Past op! Wollen Dekens VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 DE «RinSCHE COURANT Muziek MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Eerste gewoon Concert. Het verleden jaar opgerichte Koor der Maatschappij voor Toonkunst maakte op dit concert een joyeuse' enntrée. Onder leiding van Frits Schuurman werd een mooi en interessant Fransch- Russisch programma voor orkest, koor en solostemmen uitgevoerd, dat terecht veel belangstelling heeft genoten. Een volle zaal, een mooie uitvoering en gemeende toejuichingen! Als inleiding werd gespeeld: „Prélude a l'après midi d'un Faune" van Debussy, naar het mooie gedicht van Stéphane Mal- larmé Een droomerige fluitmelodie; diep in 't bosch geritsel van bladeren en mur melen van water. De fluitmelodie zwelt aan tot een gepassioneerd smachten. Het melos wordt breeder in een luxueuse phrase (Des gr. t). Dan komt de droom stemming weer; speelsche visoenen ver glijden in den droom. De vertolking van prachtig werk, als geheel waaraan de di rigent zijn hart kon ophalen en het or kest briljant speelde had toch iets ge drukts, iets zwaars op de hand. Niettegen staande er veel te loven was, had het ge heel toch meer fluïde en transparant kun nen wezen. De fluitist, Jan Prins, blies zijn mooie partij, met prachtigen toon en dichterlijk van voordracht. Om de eenheid van het programma hecht te houden, volgden twee werken van Lili Boulanger (18931918), terecht een uitzonderlijk begaafde musicienne, te jong gestorven. Mevrouw Suze Luger vertolkte het diep zinnige lied ,,Pie Jesu", geschreven voor altstem, strijkorkest, harp en orgel. Zeer religieus doet dit lied aan, fijn van opvat ting en bekoorlijk door welluidendheid. De vertolking, die mevrouw Luger aan dit mooie lied gaf, was toegewijd, maar 't wil ons toch voorkomen, alsof 't haar moeilijk viel zich in den geest van het werk in te stellen. Aan het orgel was Jos. de Klerk gezeten. Hierna volgde de Psalm ,,Du fond de l'abime", een werk waarin de jonge com poniste haar sterk dramatisch talent open legt, een werk prachtig van stemming, ge baseerd op Joodsche kerkmuziek. Al meer malen werd ons gezegd, dat dirigent Schuurman de repetities zoo voortreffelijk leidt, preciseerend, aanwijzend en schavend om te komen tot een artistiek resultaat, 't Werd een vocaal zeer lofwaardige ver tolking, die het expressieve werk veel recht deed. Het koor zong zeker, en ont wikkelde fraaie en zeer wel geproportio neerde klank. Men zou kunnen opwerpen, dat de uitzegging nog niet algeheel Fransch was en er nog wat meer nuance moge lijk is. Laten wij tevreden zijn, dat Leiden weer een koor rijk is, na hoogstens een half jaar studie in staat zijn taak zoodanig ten uitvoer te brengen. Suze Luger en Michel Gobets zongen de alt- en tenor-partijen, waarin momenten van beheerschte uit drukkingskracht. Met overgave is er ge zongen en terecht werden kcor, solisten en orkest van harte toegejuicht. Na de pauze fragmenten uit „Carmen". Nog altijd is Bizet's muziek levend, ge spierd en lenig; sterk van vinding, dra matisch, mooi van rhythme en instrumen taal eveneens origineel van vinding. Geest driftig en enthousiast werd het lusschen- spel van de 4e acte gespeeld, waarna me vrouw Luger met smaak de haar uitstekend liggende Habanera zong. 't Koor zong vrij, en ongedwongen; en qua ensemble werd er goed werk gegeven. De tenor Gobets zong de aria van Don José uit de 2e acte intelligent, dramatisch en met glans. Ten slotte: de marsch en koor uit de 4e acte, welke werd tot een fraai kloppend geheel. Met hart en ziel werd er gezongen. Als laatste nummer „Fragmenten uit „Le Prince Igor" van Borodin, een werk waaraan hij tot aan zijn dood in 1887 heeft gearbeid. Wij hoorden „de Ouverture" en „Polowetzed Dansen" (voor koor en or kest). 't Is muziek, die direct doordringt en doet genieten van de nog ongecultiveer de kern, die er aan ten grondslag ligt. Al moge de verwerking niet meer zuiver Rus sisch te noemen zijn, de muziek-idee is nog ruig, is folkloristisch, wat haar niette genstaande de internationaliteit voorzeker nationaal maakt. Hier was 't Toonkunst koor uitmuntend op dreef, zong de veel kleurige muziek bijzonder mooi en met ge spannen intentie. De dirigent gaf er zich heel en al aan. Het orkest reflecteerde op klank en kleur. Ongetwijfeld zal de groote toewijding bij deze uitvoering, den dirigent, het koor en het orkest veel voldoening hebben gege ven. Moge deze toewijding meer en meer groeien, zoodat deze algeheel en opvallend worde, evenals de vreugde en expressivi teit, waarmede wordt gemusiceerd. Uit deze muzikaliteit, die zoo'n groote waarde is voor 't koor, maar niet minder voor or kest, zal 't mogelijk zijn een minutieuse af werking te ontwikkelen, met schakeeringen die het etiket van groote distinctie opleg gen. Er waren bloemen voor de soliste en de dirigent ontving een fraaien bloemkrans in de Leidsche kleuren. Staande werden koor, orkest en dirigent gehuldigd. J. K. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreek uur te houden. De 16-jarige G. G. uit Oegstgeest is gis termorgen in de gymnastiekzaal der Chr. H B. S. aan de Kagerstraat van de klim- iadder gevallen. Met een lichte hersen schudding werd hij naar het Academ. zie kenhuis vervoerd. Voor PRIMA LEIDSCHE Is HET adres sinds 1875 Haarl.str. 137 hoek Donkerst. 2-4-6 „Het Leidsche Woüen Oskenhuis" De naam waar borgt ALLES ]l) MIDZA BONS MONUMENTALE BOUWKUNST IN DEZEN TIJD. Voordracht van architect Van Moorsel voor G. en W. Architect C. M. van Moorsel vond gis teravond een uitgebreid, en gedeeltelijk ook dankbaar gehoor bij de lezing met licht beelden, die hij gisteren voor G. en W. beeft gehouden. Het was een heel kort lezinkje en er was een overvloed van lichtbeelden, die de heer Van Moorsel expliceerde volgens zijn smaak. En aangezien over den smaak niet te twisten valt, zullen wij over die explica tie geen ruzie maken hetgeen trou wens niet tot de bescheiden taak eens ver slaggevers behoort. Een enkele opmerking veroorloven wij ons echter. De heer Van Moorsel is een voorstander van een bouw kunst, welke steunt op de traditie in te genstelling tot de hypermoderne bouw kunst. Dat is zijn goed recht Hij gaat ech ter te ver als hij zijn bouwkunstig-inzicht »n den letterlijken zin van het woord tot het alleen-zaligmakende verklaart, en het doet voorkomen of de moderne bouw kunst een product is van een geestesge steldheid, welke niet „de onze" is. Het lijkt ons niet onbedenkelijk een nieuw soort ketterij in te voeren, namelijk een bouwkundige ketterij. De heer Van Moorsel suggereerde deze geestelijke tegenstelling tusschen twee he- dendaagsche kunst-inzichten, door bij en kele lichtbeelden „inzetjes" te plaatsen van vrouwelijke snobs. Een vrij goedkoope ar gumentatie. Men had in de stalen stoel ook een kloosterzuster kunnen neerzetten en op de yle trappen van het moderne gebouw een brevierende pater en daarbij een prachtig pleidooi kunnen houden over de aanpassing van de aloude Moederkerk aan de nieuwe kunst-stroomingen! Want som mige Katholieken kunnen nog maar steeds niet inzien, waarom ze alleen maar in Karolingisch-aandoende kerken mogen bid den Tot zoover onze opmerking. Het verslag van de lezing kan uiteraard kort zijn, om dat lezing zelf kort was. Spr. ontleed de 't begrip „monumentaal" en kwam tot de definitie, dat een monumentaal kunstwerk voldoen moet aan vier eischen: 1. Het moet, behalve een eigen kunst- doel (schoonheid), een doel daarbuiten die nen. 2 Het moet de algemeen erkende zeden en wetten van de kunst eerbiedigen (tra ditie); dit sluit groei niet uit, doch regelt ceze slechts. 3. De persoonlijke opvatting van den maker mag niet opdringen, doch dient slechts ten deele tot uiting te komen. 4 Het behoort niet modieus te zijn; het moet ingesteld zijn op alle tijden. Het begrip monumentaal is tegenwoor dig veelal verloren gegaan, doordat het bijkomstige in het leven teveel op den voor grond is getreden en geen groote cultuur de harten vervult. De v/are cultuur moe ten wij opnieuw tot herleving brengen. De vernieuwing van de cultuur moet komen uit een geestelijken voedingsbodem, niet uit economisch-technische omstandigheden. Het is aan onzen tijd de beginselen van de cultuur opnieuw te ontdekken, waarbij de gioote voorbije tijdperken ons tot leering kunnen strekken. De moderne techniek speelt in de verwe zenlijking van kunst een groote rol, doch, zonder algeheele' verwerping daarvan, zal h ij zich een meester toonen, die een be scheiden gebruik maakt van de moderne mogelijkheden. Hierna vertoonde spr. een uitgebreide serie lantaarn-plaatjes, waarbij hij zijn standpunt nader toelichtte; aantoonend het verband tusschen de levensopvatting van een bepaalden tijd en de bouwkunst van dien tijd. Een dichterlijke kijk heeft de heer Van Moorsel op het leven! We begre pen niet waarom een zeilboot op het Meer van Genève wél mooi is en een vliegtuig met, waarom een windmolen een toon beeld is „van smaak en goede verhoudin gen" en een graan-silo niet, waarom een oud kanon in een stadspark geplaatst mag worden en een nieuw kanon daarop geen kans heeft, terwijl het toch alle „nuttig- heids"-voortbrenselen zyn, die zuiver func tioneel werden samengesteld. Tenzij men kunst bekijkt met het oog van een antiqui teiten-verzamelaar. Spr. vertoonde prachtige lichtbeelden van nieuwe en ongetwijfeld mooie bouwwerken volgens den traditoneelen stijl en van enkele bouwwerken volgens den hyper-modernen stijl waarvan sommige zeer zeker niet mooi waren, er daarbij op wijzend, dat het begrip „monumentaal" op deze kunstproducten niet van toepassing is. De voorzitter van G. en W., mr. Don ders, heeft den spreker drnk gezegd, zijn groote instemming betuigend met deze voordracht. RETRAITEVEREENIGING „ST. THERESIA". Geslaagde Propaganda-avond. De retraitevereeniging „St. Theresia", onderafdeeling van den R. K. Vrouwen bond afd. Leiden had gisteravond alle le den van den R. K. Vrouwenbond, retrai tevereeniging, spaarsters, donatrices, zela- trices en dames boven de 17 jaar uitge- noodigd in de zaal van de St. Josefsgezel- lenvereeniging ter bijwoning van een pro paganda-avond. Deze oproep was niet vcgeefs geweest want de zaal was maar amper groot ge noeg om alle beiangsieiienqen te bevat ten. Het openingswoord werd gesproken door mevrouw G. van Haastrechtvan Schaik, die na allen een hartelijk welkom toegeroepen te heoneu een korte ui'ee:.- zetting gaf wat dezen avond beoogde, waaroij spreekster naar voren bracht, dat het niet de bedoeling was om andere re- traitevereenigingen concurrentie aan te doen maar alleen propaganda te maken voor de besloten retraite in het algemeen. Spreekster wilde daarom gaarne het woord laten aan den eerw. spreker van dezen avond, den „retraitepater" uit Noorawijkerhout, H. Domicie, die wel zou zo-. gen dat. allen een prettigen en leerza- men avond zouden nebben iNaaai ae eerw. spr. aüereerst zijn groo te vceugae had uitgesproken over ae bui tengewoon groote upKomst gat spr. een korte inleiding over het vele goeae, dat de retraite aan de zielen doet. Vervolgens begon spr. met er op te wij zen, dat toch zoo weinigen de Encycliek kennen, die Paus Pius XI geschreven heelt en aie de retraite als grondsiag heeft. Toen dan ook 12 jaar later, in 1936, de tweed encycliek veiscueen kon Pius XI volstaan ons over de retraite te ver wijzen naar de encycliek van 1924. Over zijn laatste encycliek is zooveel gesenroen, aat men er heeie groote biblio- tneken mede kan vullen, maar over de retraite was daar niets bij. Veel wordt er gezegd en geschreven over oraening, maar wat wordt er gedaan? En dan kopit spr. vanzelf op oe hetee- kenis van de retraite en hoe zij ontstaan is. Als men dit eens uitvoerig nagaat, en dat wil spr. doen, dan ziet men dat Mozes zich veer ug dagen in afzondering begaf, dat Elias eveneens veertig dagen en nach ten zich afzonderde en dat ook de Zalig maker veertig dagen de eenzaamheid zocht. Daarna wordt de Kerk gesticht en net eerste wat zij doet is een retraite beleg gen, te weten de H. Petrus en de andere apostelen. Daar kregen zij dat inzicht om de wereld te bekeeren, waarvan de Kerk de eeuwigdurende kracht gekregen heeft. Als een retraite dus op de eeuwen in kan werken hoe dan wel op den individueelen mensch? Daarna behandelde spr. de re traite door den loop der eeuwen, vanaf de eerste Christenen die in de catacom ben bijeen kwamen tot nu toe. Daartusschen liggen een groot aantal eeuwen, waarin wij nog naar voren bren gen, dat de H. Ignatius de retraite heeft gesystematiseerd, netgeen thans nog ver plichtend is. De H. Vincentius a Paulo hield in de 17e eeuw te Parijs in het St. Lazaire de eerste retraite. De H. Don Bosco hield de eerste re traite voor gevangenen, die daardoor ten zeerste getroffen werden. De H. Gerardus was de groote propa gandist van de besloten retraiten, terwijl de laatste Pausen ook zeer veel gedaan hebben voor de retraite. De groote Paus Pius XI heeft gezegd: de groote kwa len van onzen tijd zijn lichtzinnigheid en onnadenkendheid en daar is zulk een goed „geneesmiddel" voor: de besloten retraite. Met eenige passage's uit de encyclieken besloot de spr. het eerste deel van zijn heldere door lichtbeelden verduidelijkte uiteenzetting. Na een gezellig kopje koffie kwam het tweede gedeelte van de causerie, waarin spr. het retraiteleven in Nederland nader uiteenzette waarbij naar voren kwam, dat het eerste retraitehuis gebouwd was in 1906. Hoe het komt, dat men in het bui tenland reeds honderden jaren voor was? De reden is heel eenvoudig en is te wij ten aan de hervorming. Maar thans is het zoo, dat men in den loop van 30 jaar 13 retraitehuizen heeft gebouwd, waarin ruim 40.000 retraitanten jaarlijks komen. Dit aantal zegt toch wel iets. Van deze 40.000 retraitanten zijn tweederde mannen en een derde vrouwen. Zulk een re traite bindt niet, want ook retraitezorg is zielzorg en daarom is het zoo goed als er contact blijft met de oud-retraitanten. Tevens mist een retraite voor dames-al leen haar propagandistische kracht. Daar om zijn de retraitehuizen waar zoowel da mes als heeren kunnen komen de beste, daarvan gaat de beste propaganda uit. Op die manier bewerkt men de gezinnen. Dan komen er huisvaders en huismoeders en die sturen hun kinderen weer. Vervolgens laat spr. het exterieur en interieur zien van het retraitehuis te Noord wij kerhout en brengt daarbij naar voren dat het heusch niet is den heelen dag bidden en zwijgen zooals nog zoo velen denken. Men zou het kunnen noemen een vacantie naar ziel en lichaam. Eens echt een paar dagen weg zijn uit de beslommeringen en zorgen van alle dagen. De retraite gaat naar alle menschen. Men krijgt eens een anderen kijk op de dingen en men gaat ze duide lijker inzien. Men gaat als herboren naar huis, gelouterd en gestaald. Christus heeft zoo duidelijk gezegd „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt-en Ik zal u ver kwikken". In de retraite kan men den echten, waren vrede vinden. Spr. besloot dit tweede gedeelte met er op te wijzen, dat boven den ingang van een vrijmetse laarshuis in Amsterdam in het Latijn de spreuk staat „voor licht en voor vrede". Maar licht en vrede hebben de vrijmetse laars niet gebracht. Maar wel past deze spreuk boven den ingang van een retrai tehuis. want daar vindt men licht en vre de voor allen, een daadwerkelijke vrede. Ter. slotte gaf spr. den raad om allen te gaan sparen voor een retraite waartoe formulieren werden uitgereikt. De voorzitster was de tolk van allen toen zij den eerw. spr. hartelijk dank bracht voor zijn boeiende en heldere causerie. Alles bijeen kunnen wij constateeren dat dezen avond zeker zijn vruchten af zal werpen. BLOEMIST-PATROONSVEREENINGING „LEIDEN EN OMSTREKEN." Gisteravond hield deze Vereeniging in café ,,'t Schuttershof" haar maande lij ksohe vergad-ering, die een zeer geanimeerd ver loop had. De voorzitter, de heer A. Buur man, sprak er zijn voldoening over uit, dat de opkomst zoo groot was en heette allen welkom. De notulen werden goedge keurd, waarna besloten werd, dat een der bestuursleden afgevaardigd zal worden naar de Alg. Verg. van de Vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Ned. Tuin- bouwraad, die te Utrecht zal gehouden wor den. Bij monde van den heer R. van der Burg, werd verslag uitgebracht over de bespre kingen, die gevoerd zijn met den directeur van Markt- en Havendienst, voor een bete re regeling op de Bloemen- er. Planten- markt, inzonderheid wat betreft het tegen gaan van het aanbieden van onvolwaar dige producten. Het bleek, dat een zooda nige regeling in werking zal worden ge steld. Een en ander had de instemming van vele leden. Niet minder dan zes nieuwe le den konden aangenomen worden. Hierna deelde de voorzitter met een geestig speeohje prijzen uit aan de leden, die de meeste nieuwe leden hadden aan geworven. Spr. kon den penningmeester, den heer N. de Leeuw, complimenteeren als eerste prijswinnaar en overhandigde hem onder applaus een mooi boek over tuinaanleg. Den heer G. Hüner viel de tweede prijs, eveneens een boek, ten deel. Na een korte pauze bracht de heer J. J. van der Blom, namens de kascontrole- commissie, verslag uit over het financi eels beheer. Alles werd in uitstekendien staat bevonden en dien penningmeester werd dank gebracht. Een interessant onderwerp: „Hybridi satie van Narcissen", werd ingeleid door den heer G. J. Hoogervorst Gzn., die aan de hand van een aantal fraai gekleurde platen op onderhoudende wijze het groote aantal soorten en geslachten onder de Narcissen besprak: waarna hij uitweidde over de kruisingen met deze narcissen Verschillende moeilijkheden doe-p zich bij het kruisen voor, waarvan een der voor naamste is het moeilijk kunnen bepalen van de rijpheid van het stuifmeel. En een zeer klein percentage van de uitgezaaide narcissen zijn slechts verbeteringen van bestaande soorten. Ook moet dan nog wor den afigewaent, hoe deze zich in cultuur zullen gedragen. De vele vrager werden door den spreker naar genoegen beant woord. Nadat de voorzitter den spreker dank had gebracht voor zijn leerzaam betoog, ont vouwde de voorzitter vervolgens een voor stel van het bestuur tot het stichten, zij het op bescheiden schaal, van een assor- timentstuin van heesters en siergewassen. Alle leden waren in principe voor dit voorstel. Om de mogelijkheid nader te on derzoeken werden enkele leden uitgenoo- digd om in een commissie zitting te ne men. Nadat door enkele leden van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter, met dank aan de sprekers de vergadering. MET IIET VERKEERDE BEEN UIT BED GESTAPT? Hedenmorgen te half zeven heeft de 50-jarige J. J. v. d. B., wonend in de Prins- Hendrikstraat, zijn vrouw een broodmes r.aar het hoofc geworpen, toen er oneenig- heid ontstond over het feit, dat hun zoon gisteren niet naar de avondschool was geweest. De vrouw liep een snij wonde van 3 c.m. op en werd naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd ter behandeling, waarna zij weer naar huis kon terugkeeren. De echtgenoot werd gearresteerd, doch nadat proces-verbaal tegen hem was opge maakt, werd- hy weer op vrije voeten ge steld. DE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid was op 16 November als volgt: Aardewerk, enz. 85, boekdrukkerij, enz. 54, bouwbedrijven, enz. 726, Chem. nijver heid 8, houtbewerkers 76, kleedingbedrijf 40, lederbewerkers 6, metaalnijverheid 315; boekbinders 10; textielnijverheid 205; voe dingsgenotmiddelen 162; landbouwbedrij ven 108, handel 123; verkeerswezen 277; verzekering en bankwezen 15; vrije beroe pen 65; ongeschoolde handarbeiders 298, huispersoneel 10. verplegers 1; vrouwen 161. Alg. totaal 2774. 17 Nov. 1938 4195 en J8 Nov. 1937 4661. Ben. 13 gfed. werkloozen .mi 275 in werkverschaffing. De 31-jarige G. K. uit de Evertsenstraat heeft gisteravond te 9 uur by een twist in de woning van zijn moeder in de Haver- straat met de rechterhand door een ruit geslagen. Hij liep een diepe snij wond op aan den pols en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behandeling. EERSTF BLAD - PAG. 3 AGENDA Vrijdag. St. Raphaël", Ledenvergadering Bondsgebouw, 8 uup. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergade ring, „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag. Eerste avond R.K. Winterpro- gramma. Tooneelstuk „De Dwars kop", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeniging „Sint Clemens", Ledenvergadering Hotel „Central", Breestraat, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 11 tot en met Vrijdag 17 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- •er, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Burgerlijke Stand I EI DEN. Geboren: Wilhelmus Franciscus, zn. van J. Annard en M. Bakker. Ondertrouwd: G. A. Barnstijn jm 29 jaar en I. G. R. Lenselink jd. 24 jaar W Giezen jm. 25 jaar en C. Verbiest jd 24 jaar P. v. d. Valk jm. 24 jaar en T. E. Hollander jd 27 jaar. Overleden: H. J. A. Raijmans wedn. 35 jaar. i berieMen Binnenland DRIJVENDE MIJN ONTPLOFT. Vanmorgen is te Huisduinen een drij vende mijn ontploft, doordat deze tenge volge van den stroom tegen de pier, welke "oor de vuurtoren in zee uitsteekt, was ge slagen. Te Huisduinen werden honderden ruiten, waaronder die van het hotel „Zeebad Huis duinen" vermeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Buitenland HET DUITSCIIE LEGERBERICHT. BERLIJN, 17 Nov. (A.N.P.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Westen bij zwak artillerievuur geen noemenswaardige gevechtshandelin gen." MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Nov- Vee. Aanvoer: 3 stie ren; 124 kalf en melkkoeien 175275, handel iets vlotter; 402 varckocicn e. a. 90 200, handel tamelijk vlot; 156 vette koeien 180 -295, ichoon gewicht handel tamelijk vlug; 109 graskalvercn 2455, en 3 vette kalveren 70110, schoon ge wicht 76100 cent, handel iets vlugger; J60 nuchtere slachtkalvcren 411, han del matig; 200 vette schapen 1830, 443 weideschapen f 6021, en 400 vette lam- p.eren f 1420, handel tamelijk vlug; zeu gen 4065, 88 mestvarkens 2034 en 209 biggen 812 handel zeer matig; 2 paarden; 19 bokken of geiten 48 han del zeer matig. Kaas, Aanvoer 46 partijen v/aarvan 38 partijen Goudsche kas le soort 3233, 2e soort f 2931 er 8 partijen Leidsche kaas f 25—28 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 17 Nov. Vee. Aanvoer: '18 Enterstieren 95—210, 56 Twenter stie ren 210355 per stuk, 533 vette koeien f 125—265, schoon gewicht 3866 cent per kg.; 960 melk- en kalfkoeien 115250; 335 pinken f 85170, 636 graskalveren 15—80. 4D2 nuchtere kalveren 'f 46, 295 vette schanen f 1424, 107 weideschapen 1020, 245 lammeren 816. 160 vette varkens f 40—155 per stuk, 4863 cent per kg. 26 magere varkens 1748. 113 kleine biggen f 816 per stuk, 33 bokken er. geiten, 45 paarden. Totaal aanvoer 4114 stuks. Kaas. Sleutelkaas 1823, Nagelkaas 1334. Geudakeas f 2824, Edammer kaas f 2325 per 50 kg, Aanvoer 2772. Beter. Commissie 0.80 BOSKOOP, 17 Nov. Bloemenveiling. Ruzeh per bos van 10 stuks: Pcchtold 30 55 rent. Durlorg f 0.80—1.44, Hadley 30 45. C'audius Pern et. 3055 cent, Brinrclif 3C48 cent, Butterflv 40—60 cent. Wilh. Kordes 3041 cent, Foealandia 2560 cent, Flcrex f 0.80—1.22, Vierln-iden f 1.00—1.50, Fettertime f 6.781.10, Edith Helen 60 UO cent. Ai1" Nopc'' 35—52 cent. Else Poulsen 12--2?. cent. Ellen Poul-en 3042 cent, Ro^a Mundi 2541 cent, Ingar Ohl- «on 4065 rent, Chrysanten, groo+bloemig f 0.501.10. idem tros 10—22 cent, Mahonia 1015 cent. Clematis Prins Hendrik"/ 0.80 -1.20. Cyclamen per stuk 2228 cent, Pcrnettia per stuk 615 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 40'/4 Berlijn75 50 Parijs 4.193/4 Brussel 30.86 Zwitserland 42.29 Kopenhagen 36 40 Stockholm44.88 Oslo 42 ho New York1.883/8

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3