De „Columbus" brengt zich tot zinken Met CucfMammen en tatpeda'ó worden de schepen tot zinken gebracht Zeekasteel lag twee maanden in Vera Cruz De strijd der Finnen In dagen van volkvershuizing Clpgevangen dam Stiitucfien twpxdajag&i WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWFFnp PI »n - Pnr. R Vele trellers als slachtoffer „TWEE U-BOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT". De Fransche marinestaf deelt mede, dat vaartuigen der Fransche marine twee Duitsche U-booten tot zinken hebben ge bracht. Een dezer duikbooten is vernie tigd door de „Sirocco". Het Britsche s.s. „City of Kobe" (4373 ton) is in de Noordzee tot zinken ge bracht. Men gelooft, dat het vaartuig is getorpedeerd. Achttien leden der beman ning zijn in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gekomen. Men weet nog niet, hoeveel leden der bemanning, meerendeels kleurlingen, vermist worden. De overlevenden hebben verhaald, hoe zij twee dagen, voordat het schip tot li ken werd gebracht, werden aangevallen door Duitsche vliegtuigen. Eenige bommen vielen rondom het vaartuig. Ook werd vanuit de vliegtuigen naar het dek ge schoten. In de laatste dagen van de vorige week is het Noorsche schip „Glitrefjell" tot zin ken gebracht. De kapitein en vier matro zen zijn omgekomen, zeven andere opva renden werden gewond. Dertien overle venden, waaronder de gewonden, zijn in een haven van Oost-Schotland aan land gezet. Men veronderstelt, dat drie man zijn gedood door de ontploffing en dat twee zijn verdronken. Hoewel geen onderzeeër is gezien, ge looft men toch, dat het schip getorpedeerd werd. Het Deensche stoomschip „Hogo", dat van Zweden in ballast varende op weg was naar Schotland, is nabij de Schotsche kust op een mijn geloopen. Van de uit 17 kop pen bestaande bemanning, zijn eenigen ge red door een Britschen treiler. Het lot van de anderen is onbekend. Een aantal overlevenden van het Deen sche s.s. „Jytte" groot 1877 ton, is gis teren door een ander Deensch stoomschip in een haven aan de Noordoostkust van Engeland aan land gezet. Een man is in het ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat de „Jytte" op de Noordzee is gezon ken. De gezagvoerder en 22 leden der beman ning van het Grieksche stoomschip „Ger- maine", dat Vrijdag door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, zijn aan gekomen in een haven aan de Engelsche Westkust. De bemanning vertelde, dat de „Germaine" in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot was aangehou den. De duikbootkapitein gaf den gezag voerder van de „Germaine" bevel de scheepspapieren aan boord van de duik boot te brengen. De gezagvoerder slaagde er niet in, den duikbootkapitein ervan te overtuigen, dat zijn lading bestemd was voor een neutrale haven. Hij kreeg bevel met de bemanning het schip te verlaten, dat vervolgens met kanonvuur tot zinken werd gebracht. EEN BALANS. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben de Duitschers thans 23 passagiers- en vrachtschepen tot zinken gebracht. De geheele tonnage van de op deze wijze ver loren schepen bedraagt 139.407 ton, daar enboven werden 19 schepen met een ton nage van 88.218 ton door de geallieerde vlootstrijdkrachten buitgemaakt. LUCHTAANVALLEN BOVEN DE NOORDZEE. Verscheidene schepen, die gisteren in Schotsche havens zijn binnengeloopen, brengen berichten mee over verdere ge vallen van het laatste Duitsche offensief tegen de scheepvaart met bommen en ma chine-geweervuur uit vliegtuigen. De treiler „Etruria" uit Grimsby is in geha- venden toestand de haven ingesleept. Drie opvarenden waren gedood door bommen, die het vooronder vernielden, een vierde man was gewond. De treiler „Caribineer" heeft de opva renden van den treiler „Active" uit Aber deen binnengebracht, die door een bom tot zinken was gebracht. Eén lid der beman ning wordt vermist. Een opvarende van de „Etruria" vertelde, dat vijftien bommen neergeworpen waren, terwijl het schip ook onder machinegeweervuur was genomen. De schipper van de „Active" zeide, dat zeven bommen hun doel misten, en dat toen een luchttorpedo onder het schip tot ontploffing kwam, terwijl de bemanning bezig was te trachten een boot uit te zet ten. De overlevenden dobberden vier uur in de boot rond voor zij gered werden. Een treiler uit Granton, de „Zealous", is door Duitsche vliegtuigen tot zinken ge bracht en de bemanning is, na dertien uur in een open boot te hebben doorgebracht, in een Oost-Schotsche haven aangekomen. De treiler „Astors" is veilig teruggekeerd. De op dit schip gerichte bommen misten hun doel. De treiler „Ocean View" is met lichte schade binnengeloopen. Niemand van de bemanning was gewond. Ronddrijvende piloten gered. Een treiler der Britsche marine heeft gisteren vier Britsche vliegers aan land gezet in een haven aan de Noordoostkust. De vliegers waren in een opvouwbare boot drijvende gevonden. Er verluidt, dat zij hebben deelgenomen aan den luchtslag boven Helgoland en dat hun toestel moest neerstrijken wegens benzinetekort. Verscheidene Duitsche vliegers, die bo ven zee waren neergehaald, konden ge red worden doordat z(j beschikten over rubberbooten. Een zeker aantal hunner is opgepikt, na verscheidene uren op zee te hebben rondgezwalkt. Andere zijn op de Engelsche kust aangedreven. DRIJVENDE BALLON-VERSPERRINGEN De luchtvaartmedewerkers, van de En gelsche kranten deelen mede, dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van ballon- BEMANNING GERED. Associated Press meldt uit Norfolk (Virginië), dat het Duitsche vrachtschip „Columbus" (32.565 ton) zichzelf tot zin ken heeft gebracht. Dat gebeurde op 300 mijl ten Noord-Oos ten van Kaap Henry om 22 uur 09 G.M.T. (22 uur 29 Amsterd. tijd). De Amerikaansche kruiser „Tuscaloosa" deelde mede in de buurt te zijn om de be manning hulp te verleenen. De „Tuscaloosa" heeft nader draadloos meedgedeeld op weg te zijn naar New York. Er zijn 579 geredden van de „Co lumbus". Twee stokers worden vermist. De Amerikaansche radio heeft een waar schuwing gericht tot de scheepvaart, dat de „Columbus" en 22 van haar reddingbooten, welke drijvende zijn, een bedreiging vor men voor de scheepvaart. De positie van het wrak is ongeveer 500 wijl West-Zuid-West van New-York. Omtrent den ondergang van de Duitsche mailboot „Columbus" heeft adrimaal Ha rold Stark de volgende verklaring afge legd: „De Amerikaansche kruiser „Tuscaloo sa" vond de „Columbus" in zinkenden toe stand in de nabijheid van 'n Britschen tor pedoboot jager. Voor zoover ons bekend is, heeft geen actie plaats gehad, die de neu traliteit schendt." President Roosevelt heeft aan den krui ser „Tuscaloosa" opdracht gegeven de ge redden van de „Columbus" op het Ellis- Island (New York) aan land te zetten. Men kent nog niet de identiteit van het Brit sche oorlogsschip, dat het Duitsche schip heeft gepraaid. In de kringen van het Witte Huis ver bergt men niet tevredenheid over het op treden der Britsche marine, welke op deze wijze in feit voor den eerste keer het be staan heeft erkend der door de conferen tie van Panama vastgestelde zone. Men kent nog niet de motieven, welke de „Columbus" er toa hebben gebracht zichzelf tot zinken te brengen. DE BEMANNING VERVEELDE ZICH. Toen de oorlog uitbrak, zochten uiter aard de Duitsche handelsschepen op de wereldzeeën een toevlucht in de dichtstbij zijnde neutrale haven, ten einde niet in handen van de Engelschen of Franschen te vallen, aldus schrijft de „Telegraaf". En voor zoover zij zich reeds in zulk een ha ven bevonden, bléven zij daar. Tot die schepen behoorde ook de „Columbus" van den Norddeutschen Llod, een van de groot ste booten der Duitsche handelsmarine. Mocht men aanvankelijk in het onzekere verkeerd hebben omtrent haar verblijf plaats, op 3 October bracht een mededee- versperringen, welke zijn gemonteerd op schuiten. Het doel van deze drijvende versperrin gen is het leggen van mijnen door vlieg tuigen te beletten. Deze versperringen liggen in de rivier monden en kunnen snel verplaatst wro- den. Door deze versperringen is het zeer moeilijk met vliegtuigen mijnen te leggen, aangezien van groote hoogte de mijnen niet juist geplaatst kunnen worden. DE OPPERSTE OORLOGSRAAD BIJEEN. De Opperste Oorlogsraad der Geallieer den is gistermorgen in het minister-presi dium te Parijs bijeengekomen. FRANSCH AVONDLEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Duidelijke activiteit van de met elkander in contact zijnde ele menten in den loop van den dag. 439 ling van Churchill in het Lagerhuis dien aangaande klaarheid: de „Cdlumbus", zoo zeide hij, bevindt zich in de Mexicaansche haven Vera Cruz. Naarmate de oorlogvoering ter zee steeds intensiever werd, nam de belangstelling toe voor de Duitsche handelsschepen in neutrale havens. Immers, toen zich ook Duitsche oorlogsbodems op de oceanen ble ken te bevinden, achtte men het zeer waar schijnlijk, dat deze pogingen in het werk zouden stellen om zich door de handels schepen te laten ravitailleeren, zoowel wat levensmiddelen als vooral ook wat brand stof betreft. Half November zag het er niet naar uit of de „Columbus" ook tot de schepen zou gaan behooren, die, hetzij in dienst van de oorlogsmarine, hetzij in een poging om door een stoutmoedigen tocht (zooals die van de „Bremen") het vaderland te be reiken zouden uitvaren. Van de „Colum bus" kwamen alleen verhalen over moei lijkheden aan boord. Zes dagen geleden kwam een definitief bericht: de „Columbus" had vergunning gekregen naar Oslo te vertrekken,^even als de „Arauca", een kleiner Duitsch schip, dat eveneens te Vera Cruz lag, de reis naar New Orleans mocht ondernemen. Dienzelfden dag koos de „Columbus met brandstof en levensmiddelen voor vijf tig dagen aan boord, het ruime sop. Het tijdstip leek niet slecht gekozen, immers de aandacht der Britsche marine in het Westelijk deel van den Atlantischen Oceaan scheen geheel geconcentreerd te zijn op de „Graf Spee", die juist den dag te voren met drie Britsche kruisers slaags was geraakt voor de monding van den Rio de la Plata. Maar niettemin: dat vertrek uit Vera Cruz zou het lot van de „Columbus" be zegelen. Reeds gisteren kwam het bericht, dat twee Britsche torpedoboot jagers op de loer lagen om het Duitsche zeekasteel op te vangen. Men vernam ook, dat de Ameri kaansche neutraliteitspatrouille een oog in het zeil hield om te beletten, dat zich in de Amerikaansche wateren ongeoorloofde manoeuvres zouden voordoen. En thans is de beslissing gevallen. De Britten hebben de „Columbus" opgevangen, en de gezag voerder van het Duitsche schip heeft het voorbeeld van zijn collega's gevolgd: op nieuw rust een koopvaardijschip het grootste in de reeks, op den zeebodem. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de Klasse, 3de Lijst Trekking van Woensdag 20 December 1939 Hooge Prijzen 25.000.— 5269 1000.— 15110 200.— 3931 100.— 2625 19435 PTÜzen van 45.— 1033 1137 1902 1924 2029 2100 2435 2588 2650 2698 3470 3529 4083 4271 4292 4858 4891 4909 5291 5295 5649 5764 5786 6009 6730 6759 6853 7017 7365 7660 8471 8472 8871 9276 9294 9455 9930 10097 10697 11263 11464 11857 13096 13254 13684 13860 14422 14896 15582 15625 15766 15823 15923 16127 17294 17463 17522 17983 18088 18097 18450 18678 18689 19077 19139 19325 20116 20175 20336 20631 21685 21702 Verbeter. 3e Klasse, 2e lijst: 4945 Helder weer lokte tot bomaanvallen SOVJET-SLAGSCHIP IN DEN GROND GEBOORD? Volgens bericht uit Helsinki hebben de Finsche kustbatterijen te Kaivisto op de Karelische landengte, het 30.000 ton groote Sovjet-Russische slagschip „Oktiabrskaa Revolutia" (de October- revolutie) tot zinken gebracht. Het hier bedoelde schip is een erfstuk van de Keizerlijke Russische Vloot, waar voor het in het jaar 1911 in dienst werd gesteld onder den naam „Gan- gut". RUSSISCHE LUCHTAANVALLEN. Voor het eerst sinds eenige weken héb ben de Russen gisteren weer op groote schaal luchtaanvallen op een aantal Fin sche steden ondernomen. Groote eskaders versohenen tegen den middag b(j helder weer, zooals gemeld, boven Helsinki en Viborg (Vüpuri). Verder werden raids on dernomen op het industrie-centrum Tam pere en op de havenplaatsen Hangö en Abo. De grootste schade schijnt te zijn toege bracht aan Abo. Volgens United Press zei den men des avonds in officieele kringen te Helsinki, dat de stad in brand stond. Abo is bijna geheel uit hout opgetrok ken, en heeft in den loop van haar geschie denis reeds verschillende malen in brand gestaan, het laatst in 1827. Abo heeft een bevolking van 80.000 zielen. Te Helsinki heeft één bom vier huizen geraakt, die ten gevolge daarvan in brand zijn gevlogen. Door de droge koude be staat de mogelijkheid, dat de brand om zich heen zal grijpen. Officieel werd ver klaard, dat bij de aanvallen van gisteren, in en bij Helsinki, 32 bommen werden af geworpen. Zij hadden groote explosieve kracht, zoodat op sommige plaatsen gra naattrechters gevormd werden van 7.50 meter doorsnee en 3.50 meter diepte. De luchthaven van Helsinki werd echter niet geraakt. Op verschillende plaatsen bij Helsinki heeft men, naar Havas thans bevestigt, ge constateerd, dat Sovjet-parachutisten om laag zijn gesprongen. Nadere bijzonderhe den daarover ontbreken echter. FINSCH LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht over de gevech ten van Maandag luidt als volgt: Te land: Op de Karelische landgente, heeft de vijand gisteren in verscheidene sectoren met sterke strijdkrachten aange vallen. Na een artillerievoorbereiding, die de felste was, welke tot dusverre is voor gekomen, volgden den geheelen dag zware aanvallen. Des avonds waren echter alle pogingen van den vijand om vasten voet te krijgen in de Finsche stellingen afge slagen. De voornaamste aanval werd inge zet tusschen Muolajarvi en KaukjarvL De vijand leed zware verliezen. Talrijke tanks werden vernield. Aan het oostelijke front werden de aan vallen tusschen Koirinoja en Syskyjarvi afgeslagen. Ons succesvolle offensief aan den Agijarvi maakt verdere vorderingen, Er werden talrijke krijgsgevangenen ge maakt, terwijl ons een aanzienlijke oor logsbuit in handen viel. In de overige sec toren van het front geen gebeurtenissen van belang. Ter zee en aan de kust: Onze kustbat terijen op Koivisto waren gisteren gewik keld in levendige gevechten met de vijan delijke vloot en met vijandelijke lucht strijdkrachten. Vijandelijke torpedoboot- jagers en vliegtuigen bombardeerden eveneens zekere andere eilanden. In de lucht: De vijandelijke luchtstrijd krachten waren gisteren vooral in Oost en Zuidwest-Finland actief. Talrijke bom men werden neergeworpen. Het werpen van bommen en het vijandelijke machine geweervuur hebben echter weinig schade aangericht. De eigen luchtstrijdkrachten traden eveneens op en voerden talrijke verkenningsvluchten uit. Er werd een reeks succesvolle bombardements- en ma chinegeweervuur-aanvallen uitgevoerd op vijandelijke marschcolones, ravitaillee- ringscolonnes kampementen aan deze en geene zijnde van de grens. Onze vliegtui gen en luchtafweerbatterijen schoten vier vijandelijke toestellen neer. Het is moge lijk, dat dit aantal nog stijgt. NOG STEEDS HEVIGE GEVECHTEN IN NOORD LAPLAND. Uit Helsinki wordt gemeld: Er worden nog steeds hevige gevechten geleverd in het uiterste Noorden van Lapland. De Rus sische troepen hebben zware verliezen ge leden in het door de Finsche verdediging zoo zorgvuldig gereed gemaakte terrein. Rekening houdende met de belangrijkheid der Russische effectieven hebben de Fin nen zich teruggetrokken op de Noordelijke Mannerheimlinie. Ronaviemi, de hoofd stad van Lapland en zetel van het hoofd kwartier van generaal Villenius, schijnt bedreigd te worden door Russische aan vallen uit Noord en Oost. Toch wordt aan Finsche zijde alles in het werk gesteld om den Russischen op- marsch te beperken en men heeft den in druk, dat de Finnen in dezen sector nog belangrijker reserve in den strijd kunnen werpen. De Russische tactiek beoogt op alle punten tegelijk druk uit te oefenen en daarmede de vrijheid van beweging van het Finsche leger te verminderen. De afloop van den strijd zal afhangen van de reserves, welke de Finnen op de het meest bedreigde punten zullen kunnen inzetten en van de hulp van het buitenland. Uit de oor logs-zóne. Zoo weinig in den eersten tijd van den oorlog vernomen kon worden over den stroom van de gèëvacueerden, die uit de zóne van den Westwal in allerijl wegge voerd moesten worden, des te meer ont dekt men thans hun aanwezigheid in vele Duitsche gebieden, aldus meldt het Duit sche Nieuwsbureau. Deze duizenden men- schen uit de Pfalz, uit Baden en van de Saar, voor het meerendeel oudere mannen en vrouwen, kinderen en jonge meisjes, zijn over het Rijk verdeeld. Velen hunner werken reeds weer in hun nieuwe woon plaatsen. Men heeft de gezinnen niet ge meenschappelijk op een gelijke plaats on dergebracht. Dat kon niet, omdat op den duur ieder valide man het best in zijn eigen beroep te werk kan worden gesteld. En zoo zijn de boeren op hun hofstede ge bleven. Zij hebben, terwijl de militaire colonnes langs trokken, dé oogst binnen gebracht en de akkers onder het bereik van het vuur der Fransche artillerie be werkt. Daar zij daarbij niet gestoord wer den, hebben velen hunner hun vrouwen geschreven naar huis te komen. Hier en daar is dat gebeurd. Anders ziet de zaak er uit in de steden, die verlaten werden. Daar bleven inderdaad alleen de openbare bedrijven aan het werk en leveren gas, water en licht. De geëvacueerden, die slechts een paar bundels of koffers bij hun vertrek meenamen, hadden spoedig kleeren, schoenen, linnengoed en vele an dere zaken noodig. Deze dingen zijn in Duitschland nog slechts op kaarten te koopen. Zij moesten dus uit de oude woonplaatsen gehaald worden, hetgeen inderdaad mogelijk was. Deze bijzonder heid toont, dat ondanks de snelheid van de ontruiming, de operatiegebieden niet hals over kop verlaten zijn. Iedere huis houding had haar waardevolle dingen, zooals ondergoed, kleeren, tafelzilver enz. weggesloten en had bij het vertrek de van kaartjes voorziene sleutels voor de kasten en laden benevens de huis- erf kamer sleutels ter hand gesteld aan een orde dienst., En zoo begaf zich een deel van de geëvacueerden op een bepaalden dag haar huis terug. Op het station van Kehl bijv. werden zij opgewacht door'twee soldaten, die borden droegen waarop stond A-H en I-Z. Zij stonden voor lange tafels en daarop lagen, alfabetisch gerangschikt, de sleutels van alle gezinnen. Men verstrekte den men- schen verder inpakmateriaal en etiketten en liet eenige uren later wagens door de straten rijden, waarop alles geladen werd wat intusschen was ingepakt en voorzien was van het nieuwe adres. Evenals de menschen, vertrekt ook de industrie uit de zóne van den Westwal. Een deel van de schoenenindustrie van Pirmasens vestigt zich reeds in Wuertem- berg. De machines worden uit de oude fabrieken weggehaald. Het door de eva cuatie verstrooide personeel wordt weer bij een gehaald. Daarbij gebeurt het bijna vanzelf, dat de oude grensgemeenten nu weer op de nieuwe plaats als een soort tweede gemeente ontstaan. Hier beginnen ook de oude burgemeesters en ambtenaren weer te werken, die hun burgers het beste kennen. Een nieuw gevoel van aaneenge slotenheid wordt merkbaar. Ouders wonen weer samen met hun kinderen, ouden van dagen zijn niet meer aangewezen op mas sa-kwartieren of gestichten. Nieuwe bouw- problemen ontstaan op vele plaatsen, hoe langer de oorlog duurt. De reeds voor den aanvang van dezen oorlog waargenomen verplaatsing van belangrijke industrieën uit de grensgebieden, wordt dus in den oorlog voortgezet. De repatrieering der Duitschers uit de Baltische landen. Als laatste landverhuizersschip is het stoomschip „Orotawa" met 271 Duitsche repatrieerenden uit Reval in Gothenhafen aangekomen. Het overzeesche station van Gothenhafen heeft daarmee zijn bedrijf stopgezet. In totaal zijn ruim 40000 Duit schers uit de Baltische landen door dit station gepasseerd. Ongeveer 100 bedien den hebben hier dag en nacht aan het organisatorische werk gearbeid. DE BERICHTEN ROND DEN BISSCHOP VAN LUBLIN. Tegenover de buitenlandsche berichten, dat de bisschop van Lublin in het vroegere Polen tezamen met verscheidene Katho lieke geestelijken zonder eenigen grond door de Duitsche politie zou zijn neerge schoten, wordt van Duitsche zijde vastge steld, dat de bisschop en de wij-bisschop van Lublin inderdaad einde November door een Duitsche rechtbank ter dood zijn veroordeeld, omdat zij in hun woningen wapens verborgen hadden. De veroordeel den hebben echter van den gouverneur- generaal met het oog op hun geestelijk ambt gratie gekregen en zijn veroordeeld tot gevangenisstraf. Buitenlandsche Berichte» EEN SPOORWEG DOOR KAKASTAN. Volgens de „Frankfurter Zeitung" heeft de Russische volkscommissaris voor de spoorwegen, Kaganowitsj, besloten een spoorlijn aan te leggen door de woestijn van Kakaslan over een lengte van 248 küometer. Rotsen zullen met dynamiet worden opgeblazen en in de Oeral zal een brug worden gebouwd. De lijn moet in het najaar van 1940 in gebruik genomen worden. Boekelo's Tafelzout (15 c. pet bus van 340 gr.) en NEZO, het fijne kristalzuivere keukenzout. Hygiënisch bereid eo verpakt. 13a per pak van 2 pond ee+t Ica&wc-w&ïkaadf 2195 2377 3697 3938 5053 5083 6135 8254 7950 7963 9488 9619 11922 12002 14984 15132 16681 17088 18160 18421 19374 19467 21808 m. Z. 4942

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6