HET DAMSPEL m m m lÉl m e m m SU* ÉS JÜ m m m m li m 8 la Bf pp m H '11 IS i2 m 9 m PI m 8 m £i lip És?§ 81 BP m m. ii ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ROOSEVELTS INTERVENTIE. Engeland voert dienstplicht in. ONDER den indruk van den dreigenden toestand richtte de Amerik.-ansche president Roosevelt op 14 April telegram men aan Hitler en Mussolini, waarin hij hun voorstelde om aan 30 met name ge noemde landen (ook Nederland) voor 10 jaar een garantie te geven, dat zij hun on afhankelijkheid niet zouden aantasten. Als tegen-prestatie zou Amerika Duitschland en Italië helpen om economische samen werking met de andere mogendheden mo gelijk te maken. Roosevelts telegrammen vonden groote instemming in Engeland, Frankrijk en Rusland, doch allerminst in ROOSEVELT Duitschland en Italië. Deze Amerikaansche interventie had dan ook iets reclame-ach- tigs over zich en was zeker niet tactvol opgezet. Zij maakte de situatie niet be paald beter. Op 26 April kondigde Chamberlain de in voering van de algemeene dienstplicht aan, een voor Engeland ongehoorde verbreking der traditie en juist daardoor het bewijs van de vastberadenheid der Engelsche re geering om door te zetten. Twee dagen later, op 28 April, kwam het antwoord van Duitschland, zoowel op het telegram van Roosevelt als op Chamber lains aankondiging van den dienstplicht. De Duitsche Rijksdag was in de Kroll opers bijeengeroepen en Hitier procla meerde: lo. de opzegging van het verdrag met Polen (in 1934 voor 10 jaar gesloten), om dat Polen weigerde, Dantzig naar het Duit sche Rijk te laten terugkeeren; 2o. de opzegging van het Britsch-Duit- sche vlootverdrag, omdat de basis van dit verdrag verdwenen zou zijn. Voorts noemde Hitier Roosevelts bewe ring, dat nieuwe daden van agressie over wogen werden, een ongehoorde insinuatie en een aanslag op den wereldvrede. Wie dit alles thans herleest en in zijn herinnering terugroept, ziet duidelijk den oorlog nader en nadèr komen. De tegenstanders bezetten hun stellingen en trachten zich voorloopig nog met diplo matieke bravourstukjes te overtroeven. Litwinof gaat heen. OP 3 Mei verneemt de wereld met ver bazing, dat Litwinof „op eigen ver zoek" ontheven was van zijn post als volks commissaris voor buitenlandsche zaken en dat in zijn plaats Molotof benoemd was. Men kende toen nog niet de beteekenis van deze mutatie, doch vermoedde wel, dat deze in verband moest staan met de sleepende Engelsch-Fransch-Russische on derhandelingen. Op 7 Mei sloot Duitschland met Italië een politiek en militair pact, na besprekin- LITWINOF gen, welke te Milaan door von Ribben- trop en Ciano waren gehouden. Dat was een paradepaard, bestemd om indruk te maken op Engeland, dat maar niet kon op schieten met zijn anti-agreSsiefront. Vlak daarop, n.l. op 12 Mei, behaalde Engeland echter wel degelijk een succes, n.l. het accoord met Turkije, wat inder daad een succes was. Hiermede was Turkije in het front ingeschakeld, wat toentertijd vooral van gewicht was met het oog op Italië. Dat dit pact ook nog eens van ge wicht zou worden tegenover Rusland, daaraan werd toen nog niet gedacht. Rusland werd nog altijd beschouwd als de toekomstige vriend, bij wien alleen nog enkele „misverstanden" moesten worden opgeruimd. De horizont betrekt. OFSCHOON Mussolini te Turijn op 14 Mei zeide, dat „er geen vraagstukken waren, welke een oorlcg rechtvaardigden" en Duitschland terzelfder tijd kwistig non agressie-verdragen aanbood aan zijn buur landen, betrok de politieke hemel toch meer en meer. Allerlei incidenten deden zich voor tusschen Dar.tzig en Polen, er werd druk geprotesteerd en in persartike len en redevoeringen hetzte men tegen elkander. Het onweer bleef echter gedu rende den zomer hangen. Alles werd in ge reedheid gebracht. Duitsche „toeristen" kwamen naar Dantzig; Goebbels hield te Dantzig een rede, waarin hij verklaarde: „Dantzig is Duitsch en wil terug naar het Rijk. Duitschland staat aan de zijde van Dantzig". Britsche en Fransche staatslie den waarschuwen voortdurend voor de ge volgen en dat het Engeland ernst is, blijkt nog weer eens op 25 Juli, toen het door het accoord met Japan (over de Tientsin-af faire) zich terugtrok uit het Verre Oosten om zijn krachten te concentreeren op het Westen. Wij komen thans in Augustus. Het gaat spannen. Hitier wil zich overtuigen van de Italiaansche medewerking en von Ribben- trop confereert op 13 Aug. met graaf Ciano te Salzburg. Er wordt geen communiqué verstrekt en van Duitsche zijde wordt hoog opgegeven van de eenheid en de samen werking met Italië, maar de indruk is, dat er toch iets hapert. In het licht van de la tere gebeurtenissen is het waarschijnlijk, dat Italië toen geweigerd heeft, om Duitschland te volgen in een gewapend conflict. De klap op de vuurpijl. "I^OEN kwam de klap op de vuurpijl. Op M. 21 Aug. were, bekend, dat tusschen Ber lijn en Moskou een overeenkomst was ge sloten. Von Ribbentrop vloog naar Moskou en onderteekende het pact op 23 Augustus. Op denzelfden dag kwamen de Oslo-sta- ten te Brussel bijeen, en deed koning Leo pold namens allen een beroep op Europa, om niet tot een oorlog over te gaan. DUITSCHLAND SLAAT TOE. Lawine over Europa. DE kogel was toen echter door de kerk en als een lawine rolden de sensatio- neele gebeurtenissen over Europa neer. Nog dienzelfden 23sten Augustus wordt gouwleider Forster tot staatshoofd van Dantzig geproclameerd. Vergeefs doet Roosevelt een beroep op koning Victor van Italië, op Hitier en op Moscicki, den president van Polen. Vergeefs verheft de Paus zijn waarschu wende stem. Vergeefs verzekert Chamberlain nog eens, dat Engeland en Frankrijk onvoor waardelijk achter Polen staan. Vergeefs probeert president Roosevelt nogmaals te bemiddelen, door Hitier er op te wijzen, dat Polens president geant woord heeft op zijn eerste oproep en be reid is tot overleg. Het was alsof er over de heele wereld één kreet opging: Niet vechten! Maar Duitschland wilde de inlijving van Dantzig en was bereid er alles voor te ris- keeren. De Britsche ambassadeur te Berlijn Hen derson bood op het laatste moment namens zijn regeering zijn bemiddeling aan. Hij kon de Duitsche regeering mededeelen, dat Polen bereid was tot het openen van rechtstreeksche onderhandelingen. De Duit sche regeering eischte op 29 Augustus, dat den volgende dag een Poolsche afgezant met volledige volmachten in Berlijn zou zijn. 's Nachts om 12 uur verscheen Hender son op het ministerie van buitenlandsche zaken en deze kreeg in het Duitsch een voorstel te hooren, waarvan hij niets be greep, doch dat blijkens de latere publi catie er lang niet slecht uitzag. De Poolsche regeering heeft dat voorstel echter eerst uit de publicatie in de pers moeten verne men. Want toen Henderson een exemplaar van dat voorstel verzocht, ter overhandiging aan de Poolsche regeering. deelde von Rib bentrop hem mede, dat het toch al te laat was, daar de Poolsche afgevaardigde niet op tijd te Berlijn kon zijn. De Poolsche re geering machtigde inderhaast op 30 Augus tus haar ambasadeur te Berlijn; deze deel de dat aan Henderson mede en Henderson wilde zijn boodschap weer aan von Ribben trop doorgeven. Doch volgens het En gelsche Witboek werd Henderson eerst op den avond van 31 Aug. ontvangen. Hit- Ier kon toen zeggen, dat hij twee volle da gen tevergeefs had zitten wachten op de komst van een Poolschen onderhandelaar. Dien avond werden alle communicatie middelen met Polen verbroken. Dantzig keert terug. OP 1 September zond gouwleider For ster, thans staatshoofd van Dantzig, een telegram aan Hitier, waarin hij zei- de, de nieuwe Grondwet van Dantzig zoo juist van kracht te hebben verklaard. In deze Grondwet werd de hereeniging van Dantzig met het Duitsche Rijk vastgelegd. Op denzelfden dag hield Hitler in den Rijksdag een rede, waarin hij zeide, dat alle vredelievende middelen thans waren uitgeput en dat hij vastbesloten was, om de kwestie Dantzig en die van den Corri dor zelf op te lossen. Op datzelfde oogenblik waren de Duit sche soldaten reeds bezig om aan drie kan ten tegelijk Polen binnen te rukken. De oorlog met Polen was een feit. Maar daarmee werd ook de Engelsch- Fransche waarborg geldend gemaakt. De Britsche en Fransche ambassadeurs te Berlijn kregen Opdracht om aan de Duit sche regeering mede te deelen, dat deze beide landen hun verplichtingen jegens Polen zouden nakomen, tenzij de Duit- schers zich onmiddellijk uit Polen terug trokken. Dit was een ultimatum, dat na tweemaal 24 uur afliep. Inmiddels werd bekend, dat ook Musso lini nog trachtte een oorlog te voorkomen. Hij deed het voorstel, om de vijandelijk heden te staken en een conferentie van vijf te beleggen. Zelf had Italië reeds te kennen gegeven niet voornemens te zijn „een enkel militair initiatief te nemen". Italië bleef dus neutraal, waarop Hitier den Duce een telegram zond met dank voor de diplomatieke en politieke hulp, maar dat hij het zelf wel af kon. Hitler hield daarbij de eer aan zichzelf, want la ter bleek, dat Mussolini teleurgesteld door het pact met Moscou zich meer en meer afwendde van de Duitsche politiek. Het werd Zondag 3 September en de tijd van antwoorden was verstreken. Er kwam geen antwoord. Engeland en Frankrijk verklaarden daarop Duitschland den oor log. Dat was op Zondag 3 September. Eerst toen antwoordde Berlijn met de overhandiging van een memorandum aan Henderson, waarin de Britsche regeering verantwoordelijk gesteld werd voor al het ongeluk en al het leed, dat uit den oorlog zou voortvloeien. DE OORLOGLOSGEBROKEN. Polen onder den voet geloopen. ZOO begon de Europeesche oorlog, pre cies een kwart eeuw na het uitbreken van den wereldoorlog. Met spanning werd nu afgewacht wat de beide geallieerde Westersche mogend heden zouden doen, om Polen te helpen. Tot veler verwondering gebeurde er niets. Zij konden ook niets doen, omdat Polen niet bereikbaar was. De Fransche soldaten bezetten de Maginot-linie, de Engelschen ontscheepten troepen in Frankrijk en de Duitschers bezetten de Siegxriedlinie. Er hadden vrij onbeteekenende gevechten plaats in Niemandsland en dat is tot op den huidigen dag zoo gebleven. Slechts op zee woedde de oorlog op volle kracht en langzamerhand werd het duidelijk, dat in de verstoring van elkanders economisch leven de groote krachtproef gelegen zou zijn. In Polen voltrok zich het noodlot met groote spoed. Twee weken na het uitbre ken van de vijandelijkheden zaten de Duitschers reeds in Brest-Litowsk. De Poolsche verdediging zakte in elkaar als een stelletje oud roest. En toen in den nacht van 16 op 17 September de Russen „zich eveneens gedwongen zagen" om Polen van het Oosten binnen te rukken, was er heelemaal geen houden meer aan. De Poolsche regeering week uit naar Roemenië en de Duitschers en de Russen verdeelden het land bij het Duitsch-Rus- sische grens- en vriendschapsverdrag van 28 September. Het. langst hield Warschau stand, doch tenslotte zagen de verdedigers van deze door de "Duitsche bombardemen ten totaal verwoeste stad, het nuttelooze van hun pogingen in en gaven zij zich over. Op 1 October trokken de Duitschers de stad binnen. Na afloop van den-strijd in Polen werd nog eenmaal getracht, mede met behulp van Italië en Rusland, om alsnog den oor log in het Westen te doen ophouden. Op 6 Oct. hield Hitier een rede in den Rijksdag, waarin hij de doelstellingen van Rijksdag, waarin hij de doelstellingen van de Duitsche regeering uiteen zette en de vraag moeten voortduren. Het antwoord van Engeland en Frankrijk liet niet lang op zich wachten. (,Wat den vrede in den weg staat, is de Duitsche regeering en de Duit sche regeering alleen", zeide Chamberlain. En Daladier zeide, dat Frankrijk niet eer der de wapens zou neerleggen, voordat een definitieve garantie voor de veiligheid zou zijn verkregen. Hiermede was het vredes-offensief dood- geloopen en ondanks het herhaalde aan bod van „goede diensten" van de Neder- landsche en Belgische souvereinen is het niet weer ten leven gewekt. STAL1NS BUIT. Aanval op Finland, 1NTUSSCHEN was Rusland begonnen den prijs voor zijn nieuwe vriendschap met Berlijn te incasseeren. Litauen, Letland en Estland moesten zich een verdrag ge troosten, waarbij zij een groot deel van hun onafhankelijkheid prijsgaven, omdat zij militaire vliegtuig- en vlootbases moesten afstaan aan de Sovjets. Met Tur kije poogde Moskou een verdrag te sluiten, waarbij de Dardanellen zouden worden gesloten voor vreemde oorlogsschepen. Turkije weigerde echter. Tenslotte wend de het Kremlin zich tot Finland, dat niet voetstoots bereid bleek aan alle Russische eischen te voldoen. Het gevolg was, dat de Russen de Finnen met geweld poogden te dwingen, wat hun evenwel tot nu toe nog niet gelukt is. Zij hebben ermee be reikt, dat de heele wereld zich van hen afwendde, dat de Volkenbond hen uit zijn midden uitwierp en dat het prestige van het Roode Leeger een gevoelige knak heeft gekregen. Een niet-onbelangrijke versteviging van de positie der geallieerden was de wijzi- Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw Vennep. Alle correspondentie, betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan boven genoemd adres. Zij, die ontwoord wen- schen, gelieven postzegel bij te. voegen. Bij de jaarwisseling. Langs dezen weg bieden wij onzen dam spelenden lezers onze welgemeende, har telijke gelukwenschen aan bij de intrede van 1940. Oprecht hopen wij, dat voor hen allen en jaar van gezondheid, geluk en voorspoed moge zijn weggelegd. Moge ook onze damrubriek in 1940 de volle belangstelling blijven behouden. Wij willen niet eindigen alvorens dank te brengen aan allen, die ons in 1939 him steun en medewerking verleenden en spreken gaarne den wensch uit, dat wij ook in 1940 mogen blijven rekenen op den steun en belangsteling van allen, die het damspel een warm hart toedragen. De Damredacteur. Correspondentie. J. A. J. W. te H. Dit was wel weer eens hard noodig, doch informeer zelf eens hierover bij de redactie. Nog enkele lezers: zie hier boven. G. M. L. te V. Problemen in dank ont vangen, zooals U ziet, reeds een van op genomen. Wat uw vraag betreft, ik zal hierover schrijven. Problematiek. Voor onze liefhebbers in het oplossen van vraagstukken, publiceeren wij hier onder een zeer verdienstelijk vraagstuk van den bekenden problemist, den heeT Wortman. Een vraagstuk waarmede onze damspelen de lezers hun damkennis kun nen vergrooten, vandaar dan ook een stukje werk van oractisch nut. Het zal den oplossers niet meevallen dit vraagstuk te ontsluieren. Probleem No. 796. Auteur: J. A. J. Wortman, Hazerswoude. Ie publicatie. (Let op de vraag). üsl ■P O a •urn. ■A' Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op. 2, 3, 7/9, 13, 16, 18/21 en 23. Wit 12 schijven op: 27, 28, 30/32, 35, 38, 41, 43, 46, 48 en 49. Mag zwai't 21—26 spelen, zoo neen, waar om niet? Vervolgens debuteert de heer G. M. Lemmers als probeem-componist. Het vraagstuk, dat wij van dezen auteur hier onder laten volgen, bevat enkele leer zame slagwendingen alsmede een goed aan- gebrachten meerslag. Alleen de overblij vende stand, hoewel deze voor wit ge wonnen is, laat nog wel, wat 't vraagstuk betreft, te wenschen over, doch daar de heer Lemmers nog weinig heeft gecompo neerd, mogen wij niet alles van hem eischen. Beide vraagstukken zijn speciaal voor onze rubriek samengesteld. MANNERHEIM ging van de Amerikaansche Neutrali- teitswet, waardoor het wapen-embargo kwam te vervallen. Zoo staan de zaken aan het einde van het jaar 1939, het jaar, dat in de geschie denis bekend zal blijven, als het jaar van den Europeeschen oorlog. EENIGE LOSSE FEITEN. Vermelden wij tenslotte nog eenige be langrijke gebeurtenissen, dié op zich van groot gewicht zijn, maar tegenover het geweldige feit van den oorlog wat op den achtergrond zijn geraakt. Noemen wij bijv. de opening van de wereldtentoonstelling te New-York; de ernstige moeilijkheden van Engeland met de Joden en de Arabieren in Palestina, welke brandende kwestie in de groote oor logsdoofpot terecht is gekomen; het einde van den Spaanschen oorlog met de vol ledige overwinning van Francoc; den dood van Paus Pius XI op 10 Februari en de keuze van kardinaal Pacelli tot Paus op 2 Maart; de herkiezing van Lebrun tót president van Frankrijk; de reis van het Britsche koningspaar naar Canada en de Ver. Staten; de aanslag op Hitler in de Burgerbraükeller op 8 November; de ondergang van de „Graf von Spee" en tenslotte het bezoek van het Italiaansche koningspaar aan het Vaticaan en het tegen bezoek van den Paus aan het Quirinaal. Tegenover het bondgenootschap van Hit- Ier met Moskou is de toenadering van het Italiaansche hof tot het Vaticaan zeer op merkelijk en van meer dan symbolische waarde. Nemen wij afscheid van het oude jaar met de gedachte, dat dit einde misschien heel wat goed zal kunnen maken van wat in de voorafgaande maanden is verknoeid. Probleem No. 797. Auteur: G. M. Lemmers, Voorhout. Ie publicatie. 9 9 Hl n vim. m 8 S Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 7, 8, 13, 14, 16/19, 22/24 en 29. Wit 12 schijven op: 26,,28, 32, 33, 36/40, 45, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossing der beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Dins dagavond 9 Januari as., bij den redacteur dezer rubriek. Rectificatie. In den cijferstand van pr. No. 792 (zie vorige rubriek) behoort ook nog een stuk op 47 vermeld te worden. Diagramstand was echter correct. WIJ leeren Dammen Les No. 11. Men moet zich niet de gewoonte eigen maken om vlug en doelloos voort te schui ven; steeds denken, dat het beter is één partij te verliezen met de overtuiging, dat de beste krachten hieraan zijn besteed, dan tien partijen te winnen op een ma nier, het damspel onwaardig. Een goed gespeelde, maar verloren par tij zal u dwingen tot het zoeken naar de gemaakte feit, en bij een volgende gele genheid zult u trachten deze te verbete ren, terwijl tien gewonnen of liever „afgerammelde" partijen totaal geen in druk achtedlaten. - De waarde van den dam. De waarde van den dam is zeer moei lijk aan te geven. Zij is geheel afhanke lijk van den stand en van het gebruik, dat men er van weet te maken. Een voorbeeld: No. 11. ■mm» «y In bovenstaande stelling b.v. is de dam vier schijven waard, want zwart moet alle schijven achtereenvolgens offeren!! (Wordt vervolgd). Hieronder laten wij volgen eenige stan den uit een gespeelde partij, waarvan het naspelen een zeer nuttige oefening is. I Stand: Zwart: 7/14, 16, 17, 19, 20, 24 en 26. Wit: 25, 28, 30, 33/35, 37/40, 42, 45. 47 en 48. Bovenstaande stand is e.en combinatie tusschen J. A. J. Wortman met wit en C. Wortman met zwart. Laatste zet van wit was 3228, waarop zwart 38 speelde, waardoor de gevolgen voor hem niet ach terwege bleven. Door dit 2823, 33x22 of 30x19, blijft het verloop hetzelfde, 3732, 42x31, 4842, 3430. Aaardig zijn nu de twee volgende zetten 30xxl9, 40x18, 25x1 en wint. n Stand: Zwart: 2/4, 6/10, 12/16, 18, 19, 24 en 26. Wit: 27, 28, 32/39, 42/44 en 47/50. Bovenstaande stand kwam voor in een partij gespeeld op 24 December j.l., tus schen C. J. Otte met zwart en W. J. v. d. Voort met wit. Wit aan zet zijnde speel de 3429, waarna zwart met 1420 ant woordde, en ook hier bleven de gevolgen voor zwart niet uit, n.l. wit verraste hem met den volgenden fraaie en niet voor de hand liggende damzet door: 2721, zwart 16x27 gedw., wit 32x21, 2923, 35 30, 33x24 (keuze) 28—22, 39—33 en 43x5 en won. III Stand: Zwart: 8, 10, 13/15, 17/19, 21, 26 en 27. Wit: 25, 28, 29, 32/38 en 48. Bovenstaand fraai partijstukje is uit een correspondentie-partij gespeeld tusschen G. v. Veen te Alkmaar met wit en J. Kleer te Leiden met zwart. Wit wist hier op de volgende mooie manier te winnen door: 25—20 (14x25 A) 34—30 (25x23) 33—29 (23x34) 28—22 (17x28) wit 32x3 dam. Er dreigt nu van wit 3832. 3731 enz. wint. Zwart moet spelen 2732 (38x16) en 3439, hetwelk echter weer niet gaat door wit 4843 enz., dus na wit 32x3 steeds winst. A) Wit (15x24) 29x9 (13x4) 2822 (17x30) wit 35x2 en wit wint. Al deze staaltjes getuigen wel van diep doorzicht in de partij.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10