wm ZATERDAG 30 DECEMBER 19,9 0E .crn^HF COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 'N ;;r~ .f? dii 'N OUD-WETHOUDER J. F. X. SANDERS T Weer staat ook de Sleutelstad aan het einde van een jaar en wel een, dat meer dan ooit angst en vrees baarde. Wij moeten teruggaan tot 1914, toen de stad hoe klein ook in de groote we reld rondom zich gevangen werd in den greep van mobilisatie-maatregelen en -beslommeringen, om eenigszins een ge lijkend beeld te krijgen voor het afgeloo- pen jaar. Maar zooaLs bijna iedere verge lijking gaat ook deze ten eenenmale mank. Immers, er is eigenlijk geen vergelijking te maken tusschen hetgeen zich thans rondom ons afspeelt en wat in 1914 ge schiedde. De oorlog toch in zijn huidigen vorm spreekt meer tot den mensch dan in 1914. De burger, waar te lande hij zich ook be vindt, is thans onmiddellijk bij het wer reldgebeuren betrokken. Pers en radio staan thans meer dan vroe ger voor den gewonen sterveling open om hem te doen meeleven met alles was er zich rondom hèm afspeelt, maar erger nog is, dat ieder burger door het gevaar uit de lucht ten nauwste bij een oorlog be trokken is en mèt den burger, die zich zoo afdoende mogelijk teweer moet stellen uit zucht tot eigen lijfsbehoud, moet ook de stedelijke overheid zorgen voor de in gezetenen, hen behoeden voor dréigend ge vaar en maatregelen nemen om gevolgen van oorlogs- en mobilisatie-situaties zoo gering mogelijk te doen zijm Het geheele jaar was doordrongen van oorlogsgevaar. Herinneren we er slechts aan hoe in midden Januari een verduiste ringsoefening in de Sleutelstad werd ge houden. De drang om voor e.v. gevaar pa raat te zijn noopte de laatste jaren tot in grijpende maatregelen, waarvan verduiste- ringsoefenrngen den inzet vormden. En als we in gedachten nog eens terug gaan tot dat uurtje van volslagen duisternis, dan denken we onwillekeurig aan hetgeen thans bijna onafgebroken in ons omrin gende landen geschiedt. Een ander gevolg van den internatio nalen toestand was de luchtbeschermings tentoonstelling in de Stadsgehoozraal, wel ke ons nog weer dichter bracht tot de rau we werkelijkheid der oorlogsverschrikkin gen. En zoo voortgaande kwam men tot het nemen van verdere maatregelen: het in richten van schuilkelders, het beveiligen van belangrijke gebouwen en het veilig stellen van den inhoud van musea, labora toria, enz., het aanschaffen van baby brandspuiten om in geval van oorlogsuit barsting de hoogst mogelijke veiligheid van eigendommen te verzekeren. Zooveel mogelijk is er op dit terrein reeds ge daan en we staan thans naast verdere ver volmaking van al deze. reeds genoemde af- weermaatregelen voor de laatste phasen: aanschaffing van luchtafweergeschut en het verkrijgen van een goed functionee- renden bloedtransfusiedienst. In het midden van al deze maatregelen en voorgenomen plannen stond dat ééne, allesbeheerschende moment: de mobilisa tie van leger en vloot. Toen stond het da gelij ksche leven als met één slag stil: alles stond ingesteld op veiligheid van den staat. De mobiliseering van de weermacht OUD-WETHOUDER T. S. GOSLINGA t rukte de jonge mannen weg van de haard steden, de plichten van het gewone le ven telden als het ware niet meer en de gevolgen der mobilisatie teekenden zich al spoedig af. De reeds lang te voren ge nomen maatregelen voor een geregelde voedselvoorziening werden langzamerhand in werking gesteld, het bureau voor kost winnersvergoeding begon zijn taak, de ge meenteraad stelde al dadelijk een bedrag van 100.000 ter beschikking van B. en W. voor spoedeischende maatregelen, wan neer de omstandigheden noopten daartoe over te gaan. De mobilisatie, die al onmiddellijk haar stempel op het dagelijksche leven drukte door het geheel of gedeeltelijk stilleggen van het reizigersvervoer, werkte ook in het verdere leven door. Doordat zoovelen aan de burgermaatschappij waren ont trokken, vervielen aangekondigde verga deringen en feestelijkheden en onder deze laatste de traditioneele viering van 3 Oc tober, welke men zich zonder het be schikbaar stellen van paarden door de militaire autoriteiten niet goed zou kunnen indenken. Met een eenvoudige herdenking in den vorm van enkele traditioneele nummers werd dit jaar volstaan. Zoo werd het geheele jaar 1939, enkele maanden in den beginne uitgezonderd, een zweven tusschen hoop en vrees; hoop, dat het dreigende en steeds dreigender wor dend gevaar ons land voorbij mocht gaan; vrees, dat ieder oogenblik het ergste zou gaan gebeuren. En het jaar was toch zoo hoopvol in gezet! De vrijwording van Nederland in het begin der vorige eeuw' had overal in den lande de oprichting der Infanterie-regi- menten tengevolge gehad en ook de Sleu telstad zong mee in het koor der feestvie renden en het 125-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie, hier ter stede ge legerd, vormde een waardige inzet van het nieuwe jaar. In plechtige feestvierin gen, waarbij de dag der reünisten zeker niet de minst geslaagde genoemd mag worden, werd de vreugde over dit solda- tenfeest geuit. En velen leefden toen reeds in jubileum stemming, want de N.V. Kon. Fabriek van Wollen dekens v.h. J. Zaalberg, had on middellijk bij de intrede van het nieuwe jaar reeds haar 125-jarig bestaan her dacht en daarop volgde de Gem. Reini gingsdienst met het zilveren bestaans- feest. In den loop van het jaar had verder in vreband met de tijdsomstandigheden op zeer eenvoudige wijze de herdenking plaats van het 75-jarig bestaan van het Chr. Militair Tehuis. Ten slotte herinneren we nog aan een ander zij het niet specifiek Leidsch jubileum, n.l. het eeuwfeest der Ned. Spoorwegen, waarvan de herdenking ook al door den druk der mobilisatie in het gedrang kwam, maar waartoe ook de Sleu telstad een klein steentje bijdroeg door een pasende versiering van het station. Ook op menigerlei ander gebied was het afgeloopen jaar voor onze stad een be langrijk en gewichtig jaar. We denken daarbij o.m. aan de verkie zingen voor Prov. Staten en voor den Ge meenteraad. Deze laatste verkiezing deed het beeld van den raad ditmaal wel een zeer gron dige wijziging ondergaan. Tal van oud- PROF. W. NOLEN t raadsleden kwamen in de nieuwe zit tingsperiode niet terug en, terwijl daar voor reeds enkelen hun lidmaatschap ter be schikking hadden gesteld, volgden in de nieuwe zittingsperiode weer twee anderen, die hetzelfde besluit namen, tengevolge van de mobilisatie, die hun het richtig vervullen van him functie onmogelijk maakte. De voornaamste verandering in den ge meenteraad was wel het definitief aftre den op 15 Maart van den heer J. Splinter Gzn. als wethouder van Openbare Werken, wiens plaats toen en later bij herkiezing werd ingenomen door den heer Jac. Wil brink. Een feit van belang in het afgeloopen jaar was verder de automatiseering van de EERW. ZR. HUMILIANA f telefoon, een gebeurtenis, waarnaar de laat ste jaren met spanning uitgezien was. Over de resultaten er van heeft ons nim mer een klacht bereikt. Een andere automatiseering, zij het van geringeren omvang, was die van de ver keersregeling aan het ingewikkelde kruis punt NoordeindeBreestraatRapenburg. Ook deze verandering kan slechts een ver betering genoemd worden. Ten slotte memoreeren we de nieuwe verordening op de kapperszaken, waarbij de sluiting op Dinsdagmiddag werd vastge steld. De bouw van het Leidsch Stadhuis vor derde ook het laatste jaar weer 'n flink stuk, ook al ziet men nu eenmaal de uiterlijke bouw' gereed is gekomen van de vorderingen niet zoo veel. In ieder ge val verdween langzamerhand het lang niet fraai meer zijnde steigerwerk en ten slotte ook de stad-ontsierende schutting met allerlei reclames, die aan het stads- schoon allerminst ten goede kwamen. Een feit van beteekenis in den Stadhuis bouw was verder de aanbrenging van het omvangrijke carillon, dat voor de toe komst heel wat belooft, getuige de klan ken, welke men zoo nu en dan bij het aanbrengen van het speelwerk kan opvan gen. Hopen we, dat 1940 spoedig de herope ning van dit eerste huis der Sleutelstad moge brengen. Het stadsbeeld onderging ook dit jaar op enkele punten weer verandering, ge deeltelijk door nieuwbouw in 'buitenwij ken, op 'n enkel punt ook in de binnen stad, waarvan de voornaamste wel is de verbreeding van het Gangetje, de over kluizing van het water langs dit straatje en de bouw van een nieuwe Karnemelks- brug. Deze veranderingen vonden plaats in verband met verbeteringen ten behoeve van het verkeer. Als zoodanig kunnen we ook noemen den bouw van een nieuwe Schrijversbrug, wel ke reeds in een vergevorderd stadium ver keert, terwijl we voor het volgend jaar hopen op de nieuwe brug aan den Haag- weg, ten Westen van de Spoorlijn Leiden Utrecht, tot den bouw waarvan onlangs door den Raad is besloten. Verschillende straten of straatgedeel ten van de binnenstad werden verbeterd door vernieuwing van de bestrating, al dan niet gepaard gaande met aanleg van trottoirs, o.a. de Mare, het Rapenburg O.Z., de Nieuwe Rijn, de Botermarkt, de Hoog- landsche Kerksteeg, de Koestraat en de Heerengracht O.Z. (Vol spanning wach ten we nog steeds op een afdoende ver betering van de Papegracht, die meer dan eenige andere straat verbetering behoeft). Wat de stadsuitbreiding betreft, deze werd voornamelijk doorgevoerd bezuiden de De Sitterlaan. In uitvoering kwamen verder straatge deelten in het verlengde van de Van Beu- ningenlaan, Antonie Duykstraat, Andries Schotkade, Leuvenstraat, benoorden de Trompstraat en op het voormalige pro vinciale terrein aan den Hooge Rijndijk hoek Kanaalweg. De werken voor de Centrale Rioleering werden voortgezet en beëindigd. Als laat ste gedeelte volgde hier de aansluiting van het Rijnsburgerwegkwartier, waar voor gedeelten stamriool in den Stations weg en den Rijnsburgerweg werden ge legd. Wat de veranderingen aan gemeentege bouwen betreft het volgende: De uitbreidingswerken van het Open baar Slachthuis kwamen nagenoeg ge reed; de bouw van een openbare lagere school aan de Kernstraat (opleidings school voor Gymnasium en H. B. S.) kwam gereed; de openbare lagere scholen aan de Vrouwenkerksteeg en het Vrouwenkerkhof werden verbouwd tot R.-K. Jongensschool voor U. L. O.; een aanvang werd gemaakt met de verbouwing van het voormalige hoofdgebouw op het terrein van het ge sticht „Endegeest" c.a.; het perceel Zonne veldstraat No. 15 werd verbouwd tot „Hoofdpost voor de Luchtbescherming" en de door brand vernielde lokalen in het „M. S. G."-gebouw aan de Pieterskerk- gracht werden gerestaureerd. Dp dienst van Gemeentewerken strekte zijn werkzaamheden dit jaar nog verder uit. Zoo werd in de zweminrichting „De Zijl" een onthardings- en zuiveringsinstal latie aangebracht en op een terrein, nabij den Leidschen Hout kwam de aanleg van sportterreinen met den bouw van club huisjes, bruggen enz. in uitvoering. In verband met maatregelen voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen werden een 17-tal openbare HET HERBOREN LEIDSCHE STADHUIS, NIEUW VAN CONTOUREN EN OUD VAN AANZIEN, ZOOALS HET ZICH EENIGE MAANDEN GELEDEN AAN HET PUBLIEK VERTOONDE. Mr. Dr. H. VOS t schuilloopgraven gemaakt, een 10-tal kel ders tot openbare schuilplaatsen ingericht, terwijl nog voor de inrichting van een 5- tal kelders voorbereidende maatregelen werden getroffen. Voorts zyn in voorbereiding de noodige uit te voeren werken voor het scherf- en instortingsvrij maken van gebouwen, be stemd voor het onderbrengen van 11 wijk posten, 4 brandweergarages, 4 geneeskun dige posten en 2 ontsmettingsploegen. Op onderwijsgebied memoreeren we o.m. het aftreden van mej. A. v. d. Wissel als hoofd der openbare meisjesschool voor U.L.O. aan de Breestraat en de verbete ringen, welke het vakonderwijs hier ter stede beloven te ondergaan door uitbrei ding en nieuwbouw van de Leidsche Am bachtsschool en aan de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg. Voor eerst genoemde school had op 15 Maart de aan besteding plaats, op 2 Dec. volgde de eer ste steenlegging en den 18en December ging de vlag in top toen de eerste spanten het nieuwe gedeelte overwelfden. HET KATHOLIEKE LEVEN. Groote gebeurtenissen vonden dit jaar in het katholieke leven niet plaats. Een van de voornaamste feiten mogen we echter wel noemen de plechtige H. Mis van Requiem voor Z. H. Paus Pias XI, een luisterrijke plechtigheid in de deka- nale kerk aan den Heerensingel, georga niseerd door „Katholiek Leiden". Deze vereeniging trad trouwens weer herhaalde malen naar buiten op. Zoo op den Socialen Zondagochtend voor de bestuurderen der Katholieke or ganisaties, waarbij de Nieuwe Gemeen schap natuurlijk onderwerp van bespre king was en de geestelijke vader van dit denkbeeld, de heer A. C. de Bruyn, hier over een uiteenzetting gaf. „Katholiek Leiden" zette verder de af werking van het katholiek winterpro- gram 19381939 voort en is nu weer aan het nieuwe programma bezig, dat, geva rieerd van stof, steeds meer belangstel lenden weet te trekken. Ook op katholiek terrein deden de ge volgen van den internationalen toestand zich gevoelen. Als gevolg hiervan ging n.l. de jaarlijksche bedevaart naar Kcvelaer in de maand Augustus niet door. Gelukkig trokken de processies naar Heiloo en Brielle dit jaar meer belangstellende deel nemers. Het Eucharistisch Ziekentriduum bleek opnieuw in een groote behoefte te voor zien. Het slagen ervan is ieder jaar op nieuw verzekerd. Een belangrijke aanwinst op het gebied der Katholieke Charitas mogen we noe men de stichting van het nieuwe gesticht „Huize Elisabeth" aan den Haagweg, waar over we onlangs bij het zilveren professie- feest der eerw. overste, moeder Sebastiana, uitvoerig konden schrijven. Behalve als pension voor dames en heeren beteekent deze uitbreiding ook een belangrijke ver betering voor de Margarita van Cortona- stichting, die thans meer gelegenheid tot opname biedt. Nog een andere instelling op charitatief gebied vroeg dit jaar de aandacht, n.l. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, dat zijn 200-jarig bestaan mocht herdenken en wiens sympathieke voorzitter, de heer Jac. Noordman bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin werd be noemd tot ridder in orde Orde van Oranje Nassau. Een verlies was het heengaan van rec tor R. Reynen. En zulks niet alleen voor het St. Elisabeth-Ziekenhuis, Dr. H. W. BLöTE t

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 17