De treinrampen in Duitschland SPORT Wilt U iets weten? RECHTZAKEN WOENSDAG 27 DECEMBER 1939 UE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 m j jiv?MI\CII Bnltenlandsche Berichte* 99 DOODEN BIJ HET SPOORWEG ONGELUK VAN VRIJDAGAVOND. Bij de treiurarap welke zich Vrijdag avond heeft voorgedaan tusschen Martk- dorf en Kluftern op het traject Friedrichs- bafenRadolfzell zijn, naar thans blijkt, 99 personen om het leven gekomen. Het aantal dooden by het ongeluk te Genthin tusschen Berlijn en Maagden burg is constant gebleven. Volgens de laatste definitieve opgave bedraagt dit, zooals reeds werd gemeld, 132 dooden en 109 gewonden. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn in Duitschland zeven spoorwegrampen voorgekomen. Deze ongelukken, voor het meerendeel ontstaan door treinbotsingen, geschiedden: 8 October: Berlijn (station Gesundbrun- nen). Aantal dooden: 20. 12 November: tusschen Langlieben en Rosengrund in Silezië. Aantal dooden 43; gewonden: 60. 19 November: Berlijn (bij Spandau). Aantal dooden: 9; gewonden 20. 26 November: Frankfort (Niederwöll- stadt). Aantal dooden:ll; gewonden 18. 12 December: tusschen Hagen en Wet ter in Westfalen. Aantal dooden: 17; ge wonden: 41. 22 December: Genthin tusschen Branden burg en Maagdenburg. Aantal dooden: 132; gewonden: 109. 22 December: tusschen Freidrichtshafen en Radolfzell (Bodenmeer). Aantal doo den: 52; gewonden: 40. BIJNA 600 DOODEN TIJDENS DE FEESTDAGEN IN DE VER. STATEN. Tydens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten 593 personen om het leven gekomen, waarvan alleen reeds 397 tenge volge van automobielongelukken. AANSLAG OP EEN MUNITIEMAGAZIJN IN IERLAND. Zondagochtend vroeg is te Dublin een vermetele overval gepleegd op het arse naal in Phoenix Park, een van de sterkste opslagplaatsen van munitie in Eire. De aanvallers overmeesterden de militairen, die de wacht hielden en maakten zich met vrachtauto's uit de voeten, waarbij zij een groote hoeveelheid wapens en munitie mede namen. De toegang tot het arsenaal werd gefor ceerd door 'n man, die in militaire uniform was gekleed en die een pakje voor den commandeerenden officier bij zich had. Toen de poort geopend was, hield hij den schildwacht in bedwang. Zijn medeplichti gen snelden naar binnen en overmeester den de wacht. Een parkwachter, die alarm wilde slaan, werd door een schot buiten gevecht ge steld; de man is in critieken toestand op genomen in een ziekenhuis in Dublin. Naar schatting bedroeg het aantal aan vallers tusschen vijftig en honderd. Zij verzamelden zich in alle stilte op een een zame plaats in het park en omsingelden op een afgesproken teeken het arsenaal. Geen van de verdedigingsmaatregelen van het arsenaal konden in werking worden gesteld, aangezien de wacht geen kans kreeg zich te verweren, zelfs kon men de schakelaar, welke de zoeklichten aan steekt, niet omdraaien. STORM IN DE ZWARTE ZEE. Tydens een sneeuwstorm in de Zwarte Zee is het Turksche vrachtschip „Kisilir- mak", dat 3000 ton meet, op de rotsen by Sinope geloopen en gezonken. De uit 20 koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. Vraag: Moet ik mahoniehouten meu belen, die ik moet bewaren, irf de was zet ten, of is het beter, dat ik ze zoo bewaar; de meubelen zijn geheel nieuw. Dit in ver band met de worm, die in meubelen voor komt. Antwoord: Voor zoover wij weten komt in mahoniehout weinig of geen hout worm voor. Het al of niet in de was zetten is hierop van geen invloed. Een afweer middel tegen houtworm is naphtaline. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Concordia". Ondanks alle vooruitzichten voor de sport op de gladde ijzers won ook ditmaal Koning Voeloal het pleit en Cöncordia ont ving HBC 5 en had hieraan de handen vol in een by tijd en wijle vluggen wedstrijd. Al aient hier direct gezega, dat als aüe HBC-elftalien beter speelaen naar gelang ze een lager cijfer dan 5 acnter hun naam hadden. HBC 1 ongetwijleld een praent- ploeg zou moeien zijn. Er zullen eenter wel andere redenen hiervoor zijn. Niette min zal dit HBC-elftal voor velen een struikelblok zijn in deze klas. Na den aan vang staan beide partyen wat onwennig te glyden totdat na een kwartier Concor dia iets los komt en na enkele tevergeef- sche aanvallen benut v. d. Hulst een voor zet ineens (10). HBC speelt een ter in deze periode ook een keurig spelletje en als de Concordia-defensie een oogenbiik loslaat maakt de HBC rechtsbinnen geiyk (11). Daarna moet de Concordia-doel- man nog herhaaldelijk ingrijpen, terwijl ook de lat hem te huip komt. Succes komt aan den anderen kant als een goede voor zet benut wordt (21). Na de rust komt nu het zwakste deel van den wedstrijd, waar slechts eenige opleving komt als HBC door een strafschop gelijk maakt (22) en Concordia begint te knijpen, doch plotseling gaat het bij Concordia als gesmeerd als eerst Peters en daarna v. d. Hulst een voorzet van rechts benutten (42). Het tempo zakt nu weer waardoor HBC aan bod komt en ondanks dat ze er door een hoekschop 43 van maken, komt het einde als de bekende nachtkaars. ZWALUWEN—AMSTERDAM 1—4. De ontmoeting tusschen de Zwaluwen en het Amsterdamsche elftal, tevens bedoeld als af scheids wedstrijd van Wim Anderie- sen, had zeer veel publiek naar het Ajax- terrein getrokken. Naar schatting zagen 17.000 toeschouwers een aardigen, in en kele perioden zelfs heel goeden wedstrijd, welke met 41 door de Amsterdammers gewonnen werd, dank zij een grootere mate van productiviteit. Dat het een afscheidswedstrijd van An- deriesen was, had men ons van te voren verteld, anders hadden wij het heusch niet kunnen ontdekken. Want op het groene veld gebeurde er voor den aanvang niets, ook in de kleedkamer was niets aan de hand en later vernamen wij, dat des avonds aan een maaltijd Anderiesen zou worden uitgeluid, waar hem een ets is overhandigd. Voor minder belangrijke dingen zijn wel eens vóór een ontmoeting toespraken op het terrein gehouaen en geschenken over handigd. Het is opmerkelijk, dat men in de voetbalwereld zoo weinig gevoel voor juiste verhoudingen heeft: Anderiesen, die een goeden wedstrijd speelde, heeft buitenge woon veel voor het Nederl. en ook voor het Amsterdamsche voetbal gedaan, men had dit afscheid voor publiek en spelers wat hartelijker in elkaar moeten zetten. Aan de organisatie ontbrak nog al wat. Een half uur na het aanvangssignaal men was tien minuten te laat begonnen kwamen er nog toeschouwers binnen, zoo lang had meh voor de loketten moeten wachten. En het publiek moest maar raden, wie er in het veld stonden, want van de oorspronkelijke opstelling was niet veel overgebleven. Verschillende militairen moesten verstek laten gaan, b.v. Westphal en Drager, verder was Vente niet versche nen, omdat hy door heet water in het ge zicht gewond was geraakt, een ongeval, dat hem Maandagavond was overkomen. De voorhoede van de Zwaluwen bestond uit Willemse (Gooi), Woudenberg (Stormvo gels), Drok (Spaita), Balvers (V.S.V.) en Sterk (V.S.V.), een vijftal, dat aardig sa menspeelde, doch waaraan elke productivi teit ontbrak. Talrijke kansen werden door Drok c.s. gemist. Aan den anderen kant vlotte het aanvan kelijk ook niet. Hazeweyer van A.F.C. stond midvoor en van Nol rechtsbinnen. Beide spelers wisselden na verloop van tijd van plaats en toen ging het onmiddellijk beter. De Blauw-Wit midvoor profiteerde twee maal van hem geboden kansen en aange zien Bergman voor de rust het eerste doelpunt maakte en Tiggemans de laatste goal voor zijn rekening, kwamen alle vier Amsterdamsche doelpunten van den voet van een Blauw-Witter. Drok was de maker van het Zwaluwen- doelpunt, acht minuten na de hervatting. Het is wel kenmerkend voor de kracht van de stadionclub dat een Amsterdamsche ploeg met zeven Blauw-Witters zoo'n dui delijke zege behaalde op een op papier toch heusch niet zoo zwak zijnd Zwaluwenelftal. Want de verdediging der gasten met van Stokken als besten speler en de midden linie met Paauwe en Poulus als sterke punten, waren van uitstekende hoedanig heid, de zwakte school uitsluitend in de voorhoede, welke het tegen het trio Fer- werda, Caldenhove en Slot niet gemakke lijk had. DE TWEEKAMP EUWE—KERES. De eerste partij van de tweekamp Euwe Keres eindigde Zondag na 31 zetten in re mise. De tweede partii tusschen dr. Euwe en Keres, evenals de eerste een Spaansche, is na 41 zetten in remise geëindigd. Beide meesters hebben thans 1 punt. De derde partij wordt Woensdagavond te Utrecht gespeeld. DE NATIONALE WEDSTRIJD TE NOORDWIJK AAN ZEE. Om ruim 10 uur begon gisteren in het Hotel Café-Restaurant. „Seinpost" van de heeren Gebrs. v. Beelen te Noordwijk a. Zee de reeds door ons aangekondigde één- daagsche wedstrijd, uitgeschreven door het bestuura der Noordwyksche Schaakver- eeniging „Daniël Noteboom". De secretaris van den Leidschen Schaak bond, de heer G. Bosscha, had zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Hadden zich aanvankelijk 61 spelers opge geven, door verschillende omstandigheden waren enkele verhinderd te komen. Er wa ren echter anderen direct en gaarne bereid de opengevallen plaatsen in te nemen; zelfs kon nog een nieuwe groep in de hoofdklasse gevormd worden, zoodat het totaal aantal deelnemers 64 bedroeg, waar van 24 in de hoofdklasse, 16 in de le, 12 in de 2e en eveneens 12 in de 3e klasse. De voorzitter der schaakvereeniging, de heer A. Leenheer, riep allen een hartelijk wei- komt toe, in het bijzonder den veteraan, mr. Oskam, uit Rotterdam, waarna de heer Bosscha enkele regels voor het spel aangaf. Daarom werd de le ronde begonnen, die an 101 uur duurde, vervolgens de 2e ronde van 25 uur en ten slotte de 3e ron de van 69 uur. Het tempo was eenigszins opgevoerd, n.l. tot 36 z. per 1H uur. De afgebroken partyen werden door enkele der sterkste spelers beslist. Na afloop deelde de heer Leenheer met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, bracht in het bijzonder dank aan den heer Bosscha voor de leiding, voorts aan allen, die er aan hadden medegewerkt, dat deze dag zoo bijzonder geslaagd kon ge noemd worden en dus een succes is gewor den voor het bestuur der Noordwijksche Schaakvereeniging „Daniël Noteboom". De volledige uitslag van den wedstrijd luidt als volgt* Hoofdklasse A: B. Turk, Noordwijk, l 1/2 p., I. Zitman, Leiden, 2 p., mr. G. C. A. Oskam, Rotterdam, 21/2 p. en A. Hu- mer, Den Haag, 0 p. le prijs: mr. Oskam, 2e prijs: Zitman Hoofdklasse B: C. P. Spoel, Rotter dam 1/2 pP. de Bruin, Den Haag, 2 1/2 p., A. Barkema, Leiden, 11/2 p. en J. C. Beem te Noordwijk, 11/2 p. le prijs: De Bruin, 2e prijs: Beem, na loting. Hoofdklasse C: J. Koet, Leiden, 1 1/2 p., C. van Genderen, Jutphaas, 1 p., W. F. Schüss, Leiden, 2 1/2 p. en J. Moo- nen, Den Haag, 1 p. le prijs: Schüss, 2e prijs: Koet. Hoofdklasse D. Jacqs. Levie, Den Haag, 1 1/2 p., A. E. J. Modderman, Lei den, 1 p., H. v. d. Linden, Alphen, 2 1/2 p. en D J. Koelhof, Noordwijk, 1 p. le prijs: v. d. Linden, 2e prijs: Levie. Hoofdklasse E: C. Kuilman, Leiden, 2 p., mr. K. Eriks, Noordwijk, 11/2 p., A. W. v. Schayck, Leiden, 2 p., en W. J. Jung- man, Den Haag, 1/2 p. le prijs: Kuilman, 2e prijs: v. Schayck na loting. Hoofdklasse Fi A. Leenheer, Noord wijk, 1 p., L. Westerhof, Den Haag, 2 p., J. Coltof, Noordwijk, 1 p. en M. C. Goud- berg, Waalwijk, 2 p. le prijs: Goudberg, 2e prijs: Westerhof na loting. Eerste'klasse A: H. Hoek, Noord wijk 0 p., A. Sytzema, Boskoop 3 p., P. Barkema, Leiden, 1 p. en W. H. v. d. Geer, Hcofddorp, 2 p. le prijs: Sytzema, 2e pr.: v. d. Geer. Eerste klasse B: P. Kuiper, Leiden, 1 p., J. T. v. d Geer, Hoofddorp, 1 p., J. C. Gast, Den Haag. 3 p. en J- J. Braggaar. Voorschoten, 1 p le prijs: Gast, 2e prijs: Braggaar, na loting. Eerste klasse C: H. H. den Haan. Rotterdam. 1 p., A. G. de Kier, Leiden, 2 p., J. H. Schoonebeek,Uithuizen, 2 p. en Th. P. v. d. Berg, Oegstgeest, 1 p. le prijs: Schoonebeek, 2e prijs: De Kier, na loting. Eerste klasse D: H. Janssen, Leiden, 1 p., R. M. Smits, Oegstgeest, 2 1/2 p., C. Goudberg, Alphen a. d. Rijn 11/2 p. en C. Offringa, Hoofddorp, 1 p. le prijs: Smits, 2e prijs: Goudberg. Tweede klasse A: J. Zwaan, Oegst geest. 2 p., A. Fielmich, Hoofddorp, 11/2 p., M. Schmidt Hernsthausen.Den Haag, 1 1/2 p. en A. Blonk, Leiden, 1 p. le prijs: Zwaan, 2e prijs: Fielmich, na loting. Tweede klasse B: P. v. Ommen, Lei den, 2 p C. v. Renswou, Voorschoten, 2 p., J. Av. d. Velden, Hillegom, 0 p. en J. Paardekooper, Noordwijk, p. le prijs: Paardekooper, 2e prijs: v. *vou, na lo ting. Tweede klasse C: R. P. Offringa, Hoofddorp, 11/2 p., I. Bourgeois, Leiden, 1 p., Jacs. v. d. Poel, Noordwijk, 1 p. en P. J. Wismeyer, Schiedam, 21/2 p. le prijs: Wismeyer, 2e prijs: Offringa. Derde klasse A: W. J. Spaargaren, Boskoop. 2 p.. J. H. de Rooze, Den Haag, 11/2 p.. C. van Veen, Boskoop, 11/2 p. en J. Hcogendam, Noordwijk, 1 p. le prijs* Spaargaren, 2e prijs: v. Veen, na loting. Derde klasse B: C. Leenheer, Noord wijk, 1 p., H. Slegtenhorst, Leiden, 1 p., C. van Veen, Hazerswoude, 3 p. en A. v. Oyen, Boskoop, 1 p. le prijs: v. Veen, 2e prijs: v. Oyen, na loting. Derde klasse C: C. Metselaar, Bos koop, 1/2 p., W. Zitman, Leiden, 1/2 p., M. D. de Neufville, Utrecht, 3 p., W. F. Fetter, Den Haag, 2 p. le prijs: De Neufville, 2e prijs. Fetter. Voorts waren nog enkele extra prijzen uitgeloofd. De extra prijs, een fraaie me daille, uitgeloofd door het bestuur van V.V. V.- te Noordwijk voor den speler, die een correct mat aankondigde in het greotst aantal zetteen, viel ten deel aan den heer H. v. d. Linden, te Alphen a. d. Rijn, die zijn tegenstander een mat aankondigde in 5 zetten, de extra prijs, eveneens een me daille, uitgeloofd door het bestuur van den Leidschen Schaakbond voor de best ge speelde partij, kon op dezen avond niet uit gereikt worden. Daarvoor werden 5 par tijen ingeleverd, die nu nader vergeleken moeten worden, om de mooiste te kunnen aanwijzen. De extra prijs voor de kortste party kon uitgereikt worden aan den heer C. v. Veen te Boskoop, die in 23 zetten van zijn tegen stander won, na loting met de heeren H. H. Midderman te Leiden en A. Leenheer te Noordwijk, die ook in 23 zetten een par tij wonnen. ATHLETIEK DE D. H. C.-KERSTVELDLOOF. Gistermiddag heeft te Delft de tradi- tioneele Kerstveldloop, georganiseerd door D. H. C., plaats gehad. De publieke belangstelling was groot, het aantal deelneemrs echter iets gerin ger dan verleden jaar. Het parcours stelde hooge eischen aan de deelnemers. De uitslagen zijn: A-klasse: 1. J. Meyer (Volewijekers) 17 min. 53.4 sec. 2. A. M. de Rooy (P.P.) 17 min. 59.6 sec. 3. J. Walther (Volewijckers) 18 min. 3.9 scc. 4. J. Sweers (A. A. C.) 5. H Kalkman (Trekvogels). 6. W. Wijn- holts (K. N. A. U. ter Apel). 7. D. Slegt (P.S.V.). B-klasse: 1. G. Dobbelaerè (Marathon) 18 min. 9.8 scc. 2 J. Bruyn (A.A.C.) 18 min. 33.4 sec. 3. K. Lacer (Marathon) 18 min. 50.8 sec. C-k!asse: 1. B. Bouwer (Volewijckers) 13 min. 12.8 sec. 2. J. M. Kloos (P.P.) 13 min. 19 2 sec. Juniores: 1. J. Evers (A. V. '23) 5 min. 31.6 sec. D-klasse: 1. M. Boeket (A. H. C 13. min. 45 sec. Veteranen: 1. I. L. Poelsma (Bav, Fri- sia) 14 min. 35.6 sec. Militairen: 1. K. Aalbers (mariniers) 15 min. 43.6 sec. 2. J. Wentink (mariniers) 15 min. 58.8 sec. DE COMPETITIE TUSSCHEN NEDER- LANDSCHE EN BELGISCHE PLOEGEN. Deze dagen werd te Brussel in een ver gadering van de Belgische IJshockey Liga medegedeeld, dat de reismoeilijkheden van Belgische spelers door de medewerking van c?e autoriteiten uit den weg zijn geruimd. De internationale wedstrijden krijgen hier door een veiligen basis en binnenkort zal het wédstrijdrooster kunnen worden opge steld. Vandaag speelt Antwerpen (Brabo) op de Amsterdamsche kunstijsbaan tegen de Amstedamsche IJshockey Club. Dit is de derde wedstrijd van Amsterdam in de com petitie NederlandBelgië. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Onder groote belangstelling van dona teurs en leden werd Zondag de traditio- neele Kerstrit gehouden op de rollen. Voor de attractie was er een kncbelrit van ge maakt, zoodat het geluk in deze ritten ook nog een woordje meesprak. Er werd 2 maal 2 K.M. gereden, n.l. op de blauwe en op de roode rol en deze tijden samenge teld, minus de seconden, die men op zijn kaart getrokken had, beslisten over den prijs De animo onder de renners was niet groot. Er zijn renners, die van meening zijn, dat, wanneer ze een enkele maal op de rollen zitten, dit heel slecht voor hun vcrm zou zijn, hetgeen niet juist gezien is. R. Riethoven werd le in een tijd van 1.551/5; 2. werd Segaar in een tijd van 1.54 2/5, 3. J. Laven in 1.55 1/5, 4. F. Boske, tevens le van de B-klasse in 2.54 4/5, 5. F. Sleyser in 2.6 1/5, 6. Alb. Lodewijks, die evenmin als J. de Boer tijdens hun dienst tijd maar iets aan wielrennen hadden ge daan. in 2.8 2/5, 7. F. van den Berg in 2.10 4/5, 8. Jan de Boer in 2.13 3/5, terwijl M. Herreur de rij sloot met een tijd van 2.20 2/5. Met een toepasselijk woord van den voorzitter werden de prijzen uitgereikt, en waar er in dezen rit geen nieten waren, kon iedereen tevreden huiswaarts keeren. De heer P. Hitzbergen schonk een paar pedalen als premie voor den snelsten tijd, welke.door R. Riethoven in de wacht werd gesleept. Haagsche Politierechter De schoonzoon kwam op bezoek. Een meneer uit Leiden had ruzie met zijn vrouw gekregen en tydens deze on- eenigheid had de vrouw hem verkondigd, dat hij een bruut enz. was en dat zij naar haar moeder terug ging. Manlief had zijn zegen aan dit besluit gegeven en, of zijn vrouw het nu al gemeend had of niet, na des mans onverschillheid was zij gegaan. Manlief was blijkbaar van het standpunt uitgegaan: „zij komt toch wel weer terug". Maar toen hij 's avonds van zijn werk thuis kwam kon hij niet in het huis, omdat zijn vrouw niet alieen niet teruggekomen was maar tevens in het bezit was van den huissleutel. Het was dus voor onzen vriend een vernedering toen hij besloot om naar het huis van zijn schoonouders te gaan om, mocht hij zyn vrouw al niet kunnen overreden om mee terug te gaan, hy toch den huissleutel zou krijgen. Hij belde heel behoorlijk by de aan getrouwde ouders aan, maar, wat er al ge beurde: open gedaan werd er niet. Dus nogmaals gebeld met hetzelfde resultaat; alleen thans met die bijkomstigheid, dat hij het hoofd van zyn schoonmama voor een der ramen meende te zien. En dit hoofd had op onzen vriend dezelfde uit werking als e® roode lap op een stier. Aangezien het bellen geen indruk ver mocht te maken had hij op een andere ma nier geprobeerd zich toegang te verschaf fen. Hy wist, dat de slaapkamer van zyn schoonouders voorzien was van een raam, dat gemakkelijk open ging en daarom ging hy daar zijn geluk maar eens beproeven. Het raam werd volgens de regelen der kunst omhoog geschoven en juist bevond onze vriend zich half binnenshuis half er buiten, of schoonpapa arirveerde in zijn slaapvertrek, overzag den toestand met een veldheersblik en probeerde den reeds half zinnenzijnden schoonzoon er uit te werken, welke bezigheid niet ongestoord plaats vond, want voor schoonpapa bij het raam was had hij al een stuk inventaris van zyn ameublement, zijnde een kope ren bloempot, tegen zijn hoofd te pakken. Op het moordgebrul van papa kwamen versterkingen aangerukt, zijnde mama en een harer dochters. Met vereende krachten probeerde men den inmiddels binnen ge komen schoonzoon denzelfden weg te doen terug gaan. Deze voelde niets voor den weg terug en verzette zich met alle kracht. Tegen de geheel familie kon hij echter niet op. Wel werden er harde klappen uitge deeld en ontvangen, maar het uiteindelijk resultaat was toch maar, dat hij weer door het raam terug werd gewerkt. De „uitge worpen" schoonzoon, in dubbele beteeke- nis. was een slecht verliezer, want terwijl de overwinnaars bezig waren eikaars won den te bewonderen en te verzorgen hoor den zij plotseling glasgerinkel, hetgeen de ruite van de slaapkamer bleek te zijn. Weer toog men op onderzoek uit en het bleek, dat de verliezende schoonzoon een groote steen door het glaswerk had geworpen. Tijdens het getuigenverhoor voor den politierechter botsten de meeningen nogal eens tegen elkaar. Verdachte meende, dat zijn schoonouders zich te veel met zijn huwelijk hadden bemoeid, terwijl deze op hun beurt verkondigden, dat htm dochter slecht werd behandeld. De Officier vond deze gepleegde huis vredebreuk, vernieling en mishandeling door verdachte hoogst ernstig en eischte drie weken gevangenisstraf, waarmede de Politierechter het eens was, zoodat het von nis conform werd. Zulken zijn er nog. Toen een pensionhouder uit Leiden bij den politierechter binnenstapte, begon hij met te verklaren, dat hij op dien dag, dat al die narigheid gebeurd was, drie biertjes en drie borrels gedronken had, maar dat hij daar absoluut niet dronken van was geweest, ja zelfs niet eens onder den invloed. Het was zijn dagelijksche hoeveelheid zonder meer. Wat er dan wel gebeurd was? Wel op zekeren avond was hij tegen het midder nachtelijk uur thuis gekomen na zijn da- gelijksch ransoen genoten te hebben. Zijn vrouw had daar iets van gezegd en wel, dat dat „zuipen" maar eens uit moest zyn, waarmede meneer het niet eens was, om dat men deze kleinigheid geen „zuipen" mocht noemen. Mevrouw was het weder woord niet schuldig gebleven en na het bekgevecht was men begonnen met hand tastelijkheden. Mevrouw was de verlie zende partij en hief een Indianengehuil aan door welk gehuil de dienstbode wak ker was geworden. In nachtgewaad was zij tusschen de vechtenden ingeschoven, maar aangezien meneer niet op scheidsrechter lijke beslissingen gesteld was, was hij de dienstbode ook maar eventjes te lijf ge gaan, hetgeen gezien de schamele klee ding een pijnlijke geschiedenis was gewor den. Zoo had meneer des dienstbodes adem halingsorganen tijdelijk geblokkeerd en haar eenige klappen in haar gelaat gege ven. Daarna had hij de- dienstmaagd ge last de kamer te verlaten, want anders zou er een moord geschieden. Mevrouw gelast te evenwel aan haar gedienstige, dat zij blijven moest, want op haar beurt was zy bang vermoord te worden. Er was een com promis gesloten: de dienstmaagd zou weer gaan slapen en meneer en mevrouw zou den het geschil bijleggen en ook gaan rusten. De dienstmaagd was evenwel pas ver trokken of de echtelieden gingen elkaar weer te lijf en dat er harde klappen geval len waren bleek wel uit de getuigenis der dame en haar dienstbode. Alles was echter weer bijgelegd en de vrouw deed thans zelfs een goed woordje voor haar echtgenoot. De smeekbede klonk zoo ootmoedig, dat de Officier mededeelde, dat hij den oor- spronkelijken eisch, een gevangenisstraf voor ditmaal nog om wilde zetten in drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en als waarschu wing een onvoorwaardelijke geldboete van 100 subs. 50 dagen. De meneer vond dat veel te veel en zei- de in hooger beroep te zullen gaan als het vonnis zoo zou worden, hetgeen de Politie rechter onbegrijpelijk vond na zulk een elementen eisch voor zulke ernstige mis handelingen. Trots alle tegensputteringen van ver dachte werd het vonnis conform den eisch. POGING OM ZIJN VROUW TE LATEN VERDRINKEN? De rechtbank te Haarlem heeft geen ter men gevonden de voorloopige hechtenis van den Zaandaamschen monteur D„ die op 12 Juni gearresteerd werd onder verden king zijn vrouw bij een kanotocht te heb ben willen verdrinken, opnieuw met 30 dagen te verlengen. De man is dezer dagen op vrije voeten gesteld. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 14 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32. maar 64 meter I

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10