De Grondlijnen van de Pauselijke Vredesbemoeii'ngen OMGEVING ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COtRANT ZEVENDE BLAD. - PAG. 25 Op den drempel van het jaar 1940 zijn er ongeveer tien maanden ver- loopen na de Pauskeuze van Zijne Heiligheid Pius XII. Deze tien maanden zijn rijk ge weest aan gebeurtenissen op ker kelijk gebied, maar zeer opmerke lijk is toch wel voor Katholie ken en niet-Katholieken het werk van den H. Vader voor den vrede. Tiij maanden zijn verloopen. De Kar- diaal-Staatssecretaris Pacelli, die als zoo danig reeds geruimen tijd werkzaam was voor den vrede onder de volkeren en voor den vrede tusschen kerkelijke en wereld lijke autoriteiten, heeft na zijn Peuskeuze zyn vredespolitiek nog expressiever kun nen voortzetten. In totaal heeft Pius XII in deze tien maanden in ongeveer 30 toe spraken, oproepen of offieieele brieven over den vrede gesproken; zestien maal was de vrede het eigenlijke thema. Hier van zouden wij een korte samenvatting willen geven: 4. Maart 1939: Eerste toespraak van Paus Pius XII tot het College van Kerdinalen; een oproep om de vrede, die in gevaar is, te redden. 9 April 1939: Toespraak ter gelegenheid van het Paaschfeest tot de geheele wereld: nieuwe vermaning aan de regeeringen en de volkeren om voor den vrede werkzaam te zijn. 20 April 1939: Oproep tot de kinderen om te bidden voor den vrede. 3 Juni 1939: Toespraak van den H. Va der tot de Kardinalen ter gelegenheid van zijn naam-dag; hij sprak over zijn vredes- bemoeiingen. 16 Juli 1939: Schrijven van Kardinaal Maglione in opdracht van den H. Vader aan de Sociale Week van Bordeaux over de sociale orde in het nationale en inter nationale leven der volkeren als vredes- factor. 21 Juli 1939: Toespraak tot jonggehuw den over het christelijk gezin als waar borg voor den vrede. 26 Juli 1939: Toespraak tot den Pool- 6chen gezant over de principes van de ware vrede onder de volkeren. 9 Augustus 1939: Schrijven van Kardi naal Maglione in opdracht van den H. Va der aan de Sociale Week in Canada over liefde en gerechtigheid als essentieele ele menten van den vrede. 24 Augustus 1939: Radiorede van den H Vader: vermaning tot vrede aan de regee ringen. 25 Augustus 1939: Schrijven van den H. Vader aan den Belgischen Koning als dank voor de vredesbemoeiingen van der. Koning. 31 Augustus 1939: Vredesoproep aan de gezanten en regeeringen van Duitschland, Frankrijk, Italië, Polen en Engeland. 14 September 1939: Toespraak tot den Belgischen Gezant over de reeds gedane en over de toekomstige vredesbemoeiingen van den Paus. 1 October 1939: Toespraak tot Kardinaal Hlond en tot de Poolsche kolonie in Rome, waarin de H. Vader stelling neemt tegen over de gebeurtenissen in Polen. 22 October 1939: Toespraak tot de auto riteiten en de bevolking van Castangon- dolfo over den waren vrede. 10 November 1939: Toespraak tot den ge zant van Haiti over de voorwaarden van een ware vredg over de volkeren. Andere vredesdocumenten. Deze lyst is niet volledig. Wij missen er de groote Encycliek „Summi Pontificatus" in In bovenstaande lijst zijn alleen die do cumenten gegeven, waarvan de vrede het hoofdthema was Niemand echter zal het belang ontkennen van de vredespassages in de eerste Encycliek van Pius XII, in zijn toespraak van 19 Augustus.zij de 25e sterf dag van Paus Fius X, bij de vele andere toespraken en in vele Pauselijke Brieven. Terecht zou hier het woord kunnen wor den geciteerd, dat de H. Vader in zijn toe spraak van 19 Augustus gesporken heeft: rWij hebben zelf binnen de grenzen van het mogelijke en zoover het ons ten aan zien van de plichten van Ons Heilig Ambt geoorloofd was, alle andere werken en plannen terzijde gesteld." In groote trekken zullen wij enkele woorden wijden aan de grondbeginselen van de Pauselijke vredespolitiek, het werk voor wat den H. Vader noemde: het groot ste geschenk van God, de Vrede! Grondlijnen der Vredes politiek. In zijn toespraken van 3 Juni, 19 en 26 Augustus alsmede in zijn Encycliek „Sum mi Pontificatus" heeft de H. Vader nadruk kelijk gesproken over den plicht van de H. Kerk om te werken voor den vrede. Hij verklaarde, dat hij zich hiervan niet zou laten afhouden nóch door moeilijkheden, nóch door de vrees verkeerd begrepen te worden. De H. Vader weet, dat hij zijn vre despogingen geen kracht kan bijzetten door het bezigen van geweld, maar anderzijds laat hij zijn vertrouwen geheel hierop be rusten, dat zijn macht een zuiver geeste lijke macht is. Het is de wereld mogelijk vertrouwen te schenken aan het Vaticaan, omdat men daar alleen volstrekt zeker* kan zijn, dat er geen territoriale of natio nale belangen op den voorgrond staan. De H. Vader heeft „in ernstige uren voor het groote gezin der menschheid" een open oog, zooals hij verklaarde in zijn toespraak van 26 Augustus. De- kerkelijke vredespogingen hebben hun grenzen. Op 3 Juni zeide de H. Vader, dat de Kerk er niet aan denkt ongevraagd tusschenbeide te komen in de territoriale eischen der staten en de gemakkelijk daar uit voortkomende twisten. De H. Vader er kent de wereldlijke autoriteiten als de voornaamste bevoegden op politiek terrein. Daarom kan de Kerk niet ongevraagd het ambt van scheidsrechter op zich nemen. In zijn toesp:aak op 1 October heeft de H. Vader in zijn passages over het Pool sche volk duidelijk doen blijken, dat hy geen aanhanger is van een extremistisch pacifisme, en dat hij de mogelijkheid van een rechtvaardigen oorlog erkent. Resultaten der Pauselijke vredespogingen. Weliswaar hebben de talrijke vredes- stappen van den H. Vader bij vele regee ringen een levendige belangstelling ge wekt en een goede weerklank gevonden, maar zij vermochten den vrede niet te handhaven. Het is echter mede aan zyn vermaningen over de „wetten der men- schelijkheid in den oorlog" te danken, dat over het algemeen nog geen gifgassen ge bruikt zijn. Een andere vraag in dit kader is deze: mogen wij het resultaat van het Pauselijk vredeswerk afmet,en naar het onmiddel lijke resultaat? Wie de oorzaken van den oorlog kent, zal deze vraag onmiddellijk ontkennend beantwoorden. Waaruit is de oorlog ontstaan? Niet uit een conflict, maar uit een verwarring der geesten, uit een ver duisterd inzicht in de problemen, uit een vergeten van het Evangelie. Welnu, de gebedskruistocht, waartoe de H. Vader de Katholieken en allen die in God gelooven, heeft opgeroepen, zal er zeker toe bijdra gen om de menschen een beteren kijk te geven op de aardsche porblemen in het licht der eeuwigheid. Het gebed van nu zal wellicht een ko mende generatie voor rampen behoeden. En als dat bereikt wordt, dan zou het Pau selijk Vredeswerk een prachtig en onver gelijkelijk resultaat hebben gehad. Buiten dit zijn er tastbare resultaten. De H Vader schrijft dat in deze uren van ver warring velen de oogen richten op de Kerk, de rots der Waarheid. (Encycliek „Summi Pontificatus"). Niet alleen Katho lieken, ook Protestanten, Anglicanen en Joden hebben hun oogen gevestigd op het Vaticaan. Na vele eeuwen dringt het tot hen door, dat de Paus geen territoriale eischen heeft, dat hij werkelijk en met zui vere bedoelingen werkt voor den vrede. In tal van landen hebben neutrale bla den voor wie de H. Vader vroeger niet bestond openlijk hulde gebracht aan het vredeswerk van den Paus. Voor de Ver- eenigde Staten zijn de voorbeelden hier van wel zeer opmerkelijk. Wij mogen den H. Vader dankbaar zyn voor zijn vredeswerk. Wij streven niet al leen naar een gelukkiger jaar 1940, wjj streven naar een betere menschheid, naar betere ideeën, naar betere verhoudingen op internationaal gebied. Want juist dat zal een waarborg moeten worden voor de 'terugkeer en het behoud van den vrede. En daarop is ook het vredeswerk van den Paus gericht Rund-, Kalfs-, Lams- en Varkensslagerij annex Fijne Vlecschwaren Th. van der Bleer Baitenlandsche Berichten DE MUNITIEDIEFSTAL IN DUBLIN. Men verwacht, dat wanneer de lersche Dail Woensdag bijeenkomst, een wetsont werp zal worden ingediend, dal de auto riteiten in staat zal stellen ge'.angenen voor on-bepaalden tijd ingesloten te hou den zonder .enlastelegging. Het is mogelijk, dat interneeringskampen ingericht zullen worden. Ongeveer 6 ton of omstreeks een derde deel van de gestolen munitie is thans teruggevonden. TYPHUSEPIDEMIE TE WARSCHAU ONDERDRUKT. Volgen mededeelingen uit Warschau is men daar de thyphusepidemie, die in hel begin van den oorlog uitbrak, meester ge worden, nadat 300.000 personen gevacci neerd waren. BOMAANSLAG TE BELFAST. Vrijdagavond is een bom ontploft in het bijkantoor te Belfast van de Irish Press te Dublin Er werd veel schade aangericht, dcch niemand werd gedeerd. Een deel van de inventaris van het gebouw was met benzine besprenkeld. Bij den bomaanslag zyn 6 of 7 mannen betrokken. De eenige bediende, die op kantoor was, werd in een auto een:ge u rondgereden. Een verslaggever, die later op bureau kwam, heeft geconstateerd, dat de bom tot ontploffing was gekomen. Van een man v.oidt gezegd, dat hij ver klaard zou hebben, dat leden van het ler sche republikeinsche leger den aanslag hebben genleegd. ONTPLOFFING KOST VIER PERSONEN HET LEVEN. Uit Stettin wordt geméld: Te Pagelklau, district Schlochau, heeft zich een ontplof fing voorgedaan, welke aan vier personen het leven heeft gekost Bovendien werden vijf personen gewond. STEUN FIN SC HE ROODE KRUIS. De secr.-penn. van de afd, Rijnland van het Ned. Roode Kruis te Ocgstgeest, deelt ons mede, dat op de giro oer afd. 203536 diverse giften voor het bovenstaand doel zyn binnengekomen tot een gezamenlijk bedrag van 93.5ü. Waarvoor hij by dezen zijn groote erkentelijkheid betuigt. Gelegenheid tot storting op deze giro 203536 staat nog steeds spen. Het hoofd bestuur van het Nederl. Roode Kruis te 's-Gravenhage beveelt steun aan het F.n- sche Roode Kruis ten zeerste in uwe be langstelling aan. Het is het meest geschik te middel om aan onze sympathie daadwer kelijk getuigenis af te leggen. Ons land, dat zoovele malen heeft ge toond waarin een klein land groot kan zyn, wil in deze niet achterblijven. Een klein dapper volk, dat strijdt voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid, een volk met een godsdienstige overtuiging, mogen deze niet alleen blijven staan, maar moet kunnen rekenen op den steun van allen, die in de gelegenheid zijn, die steun te kunnen verleenen. Vandaar, dat nog vele giften op giro 203536 worden ingewacht met vermelding op het formulier STEUN FINSCHE ROODE KRUIS. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. „St. Albertus Magnus." Maan dag 1 Januari „Nieuwjaar". Zalig Nieuw jaar. Geen K.J.M.V.avond. Dinsdag 2 Jan.: Maria Congregatie. Donderdag 4 Januari „Nieuwjaarreunie." Aanvang 8 uur. Ver schillende wedstryden om wild. Deelname voor leden. Donateurs en Hanzeleden. St. Josephgezellenvereeniging. Maan dag 1 Januari: Alleen na het Lof bijeen komst. Dinsdag 2 Januari: 7.30 uur Maria Congregatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 5 Januari: 8 uur biljartclub A D.O Zater dag 6 Janurai; Na het Lof bijeenkomst. Drie Koningen. LISSE Geboren: Arend Cornells z. van P. de Koning en E. M. Schravendeel. Comelis Gijsbertus Maria z. van J. F. Beelen en H. G M. Jonkheer. - Wilhelmus Maria z. van J. van Velzen en P. M. de Jeu. Johan nes Adrianus Maria z: van J. H. van No- belen en M. C. Jonker. Gerardus Pe trus Wilhelmus van W. P. van Dijk en C M. Boot. Gevesti» i" Th. van Eeuwijk en ge zin van Haarlemmermeer. L. M. Reu- rings van Heemstede. W. J. C. van Baa len uit Utrecht. B. Donk uit Utrecht. Vertrokken: C. Verhart en gezin r.aar Bovenkarspel. G. Philippo naar Heemstede. E. J. Nijssen naar Amers foort. M. J. van Heuven en echt-» v n. Almelo. L. Onderwater, naar Afrika. Roode Kruis. De alhier gehouden col lecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht de mooie som van bijna 78.— OEGSTGEEST wordt dan gezongen de antiphoon ter eere van Maria, als een laatste nachtgroet aan onze hem else he moeder. In de feestweek zijn de boekjes met de tekst en de muziek verkocht geworden; velen zullen ze da ook nog bezitten. Voor degenen, die ze nog niet bezitten, worden ze tegen de prijs van 5 cent voor aan de kerk verkocht. Wij hoopen, dat zeer vele parochianen, dit prachtige kerkelijke avondgebed zul len gaan gebruiken, niet alleen wanneer het in de kerk wordt gezongen, maar ook voor particulier gebruik. Hedenavond, dus Zaterdagavond, zullen wij na het Lof, een korte repetitie houden, om eenige gedeelten van dc Completen nog beter te leeren zingen Breng daaom het boekje mede of schaf het aan. Maar komt in groote getale! SASSENHEIM IJsclub. In „Het Bruine Paard" ver gaderde de IJsclub onder leiding van den heer G. Vlasveld, die betreurde, dat van de 6000 Sassenheimers slechts 80 lid van de club zijn. Met een enkel woord releveer de spr. het werk dat verleden jaar door de club verricht is; speciaal de heeren Jac. Bakker en J. v. d. Meer hebben zich bij zonder verdienstelijk gemaakt. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een kassaldo is van 124.10. De af tredende bestuursleden de heeren P. Berge, B Kaptein en J. v. d. Meer worden her kozen. De voorzitter bracht daarna verslag uit van de gehouden alg. vergadering van Z. H. LI. B.. waarby hy mededeelde, dat o.m. ook ons bestuurslid, de heer A. G. J. van Breda, in het bestuur van den Piov. Bond gekozen was, en tevens tot districscommis- saris. Besloten werd aan den gemeente raad te verzoeken het water in Rusthoff. „De Beek", zoodanig te verbteeren, dat daar eventueel rond gereden kan worden. Daarna verloting. Geboren: Yvonne Irene Antonia, dr. van J. P. de Greef en C. J. Witteman Johannes Pieter, z. van A. P. Meershoek en van G. Slootweg Gcrrit Johannes, z. van R. de Nobel en J. Zijerveld Pie- tertje Jacolina, d. van C. Batenburg en P. Zwaan. Ondertrouwd: K. F. Ch. Bosecke, 25 j. en H. Eikelenboom, 27 j. Getrouwd: A. Mulder, 32 j. en M. Meijer, 29 j. Ingekomen: A. M. de Bruin, Ber kenlaan 30, van Lisse, Gladiolenstr. 22 iVed. P. Moerel geb. van den Berg, Hoofd straat 283, van Rotterdam, Bcllevoijestr. 65. Vertrokken: M. Meyer, Kerklaan 78, naar Amsterdam, Hudsonstrnat 68 J. H. Huize ling, Poslwijkkade 7, naar Lei den, Lijsterstraat 33 W. van Prooijen, Postwykkude 7, naar Leiden, Lijsterstraat 33 J. C. W. M. Rijnierse, Hoofdstraat 64 naar Utrecht, J. W. Frisos.raat 2 Wed. E. Boekee geb. Glasbergen en gezin. Hoofdstraat 354 naar Zetten E. NL Schram, Menneweg 11 naam Heemstede, Molenlaan 6. WARMOND Kruisvaart. Zondag, 3.30 club, 4,30 uur ringverband. Maandag, Nieuwjaarsdag, blijft de burcht gesloten. Woensdag, 7.30 uur, Mgr. Aengenent-, Michaël- en Tarcisius-ban. Zaterdag. 7.30 uur, Willibrard- en Je- roen-ban. De Viviaan-ban is uitgesteld tot Dinsdag 9 Januari. Denken de leden van de Missie-club aan het ledigen der kistjes en serteeren der brokken? Hoewel de ouders en bloc afwezig wa ren, is onze Kerstmiddag goed geslaagd; de jongens hebben een mooien en pretti- gen middag gehad. Ons wachtwoord voor de maand Januari is: Hij was hun onderda nig. Jongens weten jullie nog wat we af gesproken hebben voor den laatsten Zon dag van dit jaar? Zalig Nieuwjaar aan ouder en jongens. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Kerkelijke viering van den Oudejaarsavond Zooals in het kerköericht vermeld staat, zal op Oudejaarsavond het liturgisch avondgebed, de completen, worden gezon gen, zooals wij dat reeds hebben gedaan op de gezinsavond in de Feestweek. Daar na zal de preek worden gehouden, en tot slot zal dan'het Allerheiligste worden uit gesteld en hei Te Deum worden gezongen. De liturgische gebeden van het kerkelijk avondgebed zijn bij uitstek geschikt, om het jaar te besluiten. Eerst spoort de Kerk ons nog eens aan, om onze schuld te belij den voor de vele zonden en tekort komin gen ten opzichte van zijn genade. Door de mond van den priester geeft zy ons dan de kwijtschelding daarvan. Hierna volgen 3 korte psalmen waarin vooral ligt uitge drukt het vertrouwen dat wy moeten stel len in God, die met Zijn licht ons bege leidt en die zijn vreugde ons in het harte legt. In God zullen wij als in een burcht veilig zijn. In de laatste psalm roepen wij dan de Engelen aan, opdat zij voor ons bidden, terwijl wij slagen. Dan zingen wij de prachtige hymne: „Te lucis ante termi- num". „Vóór het heengaan van het licht, bidden wij U Schepper van het heelal, dat Gij naar Uw goeuheid ons wilt bewaren en behoeden. Hierna volgt een korte le zing. uit de profeet Jeremias, waarin ge zegd wordt, dat Cristus de Heer in ons midden is en dat Hy ons niet zal verlaten. Ons antwoord daarop is 't woord van den grijzen Simeon: „In Uwe handen, o Heer, beveel ik mijn geest," waarop volgt de lof- zag van Simeon, toen hij op die blijde le vensavond hel goddelijk Kind mocht dra gen in zijn armen. De priester besluit dan met het ge-bed om Go^s bescherming en de zegen. Tot slot Gisterenavond kwam de Raad der gem. Oegstgeest in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. Gerrevink Aanwezig alle leden. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim treden op 1 Jan. periodiek af. Door het overlijden van den heer Vester is er voorts een vacature. Herbenoemd wor den de heeren J W. v. Leeuwen, hoofd O L. School, J. S. v. Mameren, vader leer ling bijz. School, J. van Noort, R. v. Til, hoofd bijz. School. In de vacature wordt benoemd de heer A J. J. Peeters, vader leerling bijz. School. Hierna werd overgegaan tot verdere be- hardeling der gemeentcbegrooting 1940. De heer Kattenbusch herinnert ei aan, dat de heer Goüdsmit het nuttig heeft ge oordeeld iets te zeggen over „Gemeentebe lang". De heer Goudsmit repliceert. Spr. zegt nogmaals, dat de vereeniging „Gemeente belang" los staat van ieder beginsel, en zonder beginsel kan er niet worden gere geerd. Dat in den Gemeenteraad geen beginsel kwesties ter sprake komen is onwaar. Spr. heeft gemeend op de beginselloosheid van Gemeentebelang te moeten wijzen, zonder daarmede de leden individueel te willen kw esten. De heer Kattenburch neemt van deze- verklaring gaarne nota. Hierna wordt overgegaan tot - behande ling der verschillende hoofdstukken. Bij punt 175 besluit de Raad, dat alleen georganiseerde patroons voor het verrich ten van werkzaamheden in aanmerking kunnen komen. Het voorstel van B. en W.: alle offieieele bekendmakingen, ook in het „Kringblad" op te laten nemen tegen een vergoeding van f 50.wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voorbereiding van den Raadhuisbouw. Bij de post, f 10.000 over te brengen naar naar den Kapitaaldienst tot vorming van een fonds voor den bouw van een raadhuis, stelt de heer v. d. Post voor deze post met f 5000.— te verlagen en de rest te besteden voor belastingverlaging. Het gaat niet aa-n de inwoners nu reeds belasting te laten betalen voor Raadhuis- bouw in de toekomst. De voorz. moet aan neming van dit voorstel ontraden, vooral nu spreker meent, dat men nog meer wil gaan verlagen. De heer van Zoelen wijst er op, dat de heer v. d. Post met kennis van zaken heeft aangetoond in de vorige vergadering, dat verlaging mogelijk is. De laatste jaren werd steeds met een batig saldo begonnen. De heer Simon Thomas wenscht het batig sal do te reserveeren; aldus dacht ook de be- groo tin gsapn.missie. De heer Kattenbusch waarschuwt ook tegen het op-soupeeren van de batige saldo en wijst op den on- zekeren toestand. De heer Bakker meent, dat f 5000.een aardige post is om een fonds tc vormen en sluit zich aan bij het betoog van de heer v. d. Post. Weth. van Egmond zegt, dat enkele ja ren reeds veel bezuinigd is en nu vele za ken de aandacht voor verbetering vragen. Spr. wijst op het rioleeringsplan, dat plm. f 15000 vraagt. Wil de Raad het voor stel v. d. Post aanvaarden en deze post met f 5000.verminderen, laat hij deze post dan voor de diensten 1940 en 1941 bestem men. De heer Goudsmit vereenigt zich, wat het reserveeren van de post voor Raad huisbouw betreft met B. en W. De heer v. d. Post repliceert en hand haaft zijn voorstel. De voorz. wijs. er op dat het gcmeentehuis-yraagstuk werke lijk urgent is; binnenkort zullen toch be slissingen moeten worden genomen. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel v. d. Post wordt aangeno men (f5000.voor Raadhuisbouw). B. en W. stellen voor de overblijvende f 5000.aan te wenden voor de dienst jaren 19401941. Dit voorstel wordt ver worpen. Deze gelden worden dus wel aangewend voor belastingverlaging. De post: toezicht op schoorstecnen, stook plaatsen en hooibergen, wordt geschrapt, op voorstel van de heer Uitcnboogaard. Kosten Burgerwacht (verhooging f 300). De heer Goudsmit heeft zooveel vertrou wen in de burgerij, dat hij een verhooging van f 300.niet noodig oordeelt. De heer Sanders is 't niet eens met den heer Goud- srrit. In buitengewone tijdsomstandigheden meet het hoofd der politie beschikbaar heb ben een flinke Burgerwacht, ter assisten tie van de politie. De voor/., wijst op het nut van dc Bur gerwacht. De laatste maanden heeft spr. herhaaldelijk de hulp van de Burgerwacht ingeroepen. De outillage van de burger wacht maakt de verhooging van den post noodig. Men moet eenige noodzakelijke hulpmiddelen aanschaffen aIs verband- trommels, gummistokken enz. De post wordt aangenomen. De begrootingscommissic stelt nog voor een subsidie van f 250.toe te kennen aan dc „Leidsche Hou*". De heer Kattenbusch vei klaart zich tegen dit voorstel alsook de heer Smit, waarby dc heer Uitcnbogaard zich aansluit. De heer Goudsmit wijst er op, dat Ocgstgeest van de Leidsche Hout profiteert Men moet dit niet te locaal bekijken, doch algemeen. Het is een cultureele instelling. Weth. van Egmond zou het op prijsstel- len, wanneer dit voorstel werd aangeno men. Vooral in het voorjaar is er veel na tuurschoon, wa' men niet in onze lanen en parken aantreft. Het voorstel wordt aangenomen met 7 te^en 6 stemmen. Bij punt 4. Overboeking naar Hoofdstuk IV van de Kapitaaldienst van om de jaren 1941 en 1942 bestemde gelden ad f 20.000, stelt de heer v. d Post voor deze post te verlagen tot f 10.000 en de rest te beste den voor belastingverlaging. De voerz. wil hiervan niet meer zeggen en moet verla ging ontraden. Het voorstel van der Post wordt verwor pen met 10 tegen 3 stemmen. Belasting-verlaging. Bij behandeling der inko.pstcn stellen B en W. voor f 5000.te besteden om de Gemeentefonds-belasting met 4 opcenten te verlagen. De heer van Zoelen zag liever de perso- neele-belasting verlaagd, op motieven, in de vorige vergadering aangegeven. De heer Goudsn.it sluit znh aan bij de verlaging van de gemeentefonds-belasting. Het voorstel var. B. en W. wordt range- nomen met 7 tegen G stemmen. De begrooting wordt met alg stemmen vastgesteld. De kosten per leerling van h t Open baar Lager Onderwijs voor 1940 wordt vastgesteld op f 16.13 per leerling. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Opcnb. Lagere School wordt benoemd mej. J. Ben jamin. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 23