OMGEVING De moord te Stompwijk RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 30 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Auto op tramrails geslipt Door den gladden weg slipte nabij Hotel Sistermans een auto op de tramrails en kwam op het trottoir terecht. Voor den schoenwinkel van den heer F. v. Santen Jr. stond een rijwiel, dat door de degelruit werd geduwd. Deze groote ruit werd totaal verbrijzeld, terwijl ook aan de geëtaleerde schoenen schade werd aangericht. Planken zijn voor de etalage aangebracht totdat een nieuwe ruit arriveert De automobilist zal alle schade vergoeden. Geboren: Zoon, van A. S. Veldhuyzen van Zaten en Boot. Zoon van W. P. Chr. Rusman en van der Aar. Zoon, van W. A. S. Prins en Zonneveld. Dochter van A. M. van Rooden en Leiten. Zoon van A. C. Heems kerk en Berbee. Ondertro uwd: A. M. Out en A. A. L. Bakker. H. Buckens en M. A. Rutten. C. P. Rijnbeek en I. W. van Ruiten. J. A. Bax en C. Schipper. J. C. Mijnders en Chr. van Haaften. C. Duwel en A. A. van den Oetelaar. Getrouwd: B. J. Meiland en J. M. van Roode. Overleden: C. van der Hulst, m. 77 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Groene Kruis. „Het Groene Kruis" hield de jaarvergadering in „Casa Cara". Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer Nic. Haasnoot* vermel den we de volgende feiten: de belangstel ling voor het consultatiebureau voor zuige lingen neemt toe. In 1938 werden 140 pa tiëntjes ingeschreven, niet minder dan 1290 consulten werden gehouden en 491 huisbe zoeken afgelegd. In het boekjaar werd 332 maal een artikel uitgeleend. Het concept voor de nieuwe statuten en huish. regle ment werd behandeld en goedgekeurd. Vervolgens werd door dr. Bolloeffs 'n le zing gehouden met als onderwerp: „Voe dingsproblemen." De aftredende bestuurs leden dr. Meijering en Nic. Haasnoot wer den herkozen. In de vacatures van Dr. J. Hueting en dr. D. C. Ouwehand werden ge kozen dr. Borloeffs en A. Parlevliet. Tot afgev. naar de alg. vergadering werd geko zen de heer A, Parlevliet. LEIDSCHENDAM Geboren: Cornelia Jozina, dochter van J. Th. v. d. Krogt en J. M. van Veen Ptronella Maria, dochted van J. Th, Hen driks en J. W. M. van Wensveen. Getrouwd: N. A. van Veen en C. Be- ringer J. S. Cabooter en J. A. M. v. d. Zalm J. C. M. Kerkvliet en A. E. El- kemade P. Nap en M. C. Luk. Overleden: K. J. Janmaat, vr. 68 jaar A. de Jong, 73 jaar M. C. Vol- kbregt, vr. 31 jaar. OEGSTGEEST Voetbal. UDO I, dat gisteren weder om naar Noordwijkerhout moest om daar te spelen tegen V. V. S. B. IV, heeft we derom succes geboekt, al was het een ma tige wedstrijd. Eindstand 15. De jtrn. die eveneens naar Noordwijker hout moesten, verloren alweer met niet minder dan 70. Jongens, dat moet beter worden! WARMOND Luchtbescherming. Morgenavond acht uur wordt in Hotel „De Stad Rome" alhier een propaganda-avond gehouden door de afd. Warmond van dt Ned. Ver. voor Lucht bescherming. Als spreker zal optreden dr. A. v. Vianen, hoofd van de algemeene ver- eeniging voor luchtbescherming te Leiden, die zijn lezing met eenige films zal toe- liohten. Teneinde eenieder een duidelijk in zicht te geven in de werkzaamheden van deze vereeniging worden alle personen uit- gencodigd boven 16 jaar, dezen avond te komen bijwonen. Ook de dames zijn van harte welkom, terwijl de toegang gratis is. WASSENAAR MOTORRIJDER TEGEN EEN AUTO. GEREDEN. Jongeman ernstig gewond. Gisteravond omstreeks half zeven is de 17-jarige M. uit Wassenaar met zijn motor op den Wittenburgerweg aldaar tegen een stilstaande auto gereden, waardoor hij zijn rechterbeen brak en een lichte hersenschud ding opliep. Hij is per ziekenauto vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. De auto stond in de schaduw van een paar boomen, zoodat de jongeman het voertuig niet had gezien. INBRAAK. De familie B. van den Duinlustweg kwam, na een tijdelijke afwezigheid in de avond uren, tot de ontdekking, dat men door mid del van het verbreken van een ruitje en het daarna openen van de voordeur, had inge broken, waarna het geheele huis doorzocht werd. Enkele sieraden en eenige waardepapie ren zijn ontvreemd. Sporen en aanwi(zlngen Zaterdagmiddag heeft dr. J. P. L. Hulst uit Leiden sectie verricht op het lijk van den zoo gruwzaam om het leven gebrach- ten veekoopman C. G. van der Horst uit Stompwijk. Hierbij is geconstateerd, dat behalve wonden aan de hals, het slachtoffer ook aan de handen en op het hoofd is gewond, waaruit de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat, alvorens de moord werd gepleegd, de aangevallene met een zwaar voorwerp op het hoofd is geslagen, doch dat hij desniettemin weerstand heeft geboden. De veronderstelling, dat nog een hand langer aan het bloedig misdrijf deel zou hebben genomen, wordt door het nader onderzoek niet bevestigd, ofschoon de mo gelijkheid, dat een tweede persoon in de auto was verborgen niet geheel uitgeslo ten mag worden geacht. Zaterdagmiddag is de politie-deskundige C. J. van Ledden Hulsebosch, uit Amster dam naar het terrein van de misdaad ge komen en heeft op verschillende punten, o.a. in den omtrek van de boerderij een langdurig onderzoek ingesteld, waarbij met gips van verschillende voetsporen af drukken genomen zijn. Eveneens hebben politiemannen met een politiehond gespeurd. Het feit, dat enkele vrachtrijders Vrij dagmorgen een militair met een. pleister bij den neus van den omtrek van Leiden in de richting Waddinxveen hebben ver voerd, heeft, mede in verband met enkele andere binnengekomen gegevens, het ver moeden gewettigd, dat de dader wellicht uit Rotterdam afkomstig is. Vandaar, dat de militaire politie aldaar huiszoekingen heeft verricht. Ook zijn de garnizoenen en depots in stad-en omgeving van Leiden gecontro leerd. Voorts heeft men in den omtrek eenige ongunstig bekend staande personen waar genomen, die sinds eenigen tijd uit Leid- schendam waren verdwenen, en van wie verondersteld kan worden, dat zij zeer goed met de gedragingen van den versla- gene op de hoogte waren. Vroeger is reeds een keer geprobeerd bij den veekoopman, van wien men wist, dat hij steeds veel geld bij zich had, in te bre ken. Van der Horst, weet de „Tel." te melden, had allerlei ingenieuze voorzorgsmaatre gelen in zijn huis genomen. Daar hij zeer vast sliep, was alles er op ingericht om hem door neervallende voorwerpen wak ker te maken. Zoo hing ergens een elec- trisch lampje aan een draadje tegen een raam, dat neer zou storten als het raam open ging. Het geheele huis was inwendig bewaakt alsof het een groote juwelierszaaV betrof. lederen avond sleepten de huishoudster en haar baas legio breekbare voorwerpen voor de vensters als valmateriaal. Er za ten zware blinder* voor de ramen, met ijzeren staven. Op tal van plaatsen had hij bovendien nog wapens opgesteld om zich te verwe ren, zooals een revolver, een gummistok en ook een hooivork. Dan was er nog een waakhond in zijn slaapvertrek, die op hel minste geluid begon te blaffen. De politie heeft de revolver en gummi stok in beslag genomen. Het theekopje, waaruit de korporaal Vrijdag gedronken heeft, was alweer door de huishoudster schoon gewassen, zoodat de politie geen vingerafdrukken kon nemen. Het stoffelijk overschot van den heer Van der Horst is door de justitie vrijgege ven, en zal morgenochtend te 10 uur te Stompwijk worden ter aarde besteld. Den geheelen ochtend hebben heden de justitie en politie in de omgeving naar snoren gezocht. Omtrent het resultaat van dit onderzoek konden echter geen bijzon derheden worden medegedeeld. Wel schijnt er reden te zijn aan te ne men, dat de dader van den moord zal trachten het door hem geroofde geld, waar bij vele bankbiljetten van 100 gulden, zoo spoedig mogelijk te wisselen. Het is niet onmogelijk, dat zich bloed vlekken op de bankbiljetten bevinden. Wanneer men derhalve een bankbiljet zou ontvangen, waarop bloedvlekken voorko men, zal men goed doen hiervan den burgemeester van Leidschendam in kennis te stellen. Bovendien zoekt de politie naarstig naar de auto, waarin het misdrijf moet zijn ge pleegd. Het is vrijwel zeker, dat zich aan of in dit voertuig eveneens bloedvlekken bevinden. Het is niet zeker, dat de moord gepleegd is door een militair, integendeel, er be staat een vermoeden, dat het een burger was, die een uniform heeft aangetrokken. Het is n.l. opgevallen, dat de man, die ten huize van den vermoorden veehandelaar op hem gewacht heeft, lage schoenen aan had en dat de beenwindsels van onder deze lage schoenen langs zijn beenen lie pen. ALPHEN AAN DEN RIJN Feest van Christus Koning. Na een week van intense voorbereiding vond gi- terenavond in de zaal van St. Josephsgezel- len een herdenking van het feest van Chris tus Koning plaats door de katholieke man nelijke jeugd, zoowel Kruisvaart, St. Jo- sephsgezellen en K.J.M.V. met de L.T.-af- deeling, als door 'n aantil belangstellenden. Aanwezig waren behalve de besturen van de jeugdorganisatie, die van de standsorga nisatie, de Hanze en de L.T.B., alsook lei ders en leidsters in de jeugdbeweging. Kapelaan C. M. Broers wees er in zijn openingswoord er óp hoe wij het Kruis moe ten volgen, waaraan Christus voor ons alle genaden heeft verdiennd. Hierna werd overgegaan tot de afwerking van het zeer varieerend programma met zang, declamatie en tot slot, na de pauze, een zeer welkome verrassing. Een en ander bleek bij de leiding in goede handen, zoo dat ongetwijfeld alle aanwezigen, waaron- vele militairen, voldaan waren. Aan einde van den welgeslaagden avond dankte kapelaan Broers allen voor de ver leende medewerking en sloot met gebed. Jubileum. Onze plaatsgenoot W. E. van Leeuwen herdenkt 1 November zijn 40-ja- ju-bileum bij de Ned. Spoorwegen, waarvan hij gedurende 25 jaar werkzaam was als brugwachter aan de brug over „de Gouwe" alhier. BOSKOOP Geboren: Johannes, z. van W. H. Kla verveld en P. A. Rodenburg Gijsbertus en Klaas, zoons van S. J. Verheul en S. den Dunne Tini Adri, d. van H. de Rijk en J. van de Akerboom Abraham Jo- zephus Antonius, z. van R. J. Brand en M. C. van der Poel. Ondertrouwd: W. E. van Es en J. C. van den Hoek. Getrouwd: J. J. v. d. Louw 23 j. en E. P. Zevenhoven 23 j. A. van Leeuwen 28 j en C. Binken 22 j. - H. B. A. M. Korver 25 j. en J. M. Nieuwesteeg 23 j. J. Benschop 27 j. en M. K. Binken 29 j. P. den Beer 24 j. en A. van Tol 19 j. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Donderdagmorgen te 10 uur. De agenda bevat o.a.: Voorstel om in beroep te gaan tegen de beslissing van Ged. Sta ten inzake de jaarwedde van den Keurings veearts. Geboren: Cornelis, z. van G. Rade- maker en A Bremmer. Ondertrouwd: C. Roos 26 j. en E. B. Demper 26 j. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Christus-Koningfeest Is het Christus- Koningfeest de feestdag voor de geheele katholieke jeugd, de Kruisvaart met haar ideaal van £S.c ningsridder mag dit wel als bij uitstek het hare noemen. Ook onze Kruis vaart heeft dien dag waardig gevierd.' In de kerk stond het beeld van Christus Ko ning te midden van bloemen, en vaandels en vlaggen van vendels en bans hielden er trouw de wacht. 's Morgens naderden alle jongens, zoowel de St. Jans- als de St. Michielsknapen tot de Communiebank; na de algemeene H. Communie en H. Mis, besloten met een lied ter eere van Maria, Patrones van ons co hort, gingen de blijde gezichten naar den burcht. z Een feestelijk aanzien leverde de „ge dekte tafel" op den vloer, en te midden van de kleurige tafelkleeden en versiering, zocht iedere jongen zijn eigen plaatsje op. Dat er hard werd gewerkt, behoeft geen betoog. Wat ineens verandering in dit vreedzaam bedrijf bracht, was de komst van den nieuwen herder, door den direc teur der kruisvaart binnengeleid. De baljuw heette in naam der kruisvaart den zeereerw. heer Pastoor van harte wel kom, en sprak de hoop uit dat de nieuwe herder veel genoegen van de jongens mocht beleven, waarna de Pastoor vriendelijk dankte. Daarna was de beurt aan de St. Jansknapen, die hun liefde voor den Pas toor kwamen betuigen, en tevens beloofden goed hun best te zullen doen. Evenals vo rig jaar kreeg de heer C. de Boer van de geheele Kruisvaart een hartelijk bedankje voor zijn gewaardeerde hulp en steeds spon tane medewerking. De groote plechtigheid der installatie en Christus-Koning-hulde bracht de avond, toen allen weer in de kerk bijeen waren. De Pastoor verrichtte de installatie van 20 St. Jans- en Michielsknapen na de toe spraak van den directeur; vier nieuwe vaandels werden gewijd, en bij 't uitreiken der emblemen en insignes kwam één groepje nog eens extra terug voor het in ontvangst nemen der eerste Vlaminsignes. Tijdens het Lof, door de jongens zelf gezongen, had de toewijding der jeugd aan Christus-Koning plaats, en na afloop werd flink en spontaan het Christus-Ko- ning-lied door allen, die de plechtigheid bijwoonden, meegezongen. Leiders en leid- srers hebben een drukken dag gehad, maar ouders en jongens zijn er ongetwijfeld over tevreden. Christus-Koningsdag was inder daad een feestdag. KOUDEKERK Voetbal. Zaterdagmiddag speelde Kou dekerk I tegen Fides Pacta van Leiden voor de competitie Leidschen Voetbalbond. Kou dekerk I was volledig, de gasten met 9 man. Ondanks het slechte weer ging de wedstrijd door. Koudekerk I scoorde vóór de rust 4 doelpunten. Na de rust werden er nog 4 doelpunten bij gezet, zoodat deze wedstrijd gewonnen is door Koudekerk I met als uitslag 80. zi,n zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk schippersknecht Roos, wonende te Roelof- arendsveen, aan zijn familie van Goosen bij de steenmolen aan den Hoogen Rijndijk een bezoek had gebracht, kwam hij bij zijn ver trek tot de onaangename ontdekking, dat zijn ozo goed als nieuw rijwiel, hetwelk hij buiten had laten staan, intusschen spoor loos was verdwenen en ontvreemd. DE KWAKEL Herstel Boterdijk niet toegestaan. Bij onderhandsche inschrijving tot verbete ring van den Boterdijk was de laagste'in schrijver de fa. J. A. de Beus en Rijneveld voor 22.200. Deze week zou met het werk begonnen worden. Evenwel werd op „hoo- ger bevel" het herstellen verboden. Er zal dus niets aan den Boterdijk worden ge daan. B. en W. hebben daarom den weg afgesloten voor doorgaand verkeer, en Waarschuwingsborden aan beide einden van den weg geplaatst. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is voornemens om op Donderdag morgen te 10 uur in openbare vergadering bijeen te komen. NIEUWKOOP Gedenkt den evenmensch. De namid dagen van Zaterdag en Zondag stonden in deze parochie in het teeken van „gedenkt den evenmensch' Zaterdag te 3 ure opende de Z.E. Pastoor Th. P. Blom in het parochiehuis een ten toonstelling van gemaakfe kleedingstukken in tegenwoordigheid van tal van genoodig- den o.a. den burgemeester en mevrouw, de leden van Kerk- en Armbestuur en van be sturen van verschillende Katholieke orga nisaties, met hun dames. Pastoor Blom sprak zijn groote voldoe ning uit over hetgeen de dames van de St. Elisabethvereeniging en de meisjes van de Graal in 10 maanden tijds geleverd hadden. Werd voorheen omstreeks Kerstmis deze tentoonstelling gehouden, men heeft deze thans georganiseerd bij de intrede van de koude. Dank zij de ruime bijdragen van de parochianen in het vorig jaar heeft mén een groote voorraad grondstoffen kunnen aan schaffen en nijvere handen hebben, geheel ter liefde Gods, dag aan dag daarmede ge woekerd om thans den behoeftigen mede parochianen, zeer bijzonder de vele groote gezinnen, van kleedingstukken te voorzien in een aantal als nog nimmer te voren is bereikt. Niet minder toch dan ruim 450 kleedingstukken zagen wij uitgestald, waar onder ook 15 mannencostuums. Een 82-jari- ge dame vervaardigde evenveel breistukken als zij jaren telt. In een nevenlokaal werd een bazaar ge houden, waarin de oliebollenkraam weder om een geliefkoosde attractie vormde. Ver der zagen we de gebruikelijke sjoelbakken, grabbelton, ringwerpen, touwtrekken enz., alles om prijzen, welke grootendeels voor dit doel als om strijd door de parochianen om niet waren afgestaan. RIJNZATERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is voornemens om hedenavond te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen te komen. ••VW4.T ^et kantoor Is op Woensdag 1 No- _/Itnr vember wegens feestdag den geheelen dag GESLOTEN. ZEVENHOVEN Luchtbescherming. In deze gemeente zal worden opgericht een afdeeling van de Nederl. Vereeniging voor luchtbescher ming. De Burgemeester heeft een vijftal heeren uitgenoodigd zitting te willen ne men in het voorloopig bestuur; zij hebben die aanvaard. Het zijn de heeren C. A. van Harten, W. Kerkhoven, A. J. de Groot, L. Schellingerhout en Ger. Kool. De bedoe ling is in de tweede helft van November een lezing te doen houden en de afdeeling op te richten. Werkverschaffing. Met ingang van 13 November a.s. zal polder Zevenhoven weder beginnen met in werkverschaffing schieten van tochten; thans zal begonnen worden met de tocht vanaf de Muggen- laan tot de Zouthuisfluismolentocht. ZOETERWOUDE Geboren: Karei Johannes z. v. J. T. M Vahrmeijer en J. Dolieslager. Adrianus Gerardus z. v. Th. Pieterse en W. F. van Diemen. Gijsberta Petronella d. v C. P. Splinter en H. E. Kalker. Ja cobus Theodorus Johannes z. v. J. Th. v. Cassel en A. M. Vlasveld. Johanna Wil- helmina d. v. Th. Ammerlaan en J. A. Winters. Petrus Cornelis z. v. J. L. van Gozen en L. Lems. Christianus Herma- nus z. v. C. J. van der Poel en E. Th. Ver geer. Arie z. v. A. J. Verhoef en P. Vis. Ondertrouwd: W. Viskuil 24 j. en G. de Jong 25 j. A. P. C. Luysterenburg 33 j. en M. J. A. Böke 23 j. J. BruckneT 28 j. en J. W. Vermeij 27 j. Getrouwd: J. M. de Groot 29 j. en A. H. van der Eist 26 j. Overleden: P. A. J. Sep 37 J. echtgen. van E. J. Janmaat. fHEATEH HOOFDFILMS INHOUD AANVANÜöUUH KEURING Trianon: The Lambeth Walk (Lupino Lane). Een vrouw wist te veel. (Alfred Hitch cock). Komisch Dramatisch lederen avond 815u Zondag van 2—7 uur Zaterdag en- Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: De verloren Zoon (James Cagney). Levensproblemen (Cary Grant, Katha rine Hepburn). Sensationeel Komlsch- Romantisch lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. lederen dag matinée (behalve Vrijdag). Toelaatbaar v volwassenen Casino: 't Zit in de lucht. (George Formby). Dansmuziek (Her man Thimig). Komisch Komisch '-^derpn avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. .aterüag en Woens- ig half drip matinée Goedgekeurd Lldo: De Citadel (Robert Donat, Rosalind Russell.) Dramatisch lederen avond 8.15 u Zondag 2 7 uur Zaterdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Kex: De tuin van Allah. (Mariene Dietrich, Charles Boy er). De passagier des doods (Peter Lorre). Romantisch Sensatie i lederen avond 8 uui Zondag van 2^-7 uu» lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7