SPORT 'hwufiqpMt! LUCHTVAART MAANDAG 18 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT BLAD - PAG. 1?. JAARVERGADERING VAN DE R. K. F. De Bonden znllen het reorganisatie-rapport bespreken. Onder leiding van den voorzitter, ir. Hopster, hield de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland gistermiddag in Utrecht de jaarvergadering. Deze vergadering was vooral daarom belangrijk, omdat een informatorische be spreking zou plaats hebben over het inge diende reorganisatie-rapport betreffende de R.K. voetbal-organisatie. In zijn openingsrede zetteir. Hopster, aldus de „Maandagmorgen", uiteen, dat het de bedoeling was, het rapport op deze bijeenkomst in eerste instantie te bespre ken. In de bonden, in eigen kring, zal ieder de voor- en nadeelen kunnen na gaan, om dan op de volgende vergadering tot een besluit te komen. Spreker wees er op, dat vereenvoudi ging van organisatie en doorvoering van een sterker landelijker verband de mid delen zijn, die men ter verbetering wil aanwenden. De diocesane bonden blijven in de diocesane aangelegenheden geheel autonoom, terwijl de in landelijk verband spelende vereenigingen, de tegenwoor dige I.V.C.B., in samenwerking met de diocesane bonden, inzake de landelijke aangelegenheden als leiding gevend lichaam zullen optreden. Praktisch komt alles hierop neer, dat de R.K.F. en I.V.C.B. ophouden te bestaan en daarvoor in de plaats zal komen een bestuurslichaam, samengesteld uit de dio cesane bonden eenerzij ds en uit den I.V.C.B. anderzijds. Aan het slot van zijn rede stelde ir. Hopster voor pastoor De Groot, den voor zitter der reorganisatie-commissie, te be noemen tot eerelid. Door hartelijk ap plaus stemde de vergadering hiermede in. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Naar aanleiding van een opmerking van den heer De Vries, zegde het bestuur toe, te zullen trachten een weg te vinden, om de S. I. aan de Militairen-vereenigingen toe te zenden en zoo het contact met de gemobiliseerden te onderhouden. Het bestuur werd in zijn geheel her kozen. Met een enkel woord leidde de voor zitter daarna de bespreking van het rap port in. Hij gaf den Bonden de raad, zoo spoedig mogelijk een vergadering te be leggen, waarop het rapport kan worden besproken. Aan de besprekingen werd deelgenomen door den heer Smits van den D.H.V.B. Hij had tal van bezwaren tegen den voorge- ■telden nieuwen vorm van organisatie. Namens den R..U.V. sprak de heer Reichter, die dank bracht aan de commis sie en vroeg of de kantoren te Utrecht ge vestigd zullen blijven. De heer Lahije vroeg of er geen aan leiding voor 't bestuur was, prae-advies op het rapport uit te brengen. Nu het een maal is gepubliceerd achtte men dit niet meer noodig, daar ieder in de SJ. zijn standpunt kan kenbaar maken. Rector H. v. d. Berg pleitte voor een kleine wijziging in de doelstelling. De heer Kruijver (D.H.V.B.), miste in het rapport de richtlijnen over de verdere ontwikkeling der organisatie. Pastoor B. H. de Groot beantwoordde de diverse sprekers, waarna ir. Hopster eenige technische vragen beantwoordde. Het resultaat van een en ander was, dat de bonden nu het rapport met eenige ken nis van zaken zullen kunnen gaan be spreken. DE VORST ALS SPELBREKER. De voetbaloogst van gisteren werd al weer zeer schraal. Na eenige regen-Zonda gen volgde thans een vorst-Zondag met als gevolg, dat slechts hier en daar 'n enkele wedstrijd doorgang vond. In den L V. C. B. ondervond men nog den minsten hinder van de vorst. In Zuid I konden alle wedstrijden zelfs doorgang vinden, in Zuid II werd de helft gespeeld. Maar daar was dan ook het iheele eerste-klas-repertoire mee uitgeput. De lagere klassen zagen naar verhouding een veel grooter aantal wedstrijden ge speeld worden, maar ook alleen in de Zui delijke afdeelingen. We beperken ons vandaag tot de uitsla gen. L V. C. B. De uitslagen. Zuid I le kl.: PalemigKerkrade 0—0; Laura—Kimbria 1—6; RKONS—VVH 01; Sitt. BoysAlmania 00; Waubach RKNAC 11—0. Zuid II le kl.: SVBSchijndel 11; Kolping—RKTVV 8—4. KON. NED. VOETBALBOND. De uitslagen. AFDEELING I. Afd. A.: DOS—AJAX 1—2. AFDEELING IV. Afd. MVVLimburgia 31; Juliana Longa 31; PSVRoermond 11. SCHAATSENRIJDEN. VOORLOOPIG NOG GEEN ELFSTEDEN TOCHT. Op de binnensloctjes van Friesland wordt reeds flink gereden. Op de vaarten is het ijs echter nog verre van betrouw baar. Er is dan ook geen sprake van, dat thans voorbereidingen worden getroffen voor den Elfstedentocht. Voorloopig is het nog lang zoo ver niet. JAARVERGADERING NED. ROEIBOND. De Piet Hein medaille voor onze roeiers, die aan de Europ. kampioenschappen zouden hebben deelgenomen. Een historische gebeurtenis vond giste ren in de jaarvergadering van den Neder- landschen Roei Bond in Amsterdam plaats: voor de eerste maal in het 20-jarig bestaan van dezen bond werd een vrouwelijk be stuurslid gekozen. In de vacature Carel W. Kok werd benoemd mej. mr. Frieda Le Cosquino de Bussy (De Vliet), welke ver kiezing een belooning mocht worden ge noemd voor het ijverig streven van de ver tegenwoordigsters harer vereeniging om het dames-roeien in ons land te bevorde ren. Met de verkiezing van twee nieuwe be stuursleden is het overigens niet zoo vlot gegaan. Voor de vacature H. Broekema, voor vier jaren, werden twee candidaten gesteld, n.l. de heeren G. J. Cole (Viking) en J. E. Verschuur (Laga). De heer Cole verwierf 36, de andere candidaat 35 stem men, zoodat de verkiezing van den heer Cole wel op het nippertje geschiedde. Voor de vacature Carel W. Kok, voor drie jaren, meldden zich niet minder dan vier candidaten aan, n.l. mej. mr. F. Le Cosquino de Bussy (De Vliet) en de hee ren D. J. Koeleman (Njord), J. H. Voor smit (Aegir) en J. E. Verschuur (Laga) De eerste stemming had geen resultaat en bij de tweede stemming werd de candida- tuur Verschuur ingetrokken. Met 32 stem men werd mej. Le Cosquino de Bussy ge kozen. Het was een sympathieke gedachte van het Roeibondbestuur om de roeiers, die voor de Europeesche kampioenschappen, welke op het laatste oogenblik geen door gang konden vinden, zoo ernstig geoefend hadden, een herinnering te schenken. Aan de leden van de Nereusvier, de Njordacht, de gestuurde twee en de double scull van Willem 2, de stuurmanlooze twee van Laga en aan de sciffeur Velds van Die Leythe werd de Piet Heinmedaille geschonken met het opschrift „F.I.S.A. 1939", waar een streep doorheen is gehaald. Een ander voorbeeld van den groei van het damesroeien in Nederland was, dat de instelling van een damescommissie voor dit onderdeel werd aangekondigd, ten ein de het contact tusschen de damesploegen onderling nog grooter te doen worden, wenschen te formuleeren, overleg te ple gen en wat meer kan geschieden in het belang van het damesroeien, een en an der binnen het kader van den bond. In deze damescommissie zullen zitting nemen mej. van Warmeskerken (De Vliet), mej. Arents (De Hunze), mej. Verhagen (Nau tilus), mevr. van Niftrik (De Hoop) en mevr. Peereboom (Spaarne). Het roeien voor militairen zal een punt van bespreking vormen tusschen het be stuur en O. en O. Men hoopt faciliteiten te verkrijgen voor gemobiliseerde roeiers en misschien is het mogelijk op enkele na tionale wedstrijden ook nummers voor mi litairen in te lasschen. Een ander punt, hetwelk ook met de mo bilisatie van roeiers in verband staat, was de propaganda, welke het roeibondbe- stuur voert voor de samenstelling van goe de tweeën en vieren, nu het vormen van een acht vaak groote moeilijkheden ople vert. In Januari of Februari zal voorts nog een samenkomst plaats vinden met coaches om het materiaal, dat in verschillende vereenigingen huist, nader onder de loupe te nemen, eventueele plannen gezamenlijk te bespreken enz. De beker voor de vaardigheidsproeven kon, evenals het vorig jaar, aan het Spaar ne worden uitgereikt. Voor de tweede maal legde Veis van Die Leythe beslag op den Blussé-beker, welke werd uitgeloofd voor den skiffeur, die in een seizoen de beste prestaties heeft gele verd. De wedstrijddata in 1940. De wedstrijddata werden als volgt vast gesteld: 30 Maart: Amsterdamsche Roeibond, Head of River Race. 2 of 5 Mei: Nederlandsche Stu denten Roeibond Varsity. 18 of 19 Mei: Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei Vereeniging. 31 Mei en 1 Juni: Hollandia. 16 en 16 Juni: Hollandbeker wedstryd- vereeniging en Amsterdamsche Roeibond. 19 Juni: Telegraafbeker. 2830 Juni: Studenten Roeivereeniging Njord. 14 Juli: Nationale kampioenschappen. 28 Juli of 5 Augustus: BelgiëNeder land te Antwerpen. De mogelijkheid bestaat, dat de data van de wedstrijden van de „K o n i n k 1 ij k e" en van Hollandia nog verwisseld zul len worden. Het ligt in de bedoel.ng voor den wedstrijd BelgiëNederland de natio nale kampioenen uit te zenden. Mochten er Europeesche kampioenschappen worden gehouden, hetgeen niet waarschijnlijk is, dan zullen de nrs. 2 van de nationale kampioenschappen, naar Antwerpen wor den afgevaardigd. ZUIDWIJCK. Zaterdag speelde deze vereeniging een vriendschappelijken mixed-wedstrijd te gen een elftal van de H.B.S. aan de Raam straat te Den Haag. Het hard-bevroren terrein belemmerde natuurlijk een goede spelontwikkeling, maar toch werd aan beide zijden dikwijls individueel goed werk geleverd. De H.B.S. nam vrij spoedig de leiding, doch Wagtendonk en Bekooy zorgden er voor, dat Zuidwijck bij de rust de leiding had. Door twee doelpunten, waarvan de laatste uit een zeer mooie combinatie ontstond, namen de Hagenaars de leiding over, en kort voor het einde maakte Van der Klip gelijk zoodat met 33 het einde kwam van dezen sportie- ven wedstrijd. Gisteren had de Zuid-Hollandsche Hoc key Bond op Clingendaal stedenwedstrij- den georganiseerd, ter voorbereiding voor de verkiezing van de vertegenwoordigende elftallen. Bij de dames was het elftal van Den HaagLeiden (met de Zuidwijck- speelsters Freyser, Perquin en Wilmink) met 20 van Rotterdam A, om in den eindstrijd met 13 van Rotterdam B te verliezen. Het HaagschLeidsche heeren-elftal (waarin van Zuidwijck Van der Bijl, Van der Klip en Schilte waren opgenomen) sneuvelde met 04 tegen het sterke Rot terdam A, en won met 10 van Schiedam- Gorcum. Daar zoowel bij de dames als bij de hee ren 44 gegadigden aan het werk waren valt t. a.v. de kansen der spe(e)l(st)ers geen voorspelling te maken. WATERSPORT KON. VERBONDEN NED. WATERSPORT- VEREENIGINGEN. De jaarvergadering van de koninklijke verbonden Nederlandscde Watersport Ver eenigingen heeft een zeer vlot verloop ge had: binnen het uur had voorzitter Ernst Crone de diverse agendapunten afgehan deld. De voorzitter vond bij de behandeling van het jaarverslag gelegenheid hulde te brengen aan onze Sharpie-, Olympia-, Jol len- en Drakenklassezeilers, de de Neder landsche kleuren in het buitenland hoog hebben gehouden. Ook het Europeesche kampioenschap in de Olympia-jollenklasse van ir. Van Veen werd gememoreerd, even als de uitstekende resultaten van de zee zeilers. De Van Heemstrabeker werd uitgereikt aan den heer J. H. H. J. de Jong voor diens fraaie resultaat in de Olympiajol „Zo merweelde" in het afgeloopen seizoen. Be paald werd, dat in 1940 de Van Heemstra- beker bestemd is voor den besten zeiler in de Drakenklasse. Het gouden stophorloge, dat de heer C. van Staveren als jaarprijs beschikbaar had gesteld voor de regenboogklasse, werd uit gereikt aan den heer G. Deichmann met zijn jacht „Phecda". Als algemeen lid werden de Goudsche Watersport Vereeniging „Elfhoeven", de watersportvereeniging „Hoorn" en de 's Hertogenbossche watersportvereeniging „Viking" aangenomen. De volgende wedstrijddata werden vast gesteld: 1113 Mei roei- en zeilvereeni- ging „Gouda"; 19 Mei (of 2 Juni) Hollan dia 2526 Mei Rotterdamsche Zeil Ver eeniging kampioenschap van Rotterdam 12-voetsjollenklasse; 2526 Mei (of 12 Juni) Noord-Hollandsche kampioenschap pen; 89 Juni Watersportvereeniging „De Koenen"; 1415 Juni Koninklijke Marine Jachtclub; 1516 Juni Watersportvereeni ging „Amsterdam"; 2223 Juni Z. en R.V. „Nieuwe Meer"; 2930 Juni „Witte Huis" I.oosdrecht: 1314 Juli Zeilvereeniging „Braassemermeer"; 1923 Juli Kaagweek; 2728 Juli Rotterdamsche Zeilvereeniging; 36 Augustus Koninklijke Nederl. Zeil- en Roeivereeniging (Hollandweek 2); 2021 22 Aug. Kon. Zeilver. „Sneek"; 2425 Augustus Zaanlandsche Zeilvereeniging; 31 Augustus1 September Haarlemsche Jacht club; 78 September Watersportvereeni ging „De Schinkel". De nachtwedstrijd van de „Koninklijke" zal nader worden vastgesteld. Bij acclamatie werd de voorzittende ver eeniging de Kon. Ned. Zeil- en Roeiveree niging als zoodanig herkozen. Medegedeeld werd, dat ook in het aan staand seizoen de Starbooten en de Noord- Nederlandsche 16 M2. als klasse zal worden erkend. Bij de rondvraag vroeg de heer Sixma (Gouda) steun voor een betere verbinding van het hoofdvaarwater naar een afgezon derd gedeelte der Reewijksche plassen, vooral nu het wel zeker is, dat dit waterge bied niet zal worden gedempt. Deze steun werd in beginsel toegezegd. WIELRENNEN INTERN. WEDSTRIJDEN IN 1940. Geen wereldkampioenschappen. Op de bestuursbij eenkomst van de Union cycliste internationale (U. C. I.) te Brussel is de internationale sportkalender als volgt vastgesteld: Frankrijk: 23 Maart: ParijsRoubaix; 31 April: ParijsCaen; 5 Mei: ParijsTours; ParijsNice (4 etappes) wordt later vast gesteld; 27 Juni21 Juli ronde van Frank rijk. Italië: 5 Mei: 500 k.m.-rit achter Demy- motoren; 915 Mei: ronde van Italië; 5, 6 en 7 Juli: MonacoMilaan; 1421 Sep tember: MilaanRome. Denemarken: 5 Mei: wedstrijd voor amateurs te Rudersdalob; 1921 Juli: groote prijs van Kopenhagen. Een belangrijk besluit werd nog geno men. In 1940 zullen geen wereldkampioen schappen worden gehouden. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat aan den Italiaanschen bond de organisatie is opgedragen van den grooten prijs der U. C. I. op baan en weg. Deze wedstrijden zullen in de eerste week van September 1940 plaats vinden. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE KLEIN BILJART. Van der Jagt Nederlandsch kampioen. De beslissing voor het Nederlandsch kampioenschap eerste klasse klein biljart is reeds, tegen de verwachting in, Zondag middag gevallen. Algemeen had men aan genomen, dat de partij tusschen van der Jagt en Briejer in de avonduren zou beslis sen voor den titel; doch de situatie lag an ders. Zaterdagavond had van der Jagt alle partijen gewonnen (vijf), terwijl Briejer met een verloren partij op hém volgde. De Rotterdammer won Zondagmiddag van Steensma, maar Briejer slaagde er niet in van denzelfden speler te winnen: deze partij werd remise, zoodat van der Jagt, nota bene de invaller van dit tournooi, bij voor baat het kampioenschap had gewonnen. Aan spanning ontbrak het in de partij tusschen Steensma en Briejer niet. Het ging voortdurend gelijk op, tot Steensma op 275 strandde en Briejer in de gelegen heid werd gesteld de 300 in 20 beurten vol te maken. Steensma, een rustig, zeer ge routineerd speler, slaagde er in met den nastoot er wordt volgens systeem Ave gespeeld de ontbrekende 25 caramboles te maken, zoodat de partij remise werd. Vermelding verdient zeker nog het prachtige spel van den Haarlemmer Stef fers. Hij is wat ongelukkig in dit tournooi begonnen, doch zijn finish was buitenge woon fraai. Hij sloeg achtereenvolgens Briejer en Steensma en Zondagmiddag liet hij een prachtig staaltje van zijn technisch hoogstaand, niettemin zeer gedurfd spel zien door Lavertu in 15 beurten te slaan, spelend met een gemiddelde van 20, het hoogste tot nu toe van dit tournooi. Bo vendien scoorde hij de eerste serie boven de 100, n.l. 122, terwijl hij in dezelfde par tij ook nog een serie van 85 produceerde. De einduitslag van het tournooi luidt: alg. gew.rem.pnt.car.brt. h.s. gem. v. d. Jagt 7 14 2100 179 62 11.73 J Steffers 5 10 2011 150 122 13.40 Briejer 4 1 9 2064 171 52 12.07 S A. Menist 4 8 1871 173 76 10.81 Steensma 3 1 7 1884 143 96 13.17 Burgerhof 3 6 1081 185 80 9.08 Heytbrink 1 2 1451 162 53 8.95 Laventu Sr1467 161 52 9.11 De heeren J. Steffers (DES, Haarlem), O Steensma (Vondel, Amsterdam) en W. S. Biejrer (Die Haghe) promoveeren naar de hoofdklasse, omdat hun algemeen ge middelde boven de 12 ligt. POSTDUIVEN POSTDUIVENTENTOONSTELLING TE LEIDEN. Op de gecombineerde clubten toonstelling van „Het Oosten" en de L. P. C. zijn de prij zen als volgt toegewezen: Klasse 1: F. de Haas 1ste, Th. Hout- hoff 2; W. Alting 3; A Krol 4; en J. Schreu- der 5e prijs. Klasse 2: C Geel 1ste, J. Schreuder 2e, F. de Haas 3e en J. Smits 4e prijs. Klasse 3: C. Geel 1ste, W. Alting 2e, 2e, J. Boekkooi 3e, F. de Haas 4e en J. J Marijt 3e en T. Vlieland 4e prijs. Klasse 4: A Krol 1ste, Th. Houthoff 2e, W. Alting 3e en A. Fasel 4e prijs. Klasse 5: H. Schoo lstê, Th. Houthoff Smits 5e prijs. Klasse 6: J. Schreuder 1ste, J. Boek kooi 2e en H. Wallaart 3e prijs. Klasse 7: A. Fasel 1ste, J. van Duuren 2e en A9. Krol 3e prijs. K1 a s s e 8: A. Krol 1ste, C. Geel 3e prijs. Klasse 9: H. Sterk 1ste, J. van Engelen 2e en H. Flandrijn 3de prijs. Klasse 10: F. Breedijk 1ste en 2e prijs. Klasse 11: H. Schoo 1ste, F. Mieremet 2e, A. Fasel 3e en F. de Haas 4e prijs. Klasse 12: H. Schoo 1ste, A. Krol 2e, H. Flandrijn 3e, H. Schoo 4e, J. Boekkooi 5e, J. van Engelen 6e en A van» Gennep 7de prijs. Klasse 13: J. Schreuder 1ste en 2e, J. Boekkooi 3 prijs. Klasse 14: J. Schreuder 1ste, F. de Haas 2e, H. Schroo 3e, J. Smits 4e, J. van Engelen 5s prijs. Verder nog de beste oude doffer F. de Haas; beste oude duif A. Krol; de beste jonge doffer H. Schoo en beste jonge duif J. Schreuder. SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND. Beslissing over afgebroken partijen en eindstanden. le klasse: D. Noteboom (Noordw.)L. Stud. S. F. I 4 1/2—4 1/2. Bord 8: J. A Scheepmaker (N). C. Die- deriks (St.) 10. De partij aan het 3e bord tusschen J. C. Beem (N.) en A. J. Mulder (Sbud.) moet nog steeds uitgespeeld worden. Eén van beide partijen kan dus nog den wedstrijd winnen. Leiderdorp I wint van Philidor I met 6 1/2—3 1/2. Bord 1: A v. Klaveren (Ld.)—W. F. Schüss (Ph.) 1/2—1/2. De L. Stud.Sdh.fd. I wint toet 5 1/2 4 1/2 van de R.-K.Sch.cl. 2 Kon. I. Bord 7: W. Witteman (2 K.)—P. W. M. Born (St.) 1/2—1/2. 2e klasse A: Inter Nos I te Boskoop wint met 5 1/24 1/2 van de L. Arb. Schaak club I. Bord 3: A. Hensing (LA.)A. Sijtzma 1—0 Bord 4: G. MarijtJ. A. Loef 1/21/2 Bord 5: J. Koet Jr.C. P. de Ruyter 01 Bood 6: Jacs. NeuteboomW. Trapman 1/2—1/2 Bord 8: A. BlonkH. de Rijk 01 De L.Gym.Sch.cl. I wint met 53 van Ogstgeest I. Bord 2: V. v. d. Linden (O.)D. de Hondt (G.) 1/2—1/2 De partij aan het le bord tusschen C. B. v. d. Berg (G.) en W. K. Sasburg (O.) zal nog uitgespeeld worden. Beide tientallen ontvingen 1 punt minder, wegens het op komen met slechts 9 spelers. 2e klasse B: Lisse I wint van Taveno II met 73. Bord 1: P. J. v. Schayck (T.)J. Brauck- man (L.) 1/2—1/2 3e klasse A: De Poütieschaalcluib wint met 6 1/23 1/2 van Rijnsburg L Bord 1: A. M. Dude Mink (P.)Johs. Schoneveld (R.) 10 Bord 3: A. R. v. d. TuinH. Binnendijk 1—0 Bord 5: P. DijkstraW. Ravensbergen 01 DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der Indië-vliegtuigen was gisteren als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Toren valk" te Singapore en de „Wielewaal" te Jodhpur. Op de thuisreis kwam de „Nandoe" te Basra aan. Staatsraad mr. J. B. Kan, aan dar aarsten, dia van bat ijsvermaak In de Residentie profiteerden, b zijn kleinkinderen behulpzaam bq de eerste lastige schreden op het gladde ijsvlak

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10