OMGEVING RIJNSTREEK MAANDAG 18 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HILLEGOM INBRAAK MET GEWELDPLEGING. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een inbraak plaats gehad in het pand aan de Hoofdstraat no. 52, waarin mej. E. Philippo een handel drijft in manufactu ren en naaisters-fournituren. Mej. Fh. hoorde rond half 3 in den naoht in den winkel gestommel. Zij begaf zich naar be neden en vond een haar onbekend man in het huis. De bruut eisohte geld van haar, hetgeen werd geweigerd. De man greep daarop mej. Fh. bij de keel. Er ontstond een worsteling, waarbij voorwerpen vie len, hetgeen leven maakte. Blijkbaar vreesde de onverlaat ontdekking, zoodat hij door een achterdeur vluchtte. Mej. Fh. vroeg een voorbijganger de politie te waar schuwen. Deze versoheen terstond en waarschuwde de omliggende gemeenten. Er zyn vingerafdrukken genomen en het onderzoek duurt voort. De houding van mej. Philippo is zeer kordaat geweest. Het is een brutaal stukje iin het centrum der gemeente. Laten we hopen, dat de dader gevat zal worden. Werkloosheid. Het aantal werkzoe kenden alhier bedraagt thans 616. Het aan tal is zelfs 76 grooter dan per denzelfden datum 1938. Een en ander staat in verband met de treurige toestanden in het bloean- (bollenlbedryf. Geboren: Z. van M. van der Lans en Opstal. D. van W. A. M. Daniëls en Ger ritsen. Z. van J. G. van Rooden en de Graaf. Z. van Ohr. W. Witteman en Meskers. Ondertrouwd: H. Chr, van Suyle- kom en A. E. G. Velthuys. H. van der Zande en C. Kaptein. A. H. Mul en H. C. van der Ben. Getrouwd: H. van Dreunen en N. C. Clay. D. J. Wydenes en M. Borger. KATWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag as. des avonds te half 8. Punten van behandeling zijn o.m.: Voorstel met betrekking tot het Openbaar Lager Onderwijs en de nieuw bouw van het uitgebreid lager onderwijs. Beschikbaarstelling van crediet ten behoe ve van de Vereeniging „Kleine Zelfstan dige tuinders. Vereeniging van Groentenhandelaren. Er is hier ter plaatse opgericht een ver eeniging van Groentenhandelaren. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. den Haas, secretaris de heer L. van dre Zwan, penningmeester de heer C. Zwaan. LEIDSCHENDAM Geboren: Jannetje, d. van C. Re- kling en J. Sol. Nicolaas Adrianus, z. van A. C. van Vliet en M. C. van Winden. Hillegonda, d. van M. J. Koese en E. M. Roos. Overleden: Th. v. Vliet, m. 75 j. NOORDWIJK Gemeenteraad. As. Donderdag 21 De cember, des middags te half drie, komt de Raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. De agena vermeldt o.a. de volgende punten: Verzoek van de oud er- commissie der openbare lagere school om verhooging van de belooning van den kweekeling met akte Crediet voor het ver- leenen van een Kerstgave aan behoefti- gen. Voorstel tot het geven van een naam aan de nieuwe straat Boereniburgerweg Sint Jeroensweg. Vaststelling van de ge- meentebegrooting en de begrootingen der bedrijven voor 1940. Het Raadhuis. Ons gemeentehuis heeft een inwendige verandering ondergaan. De vroegere wachtkamer beneden is tot dis tributiekantoor herschapen, terwijl het publiek aan een loket geholpen wordt. Ook de afdeel ing algemeene zaken is een tweetal loketten rijk geworden, zoodat het publiek dus voortaan niet meer in de af deel ing zelf maar voor het loket zijn wen- schen kenbaar kan maken. In verband hiermede is de toegang tot deze afdeeling eenigszins omgebouwd. Een en ander be vordert zeer zeker het rustiger arbeiden op de afdeeling, aangezien de aanwezigheid van een talrijk publiek altijd geroezemoes met zich brengt en storend werkt. Van den anderen kant is hiermede weer een stukje „gemoedelijkheid des levens" teloor ge gaan! Schuilkelders. B. en W. hebben aan mevr. H. C. SohipperijnRebel te Noord- wijk aan Zee vergunning verleend voor het bouwen van een gewapend betonnen schuil kelder aan den Rembrandtweg No. 6, al daar. Met den bouw is belast de fa. Oost hoek en Zn. te Alphen aan den Rijn. Idem aan mevr. A. H. Woltjerde Vries te Noordwijk aan Zee voor het bouwen van oen schuilkelder aan den Koepelweg al daar. Idem aan de dames J. M. C. van Oordt en,J. M. Elsevier te Noordwijk' aan Zee voor het bouwen van een schuilkelder aan den Boerhaaveweg No. 1, aldaar. Bioscoopcommissie. B. en W. hebben mevr. J. M. G. Urlus, alhier, herbenoemd tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen. SASSENHEIM Bomgevaar voor polderkaden Verplaatsbare hulpgemalen Afgevaardigden van alle in deze ge meenten gelegen polders vergaderden onder leiding van den heer A. War- naar Wzn. ter bespreking van de vraag wat gedaan moet worden ter be veiliging van dijken, kaden en molens tegen eventueele luchtaanvallen. Na landurige discussie werd besloten te onderzoeken, of de mogelijkheid be staat gezamenlijk een verplaatsbaar gemaal aan te schaffen. OEGSTGEEST R.K. Sportvereeniging „St. Willibrord." De gymnasteklessen voor de heeren se nioren zullen Dinsdag 19 Dec. (dus mor gen) beginnen om 8.45 uur des avond in Christ, kweekschool aan den Rijnsburger- weg. Het bestuur vertrouwt, dat al de le den, die zich hebben opgegeven, op tijd present zullen zijn en voor diegenen die zich nog niet hebben opgegeven bestaat er gelegenheid om zich deze avond te laten inschreven. Dus leden, breng niet-leden mede, opdat deze afdeeling weer spoedig volgeboekt zal zyn. VOORSCHOTEN SOLDAAT DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. De soldaat J. S. uit Voorsohoten, die te Eindhoven gelegerd is met een aantal mi litairen in een particulier huis, ging gister middag een bad nemen. Na een half uur bemerkten zijn kameraden, dat er een ster ke gaslucht uit de badkamer kwam. Zij braken de deur open en vonden den sol daat bewusteloos op den grond. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd in geroepen mocht hulp hier niet meer baten. SASSENHEIM Alg. Steuncomité. De hier gehouden collecte voor het Alg. Steuncomité heeft 40.opgebracht. Ontspanningslokaal werkloozen. Daar het K. S. A.-gebouw momenteel van bin- nengeschilderd wordt zal het ontpsnanings- lokaal voor werkloozen eerst 2 Januari a.s. geopend worden. Dorpsverfraaiing. Door het Fonds voor Onpersoonlijke Reclame zijn aan de school jeugd 5000 bloembollen geschonken, wel ke door de jongens en meisjes in de gras bermen langs de Beukenlaan geplant zijn. WARMOND St. Josephsgezellen. Het programma voor van avond vermeldt een lezing van Prof van Trigt. De derde in de serie over: „Het Gezin." Onderwerp: „Gezinsverwor ding en herstel." Bovendien heeft de vice- praeses mij medegedeeld, dat ook het bil jart aanwezig is. Twee redenen dus om aanwezig te zijn! Maar de eerste blijft toch de Voornaamste, laten we dat niet verge ten. De secr.. is voor de St. Josephsgezellen te Warmond: A. G. v. Leeuwen, Dorpstr. B 85b. Ernstige veevergiftiging in de Rijnstreek Raadgeving aan de boeren Op verscheidene boerderijen in de gemeenten Hazerswoude, Lei derdorp en Koudekerk langs den Rijn, doet zich een ernstige verspreiding van miltvuur voor. In de twee laatste dagen zijn twaalf koeien aan deze zeer gevaarlijke ziek te bezweken, terwijl nog een tiental gevallen onder behandeling zijn. Vermoedelijk wordt de ziekte ver wekt door het veevoeder. De heer N. A. Commandeur, vee arts te Leiden, deelde ons mede, dat deze wijze van besmetting vrij zeldzaam is. en zich, merkwaardigerwijs, ook tijdens den vorigen oorlog heeft voorgedaan. De miltvuur-bacterie komt in de vorm van sporen in den bodem voor. Door het koren, dat op ziulken bodem wordt geteeld, komt zij in het meel terecht. In het lichaam van runderen ontwikke len deze bacterieën zich snel, tot milliar- den en milliarden. De moeilijkheid van deze veeziekte is, dat zich geen ziekteverschijnselen voordoen tot vlak vóór de dood. De temperatuur van de dieren is echter zeer hoog (42 gr.), doch overigens is van de ziekte niets te bespeu ren. .De boeren in de aangetaste omgeving wordt daarom dringend aangeraden twee maal per dag de temperatuur bij him vee op te nemen, en indien de temperatuur hoog is, den veearts, tot wiens ressort zij beihooren, te waarschuwen. Bij tijdige serum-inspuiting is de kans op genezing groot. Gaat de temperatuur echter reeds dalen, dan is de genezingskans zeer klein. Het is gebiedend noodzakelijk de zieke dieren geen voer te geven, doch alleen drinken. Gevallen van miltvuur doen zich thans ook voor in Wassenaar, Nootdorp, Pijnac- ker en Berkel. LEIDERDORP Kerstmaaltijd. De collecte ten bate van de Kerstmaaltijd 1939 bracht f 120.85 op. Geboren: Franciscus, zoon van J. B. Dorlandt en C. W. M. Zandbegren. Gehuwd: J. J, Flaman en A. Wester- laken. OUD-ADE Mooie lezing. Zondagavond hield Pa ter Geurtjens M.S.C. in „Klein Rustoord" een lezing met lichtbeelden over het mis siewerk op Nieuw-Guinea. Ondanks de koude was de zaal geheel gevuld met belangstellende parochianen. De Pater, die zelfs vele jaren in de missie doorbracht, vertelde op aangename wijze over de leefwijze der Kaj a-Kaj a's op Nieuw Guinea. Deze missie avond bracht den Pater een batig saldo van ruim 62 gulden, waarvoor !h4j den bezoekers uitermate dankbaar was. MEIJE-ZEGVELD Tentoonstelling. Traditie-getrouw werden door de Derde Orde in hotel „De Halve Maan" de gemaakte costuums en lingeriestukken geëxposeerd. Deze zijn in de afgeloopen weken door verschillende dames vervaardigd, terwijl bovendien ook eenige nog schoolgaande meisjes lingerie stukjes hebben genaaid. Verder was er een zeer groote voorraad levensmiddelen geschonken, die evenals de kleedingstukken eerdaags aan de armen der parochie als Kerstgave zullen worden uitgedeeld. Vermeld zij, dat het aantal nog nimmer zoo uitgebreid was als nu. Zeer vele, zoo niet alle parochianen, heb ben aan de tentoonstelling een bezoek ka- bracht en ongetwijfeld een lootje gekocht, dat recht geeft bij de verloting van een fraaie door een der parochianen gemaak te kerststal. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Derde Orde. De tentoonstelling werd ook nog opge sierd door eenige photo's en last not least door enkele „resultaten", welke door de fi guurzaagclub sinds den zomer waren be reikt. De tentoonstelling mag in alle op zichten geslaagd heeten. ROELOFARENDSVEEN OPENING TUINBOUWSCHOOL. Naar wij vernemen zal de nieuwe Tuinbouwschool alhier op Dinsdag 2 Januari a.s. des voormiddags te half elf uur worden geoiiend door den Di recteur-Generaal van het Dep. van Economische Zaken. TER AAR Tweede lustrum der St. Josephsgezellen- vereeniging. Het was Zondag feest in onze parochie, een jubileum, een lustrum feest! De St. Josepsgezellenvereeniging mocht den dag herdenken, dat zij voor tien jaar het levenslicht aanschouwde. Een be langrijk feit. Thans zijn er tien jaren ver- loopen, dat onder het herderschap van Pastoor Bonnet de stoot werd gegeven tot oprichting van een dergelijke vereeniging; tien jaren geleden richtte kap. J. Kars- kens zich per brief tot alle katholieke jonge mannen, die achttien jaar waren en ouder, om hen op te roepen voor een bijeenkomst, waar een Gezellenver- eeniging zou worden gesticht. Een vereeni ging, die veel meer wil zijn dan wat tot nu toe het Patronaat was, zoo luidde de aan hef van genoemden brief. De vereeniging kwam er, groeide uit tot een mooie organisatie met ruim honderd leden, en vierde vandaag haar tien-jarig bestaan. Zij kon inderdaad met de Kerk „Gaudete" aanheffen, de woorden van den Introitus. Een felle nijpende Noord-Oosten wind woei over de Langeraarsche plassen, op sommige plaatsen liep 't grondijs en onder zulke weersomstandigheden togen de Ge zellen met de leden van den Raad van Be stuur des morgens om zeven uur naar het H. Misoffer, wat werd gecelebreerd door den vice-praeses, kapelaan Reiber, tot in tentie van de levende en overledene leden der vereeniging. Na de H. Mis naderden al len tot de H. Tafel en tegen half negen volgde het gemeenschappelijk ontbijt in het Parochiehuis, dat zich in een keurige, eenvoudige versiering mocht verheugen. Het verorberen ven de drie broodjes plus koffie.nam bij de jonge kerels heel wei nig tijd in beslag, waarna de senior, de heer J. Zwirs, in enkele korte woorden dank bracht aan den vice-praeses voor zijn vele werk en aan de leden voor hun me dewerking, getoond in het afgeloopen sei- Des avonds om zeven uur begon de of- ficieele feestvergadering, waarbij tegen woordig waren de Pastoor, oud-kapelaan Groen, vice-praeses Reiber, kapelaan Swit- sar, kerk- en armbestuur, burgemeester Hogenboom, Raad van Bestuur, Dr. Post- Uiterweer, afgevaardigden van jeugdver- eenigingen, Arti, ouders der leden, oud gezellen en de leden met hun verloofden. De senior opende de bijeenkomst met het Kolpingsgebed en verwelkomde de aanwe zigen met een toepasselijk woord. Nadat door hem was gewezen op hetgeen de ver eeniging in de afgeloopen tien jaar heeft gepreseerd en na met een paar kernaohti- ge zinnen het wezen van deze organisatie te hebben uitgestippeld, ging vervolgens de secr., de heer Jan Mank, Wed. Czn., over tot het voorlezen v&n het in de puntjes verzorgde jaarverslag. Bij de voornaamste gebeurtenissen en die zijn er vele wordt halt gehou den; een opsomming mochten wij verne men van de actueele onderwerpen, welke dit jaar behandeld zijn op de wekelijksohe vergaderingen. Ook de activiteit van on- der-afdeelingen, bizonder der propaganda- club, hadden de aandacht. Tot slot werd vermeld de stijgende groei van het leden tal. De financieele basis der vereeniging schijnt stevig gevestigd te zijn. Hartelijk applaus en dankwoord mocht de ijverige secretaris in ontvangst nemen voor dit stuk werk, waaraan zeker menig uur ge arbeid is. Nu hadden zestien aspirantleden het voorrecht op plechtige wijze zich officieel te zien aangenomen in 'het groote Kolpings- gezin, zoodat zij gezamenlijk de gestelde formule hadden uitgesproken en na den handslag te hebben gegeven aan den vice- De aftredende leden van den familieraad, de heeren J. Bosland, H. v. Eyk en J. v. Zwieten, krijgen hulde voor het vele en niet altijd even gemakkelijk werk, hetgeen zij eenige jaren voor de vereeniging heb ben gepresteerd. Dan is het moment aangebroken, waar op de heer Em. Franke, zijn toespraak houdt met als onderwerp „Het Christelijk gezin". Op een keurige, bevattelijke wijze behandelt deze geestdriftige redenaar het Christelijke, ideale gezin, geeft de juiste verhouding aan, welke moet 'bestaan tus- sohen ouders en kind en aan het einde van zijn schitterend betoog een uur lang doet hij een beroep op allen, juist in de zen verwaden tijd veel te bidden om Gods Zegen af te smeeken over de christelijke gezinnen. Tien jaar lang is in onze parochie het goede werk behartigd, wat Kb lp ing voor had, aldus spreekt de Pastoor tot zijn le den. Tien jaar zijn hier de vier deviezen beleefd van het rijke program, zijn goede, degelijke katholieken gevormd. Dit is een felicitatie waard. Jammer, dat er toch nog personen zijn die zich hier niet thuis ge voelen. De pastoor doet een beroep op al- geheele medewerking, hoopt dezelfde goe de geest te mogen blijven behouden in de vereeniging en uit den wensch, dat zy mo ge groeien en bloeen tot heil van de paro chie. Nadat een korte pauze was gehouden, heeft de heer J. Bosland een persoonlijk dankwoord gericht voor de aangename sa menwerking. De tooneelclub voerde ver volgens een kleine tooneelsohets op, geti teld ,;Roeping",* van G. Nielen en St. van Ouyk. Een kort maar aardig stuk, dat door de dilettanten op een voortreffelijke ma nier vertolkt werd. Half elf ging de vice-praeses over tot sluiting van dezen schitterend geslaagden avond, met een aansporing steeds het ge- zellenwerk te steunen Nu met nieuwe moed naar het derde lustrum. Mochten dan alle jongemannen een lid zijn van deze nuttige vereeniging. Wie weet! WOERDEN HET KATH. MIL. TEHUIS OPNIEUW GEOPEND. Na een welgeslaagde restauratie. Dank zij het onvermoeide werken van pater de Vries kon Zaterdagavond het R.K. Militairentehuis opnieuw geopend wor den. Maar nu in een gelukkig gezellig'er aan zien. Soldaten willen ook graag gezellig heid en iedereen wist onderhand, dat deze niet te genieten was in de koud-aandoende Patronaatszaal. Daarom had deze een keu rige gedaantenverwisseling ondergaan. Schilders, timmerlui, stoffeerders waren druk aan den gang geweest. En daarom bevond mjen zich Zaterdagavond in een ge heel nieuwe omgeving. Pater de Vries ver welkomde hier de talrijke genoodigden o.w. de pastoor en kapelaans, kolonel Noordman, hoofdaalmoezenier, kapitein Dil, verschillende leden van het bestuur van O. en O. en het voltallige bestuur der R.-K. Militairenvereeniging. In het kort schetste pater de Vries, waarom dit werk door toedoen van milde gevers kon tot stand komen. Aan hen, aldus spr., komt grooten dank toe. Als Maandag (heden) de jonge recruten in grooten getale Woer den zullen binnenstro omen, hebben wij ten minste een fleurig aangekleede zaal, waar zij him tijd aangenaam en nuttig kunnen doorbrengen. Nadat nog verschil lende andere sprekers het woord hadden gevoerd werd nog een film vertoond door den eerw. broeder Martinus, waarna deze plechtigheid ten einde was. Hopenlijk mag pater de Vries zijn werken beloond zien door een veelvuldig bezoek der militairen. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag a.s. te 9.30 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot het voeren van een procedure in eerste aanleg. Een gave, die thans zeker op hoogen de door Haagsche vrot prijs gesteld wordt Aan gemobiliseerden werden voor het stadhuis in de Residentie wen gebreide polsmoHen uitgereikt, welke dankbaar aanvaard warden

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8