SPORT HET DAMSPEL BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 CE «.EIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Het vijftigjarig bestaan van den K.N.V.B. '/O ET BAL BONDSELFTAL A—BONDSELFTAL B 4—2. Goede oefenwedstrijd te Den Haag. Circa achtduizend belangstellenden heb ben zich gisteravond op het V. U. C.-terrein te 's Gravenhage, kletsnat laten regenen met als compensatie een aardigen, vlot ge speelden wedstrijd tussohen twee bondself- tallen, welke ontmoeting verband hield met den interlandwedstrijd Nederland België op 10 December a.s. te Rotterdam. De weers- en terreinomstandigheden in aanmerking genomen werd er aan beide kanten goed voetbal gedemonstreerd. Het zou niet normaal zijn geweest, .wanneer de meest prominente spelers tezamen onder gebracht in elftal A, den wedstrijd niet .hadden gewonnen. Zij deden dat met 42, m met 40 te hebben voorgestaan. De uitslag geeft de krachtsverhouding, over den geheelen wedstrijd genomen, heel goed weer. Uitblinkers in elftal A waren in de eerste plaats de Harder en Smit, die tezamen een linkervleugel vormden, welke zeer gevaar lijk was en welke een voortdurende bedrei ging vormde voor de verdediging van het E-elftal. Naast deze twee spelers, die hun plaats in het Nederlandsch elftal dubbel en dwars waard toonden, dienen genoemd te worden Caldenhove, even rustig, zeker en onverstoorbaar als altijd, doelman Mi chel (Dijkstra was wegens een blessure ver hinderd) en verder Stam en Lenstra, al traden de twee laatstgenoemden niet zoo zeer op den voorgrond als de eerste vier. Het was jamimer, dat Wilders, Caldenhove's buurman, kort na het begin wegens een verwonding moest uitvallen. Zijn plaats werd ingenomen door Chouffour, en na de pauze door Slot. De combinatie Calden hoveSlot klopte bevredigend. Loof moest zijn plaats in het A-elftal na de rust af- ftaan aan Poulus, die de eerste helft voor het B-team uitkwam. Loof verhuisde naar het B-team, doch kon zioh ook daar niet boven het middelmatige uitwerken. Ook Chouffour stond na de pauze als links back in het B-team. Zeer vlot en succesvol vleugelspel van de Harder, die daartoe vooral door Smit in staat werd gesteld, bracht het doel van het B-elftal reeds in den aanvang van den wedstrijd in gevaar. Ook Ven te deed in het begin aardig werk, later zakte hij af. Te kort gebonden spel deed de aanvallen van het A-team voorloopig op het duo Slot Waihain stranden, doch na een half uur gelukte het de Harder toch om in samen werking met Drager, die een duel met Slot won, de score te openen. Vente bracht den stand nog voor de pauze op 20; de zelfde speler vergrootte den voorsprong kort na de hervatting tot 3—0. De in witte shirts gestoken A-spelers bleven dominee- ren, hetgeen werd uitgedrukt in nog een vierde doelpunt, dat wederom de Harder voor zijn rekening nam. Van dat oogenblik af werd de actie der B-spelers iets leven diger. Hun voorhoede, waarin Drok wel het beste voldeed, strandde echter voort durend op het duo CaldenhoveSlot en in laatste instantie op doelman Michel, die herhaalde malen schijnbaar zekere doel punten wist te voorkomen. Seton, de rechtsbuiten in het B-team, smaakte het genoegen hem voor de eerste maal te passeeren. Dit doelpunt ontstond uit een doelworsteling na een vrijen schop, die op uitstekende wijze door Stijger was genomen. Kort voor het einde bracht Drok den stand met een heurig schot op 42. Daarmede kwam ook het einde. De elftallen stelden zich bij den aanvang als volgt op: Elftal A: Michel (VSV) doel; Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (DWS), achter; B. J. Paau- we (Feijenoord), Stam (VUC) en Loof (ADO) midden; Drager (DWS), Lenstra (Heerenveen), Vente (Feijenoord), Smit 'Haarlem) en de Harder (VUC) voor. Elftal B.: Pil (Sparta) doel; Slot (Blauw Wit) en Waihain (HBS), achter; Stijger (Blauw Wit), Poulus (SVV) en Van Buytenen (HDVS), midden; Bergman (Blauw Wit), Drok (Sparta), Van Nol (Blauw Wit), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Seton (Sparta). HOCKEY ZUIDWIJCK. A.s. Zondag speelt het dames-elftal te 2 uur een thuiswedstrijd tegen ASV II. TAFELTENNIS R. K. T. T. B. DISTRICT LEIDEN. Het wedstrijdprogramma voor de volgen de week luidt als volgt: lste klasse: 10 Dec.: Treffers IIVan Nispen I, 2.30 uur; DES IDES II, 7.30 uur; Van Nispen IIWilskracht I, 1.30 uur. 2de klasse: 6 Dec.: Steeds Vooruit I—DES III 7.30 uur. 10 Dec.: Wilskracht IITreffers IV, 2.30 uur; DES IVVan Nispen III, 7.30 uur. De wedstrijd Wilskracht IDES I, welke vastgesteld is op Zondag 3 Dec. a.s. wordt niet gespeeld om 8 uur, zooals eerst var- meld was, maar om 2 uur. De groeiperiode onder Warner Zakelijk, rustig de gebeurtenissen over ziend, zit Jasper Warner met ons te praten. Achterover leunend in zijn stoel, in den hoek van de groote kamer in het Zwolsche heerenhuis, nu en dan een trek aan een sigaar, vertelt de oud-voorzitter uit „zijn" jaren. In den markanten kop met het prachtige witte haar flikkeren de levendi ge oogen en af en toe kijkt deze man ons aan op ondeugende wijze als er verhalen komen over de ware veldslagen, welke in vroeger jaren op de vergaderingen zijn ge leverd. Toen was er nog niet de eigenaar dige samenstelling met trapsgewijze ver kiezing, een vondst van ir. Kips, die War ner opvolgde. In de jaren, dat Warner het voorzitterschap bekleedde, ging het fel toe. Hoe kon het anders, want de bond be vond zich in zijn groeiperiode. En waar groei is, is leven en alles wat waarlijk leeft, zoekt worstelend naar den juisten vorm. De moeilijkheden werden op de alge- meene vergadering, waarop de vereeni- gingen elk één stem uitbrachten, uitge vochten. Sterk was vaak de oppositie, men schonk elkaar niets en zoo kon het gebeuren, dat de bijeenkomst een geheelen dag duurde. Niettemin werd het bestuur vrijwel steeds herkozen. Het persoonlijk contact was grooter, de voetbalwereld kleiner, men had zijn sympathieën en antipathieën. Maar boven alles uit ging de belangstelling voor de vereeniging en voor het spel. De ware liefhebberij overheerschte. Talrijke goede sprekers waren er bij, zoo merkt Warner op. Dat kan ik beoordeelen, want ik was het zelf niet. Maar je moest de menschen gelegenheid geven uit te pakken, zich vol ledig te uiten. Dan kreeg ik ze aan het slot toch wel in de richting, die ik als goed en juist zag. Daarbij heb ik alleen den groei van de organisatie, over de geheele linie, op het oog gehad. Zonder persoonlij ke doeleinden na te streven, heb ik ge tracht alle problemen en dat waren er wat zakelijk en objectief te bekijken. Een moeilijke puzzle was destijds het in stellen van een vast secretariaat. Ja, daar kan men om lachen, als men nu het groo te bureau van den bond ziet. De A.N.W.B. was toen eigenlijk de eenige organisatie, die zoo iets had. Vele klippen heb ik moe ten omzeilen om het zoover te krijgen. Helder zet Warner de dingen uiteen. Zijn blik op menschen is scherp, ook waar het de tegenwoordige bestuurderen betreft. En al is deze stoere mensch, deze werker, reeds jaren uit de actieve voetbalwereld, toch krijgen wij onwillekeurig den indruk, dat hij nu, op dit moment, nog in staat is LAWNTENNIS AMATEURS—OEFEN MEESTERS 3—2. De ontmoeting tusschen de amateurs en oefenmeester te Amsterdam, is gisteravond besloten met de twee laatste enkelspelen. Waasdorp sloeg Hughan met 63 62 64, terwijl van Swol in een partij- met vele goede momenten van Hemmes met 16, 36 62 64 en 64 won. De amateurs hebben dus dezen wedstrijd met 32 ge wonnen. SCHAKEN 1 LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie le klasse. De uitslag van een wedstrijd, gister avond te Leiderdorp in café Ramaker ge speeld, was de volgende: Leiderdorp IL. S. G. n. A v. KlaverenTh. J. de Bruyn 10 E. v. d. ValkD. de Jong xx G Schoppen—dr. J. F. Sirks 10 J. v* DevnterA. E. J. Modderman 01 C. W. CortsC. Kuilman xx M. SplinterD. ter Haar 10 B. G. CortsP. Kuiper 01 C. v. AttenJ. P. Riedel 01 C. ZwanenburgB. C. de Mik xx G. J. CortsM. J. Dieben 01 Totaal 3xxx—4xxx Daar de 3 afgebroken partijen gunstiger voor Leiderdorp staan, zal het, ofschoon 1 punt voorloopig achter, toch waarschijn lijk den wedstrijd winnen. EENDAAGSCHE NATIONALE WEDSTRIJD TE NOORDWIJK AAN ZEE. Op Maandag 26 Dec. (2en Kerstdag). Het bestuur der Noordwijksche Schaak- vereeniging „Daniël Noteboom" heeft, als vorige jaren, een nationalen ééndaagschen wedstrijd uitgeschreven op 26 December a.s. (2en Kestdag) voor hoofd, le, 2e en 3e klasse spelers, onderverdeeld in groe pen van 4, met in elke groep 2 prijzen. De speeltijden zijn van 1013 uur, van 1417 uur en van 1821 uur. De wedstrijd zal gehouden worden in het hotel-café-restau rant „Seinpost" aan de Noord-Boulevard te Noordwijk aan Zee, van de heeren Gebrs. v. Beelen, die wederom een fraaie speel zaal, aan zee gelegen, gratis beschikbaar hebben gesteld. Men kan zich opgeven tot en met 20 De cember a.s. bij den secretaris van den Leidschen Schaakbond, den heer G. Bos scha, H. Rijndijk 175, Leiden, of bij den heer J. Plug, Julianaweg 29, te Noordwijk. Het inleggeld bedraagt ƒ1. het commando over den bond weer in handen te nemen en hem veilig te bren gen naar de haven, welke hij kent. Zijn ervaring is er eene van jaren, zijn liefde voor het spel is groot, innerlijk wetend, dat het voetbal duizenden en duizenden gezonde ontspanning en vreugde brengt. Een fatum. Pratend over oude dingen haalt Jasper Warner herinneringen op uit den mobilisa tietijd van 1914. Het lijkt wel of er een fa tum op rust, zegt Warner. De bond bestaat nu vijftig jaar en er is mobilisatie en bij de viering van het 25-jarig bestaan was het niet anders. Van de feesten ging toen tertijd niets door en de reserve, die wij daarvoor hadden gemaakt, werd bestemd voor de ontspanning der soldaten. Ik mag wel zeggen, dat de Voetbalbond in dien tijd heel goed werk heeft gedaan. Merkwaardige overeenkomst is er tus schen den voorzitter-Warner en den voet baller-Warner. Bij voorkeur speelde War ner als centerhalf, daar had hij het beste overzicht over zijn mannen! De groei van internationaal voetbal heeft Warner meegemaakt. Met geestdrift ver telt hij over. misschien den eersten inter nationalen clubwedstrijd, welke in 1893 te Osnabrück werd gespeeld tusschen de han delsschool uit die stad en P.W. Enschede. P.W. kon geen elf goede spelers bij elkaar krijgen en toen kreeg ik een uitnoodiging om mee te doen. Ook de twee interland wedstrijden. welke te Zwolle zijn gespeeld, in 1912 tegen Duitschland en in 1913 tegen België, worden in herinnering gebracht. Toen was het stadion te Amsterdam nog niet klaar en gold de accomodatie van Z.A.C. als een voorbeeld. Veel kregen wij nog te hooren over den Voetbalbond als gangmaker bij den bouw van het Amster- damsche stadion, de scheiding van voetbal en athletiek, de uitbreiding der competi ties en talrijke andere feiten. En Warner geeft aan het slot van ons onderhoud nog eenige kernachtige opmer kingen, welke hem zoo juist teekenen. Ik ben destijds eigenlijk tot voorzitter gekozen bij gebrek aan een beteren man. Er was veel onderlinge strijd tusschen de eerste klassers in het westen en dus koos men een Zwollenaar, een buitenstaander. Ik ben veel langer gebleven, dan ik ge wild had, maar de strijd, de voortdurende moeilijkheden, prikkelden tot volhouden. Toch komt er eens een tijdstip, dat de details niet meer zoo interesseeren, dat maatschappelijk werk voor gaat. En dan bedank je voor een functie, welk§ ik met veel ambitie heb vervuld. Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan bo vengenoemd adres. Zij, die antwoord wen- schen, gelieve postzegel bij te voegen. PROBLEMATIEK. Voor onze liefhebbers in het oplossen van vraagstukken, beginnen wij dezen keer met een verdienstelijk miniatuurtje van den bekenden problemist Monsma te Gro ningen Een stukje met een goed verbor gen sleutelzet, want waartoe zwart door dezen zet gedwongen wordt, is geestig ge vonden. Een stukje, dat het oplossen zeker waard is en wij vragen daarom dan ook de bijzondere aandacht onzer lezers. Probleem no. 782. Auteur: W B. Monsma, Groningen. (Ontleend aan Pr. Gron. D. B.) (Miniatuur-studie). JËÈJSJË^ 1 9 8 A 'y' SI V" 8 m "m 1 irt is Stand in cijfers: Zwart 6 schijven op: 15, 16, 23, 25, 28 en 36. Wit 7 schijven op: 24, 32, 34, 38, 43, 46 en 50 Wit speelt en wint. Vervolgens geven wij ter oplossing een bijzonder fraai bewerkt vraagstuk van den minder bekenden problemist G. Geerlings te Leiden, dat wij hebben uitgeknipt uit het Katholieke Sportblad „De Spil". Met onderstaand probleem getuigt deze auteur wel zijn meesterschap in de problematiek, en wij raden al onzen lezers aan, him krachten hierop eens te beproeven, want ongetwijfeld zal men zijn moeite beloond zien. Wat wij er ook nog aan toe willen voe gen is wel, dat het zoo jammer is, dat deze auteur de laatste tijden zoo weinig van zich heeft laten 'hooren, want zeer zeker heeft iedere dammer uit onzen kring, toch altijd van zijn verdienstelijke vraagstuk ken genoten. Laten wij hopen, dat de heer Geerlings zijn belangstelling voor onze ru briek wederom zal gaan toonen, wat zeker alle lezers op prijs zullen stellen. Probleem no. 783. Auteur: G. Geerlings, Leiden. („De Spil"). mé wm 9 9 ip fjg 9 9 f;:U 0 9 9 ijfj i§ fü 9 9 9 m m 9 fp 9 m w wA 0 m Hf m s§ M fü Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 8, 9, 11, 18, 19, 22, 24, 28, 29, 32 en 36. Wit 11 schijven op: 21, 25, 37, 39/44, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Dinsdagavind 12 December a.s., bij den redacteur dezer rubriek. OPROEP. In aansluiting op het beroep aan den heer Geerlings (zie hier boven pr. 783), doen wij eenzelfde oproep aan nog zoo vele andere problemisten o.a. Wezel, Kwartel, Zonneveld, Krom, Zwart enz. enz., die destijds eveneens op zoo ver dienstelijke wijze hun belangstelling ge toond hebben. Dat wij op aller medewer king mogen gaan rekenen! Komt heeren, problemisten, voorziet ons eens van een goeden voorraad vraagstukken, ongetwij feld zult gij uw werk beloond zien. V. Oplossingen pr. no. 776. No. 776, auteur: J. A. J. Wortman. Zwart: 9/11, 13, 16/18, 23, 26, 29, 30, 35 en 36 Wit: 22, 27, 31, 37, 39, 41/45 en 47/50. Wit wint door: 42—38, 37—32, 45—40, 27—21, 47—41, 48—42, 50—45, 39x8, 8—3, 3x5. Een aardige bewerking van twee oude motieven, zoowel in stand als ontleding, hetgeen dit vraagstuk (want enkele zetten zijn verwisselbaar!) wel iets ten goede komt Correcte oplossingen ontvangen van: G. Rijsdam (ook nog van 774 en 775) te Lei den; J. Maliepaard en G. Hogenes, beiden te Nieuw-Vennep, H. v. d. Kamp, Lisse, J. A. J. Wortman, Hazerswoude. Wij leeren Dammen LES no. 9. Wij kunnen natuurlijk geen uitvoerige theorie der openingen geven daarvoor bestaan meer uitgebreide studieboeken doch kunnen wel in het algemeen den raad geven de schijven altijd zooveel mo gelijk in gesloten formatie te doen opruk ken. Ten eerste steunen zij elkander dan beter en ten tweede geeft men den tegen stander weinig gelegenheid tot een slag- zet, want hoe meer openingen er zich in het spel bevinden, des te grooter is de kans, dat door het offeren van enkele schij ven een slagzet mogelijk wordt. Men drage echter zorg de schijven 6 voor zwart en 45 voor wit niet op te spe len. Dit zijn belangrijke steunpunten in de verdediging! De Dam. Wanneer een schijf de achterste lijn van het spel van den tegenstander (dat is dus de damlijn) spelende of slaande bereikt (Art. 10). wordt er op dezen schijf een stuk van dezelfde kleur geplaatst, waarna men deze twee op elkander geplaatste schijven „dam" noemt. Een ander geval is het als de schijf slaande op de damlijn komt en zij kan on middellijk verder slaan. Dan is deze schijf niet dam geworden, maar blijft zij schijf (zie de volgende cijfersstanden). Voor den slag: Zwart twee schijven op: 7 en 8, wit één schijf op 11. Na den slag: Zwart twee op 7 en 8, wit één schijf op 13. De dam is in vele gevallen een machtig wapen. Zij gaat en slaat voor- en achter waarts, geheel of gedeeltelijk over de open ruiten gaande van elke schuine, lijn, die zij op het bord bestrijkt, of waarop zij bij veranderde richting komen kon. Er moet zich echter bij het slaan minstens één open ruit achter het te nemen vijan delijk stuk bevinden. Bij het slaan van meer stukken moet er tusschen die stuk ken minstens één open ruit zijn (Art. 11). No. 7. de velden 20 en 42 naar ruit 26 en sloot dus alle stukken. No. 8. Stand in cijfers: Zwart 4 schijven op: 12, 22, 30 en 33. Wit: 1 dam op 28. In no. 8 kan de witte dam op twee ma nieren slaan Meerslag gaat echter voor, zoodat wit dus de drie schijven 22, 12 en 30 moet slaan. (Wordt vervolgd). ,,L'Article a la Mode". Onder bovenstaandèn tiel verscheen in „L'Eclaireur du Soir" een zeer interres- sant artikel van den bekenden Fransche speler A. Band. Het is echter niet over de ijo ijo, waarover hij schreef, doch over schijf 21 die in de partij zoo'n belangrij ken rol vervullen kan. Tot" slot van z'n technische beschouwing publiceerde hij een zeer leerzaam partij gedeelte, dat wij hieronder laten volgen. Partijfragment no. 784. Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 9, 12, 13, 15/17, 20 en 24/26. Wit 10 schijven op: 21, 27, 33/35, 37, 38, 40, 45 en 48. In deze partij speelde de Fransche mees ter en ex-wereldkampioen Bizot met wit tegen Grandmougin met zwart. Bizot won op de volgende meesterlijke wijze: 1. Wit 48—43, zwart 9—14. Op 1318 zou wit spelen 3731, zwart 26x37, wit 4339, zwart 17x26, wit 3832 enz. Op 13—19 wint wit door 33—28, zwart 9—13, wit 43—39. zwart 24—30 en verder als aan het slot dezer partij. 2. Wit 43—39, zwart 14—19. Zwart 13—18 of 1319 verliest onmid dellijk. 3 Wit 33—28, zwart 24—30. Op 1318 forceert wit schijfwinst door 39—33, zwart 18—23, wit 38—32. 4. Wit 35 x 24, Zwart 19 x 30. 5. Wit 40—35, Zwart 13—18 (gedwon gen) 6. Wit 35 x 24, zwart 20 x 40. 7. Wit 45 x 34, zwart 15—20. 8 Wit 28—22, zwart 17x28. 9. Wit 38—33, zwart 26 x 17. 10. Wit 33 x 13, zwart 17—21. 11. Wit 27—22. Zwart geeft op! Wel een meesterstukje. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULR KEURING Casino: Daar waar mijn Sarie woon (Victor Mc Laglen, Gracie Fields) Mr. Moto speelt hoog spel (Peter Lorre) Vroolijk Mysterieus deren avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. Saterdag en Woens- ag half drie matinée Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Tarzan's verbanning (Johnny Weismuller Maureen O'Sullivan) Tonney en zijn moe der (Bobby Breen). Wildernisfilm Romant zangfilm lederen avond 8 uur Zondag vaD 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Lido: Rue Michel no. 8. (Erich von Stro- heim, Gaby Morlay). De duivels-echo. (Warner Baxter). Speelfilm Spannend lederen avond 8.15 u. Zondag 27 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Zijn laatste vlucht. (Paul Muni). Katja (Danielle Dar- rieux). Dramatisch Dramatisch lederen avond 8 uui Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10