RIJNSTREEK WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 VOORHOUT Zilveren priesterfeest van Pastoor Warmenhoven Eersten Kerstdag des avonds omstreeks half zeven noodigde klokgelui alle geloovi- gen uit om den zilveren jubilaris, pastoor W. Warmenhoven, op de meest feestelijke wijze in te halen. Aan den spoorwegover gang stonden de muziek, de Graal en de Kruisvaart gereed, omgeven van een groo- te schare geloovigen, die de stoet meer luister bijzetten. Een zestal auto's bracht den zilveren feesteling en familie-leden, het voltallige kerkbestuur en armbestuur en wethouder P. L. van der Hulst, naar de pastorie. De Kruisvaart met hun fakkels maakte indruk in den anders zoo stillen avond en de Graal eveneens met haar vlaggen. De kerk was overvol; in de paden moesten de deelnemers aan den stoet zelfs staan. Aan het altaar werd de zeereerw. heer W. J. Warmenhoven die het Lof cele breerde, geassisteerd door den weleerw. pater Remedius Deken O.F.M., uit Katwijk door den zeereerw. rector J. de Winter, van Marien thai uit Venlo, respectievelijk als sub-diaken en diaken, terwijl de eerw. fr. J. Warmenhoven C.S.Sp., neef van den ju bilaris, als ceremoniarius fungeerde. Onder dit Lof zong het kerkkoor meer stemmige muziek. De weleerw. heer H. Stoelinga, kapelaan der parochie, heeft een woord van welkom gesproken namens alle geloovigen, waarin hij tevens tot uitdruk king bracht, dat deze huldiging den Pries ter Gods gold, den door God geroepene. Daarna zongen de geloovigen Magnificat en Alma Redemptoris Mater. Op Tweeden Kerstdag om 10 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door den jubilaris. Voorafgegaan door een stoet van misdienaars en de Schola schreed de jubi laris met assistenten door een haag van bruidjes, terwijl alle geloovigen het Veni Creator zongen, naar het altaar. De eerw. feesteling celebreerde het dankoffer, daar bij geassisteerd door den zeereerw. rector Van den Heuvel uit Bennebroek, als pres byter assistens; door den zeereerw. heer L. M. v. d. Griendt, rector der Bisschopp. Nij- verh.school te Voorhout als diaken; door den zeereerw. zeergel. heer prof. drs. J. Groot, als sub-diaken, terwijl fr. J. War menhoven, neef van den jubilaris, als ce remoniarius fungeerde. In het priester koor hadden onder meer plaats genomen Deken J. H. W. Borsboom uit Noordwijk, pater Remedius Deken O.F.M., rector J. de Winter uit Venlo, kapelaan H. Stoelinga en vele familieleden. De Schola Cantorum voerde de wisselende gezangen op uitne mende wijze uit, terwijl het koor der eerw. Broeders van de B.N.S. de Missa populi van Hub. Cuypers uitvoerde. Na het evangelie besteeg de weleerw. heer P Heyink, kapelaan aan de kathe draal St. Bavo te Haarlem, het preekge- stoelte. Spr. had tot tekst gekozen: De priester wordt genomen uit de menschen. (Hebr. 5—10). In zijn predicatie-herinner de de predikant aan het feit, dat dezen dag zes eerste H.H .Missen in dit bisdom wor den opgedragen. Spr. belichtte het verschil tusschen een zilveren en een eerste Pries terfeest, wekte vervolgens de geloovigen op tot dankbaarheid jegens God, die de menschen den priesters van het Nieuw Verbond schenk. Na de H. Mis voerde het zangkoor der eerw. broeders nog een cantate uit. In den middag kwam het feestcomité uit de parochie. Hier voerde burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, het woord en schetste op uitnemende wijze de verheven waardig heid van het priesterschap. Spr. bracht hulde aan den priester door God ons ge schonken. De feesteling dankte hierop al len en zeide zijn ideaal te mogen blijven nastreven tot het einde zijns levens: God te brengen door Maria tot de menschen en de geloovigen door Maria te brengen tot Christus. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt. Des middags volgde een kort danklof, waaronder de feesteling ellen dank zegde voor de gebeden en H.H. Com munies tot zijn intentie opgedragen. Daar mede was de kerkelijke viering ten einde. Eerste vruchten E. H. B. O. Zaterdag werd J. E. alhier op het ijs aangereden en brak zijn been. Twee leden der E. H. B. O verleenden de eerste hulp, waarna door dr. Bots het been werd gezet. De dokter achtte het raadzaam den patiënt naar een ziekenhuis te Leiden te doen vervoeren, ter nader onderzoek. NOORDWIJKERHOUT Kerstviering. Op tweeden Kerstdag is door de parochianen van de St. Joseph - parochie op initiatief van kapelaan Schret len een kerstviering gehouden, die bui tengewoon goed is geslaagd. Zeer jammer kunnen wij het noemen, dat zoo weinig ouders en andere volwassenen hebben me degewerkt, om dit mooie initiatief in zijn volheid te ontplooien. Om vier uur kwamen de schoolkinderen van de drie hoogste klasen met hun ouders en volwassenen in de kerk bijeen, waar kerstliedjes werden gezongen en kapelaan Schretlen een mooie kerstvertelling voor droeg. Vervolgens gingen allen naar den Burcht, waar de Kruisvaarders een groote kerststal hadden gebouwd. De Burcht was smakelijk en stemmig versierd en toen allen hadden plaats genomen werden enkele kerstliederen gezongen met medewerking van het meisjeszangkoor, begeleid door kapelaan Schretlen (viool) en de 12-jarige Annie Elzakker (piano). Toen schoven de tochtdeuren van den burcht open en een koor van engeltjes met fijne vleugeltjes en rinkelende belletjes, traden de burcht binnen, niets anders zin gend dan blijde gloria'tjes". Het waren de 4- en 5-jarige bewaarschoolkindcren van de parochie, die in een mooi spreekkoor hun offertjes bij ae kribbe leerlegden, ter wijl een der kleintjes een verhaaltje ver telde van „De eerste kerstnacht van Ca- to'tje", wat bijzonder in den smaak viel. Hierna werd aan ieder de gelegenheid geboden hun kerstgaven in geld en natura bij de kribbe te offeren, waarvan zeer ve len gebruikt maakten. Etenswaren, klee- ren, speelgoed, alles werd neergelegd op de daarvoor bestemde tafels en al heel gauw was het een groote stapel van gif ten. die onder de armen der parochie zul len worden verdeeld. Hiermede was de werkelijk fijne middag ten einde. Het is voor de eerste maal, dat een der gelijke kerstviering werd gehouden en we hopen van harte, dat het volgend jaar nie mand der parochianen dezen middag zal willen jnissen! Volksbond. Abusievelijk is onder N o o r d w ij k-B innen Zaterdag j.l. een verslag geplaatst van een vergadering van den R.-K. Volksbond alhier. ZOETERMEER Toch nog een schaatsenwedstrijd. In samenwerking met de commissie voor O. en O. alhier en de plaatselijke ijsvereeni- ging, werden op de banen van laatstge noemde vereeniging Zaterdagmiddag LI. wedstrijden gehouden op de schaats. Hoe wel in verband met de weersomstandighe den het ijs minder mooi was, waren de tij den zeer goed te noemen. De uitslag was als volgt: le pr. W. v. Dy venbode (bur ger); 2e pr. J. Molenaar (b.); 3e J. Knep- pers (b.); 4e van der Klauw (mil.); 5e L. Klos (b.); 6e Rutenfrans (m.); 7e Pak (m.); 8e Rijfkogel (m.); 9e Sonneborn (m.); 10e Troch (m.); lie P. Hermus (b.); 12e Assen (m.); 13e van Dijk (m.); 14e Brands (m.). In totaal waren door 28 per sonen aan de wedstrijden deelgenomen. Met een toepasselijk woord werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, si garen en sigaretten. Eierenveiling. In hotel „De Gouden Leeuw" had de jaarvergadering plaats van de eierenveilingvereeniging. De vergade ring werd geleid door den voorzitter, den heer G. van Staalduinen, die de 19 leden van de 97, met een kort woord welkom heette. Hij schetste verschillende voorval len uit het afgeloopen vereenigingsjaar. loopende van 1 November tot 1 November en kon met genoegen constateeren, dat de vereeniging zich steeds in grootere belang stelling mocht verheugen en de finan- cieele positie werd verstevigd. Hierna werd door den secretaris-penningmeester, den heer J Akkerman, verslag uitgebracht over het vereenigingsjaar 1 November 19381 November 1939. De financieele positie heeft een flinke verbetering ondergaan, hetwelk tot uit drukking kwam, door versterking van het reservefonds. In het vereenigingsjaar werden 540209 eieren geveild tegen 412727 in het vorig vereenigingsjaar; alzoo een vermeerdering van 127482 eieren. De totale opbrengst be droeg 19.839.82, het virg jaar 15.133.55. De gemiddelde prijs der eieren bedroeg ƒ3.70 per 100 stuks; het vorig jaar 3.67 per 100 stuks. Op 19 April 1939 werd het grootste aantal aangevoerd en wel 16694 stuks eieren; op 28 November 1938 het kleinste aantal en wel 5332 stuks eieren. Voor zijn gehouden beheer werd de pen ningmeester gedéchargeerd. Na verloting sluiting. Auto slipte te Alphen aan den Rijn Twee Inzittenden omgekomen, twee ernstig gewond Credieten aan Land bouw en Industrie Op het middaguur van den Eersten Kerstdag is tengevolge van de gladheid van het wegdek onder Alphen aan den Rijn een auto met 7 personen te water gereden, waarbij twee inzittenden zijn verdronken. De toestand van twee an deren is van zoo ernstigen aard, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het ongeluk, waarvan slechts één man op dezen triesten middag in het in nevelen ge hulde polderland getuige is geweest, moet worden toegeschreven aan een wel zeer on- gelukkigen samenloop van omstandigheden. Een personenauto, welke door den verhuur der, den heer Schalkwijk werd bestuurd, en waarin voorts hadden plaats genomen de heer en mevrouw de Butter met hun beide zoontjes van 6 en 7 jaar, alsmede mevr. G. de Kooker-Dandi met haar 6-jarige doch tertje Martha, was op weg van Oudewater, waar de vijf eerstgenoemden woonden, naar Lisse, in welke gemeente mevr. de Kooker woonde. Laatstgenoemde logeerde te Oude water bij de familie de Butter, doch de ern stige ziekte van een wederzijdsche familie te Lisse maakte hun overkomst noodzake lijk. Verkeerd gereden. Te Zwammerdam heef' de bestuurder, die ter plaatse niet bekend was, de rijksstraat weg, welke hij tot Alphen had kunnen vol gen, verlaten, om zijn reis langs de Noord zijde van den Ouden Rijn over den Kort- steekterweg te vervolgen. Deze weg, die slechts een breedte heeft van ruim vier meter, is bij automobilisten, die hier wel bekend zijn, berucht. Het asfalten wegdek is bij vochtig weer spiegelglad en vooral den laatsten tijd zijn hier dan ook herhaal delijk tengevolge van slippen ongelukken van minder ernstigen aard voorgekomen. De heer Schalkwijk, die aan het stuur zat, moet het gevaar eveneens hebben gezien. Nauwelijks had hij de klinkerbestrating van de Lindehovestraat, welke nabij de ge meente Zwammerdam in het asfalten weg dek overgaat, verlaten, of hij verminderde zijn toch al matige snelheid. Vermoedelijk heeft hij daarbij van de rem gebruik ge maakt, zoodat de auto is gaan glijden, eerst naar den kant van den Rijn, welke daar onmiddellijk langs den weg stroomt, daar na, waarschijnlijk doordat het stuur werd omgegooid, naar de aan den anderen kant van den weg gelegen sloot, welke drie k vier meter beneden het wegdek is gelegen. Bijna overal langs dit gedeelte van den weg staat stevig struikgewas, dat de «uto stel lig in haar vaart zou hebben gestuit. Ter plaatse echter is naast den inrit van een boerderij van de weduwe Ruting de sloot kant over een breedte van ongeveer tien meter onbegroeid en juist in dit gat is de auto, nadat met het rechtervoorwiel het laatste gedeelte van de ijzeren leuning van de brug, welke toegang geeft tot het erf van de boerderij was vernield, van den hoogen walkant in het water gestort, dat nog met een vrij dikke ijskorst bedekt was. De wagen sloeg tijdens den val om en kwam met de wielen omhoog in de sloot terecht. Het reddingswerk. Slechts één voorbijganger, de boeren arbeider H. J. v. d. Louw, zag het ongeluk gebeuren. De auto was hem juist voorbij- gereden en ziende, dat deze wat slingerde, had hij omgekeken met een vaag gevoel, dat het niet goed zou afloopen. Tot zijn groote onsteltenis zag hij hoe ongeveer 50 meter verder de wagen, na eerst naar links te zijn geslingerd, op den sloot toereed en van den hoogen berm omlaagstortte. Zelfs de bewoners van de boerderij hadden niets van het ongeluk bemerkt, dat zich vlak voor him deur afspeelde Het is dan ook uitsluitend aan het ^ranige optreden van v. d. Louw te danken dat althans nog vijf menschen het leven er hebben afgebracht. Daar de auto van den weg af niet te berei ken was, snelde v. d. Louw het erf van de boerderij op, waar hij een ladder greep. Deze legde hij gedeeltelijk op den kant en met het andere einde op den onderkant van den auto, waarvan slechts de wielen boven water uitsta ken. De kloeke redder trachtte aan vankelijk op den ladder liggende een van de beide portieren aan zijn zijde te openen, maar tot overmaat van ramp bleek dit op slot te zitten. Onder het gegil en gekerm van de inzitten den, wat hem nochtans zijn tegenwoor digheid van geest 'niet deed verliezen, wierp hij zich, nog stèeds op den ladder liggende, op zijn rug. Hij slaagde er in de vinger onder den rand van het por tier te krijgen en met zijn voeten steu nend tegen den onderkant van den wa gen, rukte hij met inspanning van al zijn krachten zoo hard aan de deur, dat het slot er uit vloog. Op dit oogen- blik kwam hulp opdagen van andere voorbijgangers, die ook het tweede por tier wisten open te trekken, zoodat de inzittenden nu spoedig konden worden bevrijd. Het eerst werd de bestuurder naar bui ten getrokken en deze bleek er zeer goed te zijn afgekomen. Ook de beide zoontjes van de familie de Butter waren nog onge deerd, doch hun ouders bleken er ernstig aan toe te zijn. Zij hadden niet alleen veel water binnen gekregen, doch bovendien ernstige verwondingen opgeloopen. De heer de Butter, brandstoffenhandelaar te Oude water, zat, naar v. d. Louw ons mededeel de, met zijn hoofd beklemd tusschen de achterbank, waardoor hij vermoedelijk een schedelfractuur heeft opgeloopen. Per zie kenauto zijn beiden naar het van Iterson- ziekenhuis te Gouda gebracht. Het laatst kon de 31-jarige mevr. de Kooker en haar zesjarige dochtertje Mar tha worden bevrijd. Eerstgenoemde gaf nog teekenen van leven. Toen zij aan den kant was gelegd en dr. Schreuder uit Zwammer dam ter plaatse kwam, bleek zij reeds te zijn overleden. Wel is nog geruimen tijd geprobeerd door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch dit had geen resultaat. Ook bij het meisje kon geen medische hulp meer baten. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar de begraafplaats te Alphen over gebracht. Als bijzonderheid kon nog worden ge meld, dat de echtgenoot van mevr. de Koo ker, die in militairen dienst is, ernstig ziek is en in het academisch ziekenhuis te Utrecht wordt verpleegd. De totaal vernielde auto, een zeer oude auto, die uit onderdeelen van verschillende merken schijnt te zijn opgebouwd, en waar van de banden vrijwel versleten waren, is later door een kraanwagen op den weg ge bracht. Naar de heer v. d. Louw, aan wiens kra nige optreden het behoud van vijf men- schenlevens te danken is, ons meedeelde, hebben de reddingspogingen niet meer dan tien minuten geduurd. Naar hij meende is het niet onmogelijk, dat de bestuurder bij het passeeren van een wielrijdster op den smallen weg heeft geremd, waardoor de auto is gaan slippen. De heer v. d. Louw had deze wielrijdster, toen hij den auto had zien slingeren, nog toegeroepen, dat dat nooit goed ging, en eenige oogenblikken later was het ongeluk dan ook gebeurd. De wielrijdster had er niets van gemerkt. De beide zoontjes van het echtpaar de Butter hebben voorloopig ten huize van dr. Schreuder een liefderijk onderdak gevon- KORENBOND „DE RIJNSTREEK" Donderdag 1.1. was het weer Korenbond- avond in Meerburg. Wegens de mobilisatie was het aantal aanwezige zangers niet zoo groot als anders. Na opening met den christelijken groet en woorden van welkomst, volgden eenige mededeelingen van den voorz. Aan vier zangers zou vanwege de examencommissie het behaalde diploma worden uitgereikt. A.s. voorjaar zal er weer examen zijn. Volgend jaar zal het 4de lustrum gevierd worden. Verder vermelding van eenige zangersjubilea in het afgeloopen jaar, waar onder 60-jarig zangerschap van P. F. Ver- kley, Groenendijk De aan de zangkoren opgegeven taak voor dezen avond waren de wisselende Misgezangen van Kerstvigilie en Kerstdag en Kerstliederen bedoeld als volkszang in de kerk. In verband hiermede hield de voorz, een inleiding over de Kerstviering in en buiten de kerk. Er werd gewezen op de heidensche feest viering, die erin slaagt om Kerstfeest te vieren zonder Christus op een wansmake lijke, soms ergerlijke manier. Speciaal werd afgekeurd het overheerschend roode licht met allerlei versiering ook in roode kleur. Rood licht is over heel de wereld het sein en het symbool van gevaar, van onveiligheid ter zee, ter land, in de lucht, bij scheepvaart, bij spoorwegen verkeer, bij werk in uitvoering, voor auto's en vlieg machines. Dat moet nu het symbool zijn van het Kerstkind, bij zijn komst op aarde is het overal onveilig!!! Volksdevotie, bijzonder in het gezin, mits blijvend onder den invloed van de Litur gie, heeft recht van bestaan en is van groote, geestelijke en godsdienstige waarde. Maar die volksdevotie buiten de kerk mag niet de geheele kerstviering, tot in de Kerk toe, overwoekeren. De liturgische teksten, die op het Kerst feest worden gelezen en gezongen, zijn van dien aard, dat ze verre verheven zijn boven het klein-burgelijke, het laag bij de grondsche, het soms belachelijke en kin derachtige van volksdevotie. Dit moeten de kerkzangers inzien en be grijpen om in den geest der kerk hun ambt uit te oefenen en niet verkeerde elementen uit het buitenkerkelijke indra gen. Geen wee-e, zoetelijke kerstcantates. Na deze opwekking tot een mannelijke, soliede kerststemming, kwamen de gezan gen tot uitvoering onder leiding van Pater Stringa, Kruisheer. Op eenvoudige, duide lijke wijze werden verschillende prakti sche aanwijzingen gedaan, stemoefeningen en gezamenlijke repetities gehouden. Op prettige wijze hebben de zangers weer veel geleerd. De voorzitter las nog voor: het Epistel van de Dageraadsmis en bad het collectegebed van die Mis, waarna hij onder dank de bijeenkomst sloot met de opwekking: laat ons zingen blij. ZOETERWOUDE Tentoonstelling „Je levenstaak. De week voor Kerstmis was voor de parochie's St. Joannes Onthoofding en H. Kruisverhef fing op wel bijzondere wijze gewijd aan de levenstaak van de jonge vrouwen, en wel verblijdend is het, dat 150 jonge vrouwen drie avonden de felle koude hebben getrot seerd om kapelaan Duyvestijn te hooren spreken over het onderwerp: „Je levens taak", een leerschool die met groote be langstelling werd gevolgd. Aan het einde werd een gedeelte van het volbrengen van de levenstaak in beeld ge bracht in het Graalhuis waar wij met de wijze raadgeving „Denk en Doe" werden binnengeleid naar de zaal waar een zeer goed .verzorgde expositie was gemaakt, een leering in woord en beeld voor de in alle opzichten goede inrichting van de woning. Het spreekt vanzelf, dat het godsdienstig element op deze tentoonstelling de boven toon voerde. Er is over dn, zoo belangrijke gedeelte, van de toch van de ouders en zeker niet het minst van de vrouw reeds zooveel geschreven, dat wij ons ertoe kunnen be palen onze totaal indruk weer te geven. Er was een afdeeling „Doe het Zelf', een richting aangevend die o.L nog maar in het „eerste beginnen" is. Hier is het groote voordeel te bereiken, dat een woning iets eigens krijgt en het moge dan zóó zijn dat het zelf gemaak- t e maar een voltooing is van werk waar eerst anderen aan gewerkt hebben, het be zit heeft een veel hoogere waarde en wordt door het eigen initiatief tot maken, werken en voltooien een rijk bezit en kan daar door met meer recht een familiestuk wor den genoemd. Hierbij moet zeer goede leiding gegeven worden en de zucht tot gemakkelijk maken mag niet leiden tot de al te nuchtere „nieuw zakelijkheid". Evenmin mag de ver- den. De heer Schalkwijk kon na van droge kleeren te zijn voorzien en in de boerderij van de wed. Ruting wat op zijn verhaal te zijn gekomen, naar zijn woonplaats terug- keeren. Intusschen heeft dit ongeluk weer eens de aandacht gevestigd op het gevaarlijke wegdek van den Kortsteekterweg, welke sinds kort op het tertiaire wegenplan van de provincie Zuid-Holland is geplaatst en derhalve in de toekomst nog drukker dan tot dusver zal worden bereden. siering wansmakelijke prullen in ons huis brengen. Ook is hier 'n gevaar; methodische voor lichting en daarbij verstrekken van model- Ier en vormen geeft zoo gauw hetzelfde massa-artikel dat onze woning met fa briekswerk reeds al te zeer ontsiert. Deze eerste poging tot het leiding geven van zelf-maken is dan ook zeer sympathiek als wij willen erkennen, Jat onze huizen zoc veel mooier kunnen gemaakt worden. Nog hooger ideaal was betracht met het exposeeren van „devotie artikelen", om 'n inzicht bij te brengen, dat er zooveel moois bestaat, terwijl wij zooveel leelijke dingen gebruiken. Hier was de christelijke kunst niet alleen maar bovenal de liturgie van de Kerk ge plaatst als het grootste middel, om aan on ze huizen de sfeer te geven, die het meest bevredigt. En wij waren dan ook zeer gesticht door de practische voorbeelden die gegeven wa re* tot ware vreugdevolle viering van de rijke dagen van het jaar. Heel goed gezien was het ook de .oorbereidingen in het huis te laten zien voor het toedienen van de laatste H. Sacramenten. Zoo was het een goede gedachte eens te wijzenn, op welke wijze de rijke kinder-fan tasie kan gesteund worden en hoe een kin derkamer met goedkoope middelen voor de kleinen tot een paradijs kan gemaakt wor den. In het midden van de zaal wa~ een boe kenstand opgericht, vmar een schat van miniatuur op het gebied van het christe lijk gezin was tentoongesteld. Het geheel was in velerlei opzichten keu rig verzorgd en het is maar jammer, dat velen niet geweten hebben, dat de tentoon stelling zoo mooi was. Er doet zich nu de eerste stappen ge zet zyn nog wel eens gelegenheden voor om dan nog meer practisch in deze richting voort te gaan. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 27 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 261 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 8085, 7078 en 5664 cent, magere koeien 56 50 cent per kg. slachtgewicht; 95 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 132 vette kalveren 8292, 7680 en 6474 cent per kg. levend gewicht; 155 nuchtere kalveren 812.50, 24 schapen 1826 per stuk; 264 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. zware en vette varkens 7174 cent (enkele hooger) per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 7 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, onverander de prijzen. Melkkoeien belangrijke aanvoer, handel williger, vette kalveren matige aan voer, zeer stugge handel, prijzen lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Schapen zeer ma tige aanvoer, gedrukte handel, hooge prij zen. Varkens matige aanvoer, stugge han del, onveranderde prijzen. Eenige van pri ma kwaliteit iets boven de noteering. ROTTERDAM, 27 Dec. Vee. Aanvoer: 4769 totaal, 133 paarden, 1 veulen, 880 ma gere runderen, 800 vette runderen, 175 vette kalveren, 116 graskalveren, 1131 nuch tere kalveren, 1058 schapen en lammeren, 420 varkens, 1 biggen, 54 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 78, 64 en 42 54 cent, vette ossen 72, 64 en 4254 cent, stieren 74, 58 en 56 cent, vette kalveren 145, 125 es 95105 cent, schapen 42, 38 en 32 cent, lammeren 48, 43 en 36 cent, gras- kalveren 60 en 50 cent, nuchtere kalveren 17, 42 en 37 cent, slachtpaarden 50, 42 en 35 cent, varkens 66, 65 en 63 cent, Prijzen per stuk: schapen f 251914; lammeren f 18149; nuchtere slachtkalveren 12 107; nuchtere fokkalveren 201715; slachtpaarden 230165105; werkpaar den 350—230—130; hitten 230—190— 1.00; kalfkoeien 280195140; melkkoeien f 275—195—140; Melkkoeien 275—195— 140; Varekoeien 17512090; Vaarzen 145—125—95; pinken 105—85—65; Gras kalveren 604030; bokken of geiten 1175. Overzicht: vette koeien en os sen aanvoer minder, handel tamelijk, prij zen als vorige week Dinsdag, prima koeien 84 en ossen 78 cent; stieren aanvoer kor ter, handel kalm, prijzen onveranderd; vet te kalveren aanvoer kleiner, handel vlot, pryzen zeer hoog, prima's tot 1.55; scha pen en lammeren aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen onveranderd; nuch- tre slacht- en fokkalveren aanvoer gelijk vorige week, handel vlug, prijzen stabiel; paarden aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen lager; kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel stil, prijzen constant; vare koeien aanvoer gelijk vorige week, handel flauw, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer korter, handel lui, prijzen stabiel; graskalveren aanvoer matig, han del redelijk, prijzen omhoog gaande; bok- Ken of geiten aanvoer iets kleiner, handel kalmer, prijzen als vorige week. Varkens aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger. 's HERTOGENBOSCH, 27 Dec. Boter. Aanvoer 9850 kg. Prijzen: hoogste 1.65, laagste 1.61 en middel 1.63 per kg. BODEGRAVEN, 27 Dec. Kaas. Aange voerd 21 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 945 stuks, wegende 8505 kg. Prijzen: met rijksmerk le soort f 29 30, 2e soort f 2728. Handel matig. BOSKOOP, 27 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Butterfly 1.40 Bettertime 1.221.65, Florex 2.003.60, Vierlanden 2.403.60, Gynedium 10 cent, Mahonia 1622 cent, Andromeda 710 cent. WOERDEN, 27 Dec. Kaas. Aanvoer 24 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 2829, 2e kwal. 2627 per 50 kg. Han ded traag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8