H. Missen: 7, 8.30, 10 (Hoogmis). KATWIJK. Paroch. v. d. Goeden Herder. H. Missen: 7j 8, 9 (Hoogmis). SASSENHEIM. Par. van St. Jan den Dooper. H. Missen: 7.30. 8.50 (uitsl. voor militairen) en 9.45 (Hoogmis). GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Gemeenteraad koopt grond aan voor f20.000 Voor- en tegenstanders Buiten al de leden waren ook prof. ir. K. Visser, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft en de heer G. Schram, gemeente-opzichter, onder leiding van den Burgemeester Vrijdagmiddag in de Raads zaal van Sassenheim vereenigd ter behan deling van een zeer korte agenda, welke echter nog 3 y2 uur in beslag nam. Direct werd begonnen met het voor stel tot stichting van een jachthaven aan de Kagerplassen en tot aankoop van den benoodigden grond daartoe t.w. 4.61.60 H.A. van mr. W. M. van Lan- schot te Vught en 1.03.10 H.A. van den heer E. J. Speelman te Sassenheim, voor een totaal bedrag van ƒ20.964. Dit voorstel stond op de agenda van de zitting van 20 Augustus, maar is toen, ge zien de tijdsomstandigheden, teruggeno men. De voorzitter hield een korte inleiding, waarbij hij aan prof. Visser en den heer Schram, die zich resp. als voorzitter en se cretaris van de commissie van advies zeer verdienstelijk gemaakt hebben, hartelijk dank bracht. Spr. verdedigde het voorstel en besloot met de overtuiging uit te spreken, dat hij, die op zijn laatste beenen als burgemeester liep, het waarachtig belang der gemeente daardoor wist te dienen. Alle leden namen aan de discussie deel en ook prof. Visser mengde zich meerdere malen in het debat om inlichtingen te ge ven. Deze wees o.a. op de unieke gelegen heid welke de gemeente hier bezat om een jachthaven te stichten, welke in geheel Ne derland zijns gelijke niet zal vinden. In Alkemade kon men b.v. met een auto de jachthaven niet bereiken. Gewezen werd ook op de groote waarschijnlijkheid, dat de vacanties veel meer in eigen land doorge bracht zullen worden en op het enthousias me van de „Waterkampioen" over deze plannen. Verschillende leden vroegen en verkre gen inlichtingen over minder belangrijke details, waarna de heer v. Zonneveld zijn bezwaren van financieelen aard te berde bracht en betwijfelde of de som van 55.000 door het oploopen b.v. van de houtprijzen wel voldoende zal zijn. Hij meende, dat momenteel onze gemeente zulke uitgaven niet mag doen. De voorzitter wees op de voordeelen, wel ke voor de gemeente uit de jachthaven kunnen en zullen voortvloeien, op de mooie gelegenheid die hier bestaat om vil la's te bouwen in Ter Leede, welke, wel ke bebouwing zeer zeker zou bespoedigd worden door meerdere bekendheid. Spr. deelde mede, dat door alle instan ties de plannen met sympathie begroet waren en meende dan ook op steun van het Werkfonds enz. te mogen rekenen. De heer Verkley wees nog op mogelijke bezwaren van Warmond, waarop geant- antwoord werd, dat de jachthaven geheel buiten het Kooirecht valt. De voorstanders wezen met nadruk op de groote werkverruiming, op de indirecte voordeelen voor de gemeente, voor den Middenstand, op de bekendheid, die de ge meente zou krijgen en op de mogelijkheid, dat daardoor meerdere industrieën zich hier zouden vestigen. De tegenstanders wezen er op, dat de voordeelen voor den middenstand, gezien Warmond, nihil waren, ontwikkelden hun bezwaren wegens den financieelen toe stand der gemeente en vooral ook om principieele redenen: de Zondagsrust, waarbij o.a. de heer Wamaar een uitspraak aanhaalde van minister Ruys de Beeren- brouck omtrent de waarde van den Zon dag. Ook deze spr. noemde de financieele toestand vrij hopeloos. De stemming. De heeren Bader, Schrama e.d. weerleg den deze beweringen, waarna om kwart over 5 tot stemming werd overgegaan, waarbij de heeren: Bader, Beye, van Bre da, Kortekaas, van Reysen en Schrama zich voor de stichting verklaarden en de hee ren Verkley, Verschoor, Vogelaar, War- naar en van Zonneveld „tegen" zeiden. De voorzitter bracht daarna nogmaals hulde en dank aan prof. Visser en den heer Schram en sprak den wensch uit, dat God dit besluit moge zegenen op zedelijk en materieel gebied. (Applaus). Andere agende-punten. Besloten werd daarna langs de Zand- slootkade een betonbeschoeiing aan te brengen. De heer W. Krom werd herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De sportvereenigingen kregen een re ductie op de huur, omdèt het veld door de militairen „misbruikt" was en de heer Ver kley vroeg verbetering van de brand- bluschmiddelen. De heeren bleven nog e- igen tijd over een kaart gebogen staan betreffende het uitbreidingsplan en de vergadering werd gesloten. EEN TEEKENING VAN DEN JACHTHAVEN Rechts de haven met uitmonding naar de Kagerplassen. Links de nieuwe Rijksweg met op- en af-ritten naar den nieuwen Provincialen weg naar Noordwijk. Geheel links de omgelegde Sassenheimervaart en de nieuwe provinciale weg. Vraag: H. M. inzake huwelijkssluiting. Antwoord: Een vrouw kan volgens de Nederlandsche wet niet eerder een tweede huwelijk aangaan dan 300 dagen na de ont binding van het vorige huwelijk. Zooals be kend, is het aangaan van een tweede hu welijk in dit geval volgens de Kerkelijke wet onmogelijk. Vraag: Iemand heeft voor twee zonen 20 jaar betaald aan de Levensverzekering- Maatschappij. Nu zijn ze er uit. Hebben zij nu nog recht op eenige uitkeering. Antwoord: Neen. Vraag: Heb ik als crediteur zonder op roep van den bewindvoerder toegang op de bijeenkomst van schuldeischers, welke door de Rechtbank is aangekondigd, om over surséance van betaling gehoord te worden? Antwoord: Ja, als u zich als zooda nig kunt legitimeeren. Vraag: Ik heb negen kinderen, ben werkloos en geniet S 13.75 steun. Nu ben ik twee jaar schoolgeld achter. Mag men dat nu van mijn steun afhouden? Antwoord: Naar onze meening, mag men dat niet van uw steun inhouden. Men zal 't ook niet doen daarvoor behoeft u o.i. heelemaal niet te vreezen. V r a a g: J. G. te V. inzake Invalidit^its- rente. Antwoord: Volgens onze berekening ontvangt u op 65-jarigen leeftijd 3.60 per week. Op *n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32. maar .64 meter! ALPHEN AAN DEN RIJN Diamanten bruidegom brak een been. De heer W. Oliemans, wonende alhier, die op 8 Januari a.s. ztfn 60-jarige echtver- eeniging hoopte te herdenken, is gisteren morgen door de gladheid van den weg uit gegleden en heeft zijn been gebroken. De getroffene is per ziekenauto naar een zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is goed. In den val. Door de politie werd we der op transport gesteld naar de Rijks werkinrichting te Veenhuizen zekere F. L. A., die deze inrichting was ontvlucht. Na eenigen tijd in den lande te hebben rond gezworven dwong de kou hem een bezoek aan zijn woonplaats te riskeeren. Hij liep echter spoedig in den val. Geboren: Alida Hermine d. van G. Al- blas en G. J. Zijp. Gehuwd: Hendrik Mol 24 j. en C. Vonk 24 j^ Ingekomen: P. Brussee, van Delft. G. Doornenbal, van Woerden. M. Buijs, van Oudenrijn. M. G. Tuinzaad, van Velsen. A. Penders, van Waterin gen. A. H. N. C. Brunklaus, van Ginne- ken en Bavel. J. B. Bahlmann, van Gro ningen. J. Westerhoud, van Koudekerk aan den Rijn. P. J. Rozestraten, van Haarlem. J. N. Hengst, van Schiedam. Vertrokken: H. Munting, naar Nij megen. C. Vonk naar 's-Gravenhage. W. Roest, naar Leiden. H. de Jong, naar Utrecht. H. Bergshoeff, naar 's-Graven hage. J. Schuurman, naar Hilversum. NIEUWVEEN Geboren: Johanna, dochter van J. Spring in 't veld en J. v. Gulicht. C. A., dochter van A. 'J. v. d. Hoorn en M. J. Höl- scher C. J., dochter van D. N. Bos en M. v. d. Heeden C. A L., dochter van C. R. de Groot en A. E. Redegeld. Overleden: E. H. Vossepoel 74 j. Schaatswedstrijd. Onder groote be langstelling zijn gisterenmiddag schaats wedstrijden gehouden. Voor hardrijden werden de prijzen toegekend aan C. Lok, W. Lenting, N. v. Duren en A. Maat. De prijzen voor ringrijden vielen ten deel aan A. Walraven, R. Walraven-Verkerk. C. Lok, mej. M. Lok, N. v. Dijk en mej. P. Lok. G. Bos en C. v. d. Breggen. TER AAR Monopole. De uitslag van den strijd om de eerste drie plaatsen in de tweede afdeeling gaf het volgende beeld: le prijs „Oude Post", Sassenheim, 2e „Vrienden kring van Langeraar en de derde prijs „Vriendschap" 2 van Aalsmeer. BENOEMINGEN PATERS MINDERBROEDERS In de vergadering van het hoogwaardig definitorium van de Ned. Provincie der Minderbroeders werd gisteren gekozen: tot gardiaan te Weert: pater Agnus Am- brosius, tot nu toe aldaar vicarius en al gemeen missie-procurator van der Minder broeders in Nederland; tot vicarius missie-procurator werd be noemd pater Majella Weenink; tot vicarius te Weer pater Arcadius van der Hoeven. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Gistermiddag kwam de Raad der ge meente Boskoop bijeen in openbare verga dering, welke tevens de begrootingsverga dering was. Allereerst werd begonnen met de gewone agenda. Nadat door den voorzit ter, mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester, met gebed de vergadering was geopend, nam wethouder W. C. van Kleef het woord en wenschte, naar aanleiding van een ingekomen stuk, den burgemeester go- luk met zijn herbenoeming. Ook de heer A. Brand sprak als nestor een woord van felicitatie tot den burgemeester, die steeds getoond had, de rechte man op de juiste plaats te zijn geweest. De voorzitter be dankt beide heeren, waarna hij op zijn beurt een woord van felicitatie richtte tot een der leden, n.l. den heer W. de Ruyter, die aan de voor-mobilisatie van zijn huwe lijksleven was begonnen. Spr. feliciteerde den heer de Ruyter met zijn verloving. Vervolgens werd overgegaan tot de afhan deling der ingekomen stukken. B. en W. stelden voor, dezen voor kennisgeving aan te nemen, welk gevoelen de leden niet deelden. Echter moest het hier te behan delen in geheime zitting worden afgewerkt, zoodat de leden in comité verder verga derden. Daar dit geruimen tijd in beslag nam, werd eerst na de pauze, de openbare ver gadering hervat. Goedkoop vleesch. Bij de mededeelingen, dat door B. en W. werd afgezien van het treffen van voorzieningen inzake den verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch, (paar- denvleesch van afgemaakte militaire paar den), wees de heer Noest er nogmaals op, dat het voor velen een uitkomst zou zijn, wanner goedkoop vleesch kon worden ver kregen. De beschouwing, dat de kosten voor een z.g. vrijbank te hoog zouden zijn, noemde de heer Noest als ongemotiveerd, daar hij in een persoonlijk onderhoud met de hier ter plaatse eigenaar eener paar- denslagerij, deze bereid had gevonden, be langloos zijn plaats daarvoor disponibel te stellen. Reeds had deze zaak een proef ge nomen èn een paard geslacht en uitgevent, hetgeen tot resultaat had, dat alles bin nen korten tijd was verkocht. De voorzitter antwoordde, dat hij geen voorstander was van dit voorstel, doch dat hij in een andere richting er mede bezig was, om in plaats van voorwaarde lijk goedgekeurd vleesch voor 'n hoogeren prijs van 5 cent, gedeeltelijk goedgekeurd vleesch te bemachtigen. De kwaliteit hier van was, gezien de rapporten van den keu ringsdienst aanmerkelijk beter en daardoor dienstig voor de volksgezondheid. De voorzitter besloot met de toezegging al het mogelijke te zullen doen voor ge deeltelijk goedgekeurde vleesch-verkoop op vrijbank. Bij de mededeeling, dat B. en W. solli citanten hebben opgeroepen voor de op 15 Januari a.s. vacant komende betrekking van controleur voor de steunverleening, meende de heer W. C. Hage het college er opmerkzaam op te moeten maken, of het voor één persoon niet te veel werk zou zijn, met de bureauwerkzaamheden er bij. B. en W. waren van oordeel, dat dit niet het geval zou zijn, en dat tevens reke ning moest worden gehouden met een com penseering van de Rijks-salaris-toelage. Over een benoeming. Vervolgens werd met ingang van 7 De cember j.L tot tijdelijk ambtenaar ter se cretarie met de rang van klerk benoemd de heer J. van Sermond te Zaltbommel, tot genoemde datum werkzaam ter secretarie te Kerkwijk. De heer Noest sprak er zijn ontstemming over uit, dat bij de vorige vergadering was besloten om een publicatie te plaat sen, en iedereen in de gelegenheid te stel len om te solliciteeren, doch dat hij reeds den volgenden dag er getuige van was, dat de heer Sermond ter secretarie werd voor gesteld. De voorzitter antwoordde, dat zij over wogen hadden een oproep te plaatsen, doch besloten hadden uit een reeds vroe ger geplaatsten oproep een gegadigde te kiezen. Aan de orde kwam nu de aanbieding van een voordracht ter benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan de beurt van aftreden was de heer W. van Bergen, terwijl als nummer twee' op de voordracht stond, de heer Joh. Meyer. Met 5 tegen 8 stemmen werd de heer Meyer gekozen. De heer Smit vroeg van te vo ren nog, waarom slechts twee richtingen in dit bestuur zitting hadden wat betreft kerkelijke genootschap en de rest liberaal. De voorzitter antwoordde, dat het B.A.- bestuur geen rekening houdt met politieke party en, naar kerkelijke overtuiging, heel goed haar belanghebbenden kan bevredi gen. Nadat verschillende voorstellen, betref fende grondpryzen van bouwgrond der ge meente, van de vergoedingen voor het on derwas en dergelijke zaken, zonder dis cussie werden aangenomen, kwam men tot de bespreking van een voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur. Deze wijziging zou dan hierop neer ko men, dat B. en W. jaarlijks den voorzitter benoemen uit de bestaande door den Raad gekozen, zeven leden van dit bestuur. De heeren Boekraad, de Ruyter en 't Hart zyn van oordeel, dat het bestuur deze zaak on derling het best kan regelen. Daar hebben ze B. en W. niet voor noodig. De voorzit ter wijst er op ,dat B. en W. beter dan de Raad weten, wat het voorzitterschap van het B.Abestuur beteekent, immers zij komen het meest in aanraking met den voorzitter, die een persoon moet zyn, die tactvol weet op te treden in vele moeiiy- ke, schier hopelooze gevallen. Niet ieder lid is dan ook geschikt om als voorzitter te worden benoemd en in ieder bestuur zit geen „hout" genoeg, waaruit een voorzit ter gesneden dient te zijn. Het eischt voorts, dat niet ieder jaar van voorzitter kan worden veranderd, want men heeft veel te veel tyd noodig, om zich behoor lek in deze zaak in te werken en er in voorte te bouwen. Hoe dit voorstel gebo ren werd, was dan wel de vraag? Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat op een vorige vergadering van het Armbestuur als agen dapunt stond vermeld, verkiezing van een voorzitter. Ho, zeiden toen B. en W., daar hangen te veel belangen mee samen. Der halve vond het College het meer ge- wenscht, de benoeming aan zich te hou den. Het voorstel werd in stemming ge bracht en met 9 tegen 4 stemmen aange- Hiermede was de voorvergadering beëin digd en werd tot de begrooting overge gaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 24