MDZft ST. i\ICOLAAS EIN MIPZA De Midza geeft 2500 gulden STADS NIEUWS aan premies, welke in één keer in de week van St. Nicolaas _MMMM_M—Muitgegeven worden. Hoeveel is hiervan voor U bij DE UITSLAG VAN DE KINDERPUZZLE IS ALS VOLGT: VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 VOORDRACHT VAN DEN HEER A. J. METERINK. Over het Redden van Drenkelingen uit auto's. Op uitnoodiging van de Vereeniging Voor Vrouwelijke Hulp werd gisteravond in het V. V. H.-home in het Gravesteen door den heer A. J. Meyerink uit Haarlem een voor dracht met lichtbeelden gehouden over het redden van drenkelingen uit auto's. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van de V. V. H.-presi- dente mevr. Juynbol, waarin zy o.m. een woord van opwekking sprak voor den Bloedtransfusiedienst, die zijn actie tot het werven van donors thans ook hier ter stede is begonnen. Juist de vrouwen hebben hier een be langrijke taak te vervullen. Omdat in den oorlog vele mannen in dienst zyn en tal rijke slachtoffers geholpen moeten wor den, zijn het juist de vrouwen, die door het beschikbaar stellen van bloed, voor velen redding kunnen brengen. Hierna verkreeg de heer Meyerink het woord tot het houden van zyn voordracht. Hieraan is het volgende ontleend: Een auto kan door verschillende omstan digheden in het water rijden: door botsing, door op een zachten berm te rijden, door bandbreuk, asbreuk, of stuurbreuk, door onvoldoende rijvaardigheid of wat wel het ergste is door alcoholgebruik of -misbruik. Er zijn veel menschen, die geen auto rij den maar ook voor hen kan het zijn nut hebben te weten wat men moet doen, wanneer een auto te water is gereden. Im mers men kan ook in door anderen bestuur de auto's te water komen. In ons waterrijk landje leeft en werkt twee-derde van het volk op of bij het water. Spr. weet niet hoevele menschen hier te lande in den loop der eeuwen in het water zijn omgekomen. Hun aantal is enorm, wanneer men bedenkt, dat tal van storm vloeden ons land in den loop der jaren ge teisterd hebben. Dertig jaar geleden ver dronken in ons land gemiddeld 1000 perso nen per jaar, van 19031910 bedroeg het aantal 6578 of 939 per jaar. Gelukkig is er geen sport in de laatste jaren, welke zooveel beoefenaars heeft ge vonden, als de zwemsport. Ook de vrouw neemt daarin een belangrijke plaats in. Hoe staat het thans met het aantal ver- drinkingsgevallen? Dank zij het werk en de propaganda van den Ned. Bond tot red ding van Drenkelingen wordt 't aantal ver- drinkingsgevallen aanmerkelijk minder. De Bond is thans een organisatie van meer dan honderd brigades met meer dan 15.000 le den, die paraat zijn om waar ook hulp te verleenen. Alle verdrinkingsgevallen voor komen is niet mogelijk, maar de resulta ten zijn toch verrassend. Immers van 1920 1930 daalde het verdrinkscijfer van 939 tot 686. 1930—1937 bedroeg het 648, in 1937: 562, in 1938: 461; en dat, terwijl het inwo nertal van Nederland, vergeleken bij 1910 met 21/2 millioen inwoners is vermeer derd. Helaas brengt het snelverkeer het ver- drinkingscijfer weer omhoog. Daarvoor heeft de Bond maatregelen genomen om ook in deze richting practisch werk te gaan verrichten. Dit geschiedde op verzoek van de brigade Boskoop, omdat daar in één jaar tijds zeven auto's te water waren ge reden, waarbij verschillende personen om het leven kwamen. In 1934 werd dit vraagstuk terdege aan gepakt en dank zij de medewerking van autoriteiten werd tot heden reeds veel be reikt. Door het nemen van proeven met auto's werd meer inzicht gekregen in het vraagstuk hoe een auto er onder wafcer uit ziet, d.w.z. wat de gevolgen zijn van een auto-val in het water. In 1934 geraakten in ons land 85 auto's te water, 200 personen redden zich of wer den gered, 43 verdronken er. In 1935: 108 gevallen met de cijfers 226 geredden, 36 verdronken. Voor 1936: 143, 304, 35. In 1937: 132, 285, 24; in 1938: 148, 286, 25; in 1939 (zonder December), 149, 307, 29. Spr. noemde daarbij uit elk jaar een der meest frapparte gevallen en wees op de fouten, die gemaakt werden, waarbij als voornaamste oorzaken naar voren kwamen: overbelasting van auto's en drankmis bruik. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht gaf de heer Meyerink aan de hand van een groote serie lichtbeelden een prac tisch overzicht van de meeste ongeval len, welke in de laatste jaren hebben plaats gevonden. Hij gaf bij de uitlegging der oorzaken tevens practische wenken over fouten aan de auto's of fouten in de han delingen der inzittenden en reconstrueer de daardoor tal van ongevallen. De heer Meyerink gaf voorts een duidelijk beeld van hetgeen de Reddingsbrigades in de af- geleopen jaren hebben weten te bereiken. De wenken, welke door den inleider ter behartiging werden gegeven, zijn o.m. de volgende: bewaar uw kalmte; rijd op smal le wegen langs het water zooveel mogelijk met dichte ramen; tracht alle ramen te slui ten, zelfs als de auto te water is; schakel ook overdag licht in als de kans bestaat bij gladde wegen te water te rijden, sla geen ruiten stuk; tracht niet het dak open te snijden, in het hoogste gedeelte van de auto blijft in den regel een hoeveelheid lucht over; wacht met u te bevrijden tot dat de evenwichtstoestand in het water is verkregen. Deze en nog vele andere prac tische lessen werden alle duidelijk uiteen gezet en met lichtbeelden nader door den heer Meyerink verklaard. Maar tot slot wees hij vooral op dit aller voornaamste: hoe zal iemand, die zich uit een auto weet te bevrijden, zich kunnen redden, als hij niet kan zwemmen? En daarom is het devies: leert zwemmen! Er volgde op deze causerie nog een ge animeerde gedachtenwisseling, waarna met een woord van dank werd gesloten. BEGRAFENIS P. J. v. d. BAAN. Hedenmiddag vond op de begraafplaats Rhijnhof onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer P. J v. d. Baan, die meer dan 25 jaar leeraar is geweest in het Instrumentmaken aan de Leidsche Instrumentmakersschool geves tigd in het Kamerlingh Onnes-Laborato- rium. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: prof. dr. W. Keesom, Dir. van het Ka merlingh Onnes Lab., prof. dr. W. J. de Haas, voorzitter der Leidsche Instrument makersschool, dr. C. A. Crommelin, adj.- dir. van het Kamerlingh Onnes Lab. en te vens Dir. der Leidsche Instrumentmakers- school, prof. H. B. G. Casimir, conservator aan het Kam. Onnes Lab. en penningm. van de Ver. tot Bev. der opleiding tot In strumentmaker. Verder waren aanwezig leeraren en leerlingen der school en vele kennissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was nederge- laten trad naar voren dr. C. A. Crommelin, die namens den voorzitter van de Leidsche Instrumentmakersschool en tevens namens allen, die aan het Kamerlingh Onnes Lab. verbonden zijn, een woord van afscheid sprak en de goede verdiensten schetste van den overledene en bovendien getuigde van zijn volle plichtsbetrachting. Spr. bracht hem op deze plaats hiervoor dank. Namens de collega's en oud-leerlingen van den overledene voerde de heer L. W. Muller het woord. De schoonzoon van den overledene, de heer I. J. Sloos uit Oegst- geest, dankte namens de familie. Eenige kransen dekten de kist. R.K. Metaalbewerkersbond. Zondag 3 December des morgens half acht in de kerk van Maria Ombevl. Ont- vangeis (Hartebruig) de jaarlijksohe H. Mis voor leden en overleden» van boven- genoemden bond. Het bestuur vertrouwt, dat zoover het hun mogelijk is, alle leden aanwezig zul len zijn en zooveel mogelijk tot de H. Ta fel te naderen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (November 1939) ingelegd ƒ242.980.78 en terugbetaald ƒ261.129.13; 89 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 131 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18110 inleggers, inclusief 1495 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde November 1939 ƒ8.249.236.34. In 5113 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f 14.682.75. Muziek RESIDENTIE-ORKEST. Het 2e abonnementsconcert, dat gister avond onder leiding van Frits Schuurman stond, had een heel bijzonder aspect, orn aat niet minder dan twee solisten van in ternationaal renommée, hun gaven en kunnen zouden ten beste geven. Schuurman begon met „Serenata Notturna" van Mo zart te dirigeeren alleszins kunstzinnig, gekenmerkt door lichtheid en élégance met eeh fijn benadrukken der verschillende dé tails. Merkwaardig, dat Mozarts muziek, hoe vriendelijk en glimlachend ook, nooit verveelt altijd weer charmeert, blijvend za. zijn en nooit zal verbleeken. De soliee- rende leden van het orkest: de heeren Swaap en de Ruiter le en 2e viool, Jean Devert alt, Jan Rietbergen, contrabas en Schiffer pauke, vormden een voortreffelijk vederlicht ensemble tegenover de afwis selende of samengaande orkestgroepen. Frédéric Lamond solieerde in het 3e pia noconcert van Beethoven. De nestor van fet klavier heeft zijn gehoor zeldzaam doen genieten van zijn bezielde en bezielende interpretatie. Heel zijn spel is karakter, stoer en magistraal en daartegenover bloem- teer van visie en aanvoeling. Zijn touche is grootmachtig, terwijl toch ook in schuch tere aanvoeling, de hand zacht streelend, moduleerend over het klavier glijdt. De diepe zin, de pittige geest, de prachtige ver werking, de sier der cadenzen, de brille aan het slot, treffend in elk deel op zich. Volle aandacht is door den componist aan het solo-instrument gegeven, en men zou zeggen: de solist heeft er de handen vol aan, maar de grijze meester musiceert zió van ganscher harte, terwijl zijn tempe rament hem nooit verlaat. Deze voortref felijke kwaliteiten steunen op een vaardig heid, die geen moeilijkheden kent, zoodat het beluisteren van zyn spelen een onge stoord genieten verschaft. De dirigent zorg de voor een goed sluitende, fijnzinnige be geleiding, waarin het orkest met veel toe wijding speelde, zoodat het werk bij zoo'n schoon samenspel in vollen glans stond. Lamond heeft aan zyn triomfen, er weer eene bijgevoegd. Van Sem Dresden hoorden we een eerste uitvoering van een hobo-concert, door Sto- tyn onnavolgbaar voorgedragen. Dresden voelt zich sterk aangetrokken tot de mo- cern-Fransche school, maar blijft zichzelf. Hij bezit een meesterlijke beheersching van de techniek, die hem in staat stelt, te schrijven, wat hij wil, terwijl hij de intui- tie onderwerpt aan zijn intellect. Vorm en inhoud zijn gerijpt. Telkens kwamen wy onder de bekoring der expressies van het orkest coloriet, waarin de stemmen uit de natuur waarneembaar zijn en van de bij zondere rhythmen. Ook deze componist geeft het solo-instrument zijn volle waarde. Met groot vakmanschap geschreven, maar in een idioom, dat voor velen nog vreemd is en daardoor misschien wat moeilijk, werd ons de kennismaking, door Stotijn's heel bijzonder talent, niet alleen niet bemoei lijkt, maar de toehoorders schenen zeer be koord door het moderne werk, zoodat men van een enthouiast onthaal mag spreken. Stotijn was, zooals immer in uitstekende conditie en zijn spel bracht veel licht in de karakteristiek van Dresden's werk. In de voorbeeldige aanvoeling een charme, die van artiestieke voornaamheid is. Hij ontving een fraaie tuil rozen. De componist versoheen op het podium en dankte voor de hulde hem mede be toond. Men heeft bewezen de buitengewo ne vertolking en het werk beide te waar- deeren, door langdurig applaus. De begeleiding van het moeilijke concert was zeer enthousiast. De verklanking van de 4e symphonic van Brahms, die het con cert besloot muntte uit door strafheid van rhythme en voortreffelijke homogeniteit in de diverse partijen, zooals wy het Re sidentie orkest in langen tijd niet hoorden. De diepe ernst dezer vierde en laatste symphonie spreekt reeds uit den starkken chaconnen vorm, een strenggebonden the ma, waarop zes en dertig variaties zijn ge bouwd. Het is imposant dit werk en overrijk aan gevoelsnuancen. Schuurman heeft de aan dacht zeer gaand» gehouden onder deze vertolking, daar zij opgroeide tot een bril- lante prestatie. De spanningen waren sterk, het klankwezen forsch, zoodat de symphonie uitstekend tot haar recht kwam. Er was veel dank voor leider en orkest, die den ganschen avond in groote saamhoorigheid samenwerkten zoodat een ovatie aan het slot niet uitbleef. ItfU -&&XU) cx&taaf So6daaZ Het Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusie-dienst Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te s-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. De stadsjeugd werkt voor de soldaten in afgelegen grensposten. Amsterdamsche scholieren hebben bussen met appelstroop kleurig versierd, om als Sinterklaassurprise naar de grensbewakers te zenden mien II I ■Mni—TTTTmmwrTn U denkt aan beiden. In Midza-Zaken vindt U alles wat U met S. Nicolaas wilt koopen. Hondt dit voor oogen Premie uitkeering Kinderpuzzle lste t.e.m. 4de premie 1.2.50 Bcp Planjer, Leliestraat. Nelly v. d. Burgh, Cobetstraat. Grietje R. de Graaf, Cobetstraat. Pietje Timmermans, Warmonderweg. 5e t.e.m. 10e premie f. 1.50 Jopic Langczaal, Stille Rijn. Annie Spek, Leiderdorp. Niek en Henk Brommelkamp, Haarlstr. J. Slijkhuis, Heerengracht. W. Faas, Lisse. G. Zwaan, Warmond. 11e t.e.m. 54e premie f. 1. N. v. d. Berg, Nieuwsteeg. Broertjes en Zusjes Floreijn, Rijndijkstr. Annie Welling, Nieuwe Rijn. Rika Rasser, Leiderdorp. Louk Vrijenhoek, Haarlemmerstraat. C. J. v. d. Voort, v. d. Werfstraat. Corrie Wijnnobel, de L. de Kanterstraat. Antoon de Kroon, Hooge Rijndijk. Linschoten, Kortenaerstraat. Ineke Boterenbrood, Wasstraat. A. Heijnen, L. v. O. Poelgeest. Janny de Ruyter, Noordwijk a. Zee. Bennie de Bruin, Zijldijk. Gerrie Ligtvoet, Waardgracht. A. en G. v. Alphen, Meerburgerstraat. A. Anneese, Meidoornstraat. Wim Smit, Rijndijk. A. de Bruin, Boisotkade. Elly Jansen, Fagelstraat. Corrie Hogcwoning, Hooge Rijndijk. M. Mourit, Katwijk aan Zee. Cokkie Schoondergang, Rijnkade. Sonja v. d. Berg, Kemperstraat. H. de Jong, Plantage. L. Karreman, Gabriel Metzustraat. R. v. Mostert, Hoogewoerd. Nies je Martjjn, Lusthoflaan. M. Mostert, Hooigracht. Jan Vrijenhoek, Haarlemmerstraat. Ad. Pont, Morschweg. J. A. Brinks, Steenstraat. N. N., Wasstraat. Dineke Cleveringa, Rijnsburgerweg. Truusje de ITcluse, Ambachtstraat. Rite Mizee, Wasstraat. Rietje de Heiden, van t Hoffstraat. P. H. Montfoort, Druckerstraat. Frans Bekkers, Pelikaanstraat. Carla Kaizer, v. Oldenbarneveldstraat. Eric. Creygbton, Hooigracht. Kinderen den Hertog, Lombokstraat. Jan Barendse, Anna Paulownastraat. Kok, Haarlemmerstraat. Gerrie v. Polanen, Nic. Beetsstraat. Extra premie-uitkeering van f. 2.50 wegens buitengewoon goed verzorgde oplossing van de Puzzle. D. Zitman, L. Mare. Hermien van Drumpt, Munnikenstraat. Nico Hollebeek, P. de la Courtstraat. Ria en Abr. Smits, Maredijk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12