5&ME5 RUBRIEK KLEEDING, die zich aanpast aan de tijden De Garderobe onzer dochters KNIPPATRONEN De oorlogsjaren 19141918 hebben velen onzer doen ervaren, hoezeer de kwaliteit der stoffen op den duur verminderde en tevens dat de prijzen enorm stegen. Alhoewel we er op kunnen rekenen, dat de regeering maatregelen zal nemen tegen onnoodige prijsopdrijving, is het geens zins uitgesloten, zelfs zeer aannemelijk, dat de stcffen, die wij voor onze mantels, japonnen enz. noodig hebben aanmerke lijk in prijs zullen stijgen. Vele huisvrou wen hebben tijdig gezorgd, dat zij stof voor enkele japonnen in voorraad hadden, hetgeen verstandig gezien is.' Anders staat de zaak, indien men groote hoeveelheden „hamstert" en zoodoende de prijsverhoo- ging in de hand werkt. De nieuwe stoffen zullen aangewend worden voor het maken van japonnen, die niet dagelijks gedragen worden, terwijl we bestaande zoo noodig nog vernieuwen met behulp van ander materiaal. Ieder kan haar fantasie vrij spel laten, hetgeen in zeker opzicht het voordeel heeft, dat men veel afwisseling kan aanbrengen. Wanneer huisvrouwen met overleg en smaak weten te moderniseeren en van oud, nieuw ma ken, dan kan men slechts waardeering voor haar hebben. We zullen meer dan vroeger kleerenkis- ten doorsnuffelen en zien waarvan we neg iets kunnen wrochten voor onszelf of onze of anderer kinderen. De voorgaan de week bespraken we het veranderen van mantels en thans willen wij raden ten op zichten van het vermaken van japonnen. Verschillende mogelijkheden bestaan er en de eenvoudigste is wel om een over- gooier te maken, misschien in het model, dat onze schets links aangeeft, waarbij al lerlei blouses gedragen kunnen worden. Men kan uit twee japonnen dikwijls zeer geschikt één maken door de beste deelen te verwerken. Fluweel en ook gladde bontstoffen leenen zich om gecombineerd te worden met effen stoffen, o.a. in den vorm als de schets voor de deux-pièces aangeeft, terwijl onderaan links een zeer apart model verkregen is door het boven deel van een japon, die te nauw geworden is, te vernieuwen met een apart voorstuk en de bestaande stof aan voorzijde in den vorm van een bolero op te stikken. In geval, dat de stof onder de armen gesle ten is en ook de mouwen wat dun wor den kan men alleen een bolero en mou wen maken van ander materiaal en deze los dragen of opstikken. Het model wordt dan langer, dan deze bolero aangeeft. Strepen en kleine ruiten worden gaarne als gameermateriaal aangewend. Geheel nieuw en tevens apart is het modernisee ren van japonnen met gebreide mouwen, passen, rug of voorstuk. Zelfs een oude japon kan gemoderniseerd worden, indien men een vest op recht voorstuk maakt van breiwerk in tricot-steek. Op een blauwe japon geeft een vest van wol, die ruiten vormt bij het breien, een apart geheel. De mogelijkheden om te vermaken zijn velen en met een weinig overleg blijkt al spoe dig, dat men op dit punt zeer vindingrijk wordt. Iedere moeder stelt er zeer veel prijs op, dat haar kinderen aardig gekleed zijn. In vele gezinnen kost het haar vaak heel wat hoofdbrekens, omdat er dikwijls gewikt en gewogen moet worden. Ondanks dezen ge biedenden eisch, is het toch mogelijk te sla gen bij de aangewende pogingen en wel om deze reden: hoe eenvoudiger men kinde ren kleedt, des te aardiger zullen ze er uit zien. Het is dikwijls mogelijk om van twee couponnetjes een jurk te maken, die wer kelijk een apart geheel vormt. De voldoe ning om met bescheiden middelen de kin deren aardig te kleeden is dan ook veel grooter, dan wanneer men maar uit een ruime beurs te grijpen heeft. Kinderkleeding moet aan verschillende eischen voldoen; zij moet warm, eenvoudig en practisch zyn, daarbij aardig kleeden. Sterke weefsels verdienen aanbeveling, zelfs al brengen ze wat meer kosten mee, want kinderkleeren slijten meer, dan die van volwassenen. Kinderen zijn voortdurend in beweging, stoeien en hoxlen naar harte lust, dat ligt nu eenmaal in hun aard.. Onze schetsen geven een vijftal jurken, die aan de gestelde èischen voldoen, doch er zijn nog andere mogelijkheden. In de eer ste plaats zijn rokjes met plooien of uit zes baantjes bestaande practisch voor de school, liefst van één kleur gemaakt. Jumpers en blouses completeeren hen en vooral van de eerste bezit ieder meisje meestal enkele exemplaren. Moeders, grootmoeders en tantes zetten zich graag aan het breien.. Rokjes kunnen evenals overgooiers meestal wel uit bestaande japonnen gemaakt wor den, terwijl ook vaak een oude mantel ste vig materiaal biedt. Rokjes kunnen afge werkt worden met rechte band en een paar opgeknoopte draagbanden. De jurken hiemeven afgebeeld zijn vry glad, behoeven weinig stof en slechts een zeer sobere garneering. Groep I geeft een jurkje te zien van donkerblauwe wollen stof met middenstuk van effen rood, dat b.v. bestikt kan worden met zeer smalle nerouses. Sluiting met knoopen over de ge- heele lengte. Ceintuurtje vanaf het zijstuk van rood met aangeknipte stukken om het op den rug te stikken. De jurk ernaast is van effen stof en heeft een gameering, die de meisjes van gekleurde, liefst, gevlamde wol, zelf kunnen maken. Het is nl. een z.g. kurkesteek, die men ook voor paardespan- nen maakt en gewerkt wordt op een klosje met vier of vijf spijkertjes. De slinger wordt op de jurk gehecht, terwijl de rondingen met moesjes van dezelfde wol worden ge vuld. De geruite jurk kleedt eveneens aar dig en deze stof geeft een geschikte onder breking voor de meestal gekozen effen weefsels. De donkerblauwe jurk van het grootere meisje heeft een kleine garneering van roo- de stof en dito lakceintuur, terwijl de rits in dezelfde kleur is. Kleurige details ver mogen steeds een sombere jurk op te fleu ren. Jurk van gestreepte of effen stuk, een model, dat o.a. hee* geschikt van een zomer mantel gemaakt kan worden. De modellen dezer jurken zyn recht en vereischen zeer weinig stof en komen daar om tegemoet aan de eischen des tijds. Van de aankleeding van keukens maakt veel meer werk dan vroeger het geval was. Vroolyke kleuren in onderlinge harmonie gekozen maken, dat het vertrek, waar me nige huisvrouw een deel van haar leven doorbrengt, in geene deele behoeft onder te doen voor de woonkamers. Meer en meer zal men indien men althans een niet te kleine keuken heeft, in dit vertrek gaan eten, vooral in dien de hulp ontbreek en waarom ook niet. In andere landen heeft men zeer vaak keuken-eetkamers, die de huisvrouw veel heen en weerloopen bespa ren. In een keuken worden steeds waschbare weefsels voor gordijnenn, strooken aan schoorsteen en planken en voor het tafel kleed gekozen en hiervoor komen veelal ge ruite weefsels in aanmerking. Apart is het •bijgaande motief „waar alle poppen dan sen" en vooral van rood-wit is het effect heel aardig. Men knipt een mannen en een vrouwenfiguurtje van papier en legt deze op een reep geruite stof om ze in een rij aaneen na te knippen, waarna de om trek op witkatoen gestikt wordt. Schortjes worden apart opgestikt, terwijl de mou wen der Urkers eventueel een ander kleur tje krijgen om beter uit te komen. De halslijn blijft hoog, doch men vindt verschillende variaties, die voorkomen, dat van uniformiteit gesproken kan worden. Ongetwijfeld hangt er een groot deel van het slagen van een japon af van hals afwerking of garneering, waarvoor men zeer veel gebruik maakt van kraagje, die soms echter buitengewoon bescheiden van afwerking zijn. Smalle rechte colletjes, al dan niet met stofreepen gesloten, platte kraagjes, hoogere aansluitende e.a. De overmatig groote kragen zijn minder mo dem, hetgeen ook voor mantels geldt, waardoor deze zich tegelijkertijd meer aanpassen aan de tijdsomstandigheden. Groote bontkragen verhoogen den prijs van mantels zeer, vooral als men Persia- ner en Breitschwanze kiest. Onze schets geeft enkele moderne halsgarneeringen, waarvan de beide ondersten bedoeld zijn voor gekleede japonnen. Rechts een ve lours chiffon, plat kraagje en links een flatteuse halslijn aan zwart japon met be scheiden gameering van goudborduursel. Links boven ronde hals met gameering van zijden franje en twee weggeknipte stofdeelen. Boven: smal staand colletje, dat door een afgeronde lijn een kleine puntvorm te zien geeft. Tien wenken voor de behandeling van kousen De levensduur van kousen is grooter in dien men ze zorgvuldig behandelt. Men moet ze vooral voorzichtig aantrekken, eerst aan den voet schuiven en daarna eerst aan het been aantrekken om ladde ren te voorkomen. Het allerbeste is het been op te rollen en met den voet in de kous te schieten, aangezien zelfs een klei ne oneffenheid aan de nagels een steek los kan deen gaan. De bovenkant van kousen moet steeds versterkt zijn, terwijl de betere kwalitei ten, weliswaar duurder in aanschaffing zijn, doch meer mee rekken. Het verschil in prijs wordt niet alleen veroorzaakt door het betere materiaal, doch tevens door het grootere aantal steken van de kous, dat meer arbeid vraagt. Niet de draad, doch de steken rekken bij het aantrekken. Bij het koopen overtuige men zich steeds, of het weefsel fijn en de kous elastisch is. Twee kousophouders trekken de kousen te veel op, terwijl vier jarretelles de kou sen tevens beter doen zitten. Vaak ligt de oorzaak van spoedig stuk gaan der kousen aan schoenen, waarvan het binnenwerk versleten is of kleine vouwtjes vertoont; daarom verdient het aanbeveling in veel gedragen, wellicht wat uitgeloopen schoenen, zeer dunne inleg- zooltjes te doen. Kousen ladderen ook vaak, indien men de gewoonte heeft met de voeten over elkander geslagen te zitten, vooral indien de schoenen veters of gespen hebben, waar het weefsel langs schuurt. Hoe vaker men schoone kousen aantrekt, hoe minder er op gewasschen behoeft te worden. Het beste is om de twee dagen, 's zomers iederen dag, andere kousen aan te trekken. Men kan dan meestal volstaan met een weinig zeep over de voeten der kousen te wrijven, waardoor het weefsel veel minder te lijden heeft dan bij een in tensieve waschbeurt. Kousen mogen nimmer met scherpe zeepsoorten behandeld worden, liefst neemt men goede zeepvlokken, die spoedig oplossen in het water. De temperatuur van het sopje moet lauwwarm zijn, terwijl men steeds kleur bij kleur moet wasschen. Kousen worden niet gewasschen, slechts voorzichtig ge drukt, waardoor men het onnoodige uit rekken voorkomt. Zulks geldt vooral voor de ragfijne chiffon kousen. Het spoelen geschiedt steeds in lauw wa ter en wordt zoo vaak herhaald, tot het volkomen helder is. Kousen worden nooit gewrongen, alleen uitgedrukt of in een doek gerold, die het water gedeeltelijk in zich opneemt. Kousen worden liefst buiten de zongedroogd en aan de teenen met een waschklem aan een lijn gehangen. Indien men al deze wenken opvolgt en een kous, waarin een klein gaatje is, buiten gebruik stelt, wascht en stopt, dan zal men ervaren, dat men minder geld uit behoeft te geven voor aanschaffing van nieuwe kousen. Vrouwenbrieven moeten van tact getuigen Brieven moeten inhoud hebben en niet in het wilde weg geschreven worden, terwijl men zich tevens moet bedenken, dat het geschreven woord veelal een andere uit werking heeft, dan het gesproken woord. Impulsieve vrouwen, die naar de ingeving van het oogenblik handelen, kunnen on- noémelijk veel leed aanrichten voor zichzelf en anderen en menige ondoordachte brief is de oorzaak geweest van verwoest le vensgeluk. Een onvriendelijk, zelfs een hard woord wordt veel gemakkelijker vergeten, dan een in toorn geschreven brief, die niet al leen diep kan inwerken op degeen, die hem ontvangt, doch tevens een groote ver wijdering kan brengen. Iedere brief, die men schrijft, moet wél overwogen worden, onverschillig of het een liefdes- dan wel een zakelijke brief is. De beleefdheid eischt, dat men goed postpapier en dito pen en inkt gebruikt, terwijl een goede stemming een brief veel aangenamer zal doen worden. Sollicitatiebrieven moeten eigenhandig geschreven en niet getikt worden, aange zien men vele eigenschappen uit het schrift kan opmaken. Een getikte brief aan vrien den of familieleden maakt menigmaal een kouden, zakelijken indruk. Naam van afzendster en adres* moeten steeds op- de enveloppe geplaatst worden, zoodat de brief bij onjuiste adresseering teruggezonden kan worden. Zelfs wanneer men brieven heeft te schrijven, die over minder aangename aan gelegenheden handelen, moet men den goeden toon steeds weten te bewaren. Men kan hierdoor veel beter misverstanden voorkomen of uit den weg ruimen, terwyl men in een opgewonden bui meermalen dingen schrijft, die reeds lang vergeten zijn, wanneer de brief zijn bestemming be reikt. Uit brieven moet een prettige geest spre ken en dit vergeten vooral vele moeders, die aan volwassen kinderen schrijven, die elders wonen. Zeker, het is uit zuivere moederliefde, dat deze brieven menigmaal vol raadgevingen en waarschuwingen zijn, doch met vergete niet, dat de jeugd hier niet van gediend is en niet graag „zeurige" brieven leest. Veel verstandiger is het, in dien er over bepaalde punten van gedach ten gewisseld moet worden, die mondeling te doen dus te wachten, totdat men bij elkander is. Menigmaal is het dan reeds niet meer noodig en is een kwestie reeds opgelost, doch vele moeders zetten bij het schrijven aan hare kinderen „haar don kersten" bril op. Niet ieder kan goede brieven schrijven, die wat stijl en inhoud betreft aan hooge eischen voldoen, doch het gaat er slechts om, deze zóó samen te stellen, dat zij spre ken tot het hart van degeen, die ze ont vangt. WEET GIJ, DAT ranzige boter weer te gebruiken is, indien men ze kneedt in water, waaraan een mes punt dubbelkoolzure soda is toegevoegd? Papier onbrandbaar wordt gemaakt, wanneer men het twee of driemaal in een sterke aluinoplossing dompelt? Gekleurde handwerken het best op den verkeerden kant gestreken kunnen worden over een in water en azijn nat gemaakten doek? Vuile kachels veel meer brandstof ver bruiken? In de eerste plaats houdt roest aan den binnenkant van kachels de uitstraling der warmte in hoge mate tegen, terwijl de ijzeren wanden er in hooge mate onder jijden. Deskundig laten schoonmaken van kachels en haarden is daarom gewenscht De houten havenplaat van een aanrecht of keukentafel wordt onberispelijk wit, in dien men deze met kalkwater schuurt. Ge blusohte kalk wordt met water overgoten en na eenigen tijd door een oude zeef in een emmer gezeefd. Bij het schuren met dit wa ter is het noodig dikke oude handschoenen aan te trekken. SUCCESPATROON A 158. Prijs 80 cent pl. 5 ct. porto. Ruiten worden voor alle soor ten japonnen en ensembles ver werkt. Recht, schuin en een com binatie van beiden, klokken en plooien, als geheel of gecombi neerd met effen stof. Apart is de toepassing in den vorm van een glad middenstuk, waarvan ook de kraag is gemaakt. Patro nen 4044. SUCCESPATROON A 159. Prijs 30 cent pl. 5 ct. porto. Geruite jurk voor grootere meisjes met pas en smal piqué kraagje. Rok in schuine richting in tegenstelling met bovendeel. Patronen voor 1416 en 1618 jaar. SUCCESPATROON A 160. Prijs 30 cent pl. 5 ct. porto. Ensemble, bestaande uit Schotsch geruit rokje met stolp plooien en manteltje van fluweel of ruige wollen stof. Patronen 40—42.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12