Acadeniicnfeuws Laatste berichten MARKTBERICHTEN DINSDAG 31 OCTOBER 1939 CE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PATER SCHREURS VOOR DE R.-K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". Over „O. L. Heer zijn Pappenheimers in Limburg". Op uitnoodiging van de R.-K. Studenten- vereeniging „Sanctus Augustinus" alhier sprak gisteravond de weleerw. pater Jac. Schreurs M.S.C. over Limburg, zijn geschie denis, zijn volksaard en gewoonten, zijn geest en humor. Spr. begon met te vertellen hoe een een voudig Limburgsch man hem op zekeren dag de schepping voorstelde en schetste van den Limburger en reeds met deze in leiding had spr. zijn gehoor voor zich ge boeid. De Limburger kwam gemoedelijk te lig gen tusschen den Belg en-den Pruis en aan de voeten van den Hollander. Het leven is goed zegt de Limburger en hij maakt er een bont spectakel van van vreugde en leed, een flonkerend spel, dat God heeft opgezet en waarvan God de tcuwtjes houdt ondanks den soms weer- barstigen wil der levende poppen. Zijn le vens-aanvaarding wordt omschreven door het: Lieve Heer, kost en kleer, Hemelrijk en dan niet meer. en het krijgt gestalte in zijn diepgeloovige, blijmoedige en wel eens wat luchtige le venshouding. De Blijde Boodschap is aan hem uitstekend besteed en na deze bood schap, die Servaas en Willibrord hem bracht, gaf God aan het Limburgsche volk geen grooter zegen dan dat het gespaard bleef voor den „zegen" der reformatie. Ma ria waakt over haar deel, ook nu de rook der mijnschachten en de damp der koel torens haar mantel omwolkt en zij heeft de gedaante aangenomen, die haar kinderen haar gaven. Aan den oever der Maas is zij de sterre der zee, in het schoone Tricht en op tallooze plaatsen woont zij temidden der Limburgers: onder de linden, in Het Zand, op den Schilberg enz.; en het kleine boeren-Lieve Vrouwke van Oostrum is de zelfde als de Patrones van het Bisdom, de Onbevlekte Ontvangenis, onder wier witte ster de Bisschop zijn kudde door de duis ternissen weidt, door de duisternissen van economischen, socialen, politieke en gods- dienstigen aard, want niets van wat Euro pa bedrukt, bleef Limburg vreemd. De lijfspreuk van den vorigen bisschop was: „Blijf bij ons Heer, want het wordt avond". Hij zag de mastondontische ge drochten der mijnen zich neerzetten op de idyllische heuvelen, hij zag den oorlog weerlichten over zijn diocees en maakte de doorbraak mee van een internationaal ar beidsleger over de grenzen, een ware volks verhuizing, gelokt door de tooverfluit van den arbeid. In tien jaar tijds kwamen in Limburg 200.000 vreemdelingen. Een staf van sociale priesters en leeken ving hen op, aangevoerd en aangevuurd door Laurentius, met aan den kop de reus: dr. Poels, een man der Voorzienigheid, een vérziend en vooruitziend man. Gods genade paarde zich aan menschelijk beleid en apostoli sche activiteit. Pas had Poels zijn magistrale, niemand ontziende brochure „de Noodkist" gelan ceerd tegen het liberalisme der katholieke werkgevers of het Marxisme deed zijn run op het volk. Doch ook het Socialisme met zijn slippedrager „De Dageraad" vergiste zich in de duisternis van het Zuiden. Hun pamfletten beantwoordde het volk met de zweep: het had de Noordsche lichtdra gers niet geroepen om zich te laten belee- digen in zijn heiligste goederen op eigen erf. Intusschen: het lag aan de voeten, van Holland en het lag er sinds 1830 verweesd en verstooten, tot men ontdekte, dat de Limburgsche heuvels schoon en meer: dat de bodem diep en vol schatten lag. Het zwarte goud werd door den Staat der Nederlanden ontdekt en het hart van Limburg werd letterlijk het licht, de gloed en de kracht van Holland. En daar open baarde zich opeens de liefde niet voor het volk, maar voor het zwarte goud. Er kwamen spoorlijnen, tramwegen en kana len, allemaal tot dan toe wondere dingen voor Limburg en weldaden van een staat,- die zijn eigen belang begrijpt. Limburg gaapte van verbazing bij zoo veel belangstelling opeens en werd zoo waar „annexiert" als een deel der Neder landen. En natuurlijk kreeg ook het Limburgsche volk zijn deel aan de welvaart. Zijn kracht behoefde niet langer meer in den vreemde verbruikt te worden. Alles herademde en herleefde, alles werd gemoderniseerd. Religieuze orden betrok ken de oude kasteelen. Op de ruïnen der oude roofkasteelen nestelden zich moder ne roofridders, want de storm der Fran- sche revolutie waaide de zaden der vele Fransche kloosterorden over de grenzen en werd aldus een zegen voor de christelijke charitas en de moderne missie-actie. Kloos ters en stichtingen verrezen als paddestoe len. Had vroeger elk dorp zijn kasteel, thans heeft iedere plaats minstens een klooster. Er kwam werk in Limburg en welvaart. Het lied van den arbeid kruiste zich met het straatlied. In deze verwarring probeer den alle kerken, systèmen en geestesrich tingen hun kans. Limburg weerklonk nu van looze zoowel als schoone leugens. Maar 't hoogste en verhevenste voor den Limbur ger bleef alsnog zijn kruis. Het kruis! Spes unica, in de geweldige branding, waarin hii eensklaps stond. De jonge Ruys te Maastricht wierp zich met al zijn adeldom in den strijd tegen so cialisme en alcoholisme en naast hem ont wikkelde Henri Hermans zich van typo graaf tot een bewindsman van formaat, ter wijl, met alle hardnekkigheid den rene gaat eigen, die andere typograaf: Vliegen, zijn volk te verraden trachtte aan klassen strijd en historisch materialisme. De jonge dorpskapelaan van der Marck stichtte het instituut der Boerenleenban ken en gaf ruggemerg aan den boer. Met Victor de Stuers was een stuk Limburg sche cultuur gestorven, doch zijn zorg voor het schoone en de historie liet hij als erf deel in handen der Limburgers. Cuypers bouwde en restaureerde tot in het hart des lands en hoewel geen schepper van oor- spronkelijken stijl, heeft hij zijn beteeke- nis als aanknoopen èan en voortzeten van een groot vérleden. Nochtans, alles ging niet zonder strijd. Limburg is het gelaat van een met ontzag gelijke inspanning bevochten zege, met veel lidteekens in zijn kamp tegen mach ten van buiten en innerlijk onbegrip. Een hier en daar latente clergé moest gewekt worden en het was in die dagen, dat Poels, in een begrijpelijke verbittering om de indolentie van sommige geestelij ken, zijn meest verbeten volzin lanceerde: „Voor één Henri Hermans geef ik vier Dekens cadeau". Het woord was des te pijn lijker voor hen, die, begrepen hebbende wat er voor Limburg op het spel stond, spon taan aan zijn zijde sprongen en mét hem het vuur ingingen. Geroepen door dr. Poels kwamen, op de meest bedreigde posten, reguliere geeste lijken de seculiere te hulp. De Brabantsche pater Jacobs rende naast den Zeeuw Col- sen het apostolische pad op en zij bouwden de organisaties uit, hen door hun woord be zielende tot levende organismen. De sociale studieweken te Rolduc wer den door dr. Poels gesticht tot gezamenlijk bestudeeren der nieuwe problemen. Daar zitten sindsdien de minister en de hoogleer- aar naast den arbeider en den student in aula en eetzaal. Daar worden de diagno sen gesteld voor de zieke wereld en de ge neesmiddelen aangewezen, zonder te ver zinken in een hopeloos pessimisme en defai tistisch berusten. Daar zegt iedereen wat hem op 't hart ligt en heeft iedereen het hart op de tong. Daar wordt jaar op jaar het plan van den arbeid opgesteld en wor den de richtlijnen getrokken waarlangs de organisaties zich zullen bewegen naar een betere gemeenschap en de geesten geleid worden naar liefde en sociale gerechtig heid. Limburg en de Limburgers Neerlands oudste cultuurgewest en Onze Lieve Heer zijn goede pappenheimers! Altijd nog ligt het daar aan de voeten van Holland, een wingewest, zeer zeker, doch zonder rancune, meer en meer toege- naderd, dankbaar en eindelijk één met Hol land. Een aangenomen kind, doch zonder ressentiment, gelukkig allermeest in de Nederlandsche volksgemeenschap en einde lijk thuis in het moederland, zooals vroeger elders in den vreemde. Er zijn boeken gevuld over hun floklo- re, hun legenden en sagen. Er zijn fabel achtige statistieken over de productiviteit der mijnen, duizelingwekkende getallen en maten. Vraag opgaaf aan het Groene Kruis over de daling der kindersterfte en de bestrij ding der T. B. C. en vraag met angst bij de actie voor God over de uitbreiding van het Neo Malthusianisme en zijn schijnbaar ge- kerstenden vorm. Ook daar zitten diege nen," die den kinderzegen weigerden, met de werkloosheid in hun schoot. Tegen den druk van het vreemde in, leef de en leeft de Limburger zijn eigen leven en blijft hij gelooven in zijn heden en zijn toekomst. Onverdroten gaat hij voort zijn velden en wegen te bezaaien met kruisen en kapellen en doet er zijn lievelings-Hei- ligen wonen. De Limburger gaat met zijn heiligen om als met zijn beste vrienden ér: in zijn verhouding is humor van de bes te soort. Met eenzelfde élan, doch anders ingesteld, viert hij Paschen en schutters feesten en grijpt alle gelegenheden aan om van zijn dag een feest te maken. Spr. wil evenwel protesteeren tegen diegenen, die in de „criminaliteit van het Zuiden" een parallel dachten te vinden voor het reeds lang .verouderd „Donkere Zuiden". Vóór men iemand brandmerkt, dient men hem eerst te brandschatten naar waarde en waarheid. Dit alleen hebben de „vrienden" van Limburg vergeten. Limburg bewaart zijn plaats onder de zon, die het toekomt. Zijn zieners zien en zijn zangers zingen; zijn bouwmeesters bouwen en zijn geest weerspiegelt zich en verlicht hier en daar in zijn beeldende kunsten. Dat is Limburg. In het tweede deel van zijn voordracht vertelde pater Schreurs in zijn sappig Lim burgsch van den grooten humor en géést van het Limburgsche volk. Dat is niet on der de macht der pen te brengen, dat moet men hooren en.... genieten! En dat deden de Augustijnen, die tot half twaalf onder de meest gespannen aan dacht aan pater Schreurs' lippen hingen. Een langdurig applaus en een hartelijk dankwoord van den Augustihus-praeses was het welverdiende besluit van dezen avond. LEIDSCHE ARMENRAAD. Excursie naar de St. Lidwinaschool. Door den Leidschen Armenraad was te gen gisteren een excursie uitgeschreven naar de St. Lidw inaschool aan den Zoeter- wuudschen Singel. Er bleek voor een be zoek aan deze school buitengewoon veel belangstelling te bestaan. Meer dan tachtig personen nl. hadden zich tevoren bij den secretaris, mr.-P. A. van Toorenburg aange meld. Daarom werd besloten het aantal deelnemers in tweeën te splitsen. Het eerste gedeelte maakte gisteren de excur sie, terwijl het tweede gedeelte a.s. Maan dag een bezoek aan de school zal brengen. AGENDA LEIDEN. Donderdag: R.K. Reclasseeringsvereeniging Afdeeling Leiden, bureauzitting. St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht 32, 89 uur nam. Donderdag, Jaarvergadering R.K. Coöp. „Eendracht", R.K. Volksbond, Steenschuur 15, 8 uur. Tweede Kamer Vergadering van heden. RIJKSBEGROOTING 1940. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1940. De Minister-Presideit de heer DE GEER behandelt, vóór de financieele en politieke beschouwingen te beantwoorden, eerst af zonderlijke punten. ..Wat de economische zorg in oorlogstijd betreft, bij het desbetreffende begrootings- hoofdstuk zal dit punt uitvoerig besproken kunnen worden. De heer Bierema heeft gesproken over de Veevoedervoorziening. Een uitvoerige op gave zou de onderhandelingen met het bui tenland kunnen schaden. Ook reeds vóór den oorlog zijn de noodige voorzieningen getroffen. De voorziening voor den mensch hangt samen met die voor het dier, boven dien. Dat verschillende contingenteeringen kunnen vervallen, daarmede gaat de re geering accoord, zonder met het stelsel te breken. Wat de prijzenpolitiek betreft, moet wilde opdrijving worden vermeden. Bij het op ruimen van oude voorraden mag de ver vangingswaarde geen rol spelen. Dat de benzine-regeling onjuist zou zijn, kan niet worden erkend. De voorraad is niet onvoldoende, doch met de soorten moet re kening worden gehouden. Spr. hoopt dat de steunverleening bin nen engere grenzen kan worden terugge drongen. Veredeling van de werkloosheid voorziening kan door subsidieering van het bedrijfsleven worden overwogen. Wat de spoorwegpensioenen betreft, ver schijnt eerlang een wetsontwerp. Het rijk schuift niet teveel van de lucht bescherming af op particulieden. Binnen kort zullen uit het buitenland 80 kanonnen voor 15 millioen worden geleverd. Zoodfra het advies van den G. G. uit In- dië zal zijn ontvangen, zal de regeering zich nader over de Indische defensie be raden. De Nederlandsche Bank heeft voldoende diligentie betracht in de Mendelssohns-bank affaire, het heeft er niet aan beleid gefaald. Reeds meer dan 90 pet, van het beleende Fransche schatkistpapier is reeds door de bank gekocht en er is niet veel gevaar voor groote schade. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten de dames T. Taconis, Den Haag en N. Duyyvendak, Haarlem, en de heeren J. W. Rutgers, Den. Haag en J. de Meyer, Leiden; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Phormaeié de heer F. van Rhee, Dch Haag; doctoraal examen "Geneeskunde de heer A. Kievit, Sommelsdijk. Binnenland ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Groote schenking van de Koninklijke en de Bataafsche. Het algemeen steuncomité meldt ons: Het bestuur van het algemeen steuncomité 1939 maakt met bijzondere vreugde en groote erkentelijkheid bekend, dat de N.V. Koninklijice Nederlandsche Maatschappij tot Explotatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indlë en de N.V. de Bataaf sche Petroleum Maatschappij, Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Gravenhage, elk af zonderlijk aan het algemeen steuncomité 1939 een bedrag van 25.000.— heeft ge schonken. Moge deze schenking van onze groote Pe- troleummaatschappijen een aanmoediging zijn voor andere groote Nederlandsche Maatschappijen, om dit voorbeeld te vol gen. VRACHTAUTO MET AANHANGWAGEN BOTST TEGEN TRAM. Op den Rijksweg tusschen Amstenrade en Oirsbeek reed vanochtend een zware vrachtauto met aanhangwagen tegen de electrische tram welke den dienst Heerlen- Sittard onderhoudt, op. De tram werd zwaar beschadigd, de bestüurscabine werd inge drukt en de bestuurder, de heer Kamper uit Heerlen liep een ernstige hoofdwonde op. Verscheidene passagiers werden gewond. Mej. R. Paré uit Heerlen werd aan hoofd en handen geblesseerd. De heer M. Claus uit Amstenrade wei\ bewusteloos opgeno men. De gewonden zijn ter plaatse behan deld. De twee inzittenden van de vrachtauto kwamen met den schrik vrij. De lading van den aanhangwagen, waarvan de zijwand werd ingedrukt, ging voor een groot deel verloren. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de chauffeur op dezen smallen weg te veel rechts reed en met het achterste gedeelte va den aanhangwagen in de rijbaan van de tram geraakte. Het tramverkeer tusschen Sittard en Hoensbroek was te.igevolge van de botsing gedurende drie uur gestagneerd. DOODELIJKE AANRIJDING. Vanmorgen om half elf heeft de 26-ja- rige T. P., die een militaire vrachtauto be stuurde, op de Laan van Nieuw Oost In- oië, te Den Haag, de 18-jarige wielrijdster J. K. uit de.Nieuwe Molstraat aangereden. De juffrouw kreeg een hersenschudding De prijspolitiek der regeering Wij vernemen van bevoegde zijde: In de eerste week na het uitbreken van den oor log verklaarde de minister van economi sche zaken een verhooging der prijzen bo ven het peil van Augustus 1.1. ongeoorloofd, tenzij een dergelijke verhooging op grond var stijging van den kostprijs gerechtvaar digd was. Tevens werd het standpunt ingenomen, dat een prijsberekening, waarbij van de ver vangingswaarde werd uitgegaan, in begin sel niet kon worden aanvaard. Intusschen is het vraagstuk der vervan gingswaarde in beteekenis verminderd doordat de voorraden, welke bij het uitbre ken van den oorlog aanwezig waren, gelie- delijk worden geruimd. De minister acht thans het oogenblik ge komen, om tot een meer systematische be handeling van he. prijsprobleem over te gaan. Daarbij zal erva worden uitgegaan, dat de prijsontwikkeling het beste kan worden gevolgd, door in de eerste plaats de prij zen der grondstoffen bij den invoer of bij de productie dus bij de bron le con troleeren en ook ertegen te waken, dat on redelijke prijsverhooging plaats vindt. De regeering, die reeds de prijzen der voeding door haar landbouvr-crisispolitiek beïnvloedt, kan op deze wijze ook de prij zen van andere levensbehoeften als klee ding, schoenen en dergelijke die voor het levensonderhoud der minder draagkrachti- gen van veel beteekenis zijn, meer in de hand houden. Ook thans zal weder een scherp onder scheid worden gemaakt tusschen een geoor loofde prijsverhooging en een strafbare prijsopdrijving. Alleen dit laatste zal met kracht word;n tegengegaan. Geen bezwaar zal kunnen worden gemaakt tegen een prijs verhooging, die voortspruit uit hoogere pro ductiekosten, tegen een prijsverhooging die een gevolg is van een prijsstijging van het product op de wereldmarkt, van gestegen vrachten, hoogere verzekeringspremies enz. en is in bewusteloozen toestand naar Bro- novo vervoerd, alwaar zij is overleden. Het onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat den bestuurder van den vrachtauto geen schuld treft, maar dat dit ortgeluk aan onoplettendheid van mej. J. K. is te wijten. TENGEVOLGE VAN VAL OVERLEDEN. Op 24 October viel de Voorburgsche schil der H. J. W. var een ladder toen hij het ziekenhuis Zuidwal te 's-Gravcnhage aan het opschilderen was. Hij kwam op de bin nenplaats van het ziekenhuis terecht. Het was een val van 14 meter en tengevolge daarvan is hij. gisteravond overleden. Buitenland KONINGIN ELISABETH SPREEKT VOOR RADIO OP WAPEN STILSTANDSDAG. LONDEN, 31 October (A. N. P.). Of ficieel wordt meegedeeld, dat koningin Elisabeth op 11 November a.s., den Wapen stilstandsdag, een radiotoespraak zal hou den tot de vrouwen van het Britsche Rijk. De koningin zal spreken .des avonds om 9 uur (Britsche tijd). Haar toespraak zal ongeveer vijf minuten duren. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 31 October. (A.N.P.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In hel Westen tusschen Moezel en Pfael- zer Wald zwakke activiteit van artillerie en verkenners. Aan de overige deelen van het front geen bijzondere gebeurtenissen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten. STUIVERTJE VERWISSELEN IN ROME. Uitgebreide wijzigingen In het kabinet ROME. 31 October (A.N.P.) Krachtens een heden uitgevaardigd decreet is een uitgebreide wijziging gebracht in het ka binet en in andere hcoge posten van de partij en het leger. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten heeft Mussolini het aftreden aan vaard van den minister voor de corporaties Lantini, den minister voor volksopvoeding A'fieri, den minister voor de wisselhan del Guarnieri, den minister van landbouw Rossini, den minister van verkeer Bonni, en den minister van openbare werken, Gigli. Voorts heeft Mussolini het ontslag aanvaard van den onderstaatssecretaris in het ministerpresidium Medici del Vascello, van den onderstaatssecretaris van oorlog en den chef van den generalen staf, Pa- riani, en van den onderstaatssecretaris van luchtvaart en chef van den generalen. staf der luchtmacht, Valle. Verder wordt gemeld, dat Mussolini, op diens verzoek het ontslag heeft aanvaard van den minister en secretaris der partij, Starace, die deze post acht jaren lang be kleed heeft.Slaroce is benoemd tot chef van den generalen staf der nationale fas cistische militie. Tot minister en secretaris der fascistische partij is thans benoemd Ettore Muti. Voor de afgetreden ministers heeft Mus solini nieuwe bencemd. Londen acht ze veelbeteekenend. LONDEN, 31 October. (A.N.P.) Het aftreden van Alfieri als minister voor volksopvoeding en Starace als secretaris Gemeentel. Aankondigingen PETROLEUM. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: De voorrad formulieren I (petroleum voor industrieel gebruik) is uitgeput. Zoo dra nieuwe ter beschikking zijn, zal dat langs dezen weg worden medegedeeld. Leiden, 31 October 1939. Dc Directeur, P. ROOSENBURG. der fascistische partij bij de wijziging in de Italiaansche regeering wordt in diploma tieke kringen te Londen veelbeteekenend geacht. Beiden stonden voor hun Duitsche sympathieën bekend. Er waren geen aanwijzingen voor de op schuivingen in de regeering. Men is van meening, aldus Reuter, dat pas over eeni- gen tijd duidelijk zal zijn, welke gevolgen zij meebrengt. .DE VERHUIZING DER VOLKS GROEPEN. KOPENHAGEN, 31 Oct. (A. N. P.). Alle Joden en Polen verlaten de Poolsche haven Gdynia om plaats te maken voor de immi granten der Duitsche minderheden uit an- aere landen, aldus de correspondent van de „Politiken" te Berlijn. Volgens andere uit Berlijn ontvangen berichten verlaten alle Polen en Ariërs Lu blin. Duizenden Joden uit Berlijn, Weenen en Tsjecho Slowakije komen te Lublin aan. DE ONDERGANG VAN DE „CAIRN MONA". LONDEN, 31 October. (A. N. P.). 41 le den van de bemanning van het Britsche vrachtschip „Cairn Mona" zijn vandaag aan land gekomen. Drie personen worden ver mist. Een der overlevenden heeft gezegd, dat zich een ontploffing had voorgedaan. Er was geen waarschuwing vernomen. Het schip helde over en zonk in vijftien tot twin, tig minuten. De vermisten waren onder dek. Waarschijnlijk werden zy bij de ontplof fing gedood. De bemanning begaf zich in de redding booten, waarin zij een half uur bleven. Toen werden zij door een treiler opgepikt. De „Cairn Mona" (4666 ton) was te New Castle geregistreerd. DE GEBROEDRS CALLINO OVER TIJI). LIMA, 31 October (A.N.P.) Commander Humberto Callino en zijn broeder kapitein Victor Callino, piloten van het Peruaan- sche leger, waren hier Maandagavond over tijd op hun voorgenomen vlucht zon-; der tusschenlanding van 4100 mijl van New-York naar. Lima. LEIDEN, 30 Oct. Groenlenveiling. Per 100 kg.: wittekool J 1.40—2.60, roodekool 1.304.40, savoyekool 1.803.60, groene kool 2.405.30, boerenkool 1.504.00, rapen 3.103.70, prei 1.503.60, kroten f 0.902.20, kroten, gekookt 47, uien 0.803.70, peen 1.505.10, spruiten 622, andijvie 26, sla 24, Nero 7.408.10, druiven 1220, snijboonen 2137, pronkboonen 58, stamboonen f 1236, witloof 821, spinazie 615, tomaten A 413, idem B 422, idem C 414, idem CC 410; per 100 stuks: andijvie 0.502.20, bloemkool 1.50 19.10, salade 0.301.20, knolselderie 1 —3.90, per 100 bos: kroten 0.601.20, pie terselie 0.301.30, radijs 0.601.20, sel derie 0.301.30, bleekselderie 3—22, peen 1.805.40. 31 Oct. Vette varkens. Aanvoer 96 to taal waarvan 76 zwaar 6970 cent en 20 licht 5052 cent per kg. levend gewicht Handel vlot. ROTTERDAM, 31 Oct. Vee. Aanvoer: •1945 totaal, 119 paarden, 2 veulens, 1526 magere runderen, 858 vette runderen, 36 vette kalveren. 557 graskalveren, 1137 nuch tere kalveren, 579 schapen en lammeren, 1 varken, 112 bokken of geiten. Prijzen per lig.: vette koeien 74, 60 en 3848 cent, vette ossen 68, 62 en 40--50 cent, stieren 65, 56 en 46 cent, vette kalveren 100, 80 en 5065 cent, schapen 45, 40 en 35 cent, lammeren 50. 45 en 40 cent, graskalveren 45 en 32 cent, nuchtere kalveren 40, 35 en 30 cent, jachtpaarden 56, 48 en 38 cent; Prijzen per stuk: schapen f 2620—15; lammeren j 181410; nuchtere slachtkalveren f 9.507.504; nuchtere fokkalveren f 17 -14—10; slachtpaardcn 250—190—120; werkpaarden 335—270—170; hitten 250 -220—130; kalfkoeien 250—175—130; melkkoeien f 240175130; varckocien 195—135—115; vaarzen f 140—120—90; pinken f 1008060, graskalveren 45 2515; bokken of geiten f 11714. BODEGRAVEN, 31 Oct. Kaas. Aange voerd 260 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 11.7000 stuks, wegende 105.300 kg. Prijs met rijksmerk le soort 3234, 2e soort f 3031, zwaardere tot f 35.Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7 527'g Berlijn75 50 Parijs f4.27 Brussel 81 38'/2 Zwitserland 42 241/.] Kopenhagen 36.37 Stockholm44 88 Oslo 42 77 New York1.883/8

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3