Laatste berichten Burgerlijke Stand WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bewaar de zachtheid van Uw hu!d wanneer het weer koud en guur is met de huid voedende en huid verfraaicndo l'urol. Doos 30 et. EERSTE PLECHTIGE H. MIS WELEERW. HEER P. PLOUVIER. Den Tweeden Kerstdag, meestentijds nog slechts een flauwe echo van het juoe- len der engelen in de nachtelijke velden van Betniehem, werd dit jaar bijzondere luister bijgezet door de eerste plechtige H. Mis, die de weieerw. heer F. nouvier in de St. Feirus-kerk kwam opdragen. Bij de prille vreugde over 's rieeien ge boorte en wedergeboorte in de harten kwam zien voegen de blijdschap, dat een jonge priester wederom was uitverkoren de Komst van het Kerstkind aan de men- schen te verkondigen. Voorafgegaan door een witte rij van zangers en Koorknapen kwam de jongge- wijae door de „feest-poort" van de sacris tie de kerk binnen, waar zeer velen wa ren bijeengekomen om, mèt dezen pries ter, het gedachtenis-offer op te dragen. Het altaar pronkte en praalde nog in een Kerstglorie van onverstoorde vrede, maar rood waren op dezen dag reeds de liturgische gewaden rood van het bloed, door den eersten martelaar vergoten, rood van het bloed, dat deze Kerstdagen heeft besmeurd. De neomyst werd bij het opdragen van het plechtig offer geassisteerd door den pastoor, den zeereerw. heer Th. M. Beu kers als presbyter assistens, door de wei eerw. heeren J. Deroy, leeraar aan het seminarie „Hageveld" en M. Rozestraten, kapelaan te Noordwijkerhout als diaken en sub-diaken en kapelaan A. Leenders als ceremoniarius. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen de doorl. en hoogw. heeren mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Kathedraal kapittel en mgr. N. L. A. Ammerlaan, vi caris-generaal van het bisdom, de zeer eerw. heeren P. Wijtenburg, rustend De ken van Gouda en Th. de Visser, pastoor in het Aartsbisdom, de weieerw. heer rector L. Beune, de kapelaans der parochie en father G. Gussenhoven. De Schola Cantorum van het Theolo- gicum te Warmond voerde in volmaakt Gregoriaansch de wisselende gezangen uit en het Credo. Door de beide koren mannen en jongens werd onder leiding van den heer A. Devilee gezongen de Missa Pontificalis van Perosi. De jongens hadden Eersten Kerstdag daarmede reeds hun debuut gemaakt, en het was een goed begin; een welluidend koor, dat voortreffelijk samen—klonk met de man nen-stemmen. Het orgel werd besneeld door den directeur-organist, den heer H. A. Rijnbeek. Na het Evangelie heeft de zeereerw. heer J. Deroy een korte feestpreek ge houden. De nredikant had tot tekst geno men I Cor. 2, 12: ..Wij hebben immers met ontvangen den geest der wereld, maar den Geest, die uit God is. ondat wij zou den kennen, wat door God gegeven is. Na herinnerd te hebben aan het tri duüm ter overdenking van het H. Pries terschap dat nog niet zoo lang geleden wprd gehouden in 't bizonder ter voorbe reiding van het jubileum van den Bis schop. zeide spr. dat wij ook thans zijn biipen gekomen tot zulk een overdenking, echter niet om een priester te huldigen met een zoo rijken staat van dienst; wij ziin niet gekomen om den persoon van den priester te huldigen, maar om in hem te eeren. de groote genade, die God hem dezer dagen gaf. Wij zijn gekomen ..opdat wij zouden kennen, wat ons door God gegeven is", ge lijk het tekstwoord zegt. Wij hebben niet ontvangen den geest der wereld. Wij we ten wel hoe de wereld over den priester denkt. Een boek als „Dr. Vlimmen", dat keikelijke instellingen en personen aan valt, vindt in ons land een algemeene ver spreiding een aantijging, waartegen dr. Bender een brochure heeft geschreven, die op ruime schaal zal worden uitge deeld. Doch wij weten, dat op het priester schap de woorden uit de Dageraadsmis van toepassing zijn: „de goedertierenheid en menschelijkheid van God onzen Zalig maker, is verschenen". De priester is een voortzetting van Christus. Hem is een merkteeken ingedrukt, waardoor hij op een heel bizondere wijze is verbonden met Christus. Hij is het „vat van uitverkie zing", waarvan St. Paulus spreekt, door hetwelk God Zijn genaden aan de men- schen uitdeelt. Zóó ver gaat die verbon denheid met Christus, dat de woorden, die de priester bij biecht en consecratie uit spreekt dezelfde zijn als die van den Hoogepriester. Wij zijn dankbaar om de gave van bet Priesterschap, doch als w ij dankbaar zijn om betgeen God ons schonk, dan is er voor den priester zelf een bizondere reden tot dankbaarheid, omdat hij mag zijn het instrument van Christus, om genaden uit te deelen aan de menschen. Daarin ligt iridp..'-^ W "TotP vreugde van het priesterleven. Daarin echter ligt ook voor den priester een bron van voortdurende strijd, zorg en waak zaamheid. WH moeten om dezen reden veel voor de priesters bidden. Blijf trouw, of komt tot de practijk van den Priester-Zaterdag, en sluit het werk en het leven van de^en neomyst op bizondere wijze in deze Za- gebpden e" '-^stervineen in. l>ten wij allen, besloot sur., te zamen dit F Offer oodragen en bidden dat deze priestpr er een mag 7"'n naar het hart van den Hoogenriester: „Tk heb u gesteld om vrucht te dra»en en on^at uw vrucht een bh'ivende vruch. mag zijn". De plechtigheid wrd geëind'^d met een ju?"hend Jubilate Deo" van Smit. De luisterrijke viering van d°zen da*? vond haar bekroning in een plechtig Dank- lof, waarbij de weieerw. heer Plouvier ge assisteerd werd door de weieerw. heeren W Bende. H. Schrama en A. Leenders. In het priesterkoor had o.m. plaats genomen 'de zeereerw. heer P. Juïfermans. EERSTE PLECHTIGE H. MIS WELEERW. HEER C. v. TEYLINGEN. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph droeg gisteren, op den tweeden Kerstdag, des morgens een 10 uur op het prachtig versierde, in Kerst schoonheid stralende altaar de weieerw. heer C. van Teylingen zijn eerste plechtige H. Mis op. De kerk was geheel met ge- loovigen gevuld en het medeleven der parochianen met deze plechtige gebeurte nis uitte zich zelfs in vlag en pauselijke wimpel, die hier en daar uit de huizen staken. Voordat de plechtigheid een aanvang nam, werden neomist en familie aan de pastorie afgehaald door leden van de Graal, Kruisvaart en Verkenners, die daar met hun vlaggen stonden opgesteld. Be geleid door den hoogeerw. Deken werd de neomist en zijn familie de kerk binnen geleid, waar in het middenpad een eere haag van de St. Joseph-groep en de St. Paulus-groep der Verkenners en van leden van de Kruisvaart stond opgesteld, die den eeregroet brachten. Zoo werd de jonge priester naar het altaar geleid, waar hij zijn eerste plechtig Misoffer aan God zou opdragen. Het priesterkoor straalde in een feeste lijk licht van vele kaarsen en in de schoon heid van bloemen en palmen. De neomist werd bij het heilig Misoffer geassisteerd door den hoogeerw. heer Deken A. Homul- le als presbyter assistens den weieerw. Heer L. van Teijlingen, kapelaan te Haar lem, neef van den neomist, als diaken en den weieerw. Heer J. Bouvère, theologant te Warmond als subdiaken. Ceremoniarius was de eerw. heer P. Broxterman, even eens theologant te Warmond. Op het priesterkoor hadden plaats ge nomen de kapelaans der parochie, de wei eerw. heeren P. Verhoofstad, J. Geve, P. Hofstede, de zeereerw. Fatner B. Vlasveld overste te Tilburg en de weieerw. Pater J. Brandenburg, Norbertijn. Het zangkoor van mannen en jongens voerde onder leiding van kapel. E. Paap de 3-stemmige Missa Secunda pontifi calis van Lorenzo Perosi uit. Na het evangelie werd de feestpredicatie gehouden door den eerw. heer L. van Teijlingen, kapelaan te Haarlem, naar aan leiding van de tekst: „De Heer heeft tot mij gezegd: Mijn zoon zijt gij, heden heb ik li voortgebracht" Ps. II. 7. - Wij zyn hier, aldus de gewijde rede naar, om samen met den neomist het H. Offer op dragen. Tot den neomist zegt hy met de gedachte aan het Kerstfeest: „de genade en de goedheid van den Verlosser is aan U verscnenen!" God zeif is mensch geworden. Christus heeft oezit genomen van U. In uwe handen heeft Hij de hoog ste macht neergelegd. De hemel en aarde met elkaar verbinden, dat is de taak van Christus, dat is uw taak. De uitvoering van deze taak zette spr. daarna verder uileen: middelaar tusschen God en de menschen, in uw handen dragend Offeraar en Offerande, semper interpellans pro nobis altijd bezig voor ons ten beste te spreken. In den priester zet God zijn verlossings werk voort. Maar dit herdenkend, overvalt ons een huivering. Wie zal bestijgen des Heeren berg. Slechts hij die rein is van hart en zuiver van handen. En sterk zult gij slechts zijn in de kracht van Christus. In zijn kraent zult gij uitgaan na voor zijn tabernakel de kracht te hebben verkregen. Ten slotte wendde spr. zich tot de Ouders, waarbij hij gewaagde van hun groote voorrecht een zoon te hebben, die priester is, en tot de familieleden, wie hij vroeg te bidden en te offeren voor hun priester. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet, waaronder familieleden en vele parochi anen uit handen van den neomist de H. Communie ontvingen. De plechtigheid werd besloten met het Tantum Ergo van Bruckner en het Jubilate van Orlando Lassus. Des avonds om 7 uur celebreerde de neomist een plechtig Lof, waarvoor hy op dezelfde plechtige wijze als des morgens de kerk werd binnengeleid. Door het mannen- en jongenskoor werd onder leiding van kapelaan Paap o.a. ge zongen: Lauda Sion van Palestrina, o Sa crum convivium van Haller en het Tan tum Ergo van Bruckner, terwijl de plech tigheid besloten werd met het meerstem mige door het koor schoon gezongen Kerstlied: Heilige Engel unter der Palmen. Assistentie verleenden kapelaan A. v. d. oort uit Brielle als subdiaken, kapelaan P. Tweehuizen uit Monster als diaken en de eerw. heer P. Broxterman, theologant te Warmond als ceremoniarius. Met den Deken en de kapelaans der parochie waren Father Vlasveld en Pater Brandenburg wederom op het priester koor aanwezig. Na het Lof werd de neomist op dezelfde plechtige wijze als by binnenkomst uitge leide gedaan. R.K. KLUBO ESPERANTISTA. Hedenavond te 8 uur wordt in het club lokaal, P.K. Koorsteeg 15 een Zamenhof- herdenking gehouden, waarop ook alle oud-leden en andere belangstellende Es perantisten van harte welkom zijn. Het bestuur hoopt, dat velen van deze uitnoodiging gebruik zullen, maben. Er zal op dezen avond declamatie ten gehoore gebracht worden uit de werken van dr. Zamenhof, den auteur van het Esperanto, de wereldhulptaal, welke ook in dezen oorlog weer van onschatbaar nut is. Ook aan gezelligheid zal het niet ontbreken. De volgende bijeenkomst van de club zal wederom, zooals gebruikelijk, over 14 dagen plaats hebben. KON. ONDERSCHEIDING VOOR DR. W. P. JORIS SEN. Bij K. B. van 9 December is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: dr. W. P. Jorissen, hoofdre- dakteur van het „Chemisch Weekblad", lector aan de Leidsche Universiteit. FELLE UITSLAANDE BRAND OP DE HOOGEWOERD. Door krachtig ingrijpen der brandweer spoedig gebluscht Op den Eersten Kerstdag, des morgens te omsireeks kwart voor elf brak in het per ceel Hoogewoerd 70 een felle binnenbrand uit, die spoedig snel om zich heen greep en dan het karakter van een uitslaanden brand kneg. In dit pand is gevestigd de woningin richting van den heer Q. J. Niekerk, die met zijn gezin de bovenverdieping be woond, terwijl op de tweede verdieping de magazijnen gevestigd waren. De heer Niekerk was bij het uitbreken van den brand naar de kerk, zijn vrouw en arie kinderen waren thuis. Omstreeks half elf was mevrouw Niekerk nog in de huiskamer geweest, welke gelegen is op de eerste verdieping en waar bij de Kerst kribbe een kaarsje stond te branden. Tien minuten later werd zij door de overburen gewaarschuwd, dat de huiskamer in brand stond en het bleek haar toen, dat de ge lede kamer reeds in vlammen was ge huld. Zij bracht onmiddellijk haar kinderen bij buren in veiligheid en onderwijl maak te zij brandalarm. De politie-brandweer onder leiding van den heer Couzv rukte dadelijk met twee motorspuiten en den grooten ladderwa gen uit. Bij haar komst op het terrein sloegen (in vlammen uit de bovenverdie ping reeds fel naar buiten. Met drie slan gen op de waterleiding werd met de blus- sching een aanvang gemaakt en één der slangen over den mechanischen ladder aangevoerd, waardoor men de vuurzee zoo dicht mogelijk kon naderen, terwijl d. twee andere slangen me^" vnor het in sluiten van het vuur zorg droegen. Do vlammen namen toen zienderoogen af en na een goed half uur had de brand weer het vuur onder de knie. De beide bovenverdiepingen van het voorhuis lie ten toen echter niet veel meer dan zwart gebrande muren zien. wel een bewijs, dat het vuur ziin werk goed gedaan had. Aan de doortastendheid van de politle-brand- wee- is het dan ook te danken, dat de brar.d geen verdere uitbreiding had gekre gen en dat het achterhuis voor het vuur werd gespaard. De brnedeo ?eWen winkel had even eens geen schade door het vuur opgeloo- pen. maar hi«r werd zeer veel water- scVoHp aangericht. De schade wordt door verzekering ge- riekt. De r.-.oc+ bpt gelegen auto-show room der firma Stallmga werd snned'p na h^J breken van den brand in allerijl ontruimd liet tramverkeer on de Horwwoerd on- de<"vond anderhalf uur stagnatie. De commandant der brandweer, de com*dc«aris van i(oWie a Meyer en hoofdinsnoetour W. w~,rPrs w,-en op bet terrpin ven don ti-ond aanwezig. De nahinee»u;-.<T van den brand nam beslag en eerst te 3 uur kon do dweer met het laatste materiaal inrukken. HET EEUWFEEST DER NED. SPOORWEGEN. Een fuif voor de Leidsche gepensionneerden. Al was het eer. beetje laat, de directie der Ned. Spoorwegen heeft in verband met het 100-jarig bestaan der Spoorwegen ook den gepensionneerden uit Leiden en omgeving Zaterdagmiddag jl„ in het ge bouw „Diligentis", Lange Voorhout, Den Haag, een aangenamen middag aangebo den, waarvoor zooveel belangstelling was, dat er een voorstelling om 1.30 uur en een om half vier moest plaats hebben. Voor den aanvang heette de conferen cier, de heer Alex de Haas, alle gepension neerden met hun dames uit Leiden en om geving namens de directie der Ned. Spoor- kegen hartelijk welkom en het deed hem genoegen, dat zooveel gepensionneerden aan de uitnoodiging van de directie gehoor hadden gegeven, een teeken dat hoewel zij, nu gepensionneerd, belang in het bedrijf blijven stellen. Nadat een documentaire- er. teekenfilm waren vertoond, vergastte de heer de Haas de aanwezigen op eenige toepasselijke liederen, die zeer in den smaak vielen. Dit was vooral het geval met „Het lied van de gepensionneerde spoor wegmannen", tekst en muziek van den heer de Haas, waarvan het refrein werd meegezongen. Daarna werd onder groote belangstelling de hoofdfilm „De Spoorweg- jubileumfilm 18381939'' vertoond. Na afloop werd namens de directie nog en versnapering aangbeoden, zoodat het eeuwfeest voor de Leidsche gepensionneer den niet ongemerkt is voorbij gegaan. Zaterdagavond te omstreeks kwart voor tien uur is de 55-jarige J. W. G., die eenigszins onder den invloed van sterke drank verkeerde, op de Breestraat geval len, tengevolge waarvan hij een schedel- basisfractuur opliep. Door den E.H.D. wer 1 hij naar het Acad. Ziekenhuis ver- voei a. Do 30-jarige H. L. is Zondag in een pand in cie Borneostjraat van de trap ge vallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden de 30-jarige H. H., landarbeider van be roep. in een logement verblijf houdend, verdacht van diefstal van een rijwiel. Hij had getracht het vehikel in Katwijk te verkoopen, doch daar liep hij tegen de lamp. Binnenland VROUW DOOR MINNAAR. DOODGESTOKEN. Dader legt volledige bekentenis af. Hedenmorgen is een liefdestragedie in de Vijzelstraat te Amsterdam geëindigd met den moord op een 23-jarige vrouw. Deze vrouw was als dienstmeisje in be trekking in een zaak in de Vijzelstraat. Reeds langen tijd had zij omgang met een 36-jarige expediteur. Deze omgang schijnt evenwel niet naar wensch te zijn gegaan, want er onistond ruzie tusschen man en vrouw, welke er mee eindigde, dat de vrouw den man niet langer wenschte te ontmoeten. De expediteur voelde zich toch zoozeer aangetrokken tot zijn liefde, dat hij herhaaldelijk pogingen in het werk stelde haar te spreken. Daarbij rijpte bij hem het plan de vrouw van het leven te berooven. Vryciag voor Kerstmis kocht hij op den Zeedijk een dolkmes en hij dreigde de vrouw overhoop te steken, wanneer zij niet spoedig bij hem terugkeerde. Zijn wensch werd evenwel niet opgevolgd en, ten einde zijn plan te volvoeren, postte hij als het wt-re voor de zaak in de Vijzel straat. Zij was natuurlijk bang zich alleen op straat te begeven en meestal ging zij dan ook met de familie bij welke zij werkzaam was. Deze familie was op de hoogte van den gaheelen toestand. Hedenmorgen vroeg bracht de vrouw de vuilnisemmer naar beneden. Zij ging daar na door de winkeldeur naar binnen om achter den winkel eveneens een vuilnis emmer te halen teneinde deze op straat te zetten. Zij vergat de deur achter zich te sluiten en van deze gelegenheid heeft de expediteur, die ook nu weer voor het huis de wacht hield, gebruik gemaakt om ach ter haar binnen te sluipen. Terwijl zij voor over gebogen s4ond om de emmer op te nemen, stak hij haar met het dolkmes in de linkerzijde van haar hals, waardoor waarschijnlijk een slagader is geraakt. Hevig bloedend liep zij naar buiten. Voor het perceel zakte zij levenloos in elkaar. Rechercheur Bon van het bureau Singel, reed toevalligerwijze juist op dat moment in de tram in de Vijzelstraat. Hij sprong onmiddellijk van de tram af. Toen hij Dij het slachtoffer kwam, bleek dat de dader bij de vrouw was blijven staan. Het dolk mes had hij op de vuilnisemmer neerge legd. Zijn eerste woorden waren: „ik heb het gedaan". Mr. de Blécourt heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot werd naar het Binnengasthuis overgebracht en is door de politie in beslag genomen. De dader werd na verhoor, waarbij hy een volledige bekentenis aflegde, inge sloten. NOODLOTTIGE GLADHEID. Jongen door auto overreden en gedood. De 14-jarige fietsjongen Veldhuijs, werk zaam by een groentehandel op den Klei nen Berg te Eindhoven, reed vanmiddag omstreeks kwart voor één de Willemstraat in. Door de gladheid slipte hij met het ge volg, dat hij tusschen de wielen van een passeerende vrachtauto viel. Het achterwiel ging den jongen over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Den autobestuurder treft geen schuld. Het stoffelijk overschot is naar het poli tiebureau overgebracht. AUTO GESLIPT. Vanochtend omstreeks half zes ls op -den Heeschen weg te Oss een auto geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder en zijn echtgencote werden gewond. De heer en mevrouw K. uit Oss kwa men per auto uit Den Bosch. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de wa gen op den Heeschenweg en kwam met volle vaart tegen een bom terecht. De auto werd geheel vernield. Mevrouw K. was ernstig gewond, terwijl haar echt genoot lichte verwondingen opliep. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was ver leend zijn de slachtoffers naar het St. An- na-ziekenhuis in Oss overgebracht. De heer K. kon na eenige ure.n naar zijn woning terugkeeren; mevrouw K. is ter verpleging opgenomen. Zij heeft, naast verschillende ernstige verwondingen, een hersenschud ding opgeloopen. Buitenland LEGERBERICITTEN. PARIJS, 27 December. (A.N.P.) Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: „Gedurende den nacht niets bijzonders te melden". BERLIJN, 27 Dec. (A.N.P.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Afgezien van licht vijandelijk artillerie vuur was het ook op den tweeden Kerst dag rustig aan het front LEIDEN. Ondertrouwd: A. W. v. Abswoude jm. 24 j. en H. J. Fakkel jd. 20 j. W. Paalvast jm. 23 j. en E. C. Stouten jd. 22 j. J. H. Montagne jm 25 j. en H. Sprin ger jd. 23 j. H. Kooreman jm 29 j. en M. Gerhards jd. 29 j. Ph. Wassenaar jm. 23 j. en F. C. Ma rek jd. 21 j. P. Heruer jm. 23 j. en G. v. d. Steen jd. 17 j. Geboren: Jozef z. v. P. Oosterveer en A v. d. Geer. Overleden: F. N. Sollie m. 59 j. W. F. Heyl wed. van W. M. v. Rij kom 67 j. C. v. Fruchten dr. 27 j. P. Pie- kaar wedn. 86 j. DE DOOD VAN DEN COMMANDANT VAN DE „ADMIRAL GRAF SPEE". BUENOS AIRES, 27 December. (A.N.P.) Naar thans wordt vernomen was de vlag, waarop het stoffelijk overschot van kapi tein Langsdorff, den commandant van de „Admiral Graf Spee" werd gevonden, niet de hakenkruisvlag, dcch de oude keizer lijke vlag. De regeering van Argentinië heeft het verzoek van den eersten officier van de „Admiral Graf Spee" om de geïnterneerde bemanning in kazernes onder te brengen verworpen. De mannen zullen over ver schillende landstreken worden verdeeld, waar zij kunnen werken zonder onder mi litaire discipline te staan. Ook heeft de re geering een verzoek van den Duitschen gezant te Montevideo verworpen om de of- "ficieren van het schip toe te staan zich te voegen bij de marine-attaché's van de ver schillende legaties. NOORSCI1 SCHIP GETORPEDEERD. BERGEN. 27 December. (A.N.P.) De be manning van het Noorsche schip „Lappen" heeft medegedeeld, dat het schip bij het krieken van den dag werd getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Alle der tien opvarenden werden gered. Na de eer ste ontploffing heeft de onderzeeër nog minstens drie torpedo's afgevuurd, het schip bleef evenwel no% een uur drijvende. De geredden vertelden verder, dat zij Zondagmiddag een Duitsch vliegtuig had den gezien, dat eenige malen boven het schip kruiste en vervolgens verdween. Het vliegtuig heeft vermoedelijk den on derzeeër gewaarschuwd. Ook deelden zij mede, dat zij tijdens de ontploffing meer nabij de kust nog een schip zagen. Toen zij de Lappen" hadden verlaten, hoorden zij wederom een hevige ontploffing en zagen zij groote steekvlam men naar den hemel opstijgen. Zij veron derstelden, dat het schip, dat zij gezien hadden, tot zinken was gebracht. Er is evenwel geen enkel stuk wrakhout gevon den. Noorsche vliegtuigen hebben vergeefs gezocht. KABINETSCRISIS IN JAPAN OP KOMST? TOKIO, 27 Dec. (A.N.P.) Vertegenwoor digers van de parlementsleden, die een motie van wantrouwen in het kabinet heb ben aangenomen, hebben vanmorgen den minister-president Abe in zijn ambtswo ning opgezocht en hem hun motie overhan digd, waarin de regeering verzocht wordt af te treden. Herinnerend aan de belofte der vyf partijleiders, het kabinet Abe te steunen, zegt de „Niti-Niti", dat de motie van wantrouwen niet alleen tegen het ka binet doch ook tegen de partyleiders ge richt is. Het blad zegt, dat een nieuwe ka binetscrisis vermeden moet worden, vooral nu de regeering maatregelen heeft geno men voor een betere en gelijkmatiger ver deeling van levensmiddelen en brandstof fen. VIBORG GEBOMBARDEERD. KOPENHAGEN, 27 December. (A.N.P.) De bijzondere correspondent van de „Poli- til.en", te Helsinki bericht aan zijn blad, dat op de landengte van Karelië de Russen Viborg hebben beschoten met hun zware geschut. Zij poogden Len grooten spoorweg te vernielen, welke op dertig kilometer van de Mannerheimlinie lcopt. Verscheidene huizen van Viborg staan in brand, er zijn evenwel geen dooden te be treuren. De Russische granaten zijn van slechte kwaliteit, dikwijls ontploffen zij niet. De vliegtuigen worden door het Fin- sche afweergeschut gedwongen op groote hoogte te vliegen. De correspondent voc-gt hieraan toe, dat de bevolking van Viborg is gedaald van 40.000 tot 6000, de rest is geëvacueerd. De Finnen verwachten, dat zij binnenkort de opstellingsplaats van het zware Russische geschut zuilen hebben ontdekt teneinde het tot zwijgen te bregen Verder wordt ge meld, dat de laatste dagen in het hooge Noorden meer dan 4000 Russen zijn ge sneuveld. WISSELNUTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 7 43 Berlijn75.55 Fa rijs 4.21'/4 Brussel 31.381 /2 Zwitserland 42.25 Kopenhagen 86 87l/2 Stockholm4 48 7/.2 Oslo 42.77112 New York1.88r,/lfi

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3