De winter als bondgenoot der Finnen SegwióiagMi dm Üluóöeti Italië tegen geweld-methoden CloxCcyanieuuió, uit het W-etten Engelsche blokkade begonnen Geen onderhandelingen met Helsinki DINSDAG 5 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE - PA O. fi Bl| het Ladoga-meer RUSSISCH LEGERBERICHT. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt mede, dat de Russi sche troepen van dat district op 4 Decem ber den opmarsch hebben voortgezet. Sov jet-Russische troepen uit de richting Moer- mansk achtervolgen de bij Petsamo versla gen Finsche troepenafdeelingen en z^jn 25 K M. ten Zuiden van Petsamo genaderd. In de haven van Petsamo ruimen Russi sche oorlogsschepen de door de Finnen ach tergelaten mijnen op. Russische troepen hebben uit de richting van Ukhta, Repola, Poroz en Osero vorderingen gemaakt van 45 tot 50 K.M. Troepen uit Petrozavodsk htbben de stad Salmi aan den oever van het Ladogameer, het spoorwegstation Lai- mola ten Noorden van Salmi bezet en zet ten hun opmarsch voort. Op de landengte van Karelië zijn de Rusische troepen 45 tot 50 K.M. van de grens opgerukt. Wegens de ongunstige weersgesteldheid is de luchtmacht niet opgetreden. MEDEDEELING VAN HET FINSCHE NIEUWSBUREAU. Het Finsche Nieuwsbureau heeft giste ren medegedeeld, dat de thans beschikba re gegevens over het aantal dooden en ge wonden tijdens de Russische luchtaanval len op Finland als volgt zijn: Bij de bom bardementen op Donderdag werden 55 per sonen gedood, Vrijdag 12 en Zondag 7. In deze drie dagen werden in hettgeheel 248 personen gewond. Elf huizen werden ge heel verwoest, 233 beschadigd. Vliegtuigen, welke gebruik maakten van machinegeweren, hebben 38 personen ge dood en 240 gewond. Bij al deze aanvallen v/as geen enkele aanval gericht op een militair object. Zij hadden alle de burgerbevolking ten doel. Volgens berichten uit Kirkenes wordt in de buurt van Petsamo heftig gevochten. De Russen hebben versterkingen ontvan gen doch de Finnen hebben stand gehou den hoewel de Russen veel talrijker zijn. DE SNEEUW ALS BONDGENOOT. De militaire toestand ontwikkelt zich beslist ten gunste van Finland na den sneeuwval in het gebied van het Ladoga meer. Aldus is de meening van Finsche autoriteiten in Londen. Aan Reuter wordt medegedeeld, dat het roode leger op dit punt moeite heeft op te rukken. De met ski's uitgeruste Finsche troepen zijn in staat om zich op bedreigde punten met groote snelheid te concentreeren en de ge motoriseerde Russische troepen zijn daar bij in het nadeel. Finsche kringen ver klaarden gistermiddag laat, dat Petsamo nog in Finsche handen is. Ten aanzien van de eilanden buiten de Zuidkust, welke de Russen beweren te heb ben veroverd „na zeeslagen", wijst men er op. dat zij door de Finnen ontruimd zijn, die er nooit aan gedacht hebben ze te ver dedigen, aangezien zij gen fortifacaties hebben. Alleen op de Karelische landengte be staat er waarschijnlijkheid, dat zich een oorlog op werkelijke schaal ontwikkelt en dat gebeurt. De landengte is zoo nauw, dat de Russen geen groote strijdkrachten kun nen concentreeren zonder als het water in een flesihenhals vast te loopen. Volgens in de Noorsche stad Kirkenes ontvangen berichten wordt een klein ge vecht geleverd ten Zuiden van Petsamo. De Finnen ramen, dat 2000 tot 3000 man Russische troepen gisteren in het district van Petsamo aan land zijn gezet. DE SNEEUWSTORMEN GEëINDIGD. Naar vandaag uit Helsinki wordt ge meld zijn de sneeuwstormen opgehouden. Het weer is beter geworden. Men ver wacht nieuwe Russische aanvallen na het intreden van den dooi. De Britse'-e zaakgelastigde heeft den Brit schen onderdanen aangezegd, dat zij de hoofdstad onmiddellijk dienen te verla ten. EEN OPMERKELIJK SUCCES DER FINNEN. De Finsche troepen hebben gisteren in de buurt van Salmi ten Noordoosten van het Ladogameer een tamelijk o-umerkelenk suc ces behaald. In het groote woud aldaar hebben eenige botsingen plaats gehad tij dens zeer slecht weer. De snelheid der Fin sche troepen in de sneeuw en hun bekend heid met het woud en alle eigenaardighe den van het terrein hebben hun veroor loofd de Russische troepen in een soort vallen te lokken, waarin een leger, dat al leen in aantal superieur is, alle voordeelen van zijn massa verliest. De Russische troe pen, die in actie kwamen in een moeilijk terrein, waarvan zij slechts een zeer mid delmatige kennis hadden, werden door de Finnen omsingeld, die gisteren 1500 ge vangenen hebben kunnen maken. Op de landengte van Karelië zijn de Rus sische troepen eenige kilometers langs de kust opgerukt. Hun opmar-ch is evenwel zeer langzaam en het is waarschijnlijk, dat de wijze, waarep de F.nnen het terrein voor de verdediging hebben voorbereid, er enorm toe heeft bijgedragen, de vorderin gen der Russische troepen te vertragen. Tallooze vallen zijn aangebracht in de smalle strook, welke door de landengte van Karelië wordt gevormd. De Finnen zijn meesters gebleken in het gebruik van alle verrassende middelen: vallen, mijnen, greppels, het gebruik van moerassen enz. De Finsche troepen zijn aan de kust wei nig talrijk, doch de Russen hunnerzijde heb ben geen groote aantallen triepen in dezen corridor kunnen inzetten, omdat het onmo gelijk is er te manoeuvreeren. Het is vrij duidelijk, dat de Finsche troe pen thans aan hun front een bondgenoot hebben, n.l. den winter. Dit is iets waar de Russen niet op hadden gerekend. Het schijnt, dat de winter alles langza mer doet verloopen. Vreemdelingen die de zen winter niet kennen, verbeelden zich dat er wat zal gaan gebeuren en dat zeer zeker de stilte een bedreiging inhoudt. In werkelijkheid evenwel maken de weers omstandigheden alle operaties onmogelyk. De dagen zijn slechts 5 uur lang en de weersomstandigheden zijn er onbarmhar tig. Er zijn dagen waarop men tot volko men bewegingloosheid wordt gedwongen. KELDER-REGEERING. Het Finsche kabinet bevindt zich nog steeds te Helsinki, waar het' Maandag een groot gedeelte van den dag heeft verga derd in de kelders van de Nationale Bank. Ook langs de Oostelijke grens heerschte Maandag slecht weer en op tal van plaat sen moesten de gevechten worden gestaakt. Volgens de laatste in het groote hoofd kwartier ontvangen berichten zouden de Russen opnieuw ten Noorden van het La dogameer hebben moeten terugtrekken. Ook gelooft men, dat een aantal Rus sen, toen zij probeerden het meer, dat slechts door een tamelijk dunne yslaag is bedekt, over te steken, zyn verdronken SALMIJAERVI STAAT IN VLAMMEN. De stad Salmijaervi, het centrum der nikkelzone in het Noorden van Finland, staat in brand, naar gemeld wordt door vluchtelingen. Groote rookzuilen zijn waargenomen uit Svanvik. DE AALANDSEILANDEN GEREMILIT ARIS E ERD De Finnen hebben kenis gegeven van hun voornemen, de Aalandseilanden te re- militariseeren. Zij zeggen, dat Finland bij zijn tegenwoordige positie geen reden heeft alle plannen tot remilitarisatie van de Aalandseilanden niet ten uitvoer te leg gen, temeer daar de eenige natie, welke er zich dit voorjaar tegen heeft verzet, de Sovjet-Unie was. DE FINSCHE LEGATIE NOG STEEDS TE MOSKOU. Hoewel de leden der Russische legatie te Helsinki uit Finland zijn vertrokken, zijn de leden der Finsche legatie nog seeds niet in staat Moskou te verlaten. De Zweedsche gezant te Moskou pro beert hun vertrek mogelijk te maken, doch indien diens pogingen mochten falen, zal het voor de Finnen noodig zijn, den deken van het diplomatieke corps te verzoeken z^jn bemiddeling te verleenen. VLUCHTELINGEN-ELLENDE. Er worden te Stockholm voorbreidingen getroffen voor het verschaffen van voedsel en onderdak aan de Finsche geëvacueer de kinderen, die met hun ouders op het oogenblik kampeeren in de bosschen langs de Zweedsche grens. De kinderen hebben ernstig te lijden van honger en koude. De vrouw van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken is bezig met de vor ming van een comité ter coördincering van de verschillende vrouwenorganisaties en samenwerking met het Zweedsche Roode Kruis om het lot van de uitgewekenen le verzachten. DE NEDERLANDERS IN FINLAND. Het Nederlandsche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft van Hr. Ms. ge zantschap te Helsinki bericht ontvangen, dat voor zoover na te gaan alle Neder landers in Finland zich in welstand bevin den. Publieke opinie tegen Rusland „LEVE FINLAND." Zooals gemeld, hebben te Rome voor de Finsche legatie sympat-hie-betoogingen plaats gehad, waarna de manifestanten ziah naar de sovjet-ambassade begaven, om daar van hun afkeer door vijandige kreten bltyk te geven. Teneinde nieuwe betoogingen voor de ambassade der sovjet-unie te voorkomen wordt thans de ambassade door een deta chement grenadiers bewaakt en in de om geving van het gebouw door troepen af gezet. Ook te Miiaan hebben gisteren duizen den studenten gedemonstreerd voor het Finsche consulaat en de hoofdstraten en pleinen. Zij riepen: „Lang leve Finland" en „weg met Sovjet-Rusland". De Italiaansche meening en pers blijven een streng oordeel uitspreken over den sovet-aanval op Finland. Het katholieke orgaan „Italia" schrijft, dat de geweldme thodes, die op het oogenblik in Europa in eere zyn, het verdrag van Versailles „re- habiliteeren." Het geweten der Italianen komt in op stand tegenover dergelijke schendingen van de moreele orde en van het recht, al dus het Milaneesche blad, dat zich af vraagt, welke de reacties zullen kunnen zijn, van dergelijke manieren voor de be trekkingen tusschen de staten. Het blad is van oordéel, dat de systema tische cynische verloochening der heilig ste beginselen een voordeelig middel om te regeeren wordt en dat het recht van de kracht in de plaats komt van de kracht van het recht. De „Italia" keert zich krachtig togen „de ongelooflijke brutaliteit, waarmede de meest elementaire regels van menschelijk- heid en rechtvaardigheid door het slijk worden gesleurd." Dergelijke methoden moeten zeer luid veroordeeld worden uit naam van het christelijke, menschelijke geweten, van het recht en de rechtvaardigheid. Het is tyd, om zonder nuttelooze omwegen uit te spreken, dat het ijdel is, Europa te bevrij den van de onrechtvaardigheid van Ver sailles door gebruik te maken van metho des, die de ontkenning vormen van de meest elementaire rechten en door hege monieën te vestigen, in vergelijking waar mede Versailles volkomen gerechtvaardigd was. Het Milaneesche orgaan verklaart ver volgens, dat het geweten der Italianen in opstand komt tegen de „ontwikkelingen van 'n politiek zonder scrupules, waarvan de doelstellingen voortdurend door het succes worden uitgebreid." Sommige methoden aldus het blad, staan zoo ver van onze Latijnsche menta liteit, dat zijn om, met afschuw vervullen. Het blad besluit met een beroep op Eu ropa: „De Europeesche beschaving heeft slechts één gebaar te maken, n.l. de nood lottige ideologieën te verloochenen, die ge boren zijn i-. de nevelen van het Noorden en zich te keeren naar het christelijke Rome". Blijkens een telegram van D.N.B. laat de „Tevere" een ander geluid hooren. Het blad waarschuwt zijn lezers voor valsohe sentimentaliteit. Het zegt, dat democra tieën van de Noordsohe staten, ook van Finland, steeds dooi Engeland beschouwd werden als schakels in een beschermings keten tegen Rusland. Het beste bewijs voor het feit, dat vreemde belangen van de randstaten gebruik hebben gemaakt, le vert de deelneming dezer staten aan de sancties tegen Italië, waarbij zij bijzonder in het oog liepen door hun anti-Italiaan- sche houding. Wat nu, aldus de „Tevere". de Italiaansche belangen betreft kan men vaststellen dat de gebeurtenissen in de Noordsohe zeeën geen enkelen invloed op de Middellandsehe Zee uitoefenen. De sym pathie van Italië zal precies gelijk zijn aai. die welke Finland indertijd Italië be wezen heeft. De op 1 September begonnen strijd met zyn toekomstige gevolgen laat voor het overige geen sentimenteele zij sprongen toe. Stefani zendt ons tenslotte nog een kantteekening van „Giornale d'Italia" op het beroep van Finland op den volken bond. Het blad wyst er op, „dat de aan val van Russische kant op deze kleine, vreedzame en beschaafde natie niet uit gelokt is en dat derhalve Finland op grond van het volkenbondshandvest het recht heeft, sancties te eischen tegen Rusland. Terloops merkt het blad op, dat dit "elf de recht niet toekwam aan een sla venhou dend land als Ethiopië, dat niet alleen schuldig stond aan met documenten ge staafde agressies tegen Italië in Afrika, maar bovendien aan een brutale schending var de beschaafde beginselen en de ver dragsverplichtingen van den Volkenbond. Moskou echter weigert in Genèvr te ver schijnen en dreigt zelfs uit den Volken bond te treden. Terwijl in het conflict met Italië de regeering van Moskou luidruchtig Ethiopië en de zaak der kleine naties, die thans zonder verdediging zijn, verdedigde, verzet zij zich thans tegen de Finsche dé marche wegens een conflict, dat door haar zelf is uitgelokt. Eens te meer ziet men welke 'n afgrond er in de Europeesche politiek gaapt tus schen zeggen en doen. Maar, aldojs besluit de „Giornale d'Italia", het .*al zeer belang wekkend zijn ten aa;.zien van de Finsche aangelegenheid, de h« uding vast te stelien van die groote mogendheden, die nog ver schanst zyn in den Volkenbond en die sancties toegepast hebben tegen Italië, toen dit zich opmaakte om in antwoord op de agressies, die culmineeren in het geval Oeal-Ocal. het land te zuiveren van sla venhouders en er beschaving te brengen. De koning bij zijn (roepen DE VERSCHERPTE BLOKKADE BEGONNEN. De schepen der Britsche en Franschc marine hebben juist te middernacht een draadlooze mededeeling ontvangen, de ver scherpte blokkade tegen Duitschland te beginnen als represaille tegen de natlo- naalsocialistische willekeurige en meedoo- genlooze mijnenoorlog. Van dat oogenblik af zullen alle schepen worden aangehouden en alle goederen van Duitschen oorsprong of bezit worden in beslag genomen. Verscheidene Japansche handelsorgani saties hebben gisteren in Osaka vergaderd en besloten de Japansche regeering te ver zoeken een krachtig protest in te dienen tegen de voorgenomen Britsche handels beperkingen in Kenya en Uganda. Gevreesd wordt, dat Engeland een scherp contingenteeringsstelsel zal invoe ren op den import va'n Japansche goede ren, netgeen, indien dit wordt toegepast, in Kenya en Uganda, zou indruischen te gen de bepalingen van het verdrag met het Kongobekken. KONING GEORGE NAAR FRANKRIJK. Koning George van Engeland is gisteren in Frankrijk aangekomen voor een bezoek aan de troepen. De Engelsche koning is gistermiddag aan land gegaan. Hij was met een Engelschen torpedobootjager overgestoken. De koning was vergezeld van den gene raal majoor, hertog van Gloucester. DUITSCH WACHTSCHIP VERGAAN. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is ten Zuiden van het eiland Langeland een Duitsch kustwachtschip op een mijn ge- loopen en gezonken. Vernomen wordt, dat tot dusverre slechts twee leden der bemanning, die uit 38 koppen bestond, zijn gered. Het schip zonk in vier minuten. Dit is het vierde Duitsche schip, dat in het Duitsche mijnveïd vergaan is. Het ongeluk gebeurde nabij de plaats, waar negen dagen geleden nog een Duitsch wachtschip op een mijn liep, bij welke ramp twaalf man om het leven kwamen. Twee Deensche en drie Duitsche sche pen zijn naar de plaats des onheils uitge- Er stond een ruwe zee. Het Britsche stoomschip „Doric Star" is aangevallen en vermoedelijk gezonken. Do „Doric Star" meet 10.086 ton. Het schip was op de thuisreis van Nieuw-Zeeland en Australië De bemanning van het schip be stond uit zeventig koppen, doch te Londen is niet bekend of zich passagiers aan boord bevonden. De reddingboot van een plaats aan de Oostkust van Schotland is tegen twaalf uur gistermiddag gealarmeerd en uitgeva ren om te zoeken naar de leden der be manning van een Zweedsch stoomschip, de „Rudolf". Men gelooft, dat acht opvaren den van dit schip opgepikt zijn door een treiler uit Huil en dat de overige schip breukelingen nog in een boot rondzwal ken. Het Britsche s.s. „Eskdene", metende 3.800 ton, is gezonken na op een mijn te zijn geloopen. De bemanning, bestaande uit 29 koppen, is in een Schotsche haven aan land gezet. Twee stoomschepen uit Glasgow, de „Lairdsglen" en de „Findhorn", zijn door een aanvaring beschadigd buiten de West kust van Schotland DUITSCHE TEGENSPRAAK. Van Duitsche zijde wordt onder meer verklaard- De eerste lord der Britsche ad miraliteit heeft, om de slechte stemming te doen' verdwijnen, weer eens zijn toe vlucht genomen tot ,,het tot zinken bren gen van Duitsche duikbooten". Om dit tot zinken brengen geloofwaardiger te maken, worden roerende bijzonderheden bedacht. Buitenlandsche berichten SPOORWEGONGELUK IN BRAZILIë. In de Braziliaansche provincie Cordoba is een goedentrein met 15 wagens bij het passeeren van een 20 meter hooge brug in een rivier gestort, waarbij de machi nist en de stoker, benevens, drie passa giers gedood werden. De oorzaak van de ramp is, dat de brug door storm bescha digd was. ONTPLOFFING IN EEN ROEMEENSCH PETROLEUMRESERVOIR. In den loop van den avond heeft zich gisteren een ernstige ontploffing voorge daan in een reservoir van een der groot ste Roemeensche petroleumraffinaderijen. De ontploffing werd door brand gevolgd. De brand nam spoedig groote afmetin gen aan. zoodat het ncodio was verster king te vragen aan de brandweer te Boe karest. Om elf uur 's avonds was men het vuur nog n:ef meester. Het is niet bekend of er slachio'fers zijn. De schade is zeer belangrijk. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak. Zoo moet een vroegere treiler uit Grims by een duikboot tot zinken gebracht en zeer waarschijnlijk een tweede zwaar be schadigd hebben. Daarmede niet tevreden, vernietigt Reuter in opdracht van Chur chill onmiddellijk nog een derde duikboot, „na een dramatischen aanval in de mane schijn bij een Engelsche badplaats". De Duitsche duikbootkapitein heeft dus den vijand niet gezien: blijkbaar Was hij geheel verzonken in den aanblik van de maan. „Wij kunnen, aldus de mededeeling, den eprsten lord der admiraliteit verzekeren, dat de mannen, die door hem door ver klaard zijn, nog leven, zooals ook de duik booten, welker vernietiging gemeld is, En geland het leven zuur blijven maken. Noch de treilers uit Grimsby, noch de oorlogs schepen in den maneschijn, hebben een Duitsche duikboot getroffen. Misschien heb ben de dappere Britsche marine-autoritei ten een Engelsche duikboot te pakken ge kregen en in den grond geboord". Voorts wordt het van Engelsche zijde verspreide bericht, volgens hetwelk in de haven van Helgoland een Duitsche kruiser door bommen zou zijn getroffen, is in vollen omvang onwaar genoemd. Er be vonden zich geen kruisers in de haven, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Kuss'nen Is de man „WAARBORG VOOR VREEDZAME BETREKKINGEN". De zender te Moskou heeft gisteravond te half twaalf het volgende communiqué omgeroepen>: „Molotof heeft in den ochtend van den 4en December den Zweedschen gezant te Moskou, Winter, ontvangen, die hem me de deelde, dat de zoogenaamde Finsche regeering nieuwe onderhandelingen met de Sovjet Unie wenscht aan te knoopen. Molotof heeft verklaard, dat de Sovjetre- geering deze zoogenaamde Finsche regee ring, die reeds met onbekende bestem ming uit Helsinki is vertrokken, niet er kent. Er kan dan ook, aldus heeft Molotof gezegd, van eenige onderhandeling geen sprake zijn. De Sovjet-regeering erkent slechts het kabinet-Kussinen, met hetwelk zij een overeenkomst van wederzijdschen bijstand en vriendschap heeft gesloten, dat de eenige waarborg voor vreedzame be trekkingen tusschen de Sovje Unie en het democratische Finland is". DE „TIMES" OVER HET RUSSISCHE AANBOD. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat het aanbod van Kare lië aan de zoogenaamde Finsche volksre- geering door de Sovjet Unie een handige uitvinding is van den dictator van de Sovjet Unie om de neutralen te misleiden. In 1933 is men begonnen met het wegvoe ren van de beyolking van de Westgrens, een militaire maatregel, welke een ont volkt gebied achterliet van de IJszee tot Bessarabië. Het grootste deel van de Finsch sprekende Kareliërs is van Noord- Rusland weggevoerd naar Turkestan. In sommige gevallen hebben Russische boe ren hun plaats ingenomen en het is wel zeker, dat het grootste deel van de bevol king van het vroeger Finsche gebied thans Russisch is. De correspondent veronderstelt; dat de Sovjets een deel van Finland willen ver overen en ontvolken en dan door een volksstemming bewijzen, dat Karelië zich bij de Sovjet Unie wil voegen. MET WIE MOSKOU WIL ONDERHANDELEN. Het Finsche gezantschap te 's Graven- hage meldt ons: De Russische regeering heeft medege deeld, dat een z.g. Finsche volksregeering zou zijn gevormd in Terioki, door Otto Kussinen. Naar aanleiding van deze me dedeeling moet worden opgemerkt, dat Otto Kussinen een communist is van Fin sche origine, die reeds in 1919 tijdens den Finschen onafhankelijkheidsoorlog gestre den heeft adn de zijde van de bolsjewisten tegen de Finsche regeering. Na de Finsche overwinning is hij toen naar Rusland gevlucht. Hij heeft zijn Fin sche nationaliteit verloren en die der Sov jets gekregen. Hij is actief werkzaam geweest als lid van den hoogen raad der Komintern in de van deze organisatie uitgegane internationale actie. Zoo behoorde hij, met Zinowjeff en Mc. Manus, tot de onderteekenaars van den befaamden brief aan het centraal co mité van de communistische partij in Grcot-Brittannië, die bijdroeg tot den val van de regeering Mac Donald. De overige leden van deze z.g. volksregeering zijn eveneens agenten van de komintern zon der eenige relatie met Finland. In Finland bestaat sedert 1920 geen com munistische partij. Deze toen reeds vol komen onbelangrijke partij werd destijds ontbonden door het Finsche parlement, ge kozen volgens de meest democratische be ginselen. Daarna is de invloed van het door de komintern ondersteunde commu nisme in Finland onbeteekenend geweest.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6