Drie mannen en hun noodlot HET RUSSISCH-FINSCH CONFLICT. FEUILLETON door A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 47) Hij bleef een paar minuten op den hoek itaan treuzelen om na te denken, draaide zich toen om en liep langzaam den weg te rug dien hij gekomen was. Dicht bij den volgenden hoek vond hij wat hij gezocht had, een leeg huis, waarvan de achterra men uitkeken op het houten huisje dat Mc Girk zoojuist was binnengegaan. Hij ging naar den overkant van de straat en keek om zich heen. Verderop speelden een paar kinderen buiten, maar voor zoover hij kon zien was er niemand in een der dichtstbij zijnde huizen die op hem lette. Snel stak hij de straat weer over, liep naar de deur van het leege huis, haalde zijn sleutelbos uil den zak en deed alsof hij een van de sleutels in het slot stak. Daarop probeer de hij ongeduldig den knop, opnieuw om zich heen kijkend. Het huis dat het dicht ste by was stond vijftien meter verder. Er was niemand te bekennen. Dan, ter wijl het hart hem in de keel klopte, deed O' Malley een stap achteruit en, met zijn schouder naar voren, drukte hij de weinig solide deur in. Met een luid gekraak vloog het slot open en de deur draaide naar binnen. 1 O' Malley pakte den deurknop en, ter wijl hij buiten bleef, trok hij snel de deur weer dicht. Ingeval iemand hem gezien had, wilde hij niet in het huis gesnapt wor den. Hij inspecteerde nu de straat en de omliggende huizen aandachtiger. Maar niemand keek zijn kant uit. Er was geen mensch te zien, alleen een vrouw, die een eind verderop een kleedje uit het raam klopte. Thans ging O' Malley het huis bin nen en sloot de deur achter zich dicht. Hij ging direct op onderzoek uit, liep op zijn teenen de stoffige trap op en be gaf zich naar de achterkamer. Uit de ra men daarvan had hij een onbelemmerd uit zicht op Claudia's gevangenis, het mys terieuze „C. H. Huis" uit den brief. Met den vromen wensch dat de makelaar weg zou blijven, vervolgde hy zijn speurtocht tot hij een oude kist vond, het eenige in hei leege huis dat zich leende om op te gaan zitten. Hij zette het armzalige meu belstuk voor een der vensters boven, in stalleerde zich er op en wachtte. Uur na uur bleef hij op post, gemarteld door visioenen van wat het meisje uit stond. Maar niemand kwam het huis bin nen of verliet het. Tegen drieën, toen honger en dorst hem kwelden, ging hy naar beneden en liep, toen zich een gunstige gelegenheid voor deed, de straat op. Na verscheidene blok ken geloopen te hebben, vond hij iets wat voor een restaurant moest doorgaan en ver orberde in snel tempo een maal, overtuigd, dat ze het meisje niet by daglicht uit het houten huis zouden durven vervoeren. Hij liet een paar sandwiches inpakken, kocht in een melkinrichting een flesch melk en keerde weer naar zijn wachtpost van straks terug. Nu speelden een paar kinderen voor het onbewoonde huis. dus liep h:j naar den hoek door. Het volgende half uur bleef hij ir. de buurt rondhangen, onderwijl beide huizen in het oog houdend. Toen het vier uur was geworden, liep hij een drogisterij binnen, die een telefooncel rijk was en bel de de Plaza op.' Toen hy verbinding had vroeg hij de te lefoniste of miss Hunt zich ook in de hall bevond. De heele zaak kon wel een mis verstand zijn. Ook was het best mogelijk, dat Barrett hem om persoonlijke redenen wilde weghebben en hem daarom op een hersenschimmige expeditie had uitgestuurd. Hij was overtuigd dat Claudia haar af spraak met hem zou nakomen als ze kon. Na verscheidene minuten deelde de tele foniste van de Plaza hem mee, dat er geen miss Hunt in de hall was. Nu zekerder van zijn zaak, ging O' Malley naar het leege huis, waarvoor nu geen kinderen meer speelden, stak voor de leus even een sleu tel in het slot en verdween naar binnen. Omstreeks zes uur werd O' Malley's wachten beloond. Er kwam iemand uit het houten huisje, liep naar den hoek van de halfbebouwde straat en naderde de lee ge woning, maar met een omweg. Na een oogenblik verdween de man achter den muur van een nabijzijnd huis en O' Malley vloog naar de ramen aan den voorkant. Weer kwam de man in het gezicht en liep voorbij het huis waar O' Malley de wacht hield. De Ier grinnikte grimmig. Het was het individu dat Claudia dien avond ach terna had gezeten. O' Malley bleef aan de voorzyde wach ten en na een paar minuten zag hij den man terugkomen, den arm vol pakjes uit een naburigen delicatessenwinkel. Uit het achterraam staarde hij de kleiner worden de gestalte van Mc Girks handlanger na, zag hem naar het huis terugkeeren en er in verdwijnen. En O' Malley ging weer zit ten en wachtte tot het donker ging wor den. Ongestoord in zijn eenzaamheid, zag hy de schaduwen over het veld langer wor den, zich van geel tot oranje kleuren en ten slotte verdwijnen. Een licht verscheen in dat verre huisje, dat daardoor plotseling naderbij scheen te komen. Een voor een kwamen de sterren te voorschijn. De kin derstemmen in de straat achter hem ver stomden. Het gerammel van borden en schalen in de aangrenzende huizen hield op En ten slotte, hadden de avond en de duisternis zich als een mantel over de stille buitenwijk gelegd. O' Malley gezeten in de stoffige kale ka mer, at zijn sandwiches en dronk zijn melk op het gevoel, want hij durfde geen luci fer af te steken. Toen hij klaar was, liep hy weer op zyn teenen de trap af, zijn hand aan de leuning. Met een zijwaartsche beweging ging hij de voordeur uit en liep naar de achterzijde van het huis. Door den met onkruid begroeiden tuin begaf hij zich naar het veld, dat hij schuin overstak. Ge durende den middag had hij zorgvuldig den grond onder de ramen aan de achterzijde opgenomen en was daardoor nu in staat een afrastering van ijzerdraad over te klim men en zonder ongelukken over een smal le sloot te springen. Het leek verstandiger het huis op deze wijze te naderen omdat hij, als hy door de straat ging, op den hoek een straatlantaarn voorbij moest. En hy wenscht niet gezien te worden op zijn weg naar het huisje. Ongewapend als hij was hij had een afschuw van vuurwapens en het dooden van een medemensch moest hij den vijand volkomen overrom pelen als hij zijn doel wilde bereiken. Na een oogenblik door droog gras te heb ben geloopen, veranderde hij van richting, om zoo den weg te bereiken, waaraan het huisje gelegen was. Er waren hier nergens lantaarns en hij stak behoedzaam den nieuwen, nog rommeligen en hobbeligen weg over. Aan den kant gekomen waar het huisje stond, bleef hij een oogenblik in de duisternis staan luisteren, diep de heer lijke avondlucht inademend. Maar geen geluid bereikt zijn oor. Na een kleine pau ze liep hij de velden voor hem in en sloop naar het huisje in een wijden boog, van den achterkant, met de grootste omzichtig heid zich bewegend, terwijl hij nderbij kwam. Aan den achterkant scheen licht. O' Mal ley spitste de ooren. Ergens in het huis kon hij het gemompel van stemmen hoeren, hoewel hij geen woorden kon onderschei den. Naar het geluid te oordelen zou hij zeggen, dat de mannen in het voorste ge deelte van het huisje aan het praten wa ren. Voorzichtig verder naderend bereik te hij den achtermuur en hij kroop ver der tot hy neerhurkte onder een verlicht venster, waarvoor geen gordijnen hingen. Met heel langzame bewegingen richtte hij zich op tot hy het intprieur kon zien. Hij keek in een kleine, armoedig uitzien de keuken. Op het aanrecht stond een slor dige stapel borden. Sigaretteneindjes la gen op den vloer verspreid, beide kranen liepen. Eierenschalen, papieren doozen en gekreukelde zakken lagen overal in het rond. Er was niemand in de keuken. (Wordt vervolgd). Een torpedo-vliegtuig daalt in volle zee tijdens de oefeningen der Nederlandsehe marine in het kader der kustwacht - Draagt elkanders lasten De soldaten, die bij de groote rivieren hun bivak hadden opgeslagen, moesten naar droger plaatsen omzien, waarbij goede kameraadschap uitstekende diensten bewees Alle beschikbare strijdkrachten zijn in Finland gemobiliseerd ter verdediging van het land tegen iedere agressie Een infanterie-afdeeling onderweg in het grensgebied, om een der strategische punten te betrekken Helsinki, de Finsche hoofdstad, welke in verband met de jongste gebeurtenissen in het middelpunt der internationale belangstelling staat De terugkeer der bewoners van de Baltische landen naar Duitschland. Een zieke wordt in een gereedstaanden Roode Kruis trein gebracht, om verder naar haar bestemming te worden getransporteerd Veldmaarschalk Mannerheim, de commandant van het Finsche legerop wiens schouders een zeer zware taak rust

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5