Academienleuws OINSDAG 5 DECEMBER 1939 CE LEinsCHE niJRANT Abonnenv/ntsprijs: voor Leiden 19 cent #er week; 1 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten /0 cent per w**k; f fi.60 per kwartatl. Franco per povt t 2 85 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentlën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje* hoogsten* 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 BUIIG. De Bill seint: Verwachting: Meest zwaarbewolkt. Plaatselijk nog en kele lichte buien. Weinig verandering in temperatuur. Aan do kust tijdelijk krach tige, overigens matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. De woerstoostand van hedonmorgen 7.20 uur: Den Helder: krachtige Z. wind, 5 gra C. Vlissingen: zwaarbewolkt, stormachtige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. De Blit: halfbewolkt, matige Z. wind, 4 gr. C. Groningen: betrokken, matige Z. wind, 5 gr. C. Maastricht: lichte regen, matige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. buitenlandscii weekoverzicht. De depressiekern van ongeveer 480 mil- libas heeft zich langzaam van de Faröer na.r het Zuedelijl» gedeelte van de Noord zee verplaatst cn valt thans op. Onder in vloed hiervan vielen in tnze omgeving re gen- en hagelbuien, waarbij plaatselijke onweders voorkwamen. Den Holder tapte met 12 m.M. de grootste hoeveelheid neer slag aaf. In vrijwel het geheele Noorden «tijgt de luchtdruk thans. Over Oost- Groenland ontwikkelt zich een nieuwe maximum met luchtdrukwaarden boven 2500 millibas. Op IJsland regent het. En kele stations molden daar meer dan 10 mil limeter. Aan de Noorsche kust is hier en daar de wind nog krachtig en het weer draagt een buiig karakter. Nergens viel eohter meer dan lichte neerslag. Het ge bied van hoogen luchtdruk is thans in de omgeving van de Azoren gelegen met luchtdrukwaarden van omstreeks 25000 millibas. Aan de Noord- en Oostkust van Spanje is de wind stormachtig uit Noord- West en is veel regen gevallen. Ook in Italië waalt het hier en daar hard. Het weer is er betrokken. De gisteren genoemde de pressie over de Randstaten verplaatste zich naar FFinland en vulde daarbij op. Ook he den morgen wordt uit deze omgeving weer gemeld. LUCHTTEMPERATUUR 6.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamldag 4.20 uur tot Woens- dagmorgn 7.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 6 Dec. voorm. 10.25 en nam. 10.50 uur. Maan op 2.19 uur Woensdagnacht. Maan onder 13.26 uur Woensdagmiddag. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de dames J. Qualm, Vlaardingen; M. A. M. Meijer, Voorschoten en de heer J. C. A. Th. Gentls, Leiden. Doctoraal examen Indisch recht: de heer H. M. Oudraad, Den Haag. Taalkundig candldaatsexamen Indolo gie: do heer C. B. Arriëns, Den Haag. Candidaatexamen Indisch Recht: de heer Tjan Hwat Go, den Haag. Voorbereidend Kerkelijk examen: de heer W. A. Versteeg, Leiden. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 2 tot en met Vrijdag 8 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tol. 20502 en Reijst, Steenstraat 36, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN EEN LANGDURIGE MIDDAGZITTING. VAN BOUWKUNDI GEN EN EEN CONTACTCOMMISSIE. WERK VERSCHAF- VOOR DE L. D. M. WELKE TAAK HEEFT DE GEMEENTE INZAKE LUCHTBESCHERMING? De Raad der Gemeente Leiden kwam gistermiddag in vergadering bijeen in do aula van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen. Afwezig de heeren Idenburg en v. Oyen. Allereerst wordt aan de orde gesteld: 1. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren P. A. van der Reijden en B. J. Huurman (beide Chr. Hist., die zijn getreden in de vacatures van twee raadsleden, die gemobiliseerd zijn en daarom voor het Raadslidmaatschap heb ben bedankt). De heeren v. d. Reijden en Huurman worden binnengeleid en leggen de ver- eisehte eeden af, waarna zij door den voor zitter worden gelukgewenscht en hun plaatsen innemen. De voorzitter herdenkt met eenige woorden het afscheid van de heeren Groot Enzerink en v. d. Kwaak, die door het vervullen van den militairen dienst zich genoodzaakt zagen hun raadslidmaatschap neer te leggen. Het spijt ons allen, dat zij moesten heengaan, doch de hoop blijft, dat het afscheid slechts voor tijdelijk moge zijn. Vervolgens worden de Ingek. Stukken behandeld, waarna wordt overgegaan tot behandeling van de agenda. 2. Voorstel om aan den heer 'Jhr. C. C. Roëll.op zijn verzoek ontslag te verleenen als lid van de Gemeen tel ij ko Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. Benoemingen. 3. Benoeming- van een lid van de Com missie van Fabricage (vacature: de heer D. van der Kwaak). Benoemd wc-rdt de heer Riedel. 4. Benoeming van een li a van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (vacature: de heer D. van der Kwaak). Benoemd wordt de heer Huurman. 5. Benoeming van twee leden der Com mlssiën, bedoeld in art. 2. Ie lid, sub, 3e der herordening, houdende Reglement van de Commlssiën van Advies, betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het per soneel in dienst van de gemeente Leiden (wegens ontslagaanvrage van den heer J. H. Schüller en vacature: de heer F. J. Groot Enzerink). Benoemd worden de heeren Piena en Huurman. 6. Benoeming van een plaatsvervangend lid dier Commlssiën (wegens ontslagaan vrage van den heer C. Snel) Benoemd wordt de heer Schüller. 7. Benoeming van twee leden van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon vacatures: de heeren Jhr. C. C. Roëll en F. J. Groot Enzerink). Benoemd worden de heeren ir. v. Hoek en J. A. v. d. Reyden. 8. Benoeming van drie leden van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, ter vervulling van de op 1 Januari 1940 in die Commissie openko- mende plaatsen. Benoemd worden mevr. P. J. v. Kam- penhout-Ruhe en de heeren Th. C. F. Stijnman en J. A. v. d. Reyden. Contactcommissie voor woning bouw en stadsontwikkeling. 9. Benoeming van negen leden van de Contactcommissie voor den woningbouw en de stadsontwikkeling. De heer Eskens (Gem. Bel.) twijfelt niet aan de bekwaamheden van de voor gedragen heeren. Maar wel betwijfelt hij of onder de bouwkundigen alleen deskun digen te vinden zijn. Het stadsschoon ver-- eischt iets meer dan bouwen. Spr. wijst op plantsoenaanleg, wegenverbet.ering enz. Was er in deze commissie geen plaats voor specialisten op het gebied van tuinaanleg, verkeer, enz De heer Wilmer (R.K.) herinnert er aan, dat het advies van de commissie ad hoe eenstemmig was en dat deze van mee ning was, de voordracht van de leden der contactcommissies vrijelijk aan B. en W. te kunnen overlaten. Spr. heeft echter met verbazing en teleurstelling kennis geno men van de voordracht voor deze contact commissie. Waarom is bijv. ir. v. d. Laan niet als no. 1 op een der negen voordrach ten geplaatst? Op stedebouwkundig ge bied is hij een erkende deskundige, zooals spr. in feiten aantoont. Vervolgens staat er niemand als no. 1 op een der voordrachten, van wien verwacht mag worden, dat hij een op deskundigheid gegronde belangstelling heeft voor het oude Leiden. Spr. noemt in dat opzicht den naam van den heer v. Oerle, die no. 2 staat. Voorts verzoekt spr. B. en W. mede te willen deelen, om welke kwaliteiten de voorgedragen personen in de voordracht zijn opgenomen. Omtrent de taak van deze contactcom missie wijst spr. er nog eens uitdrukkelijk op, dat de commissie niet alleen advies kan uitbrengen op uitnoodiging van B. en W., maar dat ook op eigen initiatief kan doen. Spr, zet verder uiteen welke de taak is van deze contactcommissie, waarvan veel goeds mag worden verwacht. De v o o r z. wijst er op, dat de laatste opmerkingen eigenlijk niet aan de orde zijn, doch de heer Wilmer heeft een be langrijke bijdrage geleverd voor de instal latie van deze commissie. De heer v. Eek (S.D.A.P.) erkent de moeilijkheden bij de samenstelling van een dergelijke belangrijke commissie. Spr. meent evenwel, dat de heer Manders, die op de voordracht voorkomt, zeer zeker be langstelling heeft voor „oud-Leiden", zco- als de heer Wilmer wil. Bovendien is hij een krachtig aanhanger van de beginse len, welke ook de heer Wilmer voorstaat. De heer v Bemmelen (Lib.) meent, dat het aanbeveling zou verdienen als er een artistiek geluid in deze commissie werd gehoord. Waarom ook geen vrouw in de commissie? Wethouder Wilbrink (C.H.) acht het niet gewenscht een geestelijke chirurgie op de voorgedragen leden toe te passen, zooals de heer Wilmer gevraagd heeft. Er zijn achltecten en bouwkundigen bij, zoo dat het architectonisch gedeelte bijzonder goed vertegenwoordigd is. Er zijn aanne mers bij, die belang hebben bij de sanee ring van de stad. Spr meent, dat archi tecten ook voldoende kennis hebben van plantsoenaanleg en dergelijke dingen. De heer v. Bemmelen wil er een vrouw in hebben, maar in den raad zijn er slechts twee. Het is spr niet gebleken, dat er hier1 vrouwen zijn, die zich op het gebied van stadsontwikkeling verdienstelijk hebben gemaakt De heer Eskens (Gem. Bel.) herhaalt nog eens zijn vraag- zijn er alleen onder de bouwkundigen deskundigen te vinden? De heer v Bemmelen (Lib.) stelt voor, deze voordracht opnieuw naar B. en W. terug te zenden, teneinde een meer ge varieerd beeld te krijgen. Wethouder Wilbrink (C.H.) ant woordt den heer Eskens, dat hier minder behoefte is aan een specialen tuinaanleg- deskundige Later kan de commissie altijd nog aangevuld worden. De v o o r z. deelt mede, dat het college van B. en W. de aanvaarding van het voor- stel-v. Bemmelen ontraadt. De heer Wilmer onderschrijft niet de redactie van het voorstel-v. Bemmelen, maar Is het met de strekking volkomen eens. Het voorstel-v. Bemmelen wc-rdt ver worpen met 22—9 stemmen. Voor: de R.K.. (behalve wethouder Tepe en de heer Bergers) de twee V.D. en prof. v. Bemmelen. Bij de stemming over de voordracht ble- ken de volgende stemmen te zijn uitge bracht: a. J. Manders 32 stemmen; G. Splinter 0 stemmen. b. B. Buurman 20 stemmen; ir. J. v. Hoek 12 stemmen. c. M. Groenewegen 17 stemmen; J. v. Iterson 13 stemmen. d A. v. d. Heijden 27 stemmen; J. Stlg- ter 3 stemmen. e. W. M. de Ruiter 19 stemmen; ir. H. v. Oerle 12 stemmen. f. J. Ravestein 29 stemmen; H. Korswa- gen N.zn. 2 stemmen. g. J. Poeliejoe 17 stemmen; K. Wasse naar 13 stemmen. h J Gerritsen 29 stemmen; J. de Jong 1 stem. i P. v. Dam 14 stemmen; O. Bik 17 stem- Blanco stemmen en stemmen op perso nen buiten de voordracht (ongeldige stem men) zijn niet vermeld. (De eersten der voorgedragenen zijn dus benoemd, behalve de heer v. Dam, voor wien de heer Bik benoemd is). 10. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van Drs. K. Sneyders de Vogel als tijdelijk leeraar In de Fransche taal aan het Gymnasium. Goedgekeurd. 11. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van Mej. G. F. Land, als tijde lijk leerares ir. het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus. Goedgekeurd. 12. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van Drs. J. W. Zwartsenberg, ah, tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen ,-ursus. Goedgekeurd. 13. Voorstel' inzake het beleggen van Kasgelden, Goedgekeurd. 14. Voorstel Inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het le kwartaal 1940. Goedgekeurd. Een, voordeeltje. 15. Voorstel inzake het omzetten van de met de Algemeene Friesche Levensverzeke ring-Mij. ingevolge raadsbesluit van 20 Juni 1938 aangegane obligatieleening in een onderhandsche geldleening en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- grootingsstaat. De heer v. D Ij k (R,K.) meent, dat de omzetting door de Verz. Mij. wordt ge wenscht om te ontkomen aan de Coupon belasting Z.I. behoort de gemeente daar aan niet mede te werken. Wethouder Ver we ij (S.D.A.P.) zegt, dat de motleven van B. en W. uitsluitend ontleend 2ijn aan het gemeentebelang. Er geschiedt niets onregelmatigs. De gemeen te maakt gebruik van de mogelijkheid om een kleine 1000.— te verdienen. Het voordeel dat de Verz. Mij. geniet, is niet kan woi-u'cu. eenige, a-at verandem gaat worden, is de -kap, die nieuw wordt aangebracht. De bestaande bovenwoning is gebleven en blijft. Spr. doet mitsdien het voorstel, alsnog een bouwvergunning te verleenen aan J. J. de Vlieg. De heer v. Bemmelen (Lib.) vraagt of de bovenwoning den laatsten tijd be woond is geweest. Wethouder Wilbrink (C.H.) zegt. dat het hier om een principieel verschil gaat. In 1925 is voor de geheele woning een Hinderwetvergunning verleend. Ook de bovenwoning is gebruikt voor het be drijf. Het is niet gebleken, dat de boven woning sinds 1930 bewoond is geweest. Wel wordt gezegd, dat er iemand gewoond heeft, doch dan zou dat geschied zijn via een naastgelegen perceel. B. en W. bestrij den het feit, dat dit bovenperceel steeds als woning is gebruikt. Het stond ook niet als woning ingeschre\ en. De heer Donders (R.K.) trekt na dit betoog zijn voorstel In. Adressant kan als nog in beroep gaan bij Ged. Staten. 22. Voorstel inzake het aangaan van een jvereenkomst met den Staat der Nederlan den betreffende het beschikbaarstellen van de 2e en 3e klasse afdeelingen van het Sa natorium „Rhijngeest" voor militair-psy chiatrisch evacuatiestation voor de Vesting Holland. Goedgekeurd. 23. Voorstel inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. Goedgekeurd. Suppletolre agenda. a. Voorstel tot het aankoopen van ver schillende perceelen, begrepen in bet sa- neeringsplan GeeregrachtKraaierstraat. De heer Schüller (S.D.A.P.) vraagt B. en W. meer rekening te houder, met de evenredigheid bij de prijsbepaling. Daarna z.h.st. goedgekeurd. b. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het aanschaf fen van een riool- en kolkenzuigauto voor voor den Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Goedgekeurd. c. Praeadvies in zake een door den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht ontworpen verordening betreffende het verrichten van persoonlijke diensten bij militaire werkzaamheden enz. De heer v. Bemmelen (Lib), maakt eenige bezwaren; o.a. wil hij de menschen van te voren inlichten omtrent de hun toegewezen of toe te wijzen func ties. De voorzitter antwoordt, dat dit bezwaarlijk zal zijn, omdat niet van te vo ren is aan te geven, welke functie ieder krijgt. Daarna z.h.st. goedgekeurd. Werkverschaffing. Wethouder v. Stralen (S D.A.P.) deelt mede, dat de Leidsche Duinwater Wethouder v. o r x x c u vu.^.xx.*-./ meent, dat algemeene critiek beter uitge oefend kan worden bij de begrooting. Spr. geeft toe, dat er reden tot klachten is. De voorbereiding is wat overhaast geschied. De kwestie van bet schaftlokaal en de scbuilgelegenheid is thans in orde geko men. Over die arbeidsvoorwaarden in de werkverschaffing hebben wij geen zeggen schap. Spr. deelt mede, dat hij door het college gemachtigd is, om alles te doen wat mogelijk is, een verbetering aan te brengen in de loonen. Veel kan hij er niet aan doen. Persoonlijk is spr. van meening, dat niet alle handelingen van de Heide Mij toejuiching verdienen. De heer v. Bemmelen antwoordt spr., dat dit werk wel voor werkverschaffing in aanmerking komt, omdat het anders veel goedkooper en eenvoudiger zou zijn uitgevoerd. Daarna z.h.st. goedgekeurd. De heer v. Weizen verklaarde zich tegen. Actieve Luchtbescherming een gemeentelijke taak? De heer Parmentier (A.fy) stelt de volgende motie aan de orde, welke me de is onderteekend door de heeren Wilmer (R.K.), Beekenkamp (A.R.) en jhr. mr. Bosch Ridder van Rosenthal (C.H.). „De Raad verzoekt B. er. W.f ten spoe digst te onderzoeken, of het wenschelijk is, dat het gemeentebestuur de actieve lucht bescherming ten uitvoer brengt, en bin nen den korst mogelijken tijd den Raad mededeelinig te doen van hun bevindingen, eventueel met voorstellen. In zijn toelichting op deze motie criti- seert spr. de motiveering, door den voor zitter in de vorige vergadering gegeven, van de houding ten deze door het gemeen tebestuur. De gemeente mag de taak der luchtbescherming niet afschuiven op de schouders van een pafticulier comité, ook al ontdoet het Rijk zich van deze taak. Luchtbescherming is overheidstaak; als het Rijk het niet doet, moet de gemeente het doen. Het gemeentebestuur wijst op het belang van de industrie, maar het in- dustriebelang is het belang van de bur gerij in haar geheel. Bovendien heeft de gemeente zelf belangrijke bedrijven en fa brieken, welke beveiliging noodig hebben. De gemeente zorgt voor alles en subsidi eert allerlei noodige en z.i. ook wel noodi- ge instellingen. Zou de gemeente geen taak hebben als het gaat om zoo groote belan gen te beschermen? De Raad dient zich z.i. uit te spreken over deze aangelegen heid. De voorzitter meent, dat er thans weinig tijd meer is, om een uitvoerige dis cussie over deze kwestie te houden en stelt voor. deze motie in handen van B. en W. om praeadvies te stellen. Nadat heer Eskens (G B.) in de rondvraag had aangedrongen op spoedige naamsverandering van het Gangetje, wat de voorzitter niet kan toezeggen, werd de vergadering te even voor 6 uur gesloten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2