RIJNSTREEK De moord te Stompwijk VRAGEN EN ANTWOORDEN DINSDAG 31 OCTOBER 1939 CE I.EIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Begrafenis van hef slachtoffer Hedenmorgen vond om 9 uur in de pa rochiekerk van St. Laurentius te Stomp wijk de uitvaartdienst plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer C. G. V. d. Horst, den 44-jarigen veekoopman, die j.l. Vrijdagmiddag werd vermoord. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den zeereerwaarden heer C. Floor, pastoor der parochie. Het stoffelijk overschot was hedenmorgen vanaf Leid- schendam naar Stompwijk overgebracht. De kist was verzegeld. Onder de veel aanwezigen merkten wij o.a. op den edelachtb. heer W. Keijzer, burgemeester van Leidschendam, kapelaan C. Klaver, bloedverwanten, vrienden en kennissen van den overledene en ook de huishoudster van den overledene en haar vader en moeder. Om 10 uur vond op het kerkhof de be grafenis plaats. Na de beaarding sprak de pastoor der parochie als volgt: Wij staan hier aan een open graf. Met de Kerk hebben wij de liturgische gebeden voor de zielerust van dezen overledene tot God, den Heer van leven en dood. opge zonden, onder de H. Mis op het altaar, ver volgens bij de lijkbaar, en nu aan deze ge opende groeve. Moge God de ziel genadig wezen, die zoo eensklaps door moorde naarshand voor Gods rechterstoel ge plaatst werd. Een gebed voor den moordenaar. Wij, menschen, mogen niet oordeelen. Oordeel komt alleen toe aan den eeuwigen Rechter. Ons past een gebed, een gebed voor dezen overledene, en wij bidden met den Psalmist: Miserere mei, Deus. Ont ferm U mijner. Heer, naar uw groote goe dertierenheid.Verwerp mij niet van Uw aangezicht, en neem uw heiligen Geest niet van mij weg". Ons past een gebed tot den oneindig barmhartigen God, van wien ook deze doode het leven ontving, een gebed voor dengene of diegenen, wiens of wier moor denaarshanden aan dezen man het leven ontnamen. Mannen des bloeds en des be drog*, zoo noemen wij hen ook weer met den Psalmist David, mannen des bloeds en des bedrogs, sluipmoordenaars, die zijn da gen hebben ingekort. Ook voor hen bid den wij bij dit open graf: „Libera me de sanguinibus". „Bevrijd hen van bloed schuld, God, God van mijn heil. en laten ook zij bij U genade en vergiffenis vin den". En gij, Moeder Maria, die uw Zoon aan het Kruis hoordet bidden voor zijn beulen, draag ons gebed voor den moordenaar voor den rechterstoel van Koning Christus. De korporaals-uniform gevonden. Gisterenmiddag en heden zijn wederom „getuigen" gehoord door de justitie en po- l'tie-autoriteiten. De rechter-commissaris, mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder verklaarde ons, dat er nog geen positieve aanwijzingen bekend zijn geworden die tot de arrestatie van den dader kunnen leiden. De berichten in sommige bladen, dat een zekere G., voorheen woonachtig te Leid schendam, die indertijd verdacht werd van den roofoverval in café Van der Valk te Voorschoten, gearresteerd zou zijn, terwijl diens broer voortvluchtig zou zijn, blijken onjuist te zijn. Wij vroegen den rechter-commissaris, of al uitgemaakt was, of de vermoedelijke da der een echte militair is. Ook daaromtrent valt nog niets met zekerheid te zeggen, zeide de heer Borgerhoff. Evenmin kan worden gezegd, of de dader alleen, of in gezelschap van een ander is geweest. In fclkg eval werkt de militaire politie nog vlijtig mee in het onderzoek. De rechter commissaris is, ook tijdens de verhooren, steeds in gezelschap van een kapitein van de militaire politie. Het is onmogelijk, be sloot mr. Borgerhoff Mulder, op dit oogen- blik bijzonderheden mede te deelen. De aanhoudingen door de militaire po litie hebben tot nu toe evenmin het ge hoopte resultaat gehad. Er v/aren, naar men meende, tal van aanwijzingen, doch de ali bi's en de confrontaties hebben een negatief resultaat opgeleverd. Van tal van zijden kwamen nog verschillende mededeelingen binnen, waaruit men aanwijzingen hoopt te kunnen distilleeren, doch men wenschte zich verder niet uit te laten of dit iets kan worden. In een sloot op de grens tusschen Zoetermeer en Bleiswijk heeft men een korporaals-tuniek en puttees gevon den. Door de huishoudster en haar va der zijn deze herkend als te zijn ge dragen door den moordenaar. WARMOND Geboren: Adriana d. var. M. J. W. v. Stijnvan der Meer Cornelis z. van J. Tijssen en T. Zwaan Antonius Leonar- dus Christina z. van J. C. de Haas en M. Buschman Gerarda Maria d. van J. J. Kortekaas en H. E. Sikking Catharina Antoinetta Clasina d. van G. H. de, Wilde en Cl. W. Hekker Johanna Maria d. van J. van Egmond en N. va nWijk Maria Bernardina d. van C. van Velzen en B. H. Dri essen. Getrouwd: C. G .F. van Vliet jm. 32 j. en A. v. d. Sleet jd. 26 J. Gergman 50 j. e nF. Kobilza 31 j. J. J. Sikking jm. 37 j. en J. C. Schakenbosch 27 j. Overleden: M. E. Ammerlaan 47 j; echtgen. van G. P. v. d. Kerkhof Th. J. v. Leeuwen 69 j. echtgen. van J. J. van Noort. WASSENAAR „Draagt Elkanders Lasten". In het gebouw „Centraal" hield gisteravond de Ver. voor Ziekenverpleging „Draagt Elkan ders Lasten" haar algemeene vergadering. Nadat de voorzitter de aanwezigen had welkom geheeten en de secretaris de no tulen had gelezen, gaf de kassier verslag over het afgeloopen jaar. Hij wees erop, dat de vereeniging ondanks de ongunstige omstandigheden toch nog een goed ge luid kan laten hooren, omdat het mogelijk was ruim ƒ500 aan de reserve toe te voe gen. Daarna gaf hij enkele cijfers, waaruit wij het volgende aanstippen. Uitgegeven werd in het afgeloopen jaar voor verple ging 7144, voor vervoer f 870.74, Röntge nologie ƒ229.50, bijbetaling verpleging ƒ517.50, diverse kosten ƒ2963.15, totaal 11.724.89. De inkomsten bedroegen ƒ11.948.85, zoodat er een voordeelig saldo op de exploitatie was van 223.96. Dit sal do werd met de rente aan de reserve toe gevoegd, zoodat het reservefonds thans be draagt 15.841.75. Verpleegd werden 129 personen met 2588 verpleegdagen. Ver voerd werden per auto 199 personen en per tram 82. Het ledental bedroeg op 31 Mei 1939: 1717, zoodat aangenomen wordt, dat in zorg zijn ongeveer 5000 personen. Door een der commissarissen werd ge rapporteerd, dat de boeken en bescheiden nauwkeurig waren gecontroleerd en in orde bevonden, zoodat werd geadviseerd de penningmeester te déchargeeren. Aldus werd besloten. In de vacature-J. J. van der Holst werd als bestuurslid weer herkozen de heer C. van Tol. Tot commissarissen werden ge en herkozen de heeren S. Ouwerkerk en C. J. de Graaf. Een voorstel van het bestuur tot herzie ning van het reglement, in het bijzonder betrekking hebbend op molest-risico in ge val van oorlog, werd aangenomen. De vergadering vereenigde zich met een voorstel, om: a. de contributie ongewijzigd te laten en het aantal te vergoeden ver pleegdagen te handhaven op 60 per ziekte- jaar; b. het bedrag per verpleegdag te houden op ƒ3.—; de vergoeding voor ope- ratiekomerkosten op maximaal 25 en chi rurgische behandeling op 50; c. foto's en röntgenologische behandeling 1 maal te vergoeden; d. voor hun nummer in mili tairen dienst zijnde leden en gemobiliseer- den vrij te stellen van contributiebetaling, met behoud van rechten, behalve gemobi liseerde gezinshoofden. Bij de rondvraag wees de voorzitter er op, dat geen enkele vereeniging zooveel voordeelen biedt als „Draag Elkanders Lasten", terwijl een voorstel om voor de vereeniging meer reclame te maken, in overweging werd genomen. Nog werd me degedeeld, dat het bestuur met de zieken huizen in den Haag en Leiden een zeer voordeelige overeenkomst heeft getroffen omtrent opname en operatie van leden. Aanbesteding. Gisteren werd door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van een transformatorstation aan het Tuinpad. Ingeschreven werd als volgt: Fir ma Gebr. de Wit 1400.—, D. Hart 1255, H. W. van Wijk 1247, L. Schroder f 1239, Wed. H. C. J Looyestijn 1198, C. H. Klei- nendorst 1185. De gunning werd aange houden. Losse nummers van DE LF.1DSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Ueerenstraat t Sigarenmagazijn J. G. ZWIKTEN v. d Waalsstraat I Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Purean DE LE1DSCHE COURANT Panengracht 32. ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. Gistermiddag had in de Oranjestraat een hevige autobotsing plaats. Een autobus van den dienst WoerdenAl phen reed door de Oranjestraat naar het station. Toen de besturder der bus bij de Conradstraat was gekomen naderde uit deze dwarsstraat 'n kleine luxe-wagen, bestuurd door den heer O. alhier. Deze laatste auto werd door de bus gegrepen en zwaar be schadigd. Ook de autobus kreeg schade. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Geboren: Francisca Johanna Jacoba d. van Arie van der Zwan en Elisabeth Geertuida Ernste. Lambertus z: van Ja cob van den Oever en Gerritje Moen. Cornelia d. van Bernardus Hogervorst en Maria Helena Visser Overleden: Helena Charlotte Mul- lei 73 j. wed. van Willem Snelleman. Janna de Jonge, 60 j. echtgenoote van Wil lem van der Helm. Ingekomen: Maria Zandbergen van Valkenburg. Wilhelmina J. de Wilde, van Zandvoort. Leendert Koster, van Boskoop. Arend A. Goedhart, van Arn hem. Jacob van Kleef, van Rotterdam. Vertrokken: Klaaske Kuipers, naar Utingeradeel. Johannes Mulder, naar Opsterland. Hendrika van Zwieten, naai Amsterdam. Maria Verhorst, naar Hil versum. Boudewijn van Oosten, naar Soest. Marijtje G. Verburg, naar Heines. (Californië, U. S. A.). ALKEMADE Geboren: Jacobus Wilhelmus Maria z .van N. W. Droogh en W. Wolvers. Ondertrouwd: J. J. Turk j.m 21 j. en C. J. Borst jd 22 j. J. J. Heemskerk jm. 26 j. en E. P. Klein jd. z6 j. E. Schol- te jm. 26 j. en P. C. Volwater jd. 21 j. Getrouwd: C. J. R. Heins jm. 32 j. en M. A. Klein jd. 27 j. G. S. Bee'en jm. 37 j en C. A L. van Rhoon 24 H. A. van der Meer jm. 24 j. en M. W. J. van der Hoorn jd. 24 j. G. H. van Veen, 26 j. en M. van Hameren jd. 23 j. G. L. M. van der Hoorn jm. 33 j. en M. Kinkel jd. 25 j. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Het parochie-geschenk. Gisteren avond kwamen kerkbestuur en feestcomité bijeen ter bespreking van het parochie-ge schenk. Ten einde het advies van den de kenalen inspecteur omtrent het plaatsen /an de altaren af te wachten, werd nog geen beslissing genomen! KOUDEKERK Gemeenteraad. Dè Raad dezer gemeen te vergadert Donderdagavond te half acht. De agenda bevat o.m.: Vaststelling veror dening op de heffing van een straatbelas ting wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen. Vorstel van het lid P. de Jong, tot wijziging van het Reglement van Orde (ambtsgebed). LEIMUIDEN K.JM.V. Hedenavond zal de K.J.M.V. een ouder-avond geven in de zaal van het parochiehuis. N i e t in de zaal van de wed. Sneeboer. Uitvoering Kruisvaart. Op Zondag avond vierde de Kruisvaart het Christus- Koningfeest in de voormalige jongens school. De zaal was propvol. Het was een gezellige avond, die geld in het laatje bracht! Maandagavond had een heropvoe ring plaats van hetzelfde programma voor ouders en donateurs. De zaal was weer ta melijk bezet. Kapelaan de Wit verwelkom de de aanwezigen, in het bijzonder de af gevaardigden van de Kruisvaart van Lan- geraar. Vervolgens werd begonnen met het vroo- lijke tooneelstuk in drie bedrijven „Onder de Indianen". Het was een mooi stuk, dat aardig werd vertolkt en veel bijval vond. Na de pauze volgde het kluchtig zang spel „De muzikale rechtszitting", waarna een gedramatiseerde vertelling van „St. An tonius, di ede vastenwet schond", een aar dige vertelling. Tot slot werd nog het mooie tooneelstukje „St. Eloy" opgevoerd na een proloog door den kapelaan. De strekking van dit stukje was „van den hoogmoed ge nezen". De spelers hadden eer van hun werk en alle lof kom toe aan den kapelaan, die moeite noch werk spaart om de Kruis vaart steeds tot grooter bloei te brengen. Hiermee was het programma afgewerkt. De kapelaan dankte allen voor de betoonde belangstelling, en ook de spelers. Hij hoop te, dat deze avond nog meer bloei zou bren gen In de jeugd-organisaties, en nog meer samenwerking tusschen de ouders, jeugd en leiders. OUDE-WETERING Bazar. Naar wij vern jmen ligt het in de bedoeling om de bazar ten bate van de R.K. kerk, aan de voorbereiding waarvan reeds maandenlang is gewerkt, in den loop van de maand November te houden. Nadere bij zonderheden zullen binnenkort worden be kend gemaakt. TER AAR Een polder-kwestie. De grens tusschen den Uiteindschen- en Middelpolder c.a., gelegen onder de ge meente Ter Aar, en den polder Vieram- bacht, gelegen onder de gemeenten Wou- brugge, Alphen a. d. Rijn, Ter Aar en Rijn- saterwoude, loopt langs den noordwestelij- ken oever van de tusschen beide polders gelegen ringsloot, welke ringsloot zelve be hoort tot het gebied van den Uiteindschen- en Middelpolder. Ten noordwesten van deze ringsloot strekt zich de ringdijk van den polder Vieram- baoht (een droogmakerij) uit. De ringdijk ligt onmiddellijk langs de ringsloot, echter met één uitzondering: bij de Kerkbuurt, een buurtschap van de gemeente Ter Aar, buigt de dijk westwaarts om deze buurt schap heen. De perceelen, ingesloten door den ringrijk en de ringsloot, ter grootte van ruim 2 1/2 ha, behooren dus administatief tot den polder Vierambacht; zij loozen even wel op de ringsloot en behooren daarom waterstaatkundig tot den Uiteindschen- en Middelpolder. In verband met een en ander verbindt het bijzonder reglement voor den polder Vier ambacht algeheelen vrijdom van omslag aan bedoelde percee'en, terwijl het bestuur van den Uiteindschen- en Middelpolder daar over schouw drijft en omslag heft. Deze pu bliekrechtelijke handelingen van dit pol derbestuur, .velke wettigen grondslag mis sen. hebben aanleiding gegeven tot moei lijkheden, waarom Ged. St. verzocht is te bevorderen, dat hier een regelmatige toe stand in het leven geroepen wordt. De oplossing ligt voor de hand: meerbe- doelde perceelen, welke waterstaatkundig tot den Uiteindschen- en Middelpolder be hooren, moeten ook administratief hiertoe gebracht worden, waatoe wijziging van de ondelinge grens der beide polders noodza kelijk is. By deze grenswijziging doet zich nog een bijzondere kwestie voor. De Kerkbuurt, welke dus administratief van den polder Vierambacht naar den Uiteindschen- en Middelpolder .al overgaan, wordt doorsne den door den Kerk weg. Het gedeelte van de zen weg, in genoemde buurt gelegen, is, ge-, lijk de legger van wegen en voetpaden nog bepaalt, in beheer en onderhoud bij den Uiteinschen- en Middelpolder; in feite be rusten beide echter bij den polder Vieram bacht. Er bestaat geen reden, in dezen fei telijken toestand verandering te brengen. Om nu moeilijkheden op dit punt te voor komen ware mede te bepalen aldus schrijven Ged. St. van Prov. Staten dat Vee-voeder. Vraag: Krijgt een vee- en pluimvee houder, die zijn andere dieren heeft opge ruimd, een toewijzing van 100 procent over zijn resteerende veestapel? Antwoord: Wanneer de aanwezige hoeveelheid veevoeder zulks toelaat, zul len. nadat de normaieopruiming heeft plaats gehad, de normale benoodigde rant soenen voor alle overige dieren worden toegewezen. Loondorscher. Vraag* Heeft een erkend loondorscher recht op extra-vergoeding voor het meer dere werk, dat op aanwijzing van den pro vincialen voedselcommissaris moet worden verricht in verband met het wegen en het uitschrijven van dorschbriefjes? Antwoord: Neen, Tot deze extra werkzaamheden zijn de loondcrschers ver plicht op grond van hun erkenning door den provincialen voedselcommissaris. Meel voor bakkers. Vraag: Mag ik meel, bestemd voor mijn bakkerij, vrij vervoeren van mijn opslagplaats naar mijn bakkerij, welke op eenige afstand van elkaar liggen? Antwoord: Wanneer het betreft meel van vita tarwe of ander meel, hetwelk af komstig is van een meelfabriek, is voor het vervoer ncodig een geleidebiljet van de Nederlandsche Meelcentrale, Riouw- straat 178, 's-Gravenhage. Wanneer het betreft meel, hetwelk af komstig is van een dorpsmolenaar, is voor het vervoer noodig een geleidebiljet van den Provincialen voedselcommissaris. Voedingswaarde van eikels. Vraag: Hoe groot is de voedingswaar de van eikels voor varkens en rundvee in verhouding tot mais? Is voor de vervoedering van eikels een bijzondere behandeling noodig? Antwoord: De voedingswaarde van ongeschilde halfgedroogde eikels is vijf achtste van dezelfde hoeveelheid mais. De voedingswaarde van geschilde en gedraag- de eikels is zeven achtste van een zelfde hoeveelheid mais. de zorg voor bedoeld gedeelte van den Kerk weg tot de roeping van den polder Vierambacht behoort Speldjesdag. De opbrengst van den speldjes-verkoop ten bate van de St LA- dwinavereeniging is ruim veertig gulden Geboren: Hendrik Comaa z. van 4V. den Brave en Knopperts. Maria Corne lia Adriana d. van N. Groen in 't Woud en Vis. Wijntje d. van C. van Spronsen en Pijper. Geertruida Elisabeth d. van L- J. Heemskerk en Koert. Ondertrouwd: P. Zuidam 25 j. en N Heemskerk 22 j. O v e r 1 e den: M. Mank 59 j. Ve r t r o k k e n: W. de Kleer, naar Wad- dinxveen. J. M. C. Rijkelijkhuizen, naar Voorhout. A. Turkenburg, naar Aals meer. P. v. Steyn, naar Zevenhoven. D Kapteyin, Moerkapelle. Gevestigd: P. van Velzen, van Bode graven. L. de Kleer, van Alphen. C. M. v. d. Neur, van Gendringen. ZEVENHOVEN Vertrokken: C. v. d. Hoort naar Nieuwveen. Joh. Pijper naar Monster. Ingekomen: P. v. Steijn, uit Ter Aar. S. Sannes uit Nieuwkoop. ZOETERWOUDE (H. R.) Luchtbescherming. Gisteravond werd in het patronaatgebouw een tweede propa- ganda-vergadering gehouden voor de afd. Zoeterwoude van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. De voorzitter, de heer J. Schouten, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de eerwaarde heeren Pastoor van Vasten - hoven en kapelaan Krom, tot wethouder de Graaf en tot den eere-voorzitter, burge meester Smeets. Na een kort openings woord werd h t woord gegeven aan den heer A. Wijma, instructeur der Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming. In een duidelijke uiteenzetting werd er op gewezen wat wij tijdens een luchtaan val moeten doen. Na een korte pauze, werden enkele vra gen gesteld waarna nog eenige interessan te plaatjes op dit gebied vertoond werden. Nadat bijna alle aanwezigen zich als lid hadden opgegeven, dankte de voorzitter allen voor hun aanwezigheid en vooral den heer Wyma voor zijn duidelijke uiteenzet ting. Men verwacht, dat nog meerderen zich als lid zullen opgeven. Het verdient aanbeveling de eikels te koken en het kookwater weg te gooien, waardoor de schadelijke looistoffen wor den verwijderd. Aarbei-telers. Vraag: Wanneer zal de onlangs toe gezegde steun aan aardbei-telers worden uitbetaald? Antwoord: Met de voorbereiding van de uitbetaling van deze steun is reeds een aanvang gemaakt. Binnen enkele weken kan de afwikkeling tegemoet worden ge zien. Auto's op Zondag. Vraag: Mag een eigenaar van auto, die uitgenoodigd is op de begrafenis van een familielid, welke begrafenis op Zon dag plaats heeft, zijn auto gebruiken, om zich daarmee van zijn woning naar het sterfhuis en daarna in de stoet naar de be graafplaats te begeven? Antwoord: De benzine- en benzolbe schikking 1939 wettigt het rijden op Zon dag met auto's „dienende tot het vervoer terzake van begrafenissen". De bedoeling .van deze bepaling is, om behalve de begrafenis-auto ook de eigen lijke volgauto's, welke meestentijds als zoodanig uiterlijk kenbaar zijn, vrij te ma ken van het rijverbod. Het vervoer naar en van het sterfhuis met andere auto's dan de bovenbedoelde volgauto's, valt niet on der het vervoer terzake van begrafenissen. Vraag: Mag een practiseerend arts op Zondag zijn auto gebruiken om een ver gadering buiten zijn gemeente bij te wo nen, waarop medische onderwerpen wor den behandeld? Antwoord: Neen, dit valt niet onder het gebruik van automobielen ten behoe ve van het artsenberoep. Vraag: Mag een autobezitter op Zon dag een geestelijke, welke zich ter uit oefening van zijn ambt naar een andere gemeente moet begeven, gratis met zijr auto daarheen vervoeren? Antwoord: Neen, dit is niet geoor loofd, tenzij de autobezitter zelf van he' rijverbod is vrijgesteld. SOSDS VSGSN liÜSN&Sfl VSLYAAUÏ Wat te doen en wat te laten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10