Slecht Leiden, Haarlemmerstr. 133-135 VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 RECHTZAKEN Zwendel-affaires WRESZYNSKI VOOR HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF. Goesche koopman als „Bar-secretaris". TWEE OPLICHTINGEN MET DIEPEN ONDERGROND. Het Gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, zette gister de op 28 September j.L geschorste behan deling voort van de strafzaak tegen den internationalen financier Wreszynski, practijken volgens den Officier van Justi tie niet voor die van Stavisky onderdoen. Het O.M. had in eerste instantie de maximumstraf wegens oplichting tegen verdachte gerequireerd, n.l. vier jaar ge vangenisstraf; conform dezen eisch wees de Rechtbank vonnis, doch twee maanden voorloopige hechtenis werden in minde ring gebracht. Wreszynski, een Pool van geboorte, werd in November van het vorige jaar in een der deftigste Amsterdamsche hotels gearresteerd, verdacht van twee oplich tingen. Hij zou in de eerste plaats een Oosten- rij ksche dame, Tonia M., die reeds eenige jaren in Nederland vertoeft, hebben op gelicht voor een bedrag van 4000. Zij had met Wreszynski kennis gemaakt en hem verteld, dat drie harer naaste famiileleden die te Weenen woonden, gaarne naar Ame rika wilden emigreeren. Wreszynski wilde voor het verkrijgen van de visa gaarne van dienst zijn. Zelf gaf hij zich uit voor Argentijnsch consul en bovendien kende hij wel iemand op het Amerikaansche consulaat, die dat zaakje in orde zou kunnen maken. Maar er was veel geld voor noodig en met moeite wist Tomi M. /4000 bij elkaar te brengen. Van visa kwam echter niets en bij de arrestatie vond de recherche de passen in Wreszyns- ki's toilettafel. Het tweede slachtoffer was de koopman H. uit Goes, die later bij Wreszynski kwam als diens particulier secretaris. Hij had zijn secretaris verteld, dat hij veel geld kon verdienen met een transactie in Zweden. Hij garandeerde minstens 150 pet. winst. In dit geval schermde hij met zijn relaties met de Amsterdamsche Bank en als be wijs van zijn betrouwbaarheid en solven tie, toonde hij een stuk, waarin hem 20.000 pond sterling werd beloofd, wan neer hij zou slagen in het deblokkeeren van een groot aantal vorderingen op Duit- sche en andere crediteuren. De koopman secretaris liet zich overhalen en nam in de Zweedsche affaire deel met 6000. Van de heele transactie kwam nits terecht en H. was zyn geld kwijt Twee eenvoudige oplichtingen, die ech ter een financieel hoogst belangrijke voor geschiedenis hebben. W. heeft in de finan- cieele wereld vele jaren een zekere rol ge speeld, die niet altijd tot genoegen was van de regeeringen der landen, waar hij vertoefde, zoodat hij herhaaldelijk werd uitgewezen. Als medewerker van kolonel Norris, een Engelsche financier, verrichtte hij bank zaken, die voornamelijk bestonden uit deblokkeeren van vorderingen op credi teuren in landen met een beperkt beta lingsverkeer. De Amsterdamsche Bank leed door de z.g. deblokkatiepogingen van Norris-Wres- kynski voor millioenen schade. Een ver volging tegen Wreszynski naar aanleiding van deze benadeeling van de Amsterdam sche Bank was uit technisch-juridische overwegingen niet mogelijk. Wel is deze geruchtmakende Amsterdamsche bankzaak in eerstë instantie uitvoerig behandeld, zoowel door de rechtbank als den Officier van Justitie. Zoowel in eerste instantie als voor het Gerechtshof hield verdachte vol, dat hij onschuldig was. Bij de behandeling voor het Hof bleek, dat de koopman uit Goes, die 6000 aan verd. had geleend, inmid dels schadeloos is gesteld door de Amster damsche Bank. Wel gaf ver. tenslotte toe, dat hy het geld van Toni M. voor privé- doeleinden had gebruikt, maar hij was er van overtuigd, dat de visa in orde zouden komen. Op verzoek van de verdediging, gevoerd door mr. Th. Muller Massis en mr. P. Mannheimer, werd op 28 September de behandeling van de zaak geschorst om aan Honi M., die ziek is en in een sanatorium wordt verpleegd, eenige vragen voor te leggen. Ten tweede male droeg de procureur- generaal, mr. Versteeg, de dagvaarding voor. Het bleek, dat slechts een der ge tuigen, de Goesche koopman, secretaris van Wreszynski, was verschenen. De tweede benadeelde, Toni M., was nog steeds ziek en haar verklaringen zullen worden voorgelezen. Verd. hield ook nu vol onschuldig te zijn. De president wilde precies weten, wat verd. met het geld van Toni M. gedaan heeft. Verd. gaf toe, dat hy het geld van het meisje voor privé-doeleinden had gebruikt. Opnieuw kwam de consul-quaestie op het tapijt. Verd. hield vol, dat hij honorair consul van Argentinië is geweest. Het geld van H. zou verd. gegeven heb ben aan zekeren Melan om zaken mee te doen. Een bewys hiervan kon verd. echter niet leveren. Verd. werd begin November gearres teerd. n December d.a.v. werd hy in En geland failliet veiklaard. Pres.: Daar bleek toch uit, dat u onder nul was. Integendeel, het passief was 6000 pond, het actief 20.000 pond. Maar daarbij waren vorderingen, die niet direct liquide waren te maken. Het faillissement werd in myn eigen belang aangevraagd. De koopman H., die bij Wreszynski in betrekking is geweest als particulier secre taris, somde weer de omstandigheden op, waardoor hij vertrouwen in dezen verd. had verkregen. „Ik zag hem steeds in de hal van het hotel, waar W. woonde, zitten met meneer van Nierop van de Amsterdamsche Bank en ik dacht dus, dat alles wel in orde zou zyn." Getuige had verd. 6000 zes bankbil jetten van 1000 gegeven en verd. had gezegd: „Ik zal het geld direct naar Zwe den sturen." Een poos later was er een piccolo naar Wreszynski toegekomen om hem het regu te geven van de zending naar Stockholm. Pres.: Dus van leenen van het geld aan „Melan" wist u niets. „Natuurlijk niet, dat zou ik nooit heb ben gewild." Dan kwam de verklaring ter sprake, die de Amsterdamsche Bank had afgegeven. Die verklaring, zeide president, is eigen lijk geen cent waard. Wreszynski zou 1.200.000 krygen, als hij de zaak in orde zou maken. Wat hij precies moest doen staat er niet eens in. Verdediger mr. Muller Massis: Een gent leman-agreement. Pres.: Ik begrijp niet goed, dat de bank slechts een fotocopie van de overeenkomst afgaf. Dat is toch geen gebruik, dat banken van hun overeenkomsten niet het origi- neele stuk, maar een fotocopie afgeven. Mr. Muller Massis (tot getuige): U was eigenlijk een soort „bar"-secretaris. U zat steeds met W. in de bar en u betaalde dan. Pres.: En was Wreszynski „barkeeper"? Voor de tweede maal las de griffier de verklaring voor van Toni M., dat alles wel in orde zou komen; prechtige relaties met heeren van de Amsterdamsche Bank, een kennis van een Amerikaanschen consul en het geld vloeide gemakkelijk. Na de schorsing heeft de rechter-com- missaris Toni M., die in een sanatorium vertoeft, nog een verhoor afgenomen. Zij noemde alle verklaringen van verd., in de eerste hofzitting afgelegd, leugens. Het woord was vervolgens aan den pro cureur-generaal mr. J. Versteeg, die den persoon van verdachte uitvoerig besprak. Een paar jaar geleden, in 1937, ging verd-' met Eva Busch naar Amerika. Hij maakte een hotelrekening van 6500 dollar en.... kon niet betalen. Eva Busch moest haar sieraden en bontmantels verpanden. Sa men gaan ze naar Los Angeles, waar hij verdacht wordt van verduistering van kostbare sieraden. Dit geeft een voor proefje van wat ons te wachten staat in Nederland. Eva Busch liet hem in den steek en later volgt Wreszynski haar naar Europa. Het lykt wel een geschiedenis boekje, zeide mr. Versteeg; „8 Octcber 1938, Wreszynski komt in ons land". Aan Eva B. had hij geseind: „Sta met 1000 gul den aan de kade". Eva is er niet. Geen nood. In plaats van naar het tehuis voor dakloozen ging Wreszynski platzak en wel naar een groot en duur hotel in de binnenstad. Enkele dagen later heeft hij weer wat geld, h:j koopt sieraden, leent later weer geld, kan zijn hotelrekening niet betalen. Op 31 October kreeg Eva nog een bontmantel van ruim ƒ900. In totaal kostte het agreement met Eva Busch 4310, dat is dus al meer dan het geld, dat verdachte van Toni M. had ontvangen. Hij was bezig te knabbelen aan het geld van den Goeschen koopman. Voorts besprak mr. Versteeg na deze in leiding de dagvaarding. Het samenweefsel van verdichtsels is een zuiver geval van oplichting. In 14 dagen joeg verd. er 10.000 door. Het geld van Toni M., om ongelukkigen te doen gaan naar Amerika, was hem in goed vertrouwen gegeven. Maar bij zyn arrestatie lagen de passen nog volkomen zooals hij ze gekregen had in verd.'a nacht tafeltje. Op schandelijke wijze bedroog hy het meisje, dat hy zou helpen. Maar ook de koopman H. is op schandelyke wyze be drogen, hoewel dat geval niet zoo tot ons spreekt. Thans heeft hy nog de brutaliteit om de 300 te vragen, geld afkomstig van oplichtingen, welk bedrag by verd. in be slag is genomen. Steeds schermt hy met groote bedragen; hy zou maar hoeven te spreken om uit Engeland duizenden pon den te krygen. Hy zit nu een jaar in voor arrest en hy heeft nog geen cent gekregen. Spr. was van oordeel, dat verd. in beide gevallen zal moeten worden veroordeeld wegens oplichting. Wat de straf betreft meen ik, aldus spr., dat verd. het maximum heeft verdiend. Ik wil echter rekening houden met de by na 13 maanden voor arrest. Wegens oplichting, twee maal ge pleegd, vorderde spr. vier jaar gevange nisstraf met aftrek van het geheele voor arrest J. J. v. d. BLIJ Haarl.straat II 't Laatste nieuws in Hoeden en Petten i ^^icËNfiS DECEMBER STOOMEN van HEERENCOSTUUM f 2.10 HEERENHOED f 0.85 15°lo korting I l op allo vorfprl jzon Filiaal: Bre Tel. 20851 at 159, L e I d en bran dende gas toestellen verbruiken te veel! Laat ze eens controleeren en nastellen door een erkenden gas installateur. NOOTDORP Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door Wed. B. Jasperse Bijzonder" "mooie, echt zacht lederen pantoffel, met wol ge- voerd. In wijnrood, blauw en bruin enz. Prachtige lederen cosv pantoffel, wol gevoerd, in blauw, rood en zwart Heerlijke warme kraagpantoffels van zeer fijn wollig ka- \meelhaar. Diverse dess. Schattig laarsje van peau de pêche. Leder neusje, zool en hak, lekker warm. In rood en blauw, Knippantoffel, zeer mooi kameelhaar, met leeren neus. Zeer sterk en warm, vanaf Buitengewoon geslaagd, hoog chic model. Zeer fijn blauw suède met leder gegar neerd. Zeer apart Dames molière, zeer mooie uit voering, prachtig be werkt. In zwart en bruin Schitterend vlot model in heel fijn blauw en bruin croco- leer. Zeer apart. NEERLANDS GROOTSTE^ SCHOEN- EN LEDERFABRIEKEN WAALWIJK Heeren molières in de meest chique en voornaamste snitten. Primo pasvorm. Bruin, zwart en andere tinten. Laarzen in zeer aparte, sierlijke snitten. Van heel rijn calfsleder, prima pasv. Eigen filialen in alle voorname plaatsen in Nederland

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7