Na den aanslag in München Ü)e Quitöcfie p.exó ia, ex ooi aan Heel Duitschland zoekt den dader Het Ne^erlandsch- Belgische vredesinitiatief Chamberlain over den oorlog Oorlogsnieuws is schaarsch Dc Finsche be- I sprekingen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Vakkundige uitvoering DUITSCHE PERSSTEMMEN. De geheele Duitsohe pers kent nog slechts één thema: den aanslag te Munchen. Uit voerig wordt melding gemaakt van de om standigheden. die den Fuehrer aanleiding hebben gegeven de „Buergerbraeusaal" vroeger dan andere jaren te verlaten en al gemeen wordt gezegd, dat de wil der Voor zienigheid hem heeft gered. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schTijft: „Het staat niet in de sterren ge schreven, dat een gemeene misdaad den Duitschen weg naar de vrijheid afsluit. On ze vijanden in het buitenland hebben ons een nieuwe uitdaging toegeworpen en deze uitdaging wordt aangenomen tegen hen en tegen de elementen, waarvan onze te genstanders gebruik denken te kruinen ma ken als instrument tegen de Duitsche volks gemeenschap. De „Lokalanzeiger" zegt, dat de voorzie nigheid den man, die zij zi<;h tot werktuig voor haar wereldplan uitverkoren heeft, niet door een lagen aanslag uit zijn baan zal laten brengen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat even groot als de dankbaarheid van het Duitscne volk de verontwaardiging over den aanslag is. De dood der slachtoffers, die weliswaar niet tot de leidende mannen der partij behooren, maar trouwe strijders der beweging waren, zal gewroken worden. Algemeen, aldus het blad wordt de over tuiging uitgesproken, dat de aanstichters der misdaad in het buitenland zitten, Twee maanden oorlog, schrijft de „An- griff" hebben bewezen, dat men in mili tair en economisch opzicht tegen Duitsch land niets kan uitrichten, dat Duitschland voor agitatoren even onaantastbaar is. „Nu keert het werk der misdadigers zich tegen de persoon van den Fuehrer. Zij hebben zich echter in twee dingen vergist: dat een groot mensch van rein hart en reine han den onder de bescherming van het liot staat en dat de uitwerking op het Duitsche volk juist tegengesteld aan hun doeleinden is." De „Nachtuasgabe" schrijft: Wij kennen hen, die ons naar het leven staan, die him misdadige bedoelingen verbergen achter den strijd tegen de Fuehrer. Zij zitten in Londen. Zy hebben hun handlangers in den Brit- schen geheime dienst, die nooit voor bloe dige misdaden teruggeschrikt is, wanneer het er op aankwam het Britsche imperialis me te dienen." HIMMLER ZET HET VOLK AAN HET SPEUREN. De Duitsche omroep, zooals die voor Zwitserland wordt uitgezonden, heeft mede gedeeld, dat Himmler een oproep heeft ge richt tot het Duitsche volk. Daarin ver zoekt hij een ieder, die tijdens de radio- uitzending van Hitiers redevoering opmer kingen heeft hooren maken, waarin luiste raars uitdrukking gaven aan verbazing dat er niets gebeurd was of dat de rede voering korter was dan verwacht werd, daarvan terstond mededeeling te doen aan de politie en bij voorkeur aan de gemeente lijke politie van Munchen. Daarbij moeten de uitlatingen en de namen van de perso nen van wie deze uitlatingen waren opge geven worden. Voorts maakt Himmler bekend, dat de sporen der daders naar het buitenland lei den. Derhalve wordt voor mededeelingen die in het buitenland bij Duitsche missies, consulaten etc. gedaan worden en die lei den tot opheldering van de misdaden, on afhankelijk van de in Duitschland uitge loofde belooning van 600.000 R.M. een aan vullende belooning uitgeloofd ten bedrage van 300.000 R.M. in buitenlandsche valuta, betaalbaar door de bevoegde Duitsche ver tegenwoordiging. EEN „VAKMAN" AAN 'T WERK. De bevoegde instanties hebben alle maat regelen genomen om het onderzoek en de opheldering van een aanslag in den Buer- gerbrauekeller te bespoedigen. In het belang van een centrale leiding is het geheele ophelderingswerk opgedra gen aan een speciale commissie van vaklie den. Deze commissie heeft reeds feiten kun nen vaststellen, die belangrijke conclusies mogelijk maken. Volgens hetgeen tot dus verre is vastgesteld, gaat het bij deze daad in geen geval om een spontaan gepleegden aanslag maar veeleer om een zeer zorg vuldig voorbereide misdaad, die gepleegd is met behulp van een tijdbom. Hier is niet iets primitiefs of een uit een opwelling ont staan feit gebeurd. Evenmin iets, dat zeer korten tijd voor de betooging is uitgedacht Zoowel de keuze van de plaats alsook het „deskundig werk" wijzen er op, dat de da ders zeer zorgvuldige voorbereidingen heb ben getroffen. De geheele misdaad was klaarblijkelijk systematisch zoo georgani seerd dat de Fuehrer het meest was bloot gesteld en dat een succes van het plan voor den aanslag met zekerheid moest vol gen. Al kan nog niet geconcludeerd worden, dat er bepaalde daders of groepen van da ders zijri, materiaal en sporen wijzen toch de richting aan waarin het verdere onder zoek gaan moet DE TOESTAND DER GEWONDEN. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, bevonden zich gisteravond nog 28 slachtoffers van den aanslag in de zieken huizen. Zestien hunner zijn ernstig ge wond, de tien anderen kunnen zeer bin nenkort ontslagen worden. Van twee zwaar gewonden is de toestand nog zorgwek kend Een dertigtal personen, die onbeteekende wonden hadden opgeloopen, konden zich huis begeven na in de ziekenhuizen verbonden te zijn. HITLER UIT BERLIJN VERTROKKEN? Radio-Paris heeft gisteravond een be richt uitgezonden, volgens hetwelk Hitier met onbekende bestemming zou zijn ver trokken. De omroeper zeide: „Men ge looft, dat hij naar een dorpje in Thüringen is gegaan". Hieraan voegde de omroeper toe: „Aanzienlijke hoeveelheden documen ten zijn uit de kanselarij weggehaald en naar onbekende bestémming verzonden". HEEFT EX-KROONPRINS HUISARREST? Ex-kroonprins Wilhelm heeft sinds twee weken huisarrest, meldt Havas. Hij be vindt zich in zijn bezit nabij Potsdam en Gesteund door koning Carol Koning Carol van Roemenië heeft be sloten zich aan te sluiten bij het Ne- derlandschBelgische vresinitiatief en al het mogelijk te doen om het te doen slagen. De koning heeft als eersten stap een telegram aan den Engelschen koning gezonden, dat als volgt luidt: „Op het oogenblik, waarop de souve- reinen van Nederland en België hun goede diensten hebben aangebo den, met het doel een grondslag te vin den voor een rechtvaardigen, duurza- men vrede, acht ik het mijn plicht Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijn oprechte goede wenschen voor het succes van het edele initiatief, dat ik van ganscher harte steun." Koning Carol heeft eveneens tele grammen gezonden aan president Le brun en aan rijkskanselier Hitier, waarin hij tot uitdrukking brengt, dat hij den BelgischNederlandse hen vre- desstap van ganscher harte steunt. De Roemeensche ministerraad is gis teravond bijeengekomen voor een lang durige beraadslaging over de houding van Roemenië in verband met het standpunt van den koning in deze aan gelegenheid. Nerveuze Angstaanjagingen verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnhardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 et, Bij Apothekers en Drogisten ALLEEN BIJ KREYMBORG' mag dit niet verlaten. Deze maatregel zou verband houden met betoogingen te zijnen gunste en ten gun ste van de monarchie, welke zich zouden hebben voorgedaan, wanneer de ex-kroon prins in Potsdam wandelde. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. Over de bewering dat Engeland de hand zou hebben gehad in den aanslag in de Buergerbraeukeller schrijft de „Daily He rald": „Zelfs Sherlock Holmes en Watson zouden op die theorie niet ingaan". De „Daily Mail" schrijft: „De nationaal- socialisten kunnen niet begrijpen, dat de politieke moord geen wapen is, dat door dit land is gebruikt". De „Daily Telegraph" zegt: „Wat ook de waarheid moge zijn over de bomont ploffing in Muenchen, niemand buiten Duitschland zal verwachten die waarheid te vinden in de mededeelingen van de Duitsche regeering". De „News Chronicle" merkt op, dat de aanslag een levendig licht werpt op den toestand in Duitschland. De „Times" legt verband tusschen den aanslag en de gelijktijdige „ontploffing van de geheele Duitsche pers in een nieu we poging om Groot-Brittannië in stuk ken te doen vliegen". EDITIE VAN DE „PEUPLE" IN BESLAG GENOMEN. Het parket te Brussel heeft de eerste editie in beslag laten nemen van het so cialistische dagblad „Le Peuple" wegens het opschrift van zijn berichten over den aanslag te Muenchen, luidende: „Is het een herhaling van den Rijksdagbrand?" DE MEENING DER ITALIAANSCHE PERS. De „Giornale d'Italia" schrijft onder meer: „Het fascistische Italië geeft uiting aan zijn afschuw over het verfoeilijke plan, dat was beraamd tegen den schepper en den leider van het nationaal-socialistische Duitschland. De Voorzienigheid heeft niet gewild, dat degenen, die het plan voorbereidden en de misdaad pleegdpn, hun doel bereikten. De nationaal-socialistische organisatie zal ver sterkte te voorschijn komen uit deze plot selinge en obscure crisis". De „Tribuna", de „Lavoro-Fascista" en andere Romeinsche kranten geven dezelf de meening weer en zeggen, dat de ge beurtenis Hitier slechts meer bemind bij zijn volk zal maken. Bultenlandsctie Berichten BRITSCH KUSTVAARTUIG GEZONKEN. Een reddingsboot heeft gisteren veertien man gereed van het kustvaartuig „Carma- then-Coast" van 961 ton, dat in de Noord zee aan de Engelsche Noord-Oostkust ge zonken is. Twee man worden vermist en vijf zijn gewond. Voordat de reddingboot de „Carmathen Coast" bereikte, was het schip gezonken. De reddingsboot vond veertien man in een sloep en nam ze aan boord. „GEEN DAG LANGER DAN NOODZAKELIJK IS". Overleg over het vorstelijk vredes initiatief. In een deel van onze vorige oplaag heb ben wij nog kunnen mededeelen, wat Cham berlain die zélfs wegens ziekte verhin derd was aan het noenmaal in het Man sion House door minister Simon heeft laten voorlezen. Toen ik verleden jaar sprak, was ik vol hoop, dat een beroep op de wapenen nim mer zou behoeven te worden gedaan, al thans niet in mijn leven. De gebeurtenissen bewezen evenwel, dat de hardnekkige lieden aan wie Duitschland de leiding over zijn lot heeft overgedragen, met niets minder tevreden zouden zijn dan met een herhaling van een dwangmethode om de wenschen te bevredigen, welke met succes tevoren reeds was nagestreefd. Voor hen, die slechts de taal van geweld spre ken, is geweld het eenige antwoord en daar wij gedwongen zyn geworden de wa pens op te nemen, zullen wij deze niet neer leggen aleer wij verzekerd zullen zijn dat Europa bevrijd is van de bedreigingen, welk het leven van zijn volken zoo lang heeft verlamd. Omtrent de boodschap van koningin Wil- helmina en koning Leopold zeide Chamber lain, dat Engeland den oorlog geen dag lan ger wenscht voor te zetten dan noodzakelijk is, indien op een andere wijze een bevre digende regeling kan worden verkregen. Het zal intusschen de plicht zijn van de Britsche regeering aan den'koning een ad vies te geven over den aard van het ant woord, dat hij dient te geven, doch dan zal het natuurlijk noodig zijn, overleg te plegen met de Dominions en de bongenoo- ten. Intusschen zou ik een paar opmerkingen willen maken, aldus vervolgde Chamber lain, over dezen allervreemdsten oorlog, welke in clen vorm, waarin hij tot nu toe wordt gevoerd, moet voorkomen aan dege nen, die zich de jaren 19141918 herinne ren als een conflict, dat in het geheel geen oorlog is, doch veeleer een soort van beleg. Wij weten niet, hoe lang deze phase zal duren en of het op eenig oogenblik niet zal veranderen tot een hevig conflict Doch in ieder geval kunnen wij zien, dat de posi tie van de geallieerden wanneer de weken voorbijgaan, eerder versterkt zal worden dan verzwakt. Het verdrag, dat wij en on ze Fransche bondgenooten met Turkije heb ben gesloten, zal een machtig instrument zijn voor den vrede van Zuid-Oost-Europa. Aan den anderen kant heeft het pact tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie in derdaad groote voordeelen opgeleverd voor de Sovjets, doch Duitschland alleen verne dering en verlies gebracht. De intrekking van de neutraliteitswet in de Vereenigde Staten is een gewichtige ge beurtenis, omdat, hoewel het er naar streeft, de neutraliteit der Vereenigde Sta ten te behouden, het voor de Geallieerden de deuren heropent voor het grootste ma gazijn van voorraden op de geheele we reld. Verder mogen wij dankbaar zijn, dat on ze successen bij het verjagen van de duik- booten en bij de verschillende botsingen in de lucht tot nu toe niet zijn overscha duwd door de verschrikkelijke lijsten van dooden en gewonden, welke in den laatsten grooten oorlog ons maar al te zeer bekend zijn geweest. En we kunnen trotsch zijn op het feit, dat de Britsche expeditie-strijd krachten naar Frankrijk zijn overgebracht, zonder dat ook maar één man of één uit rustingstuk verloren is gegaan. Chamberlain sprak vervolgens over de klachten met betrekking tot de beperkin gen en de controle, welke de regeering noodig heeft geoordeeld op te leggen, en wees er op, dat deze niet steeds gefun deerd zyn. Evacuatie en verduisterings maatregelen zijn wel lastig voor het bur gerlijk leven, maar de gevaren van den luchtoorlog zijn inderdaad groot. Het spreekt verder vanzelf, dat de invoer voor defensie-doeleinden voorgaat bij dien van minder belangrijke goederen. Als de bur ger zioh dus iets moet ontzeggen, bedenke hij, dat dit gebeurt voor het algemeen wel zijn. Ten slotte wees de Britsche premier nog op de eenheid van alle gezindten in de na tie, in de dominions en in het geheele uit gestrekte koloniale rijk, en op de volledige overeenstemming met Frankrijk. „Met een dergelijken geest en dergelijke aanhangers en bondgenooten weten wij, dat wij niet kunnen falen en ik koester de stel lige overtuiging, dat wij zullen leven en de grondvesting zullen zien van een nieuwe wereld, waarin vrijheid en menschelijkheid de plaats zullen hebben ingenomen van onderdrukking en de heerschappij van het geweld." Minister van KleHens bracht Donderdag een bezoek aan den Duitschen gezant te den Haag in verband met den mis lukten aanslag op Adolf Hitler. De minister bij het verlaten van het Duitsche gezantschap Een ontzettende verwoesting werd in den Bürgerbraükeller te München aangericht tengevolge van den mislukten bomaanslag op Adolf Hitler Links op de telegra fisch overgebrachte foto ziet men het ingestorte plafond. Gisteren niets gebeurd FRANSCH LEGERBER1CHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Een dag zonder eenige gebeurtenis van beteekenis". DUITSCHE BOMMENWERPER IN ZEE GESTORT. Gisternacht is nabij Liepaja (Letland) een Duitsche bommenwerper in zee ge stort. De vier inzittenden werden gered door een visschersboot. Zij zijn geïnter neerd. Nog juist bijtijds is het toestel weggesleept, aangezien de storm dreigde het tegen het havenhoofd te pletter te slaan. DE DUITSCHE STEENKOOL PRODUCTIE. Het Duitsche Nieuwsbureau wijst er op, dat de steenkoolproductie in Duitschland thans zóó groot is, dat alle opslagplaatsen overvol zijn en de mogelijkheid niet van de hand gewezen kan worden, dat tijde lijke productie-beperkingen moeten wor den ingevoerd. Er zijn dus rijkelijke hoe veelheden ter beschikking voor uitvoer, waardoor Duitschland in staat zal zijn door ruilhandel andere belangrijke goederen in te voeren of de deviezenvoorraden aan te vullen. Overal wordt onder hoogdruk ge werkt, ook in de mijnen van Oostopper- Silezië en andere Poolsche steenkooldis tricten. De productie is rond 25 pet. hcoger dan voor het uitbreken van den oorlog. Ook de productie van bruinkool is geweldig op gevoerd tot ongeveer het dubbele van 1914. DE „CITY OF FLINT". Kapitein Gainard, gezagvoerder van de „City of Flint", heeft verklaard, dat zijn schip zou vertrekken, wanneer de lading is gelost. Zoo mogelijk zou de lading ver kocht worden in Bergen. Het schip had geen munitie of grondstoffen voor de ver vaardiging van springstoffen aan boord. Voorts vertelde de gezagvoerder, dat het routinewerk aan boord zijn gewonen gang was gegaan, zonder dat de Duitsche prijs- bemanning had ingegrepen. De Duitsche prijsbemanning deed niets zonder den Amerikaanschen gezagvoerder te raadplegen, behalve dan ten aanzien van de beslissing over de bestemming van het schip. DE FINSCHE DELEGATIE WEER OP HET KREMLIN. Netelige punten. De heeren Paasikivi en Tanner van d* Finsche delegatie hebben zich gisteravond om zes uur naar het Kremlin begeven. De conferentie duurde meer dan een uur. Men neemt aan, dat de Finsch-Russische besprekingen spoedig zullen worden voort gezet. De netelige punten, welke zich in de be sprekingen tusschen de Finnen en de Rus sen voordoen, zijn de Russische eischen ten aanzien van een vlootbasis op Finsch ge bied aan den ingang van de Finsche Golf "en de afstand van een gebied nabij Lenin grad aan de Sovjet-Unie. Tot dusver werd gedacht, dat de Russen de haven van Hangoe als basis wenschten te hebben, doch uit de jongste verklaringen van Molotof meent men in sommige krin gen te mogen opmaken, dat de Sovjets niet zullen aandringen op het verkrijgen van gebied voor dit doeleinde, gelegen op het Finsche vasteland. Andere kringen daarentegen meenen weer, dat de eischen der Sovjets onveranderd zijn gebleven. Wat de streek bij Leningrad betreft, heeft men den indruk, dat de Finnen be reid zijn tot een grenswijziging, maar tot dusverre niet in voldoende mate om aan de Russische eischen te voldoen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5