De strijd in het Westen De H. Vader bij het eeuwfeest van St. Willibrord Kardinaal v. Foey over België's neutraliteit Militaire actie tegen Engeland uoxwacfit LUCHTVAART NED. ÖOST-INDIE MAANDAG 30 OCTOBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ,Aan hem danken de Neder landers het kostbare erfdeel van een kloek en levend geloof" Een jubilé-aflaat tusschen 5 en 19 Nov. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER. Bij het twaalfde eeuwfeest van onzen groolen Nederlandechen Apostel, den H. Willibrord, heeft de H. Vader Paus Pius XII de goedheid gehad het volgend tref fend schrijven van gelukwensch te richten aan het Hoogwaardig Episcopaat en de ge loovigen van ons vaderland: PAUS PIUS XII aan de Eerbiedwaardige Broeders Johannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht de overige Bisschoppen van Nederland. Eerbiedwaardige Broeders, Heil en Apostolischen Zegen. Met vreugde hebben Wij vernomen, hoe gij, geestelijke herders van Nederland, en met u de aan u toevertrouwde kudden, u beijvert om een plechtige hulde te brengen aan den aller zal igsten Clemens Willibrord, nu een kring van twaalf eeuwen zich sluit sinds zijn afsterven in het klooster te Eeh- ternach. En inderdaad: vrome godsdienstzin en eerbiedige dankbaarheid eischen het, dat gij bij deze gelegenheid den Apostel uwer landstreek herdenkt door een bijzondere huldiging en mt' ongewone blijdschap. Want indien de waardigheid van den va der de eer is van de kinderen, dan roemt gij met recht op dezen grooten heilige, die ge boren in het edelmoedige Brittannië, door Gods Geest gedreven, in gezelschap van elf leerlingen de zee is overgestoken en die aan de Friezen, welke hem zoo na aan het hart lagen, het lich van het evangelie en de waarden van de innerlijke menschelijke be scha ving heeft gebracht. Wie zal beschrijven den arbeid, dien hij heeft verricht, de kwellingen, die hij heeft geleden, den strijd, dien hij heeft moeten doorstaan om uw voorouders te brengen onder het juk van het Evangelie van Christus? „Bemind bij God en bij de menschen, wiens gedachtenis in eere blijft" (zie Eccli. 45, 1), is hij in dit land verschenen als va der, leeraar, wetgever, die een voorbeeld gaf van verheven deugden. Aan hem dan ken de Nederlander- dat kostbare erfdeel van een kloek en levend geloof, dat gloeit van liefde, dat gestaald wordt door krach tige tucht, en dat hen anderen ten voor beeld drijft tot missioneeringsarbeid, op dat in heidensche landen gebracht worde het overwinningsteeken van het heilbren gende Kruis en wijd en zijd strale het licht van de hemelsche waarheid. Mogen ook zij, di_ van de waarheid verwijderd zijn en die toch ook Willibrord als hun vader en leids man eeren, dezen Apostolischen Stoel, „de wortel en moeder der Katholieke Kerk" (H. Cypr. Ep. 48 ad Cornelium), waarmee hij zoo innig verbonden was, spoedig eerbiedi gen als de onfeilbare leerares. De Kerk treurt over hen, die van haar zijn afge scheiden door de ongunst van een rampza lig tijdsbestek. Dat toch alle Katholieken uit ijver voor den waren godsdienst, onder uw aansporing en voorlichting, steeds him krachten blijven inspannen om hen door de overredende kracht der ware leer der liefde en der rechtschapenheid te brengen tot den een en schaapstal van Christus, tot de vol heid van het ongerepte geloof, tot het ge lukkig herstel eener broederlijke eensge zindheid. Terwijl Wij deze hoop koesteren, dringen Wij door vaderlijke vermaningen er bij de geloovigen op aan, dat zij in de godsdienst plechtigheden, die ter gedachtenis en ter eere van St. Willibrord zullen worden ge houden, een nieuwen en krachtigen prikkel mogen vinden ter beoefening van de deugd. Uit hun leven zij verre iedere wanklank van oneenigheid en tweedracht; met den eenvoud, welke zich openbaart in een zui vere bedoeling, weerspiegele hun uiterlijk gedrag datgene, wat het inwendig geloof leert. Dat zij tegen de listige lagen van den Booze en tegen de verlokkingen van de we reld, waardoor zoovelen in hun onvoorzich tigheid zich laten verleiden, den goeden strijd van Christus strijden, verwachtend de zalige hoop van de schoonheid der eeuwige gelukzaligheid. Terwijl gij St. Willibrord navolgt, doet gij goed u tevens te stellen onder zijn be scherming, waarvan gij onder zoo veel ver schillende omstandigheden de krachtdadige werking hebt ondervonden. „Want de wijdte van den hemel verwijdt de harten, doch vernauwt ze niet; zij verblijdt den geest, maar brengt hem niet in verwarring; ge voelens tempert zij niet, maar versterkt ze. In het licht van God klaart het geheugen op, maar verduistert niet" (H. Bern. op den feestdag van S. Victor. Sermo II). Mogen de smeekbeden en de voorspraak van den hemelschen Beschermer bij God verkrijgen, dat hét geliefde Nederland st**eds meer schittere in glans van christe lijke wijsheid, dat het in hechte eendracht r burgers zijn grootsche onder nemingen vooruit stuwe, dat het de maatschappelijke prob**»en oplosse volgens de verheven be ginselen van rechtvaardigheid en billijk heid, dat zijn grenzen gevrijwaard blijven tegen vijandelijke aanvallen. En waar Wij uit het diepste van ons hart vooral dit wenschen, dat de te houden ker kelijke plechtigheden zoo zegenrijk en vreugdevol mogelijk verloopen, verleenen Wij volgaarne aan de geloovigen van Neder land een vollen aflaat bij wijze van Jubilé, waarover Wij nog volgens eisch een schrijven zullen doen zenden in den vorm van een Breve. Er blijft Ons nu nog over, om u, Eerbied waardige Broeders, Bisschoppen van Ne derland en alle geloovigen, op wier heil uw aandachtige zorgen zijn gericht, met alle vrijgevigheid in den Heer te verleenen den Apostolischen Zegen, als bewijs en uiting van Onze bijzondere liefde. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, op den 26en Sept. 1939, het eerste jaar van Ons Pontificaat. PAUS PIUS XII. Beminde Geloovigen. Zooals gij reeds uit bovenstaand pauselijk schrijven hebt vernomen, heeft de H. Vader bij gelegenheid van de viering van het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrord's za lig afsterven, de gunst willen verleenen van een vollen aflaat bij wijze van Jubilé. Krachtens deze gunst kunnen alle Katho lieken, die binnen de grenzen van Neder land vertoeven, volledige kwijtschelding verkrijgen van de tijdelijke straffen der vergeven zonden, indien zij aan de ver- eischten voldoen. Zij kunnen dezen vollen aflaat eenmaal verdienen, en deze aflaat is ook toepasselijk op de geloovige zielen. De voorwaarden voor het verdiener, van dezen Jubilé-aflaat, welke zijn omschreven in een afzonderlijke pauselijke Breve, ge dateerd 5 September 1939, zijn de volgende: 1. Waardig biechten en communiceeren. 2. Het godvruchtig afleggen van twee be zoeken, hetzij op denzelfden dag hetzij op twee verschillende dagen, in een Kathe draal of in een parochiekerk, en wel gedu rende- de dagen vanaf Zondag 5 November tot en met Zondag 19 November a.s. Het is niet noodzakelijk de eigen paro chiekerk te bezoeken. De beide voorgeschre ven bezoeken mogen ook in een en dezelfde kerk gescheiden. De kerk moet echter een Kathedraal of parochiekerk zijn. 3. Bij ieder kerkbezoek moet een gebed worden gestort ter eere van den H. Willi brord, terwijl bovendien nog moet worden gebeden tot intentie van den Paus. Bepaalde gebeden of een bepaalde tijds duur zijn niet vereischt. De Bisschoppen zijn gemachtigd om ten behoeve van hen, die verhinderd zijn de voorgeschreven bezoeken te verrichten, de ze verplichting te veranderen in andere godvruchtige of liefdadige werken. Zoo mogen als wettig verhinderd, om de bezoeken in de parochiekerken te verrich ten, beschouwd worden: de vrouwelijke religieuzen; de mannelijke religieuzen, die een kluizenaarsleven leiden en zich meer wijden aan het beschouwend dan aan het werkend leven, b.v. de Trappisten, voorts allen, jongens zoowel als meisjes, die om re den van onderwijs of opvoeding in semi naries, colleges of internaten verblijven, verder ook de gevangenen en die in verbe- terings- of opvoedingsgestichten vertoeven (niet echter de leiding en het personeel van internaten, gestichten, enz.), en eindelijk allen, die den leeftijd van zeventig jaar hebben bereikt. Krachtens de Ons verleende volmacht bepalen Wij, dat bovengenoemde personen eventueel ook de eigen kerk of kapel mo gen bezoeken in plaats van een parochie kerk. Aan de biechtvaders worden bijzondere volmachten verleend, met name ook ten be hoeve van hen, die om ziekte of om een andere reden aan de voorwaarden van den Jubilé-aflaat niet kunnen voldoen. Deze al len kunnen van hun biechtvader, ook buiten de biecht, verandering van de voorgeschre ven werken vragen. Waar de H. Vader ter verhooging van de godsdienstige vreugde van dit twaalfde eeuwfeest, maar vooral tot grooteren voor uitgang in het geestelijk leven, deze gunst vai een Jubilé-aflaat heeft verleend, daar vertrouwen Wij, dat onze onderhoorige ge loovigen zich vol ijver zullen toeleggen op het verdienen van dezen vollen aflaat, en wel door in deze weken met nog meer gods vrucht en vurigheid dan anders tot de H.H. Sacramenten te naderen, door behalve bij de twee voorgeschreven kerkbezoeken nog meerdere malen neer te knielen om God te danken voor de weldaad van het ware ge loof, door St. Willibrord aan onze voorva deren gebracht, opdat aldus mede door de voorspraak van dei H. Willibrord uw ge loof krachtiger, uw hoop levendiger en uw liefde vuriger worde. Zoodoende zult gij des te zekerder volledige kwijtschelding ver krijgen van de tijdelijke straffen der bedre ven zonden. Ten slotte sporen Wij u krachtig aan, om dit Jubelfeest ter eere van St. Willibrord in dankbare vreugde en in godsdienstigen geest te vieren en Wij bepalen te dien einde: 1. dat het op Zondag 5 November a.s. zal geopend worden met den Lofzang „Veni Creator", te zingen voor den aanvang van de Hoogmis op dien dag, welke zal zijn de Mis van den H. Geest. 2 dat de feestdag van St. Willibrord op 7 November in alle kerken en kapellen, waar zulks geschikt kan, met bijzondere plechtigheid zal worden gevierd. Waar de omstandigheden zulks niet toelaten, zal de ze plechtige viering plaats hebben op Zon- Regelmatlg WR1GLE Y'S P.K. kauwen Is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, verfrlscht de mond en houdt de tanden gaat en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en hondt er steeds een paar bij de hand. Veel genot voor weinig geld: S cent, AAAAAAAAAAAAAA PONTIFICALE HOOGMIS IN DE ST. GOEDELE TE BRUSSEL. In tegenwoordigheid van koning Leopold. Zondagochtend heeft de kardinaal-aarts bisschop van Mechelen mgr. v. Roey in de collegiale kerk van St. Michael en St. Goe- dele te Brussel, in tegenwoordigheid van koning Leopold en de koninklijke familie een Pontificale Hoogmis gecelebreerd. In zijn toespraak zeide de kardinaal, dal deze dienst, tot intentie van den vrede wordt gehouden, op dezen dag in alle ker ken van België, zoowel in de kathedralen als in de meest eenvoudige bedehuizen. Na woorden van deernis te hebben geuit voor de volken, die op het oogenblik dc verschrikkingen van den oorlog moeten ondergaan, sprak de kardinaal den wensch uit, dat er spoedig een vrede zou mogen komen, gebaseerd op de rechtvaardigheid Een vrede voor altijd. Vervolgens deed spreker uitkomen dat de houding van het huidige conflict door België aangenomen, volkomen gerechtvaardigd is, daar het steeds tegenover alle mogendheden de zelfde houding heeft aangenomen en dat het thans ncch rechtstreeks, noch zijde lings bij het huidige conflict is betrokken. Ook vcor de oorlogvoerenden is de zelf standige houding van België een voordeel, omdat het land in de hand van de Voor zienigheid een werktuig kan worden ten einde het leed, veroorzaakt door een Ian- geren oorlog te helpen lenigen en voorts om mogelijk den weg naar den vrede te helpen effenen, behalve wanneer het land zelf onmiddellijk in zijn bestaan zou wor den bedreigd en in het groote conflict zou worden meegesleurd. Wij hebben evenwel gegronde hoop, zoo vervolgde mgr. van Roey, dat dit niet het geval zal zijn, om dat onze vredespositie hecht is en gega randeerd wordt dcor de formeele verkla ringen van de oorlogvoerenden en meer nog door de sterkte van ons leger, dat met zijn verdedigingslinies in staat is, op elk oogenblik onze onafhankelijkheid te ver dedigen. Daarenboven wordt het gesteund door de werkelijkheidszin en den vasten wil van onzen koning, in wien het Belgi sche volk onbeperkt vertrouwen heeft. Al len dienen derhalve mede te werken aan het handhaven van den vrede en daarvoor de plichten, welke de neutraliteit hen op legt, na te komen. De kardinaal eindigde met een opwek king aan alle geloovigen om zich geeste lijk te herbewapenen tot heil van het land en de toekomst voor geheel Europa. dag 12 November d.o.v. Wij laten de verdere regeling van gods dienstige en kerkelijke plechtigheden ter eere van St. Willibrord over aan den ijver en het initiatief der pastoors, maar Wij ver trouwen, dat zij zich zullen beijveren, om de geloovigen op te wekken tot een groot vertrouwen op de voorspraak van den H. Willibrord, want het geestelijk welzijn van ons vaderland moet hem na aan het hart liggen. Voorts dringen Wij er bij hen op aan, dat zij in hun predicaties en onderrichtingen zul- leiA spreken over het leven, de vruchtbare werkzaamheid en de deugden van dezen vaderlandschen heilige, die op zoo heel bij zondere wijze aanspraak mag maken op ons aller dankbaarheid en vereering. 3. dat op Zondag 19 November een H. Mis van dankzegging zal worden Oezongen, en in aansluiting daaroj het „Te Deum". En zal dit ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie be- hoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zon dag 29 October a.s. onder alle vastgestelde H.H. Missen van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 20en Oct. 1939. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Bel weer aan hel front is slecht FRANSCHE LEGERBEKICHTEN. Het Fransche oorlogscommuniqué van Zondagavond luidt als volgt: „Over het geheel een kaïme dag" Het Fransche communiqué van hedenoch tend luidt: „Kalme nacht, wij hebben eenige vijan delijke overvallen afgeslagen." HET WEER WORDT SLECHT. Het weer aan het Westelijk front wordt iederen dag slechter, in de Vogeezen en in het Saargeoied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal is het modde rig en de rivieren v/assen opnieuw. Deze weersomstandigheden maken niet a.leen de plaatselijke operaties gedurende Jen dag en den nacht onmogelijk, doch maken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ontwikkelen. Het Duitsche oppercommando baschikt thans over alle menschelijke en materieele mid delen om een offensief te ontketenen, doch r.et schijnt, dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit jaar buitengewoon vroeg is ingevallen. Men zal moeten wach ten tot de eerste droge koude het terrein weer vast heeft gemaakt, niet alleen aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere operatieterrein. Het zicht in de lucht is bijna tot niets verminderd er. het plafond voor de vlieg tuigen is zeer laag. Derhalve is de lucht macht practisch niei in actie geweest. Dit is ook een kwade factor voor een offensief op groote schaal. Indien verder de nacht al kalm is ge weest, Zaterdag zijn talrijke verkenningen uitgevoerd, talryke Fransche patrouilles zijn uitgetrokken in het gebied ten Oosten van de Moezel, ten Westen van het bosch van Warndt en ten Oosten van Sarregue- mines, d. w. z. in alle sectoren, welke ge woonlijk het drukste zijn. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat het water van de Moezel en de Saar thans zakt. Een sliklaag van vijf centimeter blijft op het overstroomde land achter. ACTIE TEGEN ENGELAND? Volgens te Brussel ontvangen berichten verwacht men te Berlijn van oogenblik tot oogenblik militaire gebeurtenissen. De bij zonderheden zijn slechts Hitier en zijn medewerkers bekend, doch in welingelich te Duitsche kringen gelooft men, dat een actie gericht zal zijn tegen Engeland, „den eenigen vijand van Duitschland." MUITERIJ ONDER TROEPEN IN OOSTMARK? De Fransche radio verklaart, dat berich ten over muiterij onder de troepen te Weenen, Graz en Klagenfurth van over de Oostenrijksche grens zijn doorgelekt. Aan deze berichten wordt toegevoegd, dat het verzet onder eenheden, die van de Poolsche campagne zijn teruggekeerd, zóó ernstig is, dal de Duitsche autoriteiten ge last hebben, dat iedere tiende man moest worden doodgeschoten. Van de troepen te Graz wordt gezegd, dat zij in een staat van groote opwinding verkeeren. Zij beklagen zich er over, dat zij tijdens hun dienst in Polen veel slech ter werden behandeld dan de eenheden? uit net Oude Rijk. JACHT OP EEN DUITSCH VLIEGTUIG. Uit Londen: Een honderdtal personen heeft de achtervolging gadegeslagen van het Duitsche vliegtuig, dat tijdens een ver kenningsvlucht in Schotland tot dalen werd gedwongen. Verscheidene Britsche ge vechtsvliegtuigen zaten het Duitsche toe stel achterna, dat na vergeefs gepoogd te hebben te ontkomen, daalde en een muur raakte. Nog trachtte de bestuurder weer op ie stijgen, doch na nog eenige honderden meters zich te hebben voortbewogen sloeg het toestel te pletter. Het Duitsche vliegtuig had een beman ning van vier personen aan boord. Twee hiervan bleken dood te zijn, één was ge wond. De piloot was ongedeerd. De beide overlevenden zijn naar Edinburg overge bracht. DE ACTIE VAN DE GEALLIEERDE LUCHTMACHT. De „Matin" en de „Action Frangaise" be richten gisterochtend, dat binnen enkele maanden de Britsche en Fransche lucht macht tezamen drie keer zooveel vlieg tuigen zullen hebben als Je Duitsche. Uit verscheidene luchtgevechten, welke zijn geleverd, is gebleken, dat de Fransche vliegtuigen beter zijn dan de Duitsche en men hoopt, dat deze superioriteit nog zal toenemen. De Fransche jachtvliegtuigen zijn meer wendbaar dan de Duitsche. Verder wordt medegedeeld, dat op 20 October Frankrijk acht toestellen verloren had, terwijl 24 Duitsche toestellen omlaag gehaald waren. Sedert het begin van den oorlog zijn meer dan 250 vluchten uitge voerd overdag en 74 des nachts. Hierbij zijn waardevolle gegevens over den vijand ver zameld. Binnenkort zullen 300.000 perso nen werk vinden in de vliegtuigfabrieken en de fabrieken zullen vijf keer zooveel i produceeren als vóór den oorlog. GROOTE DUITSCHE DUIKBOOT IN DEN GROND GEBOORD. In het Fransche legerbericht van Zater dagavond werd gemeld, dat Fransche pa trouillevaartuigen de lyken van officieren en manschappen van een gezonken Duit sche duikboot hadden opgehaald. Het schijnt dat de Fransche marine Don derdag een groote Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht, aldus Havas. Fran: •che torpedojagers en gewapende treilers, gespecialiseerd in den strijd tegen onder zeeërs en krachtdadig gesteund door de eskaders watervliegtuigen, zijn de laatste uagen vooral in de Noordzee, zeer ijverig geweest. Verscheidene aanvallen werden tegen de Duitsche duikbooten ondernomen en het schijnt, dat minstens één dezer aan vallen met succes bekroond is geworden. Men heeft. n.l. op een bepaalde plek de lijken van Duitsche officieren en matrozen drijvende gevonden. Uit Duinkerken meldt Havas voorts, dat een treiler de lijken van een Duitschen of ficier en drie matrozen heeft opgevischt er. aan land gebracht. Waarschijnlijk betreft het hier leden van de bemanning van een onlangs tot zinken gebrachte duikboot. De lijken hadden niet lang in het water gele gen. Ook zijn aan het strand nog twee lij ken van Duitsche matrozen aangespoeld. DE REDE VAN KONING LEOPOLD. Belga meldt uit Berlijn, dat de „Voel- kischer Beobachter", de „Deutsche Allge- meine Zeitung" en de „Berliner Boersen- zeitung" van de rede van koning Leopold eer samenvatting in tien regels publicee- ren. Deze samenvatting is in de drie bla den gelijk. Commentaar wordt niet gele verd. DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE. Zaterdagavond zijn op een plattelandsta tion, niet ver van Londen, de twee eerste ambuiancetreinen aangekomen. In zieken wagens weiden de zieken en gewonden naai een groot hospitaal in de nabijheid gebracht. Sommigen der patiënten hadden hun arm in een draagband, anderen liepen op krukken. EEN KORTE OORLOG MOGELIJK? Joseph Caillaux, de oude Fransche staats man, die voorzitter is van de senaatscom missie voor financiën, is de eerste promi nente staatsman, die openlijk de mogelijk heid van een korten oorlog onder oogen ziet. In de „Paris Soir" schrijft hij over de Duitsche kansen om noodzakelijke leve ringen voor de voortzetting van den oor log te verkrijgen. Hij verklaart, dat wan neer de geallieerden zouden weten, hoe zij gebruik mceien maken van hun voordee- .en en zich concentreerden op benzine, hun triomf in korten tijd zeker zou zyn. Cail- laux legt er den nadruk op, dat de leve ranties van benzine en minerale ertsen sleutels vormen van het huidige conflict en aangezien de meeste benzine over»zee moet worden aangevoerd, moet de partij, die de zeeën beheerscht, die leveranties controleeren. Caillaux voegt hieraan toe, dat het waardevolle, prima minerale erts uit Zweden via den Atlantischen Oceaan wordt aangevoerd door de Noorsche haven Narvik. Transport over de Oostzee zou eerst den aanleg van een speciale spoorlijn nr.oaig maken. „De Westelijke mogendhe den zouder. een ontstellende incompeteh- tie moeten toonen om den oorlog te ver liezen". DE TAAK VAN ITALIë. Radio Roma heeft verklaard, dat dank zij de ltaliaansche politiek de Baikansla- ten thans vereenigd staan in een neutraal blok. Hieraan wordt toegevoegd: „De toe komstige laak van Italië is thans voort te gaan met werken aan de inperking van hot conflict, teneinde te voorkomen, dat de huidige oorlog alle waarden van de Euro- peesche beschaving zal vernietigen, het geen tengevolge zou hebben, dat iedere overwinning slechts een overwinning in naam zou zijn. Italië zal er voor zorgen, dat de dag, waarop de vrede zal terugkeeren, de dag van herstel zal zijn in Europa, waarop alle oorzaken van oorlogen uit den weg ge ruimd zullen worden". DERTIG DAGEN IN DE LUCHT. Uit Long Beach (Californië), wordt ge meld. De vliegers Carroll en Clyde Schlie- per zyn na een vliegtocht van dertig dagen in een gesloten circuit gedaald. Zij hebben medegedeeld 726 uren in de lucht te zijn ge weest en daarmede een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd. Het oude record was in 1935 door de Amerikanen Feet en Al Key op 653 uren op hun naam gebracht. DE GEVOLGEN VAN AMOK. Aneta seint uit Batavia. Zaterdag is het achtste slachtoffer van de amok-party te Batavia overleden. De overige gewonden vertoeven nog steeds in het ziekenhuis. Deze amok-partij viel voor op 25 Oct. De amokmaker, een onslagen veroordeelde, is Zaterdag zelf aan zijn verwondigen over leden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5