Minister Steenberghe over de voedsel-voorziening KERKNIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tweede Kamer Wij staan pas aan het begin van de moeilijkheden Dc steun aan land- en tuinbouw Vergadering: van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van Economische Zaken en het Landbouwcrisisfonds voor 1940. De heer KORTENHORST (R.K.) acht de prijsstijging nog niet zorgwekkend. De stijging van de kosten van levensonder houd bleven verre onder die van de groot- handelsprijzen. Pas na den vorigen oorlog traden huurprijsstijgingen op. De ordening van het bloembollenbedrijf is mislukt. Spreker waardeert den steun aan het bedrijf. De ordening werkt de oneerlijke concur rentie in de hand. Geen boer is meer vrij, geen bedrijfshouder, tot de kippen toe zijn geordend. Ook tegen de mishandeling van de varkens komt spreker op. Met de landbouwcrisiswetgeving zijn wij den verkeerden kant uitgegaan. De regee ring breke voor goed met de ordeningsge dachte, al waardeert spreker de werk kracht van den minister. HET ANTWOORD VAN MINISTER STEENBERGHE. De minister van Oeconomische Zaken, de heer STEENBERGHE, brengt dank voor de geuite waardeerende woorden. Deze doen spr. en zijn medewerkers goed. Spr. hoopt in de richting van de publiciteit door te gaan, al zal hij zich niet twee keer in de week voor de radio verantwoorden je gens het Nederlandsche volk. Het oeconomisch beleid gaat uit van den grondslag, dat iedere Nederlandei krijgt, waarop hij recht heeft, dat het bedrijfsle-* ven in gang moet worden gehouden eri dat schokken zooveel mogelijk worden opge vangen. Overigens moet in ieder gevil een beslissing worden genomen. Het is beter gedeeltelijk onjuiste beslissingen ie nemen dan geen beslissingen. Spr. zal zooveel mogelijk voorkomen, dat voorraden bederven, doch men moet de verhoudingen in acht nemen. Er moet 400 millioen kg rogge worden ingenomen op een gegeven oogenblik, wanneer telegram men komen, dat ergens 50 kg. dreigt te be derven. En dan worden vele voertuigen nog in beslag genomen door de evacautie van verschillende gebieden. Den heer Rost van Tonningen vergeeft spr. zijn critiek gaarne, daar deze slechts de beschikking had over het „Nationale Dagblad" en het „Agrarisch Nieuwsblad". Onze plicht. Ten aanzien van de rede van dén heer van den Heuvel merkt spr. op, dat hij de beteekenis van den kinderzegen waardeert, doch het is voor het nageslacht niet van de grootste beteekenis, dat de lasten, per hoofd wat hooger of lager zijn, doch onze plicht is te zorgen voor een vrij Nederland, goede opvoeding, goed onderwijs en goede werkgelegenheid. De regeering zal trachten de bedrijfstel- ling doorgang te doen vinden, doch hij kan niet beloven, dat dit het volgende jaar zal zijn. Spr. handhaaft zijn standpunt t.a.v. een departement van Landbouw. De verschil lende belangen moeten in één hand zijn. Spr is bereid de beteekenis van den Landbouw te accentueeren, n.l. door .ver hooging van de prijzen. De Oeconomische Raad is zooveel moge lijk organisch samengesteld. Er ontbreekt echter een Landbouw-Raad; daarom is de landbouw niet organisch vertegenwoor digd. De centrale landbouw-organisaties zijn niet zoo actief geweest, dat een eigen orgaan is gevormd. Op het moment van het uitbreken van den oorlog kon spr. niet terecht met com missies van vele menschen; één man moest worden aangewezen en het is vlot verloo- pen met de voedselvoorziening. Nader kan inschakeling van provinciale crisis-organi saties worden overwogen. Het is onjuist, dat spr. geen voorraden van veevoeder heeft gevormd voor een tijd van een jaar. Het „Nationaal Dagblad" heeft de zaken verkeerd voorgesteld.' De regeering heeft zich de kosten zeer moe ten realiseeren. Er was gevraagd, of de voorraden in Augustus even groot waren als in Augustus van het vorige jaar. Daar om heeft spr. het bekende antwoord gege ven. De voorraden waren grooter. Doch geheimhouding is gewenscht. Groote tarwevoorraden zijn gevormd. Het oorlogsbrood komt nog niet, om dat het nog niet noodig is. De cijfers van het „Handelsblad" betref fende de totale voorraden zijn veel te laag Spr. betreurt deze houding van het „Handelsblad" Die cijfers moeten door in discretie zijn verkregen; publicatie van die cijfers is zeer ongewenscht. Overigens heeft spr. niets dan lof voor de pers. De veevoederpositie is belangrijk gunsti ger dan in het begin van den oorlog. De. heer Rost van Tonningen heeft ge vraagd, of het niet mogelijk is, graan uit Rusland te betrekken. Natuurlijk zal dit geschieden, als de condities redelijk zijn. De heer ROST VAN TONNINGEN (N. S.B.): En Roemenië. De MINISTER: Ik ben niet van plan mijn heele leverancierslijst op te noemen! De graanaanvoer van overzee blijft op een enkel ongelukje na normaal. De toestand van den veevoedervoorraad blijft natuurlijk precair, daar wij aange wezen zijn op de aanvoeren; de positie is labiel Het is onjuist, dat wij op het gebied van de zelfvoorziening niets hebben bereikt. Ook op het gebied van den landbouw, met name den graanbouw, heeft een belangrijke uitbreiding plaats gehad. Spr. is niet voornemens om tot den scheurplicht over te gaan. De zaak van de vrije zuivelfabrieken is niet zoo eenvoudig. Het betrokken interne rapport kan spr. niet overleggen. Het is een onbevredigende situatie, doch deze is re delijker dan de aangegeven middelen. Binnenkort kan een persbericht betref fende de aardappelvlokken-industrie te gemoet worden gezien. De bloembollenkwestie. Wat nu gedaan is vooi de bloembollen kweekers en de boomkweekers is het eerst noodige om het surplusfonds te doen wer ken. Spr. kan er niet meer over zeggen, daar onderhandelingen worden gevoerd met de belanghebbenden. Dat 4 millioen te wei nig is, kan men niet zeggen; men late zich niet imponeeren dooi de eischen van de or ganisaties, die 15 16 millioen vroegen. De opgekochte goederen worden niet vernietigd, doch geplant op aesthetische wijze. Spreker kan niet den wensch van de Sierteelt-Centrale zonder meer aan den kant zetten. Ook spr. hoopt zonder nadeelen van de teeltbeperking af te komen; doch hij draagt de verantwoordelijkheid. Eenig risico wil spr. wel oopen, doch de positie is volkomen onoverzichtelijk. De zaak, evenals het schorsingsdenkbeeld, houdt spr. in gedachten.Teeltbeperking van groenten blijft gewenscht. De z.g. „opvreters" worden in zoo groo te hoeveelheden aangevoerd, dat uit de markt nemen thans meer dan geboden is. De aanvoer is ten gevolge van de evacua tie grooter. Het is onjuist, alleen in den landbouw de minimum-loonen toe te passen. Er wordt echter geenszins niets gedaan voor die loo- nen. Door niet te verschijnen voor de arbi ters ontspringen de werkgevers den dans niet. De uitspraak hebben zij wel degelijk op te volgen. Het huidige systeem werkt uitstekend. De pachten. Wat de pachten en landprijzen betreft, deze kwestie is van groot belang. De oor log '14'18 heeft ons veel geleerd: fabel achtig hooge productieprijzen en nog hoo- gere pachten. Over de pachten is spr. in overleg met den minister van Justitie. Spr. is eenter niet berèid bij de vol gende vaststelling van richtprijzen re kening te houden met pachtprijzen, hooger dan die van 1 September 1939, tenzij dringende redenen aanwezig zijn. Bescherming van den pachter krach tens de pachtwet is in overweging met den minister van Justitie. Spreker is nog niet bereid om ten aan zien van de landprijzen overigens maat regelen te gaan treffen. Op het gebied van de vaste lasten is in den tuinbouw wel iets bereikt. 27.9 pet. van de overbelasting van 160 bedrijven is kwijtgescholden, 23.1 pet. is bevroren. De positie van den middenstand. Spr. geeft de verzekering, dat hij den middenstand en den kleinen middenstand een even warm hart toedraagt als dr. Vos. Er is voor den middenstander veel gedaan, ook wat betreft de oorlogsmaatregelen. Spr. geeft toe, dat de Maatschappij voor* Industrie-financiering in den gedachten- gang van ir. Vos een „reuze sof" is. Doch de maatschappij is geen stroppenbank ge worden en heeft veel goed werk verricht. De borgstellingsfondsen hebben heusch niet slecht gewerkt; 587 bedrijven hebben naast saneering een borgstelling ontvangen en ruim 1600 bedrijven zonder saneering. ^oor het cadeaustelsel ziet spr. geen re den tot ingrijpen. Met de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf zal worden voortgegaan. Contingenteering en ordening. Spr. verheugt zich overde waarschu wing van den heer Van Kempen om niet te veel contingenteeringen op te heffen. Spr. zal zorgen, dat geen desastreuze ge volgen ontstaan. Men verwarre oorlogsor ganisatie niet met ordening. De reeds toe gepaste ordening heeft voordeelen gehad voor de bereidheid voor de oorlogsorgani satie. Met trillende beenen. Spr. keert zich tegen critiek van de amb tenaren van het crisis-uitvoerbureau. Laat men, als de zaak belangrijk is, man en paard noemen. De heer Van Kempen trede één dag op als directeur van dat bureau; hy is een stevig man, doch zal met trillende bee nen het gebouw verlaten! Spr. kan geen garantie geven, dat men een uitvoervergunning krijgt over zes maanden. In de eerste weken kan de re geering een dergelijke verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Het bedrijfsleven heeft getoond zich te kunnen aanpassen. Spr. belooft de mede werking van de regeering. Spr. kan de overneming van de land- bouwmaatregelen niet doorzetten. Het land bouwbedrijf zou men geen goeden dienst bewijzen door op dit moment het bedrijf de volle verantwoordelijkheid te laten dra gen. De prijzen der landbouw producten. Als spreker geweten had, dat het woord je „thans" in verband met de nieuwe land bouwprijzen zoo verkeerd zou worden uit gelegd, dan had hij het geschrapt. Spr. heeft niet meer willen toezeggen, dan hij kan verantwoorden. Laten wij ophouden met het goochelen met woorden. De heer Die ters heeft terecht gezegd: „laten wij niet kijken naar de woorden, doch naar de da den". Spr. zal altyd een redelijke beloo ning nastreven. Den heer Van den Heuvel antwoordt spr., dat wij met buitenlandsche prijzen niets te maken hebben. Ander? krijgt men smokkelprijzen. In hooge prijzen moet het risico van een strafvervolging zijn verdis conteerd. De ervaringen, in het buitenland opge daan met prijzen-commissarissen, doen zien, dat die instituten niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord. De regee ring ziet wel degelijk het gevaar van op schroeving, doch staat niet op het stand punt van stabiliseering van het prijspeil en monopoliseering van artikelen voor da- gelijksch levensonderhoud. Een matige prijsverhooging zou derge lijke groote offers niet rechtvaardigen. Er is echter een algemeene prijscontrole op de artikelen van dagelyksch levensonder houd. Er zal misschien een tijdstip komen, dat tot maatregelen moet worden overgegaan; dan wijst spr. bijslagen en eenheidsproduc ten, door het particuliere bedrijfsleven ver vaardigd, niet af. Doch slechts in het uiter ste geval. Het zal honderden millioenen moeten kosten. Voorshands stelt spr. zich dus op het standpunt van prijscontrole, tegengaan van prijsopdrijving, enz. Spr. is zich bewust, dat wij pas staan aan het begin van de moeilijkheden. Wij verkeeren thans op internationaal gebied op het punt van 19171918. Wij zullen rekening moeten houden met een langdurig conflict. Doch wij mogen den moed niet verliezen. BEHANDELING AFDEELING LANDBOUW. Aan de orde is de afdeeling Landbouw van de Begrooting en de Begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1940. De heer EBELS (V. D.) bepleit een uit breiding op korten termijn van vele kleine landbouwbedrijf jes. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) is ex voor erkentelijk, dat tot uitbreiding van het landbouwonderwijs zal worden over gegaan. Die kosten zullen over één of twee jaren vruchten afwerpen. De heer HILGENGA (S. D.) vraagt in lichtingen over enkele crisisvoorzieningen. Hij is van oordeel, dat, als het aantal loon- geschillen klein is, arbiters goed werk kun nen doen. De heer SCHILTHUIS (V. D.). erkent, dat in vele gevallen de natuurlijke kanalen v/orden gevolgd by de distributie; doch met de kleine molenaars en handelaren in veevoeder is dit niet het gevaL Spreker hoopt, dat hun bestaan alsnog kan worden verzekerd. De heer VAN LIENDEN (S. D.). is niet gerustgesteld door het antwoord van den minister over den steun aan kleine boeren en tuinders. De heer WEITKAMP (C. H.) vraagt ra dio-omroep van prijsregelingen en prijsstij gingen van landbouwproducten, daar tal van boeren geen ochtendblad dezen. Vele handelaren maakten daardoor winsten ten koste van de bieren. De heer TER LAAN (S.D.) bespreekt het bloembollenbedrijf en de boomkwee- kerijen. Spr. waardeert den door den mi nister gegeven steun. Er zal inderdaad een aanzienlijk bedrag noodig zijn, daar deze ondernemingen zeer hebben geleden. Hoe groot zal de beperking van de terreinen zijn? Een redelijke verdeeling kome tot stand. De heer GROEN (R.K.) beveelt spe ciaal de tuinbouwscholen in de aandacht van den minister aan. Spr. is den minister erkentelijk voor zijn toezeggingen en be loften ten aanzien van het systeem van den steun; hy bepleit soepelheid. Het ver schil tusschen minimumprijzen en vergoe- dingspryzen acht spr. te hoog. De minis ter treffe voorzieningen. De heer WIJNKOOP (Comm.) dient een motie in, die zich uitspreekt voor een be hoorlijke belooning van de kleine boeren. Slechts de heer DIETERS (N.S.B.) en de communisten ondersteunen de motie, zoo dat zij niet in behandeling kan komen. De heer BIEREMA (Lib.) behandelt de mengvoeders. Deze worden meer en meer toegepast. De fabricage heeft onder des kundige leiding plaats, doch spr. vreest toch, dat vele kleine bedrijfjes onder het huidige stelsel te lijden hebben. De heer DIETERS (N.S.B.) herhaalt zijn vraag over de productiekostenbereke ning van tarwe en rogge. De minister hou- de geen rekening met vorstschade, zeker niet ten aanzien van de tarwe. De heer VAN DER GOES VAN NA- TERS (S.D.) behandelt den boschbouw en de natuurbescherming. Kan geen natuur beschermingsinspecteur worden ingesteld, zooals er een kunstbeschermingsinspecteur is? Toezicht vanwege den minister is ge wenscht. De MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN, de heer STEENBERGHE, kan over vtle onderwerpen geen nieuw licht doen vallen. Zoo bijvoorbeeld de kwestie van de bloembollenkweekeryen en boom- kweekerijen. Ook over de ♦eeltbeperklng kan spr. niets nieuws zeggen. De MINISTER verzoekt zijn rede mor gen te mogen voortzetten. Daartoe wordt besloten. Om 18.20 uur wordt de vergadering ver daagd tot vanmiddag 1 uur. GROOl FEEST TE ROME OP 8 DECEMBER. De zegen „Urbi et Orbi" wordt gegeven vanaf S. Maria Maggiore. Volgens den wensch van Z. H. den Paus, zal het feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis dit jaar te Rome op 8 December met bijzonderen luister gevierd worden. De datum valt samen met het feit, dat Pius XII veertig jaar geleden zijn Eerste H Mis opdroeg. Dien dag zal de H. Vader z;ch naar de patriarchale basiliek van Santa Maria Maggiore begeven, waar hij, om ringd door het College van Kardinalen en ir tegenwoordigheid van het Pauselijk hof, net diplomatieke corps en duizenden ge- loovigen, een plechtige H. Mis zal opdra gen. Z. H. de Paus zal zich per auto van het Vaticaan naar de basiliek begeven. Na de H. Mis zal Hy verschijnen op de buiten loggia van de basiliek, en zyn zegen „Urbi et Orbi" geven aan de op het voorplein verzamelde menigte. Het zal de eerste maal zijn, dat Pius XII zich naar deze basiliek zal begeven, en de tweede maal sedert de verovering van Rome in 1870 dat een Paus aldaar de H. Mis op draagt. Er wordt derhalve thans reeds ge sproken van een naderende grootsche plech tigheid. EM. PASTOOR P. VAN BEUZEKOM. De zeereerw. heer P. J. van Beuzekom, oud-pastoor van de St. Antoniusparochie te Dordrecht, sinds enkele jaren rector van het St. Jacobsgesticht en het R.K. Zieken huis aldaar, heeft om gezondheidsredenen aan Z. H. Exc. mgr. Huibers eervol ontslag uit laatstgenoemde functie verzocht. Mon seigneur heeft dit ontslag verleend met in gang van 1 Januari a.s. Pastoor van Beuzekom blijft wonen in Huize St. Jacob. OVERWEGWACHTER VERGAT DE SPOORBOOMEN TE SLUITEN. Twee menschen kwamen om het leven. De rechtbank te Dordrecht veroordeelde vandaag een 41-jarigen arbeider-rangeerder van de Nederlandsche Spoorwegen tot een hechtenisstraf voor den tijd van drie we ken. De man had in den vroegen morgen „IK GELOOF AAN EEN DUITSCHEN GOD" Het officieele orgaan van de rijksleiding der nationaal-socialisti^che S.S. „Das Schwarze Korps" publiceert in zijn num mer van 16 November den brief van een oud-soldaat en nationaal-socialist. Het blad schrijft, dat deze brief „de heldere en praegnante uitdrukking is van datgene, wat ons allen vervult, en wat aan de Duitschers de kracht verleent, om naar de sterren te grijpen". In dezen brief staat o.m. het volgende te lezen: Deze man (Adolf Hitler) is geen mensch op zich, hij is Duitschland en de belichaming van ons geloof en van onzen wil. Hij is ons lot. En als ik aan een God geloof, dan is dat niet aan een God, die kat en muis speelt met de volkeren en zich grimmige scherts veroorlooft met zijn eigen scheppingen. Ik geloof niet aan een groteske Totem, maar aan een Duitschen God. Hij laat geen Duitsch kind geboren wor den, Hij geeft aan dit kind niet alle goede gedachten in, die een Duitscher ooit kan vervullen, Hij verheft hem niet boven alle aardsche toevallen, Hij stoot een groot volk niet in de diepste smaad. Hij laat dit volk niet door dezen man op heerlijke wyze omhoogkomen, om dan met de on standvastigheid van een grijsaard, die slecht geslapen heeft, toe te staan dat een door beursjoden betaalde beestachtige fi guur dezen man zou kunnen dooden en dit volk by den keel zou kunnen grijpen. Wie slechts een vonk van waarachtig Godsgeloof in zich bespeurt, die moet in de vooruitgang van de Duitsche zaak, de zaak van den Führer, een openbaring er kennen, die zelfs blinden onderwijst. Wij weten, dat onze vijanden, de vijan den van gezonde volkeren, de vijanden van het recht, de vijanden va» werkelijk geloof blinder zijn dan blind en dat ook zij den weg van hun lot tot het einde toe moeten begaan. Zij erkennen het teeken der Voorzienigheid niet, zij minachten de wet van het volkerenlot, maar bovendien hebben zij door de misdaad van München opstand gepleegd tegen de meest onmid dellijke aanduiding van de Goddelijke wil. Dat zal en dat moet hun verderf zijn.. Als zij maar een vonk hadden erkend van ons geloof, dan hadden zij moeten zeggen, dat men daartegen niet kan strij den met de middelen, die zij gewoonlijk gebruiken. En ook al deelden zij ons ge loof niet in de onschendbaarheid van den Führer, dan hadden zij toch tot zichzelf moeten zeggen, dat iedere aanslag op de door het Duitsche volk erkende wil der Voorzienigheid in ons de bereidheid zal wekken om dit te wreken; en deze wraak is onweerstaanbaar, omdat wij daardoor don wil volbrengen van den belqpdigden God...." van 22 September j.l. dienst gedaan als seinhuiswachter bij een spoorwegovergang cr.der Zwyndrecht. Doordat hij verzuimd had de spoorboomen te sluiten, toen een trein uit de richting Dordrecht naderde, was een landbouwer, die met zijn paard en wagen den overweg wilde passeeren, door den trein gegrepen en zoodanig verwond, dat hij overleed. Ook een jong meisje, dat zich in den wagen bevond, overleed aan de bekomen verwondingen. Uit het getuigenverhoor tydens de zit ting op 3 November jl. was gebleken, dat het dien morgen zeer mistig was geweest. Normaal kan men een trein zien aankomen. Toen evenwel niet. De Officier van Justitie, die een hechte nisstraf voor den tijd van 'twee maunder» had geëischt, sprak in zijn requisitoir als zijn meening uit, dat verdachte zeer goed had kunnen nagaan of de boomen dicht of open moesten zijn. Door den verdediger was een voorwaar delijke straf bepleit. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: De kat en de kanarie (Bob Hope, Paulette Goddard). De aanhouder wint (Dick Powell, Olivia de Havilland). Sensationeele Erfgesch. Komische musical lederen avona 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Ik ben Sebastian Ott. (Willy Forst) De wereld, waarin wij leven (Maureen O'Sullivan, Henry Fonda). Speelfilm Speelfilm lederen avond 8 uur Zondae van 2—7 uur. lederen dag matinée (behalve Vrijdag). Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Getuigen spreken. (Charles Vanel, Suzy Prim). Drie man in de sneeuw (Robert Young, Florence Rice). Dramatisch Speelfilm lederen avond 8.15 u. Zondag 2- 7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino :l 't Zit in de lucht (George Formby). 'n Spannende avond. (June Lang, Dick Balderin). Komisch Komisch der*»n 3vond 8 uur Zondag 2 4.30 en 8 uur. aterdag en Woens- ig half drie matinée Goedgekeurd Rex: Meisjes achter tra lies. (Corinne Lu- chaire). De Saint slaat terug (George Sanders). Dramatisch Sensationeel lederen avond 8 uui Zi.ndag van 2—7 uei lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7