RIJNSTREEK VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWVEEN DERDE BLAD - PAG. 10 NAAR DE GOUDKUST (Br. W. Afrika) Geboren: Cornelia Hendrika, d. van A. van Gemeren en C. van Donk. Ondertrouwd: W. H. de Hollander 37 j., wonende te Leiden en G. Bruijnes 28 j. M. van der Willik 22 j. en E. Russchenberg 18 j. J. Bervoets 27 j., wonende te Koudekerk en A. van Amster dam 22 j. Gehuwd: A. Angenent 23 j., wonende te Nieuwkoop en W. Angenent 23 j. H. van Duyn 40 j., wonende te Voorburg en M. C. Rietveld 23 j. Overleden: J. J. de Roos 65 j., ge huwd met Jacoba Maria de Groot. Overleden: R. Zoutman, 56 j., wedr. van A. Windhorst. Gevestigd: C. D. van de. Kreke van Rotterdam C. G. Kerkvliet van Lisse E. J. Hanssen van Rotterdam M. Ver horst van Wassenaar T. den Uyl van Den Haag. Vertrokken: A. Iserloh naar Bata via (N.O.I.) C. Kapteijn naar Leiden J. H. Hoogeveen naar Winterswijk M. Koopman naar 's-Gravenhage J. Pasma naar Ermelo J. F. van der Sluijs naar Leiden L. Nagtegaal naar Bodegraven. BODEGRAVEN Ledenvergadering B. Z. en P. C. In het Beursgebouw werd een vergadering belegd, waar het programma van den ko menden winter werd besproken. Besloten werd om iederen Woensdagavond per fiets naar Gouda te gaan, waar lessen gegeven zullen worden in polo en sruelzwemmen in het „Spaardiersbad". De Lessen zullen gegeven worden door den heer Tisscher te Den Haag, welke als militair tijdelijk in Bodegraven is gelegerd. Daar het be stuur voor bijna drie-kwart uitstedig of in militairen dienst, kwam de noodzakelijk heid naar voren om tot een bestuursver kiezing over te gaan. Na stemming wer den de navolgende heeren tot waarnemen de bestuursleden gekozen: Huchshorn, M. Edelman, J. Domburg en D. Stichter. Deze heeren die hun benoeming aannamen, zullen op de eerstvolgende bestuursverga dering in functies als zoodanig gekwalifi ceerd worden. Geboren: Johan Piet, z. van F. J. van Dalen en H. A. van den Brink Paulus, z. van B. van Dijk en E. Jansen Coenradus Kornelis, z. van P. E. Kop en W. D. Balvert Marrigje, d. van D. van der Panne en M. Blok Willem Machiel, z. van J. W. Hommel en T. Lugtenburg Aart, z. van T. G. Hamoen en C. Verheul Margje, d. van D. van Vliet en D. van Leeuwen (geboren te Leiden). Ondertrouwd: G. de Kruijf 26 j. en G. van der Wilt 19 j. Overleden: M. van Muiswinkel 58 j. Gevestigd: A. Peper van Rotterdam L. M. de Ruijter van Gouda P. Broe- re en gezin van Wilnis W. J. Schfama van Nieuwer-Amstel A. Wilhelmus en gezin van Amersfoort J. C. Huisman van Rijnzaterwoude D. M. Mulder van Alphen a. d. Rijn J. M. van Leeuwen van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: W. Kloosterziel en ge zin naar Reeuwijk B. C. Goosen naar Zwammerdam J. van de Pol naar Voor schoten D. de Wit naar Utrecht Wed. L. Kwakernaak geb. Kempenaar naar Al phen a. d. Rijn. KOUDEKERK Ge b o r e ik Robbert Ghristiaan, zoon van N. v. Bostelen en J. van Omimering. Overleden: Maria Johanna Bade, 59 jaar. LEIDERDORP Buurtvereeniging „Samenwerking." Deze buurtvereeniging vergaderde in cafe Ramaker. De voorzitter sprak een kort openingswoord waarna door secretaris en penningmeester de jaarverslagen werden uitgebracht. Hieruit bleek, dat de vereeni- ging nog steeds toeneemt in ledental. De kascommissie bracht verslag uit. Den pen ningmeester werd dank gebracht voor hel gevoerde beheer. De kinderen zullen onvoorziene omstandigheden voorbehou den op 5 Dec. een verrassing ontvan gen. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze goed bezochte vergadring gesloten. Collecte. De collecte ten behoeve van het alg. steuncomité heeft opgebracht LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Woensdag a.s. des v.m. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. en W. tot het heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 19401941. Gegund De bouw van een graanpak- pakhuis voor den heer B. Koolhaas alhier is voor een bedrag van f 11.067 gegund aan Gebrs. Moolhuijsen te Haarlemmermeer en zal worden uitgevoerd onder architectuur van den heer C. van Damme te Hoofd dorp. Personalia. De heer P. M. Vink, vo lontair ter secretarie der gemeenten Lei- muiden en Rijnzaterwoude, is met ingang van 23 November a.s. benoemd tot amb tenaar ter secretarie te Alphen aan den Rijn Afd. Steunverleening en Werkver schaffing. NOORDEN Personalia.. Onze plaatsgenoot, de eerw. heer R. Knaap van de Congregatie van Mill-Hill, thans vertoevende te Roo sendaal, zal Zondag a.s. de H. Wijding van het Diakonaat ontvangen. Gevestigd: W. G. Wolfers van Den Haag A. G. de Moei J. H. A. van 't End - P. J. J. M. de Gruyter J. J. Everhart van Oudorp. Overleden: W. van 's Kruis 80 jaar 139.01. RIJNZATERWOUDE Collecte Steuncomité. De alhier ge houden collecte voor het Nationaal Steun comité heeft de som opgebracht van 26.94. Personalia. De heer P. M. Vink volon tair ter gemeente-secretarie te Leimuiden belast met werkzaamheden inzake distri butie aangelegenheden, is benoemd tot ambtenaar bij de distributie regeling te Alphen aan den Rijn. De Raad der gemeente Alkemade ver gaderde Donderdagavond om 7.30 uur. Voorzitter de heer mr. J. W. Peek, burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastge steld. Benoeming tijdelijk gemeente opzichter. Door den voorzitter wordt voorlezing ge daan van een aantal ingekomen stukken en waarbij o.m. aan den heer S. Strijk, in gaande 1 Dec. 1939 om gezondheidsredenen eervol ontslag wordt verleend als tijdelijk gemeente-opzichter, onder dankbetuiging van de door hem bewezen diensten. In zijn plaats wordt gekozen de heer G. Reijn- ders, die momenteel opzichter is bij den bouw van 12 arbeiderswoningen te Oude- Wetering en wel in tijdelijken dienst te gen een bezoldiging van 125 per maand, benevens 25 vergoeding per maand voor gebruik van eigen auto. Aan de orde is thans de begrooting 1040. De voorzitter doet allereerst voorlezing van het rapport der commisie en deelt naar aanleiding hiervan mede, dat B. en W. voor nemens zijn om in plaats van sintels op den Voorweg te gebruiken fijn grint, waardoor aan den wensch der commissie wordt te gemoet gekomen. De brug bij Oude-Wetering. Vervolgens deelt hij naar aanleiding van de gemaakte bemerking over de stopleg ging per 1 Januari van de tijdelijke exploi tatie van den spoorbrug te Oude-Wetering mede, dat reeds meerdere malen met de beide provincies over de verkeersoplossing ter plaatse is gesproken. Bij de bespreking over de terugname van den weg Leiden —Nieuwe-Wetering en de door Alkemade te verleenen bijdTage in den nieuwen weg is als voorwaarde gesteld, dat steeds een verbinding dient aanwezig te zijn met de provincie Noord-Holland. De provinciale weg is dan ook niet denkbaar zonder dezen brug. Eenige dagen geleden heeft het gemeen tebestuur met een afgevaardigde van de provincie over deze verbinding gesproken, terwijl nog schriftelijk de destijds gestelde voorwaarde aan de provincie is kenbaaT gemaakt. Omtrent het niet ramen van werkver schaffingsobjecten deelt de voorz. mede, dat B. en W. eveneens betreuren, dat geen ob jecten voor 1940 zijn te vinden. Echter moet niet uit het oog worden verloren, dat voor 1940 aan het werkfonds is gevraagd de uitvoering van eenige buitengewone werken, waarmede naar raming een be drag van ƒ40.000 is gemoeid en die toch ook beschouwd kunnen worden als dienen de voor vermindering van de werkloosheid. Mochten B. en W. geschikte objecten kun nen vinden dan zullen zij deze ter goedkeu ring voordragen. De heer Verweij constateert, dat het be toog van den voorzitter inzake de exploi tatie van de brug sluit als een bus. De com missie had met haar gestelde vragen aan het gemeentebestuur slechts ten doel er op te wijzen, dat, indien inderdaad op 1 Ja nuari 1940 de brug zou worden openge draaid, dit ontzaglijk zou ingrijpen in het verkeersvraagstuk ter plaatse. Spr. neemt aan dat we in geen geval met onwillige colleges hebben te doen, zoodat naar zijne meening tevoren gepleegd overleg zeker tot een resultaat zou kunnen leiden. Nu B. en W. geen stagnatie in deze zien, be staat er naar zijn meening geen bezwaar, dat geen uitgaven worden uitgetrokken. De heer Penning de Vries hoopt, dat het inderdaad zal gaan zooals door den voor zitter wordt voorgesteld, want het betreft hier een levenskwestie voor de omwonen den. De wethouders-verkiezing. Hierna houdt de heer Verweij algemee- ne beschouwingen en komt nogmaals terug op de wethouders-verkiezing. Spreker kan niet begrijpen, dat waar steeds in den Raad door gemeenschappelijk overlef veel wordt tot stand gebracht de R.-K Raads fractie, wanneer het betreft verkiezingen van wethouders de minderheid in deze te moeten passeeren. Spr. laakt dézen gang van zaken dan ook ten zeerste en consta teert in deze kwestie een groot gebrek aan Christelijke naastenliefde en vertrouwt, dat bij een volgende wethoudersverkiezing de R.-K. Raadsfractie tot een ander in zicht zal mogen komen. INVHfKP 3H3SGI33 30 ROELOFARENDSVEEN Personalia. Bij het te den Haag ge houden examen voor het Middenstandsdi ploma slaagden de heeren H. de Prie en L. v. d. Meer Jacz., beiden alhier. ZOETERWOUDE Brei-actie. Het Breicomité voor de militairen in deze gemeente heeft zijn eerste zending goederen voor de militairen afgezonden, n.l. honderd paren wanten. Dank zij de activiteit der dames comité leden en niet minder dank zij de opoffe ring van diverse breisters in deze gemeen te, is een mooi succes geboekt. Er ligt nog een kwantum goederen ter afzending ge reed, doch het comité heeft besloten nog gedurende een paar weken de gelegenheid tot breien open te stellen. Bij de dames- comité-leden is nog gratis wol voor dit doel beschikbaar. Er wordt nogmaals een beroep gedaan op de Zoeterwoudsche vrouwen en meisjes om aan deze breiactie deel te nemen. De groote uitgaven voor armenzorg. De heer De Jong heeft met zeer veel aan dacht de begrooting nagezien en is ge- scr.rokken van de enorme uitgaven voor ar menzorg, kleine tuinderssteun en werkloo- zensteun. De oorzaak van deze verhooging is z.l. gelegen in de zeer slechte uitkom sten van de tuindersbedrijven en in het feit, dat de Regeering geen steun verleent, in die mate, dat de productiekosten wor den bereikt. Spreker doet een ernstig beroep op B. en W. om de actie van de organisatie te steunen tot het verkrijgen van hoogere steunuitkeeringen voor de tuinbouwbedrij ven, waardoor het mogelijk is, dat de hier- vorer. genoemde uitgaven zullen dalen. De heer Van Emmerik acht zich ver plicht een enkele opmerking te maken over het gesprokene door den heer Verweij. Ge zien ae verhouding van den Raad licht het z.i. niet op den weg om met de andere groe pen de wethoudersverkiezing te bespre ken. Spr. vergelijkt den heer Verweij met een roekelozen automobilist, die een kind ondersteboven rijdt en daarbij zegt, dat hij het niet expres heeft gedaan. Een protest. De heer Van Ruiten begint met een woord van erkentelijkheid te spreken aan het aches van B. en W. voor hetgpen zij in het algeloopen jaar hebben gedaan in zake verhpoging van de steunnormen en de loouen in de werkverschaffing. Ver der komt spr. op tegen de wijze, waarop den laatsen tijd gesproken is over de ar beiders, die volgens sommigen te lui wa ren cm te werken. Spr. haalt een aantal voorbeelden aan, waaruit blijkt, dat de ar beiders, die werk zochten in den Haarlem mermeer in geen geval een loon konden verdienen, varieerende van 4 tot 6 per dag. Hij komt dan ook met klem op tegen dergelijke uitlatingen en moet daarbij nog constateeren, dat er nog boeren in den Haarlemmermeer worden aangetroffen, die aan hun arbeiders een loon wenschen te betalen van 26 ct. per uur. Voorts zijn tot vijfmaal toe een groep arbeiders vanwege de arbeidsbemiddeling naar werkgevers in de Haarlemmermeer gezonden, doch deze komen terug met de mededeeling, dat de werkgevers geen volk noodig hadden. Spr. meent hierbij duidelijk te hebben aange toond, dat er over het algemeen te hard geschreeuwd wordt tegen 'n groep v. men- schen, die door hun werkloosheid alleen reeds zwaar genoeg worden getroffen en zeer zeker meer menschelijke genegenheid hadden verdiend. Tot slot merkt spr. nog op, dat de overgroote meerderheid van den Raad prefereert werken boven steun, maar niet voor steun en verzoekt B. en W. in deze al hun krachten in te spannen naar betere arbeidsverhouding in de werkver schaffing. De heer Van den Broek geeft uitvoerig weer de reden, waarom de Prot. fractie niet ter vergadering is uitgenoodigd bij de bespreking wethoudersverkiezing. Er was onder de R.-K. raadsleden geen ho mogeniteit, zoodat besloten werd de zaak in eigen boezem af te handelen. Antwoord van den voorzitter. De voorzitter beantwoordt de verschillen de sprekers. Op de verkiezing van de wethouders gaat spr. niet in, zoodat hij het gesprokene door den heer Verweij zal be antwoorden. Ten aanzien van de opmerking door den heer De Jong deelt spr. mede, dat diens woorden hem uit het hart zijn gegrepen. Inderdaad zyn armenzorg, werkloosheid en steunverleening aan kleine tuinders de zorgenkindjes der gemeente. Spr. wil gaar ne zijn medewerking verleenen om voor de tuinbouwbedrijven een betere regeling te verkrijgen. Zeer heeft spr. gewaardeerd hetgeen door den heer Van Ruiten is opgemerkt over hetgeen het gemeentebestuur heeft gedaan voor verbetering van het lot van de arbeiders. Dat in sommige kringen de hou ding van de arbeiders wordt gelaakt kan spr. begrijpen, omdat buitenstaanders de zaak van een geheel anderen kant bekij ken. B. en W. zijn echter overtuigd, dat over het algemeen bij de werkloozen geen werkschuwheid bestaat. Het gemeentebe stuur is dan ook bereid het lot van de ar beiders zooveel mogelijk te helpen verzach ten, vooral nu de levensomstandigheden voor verhooging van het levenspeil voor de meesten zooveel moeilijker zijn gewor den. Komende tot de begrooting zelve merkt spr. nog op, dat deze reeds is samengesteld Zaterdag 25 Nov. a.s. zullen twee jonge missionarissen van de Sociëteit der Afri- kaansche Missiën (Cadier en Keer) hun reis aanvaarden naar Afrika's Westkust, om daar, met de hulp van Gods genade, te ar beiden aan de bekeering der heidensche negerstammen. Als bizonderheid kan vermeld worden, dat deze twee jonge priesters, beiden van dezelfde parochie (Hooge Rijndijk, Zoe- terwoude), tezamen hun studies zijn begon nen, de H. Priesterwijding hebben ontvan gen en thans tezamen hun missionaris- ideaal zien verwezenlijkt. De missies, die aan hun zorgen zullen worden toevertrouwd, zijn gelegen aan de Golf van Guinea en zijn berucht door het moordend klimaat, en, ofschoon de sombere benaming van „Het graf der blanken" thans niet meer in de volle beteekenis van het woord kan gebezigd worden, toch weten we, hoe de wuivende palmen nog menig versch gedolven graf van jong gevallen mis sionarissen overschaduwen. geworden voor de algemeene mobilisatie. De begrooting heeft dan ook slechts be trekkelijke waarde en veel zal in de be grooting nog kunnen worden veranderd door de tijdsomstandigheden. Spr. uit ech ter dezen wensch, dat ons Vaderland, on der de leiding van onze geërbiedigde Vor stin en onder leiding van onze voorzich tige en krachtige regeering voor den oor logsramp gespaard blijven. De luchtbeschermingsdienst. Nadat de heeren Verweij, Van Emmerik en Van den Broek nog van repliek hebben gediend wordt overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling van de begrooting. Bij volgnummer 217 der uitgaven „Kosten van den luchtbeschermingsdienst merkt de heer Zandvliet op, dat naar zijne meening de geraamde bedragen aan den hoogen kant zijn te-achten. De voorzitter antwoordt, dat de luchtbeschermingsdienst nog over te weinig materiaal beschikt om in tijden van gevaar volledig voor zijn taak bereked te zijn. De in de begrooting geraamde arti kelen zijn door den dienst getoetst aan de prijzen van het oogenblik. De nog aan te schaffen gummi-laarzen zijn bedoeld te gen bescherming van mosterdgas en zul len wellicht nog blijken te laag te zijn ge raamd. Een ratten-fokkerij. Bij volgnummer 237 „Subsidie inzake Rattenbestrijding" stelt de heer Hoogen- boom de vraag of deze bestrijding noig wel zin heeft nu we in onze gemeente hebben gekregen een rattenfokkerij. Spr. vraagt zich af of tegen de vuilstorting geen maat- regeling zijn te nemen. De voorzitter ant woordt, dat over deze aangelegenheid reeds correspondentie met de bevoegde instan tie is gevoerd. Het gemeentebestuur kan echter deze' vuilstorting niet tegenhouden, daar de eigenaar van het land hiervoor toe stemming heeft bekomen van de provin- vie Zuid-Holland en het Hoogheemraad schap van Rijnland. Een motie. Bij volgnummer 326 „Subsidie Burger lijke Armbesturen" merkt de heer Van den Broek op, dat nu de bedrijfsuitkomsten in onze gemeente voornamelijk in de tuin bouwbedrijven, evenals de voorafgaande jaren een nog grootere daling hebben on dervonden, velen wederom noodgedwongen een beroep zuilen moeten doen op de bur gerlijke armbesturen. Ook de middenstand wordt in hooge mate gedupeerd, door deze slechte uitkomsten. Hoewel spr. dankbaar is voor de groote toewijding van de leden van de burgerlijke armbesturen zou spr. toch gaarne zien, dat de ondersteuningen dusdanig worden verhoogd, dat zij gelijk zullen zijn met de steunnormen, welke aan de werklooze arbeiders worden gegeven. Spr. dient daarom de volgende motie in: „De Raad der gemeente Alkemade, van meening zijnde, dat in verband met den algemeene toestand en de prijsverhooging der noodzakelijke levensbehoeften het zeer gewenscht is, dat de steunnormen voor de behoeftigen in overeenstemming worden gebracht met de normen, welke door de regeering zijn vastgesteld voor de werkloo ze arbeiders." De voorzitter deelt mede, dat deze mo tie niet in behandeling kan worden geno men en wel in de allereerste plaats, gezien het feit, dat de armbesturen autonome lichamen zyn, wier taak geregeld is bij de Armenwet. Elk ondersteuningsgeval dient individueel te worden onderzocht. De heer Van Emmerik ondersteunt het Zondag a.s. zullen Father Klaver om 7.30 uur en Father Heemskerk om 10 uur in de Hoogmis in hun parochiekerk een af scheidswoord richten tot hun medeparochia nen. Ongetwijfeld zullen de parochianen van deze gelegenheid gebruik maken om door gebed en offer te toonen hoezeer ook in hun harten de missieijver gloeit, een missie- ijver, die twee der hunnen roept naar ver re volkeren. Geachte lezers, door deze jonge missio narissen, die ondanks de gevaarlijke tijden niet weerhouden worden de roepstem van den goddelijken Meester te volgen: „Gaat en onderwijst alle volkeren", zal uw daad werkelijke hulp van gebed en stoffelijken steun in dankbaarheid aanvaard worden. Hun adressen zijn: Father J. Heemskerk, Hooge Rijndijk F 80, Zoeterwoude en Fa ther C. J. Klaver, v. Leeuwenpark 19, Lei derdorp. voorstel van den heer Van den Broek, ter wijl de heer Van den Broek nog verzoekt, indien zijn motie niet .in behandeling kan worden genomen, dat dan in elk geval de norm wordt verhoogd tot maximum 15. De heer Penning de Vries is van mee ning, dat de armbesturen er naar moeten streven den toestand niet te verslechteren en indien aan de armbesturen, gezien de veranderde omstandigheden een advies in dezen wordt gegeven dan is hij van mee ning, dat de leden van het armbestuur ham taak ook in dezen zullen begrijpen, zooals zij steeds voorheen hebben gedaan. Spr. kan dan ook zijn stem kan de motie niet geven. De heer Van den Broek is bereid zijn motie in te trekken, indien hij van den voorzitter de toezegging krijgt, dat aan de armbesturen zal worden bericht, dat zij bij het doen van ondersteuningen rekening zullen houden met de abnormale tijdsom standigheden. De voorzitter heeft geen bezwaar aan de armbesturen een schrijven te richten, waar bij naast de hulde nog een wenk wordt gegeven om bij het doen van ondersteu ningen rekening te houden met de gewij zigde omstandigheden. De heer Penning de Vries is niet voor een dergelijk schrij ven. Verschillende leden van hpt armbestuur zijn tevens lid van den Raad en zullen met de wenschen van den raad zeer zeker re kening willen houden. Daar niemand meer opmerkingen op de begrooting heeft komt deze thans in haar geheel in stemming, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van ƒ356.876.06. Tot slot wordt nog afwijzend beschikt op het adres van den Algemeenen Ned. Poli tiebond om verhooging van het salaris van den chef-veldwachter. Vervolgens wordt aan de woningbouw- vereeniging „Alkemade" nog toegekend een renteloos voorschot groot 834.89 voor dekking van het ongedekte verlies over het jaar 1937'38. Vastgesteld wordt een ver ordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940'41, terwijl het voorschot overeenkomstig art. 101 der L.O. Wet over 1940 wordt bepaald op 9.per leerling. Rondvraag. De heer Los verzoekt te Oud-Ade een nieuw aanplakbord aan te brengen. De voorzitter zal hiervoor zorgen. Vervolgens bespreekt hij de slechte verlichting nabij de Kanaalbrug te Oude-Wetering. De voor zitter zegt onderzoek toe. De heer De Jong vestigt de aandacht op het gevaarlijke weg gedeelte nabij de woning van C. van der Meer. Door het aanbrengen van een hek werk kan een afdoende voorziening wor den getroffen. De voorzitter zal eveneens deze zaak onderzoeken. De heer Penning de Vries wijst no." op het graven in den weg door de Sted. Lichtfabrieken. Op zeer onverantwoordelijke wijze wordt het weg dek na de reparatie achtergelaten, het geen bijna tot een verkeersongeluk aanlei ding heeft gegeven. De voorzitter heeft per soonlijk een en ander geconstateerd en heeft reeds opdracht gegeven afdoende maatregelen te treffen. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN ALKEMADÊ FATHER J. HEEMSKERK FATHER C. J. KLAVER. Als u tóch iets moet verliezen' #En u hebt t voor 't kiezen Offert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10