RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN Myra. hel ell|e en de booze kabouter Zwartvoet DINSDAG 31 OCTOBER 1939 DE i.wnsCHK COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Kantongerecht te Leiden Met warme worstjes laten venten. De winkelier P. J. L. L. te L e i d e n wil tot in hoogste instantie uitgezocnt zien ol artike! 51 var. de siraaiveruiatning it Lei den bindend is en daarom had hij in stryd met dit artikel een kneeht op ae Steen- straat te Leiden laien venten met warme worstjes, ornaat dit vo.gens vernachte niet in strijd is met anikei ol. In dat artikel wordt wel over vieeschwaren gesproken, maar worstjes worden aaarin niet genoemd en zijn voigens veraachte geen vieeschwa ren zooals in het art. bedoeld. Hij had deswege vergunning aangevraagd maar deze was geweigerd en toen had hy een wagen laten inrichten met metalen piaten en voorz.en van een verwarmer om de worstjes warm te houoen. Het O. M. betoogde, dat er hier zeer ze ker spiake is van overusing van art. 51 Verdachte heelt vergunning aangevraagd maar deze is hern geweigero, zoodat hy m overtreding was. Gezien het principieele van het geval zal spr. een geldboete eischen van 6 subs. 3 dagen. De verdediger zeide o.a.. dat deze over treding was uitgelokt om een uitspraak in hoogste instantie te krijgen om het al of niet bindend zijn van genoemd artikel. In Amsterdam en Rotterdam mag men ook met warme worstjes venten. Pleiter kwam tot de conclusie, dat artikel 51 niet was overtreden omdat worstjes niet in dit art. genoemd worden. Er wordt alleen in gesproken van vieeschwaren en daar val len de worstjes niet onder. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter het vonnis op over 8 dagen. Konijntjes willen verschalken. De arbeider W. K. te K a t w ij k a. Zee was op 22 Augustus aangetroffen door eenige jachtopzieners toen hij op verbo den grond in het bezit was van eenige wildstrikken. Verdachte ontkende konijnen te hebben willen strikken. Hij was wel in het verbo den jachtterrein geweest, maar dat was om zijn geiten te melken. Hoe of hij dan aan de wildstrikken kwam? Die had hij opgeraapt omdat hij toeval lig met zijn voet in een van deze strikken verward raakte. De ambtenaar geloofde niet veel van deze toevalligheden en eischte een geld boete van 20 subs. 15 dagen. Het vonnis werd een geldboete van 15 subs. 5 dagen. C. G. uit K a t w ij k a. Zee was op 23 Augustus op verboden jachtgrond aange troffen terwijl hij in het bezit was van wildstrikken. Hij had alle strikken, toen hij aange houden werd, dadelijk aan den jachtop ziener overhandigd. Hij was hoogst verwonderd, dat hij nu nog voor dat feit terecht moest staan, want, zoo zeide hij „ik ben zoo eerlijk als goud". De ambtenaar nam zulks dadelijk aan, maar dat kon volgens spr. niets afdoen aan het feit, dat verdachte op de zwarte lijst staat en dat de politie hem als een stroo- per kenschetst. De eisch werd daarom een to^le geld boete van 35 subs. 25 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 25 subs. 15 dagen. Was de bestuurder dronken of niet? J. B. koopman te Hoofddorp had op 20 September op den Heerenweg teLeimui- d e n een voor hem rijdende auto ingehaald, gepasseerd en vervolgens „gesneden" met als resultaat, dat hij zelf met zijn auto de sloct was ingereden. De politie die dade lijk daarop arriveerde had geconstateerd, dat de passagiers van de auto, die inmid dels uit hun natte benarde positie verlos4 waren, allen stomdronken waren. Van B. kon men nu bepaald niet zeggen, dat hij dronken was. maar niettemin had hy vol gens de politie meer gebruikt dan goed was om een auto behoorlijk te kunnen be sturen. De getuigenverklaringen liepen nogal uiteen, zoodat de kantonrechter het beter oordeelde om de zaak aan te houden om alsnog eenige getuigen te hooren. Aanrijdingen met gevolg. E. R. uit Rijswijk had op den hoek van de Zeemanlaan te Leiden geen voor rang verleend aan een motorrijder met als "«volg een botsing en een schade van 25.93. Eisch en ge'dboete van 15 subs. 15 da gen en toewiizing van de civiele vorde ring ad 25.93. Vonnis over 8 dagen. A. C. D. uit Katwijk a. d. Rijn had op de Heemskerkstraat te Leiden den bocht geheel links genomen met als eeni*r resul+»»t, dat hij een wielrijder onver had gereden. Eisch en uit«nra*»k een geldboete van f 15 subs. 10 dagen. J. A. K. te Leiden was nabii de hni" van de Kraaierptraat te Leiden met zijn vrachtauto acM°mit paan rijden 70T"S°*" eerst te zien of de weg veilig was. Ook hier was een wie'ryder het kind van de rekening geworden F'sch en uit«nre*V een p'l.ïbn«»te van 1 10 subs. 4 da«»en m®t ♦n°wij-»Hq van eer. schadebedrag van f 2.75 aan den wielrij der. Haagsche Politierechter Platgeslagen halve centjes. Het minst populaire geldstuk, na de hal ve gulden, is wel het halve centje. Maar een juffrouw te Noord wijk wist deze halve centjes wel te waardeeren, al beging zij er dan een strafbaar feit mede. Zij sloeg deze onaanzienlijke geldstukjes nog platter dan zy reeds zijn en deponeer de ze in de gasmeter inplaats van dubbel tjes. Het gasbedrijf had alzoo voor negen dubbeltjes schade geleden. De Officier van Justitie nam het de juf frouw zeer kwalijk, termeer nog daar zij ge waarschuwd was. Omdat zij het toch weer gedaan had eischte spr. twee maanden ge vangenisstraf. De Politierechter vond deze eisch wel 'n beetje te veel, warn het vonnis werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van een jaar en eer. onvoorwaardelijke geldboete van 4. subs. 4 dagen. Om een bloemenhulde te brengen. F. v. d. Z. uit Ot gstgeest had ge hoord en gelezen, dat er nogal wat bloemen doordraaiden op diverse veilingen en hij was blijkbaar van het standpunt uitgegaan „ze zijn niets waard." Hij wilde graa0 aan zijn aangebedene een hulde brengen en toen hij dus voorbij een veld gladiolen kwam, gelegen te N o o r d- w ij k, had hij een tiental van deze bloemen geplukt en tot een bos gebonden met het ookmerk hierboven reeds gemeld. Ronduit gaf verd. het feit .oe, er royaal aan toevogend, dat zij voor een meisje wa ren en dat hij geen geld had om ze te koo- pen. De Officier eischte een geldboete van 6 subs. 6 dagen. De Politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 1.50 subs. 3 dagen. In een kleine onbewustheid. Vast staat dat S. S. uit Alph'n a. d. R ij n van Amsterdam uit die gemeente had uitgescholden voor oplichter. Volgens een getuige was S. min of meer dronken. Politierechter: „Dan zeker meer dan min der." Getuige: „Och dat weet ik niet zoo, een, twee, drie, vier, vijf De Politierechter bang, dat deze getuige nog een poosje door wilde blijven tellen, stuurde hem maar gauw naar zijn plaats. Maar dat ging zoo maar niet, want onze getuige had nog iets te vertellen. Heel ge heimzinnig deed hij en dus kreeg hij gele genheid om zijn wijsheid naar voren te brengen. En onder doodsche stilte zeide hij: „Het was een kleine onbewustheid, edel- bare." De „edelbare" stuurde hem toen welbe wust naar zijn zetej terug. Er was nog een getuige en wel de man, wien hel aanging. Inmiddels was de eerste getuige breed uit in een advocatenzetel gaan zitten, waaruil hij onder hevig protest verwijderd werd. De deurwaarder was nog bezig hem met een zoet lyntje elders te plaatsen toen wa- rempeltje getuige nummer twee in den zelfden zetel ging zitten waar hy begon te sputteren toen de Officier een geldboete van drie gulden tegen S. eischte, hetgeen ijh veel te weinig vond. De Politierechter deed er nog iets af, ge sputter of geen gesputter, en veroordeelde S. tot een rijksdaalder boete. En ruiziemakend verdween het heele stel. Voor hoe lang? De kostganger wilde verhuizen. H. van L. uit Bodegraven was bij D. H. te Leiden in de kost geweest. Hij wilde van kostbaas veranderen maar zulks vond geen genade in de oogen van den huidige kostbaas, want er moest nog zooiets v.an achterstallig geld betaald wor den. Er was een kleine strubbeling ontstaan, waarby nogal wat woorden gebruikt wa ren, die niet in een woordenboek voorko men. Men was tot daden overgegaan met als uiteindelijk resultaat dat de kostganger zijn kostbaas beetpakte en hem met zijn ruggegraat tegen zijn eigen keukentafel duwde waardoor dit voornaamste gewrich tenstelsel van den mensch een pijnlijke be handeling onderging. De Officier vroeg een geldboete van 15 subs 15 dagen kon eisch. „Ik protesteer en ga in appél," zei ver dachte gedecideerd. „Dan zul je -och moeten wachten tot je veroordeeld bent," gaf de Politierechter minzaam te kennen. En prompt werd hij veroordeeld tot een geldboete van 2 subs 2 dagen. Steunfraude. N. Fr. te L e i d e n had zyn gezinsinkom sten verkeerd opgegeven aan de steun waardoor net rijk benadeeld was geworden. Het betrof hier vei diensten van zijn vrouw. Men wilde hem nog wel een kans geven, zoodat eisch en uitspraak werden een voor waardelijke gevangenisstraf van twee we ken met twee jaar proeftijd. Verkeerde nummerborden. P. J. M. A. had op den Stationsweg te Leiden gereden met een auto waarvan de nummers niet klopten met het aanwezi ge nummerbewijs. Verdachte zeide geheel te goeder trouw te zijn geweest, want hij moest ergens een de fecte auto halen en men had hem toen de ze nummerborden meegegeven, welke hy aan de auto had gehangen, denkende, dat alles zoo goed was. De Officier vond, dat men streng de hand moet houden aan goede nummerborden op auto's want anders loopt alles in de war en ls er geen controlt mogelijk. Eisch een boete van 25.— subs. 25 dagen. De Politierechter nam aan, dat verdachte in goed vertrouwen gehandeld had en ver oordeelde hem tot een geldboete van 4. subs. 8 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK Voor den schrik nog drie borrels toe. G. W. V. had te Wassenaar dronken ten auto bestuurd en was deswege door aen kantonrechter veroordeeld tot 14 dagen ::echtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van drie maanden. Van dit vonnis stond verdachtes in hoo- ger beroep voor de Haagsche Rechtbank. Uit net getuigenverhoor kwam naar vo ren, dat verdachte aanvankelijk op den Katwijkschen weg reed, maar dat hij plot seling van dezen weg verdwenen was en men tot de ontdekking kwam, dat hij met auto en al in de sloot terecht was geko- De agent van Gemert was er van overtuigd, lat verdachte absolu..t dronken was. Ver der kwam nog naar voren, dat verdachte het ongeva) weer een café was binnen- geloopen en daarnog vlug drie borrels ad gedronken. De Officier was van meening, dat ver dachte reeds dronken was toen hij achter r.et stuur van zijn auto zat. Spr. achtte het onnis van den kantonrechter juist gewe zen, zoodat hij daarvan bevestiging vroeg. De verdediger mi. Nord Thomson uil Leiden meende, dat verdachte voor het rijden met de auto nog nuchter was. Daarna heeft hij pos, voor de schrik, drie borreis gedronken en toen was hij wel ronken. De rechtbank bepaalde de uitspraak op ever 14 dagen. ZWARE STRAFFEN VOOR HAMSTERAAR EN PRIJSOPDRIJVER. De Utrechtsche politierechter veroor deelde een Utrechtsche bakker, die een partijtje huishoudelijke waren had geham sterd tot een geldboete van f 100 subs, dertig dagen hechtenis, met verbeurd ver klaring der in beslag genomen goederen. De officier van justitie hield hierbij een scherp requisitoir, daarbij wijzend op de a-sociale daad van den verd., en in het algemeen waarschuwend, dat hij zich bij deze eerste gevallen slechts zou bepalen tot hooge geldboeten, doch bij herha ling er zeker toe zou overgaan voor dergelijke overtredingen gevangenisstraf fen te eischen. Thans eischte de of ficier tegen den bakker een geld boete van 250 subs. 30 dagen hechtenis met verbeurd verklaring der in beslag ge nomen gc-ederen. Een ijzerhandelaar uit Zeist had ge tracht een hoogere prijs te krijgen voor een partijtje draadnagels, dat hij in zijn bedryl in voorraad had. Verd. beriep zich op het feit. dat op dat oogenblik de in koopsprijs van de draadnagels reeds aan merkelijk was gestegen. Uit het onderzoek, dat was ingesteld, bleek, dat hij dat onmogelijk kon weten. De officier van justitie eischte ook te gen dezen verd. een geldboete van f 250 subs, dertig dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde den ijzer handelaar tc-t een geldboete van 150 subs. Een grossier in aardappelen te Venlo had eind Augustus aan een kleinhandelaar Zeeuwsche bintjes te koop aangeboden voor aen prijs van f 3.50 per 100 kg., hoewel hij kort te voren nog een prijs van 2 gulden 80 had berekend Wegens overtreding van de prijsopdrij ving en hamsterwet heeft hij zich voor de rechtbank te Roermond moeten verant woorden. De Officier van JiiStitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar geëischt. Vandaag veroordeelde de rechtbank hem tot honderd gulden boete, subsidiair drie weken hechtenis. EEN INTERESSANTE SLAGERS KWESTIE TE NIJMEGEN. In kort geding is gistermiddag voor den president van de rechtbank te Arnhem een interessante kwestie behandeld. De samenwerkende slagers te Nijmegen hadden aldaar een saneerings-actie op touw gezet, waarbij minimum vleeschprij- zen waren vastgesteld. De slager B. hield zich niet aan deze prijzen, werd toen door de organisatie der slagers, SSO genaamd, geboycot. B. liet het daarbij niet zitten maar antwoordde daarop met verschillende publicaties, wel ke hy aan zijn winkel ophing. Een daarvan luidde: Waarom zult u te veel betalen? Ga uw vleesch bij B. ha len De S.S.O had nu in kort geding stop zetting van deze publicaties geëischt. Voor eischeres trad mr. Smeets te Nij megen als procureur op. Deze gaf een uit voerige uiteenzetting van de geschiede nis, waarby hij deed uitkomen, dat de sa- neeringsactie succes had. Zoodra een van de slagers zich niet aan de 'vastgestelde prijzen hield, werd hij geboycot, d.w.z. aan anderen werd verboden met hem za ken te-doen. Door het optreden van ge daagde is men genoodzaakt geworden, de minimum-prijzen weer cp te heffen. Spre ker erkende, dat gedaagde natuurlijk ge- lechtigd was, zelf de prijzen te bepalen, maar het gaat hier om de vraag, of in de huidige maatschappij, waarin de orde ningsgedachte steeds meer doordringt, dit ook sociaal-economisch verantwoord is. Het ophangen van de reeds eerder ge noemde publicaties is deloyale concurren tie, omdat gedaagde insinueert, dat de S.S.O., de arbeidersklasse dupeert, doordat de menschen te veel moeten betalen. Mr. J. M. Wolff te Arnhem, voor den gedaagde optredende, wees er op, dat deze in Nijmegen een uitstekend ingerichte zaak heeft. Ook in Arnhem heeft hij een der gelijke zaak en daar, waar geen S.S.O. is, waren de prijzen belangrijk lager dan in Nijmegen Zoodra de slagers in Nijme gen hoorden, dat B. zich daar ging vesti gen, ging men de pryzen verlagen. B. gaf .zich op als lid van de R.K. Slagersver- eeniging „St. Canisius". doch toen men vaste minimumprijzen ging vaststellen en hem met maatregelen bedreigde, wanneer hij zich er niet aan hield, bedankte hij weer Gedaagde is toen, volgens pleiter op on rechtmatige wijze geboycot. Pleiter ver wijst naar een uitspraak van den Hoogen Raad. Gedaagde heeft eerst daarin berust, doch toen na een maand geen wijziging in den toestand kwam, heeft hij tegenmaat regelen genomen. De publicaties van ge daagde besprekende, meende pleiter, dat, wanneer men die aandachtig leest, de con clusie volgt, aat er van de aanklacht niet veel overblijft. Onjuistheden komen er r.iet in voor. immers, zcodra gedaagde zich in Nijmegen vestigde, werden de vle^sch- prijzen met 20 pet. verlaagd. Bovendien is er een ander lid van de S.S.O., die kor ten tijd later met dezelfden slagzin nog lagere prijzen aankondigde. Wanneer men het gebruik van dergelijke slagzinnen wil verbieden, dan is het hek van den dam. Wanneer B. inderdaad tegen lagen prijs meer vleesch kan doen consumeeren en bovendien daardoor 25 man personeel aan het werk kan houden, dan is daarin niets onrechtmatigs te zien. B. diende het alge meen belang in plaats van een greepsbe- land. Gelukkig houdt ook de minister van oeconomische zaken bij het verbindend verklaren van ondernemersovereenkom sten meer rekening met het algemeen be lang dan de S S.O. Verder betoogde pleiter nog, dat de pre sident in kort geding niet de aangewezen rechter is om in deze zaak te beslissen. Het gaat hier niet om een voorloopige re geling en het aantal stukken dat zal moe ten worden overgelegd is veel te uitvoe- rig. Eischers viagen, dat gedaagde zich zal onthouden van alle „boven genoemde en soortgelijke handelingen". Wat is onder „soortgelijke" handelingen te verstaan? Tenslotte merkte pleiter nog op, dat de S.S.O. geen rechtspersoonlijkheid bezit. Als werkelijk de Nijmeegsche slagers scha de lijden, kunnen daarvoor de slagers-or ganisaties, die als vereeniging geen scha de lijden, niet opkomen. Deze hebben geen schade en de veehandelaren, die ook deel uitmaken van de cc-mbinatie, hebben er geen belang bij. De slagers zelf hebben niet geageerd. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Donderdag 9 Novem ber a.s. „N. R. Crt." MISLEIDENDE DRUKWERKEN VERSPREID. Op 14 Juni, den dag van de gemeenteraads verkiezingen, heeft in Heemstede een poli tieke partij propaganda gemaakt door het verspreiden van pamfetten in groote gele enveloppen, die zoo waren bedrukt, dat sommige geadresseerden den indruk kre gen, werkelijk een brief te ontvangen. Wegens het verspreiden van op postzegels gelijkend drukwerk, moest zich veertien dagen geleden voor den Haarlemschen kan tonrechter het 38-jarige raadslid W. de T., uit Heemstede verantwoorden. Een boete van zes gulden, subsidair één dag hechtenis, werd tegen hem geëischt. De kantonrechter wees vandaag schrifte lijk vonnis en veroordeelde den verdachte tot eeq boete van 10 gulden, subsidair vyf dagen hechtenis, verbeurdverklaring van de in beslag genomen drukwerken en vernieti ging van de cliché's op gronden, ontleend aan het algemeen belang. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter o.a., dat door de op de zegels voorkomende beeltenis van het hoofd van een vrouw, de waardeaanduidinge, het woord zegel, alsme de de grootte geheel overeenkwam met den vorm en de grootte van postzegels. Het verweer van den verdediger achtte de kantonrechter te falen, omdat de afdruk als drukwerk was te beschouwen, daar zij op de enveloppen zijn gedrukt. Bij oppervlakkige beschouwing gelijken deze drukwerken op postzegels en twee ge tuigen hebben het dan ook daarvoor aan gezien. Bovendien heeft een postbeambte er een stempel op gedrukt. Daar het ten laste gelegde wettig en overtuigend was bewezen, werd verdachte veroordeeld. Aangezien het hier een principieele zaak betreft, zal de verdachte van dit vonnis in hooger beroep gaan. IriEATEK HUUKUHl.MS INHOUD AAN V ANGöU'JH KEURING Irianon: The Lambeth Walk (Lupino LaneL Een vrouw wist te veel. (Alfred Hitch cock). Komisch Dramatisch .'«•deren avond 8 15 u Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: De verloren Zoon (James Cagney). Levensproblemen (Cary Grant, Katha rine Hepburn). Sensationeel Komisch- Romantisch lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. lederen dag matinée (behalve Vrijdag). Toelaatbaar v volwassenen Casino: 't Zit in de lucht. (George Formby). Dansmuziek (Her man Thimig). Komisch Komisch rfumn avond 8 uur Zondag 2 4.30 en 8 uur. .ateraag en Woens- g half drio matinée Goedgekeurd Lido: De Citadel (Robert Donat. Rosalind Russell.) Dramatisch lederen avond 8 15 u. Zondag 2 7 uur Zaterdag en Woensdag 230 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De tuin van Allah. (Mariene Dietrich, Charles Boyer). De passagier des doods (Peter Lorre). Romantisch Sensatie lederen avond 8 uui A-ndag van 2—7 uui lederen werkdag 2 jur matinée. Toelaatbaar v volwassenen 221 Ze blijven den heelen nacht onder de brug zitten, omdat ze bang zijn, dat do agent hen yinden zal. Ineens krijgt Peter zoo'n honger, dat Myra het waagt, in de rich ting van de stad te loopen. Daar ontmoet ze een meisje, aan wie zij brood voor Pete vraagt. 222. Het meisje begrijpt haar niet en neemt haar mee naar huis. Ze heeft een strenge vader, die heelemaal niet van elfjes houdt. Hij begrypt Myra ook niet. Tot 6chrik van zijn dochtertje zegt hij opeens: „ik ga dit kleine wezentje aan de menschen verkoopen."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11