KERKNIEUWS Laatste berichten MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PLAATSELIJK V. O. G. COMITé. Boekenactie. De R. K. Centrale Voor Onze Gemobi liseerden organiseert een groote inzame ling van boeken ten behoeve van de R.K. gemobiliseerden op één dag door het ge- heele land. Deze nationale boeken-ophaal- dag zal gehouden worden op Zaterdag 18 November. Het centrale comité rekent op een groo- ten oogst, waaruit geput kan worden om vooral de duizenden militairen, die bui ten de groote steden liggen, van goede lectuur te voorzien. Onnoodig te zeggen, dat lectuur op de verafgelegen en eenza me militaire centra zeer welkom zal zijn. Zooals overal elders werd het plaatse lijk comité voor de actie „Naar de Nieu we Gemeenschap" als plaatselijk V.O.G.- comité ingeschakeld. Het Leidsche V.O.G.-comité zal hier de boekeninzameling ter hand nemen en zal binnen enkele dagen u bekend maken met de wijze waarop dit zal geschieden. Moge deze eerste opwekking het resultaat hebben, dat u alvast nagaat, wat uit uw boekenvoorraad gemist kan worden. We wagen het echter op te merken, dat we geen Liefdewerk-oud-papier-actie op touw gaan zetten. Dus groote stapels oude, uit den tijd ge raakte en vergeelde boeken zijn ook voor onze gemobiliseerden van geen nut. Wel zullen goede romans, tijdschriften en studieboeken uren van ontwikkeling en ontspanning kunnen brengen. Wij kunnen door het geven van boeken medehelpen om voor de militairen de donkerste jaarperiode minder somber te maken. Helpt dus allen mee! Het V.O.G.-comité. INTERNATIONAL FRIENDS '-HIP LEAGUE. Zaterdagavond organiseerden de afdee- lingen Leiden en den Haag van den In ternational Friendship League in één der bovenzalen van café-rest. „In den Ver gulden Turk", een lezing over Hongarije: „Het lied van de Donau". De voorzitter, de heer N. C. G. Spijker, opende met een kort woord waarin hij den spreker, den heer Schneiders met zijn echtgenoote hartelijk welkom heette. Door een gramofoonplaat, die het twee de Hongaarsche Credo, een lied geboren uit der nood, die na den wereldoorlog in dit land ontstond, ten gehoore bracht, had de heer Schneiders zeer zeker een uitne mende keus gedaan, daar het gfoote aan tal aanwezige leden onmiddellijk geboeid werd. De tekst hiervan luidde: Ik geloof in één God Ik geloof in één vaderland Ik geloof in Gods oneindige rechtvaar digheid Ik geloof in de wederopstanding van Hongarije. Deze woorden kan men nog altijd over al in Hongarije lezen: op openbare ge bouwen, op stations, in theaters en in ker ken;- kortom deze woorden vertolken het gevoel en het verlangen van iederen Hon gaar. Vervolgens gaf spreker een overzicht van den groei en de historie van dit land. Toen de Hongaren in den slag bij Augs burg door keizer Otto vernietigend wer den verslagen, was het eerst koning Geza, en daarna koning Stephanus, die het land en het volk, mèt het Christendom cul tuur en beschaving brachten. In het jaar 1001 schenkt Paus Sylvester aan Hongarije het dubbel kruis, van wel ken datum af dan ook het wapen van Hongarije bestaat. Aan den linkerkant vindt men de drie groote rivieren van Hongarije; aan den rechterkant de drie bergen, daarboven het dubbel kruis. Van af de 16e eeuw is Hongarije de wal ge weest, waarachter de Westersche bescna- ving verdedigd wordt, tegen aanvallen uit het Oosten, zooals Tartaren, Turken, enz. De hierdoor ontstane voortdurende oorlo gen hingen dan ook wel zeer nauw samen met het heele karakter en wezen van Jen Hongaar. Ridderlijkheid is één van de meest typeerende karaktereigenschappen van het Hongaarsche volk. Dan komt de wereldoorlog waaronder Hongarije zoo smartelijk veel te lijden kreeg. Het fiere, groote koninkrijk werd verbrijzeld en verdeeld tusschen Tsjecho-Slowakije, Roe menië en Servië, slechts 26 6/10 pet. het totale grondgebied bleef hun over. Na dit beknopt historisch overzicht, las spr. een hoofdstuk uit zijn boek: „Het Lied van de Donau". En wel het hoofd stuk, waarin de ridderlijkheid der Honga ren werd verklaard uit de Hongaarsche historie, en waarin een vergelijking werd gemaakt tusschen Hollandsche en Hon gaarsche volksdeugden. Vervolgens zette spr. uiteen hoe Hongarije werd verdeeld, de armoede, die daarvan het gevolg was, om daarna de voor deze verdeeling aan gevoerde argumenten te ontzenuwen. Tenslotte vertelde spr. hoe Hongarije met alle macht hiertegen 20 jaar lang pro testeerde, om te eindigen met een schets van het leven der Hongaren, hun liede ren, hun sprookjes en hun hoop. Hierna gaf spr. den aanwezigen met behulp vele gekleurde projectieplaatjes een in druk van het land, van haar cultureel, maatschappelijk en geestelijk leven, en van haar inwoners, met de vele plaatse lij k-verschillen de kleederdrachten. Tot slot volgde nog een korte, doch zeer duidelijke uiteenzetting over de construc tie der Hongaarsche taal. De voorzitter dankte den heer Schnei ders voor zijn zeer boeiende en interes sante causerie. Een warme belangstelling werd bij de leden in het leven geroepen voor het Hongaarsche volk en zijn vader land. MAR IA-CONGREGATIE PAR. O. L. Vr. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. De jaarfeestviering. Op prettige wijze heeft de Maria-congre- gatie van de parochie O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph gisteravond in het St. Antonius Clubhuis haar vijftiende jaar- gevierd. De zaal was geheel gevuld toen de directeur, de weleerw. heer P. Ge ven het openings- tevens welkomstwoord prak. Hartelijk welkom heette spr. in het bijzonder den hoogeerw. heer Deken en de kapelaans van de parochie, de weleerw. heeren Verhoofstad en Paap, om vervol gens een apart welkomst woordje te rich ten tot den vroegeren directeur, thans rec- toi Lansbergen die dezen avond van zijn vroegere jongens niet had willen missen. Met een hartelijk appalus gaven de aanwe zigen hun instemming met deze woorden te kennen. Tot slot richtte spr. zich tot de besturen van de zustercongregaties en de verdere aanwezigen, v aarbij tevens woor den van dank gesproken werden tot allen, dit zich wederom verdienstelijk hebben ge maakt. Na dit officieele gedeelte kwam de too- neelsectie der congregatie voor het voet licht om op te voeren een spel van mysterie en spanning, getiteld: „Wie is de dader". Het programma vermeldde een crimineel spej in drie bedrijven, maar wij zouden het genoemd hebben een kluchtige detective- story, behandelend een actueel gegeven van spionnage, gestolen mobilisatieplannen, grensversterkingen, nieuw uitgevonden wa- pers enz; enz. Het heele stuk speelt zich af in de Fransche hoofdstad ten huize van een rech'er van instructie. Tot het laatst bleef men in spanning wie,nu eigenlijk de dader wel zou zijn en daarom zullen wij ontknooping niet verklappen, want Woensdagavond a.s. wordt er nog een voor stelling gegeven, zoodat weetgragen dan nun nieuwsgierigheid kunnen bevredigen. Spijt zullen zij van hun gang naar de Mare niet hebben, want het tooneelstuk wordt werkelijk goed opgevoerd. Alle medespelenden behooren een pluim te hebben voor hun spel en het is aan hen te danken, dat de Maria-congregatie met genoegen kan terugzien op deze goed ge- jaarfeestviering. VLAAMSCHE LUIM EN LEUT. Zaterdagavond gaf de afd. Leiden der Stichting Noord-Nederland-Vlaanderen in de geheel bezette bovenzaal van de socië teit „Amicitia" haar eersten avond van het nieuwe winterseizoen, welke het karakter droeg van een propaganda-avond. In zijn openingswoord zette de voorzit ter, dr. F. L. Bursch, het doel der Stich ting uiteen, waarbij hij tevens het belang van haar werk juist in dezen tijd aan toonde. Want bij het streven naar onzijdig heid in het internationale conflict, onder vindt het Nederlandsche volk een grooten steun van de omstandigheid, dat ook Bel gië tot nu toe een ongerepte neutraliteit heeft weten te bewaren. Hetgeen zeer ze ker voor het grootste deel te danken is aan het Vlaamsch sprekend deel van België, hetwelk zijn verzet tegen de neigingen van het andere deel. dat van nature zijn sym pathieën naar een der oorlogvoerende par tijen doet uitgaan, tot heden toe met suc ces heeft bekroond gezien. Zoo zijn dus Vlaanderen en Noord-Ne derland geheel op elkaar aangewezen en eikaars natuurlijke bondgenooten, hetgeen de Stichting steeds verkondigd heeft en zal blijven doen. Het verdere programma gaf Vlaamsohe humor in zang en vertelling. Zoo deed dr. J. v. Ham de aanwezigen kennismaken met een drietal echte Vlaamsche volksverha len, waarin de Walen het doorgaans nogal kwaad te verduren hadden, waarna hij nog van de schrijvers Conscience, Styn Stren- vels en Ernest Claes, humoristische vertel lingen voor las. De Minnestreel Geert Dils vulde het overige deel van den avond, zoowel voor als na de pauze. Voor de pauze bracht hij eenige Oud-Nederlandsche liederen ten gehoore, terwijl nu vooral de liedjes van luim en leut den voorrang kregen, die met stijgend succes werden beloond. Vooral b.v. het liedje van den scharensliep en dat van den be vreesden soldaat uit den patriotten tijd, die aan zijn kleermaker opdroeg een metalen plaat in zijn uniformjas te naaien op de plaats van zijn hart. Doch de kleer maker, die blijkbaar goed wist waar bloo- jan's hart zat, naaide haar in het zitvlak van zijn broek, hetgeen den held tot groote blijdschap stemde toen hij, op de vlucht, hoorde hoe de kogels achter tegen hem aan kletterden, zonder hem te deren. Ook ernstiger klanken werden gehoord, waarbij vooral indruk maakte de sombere zang van den dood, die in de noodlotsuren voor Vlaanderen niet de toepasselijkheid naast de legerscharen voort galoppeert en zijn treurige roffels slaat. Moge dit lied voor .Vlaanderen niet de toepesselijkheid bekomen, die het in 19141918 bezat. Bij K.B. van 10 November, is benoemd: tot griffier bij het Kantongerecht te Hoorn mr. G. J. Hovingh, waarnemend griffier bij het Kantongerecht alhier. BüTENGEWOANE GAERKOMSTE „Selskip Fryslan". Wanneer de Friesche vlag wappert, dan is dit het teeken, dat door het bestuur der Friesche Vereeniging afd. Leiden en Om strekenverzamelen is geblazen en geen rechtgeaard (Friesch(in) kan hieraan weer stand bieden. Mogen deze bijeenkomsten zich dus steeds kenmerken door groote be langstelling, ditmaal was de groote zaal van 't Schuttershof tot in alle hoeken bezet, daar de vele Friesche militairen, voor zoo ver de dienst zulks toeliet, ook waren opge komen en reeds.een uur voor den aan vang in grooten getale present waren. De voorzitter, de heer H. Nyholt, herin nerde er in zijn openingswoord aan, dat bij het bestuur steeds de hoop leefde nog eens een geheel volle zaal te zien en dit zou niet zoo spoedig in vervulling zyn gegaan ware het niet dat Mars, de oorlogsgod, een handje had .geholnen, waardoor vele Frie zen uit het heitelan waren weggeroepen, achterlatende vrouw, kinderen, ouders en familie. Naast de vele leden en gasten heet te spr. de militairen in het bijzonder wel kom, de hoop uitsprekende, dat zij voor een oogenblik zouden mogen vergeten wat zij in hun heitelan hebben moeten achterlaten. Vervolgens richtte spr. zich tot de fa milie van der Veen (den heer en mevrouw Van der Veen met twee dochters, meer be kend onder „Barend en Marsje"), die, naar spr. opmerkte, ook voor deze afdeeling geen onbekenden zijn. Spr. wist dat velen waren gekomen in de overtuiging een mooien Frieschen avond te mogen meemaken, doch daarnaast vertrouwde hy, dat het niet al leen om „nogt en wille" gaat, maar ook om de taal zelf, die wij nu weer eens zal kun nen hooren in „sietlüdige, kreftige en sjongsume ütering". De taal, die de Friezen hun kinderen meegeven, is het leven zelf, waardoor de band. welke hen met Friesland verbindt, versterkt wordt. Pieter Jelles heeft eens gezegd, dat het heitelan den mensch met de fijnste en sterkste banden bindt, die men zich maar denken kan. Het is de wieg van het leven, waaraan hij hangt. Spr. besloot met allen een genoeglijken avond toe te wenschen welke er mede zou toe mogen bijdragen de „fryske tael" en de „fryske sprake" te versterken. Nadat het volkslied was gezongen was het de beurt aan de familie Van der Veen, die „my hjar Lyte Frysk toaniel" groote vermaardheid heeft verworven onder de Friezen en ook meermalen optraden voor deze afdeeling. De verwachtingen waren dus hoog ge spannen, doch ditmaal heeft dit gezelschap deze ongetwijfeld nog verre overtroffen daar den aanwezigen een kostelijke avond is bezorgd met de vertolking van twee too- neelstukken getiteld: „It Sloof" in drie be drijven en „De Brombeer Njeu" (De Brom beer getemd). De inhoud, gepaard gaande aan een meesterlijke vertolking, waarbij de beschaafde voordracht bijzonder bekoorde, vermocht de aanwezigen tot herhaald ap plaus, wat soms tot een ovatie uitgroeide, te brengen. En is een beter compliment denkbaar waar Friezen'maar niet zoo dade lijk aan hun innerlijke gemoedstemming uiting plegen te geven? Het was een kos telijke avond en de voorzitter had een wel zeer dankbare taak toen hy de familie Van der Veen namens bestuur en aanwezigen dank bracht voor dezen Frieschen klein- kunstavond, welke woorden hij vergezeld deed gaan van bloemen aan mevr. v. d. Veen en de beide dochters. Het was inmid dels halftwaalf en voor de soldaten het sein om op te stappen, doch officieren, onder officieren, leden en gasten bleven nog in onder dounsjen bijeen. Het bestuur kan terugzien op een wel zeer geslaagden avond, die ook bij de militairen nog lang in prettige herinnering zal blijven. Zij nog vermeld, dat tijdens de pauze een der militairen een heerlijke taart wist te veroveren, die naar soldatengebruik onmid dellijk het eigendom werd vande hee le ...kompieDeze avond heeft ook een sterken band gelegd tusschen de hier gelegerde Friesche militairen en de alhier gevestigden en het is een dankbare taak voor het bestuur om door het organiseeren van meerdere avonden dien band te ver sterken. OUDERMIDDAG LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zaterdag 1.1. had op de Buitenschool te Katwijk de tweede oudermiddag in 1939 plaats. Dank zij 't mooie herfstweer was de opkomst bizonder groot en voor een ge heel gevulde zaal sprak de directrice om 3 uur haar openingswoord uit. In tegen stelling met andere bijeenkomsten, die steeds de lichamelijke ontwikkeling van 't kind tot onderwerp van bespreking had den, had men gemeend dezen keer eens de hoofdaandacht te moeten schenken aan de zedelijke vorming. Waar 't gezin en de Buitenschool ook in dit opzicht behooren samen te werken, leek 't goed eens teza men de sfeer te bespreken, waarin 't kind o.i. hóórt op te groeien. Elke ouder droomt voor z'n kinderen een beteren tijd, een betere maatschappij. Maar die betere maatschappij moet zijn gevormd door betere menschen en die be tere menschen zijn de kinderen van nu. Onze opvoeding moet dus zijn gericht op vermindering van egoïme, ontwikkeling vannaastenliefde en sociaal gevoel. En is 't in deze tijden meer dringend dan ooit. dat ouders en opvoeders zich hiervan bewust zijn, ten einde een atmosfeer te scheppen, waarin deze eigenschappen zich kunnen ontwikkelen? In de maatschappij zyn angsten, dreiging pessimisme en onverschilligheid; hoe wil men dat 't kind onder zulke negatieve om standigheden tot een beter mensch zal op groeien. drager van een betere maat schappelijke orde? Daarom moet in 't gezin een andere geest heerschen, een sfeer van idealisme, al klinkt dit woord wrang en misplaatst in deze tijden. Vooreerst is dan noodig „rust" en een omgeving, waarin 't goede en mooie zich kan ontwikkelen. Hoe kan 't kind genieten van een mooi verhaal, van samen zingen, van de gezelligheid in de huiskamer. Maar laat daar dan de radio wat zwijgen en laat niet toe, dat de haat en de leugen uit de buitenwereld naar binnen dringen. Vervolgens was 't woord aan den heer Schippers, die sprak over de verhouding van ouders tot kind. Dit ziet z'n ouders als de alwetenden, de sterken, die hen helpen en tot voorbeeld zijn. Trekt met uw kinderen naar buiten, leert hen vroeg van de natuur genieten, daar zijn rust en schoonheid te vinden. Na een kopje thee werd een rondwan deling over het terrein gemaakt, waarbij ruimschoots gelegenheid was den ouders een blik op 't werk te geven.. Daarna vereenigden allen zich in één der schoollokalen, waar de kinderen van 't 3e en 4e leerjaar onder leiding van den heer Harting een tooneelstukje opvoerden. De kleine spelers kweten zich met veel ernst en animo van hun taak. Van costumes en aankleeding was veel werk gemaakt, zoo dat 't geheel aan leider en kinderen een verdiend succes bracht. Tot besluit van den middag bezichtigden de ouders 't schriftelijk werk en de hand werken der kinderen, waarna allen huis waarts keerden. De collecte voor 't Sinter klaasfeest bleek aardig wat te hebben op gebracht. Studentenvereeniging ter bevordering der Indonesische kunst. Het nieuwe bestuur der studentenver eeniging van Indonesische kunst is als volgt samengesteld: voorzitter Soenan Hamzah, secretaris Moeh. Ibnoe Hadjar, penningm. Mevr. Poernomo, commiss. 1. mej. M. M. Nicolopeijer, commiss. 2. Soe- tarjo, commiss. 3. Lasif. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 7304. Installatie Bureau „Cetra". Leiden, van den Brandelerkade 31. Aanleg en onderhoud centrale verwar ming. De hoofdzaak is thans gevestigd te 's-Gravenhage, Koopman v. Boekerenstr. 62. De zaak te Leiden is thans filiaal. Aan de firma Aug. Lachappelle's Parket- fabrieken te Breda is opgedragen de leve ring van de in het nieuwe stadhuis te leg gen parketvloeren. Naar wy vernemen zal in begin December een aanvang met deze werkzaamheden worden gemaakt. Hiermede zijn de werkzaamheden voor het nieuwe stadhuis in het laatste stadium ge komen. MGR. DR. H. M. MEKKELHOLT S.C.J. VOOR DE K. R. O.-MICROFOON. De nieuw benoemde Bisschop en Aposto lisch Vicaris van Palembang, Mgr. Dr. H. M Mekkeiholt S.C.J., die enkele dagen ge- ieden uit Rome na zijn wijding in Neder land is aangetcomen, heeft voor de K. R. O. microfoon aan een interview willen deel nemen, waarin hij mededeelingen doet over zijn reis, over de plechtigheden in Rome en over zijn verdere plannen. Dit vraaggesprek zal Dinsdagavond 14 Novem- ter in het K. R. O.-programma worden uit gezonden. In de pauze van het solistencon- ctrt om ongeveer negen uur. Een heruitzending voor Indië zal plaats hebben op Zondag 19 November a.s. in het koloniaal programma van de K. R. O. via den P. C. J. zender op 19.71 meter om 14 uur 25 Nederl. tijd. PROF. DR. HENRI DERCKX Oud-leeraar van Rolduc. Te Arcen is overleden de zeereerw. heer prof. dr. Henri Derckx, oud-leeraar van Rolduc. Joannes Jacobus Henricus Derckx werd geboren te Arcen 3 Mei 1865. Na eerst in het bisdom Roermond te hebben gestudeerd vertrok hij naar Rome, waar hij 28 October 1889 de H. Priester wijding ontving. Hij keerde daarop in het bisdom Roer mond terug en werd er benoemd tot leer- aar en te Rolduc op 28 Augustus 1890. Eenige jaren verbleef hij als Rector in het Gezelienhuis te Heerlen, kwam 1 Oc tober 1916 te Posterholt en stichtte er een pensionaat voor meisjes uit den boeren stand. Den lsten Januari 1919 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de geestelijke bediening. moed, dat dit komt, omdat de paarden achter den wagen gespannen worden. Wil de burgerij weten waar ze aan toe is, dan moet in de eerste plaats onze vol ledige gemeentelijke Overheid (d.w.z. de Gemeenteraad) zich uitspreken over de vraag, heelt Leiden behoefte aan Lucht afweergeschut, ja of neen? Zegt de Raad „ja", dan moet door hem ook aangewezen worden de ontvangstpost, waaruit dit geschut betaald moet worden. „PubJek recht is publieke plicht"; deze gulden woorden van prof. Oppenheim hebben hunne beteekenis nog voor allen die regeeren. B. en W. moeten niet marchandeeren met „particulieren" over de uitvoering van een Raadsbesluit. De Gemeenteraad mag geen lasten, die het gevolg zijn van zijn eigen besluit, van de Gemeente afwentelen op tie schouders der ingezetenen. Het Gemeentebestuur mag ook de aan schaffing van luchtafweergeschut niet be perken tot bescherming van „haar" eigen dommen. (Ik vraag mij af: wat wordt daarmede bedoeld. Ik weet het niet). Als ei bescherming noodig is, is ze noo dig voor alle 76000 inwoners van Leiden, en is het de roeping van het Gemeente bestuur, om te zorgen dat ze er komt. Natuurlijk mag het Gemeentebestuur met grooten dank aanvaarden alles wat een particuliere Commissie, als vrij willige bijdrage, voor dit doel weet bijeen te brengen; maar de uitvoering van een eventueel besluit van den Gemeenteraad, tot aanschaffing van dit geschut, rust voor 100 pet. op Burgemeester en Wethouders. J. DE LANGE, Witte Singel 65. Leiden, 13 November 1939. BESCHERMING VAN LEIDEN DOOR LUCHTAFWEERGESCHUT. Mag ik over dit onderwerp nog éénmaal het woord? Ik ga daarbij uit van de veronderstelling dat het antwoord van den Burgemeester, in de Raadsvergadering van 6 dezer gegeven aan het Raadslid Parmentier, door u juist is weergegeven. Hel antwoord is niet duidelijk en ik ver Binnenland DE GESTRANDE „JEANNETTE". Uit Terschelling wordt gemeld: Heden morgen is een nieuwe poging gedaan om net Zaterdag op de Vliehors gestrande vrachtschip „Peannette" vlot te trekken. Daartoe maakten thans de sleepbooten „Stortemelk" en „Neptunus" verbinding, doch het mocht niet gelukken beweging in het hoog op de zandplaats zittende schip te krijgen. De hooge zeeën maken vandaag een ver dere poging, om het vaartuig in diep water te sleepen, onmogelijk. Voor de schepelin gen bestaat geen gevaar. NOODLOTTIGE STEEKPARTIJ. TE BEILEN. Gisteravond omstreeks half twaalf is in de Brinkstraat te Beilen een ernstige steek partij ontstaan. Een troepje jongens, af komstig uit Beilervaart en Diever, zocht ruzie met enkele andere jongens. Burgers waarschuwden een marechaussee, die toe vallig in een hotel in de buurt was. Deze deelde met zyn gummiestok direct zulke rake klappen uit, dat de belhamels uit elkaar vlogen. Twee werden gearresteerd en nadat die tijdelijk waren afgeleverd in hotel Prakken, wist de marechaussee er nog vier te grijpen, die achter een woning waren weggekropen. Een van de vier zakte in het hotel in elkaar. Het bleek de onge veer 21-jarige arbeider H. Knol uit Tien deveen te zyn. De gemeentegeneesheer dokter A. Gorter constateerde een steek wond in den rug, waarbij de long vermoe delijk was geraakt.. De getroffene, die waarschijnlijk geen aanleiding tot de steek partij heeft gegeven, is in zorgwekkèhden toestand naar het ziexenhuis „Bethesda" te Hoogeveen vervoerd. De marechaussee heeft in samenwerking met de gemeentepolitie drie jongens in verzekerde bewaring gesteld en in den nacht nog een vierden jongen van zyn bed gelicht. De aangehoudenen spelen stomme tje en doen alsof zij van de zaak niets af weten. Buitenland VAN HET OORLOGSFRONT. Het Fransche legerbericht. PARIJS, 13 November. (A. N. P.). Het Fransche le>gerberioht van den ochtend van den 13den November luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front." Het Duitsche legerbericht. BERLIJN, 13 November (A. N. P.). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Vernieuwde pogingen van sterke vijan delijke verkenningstroepen op de hoogten can beide zijden van Liederschiedt, op elk kilometer ten Zuid-Westen van Pirman- sens, vaste voet te krijgen, bleven zor.dcr resultaat. Een officier en 24 man werden als krijgs gevangenen binnengebracht. Aan beide zijden van Saarbruecken een wat sterker artilerievuur dan in de laatste dagen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.32 Berlijn75.37 Parijs 4.15 Brussel 30.67 Zwitserland 42.25 Kopenhagen36 37 Stockholm44.88 Oslo 42.80 New Vork1.883/g

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3