Uit het Verre Oosten LUCHTVAART Oceaandienst zet siecht in Anthony Fokker overleden OMGEVING WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 CE I.EIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 VERSCHIL VAN MEENING TUSSCHEN PARLEMENT EN REGEERING. De vertegenwoordigers van alle partijen in het Japansche parlement zijn buiten de gewone zitting bijeen gekomen en hebben een resolutie aangenomen, welke gericht is tegen de regeering en waarin minister Abe wordt aangeraden zijn ontslag aan te vragen. Het gebrek aan vertrouwen in de regee ring is ook tot uiting gekomen in een stap van de vertegenwoordigers van de land- bouwdepartementen, die een bijeenkomst van het kabinet hebben onderbroken om ministerpresident Abe een petitie te over handigen, waarin de politiek van de regee ring inzake het rijst-vraagstuk wordt be- critiseerd en waarin de regeering wordt ge vraagd verbetering te brengen in de land- bouwkwesthes. Het kabinet is opnieuw bijeengekomen om het rapport van de secretaris van het kabinet over het groeiend gevoel van op positie te bespreken. In politieke kringen ziet men in dit al les wel een ernstige waarschuwing aan de regeering, doch geen direct gevaar. Bij de opening van de zitting heeft de regeering met de voornaamste partijen een stilzwij gende overeenkomst geslot--, dat zij de re geering zouden steunen, om een crisis in deze moeilijke periode te vermijden en men verwacht, dat een dergelijke overeenkomst tot stand zal komen, wanneer het parle ment 21 Januari opnieuw in de gewone zit ting bijeen zal komen. JAPANSCHE BERICHTEN VAN HET FRONT. Volgens een Japansch bericht uit Nanking is het zoogenaamde Chineesche winterof fensief op een mislukking uitgeloopen. Sinds 24 Deecmber trekken de Chineezen aan alle fronten terug. Chineesche troe pen, die Pautau trachtten te heroveren, zijn met achterlating van 5000 dooden te ruggetrokken. Bij de steden van Woehan zijn 11000 Chineezen gesneuveld, terwijl dc Japanneezen 2000 man aan dooden en gewonden verloren. In Anhwei zijn 2700 Chineezen gesneuveld, bij Nanning 2750. EERSTE TOESTEL MET ZEVEN INZITTENDEN VERONGELUKT. De nieuwe luchtlijn, die Rome met Rio de Janeiro verbindt, is op weinig gelukki ge wijze geopend. Het eerste toestel name lijk, dat van Rio de Janeiro uit de verbin ding tot stand zou brengen, werd, ten ge volge van de zeer slechte weersomstandig heden, bij Mogador (in Fransch Marokko) tot een noodlanding gedwongen, waarbij het werd vernield. De uit vier personen bestaande bemanning en de drie passagiers, allen journalisten, die de machine, de IA. P.R.A., vervoerde, zijn om het leven geko men. Het toestel was Zaterdag j.l. om vijf mi nuten over halfvijf in den morgen uit Villa Cisneros in Rio de Oro (aan de Westkust van Afrika), waar het na een gunstigen overtocht over den Oceaan was gearri veerd, opgestegen met bestemming naar Se- villa. Gedurende de vlucht had de piloot reeds mededeeling gedaan van de uitzon derlijk slechte weersomstandigheden, waar in hij vloog en van de moeilijkheden, die hij hierdoor bij de navigatie had. Deson danks, zoo voegde de piloot aan zijn tele gram toe, zal ik de vlucht voortzetten om de openingsvlucht volgens het programma te doen verloopen en de machine nog in den loop van den Zaterdag te doen arrivee- ren De storingen werden echter langza merhand zoo hevig, dat men slechts met de grootste moeite verbinding met het toestel kon krijgen, moeite, die later zelfs ver- geefsch zou worden. Hetgeen daarna gebeurd is, kan men slechts gissen. Volgens het officieele com muniqué, dat te Rome omtrent deze ramp is uitgegeven, vermoedt men, dat de piloot van de I—A.R.P.A.. nadat de verbinding met het toestel werd verbroken, onder de wolken is' gaan vliegen om te zoeken naar een geschikt noodlandingsterrein, waar hij gunstiger weersomstandigheden zou kun nen afwachten. Waarschijnlijk heeft de pi loot voor zijn landing echter oneffen bodem uitgekozen, zoodat het toestel werd ver nield. Naar voorts uit het officieele commu niqué blijkt, zal de dienst volgens de op gestelde dienstregeling worden voortgezet. Van de reeds vastgestelde route zal niet worden afgeweken; zij is vastgesteld nadat alle piloten en directeuren van de maat schappij „Lati", de Italiaansche Trans- oceanische Luchtlijn, haar herhaaldelijk hebben gevlogen en goedgekeurd. De bestaande dienstregeling komt hierop neer, dat elke week, zoowel van Rio de Ja neiro als van Rome, een toestel zal ver trekken. Men volgt de route van Rome naar Sevilla; van daar naar de Westkust van Afrika, dan naar de Kaap Verdische eilanden en van daar naar Rio de Janeiro. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis g"riveerden de „Buizerd" te Alexandrië en de „Gier" te Singapore. Op de thuisreis landden de „Torenvalk" oe Rangoon en de „Emoe" te Napels. Geniale vliegtuigbouwer DOOR STRIJD NAAR SUCCES. Op 49-jarigen leeftijd is Zaterdag te half negen plaatselijken tijd (circa 14 uur Amsterdamschen tijd) te New- York overleden de bekende Nederland- sche vliegtuigbouwer Anthony Herman Gerard Fokker, in de kliniek waarin hij sedert eenige weken is verpleegd. Fokker, die een groot gedeelte van het jaar in de Vereenigde Staten door bracht, heeft te New-York enkele weken geleden een neus-operatie on dergaan, waarna een infectie optrad. Daarbij deed zich een zeer ernstige complicatie voor, die reeds verschei dene dagen voor zijn leven deed vree zen. Hij had reeds eenige dagen geleden het bewustzijn verloren en is Zaterdag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, kalm overleden. Met Anthony Fokker is stellig een der geniaalste vliegtuigbouwers ter wereld heengegaan, die, al zijn in de laatste jaren andere namen opgekomen, die meer van zich hebben doen spreken dan den laat- sten tijd met hem het geval was, zeker de meest oorspronkelijke was, en die meer dan wie ook het stempel zijner zeer sterke per soonlijkheid op al zijn werk heeft gedrukt. 1 Fokkers jeugd. Anthony Herman Gerard Fokker werd op 6 April 1890 geboren te Kediri in Ne- 1 derlandsch Oost-Indië, waér zijn vader koffieplanter was. Tony was zes jaar toen het gezin repatrieerde en zich in Haarlem vestigde, waar de jonge Fokker gedurende zes jaar de schrik van zijn onderwijzers en gedurende nog een aantal jaren de wan hoop van zijn. H. B. S.-leeraren was. Toen Wilbur Wright naar Frankrijk kwam en meer bijzonderheden over de eerste vliegtuigen bekend werden, kreeg de jonge Fokker het te pakken en in zijn werkplaats op zolder bouwde hij tijden lang niets dan vliegtuigmodellen, terwijl hij zijn vader tevergeefs smeekte, naar Frankrijk te mogen gaan om vliegen te leeren. Deze kans kreeg hij niet, doch wel stemde zijn vader er in toe dat hij de H. B. S. te Haarlem verliet om naar het tech- nicum in Bingen te gaan, dat toenmaals den naam had een technische opleiding te geven, die het dichtst bij de practijk stond. Nauwelijks in Duitschland aangekomen hoorde Fokker, dat er te Salbach bij Mainz een school voor automonteurs was, die een cursus voor vliegtuigbouw had geopend. Door zeer sterk den nadruk te leggen op de autotechniek en te zwijgen over den vliegtuigbouw kreeg Fokker van zijn vader verlof zich als leerling van deze school te laten inschrijven inplaats van naar Bingen te gaan. De leeraren aan de luchtvaartcur sus wisten nauwelijks meer van vliegtuig bouw dan Fokker zelf, die door het bou wen van modellen al een zekere ervaring had. Het voordeel van den cursus was voor hem echter, dat hij er gereedschap leerde gebruiken, en daadwerkelijk meehielp aan het bouwen van een vliegtuig, dat echter rij de eerste vlucht, bestuurd door den in structeur der school, die zooaLs bleek zelf niet kon vliegen, in stukken ging. Dat beteekende het einde van de school, doch Fokker werd door een Duitsch offi cier aan de middelen geholpen om zelf een machine te bouwen. In 1910 kwam dit eer ste toestel gereed volgens een geheel oor spronkelijk denkbeeld. Fokker had geen roer en ailerons aangebracht, doch be stuurde zijn toestel door het veranderen /an den invalshoek der vleugels, terwijl het zwaartepunt zoodanig lag, dat het toe stel een zeer groote dwarsstabiliteit kreeg een systeem waardoor zijn eerste machine stabieler en veiliger vloog dan alle andere toestellen in die' dagen, doch dat hij later verliet, toen hij inzag, dat daardoor, de wendbaarheid uiterst gering was. Belangrijke gebeurtenis te Haarlem. Van 19101914 waren het zeer moeilijke jaren voor Fokker. Hij leerde zichzelf met zijn eigen machine vliegen, haalde zijn bre vet en voorzag voor een deel in de kosten zijner verdere experimenten door het ge ven van vliegdemonstraties. Een moment, dat hem de grootste voldoening schonk, oeleefde hij te Haarlem toen hij daar op Koninginnedag de eerste vliegdemonstratie gaf en werd gehuldigd en toegejuicht in de stad, waar zoo velen nog slechts een paar jaar te voren van meening waren, dat er van hem nooit iets zou terecht komen. Belangrijk was deze gebeurtenis vooral, omdat hij zijn vader moed gaf, hem finan cieel te steunen bij zijn verdere plannen, '•n financieelen steun had Fokker, ondanks zijn groeiende reputatie, nog geruimen tijd noodig. Ook toen in 1914 de oorlog uit brak en hij eindelijk zijn eerste opdrachten voor het Duitsche leger kreeg, want om deze te kunnen uitvoeren moest hij zijn fabriek inrichten, waarvoor veel geld noo dig was, wat hij uit Nederland kreeg. In Schwerin kwam de fabriek tot stand, waar Fokker zijn eerste legervliegtuigen bouwde en daarbij voor het eerst gelaschte buizen voor rompconstructie toepaste, een systeem dat tot in de huidige dagen ka rakteristiek voor de meeste typen Fokker- vliegtuigen is gebleven. Zijn succes definitief gevestigd. Twee belangrijke vondsten vestigden de finitief het succes van Fokker. De eerste v/as het gesynchroniseerde machinegeweer, een denkbeeld dat hij in 48 uur practisch verwezenlijkte, door het afvuren van den mitrailleur te doen geschieden door den motor, waardoor de projectielen «foor de rchroefbaan konden worden geschoten, zon der de schroefbladen te raken. Voor het eerst kon een vliegtuig recht vooruit schie ten en kon de vlieger eenvoudig op zijn doel richten door den neus van zijn toestel daarop te richten. De tweede en in wezen belangrijker uit vinding van Fokker was die van den stij ven, geheel vrij-dragenden vleugel, de „cantilever wing", een houten constructie van binten en leggers, die nog steeds in :.l zijn niet metalen vliegtuigen wordt toe gepast. Toen na den oorlog als gevolg van de be palingen van het verdrag van Versailles Fokker zijn Duitsche fabrieken moest li quideeren, bestond hij de ongelooflijke stoutmoedigheid, een groot aantal machi nes, alsmede bijna den geheelen inventa ris van zijn 'abrieken, die aan de gealli eerden moes .en worden uitgeleverd, onder de oogen van de geallieerden en Duitsche en Nederl. autoriteiten bij treinladin gen tegelijk naar Nederland te smokkelen. Deze goederen vormden het begin van de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek, die hij te Amsterdam oprichtte aan den over kant van het het IJ op het terrein van de juist met zooveel succes gehouden lucht vaarttentoonstelling E. L. T. A., die ge- urganiseerd was door den toenmaligen lui tenant-vlieger A. Plesman, grondlegger van de K. L. M. die Fokker zijn eerste kans gaf als constructeur van verkeersvliegtui gen door hem den bouw van een machine HILLEGOM Pluimvcetentoonstelling. De Hill. Pluimveevereeniging „Streven tot Verbe tering" hield van 23 tot en met 26 dezer een Nationale Tenioonstellling in de ge bouwen van „Copex" aan de Weth. Bal verskade. De officieele opening geschied de Zaterdagmiddag in Café Zomerzorg, De belangstelling was groot. De voorz., de heer J. W. van Schie opent met een welkomswoord, waarna de heer C. Joh. Bakker Jzn. een rede hield. Als 2e spreker trad op de heer W. F. Daudeij, die namens de afd. Lisse een fraaie beker en 7 medailles aanbood. Ver, volgens werd nog gesproken namens dé Noordwestelijken Bond, welke tevens drie eereprijzen aanbood, door „De Eendracht" uit Heemstede, namens Nut en Sport uit Haarlem en namens de Kennemer Pluim veevereeniging. Nadat de voorzitter de sprekers had dank gebracht en nog eens bijzonder had doen uitkomen, dat de secretaris, de heer B. Freijlink, de grootste stuwkracht dezer tentoonstelling was geweest, werd ge zamenlijk een bezoek gebracht aan het tentoonstellingsgebouw. Daar waren niet minder dan 550 nummers of ruim 600 dieren te bewonderen, alle van buitenge wone kwaliteit en gezonden uit allerlei plaatsen van heel het land. Van de talrijke bekroningen vermelden we slechts: afd. groote hoenders: hoogst aantal punten één kleur en één ras: G. Westerlaken; fraaiste trio H. Groen, fraaiste dier dezelfde; afd. krielhoenders: hoogst aantal punten één kleur één ras: A. Heij; fraaiste trio B. Fr ij link; fraaiste dier A. Heij. Bij de konijnen werden de volgende be kroningen behaald: groote rassen fraaiste beest A. Stijnman; middenrassen A. Eike lenboom; fraaiste Hollander konijn L. P. Smeitink; fraaiste 'wergras H. Peters. Voor de fraaiste sierduif: D. H. J. van Rooy en fraaiste postduif J. H. van der Broeke. De tentoonstelling is een bezoek over waard geweest. IJsongeluk. Zaterdagmiddag kwam Mej. de R. op de Nieuwe Beek te vallen op het ijs. Zij werd bij den heer van B. aan de Wilhelminalaan binnengedragen. E.H.B.O. constateerde, dat de rechterarm was gebroken. Nadat deze het eerste ver band gelegd had, werd het meisje naar Dr. Ten Hoopen vervoerd, die overbren ging naar een ziekenhuis gelastte. Ge oren: d. van J. M. Goemans Buschman z. van B. Bruggeman Kloosterman d. van M. A. E. de Groot- Berkhout z. van P. C. de Groot-Paarde- kooper z. van A. R. Brouwer-Ruigrok. Ondertrouwd: W. van Vuren en K. van Tol. Getrouwd: H. C. van Suijlekom en A. E. G. Velthuijs G. J. A. Bersee en R. Kleijn. Overleden: M. W. van den IJssel, echtg. van L. W. van der Weijden vr. 80 j. J. Schildzand m. 47 j. M. M. de Groot, echtg. van B. C. Vos vr. 63 j. C. R. Heemskerk m. 73 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Collecte. Een collecte ten bate der St. Elisabethvereeniging, gehouden tijdens de H.H. Missen op Kerstdag, bracht de mooie som op van ƒ238.71. Geen Kerstmissurprise. Een der gemo- biliseerden, die zijn rijwiel bij de parochie kerk had geplaatst, kwam na den dienst tot de minder aangename gewaarwording, dat de fiets er niet meer stondl Ook geen naamkaartje achtergelaten 1 LISSE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is op Donderdag 28 December 1939, des avc-nds om 7.30 uur in openbare verga dering bijeengeroepen ter behandeling van o.m. de navolgende agendapunten: Vast stelling van eert gewijzigde annuïteit, ver schuldigd door de Woningbouwvereeniginj „Volksbelang"; Verhuur van grond aan ieder der eeren B. Kortekaas en A. L. voor het passagiersvervoer naar Londen, de eerste luchtlijn der K. L. M. op te dra gen. Daarna heeft hij zich in Amerika geves tigd, waar zijn toestellen in licentie ge bouwd werden en waar hij groote belan gen kreeg in de Amerikaansche vliegtui- industrie, die eveneens nieuwe wegen zocht en zich met reuze schreden ontwikkelde. Het geheel metalen vliegtuig deed zijn in trede en Douglas lanceerde zijn DC 2. waar van Fokker de licentie voor Europa kreeg. Zijn Europeesoh bedrijf was echter nog geheel op de houtconstructie ingesteld en het geheel metalen vliegtuig veroverde de wereldmarkt. Juist in het afgeloopen jaar is echter ae groote reconstructie der Nederlandsche vliegtuigenfabriek tot stand gekomen, waar door deze thans beschikt over een volledige outillage voor den bouw van geheel me talen vliegtuigen en juist dezer dagen is °en overeenkomst geteekend tusschen Fok ker en K. L M.. waarbij de Nederlandsche vliegtuigenfabriek opdracht krijgt voor den Houw van een nieuw verkeersvliegtuig, de F 24, waarmee Fokker weer op de markt der verkeersvliegtuigen verschijnt. Gisteren is te New York de crematie ge schied van het stoffelijk overschot van An thony Fokker, waaraan een plechtigheid in zijn woning voorafging, welke door honderd vijftig personen werd bijgewoond. Beugelsdijk; Onbewoonbaarverklaring van de perceelen Derde Poellaan, nos. 63, 65, 67 en 69; Kweekerscredieten voor het jaar 1940; Loonen en wedden van het gemeen te-personeel. Straatverlichting. De straatverlichting dezer gemeente is in den gemeenteraad een veelvuldig punt van bespreking ge weest. Het resultaat is geweest da1 er ten slotte een commissie, bestaande uit de heeren G. Tromp, P. Romijn en L. Boot, is benoemd ter beantwoording van de vraag, of het in het financieele belang der gemeente is, om de geheele straatverlichting der gemeente te electrificeeren, dan wel de bestaande verlichting met gas en electriciteit te hand haven. Alvorens de financieele zijde van dit vraagstuk na te gaan, heeft de commissie onderzocht, welke wijze van verlichting het meest effect sorteert. De conclusie was, dat de lichtsterkte van gas en electriciteit gelijk is. Moeilijker te belichten is de financieele zijde wegens de omstandigheid, dat het gas bedrijf in tegenstelling met de N.V. Eleclri- citeitsbedrijf niet slechts distribueert, doch ook produceert. Aangetoond kan worden, dat het verbruik van electriciteit goedkco- per is dan van gas, zelfs met inbegrip van de kosten van omzetting van de gasstraat- verlichting in een electrische. Zou hiertoe worden overgegaan, dan derft het gasbe drijf echter een afzet van ongeveer 75.000 M3. gas per jaar. Deze verminderde afzet heeft tengevolge, dat de productiekosten van het vorige gas met ongeveer 0.05 per 100 M3. stijgen. Voor de gemeente Lisse be- teekent dit een bedrag van ongeveer 500 per jaar en voor de gemeente Sassenheim ongeveer 250 per jaar. Bovendien derft onze gemeente het winstbedrag op dezen verminderden afzet, hetwelk op ongeveer 800 per jaar geschat kan worden. Worden deze indirecte gevolgen in acht genomen, dan zijn de kosten van de gas- straatverlichting reeds direct voordeeliger dan die met electriciteit. Niet minder be langrijk is daarbij de vraag, welke invloed een stijging van de productiekosten op den bestaanden distributieprijs van het gas heeft. Kon een stijging van den distribu tieprijs in den toekomst het gevolg zijn, dan is niet te overzien, welke gevolgen dit voor den afzet van het gas heeft, doch mochten deze nadeelig zijn, dan zijn zij wederom van invloed op de productiekos ten. De groote beteekenis der gasstraatver- lichting voor het gas productiebedrijf blijkt uit een en ander dan ook ten volle. De commissie heeft zich, omdat o.a. ook in de gemeenten Heemstede en Bever wijk de gasstraatverliehting nog overwe gend is, op de hoogte gesteld van de mo tieven, welke aldaar gelden, om deze ver lichting te handhaven. Dezelfde redenen hebben hiertoe geleid. De commissie is eenstemmig tot dc con clusie gekomen, dat het niet in het belang der gemeente is, om de gasstraatverlieh ting in eene electrische verlichting om te zetten. Het college van Burg. en Weth. kan zich met deze conclusies vereenigen. Loonen en wedden gemeente-personeel. De loonen en wedden van het gemeente- personeel zijn door de sociale commissie voor de samenstelling der gemeente-be- grooting 1940 bezien. Uit het prae-advies blijkt, dat de com missie van oordeel is. dat ekele loonen en wedden herziening behoeven. Zoo is de typist ter secretarie aangesteld op een wedde van 400 per jaar, terwijl voor deze betrekking volgens de salaris regeling een wedde is vastgesteld van 800 tot 1000. Nu blijkt, dat de typist aan de gestelde e'schen voldoet, acht de commis sie het billijk, dat de hem toekomende wed de thans ook wordt uitbetaald. Verder is ter secretarie een tijdelijke werkkracht op arbeidsovereenkomst te werk gesteld tegen een loon van 21 per week, welk loon naar verhouding van diens arbeid behoort te worden verhoogd tot 25 per week. Voor zooveel den controleur der steun- verleening betreft, is een loon vastgesteld van ƒ22 per week. Met inachtneming van den werkkring van dezen functionnaris ware dit loon te verhoogen tot ƒ25 per week, waartegen bij het Departement van Sociale Zaken, hetwelk 50 pet. van dit loon aan de gemeente vergoedt, geen bezwaren bestaan. Ten slotte ^pu de commissie gaarne zien, dat de wedde van den klerk ten kantore van het gasbedrijf, waarvan het maximum 1200 bedraagt, wordt verhoogd met nog 4 periodieke verhoogingen van f 50 per jaar tot een maximum van 1400. Tevens heeft de commissie de vraag overwogen, of wegens de stijging van den levensstandaard tengevolge van de buiten gewone omstandigheden met de bezoldi ging van het gemeente-personeel reeds nu rekening dient te worden gehouden. Ge meend wordt, dat zulks niet het geval is en in deze afgewacht moeten worden de richtlijnen voor de bezoldiging van het rijkspersoneel. Het college van Burg. en Weth. stellen den raad der gemeente voor, om overeen komstig het advies dér commissie van so ciale aangelegenheden te besluiten. Onbewoonbaarverklaringen. Uit een rapport van den gemeente-opzichter blijkt dat de woningen, plaatselijk gemerkt derde Poellaan nos. 63, 65, 67 en 69, eigendom van den heer H. van Tol te Rijnsburg, en bewoond door resp. J. Q. Zwetsloot, J. C. van Dijk, C. Th. Hassing en J. van Dorsten, na onderzoek ongeschikt ter bewoning zijn en niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat kunnen wor den gebracht. Kerstfeest Bond voor Groote Gezinnen. - Vanwege de afd. van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen werd gisternamiddag voor de kinderen der leden het jaarlijksche Kerstfeest gehouden. Wegens de militaire bezetting kon dit feest thans niet in het Bondsgebouw worden gegeven en moest naar een ander lokaal worden uitgezien. Hierin is de commissie, bestaande uit de heeren Zwetsloot, Jonkman en v. Rooyen, tamelijk wel geslaagd bij den heer Jos. v. Riel in het gebouw „De Verecniging" in dc Wagendwarsstraat. Aangezien dit lokaal lang niet zoo com fortabel is als het Bondsgebouw, moest het aantal kinderen, ruim 700 in getal, in twee groepen worden verdeeld. De commissie welke zich uitstekend van haar, lang niee gemakkelijke, taak heeft gekweten, werd in de zaal bijgestaan door eenige jonge dames welke handen vol werk hadden om de verschillende tractaties rond te deelen. De commissie had o.m. de be schikking over 700 appelen, 700 toffee's, 1400 taaipoppen, 700 chocpladefiguren, 700 kauwgummi's enz. Voorts werden enkele leuke films afgedraaid, zoodat dit feest goed bij het jonge luidruchtige volkje in den smaak viel. Voorts beschikte de comm. daardoor door de R.K. Coöperatie, midden standers en enkele notabelen in staat ge steld over 200 p. rijst, 400 K.G. anthraciet, 10 H.L. cokes, 20 p. worst, 10 p. spek, 2 kaasjes, 7 paar pantoffels, 4 pak havermout 44 HL. aardappelen, 4 H.L. wortelen, 10 p. bruine booncn, 100 p. tarwe, kleedingstuk- ken voor kinderen, voor één kind boven dien een geheele uitrusting kleeren, 110 boeken en last not least, 300 K.G. bak- en braadvet, hetwelk door de zeer gewaardeer de medewerking van den chef der R.K. Coöperatie op zeer aannemelijke condities kon worden betrokken. Al deze opgesom de artikelen waren verdeeld als prijzen voor de ouders, zoodat in vele gezinnen een welkome Kerstsurprise binnenkwam. Voor de beter gesitueerden bestonden de prijzen uit meer luxueuze artikelen. Een woord van dank aan alle medewer kenden. Hardrijderij. Onder zeer groote be langstelling werd Zaterdagmiddag op de Lissesche ijsbaan een hardrijderij gehou den voor de arme. gezinnen dezer gemeen te. Deze wedstrijden werden georganiseerd door de Lissesche IJsclub. Ingeschreven hadden 43 deelnemers, w.o. verschillende van de alhier gelegerde militairen. De uitslag was als volgt: 1ste prijs Sietze Hagen 6 en rijder voor C. II. de Wreede; 2de prijs H. Schimmel 4 en rijder voor de wed. Warmerdam; 3de prijs J. Nieuwen- huis 2.50 en rijder voor de familie Wil- lenburg; troostprijzen: P. Beuker, Joh. Arends en W. de Jong. In totaal werd aan de behoeftige gezin nen voor ongeveer 200 aan levensmid delen en brandstoffen uitgekeerd, tevens ontving iedere deelnemer nog als attractie een worst. OEGSTGEEST A. F. KRAAN, t Na een kortstondige ziekte overleed Maandag de heer A. F. Kraan, architect in deze gemeen ie. De heer Kraan bereikte den leeftijd van 62 jaar. Verschillende belangrijke gebouwen ln onze gemeente kwamen onder zijn leiding tot stand. We noemen de openbare lagere school, de Rehoboth-kapel en de Gerefor meerde kerk. De overledene was in ae ge meente een zeer geziene figuur en ver tegenwoordigde de Anti-revolutionaire partij van 19311935 in den gemeente raad. Vrijdag te 12 uur zal op de algem. begraafplaats bij het Groene Kerkje de teraardebestelling plaats hebben. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- meepte vergadert op Vrijdag 29 December des namiddags 7 uur in het gemeentehuis. De agenda bevat o.a. voortzetting van de behandeling van de gemeenlebegrooting voor het dienstjaar 1940. SASSENHEIM „Bloemlust". De Kersttentoonstelling, wel'-e Zaterdag j.l. gesloten is, werd zeer slecht bezocht. Wel een bewijs dat er momenteel geen Lefhebberij is.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7