OMGEVING WOENSDAG 22 NOVEBER 1939 DE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tweede Kamer Binnenlandsche Zaken. Vergadering van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der ryksbegrooting 1940. De heer WENDELAAR (Lib) zal de door der. minister aangekondigde wetsontwerpen afwachten. Ook is een wijziging der Zon dagswet toegezegd. Inmiddels heeft de Hoo- ge Raad voetbalwedstrijden op Zondag als openbare vermakelijkheid beschouwd. Spr. waarschuwt den minister voor de gevolgen in breede kringen als men het voetballen op Zondag onmogelijk wil gaan maken. Spr. geeft in overweging, op Italiaansch voorbeeld, belasting te heffen van recla me-opschriften in buitenlandsche talen. De zelfstandigheid der gemeenten be sprekend. betoogt spr., dat bij onzen volks aard past soepele bewindvoering door plaatselijke besturen. Over dit systeem is men het vrijwel algemeen eens, doch in de uitvoering blijkt dit niet. De heer VAN DEN BRULE (R.K.) acht een havenschap van Rotterdam niet noo- dig. De heer WAGENAAR (A.R.) bespreekt de financieele verhouding van rijk en ge meenten. Men wachte op het toegezegde wetsontwerp. Geheel gerust is spr. echter niet. De politie ten plattelande. De heer SWEENS (R.K.) is tegen uit breiding van het gemeentelijk belastingge bied. Spr. wijst op de noodzakelijke ver traging in het onderzoek der vele gemeen- tetegrootingen ten departemente, dikwijls moeten gemeenten daardoor kasgeldleenin- gen aangaan. De gemeenten hébben moeilijkheden t. o. v. financiën en onderwijs door het inbe- slagnemen van school- en andere gebouwen voor militaire doeleinden. Denkt de regee ring voor de dienstjaren 1939 en 1940 ten behoeve van deze gemeenten nog wat te doen? De vraag of de politie ten platte lande moet worden gereorganiseerd, wordt algemeen bevestigend beantwoord. Spr. is voorstander van een provinciaal corps ge meentepolitie. De heer DE WILDE (A.R.) ziet dat een nieuwe organisatie van den burgerlijken dienst wordt beoogd. De burgerwachten en de vriiw. bijz. landstorm zullen minder subsidie ontvangen. Spr. beschouwde die als een goede en goedkoope reserve. Een nog niet goedgekeurde begrooting van... 1937. De heer STEINMETZ (R.K.) noemt de subsidievermindering voor de burgerwach ten afbraak van het instituut. Spr. hoopt dat de minister er nooit spijt van zal heb ben de burgerwachten een aderlating te hel ben doen ondergaan. Bij financieele verhouding van Rijk en gemeenten vraagt spr. te zorgen dat de nieuwe wet voor het a.s. zomerreces in het staatsblad staat. De positie van zoovele ge meenten is thans uitermate moeilijk. Spr. beschouwt de quaestie van het niet-goed- keuren der Amsterdamsche begrooting voor 1937 niet als voorgoed afgedaan, zoo- als de minister doet. De quaestie houdt verband met toekomstige begrootingen. We hebben deze zaak ruimer te bezien dan als uitsluitend een Amsterdamsche. Is het niet een monstrum dat een gemeentebegrooting vai 1937 nog niet is vastgesteld? Het gaat hier om een algemeen belang. De heer THIJSSEN (S.D.) sluit zich aan by wat de heer Steinmetz heeft gezegd over de behandeling van Amsterdam door dezen minister. Hoe moet die gemeente doen met de nog niet goedgekeurde be grooting van 1937? Spr. verwacht een dui delijke uiteenzetting van den minister. De heer DE VISSER (Comm.) acht be zuiniging op de posten volkshuisvesting c.a. niet toelaatbaar. De heer DONKER (S.D./ moet, na het antwoord van den minister, weder de kwestie van de financieele verhouding te berde brengen. Er zal 26.2 millioen be schikbaar zijn voor subjectieve bijdragen aan gemeentebesturen voor werkloosheids bestrijding, maar hoe zal dat bedrag wor den toegewezen, en wanneer? Spr. zou gaarne meer vernemen. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) zegt, dat de minister verschillende legislatieve maatregelen ver keerd beoordeelt. De heer DREES (S.D.) bespreekt even eens den post van 65.000 voor den burger lijken vrijwilligen dienst, onttrokken aan bi rgerwachten en bijz. vrijw. landstorm. Spr. is het eens me-, den heer De Wilde, dat er hier veel onzekerheid is. Doch princi pieel is spr. het met de gedac-ite van cen tralisatie eens. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) criti- seert het weigeren der goedkeuring van begrootingen van eenige gemeenten in Groningen, wegens de kosten van gemeen telijke schoolartsendiensten. Spr. bepleit het hygiënische nut dezer laatste. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) bestrijdt dc bioscopen en dancings als zedenbeder vende middelen, niet passend ook in de Zondagswet. De heer VOS (Lib.) letoogt dat de bur gerwachten en vrijwillige bijzondere land storm onmisbare instituten zijn om het ge zag onverzwakt in stand te houden. Het nut dei burgerwachten is weer overtuigend ge bleken bij mobilisatie en voormobilisatie. Spr. dringt aan op pedeeltelijke honoree ring van extra diensten. De heer GROEN (R.K.) is van oordeel, dat elk gevol van aandrang tot samenvoe ging van gemeenten naar eigen merites moet worden beoordeeld. Er zijn echter gevallen waarin samenvoeging als het ware voor de hand ligt. Spr. noemt dienaangaan de verschillende Langendijker gemeenten. De heer SURING (R.K.) dringt aan op LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Gisteravond had ii. de cliulb- ziaal van het R.K. Vereenigimgsgebouw aan de Damlaan de laatste der 4 avonden plaats, waarop de heer Van Doorn behan delde het onderwerp „Zakenman met uw tijd mee." In zijn openingswoord spreekt de voorzitter der K.J.M.V., de heer Wlm BLeijs zijn vreugde er over uit, dat bij het begin van dezen avond de opkomst enorm veel grooter is dan drie weken geleden; hij vindt hierin een bewijs, dat men voor al in dezen tijd toch nog wel vasten grond onder de voeten wil hebben. De heer Van Doorn verkrijgt dan het woord. Wij moeten hierbij volstaan met te vermelden, dat spreker ook dezen avond evenals de vorige drie avonden op zeer vlotte en dikwijls humoristische wijze de noodige feiten van beteekenis in het za kenleven uiteenzette, alsmede op diverse fouten wees en de aanwezigen op vele leerzame tips tracteerde. Aan het slot richtte hij een propagandistisch woord tot de K.J.M.V., vooral tot de niet-georgani- seerden, waarbij hij zijn verwondering uitsprak, dat bij een zoo goede en uitste kende K.J.M.V. nog wegblijvers zijn. De voorzitter van de Hanze, de heer J. Sohiuijt, bracht namens allen, Hanzeleden en K.J.M.V. spreker hartelijk dank voor de fijne en leerzame avonden; hij vond het jammer, dat de Hanzeleden zoo slecht wa ren opgekomen en bracht een compliment aan de K.J.M.V.'ers voor hun buitengewo ne opkomst. Ten slotte dankt de heer Wim BLeijs al le aanwezigen en is overtuigd, dat deze avonden rijke vruchten zullen afwerpen. Het doel van deze avonden was niet alleen om naar buiten uit te treden, doch ook om aan den georganiseerden middenstand een idee te geven, wat de K.J.M.V. wil en doet, en dat zij is een vormend instituut. Na nog een dankwoord aan den heer Van Doorn, werd de avond gesloten met het gebed voor den vrede. NOORDWIJKERHOUT De Bloembollenbeurs. Het comité van de Noordwijkerhqutsche Bloembollen- beurs hfëld een vergadering met de bestu ren van LT.B. en H.B.G. in Hotel Gou- wenberg. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter, den heer M. C. J. Braun, gaf de secretaris een kort verslag van de werkzaamheden op de beurs in het afge- loopen seizoen, waaruit we het volgende aanstippen: 12 beursdagen werden gehou den met een bezoek van ongeveer 1500 personen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat er nog een batig saldo was. De voorzitter bracht zoowel deri secretaris als den penningmeester dank voor het vele werk, dat zij hadden verricht. De voorzitter deelde mede, dat in het a.s. voorjaar een wedstrijd in soortenken nis van narcissen zal gehouden worden. Tevens zal een tentoonstelling georgani seerd worden. Aan het einde van de vergadering nam de heer J. v. d. Berg het woord om het beurscomité te feliciteeren met hun suc ces dit jaar. Sluiting volgde. SASSENHEIM Gemeenteraad. De vergadering van den Raad, uitgeschreven tegen hedenmid dag half drie is uitgesteld tot Vrijdag middag half 3. Verschillende leden waren in verband met belangrijke besprekingen omtrent den toestand in het bollenbedrijf heden verhinderd. Biljarten. „Oude Post I" carb. brt. gem. J. van Rijgen 125 21 5.95 J. Diederiks 113 21 5.38 B. Schreuder 125 46 2.93 Chr. Homan 100 46 2.17 G. v. Diest 125 41 3.04 Th. v. Veelen 96 41 2.34 Afd. II: Chr. Zandbergen 100 43 2.32 A. Hoogervorst 64 43 1.48 H. Wolvers 100 54 1.84 B. Schutte 20 54 0.37 bespoediging der indiening van het in uit zicht zijnd wetsontwerp tot wijziging der pensioenwet. Spr. ontraadt den minister pogingen tot invoering van een zusterpen- sicen. Gelijkstelling van wachtgelders met ambtenaren in functie ten aanzien van de pensioenregeling geeft spr. in overweging Hernieuwd inkoopen voor pensioen van vroegere dienstjaren moet mogelijk wor den gemaakt. De heer DIEPENHORS! (A.R.) merkt op, dat samenvoeging van gemeenten niet altijd tot vereenvoudiging en bezuiniging zal leiden. Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) komt, tegenover den heer Suring, op voor het zusterpensioen. Ook pleit spr. voor z.g. moederpensioen. De heer VAN HOUTEN (Chr. Dem.) dringt aan op vervroegde pensionneering. Met centralisatie der burgerlijke vrijwil lige diensten is spr het eens. Spr. bepleit benoeming van burgemeesters uit de ad ministratieve gemeente-ambtenaren. De MINISTER van BINNENLANDSCHE ZAKEN, de heer VAN BOEYEN, zal mor gen de sprekers beantwoorden. De vergadering wordt te 6.05 verdaagd tot hedenmiddag één uur. NOOTDORP LUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEVONDEN. Gisteravond om halftien bemerkte een wielrijder, die dien onbe waak ten spoorwegovergang van die Hofplein- lijn in den Veenweg te Nootdorp passeerde, een op den spoorweg staand rijwiel. In het licht van zijn lantaarn ontwaarde hij eenige meters naast den overweg het lichaam van een onbekenden man. De schedel werd tussohen de rails aangetroffen. De wielrijder waarschuwde de ge meen te-politie, die met den burge meester spoedig ter plaatse was. Het lijk werd naar het gemeentehuis over gebracht. De identitiet van den onge lukkige, noch de toedracht van het ge beurde zijn bekend. VOORSCHOTEN Verduisteringsproef. Aanvankelijk was door het gemeentebestuur een ver duisteringsproef vastgesteld op den avond van 30 November a.s., doch deze is uitge steld tot den avond van 7 December a.s., omdat men meende, dat de vastgestelde avond op 30 November vcor sommige za- kenmenschen, met het ook op den tijd voor het feest van St. Nicolaas, schade zou kunnen berokkenen. WASSENAAR Hanze. Dinsdagavond vergaderde in het R.K. Vereeniginigsgebou de afd. van de Hanze onder Leiding van den voorzitter, den heer H. C. J. van Os, die na opening met gebed allen welkom heette. Besloten werd tot een bijdrage van f 10.— voor het St Nicolaascomité van den R.K. Volks bond. Uit een rapport over Nijverheids- en vakonderwijs bleek in welke vakken een tekort bestaat aan geschoold personeel. De inhoud van een circulaire van het Hoofdbestuur terzake voorlichting van liet publiek bij prijsverhooging, alsmede over prijsopdrijving, werd ter kennis van de leden gebracht. Van de tarieven-commis sie worden nog eenige gegevens verwacht ter eventueele voorlegging aan den Raad. De heer A. H. Zandvliet bracht een uit voerig verslag uit van den onlangs gehou den Centralen Raad. De vergadering gaf door applaus uiting aan haar waardeering. waarna de voorzitter nog een dankwoord sprak. De Geestelijk Adviseur, kapelaan J. Schoots, die hierna aan het woord kwam, wilde eerst in de toekomst zien en dan naar het verleden. Wat het eerste be trof vestigde hij de aandacht op den San tos-feestavond van a.s. Zondag, daarbij een bezoek ten zeerste aanbevelend, temeer wijl Santos een onderafd. is van de Hanze. Wat het verleden betrof herinnerde spr. aan het geslaagde triduum van den kant van den spreker, doch niet van dien der leden wat opkomst betrof. Spi. vraagt voor de toekomst meer belangstelling voor het werk, ook op geestelijk .eibed. We le ven in een tijd van bijzondere gebeurtenis sen op velerlei gebied en daarbij hebben de katholieken een bijzondere taak te ver vullen Wy hebben de plicht om tegen stellingen tusschen rijkdom en armoede te verkleinen, de kloof te overbruggen. Dat kunnen we als we leven volgens ons principe, door gebed en door practisch meehelpen. Dat is onze taak als katholiek en ook als middenstander. We moeten voor de werknemers zijn, zooals God hel van ons vraagt. We moeten onzen tijd kennen en doen zooals de Paus onze taak heeft uitgestippeld in Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Dan handelen we als christenen en helpen mee opbouwen de Nieuwe Gemeenschap, door ons voorbeeld en goeden wil. Spr. wekt op om naar dit ideaal practisch te leven en te handelen, waarmee we goed werk doen, ook voor one nageslacht, dat ons daarvoor dankbaar zal zijn. Nadat de voorzitter een dankwoord had gesproken, vonden besprekingen plaats over stimuleering van het vergadering- bezoek. Het bestuur zal de geopperde ideeën nader bezien. Ter sprake kwam nog een in samenwerking met de Wassen. Winkeliersvereeniging aan den Burge meester gezonden schrijven over deskun dige voorlichting bij gevallen van over treding van de Prijsopdrijving- en Ham- sterwet. alsmede over hulp aan gemobili seerde middenstanders, in welk laatste ge val reeds eenig resultaat was bereikt. Wat het eerste betreft sympathiseerde de bur gemeester met het streven, doch hy achtte het een justitieele overheidstaak waarin hij de inmenging van particulieren afwees. Met verwijzing naar hetgeen in Rotterdam geschiedt, waar men wel deskundige voor lichting aanvaardt, stelde de voorzitter zich voor om hierop terug te komen, mede in verband met eventueel komende distri- butie-moelijkheden. Een bedrag van f 26.werd beschik baar gesteld voorabonnementen op couran ten ten behoeve van alhier gelegerde R.K. militairen, terwijl voorts vanuit de ver gadering nog 9 Opm a rsoh - a bo n nemen ten werden beschikbaar gesteld; een en an der via het Comité voor de Nieuwe Ge meenschap. Na gehouden rondvraag volg de sluiting met gebed. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Door de afd. Wassenaar van de Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde werd ih het Wapen van Leiden een ledenvergadering belegd. Ter tafel kwam een schrijven van het hoofdbestuur, mededeelende dat door haar een verg. zilveren medaille was beschik baar gesteld voor de gehouden tuinenkeu- rirgen, waarvan de prijzen op Woensdag 29 November in Kasteel Oud-Wassenaar zullen worden uitgereikt. Voorts om een opgave aan de commissie voor versiering van spoorwegbergen van die bermen, die volgens de afdeeling daarvoor in aanmer king komen. Door den heer Serton werd hierop in grove trekken behandeld de cul tuur van de Chrysanthemums. Op de uit geschreven 4 prijsvragen waren op 3 er van ingezonden door de buitenplaats de Vrije Bliek, tuinbaas de heer Aartse. Hier voor werden toegekend door een jury be staande uit de heeren Anderson, Harde man en Tounes voor 1 vaas grootbloemige Chrysanthen van 10 stuks 10 punten of le prijs 3 in pot gekweekte troschrysanten 10 p le prijs en 15 variteiten afgesneden tros chrysanten van ieder 6 stuks 8 punten, zijnde 2de prijs. Den heer Hermsen werd voor een vaas evonymus 10 punten toege kend. Ter opluistering door den heer Maar- sen was een prachtcollectie tros-Chrysan- ter ingezonden, die de volle bewondering van de jury had. Na de \auze werden den heer Serton door de leden vele vragen ge steld die allen op bevredigende wijzen wer den beantwoord. Uit de vragenbus kwam een vraag over den kweek van Calla's, die zoo mogelijk op een der eerstvolgende ver gaderingen zal worden behandeld. Den heer Serton werd namens de vergadering hartelijk dank gebracht voor de leerzame lezing. Alvorens te sluiten feliciteerde de voor zitter den heer -le Gans met hel behaalde groote succes met zijn Chrysanthemums op de groote keuring te Amsterdam. RECHTZAKEN BELEEDIG1NG VAN MINISTER PRESIDENT DE GEER. Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf tegen den heer Van Geelkerken geëischt. Wegens beleediging van minister-presi dent De Geer moest zich voor de Haagsche rechtbank de heer C. van Geelkerken verantwoorden, die op een N. S. B.-verga dering op 16 Augustus in den dierentuin te 's-Gravenhage het woord heeft gevoerd. In deze rede had hij mr. De Geer beti teld als „oude leugenaar." Aanvankelijk heeft de heer Van Geel kerken ontkend, deze ten laste gelegde uitdrukking gebezigd te hebben, doch twee politie-ambtenaren hadden pertinent gehoord, c^at de spreker ze had gebezigd. Ter terechtzitting kwam de heer Van Geelkerken op zijn ontkentenis terug. Hij deelde mede, dat hij de bewuste uitdruk king niet in zijn aanteekeningen voor dezie rede had teruggevonden, doch dat hij zich herinnerde in het vuur van het spreken de uitdrukking te hebben gebruikt Hij ontkende evenwel hiermede den heer De Geer te hebben willen beleedigen, zeker niet als minister-president, omdat hij op dat oogeniblik een rede van den heer De Geer besprak, welke deze voor de C.-H. Unie had gehouden. Uitvoerig weidde verdachte er over uit, hoe hij tot die uitdrukking was gekomen, 'doch de president, mr. Bommezijn, inter rumpeerde hem met de mededeelimig, dat dit er weinig toe deed. De officier van Justitie, jhr. mr. Van Asoh van Wijck, wees er in zijn requisitoir nog eens op, dat in ons land het uitoefenen var critiek een ieder vrijstaat binnen de grenzen van de wet, welke verdachte thans heeft overschreden. Hij zegt wel, dat hij niet den opzet tot beleediging heeft ge had, maar wie in het openbaar spreekt, is aansprakelijk voor zijn woorden. Spr. wil de geen onvoorwaardelijke gevangenis straf eischen, en wel om drie redenen niet: ten eerste heeft verdachte een blan co-strafregister; ten tweede is gebleken, dat er sprake is van een improvisatie, niet dius van voorbedachte rade, en ten laatste is het feit op 16 Augustus gepleegd, toen ons land nog niet in staat van oorlog was. Thans nu dat wel het geval is, zullen fei ten als deze zwaarder gestraft moeten worden, daar de overheid in deze dagen nog meer dan anders gerespecteerd moet worden. De eisoh luidde twee maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, en een geldboete (onvoor waardelijk) van 200 subs. 100 dagen hechtenis. Uitspraak 5 December, Haagsche Politierechter Het auto rijden op Zondag. C. B. uit Zwamraerdam had op Zondag 8 October te Bodegraven met een auto gereden, waarmede'hij het autoryver- bod op Zondag had overtreden. Verdachte had aangevoerd, dat hij toestemming had voor het rijden met een bepaalde taxi. Omdat een andere auto zuiniger in het benzine-gebruik was had hij deze maar genomen Maar daar hadden de gekregen papieren geen betrekking op, zoodat aan houding en een verbaal gevolgd waren. De Officier had een geldboete- van f 30 subs. 30 dagen geëischt. De Politierechter, heden vonnis wijzend, veroordeelde verdachte tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Het ging niet door. De kleermaker K. uit den Haag was op een Zondag te Oegstgeest aangehou den, toen hy in een kleine Fiat-auto reed. Verdachte had aangevoerd, dat hy voor Izijn kleermakerijbedrijf Zondags auto moest rijden. Daarom had hij de zittingen ook uit zijn auto gehaald, terwijl er bij aanhouding vele costuums op den bodem lagen. De Officier had dit verhaal niet aan vaard en gemeend, dat verdachte absoluut niet had mogen rijden, want dan zou een ieder zijn zittingen wel uit 'zijn luxe auto kunnen halen om er een „vrachtauto" van te maken. De eisch was dan ook gewor den een geldboete van /25 subs. 25 dagen. De Politierechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van f 15 subs. 15 da gen. De slagersknecht had gefuifd. De slagersknecht D. uit Leiden had van zijn patroon een rijksdaalder gekregen om een nieuw rijwielbelastingmerk te koopen voor de fiets van de zaak. Volgens hem was hij toen bij de fees ten ter eere van een prinsesje gaan fui ven. Toen hij de smaak van de oranjebit ter pas gced beet kreeg, deed hy tevens de ontdekking, dat zijn geld op was. Wel had hy nog de rijksdaalder voor het rij- wielmerk en de verleiding was hem te machtig geworden, zoodat hij de „knaak" eveneens omgezet had in oranjebitter. Het resultaat was, dat verdachte den vol genden dag een flinke kater en de baas geen rijwielplaatje had. De zaak zou in den minne geschikt zijn als er geen woordenstrijd was ontstaan, omdat verdachte onhebbelijk werd „door den kater". De baas was toen ook boos geworden en in deze booze buien had men niet voor elkaar willen wijken met als ge volg aangifte wegens verduistering. Hedenmorgen diende deze zaak en de Officier vond, dat verdachte wegens ver duistering een flinke straf moet hebben en eischte dan ook drie weken gevangenis straf. De Politierechter zag iets anders In deze zaak, want nadat verdachte verteld had, dat hij de rijksdaalder dadelijk had terug betaald, veroordeelde hij verdachte tot een gulden boete. Och, er is ook maar eens per jaar feest Goedkoop Is duurkoop. De handel van den bloemenkcopman van D. te Den Haag floreerde niet zoo byster, waardoor hij niet voldoende handel kan inkoopen vanwege geldgebrek. Hij had er eens over nagedacht en had een uitweg gezien, welke hierin bestond, dat hij duin doorns was gaan snijden te Wassenaar. Hij had gedacht goedkoop uit te zijn, want alles wat hij er voor maakte was winst. Schijn bedriegt, zegt het spreekwoord, want goedkoop is meestal duurkoop. Zoo ook hier, want hij was met zijn duindoorns aangehouden en had zich heden wegens diefstal te verantwoorden. Omdat hij al eens meer te Wassenaar duindoorns had gesneden en daarvoor toen beboet was met f 5, hetgeen niet ge holpen heeft, eischte de Officier thans twee weken gevangenisstraf. Hel erg vond verdachte het niet, want hij zeide er geen bezwaar tegen te heb ben. Het vonnis werd toen tien dagen gevan genisstraf. VAN llfl'N BOEKENTAFEL EEN BLIJSPELLETJE VAN BLIJ-ZJJX. In de serie van Gorcum's Jeugdtooneel- foi.ds is een tooneclstukje verschenen in 4 bedrijven door C. P. v. Asperen v. d. Vol de. Het „Spelletje van Blij zijn" zoo heef het tooneelstuk speelt zich af in een club van volksmeisjes en leert haar de levensles: zoek bij al je moeilijkheden en teleurstellingen naar het lichtpuntje, dat óók altijd v/el te vinden is. Als je bly wilt zijn, k a n je het! Er is ruimte gelaten voor het inlasschen van volksdansen en kampliedjes, zoodat ook de tijdsduur binnen ruime grenzen kan worden genomen. Het opvoeringsrecht wordt voor eenmaal vrygegeven bij aanschaffing van 5 boekjes a 50 cent. Het is te krijgen bij de N.V. van Gorcum Cr. te Assen. Wilt U iets weten? Vraag: Ik heb in een Kamer waar niet wordt gestookt, vier maanden geleden nieuw zeil gelegd, zonder iets er onder. Nu zag ik dezer dagen, dat het onder het zeil gaat schimmelen. De kamer is heelemaal belegd. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Dit zal waarschijnlijk veroorzaakt worden doordat het huis voch tig is. Het beste is de kamer niet geheel met zeil te bedekken, maar alleen de ran den en in het midden een vloerkleed of mat neer te leggen. Vraag: Hoe kan ik het beste houtlui zen verwijderen en bestrijden, daar ze in meubels en zelfs in de vatenkast en trom mels worden aangetroffen. Antwoord: Deze komen voor in voch tige omgeving. Het eenige wat u doen kunt is: veel luchten en zooveel mogelijk zon naar binnen laten komen. Vraag: Hoe moet ik een grijs bontje van Indisch Lam, dat geel geworden is, be handelen om het weer gced te krijgen? Antwoord: U moet het goed schoon maken met tetra en zemelen. U kunt pro- beeren de geel geworden haren wit te ma ken met w-terstofperoxyde, maar vooral niet te nat.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7