Smeulend vuur in het Duitsche Rijk Monarchistische propaganda Moskou's diplomatiek web Ontstemming Amerika in SPORT Wilt U iets weten? Dulden Woorden MAANDAG 30 OCTOBER 193» DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi De Tsjechen herdachten „OnaihankeUjksdag" OTTO VAN HABSBURG EN PRINS STARHEMBERG TEN TOONEELE. De „Sunday Dispatch" schrijft, dat de monarchisten te Londen, Parijs en Rome zeer actief zijn. De Habsburgers werken in het openbaar en de Hohenzollerns in het geheim, omdat verscheidene leden van deze familie in Duitschland vertoeven en bloot staan aan represailles. Het blad bericht vervolgens, dat Otto van Habsburg een legioen vormt om met het Fransche leger te strijden. Hij heeft een geheim memorandum overhandigd aan de Fransche regeering en het Vati- caan, waarin hij zijn plannen tot een nieu we orde in Midden-Europa uiteenzet, n.L een nauwe samenwerking tusschen de sta ten, welke zijn voortgekomen uit het oude Oostenrijk-Hongarije. Prins Starhemberg voert een levendige politieke actie met de drie genoemde regeeringen. Hij heeft ook een onderhoud gehad met Benesj, die eer tijds een tegenstander was van Habsburg, doch die thans, tezamen met talrijke Tsje chische emigranten bereid schijnt tot ver zoening en samenwerking. Ook zouden ge heime besprekingen worden gevoerd tot herstel van de Habsburgers in Hongarije. Uit kringen van Oostenrijksche monar chisten heeft de „Intransigeant" de volgen de inlichtingen ontvangen: Zoowel naar de meening van aartshertog Otto van Habsburg als van de legitimisten moet het vraagstuk van het Donaubekken opgelost worden door samenwerking van de successiestaten der vroegere dubbel monarchie om die landen zoowel van Ber lijn als van Moskou onafhankelijk te ma ken. Aan deze taak wijdt zich thans de aartshertog in Parijs, zijn broer Aartsher tog Robert in Londen en zijn andere broer, aartshertog Felix in de Vereenigde Staten Men zegt daarentegen niets te weten van een uitvoerig memorandum, dat tot de Fransche regeering en het Vaticaan ge richt zou zijn. Genoemd blad voegt hieraan toe: Prins Starhemberg heeft in Parijs reeds een on derhoud gehad met ex-president Benesj van Tsjecho-Slowakije over een plan tot nauwe samenwerking tusschen Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. „TSJECHO-SLOWAKIJE LEEFT". Op een bijeenkomst te Londen, waarbij de Tsjecho-Slowaaksche Onafhankelijk heidsdag herdacht werd, is Benesj, de oud- president van Tsjecho-Slowakije, bij ac clamatie tot leider gekozen. Toen Masaryk de vroegere gezant te Londen, dit voorstel deed en de aanwezigen als één man op stonden om aan hun instemming uiting te geven, werd de emotie den oud-president bijna te machtig. „Tsjecho-Slowakije leeft", riep hij uit. Masaryk zeide: „Wij verzoeken den geallieerden ons toe te staan, dat wij een orgaan vormen, dat voor ons leger verantwoordelijk zal zijn. Het blijft mij gelijk, of men het regeering, na- tionalen raad of iets anders noemt: het moet de bevoegdheid hebben onze jonge mannen, die wenschen te strijden, bijeen te brengen en uit te rusten". ONAFHANKELIJKHEIDSDAG TE PRAAG. De correspondent van het Deensche blad „Politiken" te Berlijn bericht, dat veront rustende en dikwijls elkaar tegenspre kende berichten zijn ontvangen uit Praag Ter gelegenheid van den Onafhankelijk heidsdag zouden 'n groot aantal Tsjechen Zaterdag met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche soldaten en de S.S. Op verscheidene plaatsen hebben zich ernsti ge botsingen voorgedaan tusschen de Tsje chische ordedienst en de Duitsche politie S.S. en Duitsche soldaten moesten ingrij pen en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, werden gearresteerd. Tot twee keer toe moest het Wenceslaus- ploin voor het verkeer worden gesloten. Kreten als „Leve Benesj! Leve de repu bliek" werden gehoord. Na de betoogingen is een conferentie ge houden tusschen von Neurath en de chef A an de politie, generaal von Camptz, om na te gaan of de betoogingen van te vo ren waren beraamd en of hierachter bui tenlandsche invloed stak. Men weet, dat eenige honderden vooraanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd wer den. De correspondent heeft telefonisch in lichtingen gevraagd aan generaal von Camptz, die bevestigde, dat enkele inci denten zich hebben voorgedaan, doch deze waren van weinig beteekenis. Alleen te Praag hebben zich betoogingen voorge daan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In Bohemen en Moravië was Zaterdag de vroegere nationale feestdag, evenals ver leden jaar een dag van den arbeid. Overal in het protectoraat waren de zaken ge opend. Alle fabrieken en bedrijven ar beidden als op een werkdag. Alleen in Praag probeerden opgestookte jeugdige elementen van verschillende politieke groepen na winkelsluiting betoogingen te houden. Arbeiders namen niet daaraan deel. Op het Wenceslausplein verzamelde zich een vrij groote groep jongelui. Zij werden door de Tsjechische politie uiteen gejaagd. Een aantal onruststokers is vast gehouden. Overigens had de Zaterdag avond een normaal verloop. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Reizigers, wier berichten als betrouw baar beschouwd worden, hebben te Boeka rest volgens Reuter verklaard, dat tachtig vrouwen te Eger (waar het vroegere hoofdkwartier van Konrad Henlein was gevestigd) gevangen gezet zijn, omdat zij op straat geklaagd hadden, dat zij geen voedsel hadden voor haar gezinnen. Deze reizigers voegen hier aan toe aldus dit Reuterbericht dat de bevolking reeds honger begint te lijden en dat het voedsel niet voldoende is om de kracht van een gezond persoon in stand te houden. In Boekarest ontvangen berichten zoo voegt Reuter hier nog aan toe melden, dat er groote aarzeling bestaat in de Su- detengebieden om dienst te nemen in het leger en dat de opgeroepen mannen door de politie naar de recruteeringscentra wor den geëscorteerd. DE RUSSISCH-FINSCHE ONDERHANDELINGEN. De Finsche regeering bevindt zich nog altijd in het stadium der vertrouwelijke raadplegingen betreffende de eischen van Sovjet-Rusland. Men kan daaruit aflei den, dat het verschil tusschen de stand punten van Sovjet-Rusland en Finland vrij groot is. Bijgevolg is het weinig waarschijnlijk, dat officieele onthullingen betreffende de Sovjet-eischen gedaan zul len worden, voordat een voorloopig accoord tusschen de Sovjets en de Finsche delega tie is bereikt. Als waarschijnlijken datum voor het vertrek der Finsche delegatie naar Moskou noemt men Dinsdagavond. Sommige kringen te Helsinki houden reke ning met de mogelijkheid van langdurige onderhandelingen. Men is te Helsinki optimistisch gestemd en verwacht, dat een vriendschappelijke regeling tot stand zal komen tusschen Fin land en de Sovjet Unie bij de besprekingen te Moskou. Een verklaring van Stalin, dat de Sovje* Unie niet voornemens is zich te mengen in de aangelegenheden van Scandinavië of de onafhankelijkheid van Finland aan te tas ten wordt te Helsinki hoogelijk gewaar deerd. Ondertusschen gaat Finland even wel voort zijn hulpbronnen te concentree- ren, teneinde op alles voorbereid te zijn. DE RUSSISCHE TROEPEN IN LETLAND Het Letsche eerste Russische troepen transport is gistermorgen aangekomen aan het Letsche grensstation Zilupe. Het werd verwelkomd door den divisiecom mandant Latgale en een eerewacht van het Letlandsche leger. De Letlandsche mu ziek speelde het Sovjetvolkslied. De mu ziek der eerewacht der Russische troepen speelde het Letlandsche volkslied. WILNA DOOR DE LITAUERS BEZET. De Litausche militie heeft gistermorgen bezit genomen van Wilna. Het optrekken der troepen bracht den geheelen dag groo te drukte in de stad, waar van talrijke huizen de Litausche vlag wapperde. De door de Russen bezette gebouwen hadden de roode vlag uithangen. In de kerk ver drong zich een talrijke menigte, café's en bioscopen waren vol. DE DUITSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Uit gezaghebbende bron verneemt men, dat Russische geniesoldaten versterkingen aanleggen langs de nieuwe Duitsch-Rus- sische grens in Polen. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de aanzienlijke Rus sische troepenconcentraties die onlangs werden waargenomen in Oost-Galicië in de streek van Kolomya, zich hebben uitge breid in de richting van Snatyn. Volgens den Berlijnschen correspondent van „Dagbladet" zal generaal-majoor Todt, de inspecteur-generaal der Duitsche we gen, binnenkort naar Rusland vertrekken, om advies te geven over vervoeraangele- genheden. De datum van het bezoek staat nog niet vast. De correspondent schrijft dat Duitschland optimistisch is ten aan zien van de ontwikkeling der Duitsch- Russische handelsbetrekkingen. Het ver wacht uit Rusland te krijgen: graan, petro- leumproducten, mangaan en andere ert sen, hout, katoen, linnen en platina, in ruil voor Duitsche machines en halfafgewerkte producten. Men geeft echter toe, dat de vervoerkwestie moeilijkheden meebrengt Over de behandeling van de „City of Flint" VERKLARINGEN, DIE ELKAAR TEGENSPREKEN. Wil Rusland de Duitschers helpen? In Amerikaansche politieke kringen neemt dc ontstemming tegen Duitschland en Rusland in verband met de affaire van de „City of Flint' voortdurend toe, aldus bericht Havas. Van bevoegde zijde wordt gewezen op de geheimzinnige tegenspraak tusschen de diplomatieke rapporten uit Moskou en Berlijn. Volgens een telegram, dat men te Washington Zaterdag ontving van den Amerikaanschen ambassadeur in Moscou. heeft de Russische onderminister van Buitenlandsche Zaken, Potemkin, ver klaard, order te hebben gegeven tot het onverwijld vrijlaten van het schip, dat on der bevel van de Duitsche prijsbemanning met onbekende bestemming zou zijn ver trokken. Daarentegen ontving de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, Kirk, Zaterdag be richt van h.-t Duitsche ministerie van Bui- teniandsche Zaken, dat de „City of Flint" zich op dat oogenblik nog in de haven van Moermansk bevond. Men vraagt zich in Washtington af, aldus Havas, of deze ver schillende lezingen niet ten doel hebben het de Duitsche bemanning mogelijk te matten de Britsche blokkade om den tuin te leiden en met behulp van een camou flage het schip naar een Duitsche haven te brengen. Uit het rapport van den Amerikaanschen ambassadeur te Moscou zou tevens zijn ge bleken, dat de gesprekken, die hij met den Russischen onderminister van Buitenland- sche Zaken heeft gehad, in een stormach tige atmosfeer plaats hadden en dat daar bij ernstige meeningsverschillen tusschen Amerika en Rus.ana aan den dag zijn ge treden over de interneering van het schip. Hoe het incident ook zal afloopen, men acht te Washington de houding van de Sovjets z°er belangrijk, die de neutraliteit proclameeren en nochtans duidelijke on wil toonen om met de eveneens neutrale Vereenigde Staten samen te werken. Men wijst er op, dat Rusland zich hield alsof het gehoor wilde geven aan het uitdrukkelijke verzoek, de i.City of Flint" vrij te laten en tegelijkertijd den Amerikaanschen ambas sadeur met alle middelen belette in ver binding te treden met de Amerikaansche bemanning te Moermansk, waarna de Rus sen. olgens de vcrk'aring van Potemkin zelf, de Duitsche prijsbemanning toeston den. zich voor de tweede maal van het schip meester te maken, teneinde te trach ten het naar een Duitsche haven te bren gen. De onzekerheid en de verwarde berichten over het schip en zijn bemanning vermeer deren de ongerustheid onder de betrokken Amerikaansche families. Men begint zich openlijk te beklagen over de behandeling, waarvan Amerikaansche zeelieden het slachtoffer zijn, aldus Havas. Geen voldoende redenen. Zondag heeft het Amerikaansche minis terie van Buitenlandsche Zaken aan de pers een mededeeling over de „City Flint' 'verstrekt. Hierin wordt gezegd, dat zelfs indien de Duitsche bemanning in haar recht was. voordat zij de haven van Moermansk binnenvoer, de thans bekende feiten en omstandigheden de meening van de Vereenigde Staten bevestigen, dat de Duitsche bemanning volgens het interna tionale recht geen voldoende redenen ot>- gaf, toen zij de haven van Moermansk bin nenvoer: derhalve zou het de plicht van de Russische regeering zijn geweest, het schip aan de Amerikaansche bemanning terug te geven. Dat is het voornaamste argument van de Amerikaansche regeering. Berlijn heeft verklaard, dat het schip zich naar Moermansk had begeven, omdat het niet over voldoende kaarten beschikte. Daai óeze verklaring volgens het interna tionale recht niet voldoende was, hebben de Russen de Duitsche bemanning geïnter neerd. Vervolgens beweerden de Russen, dat de machines defect waren, hetgeen volgens het internationale recht een geldi ge reden is en zij lieten de Duitsche prijs bemanning vrij. Door deze verklaring, al dus Havas. legt het Amerikaansche minis terie van Buitenlandsche Zaken de zaak ter beoordeeling voor aan de Amerikaan- sch° openbare meening. Men verwacht, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Moskou opdracht zal krijgen onnieuw stanoen te doen bij de re geering der Sovjet-Unie teneinde te ver krijgen, dat het schip en zjjn Amerikaan sche bemanning worden vrijgegeven. Hij zou daarbij den nadruk moeten leggen on de tegenspraken in de verklaringen van Berlijn en van Moskou. De „City of Flint" uitgevaren. Tass berichtte Zondag, dat de „City of Flint" de haven van Moermansk Zaterdag avond heeft verlaten, nadat de „machine- schade" was hersteld. DENEMARKEN ONTDEKT WEER EEN NIEUWE ZWEMSTER. KIRSTEN OVE PETERSEN. Een Noorsche kampioene, die een Nederlandsche bleek te zijn. Uit Kopenhagen wordt aan de „Maan dagmorgen" gemeld: Zondag was de tweede en laatste dag van dc internationale zwemwedstrijden in Kopenhagen. De grootste verrassingen deden zich voor bij de dames. Hier werd niet minder dan een nieuwe ster ontdekt: Kirsten Ove Petersen, een jongere zuster van de be kende Birthe Ove Petersen. Op de 100 M. borstcrawl trok ze geweldig van leer. Haar oudere zuster Birthe kon haar tempo niet houden en Ragnhild Hveger had de allergrootste moeite haar voor te blijven. Dank zij een scherpere eindspurt won Ragnhild Hveger in den tijd van 1 min. 7,1 sec. De tijd van Kirsten Ove Petersen bedroeg 1 min. 8 sec. Derde werd Birthe Ove Petersen in 1 min. 9.1 sec. Vierd werd mej. Michelsen in 1 min. 15,5 sec. De 100 M. rugcrawl werd gewonnen door Birthe Ove Petersen in 1 min. 16 sec., met op de tweede plaats mej. Jörgensen in 1 min. 17,8 sec. Op dit nummer zwom een meisje mee, dat in Nederland vrijwel onbekend zal zijn, maar dat toch van Nederlandsche origine is. De Noorsche kampioene, Bea Ballentein, die een tijd maakte van 1 min. 23,5 sec. is n.l. in Nederland geboren. Zij spreekt zuiver Nederlandsch, welke taal bij haar thuis in Oslo, ook nog gesproken wordt. De 200 M. schoolslag was natuurlijk voor Inge Sörensen, die een tijd maakte van 3 min. 3,5 sec. Tweede werd mej. Larsen in 3 min. 6,2 sec. SCHAKEN LEIDSCHË SCHAAKBOND. Beslissingen over afgebroken partijen en eindstanden. Ie klasse Noordwijk (D. Noteboom I) speelt gelijk met Alphen I (55). Bord 3: J. C. Beem (N.)H. v. d. Linden (A) 1/2—1/2 Bord 5: L. BedijnA. H. Hooyer 01 Bord 8: J. HusahG. Schuilenburg 01 De R.-K. Sch.cl. De 2 Koningen I en L.S.G. n spelen gelijk (55). Bord 3: J. v. Steenis (L.S.G.)H. Staats (2 K.) 1—0 Philidor I wint van de L. Stud. F. I met 7—3. Bord 1: G. Pels (Ph.)—P. H. J. Willems (Stud.) 1/2—1/2 Bord 2: W. F. SchüssD. Haegen 10 Bord 6: C. HeineP. W. M. Born 10 Bord 7: E. W. v. d. BurghA. W. Dek 1/2—1/2 Katwijk a. Zee en Leiderdorp I spelen gelijk (5—5). Bord 1: A. v. Klaveren (Ld.)Th. Admiraal (K.) 1-0 Bord 3: G. SchoppenA. J. v. Hulzen 1/2—1/2 Bordi 6: G. de Koning Azn.A. C. Berkhey 1—0 Bord 7: L. J. RasserA. v. Rijn 1/21/2 De twede klases B. Caïssa II en V. T. L. (L'dorp) spelen gelijk (5—5). Bord: A. Ohrispijn (V.T.L.)A. J. v. Driesten (C.) 10 WIELRENNEN „SWIFT"-COMBINATIE. De laatste rit om de bekers bracht weer niet veel renners aan den start. Nu is dit wel begrijpelijk, omreden W. Rijsbergen toch reeds zoo'n aantal punten had, dat de anderen er niet meer konden komen. Dit neemt toch niet weg, dat de sportiviteit bij de wegblijvers verre te zoeken is. Waar er door de sportcommissie nog een geheime premie zoowel voor de A als voor de B.- klasse was toegezegd, hadden wij de op komst grooter verwacht. De rit ging over 40 km., voor beide afdeelingen, welke door üe A-klasse in een zeer snel tempo werd afgelegd. R. Riethoven werd winnaar, ter wijl C. de Haas opmerkelijk goed heeft gereden. Met gering verschil werd hij twee de. Rijsbergen en Romijn lagen een paar nonderd nieter achter. In de sprint wist Rijsbergen met een klein verschil te win nen, zoodat deze renner, die alle ritten heeft meegereden, definitief den beker in ztjn bezit krijgt. Romijn heeft door om standigheden slechts tweemaal kunnen meerijden, evenals de Haas en Riethoven slechts driemaal. Wij hadden tenminste voor dezen fraaien beker meer animo ver wacht. In de B-klasse stond F. ten Boske met slechts een punt verschil op M. Herreur aan den kop. Indien laatstgenoemde giste ren had gewonnen, hadden ze gelijk ge staan. Boske heeft het zoo ver niet laten komen en legde door gisteren te winnen eveneens beslag op de in die klasse be schikbaar gestelde beker. Laven reed in de B-klasse mede buiten mededinging. Marijs kon het tempo niet volgen maar heeft moedig volgehouden en reed dan ook de rit, zooals we wel van hem gewend zyn uit. Hoogstwaarschijnlijk wordt er Zondag gereden tegen de Pedaalridders uit Den Haag. De bedoeling zit voor om daarvoor een wedstrijd op de klip te houden. HEROPENING VAN DE SKI-BAAN OP DUINRELL. Begunstigd door prachtig herfstweer, heeft gisteren op Duinrell de door de voet- reizen- en wintersportcommissie der Ned. Reisvereeniging gehouden herfst-tinten- reunie door wintersportbeoefenaars en wandelaars, plaats gehad. Aanleiding daar toe was de heropening van de ski-baan der N. R. V. op Duinrell. De baan is aanzienlijk verlengd en ver breed, waardoor een groot aantal skiloo- pers tegelijk zal kunnen oefenen. De hel lingen en de aanwezige „mulde", welke laatste op elk oefen veld in werkelijke sneeuw zulk een belangrijke rol speelt, zijn door het verplaatsen van ettelijke ku bieke meters grond zeer verbeterd en in technisch opzicht volmaakt te noemen. Er kunnen nu zelfs' drie verschillende afvaarten naar graad van moeilijkheid, die ongetwijfeld straks evenals bij de parsenn- er. andere afvaarten hun eigen namen zul len ontvangen, worden gemaakt. Eveneens is het mogelijk een „slalom", bij welke oefe ning het maken van snelle wendingen zulk een belangrijke rol speelt, volgens de re gelen der kunst uit te voeren. Een breede uitloop der baan sluit ook bij „massaal" ge- truik de kans op ongelukken uit, terwijl het dikke kleed van lange naalden van zeedennen, hetwelk op deze baan de sneeuw vervangt, geheel vernieuwd is. DAMMEN DAMCLUB „LEIDEN". De uitslagen van de eerste ronden der torden wedstrijden van de Damclub „Lei den" zijn: Eerste ronde: P. VoorkampP. Olivier 02; F. LaterveerW. Nijenhuis 02; L. F. van SteenbergenA. Pronk 02; W. v. d. BlomW. F. Olivier 02. Tweede ronde: I. LaterveerW. F. Oli vier 02. D. LaterveerW. v. d. Blom 11; P. OlivierF. Laterveer 20; F. Franken Jr. L. F. van Steenbergen 11. Tweede tiental eerste ronde: J. d. Vink F Franken Sr. 20. OLYMPISCHE SPELEN OLYMPISCHE SPELEN TOCH IN HELSINKI? Het is bekend, dat Finland nog steeds vurig hoopt," dat de Olympische Spelen het volgend jaar zullen kunnen worden ge vierd. Het organisatie-comité zal zeker niet vóór 1 Mei 1940 een beslissing nemen, of Finland, gezien de politieke omstandighe den, eventueel van de Spelen afziet. In verband met het bovenstaande heeft de president van het Internationale Olym pische Comité, graaf De Baillet Latour, verklaard, dat de berichten, volgens welke ce spelen in 1940 niet te Helsinki zouden plaats vinden, voorbarig moeten worden genoemd. De baillet Latour verldaarde nog, dat Amerika hem getelegrafeerd had om de tpelen in de Vereenigde Staten te doen plaats vinden, indien Helsinki van de or ganisatie afstand zou doen. In dat geval zouden de spelen waarschijnlijk te Detroit worden gehouden met de deelneming van Amerikanen. Japanners, Scandinaafsche athleten en andere vertegenwoordigers van neutrale landen. Vraag: Ik ben van plan om Tweed voor kindermantels te koopen en dat goed zelf waterdicht te maken, evenals de voe ring, zoodat ze gelijktijdig voor regenman tel kunnen dienen en voor gewone man tel. Gaarne wilde ik weten hoe in deze te handelen, om 't Tweed secuur waterdicht te krijgen. Antwoord: U kunt Tweed wel water dicht maken mits u geen te losse stof koopt. Benoodigdheden: 25 gr. gelatine, 25 gr. aluin, 25 gr vlokkenzeep. Zeep plus gelatine oplossen in pl.m. 1% L. kokend water. Daarna aluin toevoegen en aan het geheel pl.m. 5 L. water bij doen. Hierin wordt de mantel ondergedom peld en daarna de oplossing gced in de stof wrijven. Vraag: Ik heb een lichtblauwe taf zij den blouse. Aan tafel zijn er jusvlekken opge komen, die ik met Eau de Cologne heb verwijderd. Maar nu zijn er kringen ont staan. Wat moet ik doen, om de blouse weer in orde te krijgen? Antwoord: Het best kunt u de blou se wasschen in lauw scp van vlokkenzeep en daarna stijven met Arabische gom (pl.m. 10 gr. per L. water). Vraag: Hoe kan men het beste Goud- reinetten bewaren; in den kelder op de planken of op den zolder? Antwoord: U kunt ze het beste be waren in den kelder op kranten. VAN DEN WEG!!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6