Het bloembollenbedrijf in het gedrang MAANDAG 18 DECEMBER 1939 OE LEJPSCHl? COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Rede voorzitter van „Bloembollencultuur J)E Gulden J^IS In de St. Bonifatius-kerk te Alphen a. d. Rijn zal dit jaar de „Gulden Mis", op Woensdag a.s., met traditioneele luister worden opgedragen. Zooals bekend, wordt ook in vele andere parochies jaar lijks de z.g. „Gulden Mis" opgedragen. Over deze „Gulden Mis" schrijft de De ken van Alphen in de „Rijngids" de vol gende beschouwing, die ook velen buiten Alphen zal interesseeren. Wie zijn Misboek opslaat bij dezen dag, Quatertemper-Woensdag van den Advent, vindt daar een Mis, waarin vele gebeden en lezingen spreken over de H. Maagd en Moeder Gods Maria. Iedereen, die daarin belang stelt, kan het zelf constateeren. Nu is die Mis een Adventmis en dus heeft ze een boetekarakter: de priester draagt het paars, er behoort geen orgel te spelen, er is geen Alleluja in, ook geen Gloria en geen Credo. Omdat nu de naam van Ma ria geregeld in deze Mis voorkomt, en wel in verband met de menschwording van Onzen Heer, en dat nog wel zoo kort vóór Kerstmis, begon deze Mis beschouwd te worden als een aankondiging van den blijden Kerstnacht. Welke christelijke moeder denkt in deze dagen niet aan de blijde verwachting van de Moedermaagd, die haar moeilijke reis naar Bethlehem begon? En de jonge zoo wel als de bedaagde moeders denken ook aan hun eigen uren van blijdschap en smart. Zoo kwam het. dat onze godvruchtige voorouders de blijdschap van Maria's hart, welke toch bij alle leed van den tocht de boventoon hield, wilden meevieren in een Mis met meer feestelijk karakter. Dit ver langen kon bevredigd worden. Immers achter in het Misboek staat o.a. voor den Adventtijd eên afzonderlijke Maria-Mis aangegeven, welke heel veel gelijkenis vertoont met den Ouatertemoer- Mis, maar een veel feestelijker karakter heeft. En wat in onze dagen, waarin de priester die vrijheid niet meer geniet, niet zou mogen, dat hebben de Middeleeuw- sche priesters in onze streken rustig ge daan: op dien Quatertemperdag gingen ze deze Maria-Mis zingen en zelfs met Gloria en Credo Eeuwen-, eeuwenlang is dit gebruik gehandhaafd. Welnu: het is een gewone wet in de Kerk, dat zoo'n eeuwen oud gebruik geëerbiedigd moet worden. Daarom mogen we ook nu nog deze Feestmis ondragen, tenminste als de klok ken haar feestelijk aankondigen, als vele lichten branden bij het Mariabeeld, als het in den vroegen morgen plaats heeft enals de geloovigen daarvoor devotie toonen. Ik wees er zoo juist al od, dat in onze streken deze mooie gewoonte is ontstaan. In Rome, waar de wieg staat van onze li turgie, is niets van dit gebruik in zwang. Waarom kwam die devotie op in onze lan den! Daarop is het antwoord niet zoo moeilijk, als men de namen van deze Mis leest in de oude kronieken:2de Mis heet daar reinigers-, en ook schippers-Mis. In de streken der groote rivieren Maas en Rijn is deze devotie geboren: op de vrachtsche pen en de Rijnaken baden de moeders in blijde verwachting haar Ave-Maria's sa men met de reizende Moeder Gods. Geen wond*** dat let bijwonen en mee vieren van deze Mis een bijzondere glim lach van Maria deed verwach*-r over de jonge hopende moeder.... Het is deze ontwijfelbare zegening van Maria, die den mooien naam gulden Mis in het leven heeft geroenen: zooals gulden regel, gulden getal, gulden legende, mid- deleeuwsche uitdrukkingen, die op geluk en zegen duiden. Wij, wij willen de godsvrucht onzer voorouders eerbiedig huldigen: wij zullen in groot getal deze inleiding op den Nacht mis komen meevieren. Ik zal zorgen besluit de Deken voor klinkende klokken, voor bloemen en voor licht, zorgt gijdat er ook men- schen, vooral moeders zijn. R.K. Ver. v. Kraamverzorqfng v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uui tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. h. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Hei Kruis ioi Handelsmerk Zoodra het Kruis tot handelsmerk wordt genomen, wordt het eerst recht een teoken van tegenspraak. Men draagt het Kruis en zelfs met fierheid, wanneer het geen bizondere offers kost. zooals In optochten en hoofdartikelen, of wanneer het on vermijdelijk Is men ontloopt het Kruis, wanneer men er kans toe ziet. Bernard Verhoeven. RINNEIV! AND DE PRINS OP INSPECTIE. Prins Bernhard heeft heden, vergezeld van zijnen waarnemenden adjudant, na mens H. M. de Koningin troepenafdeelin- gen in de Betuwe in oogenschouw geno men. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Onder vuur genomen en achtervolgd. De Regeeringspersdienst meldt: In den loop van gisterochtend zijn op verschillen de tijdstippen boven het midden en Oos- ten des lands enkele verspreide vreemde vliegtuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waargenomen. De vliegtuigen heb ben ons rechtsgebied verlaten, nadat meer dere patrouilles jachtvliegtuigen opgeste gen waren en zij ook herhaalde malen van den grond af onder vuur genomen waren. Granaatscherf op huis. Gistermorgen tusschen half elf en half een verscheen nu en dan een vliegtuig van VTeemde nationaliteit boven Amersfoort. Van verscheidene posten uit wead het be schoten, doch het werd niet geraakt. Wel maakte het vliegtuig, een tweemotorig toe stel, dat op ongeveer 5000 meter hoogte volog, den indruk, in moeilijkheden te ver- keeren of althans de route te zoeken. Op een woning in de Kalkoenstraat kwam een granaatscherf terecht, waardoor drie dakpannen werden vernield en de houten kap werd versplinterd. De scherf gleed in de dakgoot en werd overgebracht naar een der kazernes. Daar zal door des kundigen een onderzoek naar de herkomst worden ingesteld. Ten slotte is een Nederlandsch jacht vliegtuig opgestegen, maar het VTeemde vliegtuig was toen blijkbaar reeds ver dwenen. KLEIN VERLOF VRIJWILLIGERS LAND STORMKORPSEN MOTORDIENST EN VAARTUIGENDIENST. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de verzoeken van vrijwilligers van de vrijwillige landstormkorpsen motordienst en vaartuigen dienst, om in het genot van klein verlof te worden gesteld, hem voor 1 Januari 1940 moeten bereiken. Verzoe ken, welke na dien datum binnenkomen, zullen buiten verdere behandeling wor den gelaten. GOEDKOOPE KERSTPOSTPAKKETTEN VOOR GEMOBILISEERDEN. Wie van de gelegenheid gebruik wil ma ken, tegen het goedkoope tarief een Kerstpostpakket aan gemobiliseerde vrien den of verwanten te zenden, zij er aan herinnerd, dat deze pakketten op 18, 19 of 20 December a.s. ter post dienen te wor den bezorgd. Die na den 20sten zijn pak ket ter verzending aanbiedt, moet weer het volle tarief betalen en riskeert boven dien, dat zijn pakket den geadresseerde niet tijdig voor Kerstmis bereikt. HET GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND. Bij de regeering is een officieele mede- deeling van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage ingekomen, waarin wordt kennisgegeven, dat de Duitsche grens naar Denemarken, Nederland, België, Luxem burg en Zwitserland met ingang van heden voor het grensverkeer, met uitzondering van het spoorwegverkeer, van 's avonds 8 uur tot 's morgens 7 uur gesloten is. DE HANDHAVING VAN DE OPENBARE ORDE. Commissie ingesteld voor onderzoek der bestaande bepalingen. Uit overweging, dat het wenscheljjk is, een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de bepalingen van de gemeentewet en andere voorschriften met betrekking tot de having van de openbare orde voldoen aan de eischen, welke te dien aanzien dienen te worden gesteld en in het bijzonder ook, of zij wel, in het belang van een juiste re geling van bevoegdheden en verhoudingen, voldoende scherp tot uitdrukking brengen de voor de bestuursorganen weggelegde taak, hebben de Minister van Bmnenland- sche Zaken en van Justitie een commissie benoemd, aan welke dit onderzoek wordt opgedragen, met verzoek dienaangaande rapport uit te brengen, onder bijvoeging zoo noodig van voorstellen tot wijziging of anvulling van de desbetreffende wettelijke voorschriften. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: de minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; tot leden: Mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-ge neraal bij het departement van Justitie; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Commisaris der Koningin in de provincie Utrecht; mr. dr. Donner, oud-minister van Justi tie, lid van den Hoogen Raad der Neder landen; mr. dr. K. J. Fredriks, secretaris-gene raal bij het departement van Binnenland- sche Zaken; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, Commis saris der Koningin in de Provincie Lim burg; Mr. J. A. de Visser, oud-minister van Justitie, procureur-gcnraal bij het Ge rechtshof te Arnhem; en tot secretaris onderscheidenlijk tot adjunct-secretaresse: mr. J. Kan, hoofd commies bij het departement van Binnen- landsche Zaken en mej. A. Werker, werk zaam bij het departement van Binneland- sche zaken. De Algem, Vereeniging voor Bloembol lencultuur kwam hedenmiddag in alge- meene vergadering bijeen. De voorzitter, dr A. J. Verhage, hield de openingsrede, waaraan het volgende is ontleend: Het bloembollenbedrijf, dat steeds in zoo oeteekenende mate aan de welvaart van ons vaderland heeft bijgedragen, verkeert geheel buiten zijn schuld, nu dan ook wel ii. een buitengewoon moeilijke positie. Die des te moeilijker is, omdat deze oorlog vclgt op een economische depressie van na- gen a tien jaar, die het weerstandsvermo gen heeft verzwakt, waardoor het onmoge lijk is om op eigen kracht deze stooten op te vangen. Het meest voor de hand liggende pro- oleem was het overschot van dit jaar. Zoo- als het zich liet aanzien, zou het surplus toch reeds, ook onder normale omstandig heden, een belangrijkenomvang hebben aangenomen. De kweekers hadden zich er op voorbereid, dat zij zich belangrijke kor tingen moesten getroosten om de gelden, benoodigd voor den opkoop van het sur plus, bijeen te brengen, ook al zouden de kortingen niet voor alle producten het ma ximum van 24 pet. hebben beloopen. Nu de exportmogelijkheid sinds begin September nog slechts in zeer beperkte mate bestond, -is het surplus opgeloopen tot een hoeveelheid, waarvan de opkoop niet door het vak zelf kan worden gefinan cierd, zooals in het verleden, op een kleine uitzondering na, steeds is geschied. Het vak heeft dankbaar kennis genomen van het feit, dat de Regeering dit heeft erkend door een bijdrage van drie millioen gulden aan het Surplusfonds toe te zeggen, hoewel op deze plaats in dezen kring met nadruk ge constateerd dient te worden, dat deze steun zelfs voor dit doel niet voldoende is. Het overschot leverbaar is zoo enorm groot, dat met de gelden, die verkregen worden uit de toch reeds zeer hooge korting van 24 pet. van den minimumprijs, welke laatste zelfs bruto de productiekosten niet dekt, en met een dergelijken Regeeringssteun, dit niet kan worden opgekocht tegen 71 pet. van den minimumprijs. De Regeering zal er de noodzakelijk heid van erkennen, in verband met het door Haar zelf ingesteld stelsel van mi nimumprijzen, dat het Surplusfonds de overschotten uitbetaalt tegen 71 pet. van den minimumprijs. In het andere geval is het prijzenstelsel niet te handhaven. Wanneer de ontbrekende gelden verkregen zouden moeten worden uit heffingen boven de korting op de no ta's van 24 pet., dan zou voor enkele onzer artikelen een hooge extra-hef fing moeten worden ingesteld, die tot absurde bedragen zon oploopen. Het opbrengen hiervan is, gezien den moei lijken financieelen toestand van ons bedrijf, kortweg een onmogelijkheid, en niemand zal de verantwoordelijk heid hiervoor kunnen dragen. Daarom mag verwacht worden, dat de door Minister Steenberghe toegezegde steun een begin is geweest, en dat Zijne Excellentie dezen steun aanvult tot een zoodanig bedrag, dat het Surplusfonds zon der onmogelijk door te voeren maatrege len de opgekochte overschotten met 71 pet. van den minimumprijs kan uitbetalen. Het zonder vergoeding vernietigen. Om het surplus voor een volgend Jaar zooveel mogelijk te beperken, heeft de Re geering de tulpen- en hyacinthencultuur tot de helft teruggebracht, al had geen enkele organisatie tot een zoo groote in krimp durven adviseeren. Dit brengt mede een vernietiging van plantgoed op groote schaal. Dit is vernietiging van kapitaal, yan inkomensbron. Dat voor deze ver nietiging niet, zooals bijv. bij opkoop van vee wel geschiedt, een vergoeding is vast gesteld, is wel zeer te betreuren. Het bloem- Lollenvak heeft zich in het verleden vele en groote opofferingen getroost om in de ZUID-HOLLANDSCHE BOND VAN HET WIT-GELE KRUIS. Onder voorzitterschap van dr. R. H. M. Geerdes heeft de Zuid-Hollandsche Bond van het Wit-Gele Kruis een algemeene vergadering gehouden in café-restaurant „Den Hout" te Den Haag. Medegedeeld werd, dat in voorbereiding is de oprichting van afdeelingen te Lis- se, Alphen aan den Rijn en Haas trecht. De voorzitter deelde mede, dat de Bond zich voorstelt cursussen voor huishoudelij ke hygiëne in ruime mate te doen geven. De wijkverpleegsters zullen geen verbin tenis aangaan bij de Luchtbeschermings diensten. omdat te verwachten is, dat zij juist in tijden van luchtaanvallen meer dan normaal werk zullen hebben met de verpleging van patiënten thuis. Op de begrooting was een post uitge trokken van 1500 voor de aanstelling van een ambtenaresse in algemeenen dienst. Na eenige gedachtenwisseling over de zen post werd de ontwerp-begrooting on veranderd goedgekeurd. moeilijke omstandigheden, waarin wij le ven en werken, er het beste van te maken. Het zonder vergoeding vernietigen van een deel van den inkomensbron komt echter te zwaar aan, en het is noodig dat de Regee ring zich ook op dit punt nog eens be raadt, en hierbij een standpunt inneemt, dat meer overeenkomt met de werkelijk heid en met wat voor andere agrarische bedrijfstakken is gedaan. Hoe groot het risico van een exportbedrijf Oia het onze is, wordt in een tijd als deze wel zeer duidelijk gedenmonstreerd. Nadat vele vakgenooten groote onkosten hadden gemaakt om ons product in het buitenland Le verkoopen, kon een deel der reeds ver kregen orders niet worden uitgevoerd. Hiernaast komen verliezen op buitenland- sehe valuta, en door niet-betaling door bui- ienlandsche afnemers, die de klappen nog raker doen aankomen. Niet alleen voor de exporteurs in ons bedrijf, maar voor ons geheele vale. Het is een onjuiste opvatting, dat de schade voor de kweekers is de opkoop door middel van het Surplusfonds van de niet- uitgevoerde hoeveelheden. De kweekers zullen noodgedwongen de overige verliezen aan den lijve meevoelen. Het wegvallen van een gedeelte van den export is voor de kweekerij dan ook geen schade van omstreeks drie millioen gulden, maar van een aanzienlijk hooger bedrag, namelijk dat bedrag, dat niet uit het buitenland binnenkomt. Daarom alleen al is nog afgezien van een plantgoedvergoeding, de door Minister Steenberghe toegezegde linahciëele steun ten eenenmale onvoldoen de voor een werkelijk behoud van ons vak. De gevolgen..... Wanneer Zijne Excellentie den finan cieelen steun aan ons bedrijf dit jaar niet verder zou uitbreiden, zouden de gevolgen riet te overzien zijn. Naast massa-ontsla gen van arbeiders zouden op grooter schaal, dan verantwoord is, ook ontslagen van hooger personeel moeten volgen, en zou op deze wijze het apparaat en de personeel- outillage, waarop het bedrijf voor een groot deel steunt, zeer geschaad worden. Terwijl instandhouding hiervan een eerste vereischte is om de taak weer te kunnen opvatten, wanneer eenmaal ook in dezen oorlog het laatste schot gelost zal zijn. De alleen-kweeKers zouden bij een hoo ge heffing om het Surplusfonds voldoende te doen werken niet alleen hun toch reeds zeer lage inkomsten uit de betaling van hun overschotten missen, maar de betaling van het door de exporteurs gekochte ge deelte zou ook aanzienlijk méér in gevaar komen. De toestand zou volkomen onhoud baar worden, wanneer Minister Steenber ghe zijn eerste toezegging niet deed vol gen door meer. Reeds direct na het uitbreken van den oorlog is contact gevonden met besturen van andere in ons bedrijf werkzame orga nisaties, en zijn de nooden en behoeften van ons vak in samenwerking naar voren gebracht. Toen het ook voor ons ontstel lende bericht kwam, dat de financiëele steun op een bijdrage aan het Surplus fonds van drie millioen gulden was be paald, is deze samenwerking behouden, en nog geregeld wordt met nog niet weer legde argumenten en cijfers de noodza kelijkheid aangetoond van een steun, die aanzienlijk grooter is dan drie millioen. Verbazing over zooveel geduld. Deze actie is en wordt betrekkelijk ln stilte, maar daarom niet minder intensief gevoerd. Ik weet mij de tolk van allen, die er aan meewerken, wanneer ik de vakge nooten er dank voor breng, dat zij deze actie hebben gesteund door er vertrouwen in te stellen. Het heeft mij allerminst ver wonderd, dat ik zoo nu en dan symptomen van ongeduld heb bespeurd; integendeel, nét heeft mij verwonderd, dat hét vak zoo uiterlijk geduldig wacht op de resultaten van de besprekingen, die ieder's levensbe lang raken. En toch geloof ik, dat het waardig al is het daarom niet minder Na rondvraag werd de nieuwe film der Ned. Centr. Vei. tot bestrijding der tuber culose „Wit wint" voor de aanwezigen vertoond. INGETROKKEN BANKBILJETTEN. Van 200 en 300. De Nederlandsche Bank heeft bekend gemaakt (Staatscourant van 15 Dec.), dat de bankbiljetten van 200 en f 300, waar op een zittende vrouwenfiguur is afge beeld, worden ingetrokken. Zij roept houders er van op de betrokken biljetten binnen den tijd van één jaar na 13 Decem ber j.l. ter betaling aan te bieden bij hare hoofdbank, bijbank, agentschappen en cor respondentschappen. Het gaat om de volgende biljetten. 1. De bankbiljetten van 200, waarvan de uitgifte werd bekendgemaakt in de „Nederlandsche Staatscourant" van 6 Oc tober 1924, no. 194. Dit zijn de in rood bruine kleur gedrukte biljetten van i 200, waarop een zittende vrouwenfiguur is af gebeeld. krachtig voeren van deze actie het re sultaat voorshands slechts ten goede kan komen. Dit geldt ook voor de steunverleening aan de bijgoedcultures. Onze vereeniging heeft tot nu toe het vraagstuk van de irissen, de anemonen en de ranonkels aan de orde gesteld, en de Gladioliusvereeniging het vraagstuk der gladiolen,daarin gesteund o.m. door onze vereeniging. De problemen Lggen hier wat anders dan bij de hoofd producten, omdat er geen saneeringsmaat- regelen voor deze artikelen bestaan, en in verband met den anderen aard dezer cul tures ook niet gewenscht worden. Het is niet te verlangen, dat de Regee- riug blijvend risico's neemt voor een ge heel vrije cultuur, maar dit jaar dient toch hulp te komen om den stoot te kunnen op vangen. De bestemming van den opengekomen grond. Buiten een noodzakelijk grooteren steun zuilen zich in de toekomst nog vele andere problemen voordoen. Het vinden van een bestemming voor den open gekomen grond een kwestie, die voor ons vak zeer belang rijk is. De voorloopig gevoerde besprekin gen doen mij de overtuiging uitspreken, dat voor den open grond een teelt van produc ten mogeiijk zal worden, die zoo goed mo gelijk in onze bedrijven past. Alleen is het niet mogelijk deze teelte op basis van de geldende prijzen te beoefenen in bloem- Lollenbedrijven, waarvan het apparaat door den aard oer cultuur duurder is dan van welke vollegrondsteelt in Nederland ook. En daarom zal het noodzakelijk zijn, dat, willen de vrijgekomen bloembollengronden ingeschakeld kunnen worden in de voed selvoorziening van ons vaderland, hiervoor rijzondere condities worden geschapen. In den loop van het jaar, waarvan het einde nu in zicht is gekomen, was een lichaam opgericht, dat de maatregelen die tot nu toe door Sierteeltcentrale en Sur plusfonds waren uitgevoerd, in eigen be heer zou nemen. Bij het üitbreken van den oorlog is, in verband met den volkomen ge- wijzigden toestand, de werkzaamheid van oit lichaam, de Ned. Bloembollen Bedrijfs organisatie, door den Minister van Econo mische Zaken opgeschort De onderlinge samenwerking. In de N. B. O. was een samenwerking tusschen alle organisaties verkregen, waar bij de vertegenwoordiging onzer vereeni ging nog sterker was dan in Sierteeltcen trale en Surplusfonds. Het is zaak om een goede samenwerking al zal die mee- ningsverschillen in de toekomst niet uit sluiten die juist nu zoo noodig is, te behouden. Ut wijs hierbij op de vele vraag stukken, die zich vandaag den dag opwer pen, en waarvan een voor het bedrijf zoo goed mogelijke oplossing slechts verkre gen kan worden als zoo eendrachtig moge lijk wordt opgetrokken. Het ware daarom te overwegen om de verkregen samenwerking te doen voortdu ren in het college, dat de Regeering advi seert, n.l. het bestuur der Sierteeltcentrale, dat daarmede achter geen andere functie zou krijgen. Hierbij moet er natuurlijk in de eerste plaats voor worden gewaakt, dat zij, die hierin het vak groote diensten heb ben bewezen en aan wie het vak groote dankbaarheid is verschuldigd, maar die niet in het apparaat der N. B. O. waren in geschakeld, hun kracht en ervaring blijven beschikbaar stellen. Maar bij wederzijdsch begrijpen zou ook met vervulling van de zen wensch een zoodanige samenwerking gevonden kunnen worden. De exportbevordering blijft buiten alle andere maatregelen om ook onze krachten opeischen. Hoopvol richten wij onzen blik op Duitschland; de stand der clearingre- kening geeft daartoe aanleiding. Dat onze regeering ervoor zorge, dat dit verloop ook ons vak ten goede komt! Met hoop denken wij ook aan Amerika. Dit jaar zijn weer narcissen in dat land geïmporteerd; het blijft onze taak den ge zondheidstoestand onzer cultures op het zelfde peil te houden, om alle afzetgebie den te kunnen blijven behouden en te kun nen ontwikkelen. Waarbij een machtige propaganda voor ons product, waarvoor reeds voorbereidingen zijn getroffen, ook nodig zal zijn. Men ziet: de taak is onmogelijk. En daar om voel ik mij genoopt om een beroep te doen op alle leden onzer vereeniging, om juist in een tijd als deze een goed lid der vereeniging te zijn. Het hoofdbestuur wil ei. zal al het mogelijke doen om de belan gen te behartigen, al zullen teleurstellin gen niet uitblijven. 2. De bankbiljetten van 300, waarvan de uitgifte eveneens werd bekendgemaakt in de „Nederlandsche Staatscourant" van 6 October 1924, no. 194. Deze zijn in groe ne kleur gedrukt, doch van dezelfde tee- kening als de opgeroepen biljetten van ƒ200. De biljetten behooren tot de laatste soor ten biljetten, welke in deze coupures door De Nederlandsche Bank werden uitgege ven. GEEN VOLKSTELLING IN 1940? De Nederlandsche regeering overweegt om de tienjaarlijksche volkstelling, welke •het volgend jaar gehouden moet worden, in verband met de tijdsomstandigheden voorloopig uit te stellen. Het mond- en klauwzeer. In de week van 3 tot en met 9 Decem ber 1939 bezweken aan deze ziekte: 6 run- dern, 27 kalveren, 25 varkens en biggen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6