DE VIJFDE VERJAARDAG VAN PRINSES MARTHA VAN ZWEDEN. Drie mannen en hun noodlot Proviand voor de vloot. Voor het vertre* oei oui u,^. wordt In de haven de noodige hoeveelheid levensmiddelen aan boord gebracht De officieele her* denking van den Fascistischen op- marsch naar Rome werd door Musso lini bijgewoond van het Legioen van Eer hield deze week in het Bois de Boulogne te Parijs oefeningen, waarbij het gasmasker niet vergeten werd De Finsche houtboot .Indra die onlangs tengevolge van mijnaanvanng werd beschadigd en in het .Hendrik-dok" der Amsterdamse he Droogdok Mij wa» opgenomen, is Donderdag naar een kleiner dok verplaatst Aan den Sloterweg te Amsterdam is het Nationaal Luchtvaart Laboratorium in aanbouw, dat o m. zal worden uitgerust met een grooten luchttunnel Prinses Martha, het dochtertje van prins Gustaaf Adolf van Zweden, ontvangt de gelukwenschen van vriendjes en vrien dinnetjes bij de viering van haar vijfden verjaardag Achter het jarige prinsesje haar moeder, prinses Sybille In verschillende gemeenten van Nederland is thans de Staat van Beleg afgekondigd, waartoe de kennisgeving aan de raadhuizen werd aange plakt FEUILLETON door A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 23) Hy kwam niet beneden om te eten. Ik ging nog even naar hem toe hij was op zijn bed gaan liggen en ik bleef een poosje hij hem zitten. Hij zei niet veel, doch werd steeds kalmer, alsof de felle inner lijke storm van straks zijn krachten had uitgeput en ten slotte was hij zoo rustig, dat ik op zijn aandringen aan tafel ging. Hij zei. dat hij later op den avond nog wel wat zou eten. Toch had ik rust noch duur en nog vóór het dessert liep ik weer naar boven om te zien hoe het met hem was. En ik vond hem" even stokte haar stem in een drogen snik „nog op zyn bed lig gend stil en vredig. Ik zag met één oog opslag, dat het afgeloopen was. Hartver lamming, heeft de dokter gezegd. Zyn hart was de laatste jaren al niet sterk meer. En de emoties van de laatste dagen moeten te veel voor hem zijn geweest." Met een hijgenden, smartelijken zucht zweeg ze. „Wat moet dat een afschuwelijke ge waarwording voor je zijn geweest, Louise! Ik zal hier een paar dagen blijven om je door het ergste heen te helpen. Wat Schenk betreft, dat komt later aan de orde. Wil je nu niet naar bed gaan en probeeren wat te slapen?" O' Malley voegde er niet by dat haar ver haal, hoe Schenk haar bejegend had, ge noeg was om hem het vaste besluit te doen nemen, dat hij ontdekken zou welk aan deel Schenk in den diefstal had, al kostte het hem een jaar. O' Malley wist dat Schenk de hand er in gehad had en daar door was hij indirect, moreel aansprakelijk voor Chesters dood. Maar Louise had hem nog meer te ver tellen. „Wacht, Terry", riep ze toen hy op stond om weg te gaan. „Ik kan nu toch niet slapen; dat zal ik straks wel probeeren. Maar er is iets anders dat je weten moet er het is pijnlijk om het te zeggen. Ik heb je vanmiddag niet alles verteld. Ik zei je dat er geruchten gingen dat mijn vader een van de mannen was die mr. Barrett senior hadden geruineerd. Maar, Terry, dat was niet heeiemaal de waarheid en het was ook niet alles. Vader heeft toegegeven, dat hij en twee anderen in een groote transactie met mr. Barrett gewikkeld waren en op het laatste oogenblik zagen zy alle drie de kans om een groot vermogen in de wacht te sleepen door hem op een gemeene ma nier onmogelijk te maken verder zaken te doen en zich dus door een tegenzet te ver weren, zei vader en hij overleefde zijn ruine niet. Hij stierf óók ten gevolge van hartverlamming, zooals ik je vertelde. Dus als dit wraak is dan is het in zekeren zin afschuwelijk rechtvaardig de vergel ding van een hoogere gerechtigheid. O Terry, het is vreeselijk dat ik zoo over mijn eigen vader spreek. „Dus het was waar Louise? En jy denkt dat Barrett..,." Zy wendde zich nu naar hem toe en greep heftig zijn hand. „Ik wéét het niet! Hoe kan .ik het zeg gen.' ik Kan hel niet geiooven en toch wat moet ik doen, Terry?", hijgde ze. „Ward Barrett wist dat mijn vaoer dal geld in huis had, dat zei vaoer ten minste, vvaarscnyniyk wist ny wat het verlies ei van voor hem beteekenen zou. O' Mailey staarde haar een oogenblik aan. „Doen?" vroeg hij rustig. „Je doet hee iemaal niets. Laai da», deel van de zaak aan my over, Douise. En vertel me nog iets. Wat is er van de andere twee mannen ge- woroen, die Barrett s vader hebben geplun derd?" „Ze hebben alle drie veel geld verdiend, feriy. Het was voor hen anen net begin van nun succes. Hei maakte myn vaoei, oie onuemiaoeid was, tot een vermogend man en zoo ging net ook mei de andeien." „Wie waien de anreren, Eouise?" Er was veroa/ing m haai voemige oogen toen ze de vraag beantwuordde. ,,'ierryi Dat is net vreeniste van alles! Een van nen was een zeaeie Bindies. ik geloot oat ny nu stn leeft, als een vrek in zyn groote nuis. Maar de andere was Schenk!" O' Malley keek haar verbijsterd aan. „Deze Schenk?" Louise knikte, langzaam. „Ja, de man bij wien ik vanmiddag ge weest Den!" O' Malley floot zachtjes. „Wel, van alle verwarde raadselen ter wereld...." mompelde hij. Maar hoe ver ward hij de situatie ook vond, zyn blik was monsterend op zijn vriendin gevestigd en hy zag tot zijn geruststelling dat ze rus tiger was geworden en haar zelfbeheer- sching eenigszins had teruggekregen. Na een oogenblik van stilte stond hij op. „Ik ga Bates nu zoeken, Louise", kondig de hij aan, „om mij mijn slaapplaats te be zorgen. Neen, bekommer je niet om mij, ik red me wel. Jij gaat nu direct naar bed en probeert te slapen en morgen praten we verder. Beloof je het mij?" Louise maakte even tegenwerpingen, maar gaf toen toe. En opgelucht, voor zoo ver het haar betrof, wenschte O' Malley haar wel te rusten en ging de kamer uit. Maar toen hij Bates gevonden had en deze hem naar de logeerkamer had ge bracht, drongen zich de verwikkelde pro blemen van den diefstal, den brief en Ches ters dood opnieuw aan hem op. Hij stapte in bed en trachtte den slaap te vatten. Maar hij lag urenlang wakker, starend in den slapenden tuin, peinzend, wikkend en we gend.... HOOFDSTUK X. Julian helpt een handje. Op het dringend verzoek van Chesters zuster regelde O' Malley alles voor de be grafenis, die was vas'gpsteld op drie uur den volgenden middag en hij was geheel in beslag genomen door de duizend en één details, welke die meebracht. Tegen drieën was hy er mee gereed. Chesters zuster had zich eenigszins van den schok hersteld. Louise was het grootste deel van dén morgen in haar kamer geble ven. Maar ze kwam beneden om te lun chen, met een bleek en vertrokken gezicht en holle oogen. Daar alles voor de begrafenis in orde was, ging O* Malley den volgenden mor gen even voor een haastig bezoek naar New York. Gedurenden den nacht had hy ingespan nen over velerlei nagedacht. Een kort ge sprek met den plaatselyken politie-chef, die hem Maandagochtend ondervraagd had in verband met den diefstal, had hem over tuigd, dat de politie geen vorderingen had gemaakt met de oplossing van dat myste rie. Noch Chester, noch zijn dochter had gerept van Chester's vermoeden betreffen de Barrett en er was niemand, die zelfs maar onder verdenking stond. De detective van het hoofdbureau in New York, die naar Long Island was gestuurd, was weer vertrokken. Vermoedelijk wendde hij al zijn energie aan om de aandeelen in New York op te sporen, wanneer een poging zou worden gedaan om ze van de hand te doen. O' Malley was er zeker van, dat hij een spoor met betrekking tot den diefstal in handen had. Hij koesterde een lichten arg waan tegen Barrett en ernstige verdenking tegen Schenk. Maar verdenking was geen bewijs. Hij had te weinig om op af te gaan. En het was duidelijk dat, wanneer hij te genover de politie zijn vermoedens uit sprak, hij, waar het twee zulke vooraan staande mannen betrof, eenvoudig uitge lachen zou worden. Aan den anderen kant, hij alleen had al le draden want niemand anders dan hy wist dat Barrett iets uit te staan had ihet dien geheimzinnigen en verdachten brief. En hij had een gevoel, dat waarschijnlijk toe te schrijven was aan zijn tegenwoor digheid, zoo kort te voren, op de plaats van den diefstal, daf deze laatste en de brief iets met elkaar hadden uit te staan. Daarom en voornamelijk terwille van Louise, was hy besloten op zijn eigen houtje aan het speuren te gaan en. als hem dat mogelijk was, het mysterie op te helde ren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9