H MIDZttHIDZtt HID7Q SPAAR DUS MIDZA-BONS DINSDAG 31 OCTOBER 1939 CE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Nog slechts vier weken door B. VROOM Roland Starke verliet de spreekkamer van den dokter en liep door den tamelijk langen gang. Toen hij in het trappenhuis stond, schoot hem in eens iets te binnen, dat hij zijn zilveren vulpotlood op de kleine tafel in de wachtkamer had laten liggen. Hij ging terug en onderwijl dacht hij aan de woorden, die Dr. Amend hem zooeven had gezegd. „Een beetje kalm leven, mijn beste man". De zenuwen zijn wat aange daan, ik zal u een paar tabletten voor schrijven en dan zult u zien, dat over een paar weken alles weer in orde is". Daar lag het vergeten potlood. Roland Starke was de laatste patient geweest. Hij stak het potlood weer in zijn zak van zijn vestje, en wilde weer gaan, toen hij op eens de zware, ietwat krakende stem van Dr. Amend hoorde. De deur van de spreek kamer stond op een kier, „Ik heb mede lijden met den armen kerel! Maar de waar heid mag ik hem niet zeggen!" „Gelooft u werkelijk, dokter", vroeg de assistent, „dat geen middel meer zal baten"? „Hij heeft hoogstens nog vier weken te leven. De beroerte moet onver mijdelijk komen. Geen medische kunst kan die nog tegenhouden" Water plaste in de bekken, Roland Starke voelde zijn beenen niet meer. Hij stond daar, alsof de grond hem onder zijn voeten was weggerukt. Hij wilde naar de spreekkamer gaan, doch stond ineens op de straat. Hij kon zelf niet zeggen, hoe hij de trap was afgekomen. Enkele menschen die voorbijgingen, keken hem verwonderd aan, zoo bleek en ontdaan was zijn gezicht Starke drukte de hand tegen zijn hart, dat als een zware hamer in zijn borst sloeg. En terwijl hij langzaam als een oude man voortliep, hoorde hij een krakende, zware stem: „Hy heeft nog hoogstens vier weken te leven...." Dus nog een maand! Hoogstens! Temidden van alle levensvreugde, van alle voornemens, en plannen zei een stem hard en beslist, dat over vier weken alles uit was. Roland Starke zag niets, toen hij door de straten ging. Zijn blik was naar binnen ge richt, zijn gedachten bewogen zich enkel nog om den korten tijd, die hem gegeven was. Het was hem eenvoudig onmogelijk, om nu naar huis te gaan; zijn vrouw zou stond de ontzetting op zijn gezicht kunnen lezen. Hij moest eerst wat tot bedaren komen. Zoo goed en zoo kwaad als dat gaat voor een man, die tot nog toe gedacht had, dat hij kerngezond was. Over die kleine zenuwstoring had hij zich nooit erg be zorgd gemaakt. Met een beetje rust zoo dacht hij zou alles weer wel in orde komen. En nu hoogstens nog vier we ken te leven! Een toeval, een stom ver vloekt, toeval had hem dezen vreeselijken blik in de anders zoo gelukkig verborgen toekomst laten slaan. In deze uren, nu'Ro land Starke wanhopig door de stad rond doolde, begreep hij, hoe barmhartig het door de Voorzienigheid was beschikt, dat geen mensch het uur van zijn dood kende. Maar hij had geen deel meer aan deze barmhartigheid. Hij wist wanneer hij sterven moest. JMeen, neen, geheel be daard was hij niet, toen hij eindelijk thuis kwam. Maar de ontzetting lag toch niet meer zoo open en bloot op zijn gelaat. Het was alleen nog een weemoedige droefheid, een groot verdriet, dat als een heimelijk vuur in hem brandde. Hij had besloten het noodlottige nieuws voor zichzelf te houden, hij wilde niets tegen zijn vrouw zeggen het was immers genoeg, dat hij zelf wist, wat hem te wachten stond. Het eenige wat hij deed, was, dat hij zijn vrouw iets mede deelde, over een vaag voorgevoel, dat hij wel spoedig zou sterven. Dat was goed, want zoo zou de plotselinge slag haar niet geheel onvoorbereid treffen. Zijn vrouw echter lachte hem uit. Maar acht dagen later werd ze stil en ernstig. Menigen heimelijken blik ging naar haar man, die met den dag meer prik kelbaar en onberekenbaar, ja zelfs onuit staanbaar werd. Zijn gelaatskleur was vaal bleek geworden en ongezond. Soms be gonnen zijn handen opeens te beven en was het, of er een schok door zijn leden ging. Dan kwam er weer die gejaagde, wan hopige uitdrukking op zijn gelaat. „Je moest nog eens naar dokter Amend gaan, Roland", raadde zijn vrouw hem aan. Maar toen barstte hy los. „Hij kan naar de bi.,., loopen! Die dokters liegen toch allemaal. Ze zeggen je toch niet de waarheid. Zwijg er over!" En weer verliep er een week. Roland Starke werd ziek. Iedereen zag het. Met den besten wil kon men de oogen niet meer sluiten voor het feit, dat Roland Starke een doodzieke man geworden was. Zijn handen beefden soms zoo hevig, dat hij niets meer vast kon houden. Zijn grillen en luimen werden steeds ondragelijker. Want het geheim van zijn sterven knaagde aan zijn hart, het knagde zijn levenskracht weg. Nog veertien dagen misschien ook eer der misschien wat later maar onver mijdbaar en onontkoombaar lag het nood lot voor hem. De tijd verliep. Als een opgejaagd dier in zijn laatsten schuilhoek, zoo zat Roland Starke te wachten op den dood. De tranen, die zijn vrouw weende, maakten hem slechts nijdiger. Soms wist hij zelf niet meer, wat hij eigenlijk deed, zoo groot was zijn vertwijfeling. Ach, hij was nog niet zoo oud, dat hij naar den dood verlangde, dat hij van het leven niets meer te ver wachten had neen, de helft, de beste helft van zijn leven lag immers voor hem. En hij wist, wist met de afschuwelijke ze kerheid, dat hij deze betere helft niet meer zou mogen beleven. Toen ontmoette hij op zekeren dag dok ter Amend op de straat. „Zoo meneer Starke!" riep de dokter hem van verre toe. Roland Starke bleef staan. Een stugge trek verscheen op zijn smal geworden gelaat, toen hij de zware, ietwat krakende stem hoorde. Dokter Amend bleef verbaasd staan. „Neen maar, man, wat ziet u er ellendig uit. Is u ziek?" „Ziek?" herhaalde Starke met heesche stem. Zijn oogen fonkelden verbitterd. „Dat weet u toch zelf het beste.... Lieg toch niet zoo! U weet toch, dat mijn dagen geteld zijn. Tegen mij hebt u natuurlijk niet de waarheid gezegd, maar ik heb ge hoord, wat u tegen uw assistent zei: „Hij heeft hoogstens nog vier weken te leven! Nu, die vier weken zijn bijna om!" Dokter Amend keek Starke verbluft aan. „Ik begrijp u niet, meneer Starke! Wat bedoelt u? Heb ik gezegd, dat u nog hoog stens vier weken te leven hebt? Dat dat kan ik niet gezegd hebben het zou een leugen geweest zijn!" Bitter en spottend keek Starke den dokter aan. „Jullie kunnen liegen, hoor, jullie dok ters, o, jullie kunnen liegen". Opeens greep dokter Amend naar zijn hoofd. „Drommel nog toe", riep hij luid, zoodat een paar voorbijgangers verbaasd opkeken. Nou weet ik, wat u bedoelt. Kom mee, Starke kerel, nog toe! Kom mee ik zal u zeggen, van welke vreese- lijke vergissing u de dupe werd! Onzin is het wat u denkt! Kom maar mee!" Hij trok Roland Stark aan zijn arm, Zoo hamerde het in. Starke's hoofd. Maar nog kon hij het niet gelooven, neen, er zou een nieuwe uitvlucht komen? Of, of was het misschien toch heel an ders? Maar hij had het toch zelf gehoord, dat Dokter Amend zelf gezegd had. Amend trok Starke in zijn spreekkamer. „Wacht even hier moet ergens die krant liggen van eergisteren Ja, eer gisteren heeft het er in gestaan! Ha, hier heb ik hem! Hier, kijk zelf Die doodsadvertentie!" Starke keek. Ja, daar stond een doods advertentie. Zij maakten melding van het plotseling overlijden van een zekeren Paul Tronk. Starke keek den dokter vragend aan. „Ik weet niet", sprak de arts, „Hoe het gebeurd is. Toen u mijn spreekkamer ver laten had, keek ik in de wachtkamer of er nog iemand was. Er zat niemand meer. Ik veronderstel, dat u toen nog naar de wachtkamer is teruggekeerd en zoo hoorde wat ik tegen mijn assistent zei over Tronk, die juist voor u bij my was geweest. Ja, ik kon den armen man inderdaad nog hoog stens vier weken geven en u, kerel nog toe, u u dacht dat ik over u sprak. Man, u bent kerngezond, maar u hebt u zelf ziek gemaakt. Maarmaarik zal u weer gezond maken, daar kunt u van op aan!" Robert Starke haalde diep adem hij voelde, hoe een ontzettende zware druk van hem werd weggenomen. „Gelderlander", EEN AMERIKAANSCHE HUISVROUW OVER UIEN. De Amerikaansche huisvrouw van het echte ras, die zooals men weet, zeer veel zorg aan de keuken -besteedt, ruimt een eereplaats in aan den ui voor het verlee- nen van een pikant smaakje aan diverse gerechten. Zoo geeft ze den volgenden raad om spinazie op een buitengewone manier klaar te maken. Probeert u eens om een ui fijn te snijden in de spinazie terwijl die kookt. Dit geeft de groente een bizonder smakelijken geur. En wil men het dan dan erg lekker maken, rasp dan een hard ge kookt ei over den schotel en garneer met reepjes gebakken spek. Het is ook zeer smakelijk om in een pan met doperwtjes of groene erwten een hee- len ui te leggen. Ook dat verhoogt den smaak. En het is heelemaal niet noodig, dit aan de huisgenooten te vertellen. Sommige hebben n.l. een vooroordeel tegen den ui, terwijl, als ze het niet weten, ze den bizon- dere pikanten geur en smaak aan de aldus toebereide groente en andere gerechten zul len gaan roemen. De Midza-liorclen wijzen deii weg 'waar U het beste voor Uw winter-aannoopen kunt slagen. Een Midza-winkelier ziet graag tevreden klanten, hij levert U prima artikelen tegen lage prijzen en hij geeft U ongevraagd de waardevolle Miilza-hons ER ZIJN BELANGRIJKE VOORDEELEN OP KOMST Prijswinnaars Ie Serie f. 1.00 lsie prijs f. 25. Mevr. V., De Genestetstraat, Leiden. 2de prijs f. 20. MevT. v. d. V., Oude Vest, Leiden. 3de prijs f. 17.50 Mevr. B. S., Witte Singel, Leiden. 4de prijs f. 15. Mevr. A. K. v. K,, Warmonderweg, Leiden. 5de prijs f. 12.50 Mevr. J. v. T., Zijlsingel, Leiden. 6de prijs f. 10. Mevr. D. C., Oranjelaan, Oegstgeest. 7e t. e. m. 17e prijs f. 7.50 Mevr. L. G., Duivenv.straat, Oegstgeest. Mevr. Z., Jacob Catslaan, Leiden. Mevr. J. B., Hugo de Vriesstraat, Leiden Mevr. M. R., Munnikenstraat, Leiden. Mevr. P. F. V., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. J. A. H. K., Kalvermarkt, Leiden Mevr. W. N., Roodenburgcrstr., Leiden. Mevr. E. W., Oude Rijn, Leiden. Mevr. N. M., Leidscheweg, Voorschoten. Mevr. C. J. K., Kloksteeg, Leiden. Mevr. C. V., H. Rijndijk, Zoeterwoude. 18e t. e. m. 23e prijs f. 6. Mevr. M. O., Zuidbuurt, Zoeterwoude. Mevr. M. v. D., Noordeinde, Leiden. Mevr. A. V., H. Rijndijk, Zoeterwoude. Mevr. A. S., Heerenweg, Warmond. Mevr. de W., de Genestetstr., Leiden. Mevr. G. K., Rijneveststeeg, Leiden. 24e t. e. m. 27e prijs f. 5. Mevr. v. d. B., Voorstraat, Leiden. Mevr. G. M. d. H., Sandtlaan, Rijnsburg. Mevr. A. v. L., Lusthoflaan, Leiden. Mevr. M. E. H., Maredijk, Leiden. 28e i. e. m. 32e prijs f. 4.5f Mevr. M. S„ Borneostraat, Leiden. Mevr. D. v. D., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. A. A. H. v. d. B., Plantage, Leide Mevr. T. C., v. d. Doesstraat, Leiderdoi Mevr. J. v. d. L., Voorstr., Noordwijk i 33e t. e. m. 44e prijs f. 4.- Mevr. G. K., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. J. R., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. A. W., Lokhorstlaan, Warmonr Mevr. V., Kastanjekade, Leiden. Mevr. v. L. v. d. G., P. C. Hooftl., Lek" Mevr. T. v. Z., Hoogl. Kerkgracht, Lek" Mevr. H. V., Dozystraat, Leiden. Mevr. C. S. W.. Leidschestraat, Hilleg* Mevr. J. D. de V., Oude Vest, Leiden. Merr. W. S., Langestraat, Leiden. Mevr. C. v. d. K. L„ de L. de Kanters Mevr. v. Z. de B. de R., Stadhonderslac 45e t. e. m. 55e prijs f. 3.5C Mevr. W. P., Looierstraat, Leiden. Mevr. D., Cobetstraat, Leiden. Mevr. C. H. J., Terweeweg, Oegstgeest. Mevr. B. A. D., Oude Rijn, Leiden. Mevr. J., Kerkstraat, Noordwijkerhout. Mevr. L. v. d. S., Hoofdstr., Leiderdorp. Mevr. J. M., Javastraat, Leiden. Mevr. B., Tesselschadestraat, Leiden. Mevr. M. P. V., Sumatrastraat, Leiden. Mevr. de K., Gasstraat, Leiden. Mevr. A. B., v. Galenstraat, Leiden. 56e t. e. m. 79e prijs f. 3. Mevr. A. L., Magd. Moonsstraat, Leiden. Dpi. Serg. M. G. D., Chassé Kazerne, Breda. Mevr. Wed. G. de L., V. Boum.w., Leiderd. Mevr. v. E., Driftstraat, Leiden. Mevr. S. M. den O., Hoefstraat, Leiden. Mevr. E. E. v. H. B., Bilderdijkstr., Leiden Mevr. W. v. S„ Haarlemmerstr., Leiden. Mevr. T. T., Sophiastraat, Leiden. Mevr. M. K., v. Limb. Stirumstr., Leiden. Mevr. A K., Duivenbodestraat, Leiden. Mevr. M. C., Javastraat, Leiden. Mevr. T. K., Groenhovenstraat, Leiden. Ievr. D. de H., Beatrixstr., Voorschoten. Ievr. W. J. M. U., Nieuwe Rijn. Leiden. Mevr. H. S., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. J. Th. v.d. H., Kempen.str., Oegstg. Mevr. G. v. d. V., Borneostraat, Leiden. Mevr. J. M., Alexanderstraat, Leiden. Mevr. B., Heerengracht, Leiden. Mevr. H. P., Wald. Pyrmontlaan, Oegstg. Ievr. P. B., 2e Looierstraat, Leiden. Ievr. J. A v. L., St. Aagtenstr., Leiden. Ievr. D., Apothekersdijk, Leiden. Ievr. A. D., 3e Gortestraat, Leiden. Mevr. M. M., Groenhovenstraat, Leiden. Mevr. Th. v. D., Heereweg, Lisse. Mevr. P. S„ Kasstraat, Wassenaar. Mevr. S. B., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. J. C. M. D., Ter Aar. Mevr. A. de H., Padoxlaan, Warmond. Mevr. T. J., Stationsplein, Noordw.hou'. Mevr. C. M., Munnikenstraat, Leiden. Mevr. T. S., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. v. d. M., Joubertstraat, Leiden. Mevr. W. H., Roelofarendsveen. Mevr. G. K„ Pelikaanstraat, Leiden. Mevr. A. K., Slotlaan, Valkenburg. Mevr. G. A„ Commandeurslaan, Katwijk. Mevr. C. C., Alexanderstraat, Leiden. Mevr. J. C. R. B., Maredijk, Leiden. Mevr. G. G., v. 't Hoffstraat, Leiden. Mevr. M. S., Hooigracht, Leiden. Mevr. M. S., Ter Aar. Mevr. M. H., Gerrit Donstraat, Leiden. Mevr. D. v. E., Pasteurstraat, Leiden. Prijswinnaars 2e Serie f. 0.50 >0e Ievr. Vlevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. t. e. m. 112e prijs f. 2.50 F. F„ Pioenhof, Leiden. J. O., Hooge Morschweg, Leiden. C. B., Voldersgracht, Leiden. J. C. N., Hooge Rijndijk, Leiden. J. D., Oude Vest, Leiden. C. P. de G., Plantage, Leiden. D. v. V., Sumatrastraat, Oegstg. v. d. W., Paul Krugerstr., Leiden. J. B., Boerhaavelaan, Leiden. E. J. W. R., v. Ledenberchstraat. N. de G. M., H. de Vriesstr., Leiden. B., Oranjestraat, Leiden. lste prijs f. 3.50 Mevr. W., Nieuwe Rijn, Leiden. 2de priis f. 2.50 Mevr. C. J. K., Kloksteeg, Leiden. 3de prijs f.2 Mevr. A. H., Volmolengracht, Leiden. 4e t. e. m. 9e prijs f. 1.50 Mevr. A. M. de G„ Roomb. weg, Leiden Mevr. P. J. M., Galgewater, Leiden. Mevr. M. M., Oude Vest, Leiden. Mevr. Z. B., v. Galenstraat, Leiden. Mevr. M. K., v. Limb. Stirumstr., Leiden. Mevr. M. D., Zijldijk, Leiderdorp. 10e t. e. m. 14e prijs f. 1. Mevr. H. de J., Plantage, Leiden. Mevr. J. M. S., Haarlemmerstr., Leiden. Mevr. Wed. J. B., Heerensingel, Leiden. Merr. H. S., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. H. V., Dozystraat, Leiden. Prijswinnaars 3e Serie f. 0.25 lste prijs f. 3. Mevr. A v. V., 2e Binnenv.gr., Leiden. 2de prijs f. 2. Mevr. A. S., Morschstraat, Leiden. 3e t. e. m. 5e prijs f. 1.50 Mcvt. P. B., Magd. Moonsstraat, Leiden. Mevr. H. S., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. C. J. K., Kloksteeg, Leiden. 6e t. e. m. 22e prijs f. 1. Mevr. P. J. M., Galgewater, meiden. Mevr. F. S., Sophiastraat, Leiden. Mevr. J. M. S., Haarlemmerstr., Leiden. Mevr. Z. B., v. Galenstraat, Lelden. Mevr. P. B., 2e Looierstraat. Leiden. Mevr. Wed. G. de L„ V. Boum.w., Leiderd. Mevr. N. B., Zeemanlaan, Leiden. Mevr. R. K., Hoogl. Kerkgr., Leiden. Mevr. A. S. v. d. K., Kraaierstr., Leiden. Mevr. W. R., Oude Heerengr., Leiden. Mevr. P. F. V., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. A. J. V., Haarlemmerstr., Leider Mevr. M. R., Kamerl. Onneslaan, Leidu Mevr. F., Middelstegracht, Leiden. Mevr. J. v. L., Heerenstraat. Leiden. Mevr. M. L., Clarasteeg, Leiden. Mevr. A. L., Haarl.straat, Leiden. KLACHTEN: Elke deelnemer is VERPLICHT U, bij contante betaling, ONGEVRAAGD de Midza-bons ter hand te stellen. Indien U klachten heeft over het NIET ontvangen der bons, dan stelt de Midza-Combinatie het op zeer hoogen prijs en is het ook in Uw eigen belang, hiervan onmiddellijk kennis te geven aan het secretariaat: Breestraat 79.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8