DE MILTVUUR-BESMETTING ...zóó zult go weer voelen! Jclze ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 r. DE LEIDSCHE COURANT ZEVENDE BLAD. - PAG. 27 Hoe de verspreiding plaats vindt Ook menschen vatbaar Het thans in Z.-Holland en Utrecht en waarschijnlijk ook in andere deelen van Nederland zoo ernstig hterschende milt vuur wordt veroorzaakt door de miltvuur- bacil. Dit is een zter sterke bacil, die buiten 't lichaam van het.dier nog zeer lang kan blijven leven, doordat de bacil dan -ie vorm van een spore aanneemt, d.w.z. een kleine bacil met een zeer dik kapsel, dat zeer sterk is, en als spore kan milt vuur dan ook wel 60 tot 100 jaar blijven leven o.a. in de bodem. Sommige weiden in Nederland en ook in het buitenland zijn berucht om 't voorkomen van deze milt- vuursporen, die de op die weiden ver blijvende dieren zelfs na een groot aantal jaren (60100 jaar) nog kunnen aantas ten. De sporen zyn zoo sterk, dat ze eigen lijk alleen door verbranden vernietigd kunnen worden. De bacil zelf is niet zoo sterk en kan door ontsmettingsmiddelen of kokend water worden vernietigd. Wanneer de bacillen in 't lichaam van een dier binnen komen, vermeerderen zij zich tot milliarden en milliarden, maar blijven practisch ook in 't lichaam. Pas wanneer de patiënt gestorven is, zien we steeds bloederige uitvloeiiing uit de lichaamsopeningen, waarin dan de bacil len voorkomen in groote getale. Wordt nu een aan miltvuur gestorven dier begraven, dan gaan alle bacillen over in de vorm van spore en is zoo'n stuk grond voor minstens 60 jaar besmet. Vandaar dat in Nederland alle aan milt vuur gestorven dieren verbrand moeten worden. Wanneer nu een aan miltvuur gestorven dier niet verbrand zou worden maar in een destructiebedrijf verwerkt zou wor den, zouden daarmee producten gemaakt worden die zeer sterk besmet zouden zjjn 2oowel het gemaakte diermeel als het ge maakte beendermeel. De besmetting, die thans gaande is, is zeer vermoedelijk het gevolg van het voeren van dergelijk besmet beendermeel. Het mineralen mengsel n.l. wat aan het meel wordt toegevoegd, bevat voor een groot gedeelte beendermeel en het frap pante in de verspreiding van nu is dat Dij alle gevallen van miltvuur, die nu gecon stateerd zijn, het gevoerde meel vermengd is met een mineralenmengsel afkomstig van één en dezelfde fabriek. Vanuit deze fabriek is het mineralenmengsel geleverd aan verschillende meelhandelaren, die dit hebben gemengd door hun meel. Op deze manier is dus het besmette beendermeel als 't ware zeer sterk verdund en zal ook niet op alle stallen miltvuur voorkomen. Bovendien zal ook niet de heele partij beendermeel van de bedoelde fabriek be smet zijn en zal dus door die fabriek ook niet besmet materiaal afgeleverd zijn. Echter is het niet uit te maken welk ge deelte wel en welk gedeelte niet besmet is. Zelfs is het van ernstig verdacht mate riaal alleen maar via dierproeven uit te maken of het materiaal inderdaad besmet is of niet. Zulke dierproeven worden na tuurlijk op 'l oogenblik op verschillende plaatsen genomen om te trachten de pre- ciese oorzaak op te sporen. Want, al zijn de tot nog toe geconstateerde gevallen, die voor Noordelijk Zuid-Holland al ongeveer 50 bedragen, allen tot de ééne mineralen- fabriek terug te voeren, is daarmee nog met onomstootelijk de oorzaak vastge steld. Daarvoor zijn de proeven noodzake lijk. Van elk geconstateerd geval van milt vuur moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den veterinairen Inspecteur van de Volksgezondheid, die zorgt draagt voor de vernietiging van het cadaver en de ontsmetting van stal en materiaal waarmee de patiënt in aanraking is ge weest. Practisch wordt in Nederland ieder plotseling gestorven dier op miltvuur on derzocht door de gemeentelijke keurings dienst voor vee en vleesch, zoodat het ook niet goed denkbaar is, dat het besmette beendermeel van Nederlandsche oorsprong is. Het onderzoek op miltvuur geschiedt door één druppel bloed op een glaasje uit te strijken, te kleuren en daarna onder ie microscoop te bekijken. By een positief geval vindt een geoefend onderzoeker dan vrijwel direct ie groote plompe miltvuur bacillen. De druppel bloed wordt meestal verkregen door een punt van het oor van het gestorven dier af te snijden, waaruit altijd nog wel een druppel bloed is te krijgen. Juist een punt van het oor wordt genomen, omdat daaruit de minste na- bloeding ontstaat, wat weer smetstofver- spre:d:ng zou geven. Miltvuurcadavers bloeden heel gemak kelijk, omdat het bloed van een aan milt vuur gestorven dier practisch niet stolt en meestal een donker strooperig aanzien geeft. De naam „miltvuur" is te danken aan het feit, dat meestal de milt zeer sterk gezwollen is, soms zelfs bereikt de milt een grootte van 10 maal de normale grootte. Komt miltvuur ook bij menschen voor? Inderdaad is ook de mensch gevoelig voor de miltvuurbacil. Bij slagers is het een beruchte infectie, speciaal bij de slagers die gestorven dieren in de gemeen telijke noodslachtlokalen verder afslach ten. Echter ook op een andere manier is een verspreiding bij de mensch enkele jaren geleden wel eens voorgekomen, n.L door scheerkwasten die gemaakt waren van varkenshaar besmet met miltvuur sporen. Een groot aantal van die scheer kwasten van Japansche afkomst is in Nederland verspreid geraakt en de nieuwe eigenaren hebben toen door het bezigen van zoo'n scheerkwas z.g. karbunkels of miltvuurhaarden in het gezicht gekregen. Wat de onderkenning van de ziekte bij .de nog levende dieren betreft, is dat prac tisch alleen mogelijk met de thermometer. Een dier lijdende aan miltvuur vertoond bijna geen enkele afwijking tot enkele uren vóór de dood, soms zelfs tot een kwartier voor de dood. De patiënten eten nog vrij normaal en maken in 't geheel geen zieke indruk, zoodat het voor den eigenaar altijd onbegrijpelijk is dat het dier zoo plotseling is gestorven. Wanneer echter geregeld de temperatuur bij de dieren wordt opgenomen, zien we bij een milivuurinfectie de temperatuur plotse ling en snel stijgen zelfs tot 42 graden. Na deze top gaat de temperatuur weer omlaag totdat het dier na enkele uren sterft. Wat de behandeling betreft, is met serum-inspuitingen uitstekend resultaat te behalen bij patiënten, waarvan de koorts nog stijgende is. Is de temperatuur al aan het dalen, dan is het succes veel en veel minder. Ook preventieve inspuitingen, d.w.z. bij nog gezonde dieren, behoeden de dieren vrijwel volkomen voor de ziekte. N. A. C. DE MERKYVAADIGSTE ONGEVALLEN VAN HET AFGELOOPEN JAAR. Een Engelsch blad heeft de moeite ge nomen, een lijstje te maken van de merk waardigste ongevallen der laatste twaalf maanden. De vreemcLte dingen zijn daarbij aan het licht gekomen. In New Hampshire in de Vereenigde Staten maakte een vrouw met zulk een ijver en geestdrift jacht op een muis, in haar woning, dat zij plotseling dood neer viel. De muis echter ontsnapte. Een farmer ln Kansas schoor een muil dier. Het muildier werd door een bij ge stoken, sloeg met zijn poot en trof daarbij de schaar. De schaar drong toen zoo onge lukkig in den arm van den farmer, dat deze eraan stierf. In Edinburgh trok een oude man (blijk baar uit Schotschc zuinigheid) net eigen handen een tand uit. Daarbij schrok hij zoo hevig, dat hij terstond overleed. In Berlijn drong een dief in eer slagers winkel binnen. Toen hij langs het boven licht weer naar buiten wou klimmen, bleef hij met zijn hals in een worstketen hangen en stierf een ellendige dood door verstikking. In Londen wachtte een blinde man aan den rand van een drukke straat op een geleider, die -iem naar den overkant zou brengen. Plotseling voelde hij, hoe hem een hand werd toegestoken. Ongelukkig genoeg echter behoorde deze hand even eens aan een blii de. Elk der beide blin den meende toen, dat hij door dtn ander werd geleid en dat hij dus veilig kon oversteken. Ze werden beiden door een autobus gegrepen en gedood. Een jongeman ii. Warscnau dronk „voor de aardigheid" enkele slokken petroleum. Toen wilde hij een sigaret opsteken. Zoo dra hij echter de lucifer bfj zijn mond hield, volgde er een explosie, die hem in stukken reet. In New Rochello in den staat New York viel een van' de hoefijzers, die men als gelukbrengers boven de deur pleegt te hangen, naar beneden en doodde een man In Californië wilde een man van 55 ja ren de eerste siguret van zijn leven roo- ken. Hij werd echter zoo misselijk als een schooljongen Hij kwam te vallen en liep daarbij zoo ernstige hoofdwonde op, dal hij dood was, voor de cigaret was opge brand. In een andere plaats van Californië maaide een man zijn grasveld. Daarbij trof het mes van de machine een geladen pa troon, die hem recht in het hoofd schoot. En toch heeft de man het er nog levend afgebracht. GEMENGDE BERICHTEN NIEUYVJAARSGEBRUIKEN IN VERRE LANDEN. By de negers van Trinidad en Antigua is een oud Nieuwsjaarsgebruik in eere ge bleven. In den nacht van den lsten Janu ari staan üe huizen der notabelen wijd open voor alle arme en behoeftige men schen. Eens per jaar zitten de armen hier aan ae rijk voorziene tafels van de beter gesitueerde medeburgers en niemand ver laat deze huizen zonder van de gastvrouw of den heer des huizes een geschenk te hebben ontvangen. In de Japansche tempeltuinen kan men op nieuwjaarsnacht talrijke kleine stroo- ken papier aan de takken der boomen zien wapperen in den wind. Op die smalle strooken papier staan gebeden geschreven, waarin de trouwlustige jonge meisjes een spoedig huwelijk afsmeeken. Op ieder pa piertje staat naam en adres der candidate geschreven, zoodat de trouwlustige jonge mannen ruime keus hebben. NOODLOTTIG JACHTONGELUK. Dertienjarige jongen door eigen wapen getroffen en gedood. Aan den oever van de Merwede nabij het Polderkraaiennest te Werkendam, is gistermiddag een tragisch ongeluk gebeurd, dat den dertienjarigen B. van de Heuvel het leven heeft gekost. De jongen was met zyn vader en een derde persoon op jacht. Hij droeg zijn ge weer, waarschijnlijk in aanslag, op den rug. De jongen beging de onvoorzichtigheid op een krib te klimmen. Hij gleed echter op de gladde basaltblokken uit en op hetzelf de oogenblik ging het geweer af. De knaap kreeg de eding in den rug, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Met een boot van de rivierpolitie, welke juist in de nabijheid was, is het lijk naar het lij kenhuisje te Werkendam overgebracht. DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Bij het werk in een kolenpijler in de mijn Julia te Eygelshoven werd Donder dag avond tegen half 11 de houwer Ko- walski, wonende aldaar, door onverwacht neerstortend gesteente doodelük getroffen. De man was 40 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. Heerlijk en heilzaam is dat Badzo- badkoolzuurhoudend, naar dennen geurend; een weldadig, heilzaam zoutwaterbad, dat zorgt voor 'n betere huidfunctie, 'n beteren bloedsomloop. Een weldaad voor wintervoeten, verkoudheden en Rheumathiek! Vraagt onzt brochure l Baadt met 1 K G pakken voor voetbaden 20 cti. Voordeeltger en tevem voor kuipbaden: 3 K..G. pakken 43 cu. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkinde Drogisten. N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO HAND DOOR DEN TREIN VERBRIJZELD Woensdagmiddag had bij een onbewaak- ten overweg van de lijn UtrechtArnhem nabij de Heuvelsche Steeg bij Veenendaal een ongeluk plaats, dat, gezien de omstan digheden, nog betrekkelijk goed is afgeloo- pen, meldt het „U. D.". De ruim 60-jarige J. de K. uit Lunteren passeerde per rijwiel dezen onbewaakten overweg, toen hij door een trein, welke uit de richting Utrecht naderde, werd verrast. De heer De K. kwam te vallen en bleef met zijn rechterhand op de rails liggen, waardoor deze door den passeerenden trein werd verbrijzeld. FIETSRIJDER VERONGELUKT. Door de gladheid gevallen? Gisteravond om ongeveer half zeven is de 54-jarige koopman Chr. van Loon, inwo ner van de gemeente Halsteren, in zorg- wekkenden toestand aangetroffer op den rijksstraatweg Halsteren—Bergen op Zoom. Van L. lag naast zijn fiets en is vermcede- lijk ten gevolge van de gladheid en mede van het feit, dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde, gevallen. Hij werd een nabij gelegen woning inge dragen, doch bleek, toen geneeskundige hulp arriveerde, reeds te zijn overleden. De politie stelt een onderzoek in. MIJN GEëXPLODEERD BU HUISDUINEN. Groote ravage aangericht. Vanochtend omstreeks zeven nur ts te Huisduinen een mijn tegen den dijk geslagen en geëxplodeerd, waardoor een enorme verwoesting is aangericht. De mijn sloeg tegen den dijk, juist voor het badhotel. Hier werden alle ruiten ver- APELDOORNSCI1 MEISJE IN DE GROOTE STAD. Men dacht dat het Jopie de Nigtere was. Met bewonderenswaardigen ijver en vast houdendheid blijft de politie van 't bureau Marnixstraat te Amsterdam en de recher cheurs van de mobiele brigade, dag en nacht speuren naar de nog steeds vermiste Jchanna de Nigtere. Hoewel reeds honder den mededeelingen van menschen, die mee- nen het meisje te hebben gezien, vergeefs zjjn onderzocht, blijft de politie toch dank baar voor de medewerking, die zij van het publiek ondervindt. Intusschen zijn door het opsporingswerk al heel wat vreemde en onbegrijpelijke dingen aan het licht geko men. Allerlei lieden, die door gegevens van particulieren of door eigen speurderswerk der politie in verband met deze zaak aan den tand zijn gevoeld, bleken wel is waar met de greote zaak niets uitstaande te heb ben, doch toch een leventje te leiden, dat zy het liefst voor de politie zouden hebben verzwegen. Door het opsporingswerk kon gisteren zelfs een minderjarig meisje worden aan gehouden, dat haar ouderlijke woning te Apeldoorn had verlaten en nog juist bij tijds uit handen van een z.g. vriend kon werden gehaald, meldt de „Telegraaf', waaraan wy dit verhaal ontleenen. Het is een vreemde geschiedenis gewor den, waarmede de politie zich eergister avond en gisteren vrywel dtn geheelen dag heeft beziggehouden, meenende, dat men nu eindelijk een spoor kon hebben gevon den van het meisje De Nigtere. Wel is waar kwamen de omstandigheden niet overeen met de vermoedens van de politie, doch de particulieren, die dit Apeldoorn- sche meisje hadden gezien en niet wisten wie zij was, waren pertinent van oordeel, dat het Jcpie de Nigtere moest zijn, die op zulk een merkwaardige wijze in een wo ning aan de Ziesemskade terecht was geko men. Een bewoner van deze kade werd eergis- termiddag op het Frederiksplein aange sproken door een jong meisje, dat een fiets by zich had en hem vroeg of meneer mis schien ook kon vertellen, waar de Burger wacht was. Zij moest iemand spreken, die hier wel eens was geweest. Daar het meisje den indruk maakte, volkomen onbekc d te zijn in Amsterdam, vond de aangesprokene het raadzaam zcover met haar mee te gaan. Het meisje vertelde onderweg, dat zy eigenlijk naar Amsterdam was gekomen als oienstmeisje. Haar vriend zou haar daar aan een betrekking kunnen helpen. Die had haar trouwens ook reisgeld gestuurd. Maar moeder had 's morgens vergeten haar op tijd te wekken. Zij had den trein gemist en was daarom op de fiets van Apeldoorn ge komen. Dit verhaal klonk den man, die haar den weg wees, eenigszins vreemd in de ooren. „AU u een behoorlijke betrekking wilt hebben, weet ik er wel een", zei de gids, die inderdaad een uitstekende betrekking wist bij een medicus. Deze dokter had den man, die een zaak heeft, al eens gevraagd naar een dienstbode. „Laten we daar maar even heen gaan". Het meisje ging direct cp het aanbod in en fietste mee naar de De Lairessestraat. De dokter was echter niet thuis. Met den concierge werd afgesproken, dat 't meisje 's avonds nog eens zou terugko men. Dan zou zij den dokter wel kunnen spreken. De goedhartige man vond het voor het meisje ongewenscht, dat zij nu alleen door de stad moest zwerven. Zij klaagde over de kou en praatte verder zco vreemd over den vriend, dat hij het raadzaam acht te haar even mee naar zijn huis te nemen. Hij zou van daar de Burgerwacht opbellen. Ook deze uitnoodiging accepteerde het kind. zoodat zij spoedig in den familiekring, bij de vrouw en kinderen van den goeden leidsman zat. Men gaf haar hier wat te drinken en praatte over allerlei dingen. „Ik zou in het vervolg toch maar oppassen met den weg te vragen aan wild vreemde menschen in een groote stad", vermaande de man. „Je ziet hce het gaan kan aan dat meisje De Nigtere" Nauwelijks had de heer des huizes dit gezegd, of het meisje toonde alle belang stelling voor deze treurige zaak. Ja dat vond z(j ook verschrikkelijk. „Kent u de ouders?" vroeg ze. „Ja. een der kinderen van mynheer ken de mijnheer De Nig(t»re. Toen zy hoorde, dat de heer De Nigtere en zyn vrouw diep gebukt gaan onder de ondraaglijke onze kerheid en dat mevrouw zelfs ziek te bed ligt, toonde het onbekende meisje diep medelijden. „Als Jopie nu eens plotseling terugkeer de en bijv. vrijwillig was weggegaan, zou zy dan, wanneer zij terugkeerde, veel te hooren krygen?" vroeg de onbekende weer. „Vooreerst geloof Ik niet, dat z(j zelf haar ouders zoo in ongerustheid zou laten zitten, maar als dat wel het geval zou zijn, zouden de ouders bij terugkeer van hun kind nog niet boos zijn", antwoordde de gastvrouw. Het meisje deed bij dit gesprek vreemd. „Lijkt mijn haar nu geverfd?" vroeg z(|. De fami ie keek naar haar zwarte haar, dat inderdaad wel geverfd kon zijn. Maar niemand wilde het zeggen. „Het is net of alle menschen m(j aan kijken," ging zij voort. Zoo praatte zij nog even vcort en vroeg toen of mynheer nog even bij de Burgerwacht naar haar vriend wilde vragen. Het bleek echter, dat men daar den man niet kende. „Bel dan maar even z(jn huis op en vraag maar naar Pierre." Dit geschiedde en de gastheer gaf direct aan het meisje de telefoon over toen Pierre aan het toe stel kwam. Er volgde nu een kort gesprek, waarbij het meisje haar vriend bijna smeekte di rect op een bepaald adres in de Sint An- tonies Breestraat te komen. Daar was een vriendin van haar in betrekking. Dat zou Pierre doen. Het meisje verliet hierop het huis, doch voor alle zekerheid ging haar gids met haar mee. Op het bewuste adres of juister vóór het huis in de St. Antoniea Breestraat verscheen inderdaad op het af gesproken uur „de vriend", die blijkbaar niet naderbij durfde komen, toen hy zag. dat het meisje in gezelschap was. Toen de gids dit bemerkte, deed hij als of hij afscheid van het meisje nam. Hij liep een eindje door, doch stelde zich toen ver dekt op om te zien, wat de onbekende Pierre nu deed. De jongeman stapte nu re gelrecht op het meisje toe. gaf haar een arm en verdween in de richting van don ker Amsterdam. In bijna ademlooze span ning volgde de man het tweetal. Zou het misschien., hy durfde het eigenlek niet te gelooven.zou het misschien toch Jo pie de Nigtere zyn? Gedachtig non den oproep van de politie bleef de vrijwillige beschermer acfcter het tweetal aanloopen. Hij volgde hen door allerlei sloppen cn stegen, totdat zij een cafetaria binnen gingen. De fiets werd bui ten tegen den muur gezet. Twintig'minu- ten bleef het paartje hier. Toen zij weer kuiten kwamen, b'eef de man achter hen loopen. Twintig minuten had hij nu op een agent gewacht, maar ten slotte zag hij er een bij de Paleisstraat, aan wien h(j bij stukken en beetjes vertelde, wat er aan de hand was. Maar 't duurde nogal even, voor dat de agent begreep, wat er aan de hand was. Intusschen was het paartje uit het ge zicht verdwenen. Dan maar naar de cafetaria, om bij de fiets de wacht te houden. Het rijwiel bleek echter inmiddels gestolen te zijn.... Enkele minuten later stond de man, die zich reeds uren met het geval had bemoeid, op het politiebureau Marnixstraat. Men toonde hem hier de foto van Johanna de Nigtere. Met zkerheid kon de man natuur lijk niets zeggen, maar het meisje leek er tcch veel op. Zoo toog gistermorgen een aantal re chercheurs, met de beste hoop bezield, de stad in, op zoek naar de onbekende. De vriend was spoedig gevonden door het te lefoonnummer. Toen men hem had, had men het meisje ook vrij spoedig gevonden. Zij zat.... op een kamer in de Raadhuis straat te wachten, totdat de vriend einde- lyk een betrekking voor haar gevonden zou hebben Het meisje bleek uit Apeldoorn afkomstig tc zijn en had haar ouders nooit over haar vriend gesproken. Zij werd aangehouden en via het hoofdbureau naar Apeldoorn te ruggebracht, waar de ouders over hun kind in de grootste ongerustheid verkeerden. nield, terwijl in het café Tiessen eveneens enorme schade werd aangericht. Vele wo ningen moesten het ook ontgelden. Van tal van huizen zijn de plafonds ingestort en dn daken weggeslagen. Dakpannen en puin kwamen op straat' terecht. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan, doch de materieele schade is zeer aanzienlijk. Politie uit Den Helder is ter assistentie naar Kuisduinen vertrokken. In den afgeloopen nacht is te 's Graven- hage brand uitgebroken in een opslag plaats van gebruikte winkelinventarisgoe- deren van de coöperatie „de Volharding", gevestigd Lcosduinscheweg 619, vermoede lijk als gevolg van een constructiefout Iq den schoorsteen. De voorraad goederen is gedeeltelijk verbrand, terwijl mede dj vloer en het dak van het lage gebouwtje door het vuur werden aangetast. De brand werd met drie stralen bedwongen. Het na- blusschingswerk heeft no~ geruimen tijd gevorderd. INTERNATIONALE OPLICIITE& GEARRESTEERD. Op verzoek van den commissaris van po litie, afdeeling B. te 's-Gravenhage, heeft de politie te Delft den 34-jarigen A., inwo ner van deze laatste gemeente, gearres teerd. A. is een goede bekende van de interna tionale justitie, die reeds verschillende ma len met den rechter kennis had gemaakt, en in verscheidene steden van Europa ge vangenisstraffen heeft ondergaan. De man deed zich ditmaal voor als gouw leider van de N.S.N A.P. Hij bezocht als zoodanig verschillende exporteurs van groente en fruit en bcod hen zijn bemidde ling aan bij hun handelsbetrekkingen met Duitschland. Wanneer twintig procent van het bedrag, waarvoor geëxporteerd zou werden, in de partijkas zou worden gestort, zouden de desbetreffende exporteurs van voorkeur verzekerd zijn. De partijkas was, zooals te begrijpen valt, de portcmonnaie van A. De politie heeft thans aan deze oneerlij ke praktijken een einde gemaakt. De man is op transport naar 's Gravenhage gesteld. ....zoodai n d i hun bocht ver- keerd moeten nemen en het uit- zicht belemmerd wordt?... NOOITI

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 21