STADS NIEUWS [XJ Katholiek Leiden brengt hulde Koning Christus aan MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Abonnem'mtsprijs: voor Lctden 18 cent per week; 1 2.50 per kwartaaL Bij onie a {enten /O cent per w»*k; f ft.80 per kwartaal. Franco per posrt 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïü Zondagsblad 9 cent. Advertentien: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT HET WEER 7 HELDUR DROOG WEER. De Bilt seint: Verwachting: Helder tot lialfbewolkt, ochtendnevel, droog weer. Sterke nachtvorst. Overdag zelfde temperatuur. Zwakke tot matige meest Zuid-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, zwakke O. Z. O. wind, 4 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, krachtige Oos telijke wind, 3 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, zwakke Z. O. wind 0 gr. C. Groningen: nevel, zwakke O. Z. O. wind, 3 gr. C. Maastricht: lichtbewolktt, windstil 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat met twee afzonderlijke kernen, respectie velijk over de Faroer Eilanden en Zuid- Scandinavië ligt, nam in omvang en be- teekenis toe. De storingen, welke Zaterdag in onze omgeving slecht weer brachten, zijn naar het Zuid-Westen afgetrokken. Het weer klaarde op en tengevolge van de sterke uitstraling in dê afgeloopen nacht daalde de temperatuur plaatselijk aan den grond enkele graden onder het vriespunt. Bij Portugal kwam gisteren een nieuwe de pressie tot ontwikkeling, die langzaam on Oëostelijke richting trekt. Zij veroorzaakte op het Iberisch Schiereiland veel neerslag. Te Lissabon bijv. viel 23 m.m. Het depres- siesysteem, dat over Hongarije en Roeme nië onstuimig weef bracht, is thans naar Zuid-Rusland afgetrokken. Tusschen beide minima ligt een rug van hooger luchtdruk, die zich van onze omgeving tot over Italië uitstrekt. Ten Noorden van Scandinavië beweegt een diepe depressie Oostwaarts, terwijl een tweede bij Zuid-Groenland ligt. Het gebier van hoogen luchtdruk bij de Azoren neemt in beteekenis af. LUCHTTEMPERATUUR 8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamiddag 5.07 uur tot Dinsdagmorgen 6.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 41 Oct, voorm. 4.20 uur en nam. 4.45 uur. Maan op 6.04 uur Maandagavond. Maan onder 10.02 uur Dinsdagochtend. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uur tot het ver strekken van de gewensclite inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Jaarvergadering R.K. Coöp. „Eendracht", R.K. Volksbond, Steenschuur 15, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 tot en met Vrijdag 3 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: tot hulp •de Menschheid Hooigracht 48, tel. 21060 en A. Ja Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. PUBLICATIE. De Voedsel-Commissaris voor Zuid-Hol land deelt aan alle in zijn werkgebied wo nende belanghebbenden mede, dat degenen, die in 1939 kuikens kochten of kuikens verkregen uit eigen broedery, aanhiel den, op 2 November a.s. bij den plaatse lijken bureauhouder, waaronder zij ressor teeren, een kuikenkaart dienen in te vul len. Alle belanghebbenden dienen in hun eigen belang aan dezen oproep gevolg te geven. 1329 BINNENLAND NEUTRALE OPVARENDEN GEWAARSCHUWD. Naar wij vernemen heeft de Duit- sche regeering haar standpunt ten aanzien van het varen van neutrale onderdanen op koopvaaardijschepen van bcliigerenten in nota's aan de neu tralen kenbaar gemaakt. De Dulische regeering is van oordeel dat, aangezien op grond van tot nu toe opgedane ervaringen te verwachten is, dat Transche en Engelsche koopvaar dijschepen in convooi of met gedoofde lichten zullen varen dan wel gewapen- den tegenstand tegen aanhouding zul len bieden, onderdanen van neutrale staten, die van deze schepen gebruik maken, zich blootstellen aan gevaren, indien tengevolge van bovenstaande gedragingen oorlogshandelingen tegen deze schepen zouden worden onderno men. SUIKERBON No. 2. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 October tot en met Maandag 20 November de met 2 ge nummerde bon van de Rijksdistributie kaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. MEER SUIKER VOOR BANKET BAKKERIJ. Vijftig procent verruiming tot Sinterklaas. Wij vernemen, aldus het „Hbld.", dat het suikerrantsoen voor banketbakkers voor de periodes 16 October11 November en 12 November9 December met de helft zal worden verhoogd. DIRECTEUR TOONEELSCHOOL TE AMSTERDAM. Tot directeur van de tooneelschool te Amsterdam ter opvolging van den heer Balthazar Verhagen, is benoemd dr. J. L. Walch, hoogleeraar aan de Sorbonne te Parijs. Dr. Walch doceerde aldaar de Neder- landsche taal en de cultuurgeschiedenis van Nederland. PERSONEEL H. T. M. VRAAGT HERSTEL OUDE LOONEN. De besturen van de in den personeel- raad vertegenwoordigde organisaties van het personeel bij de Haagsche Tramweg- maatschappij hebben, hiermede uiting ge vende aan een reeds geruimen tijd onder het personeel bestaanden wensch, de direc tie dezer maatschappij verzocht, de loonen geleidelijk te willen herstellen. De bestuurders hebben er voorts de di rectie van in kennis gesteld, dat, wanneer de huidige prijsstijgingen blijven aanhou den, deze wensch, die op deze prijsstijgin gen niet steunt, door verzoeken om maat regelen ter bestrijding van de duurte zal worden gevolgd. „Nieuwe Kerk" te Delft. Kerkvoogden van de Nieuwe Kerk te Delft hebben besloten, de glas in lood ramen in het koor van deze kerk te ver wijderen, teneinde deze te beschermen te gen aanvallen uit de lucht. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Adriana d. van H. F. Duf fels en H. S. Riethoven Adriana Pieter- nella d. van J. de Vrind en C. v. Tiel. Ondertrouwd: J. P. T. Hendriks jm. en J. J. Wiggers jd. M. A. Hoogen- raat jm. 25 j. en E. Dissevelt jd. 25 j. L. C. Ju jm. 24 j. en C. Mader jd. 22 j. H. Leget jm. en E. M. Smit jd. P. J. Le1 mair jm. 32 j. en J. de Boer jd. 31 j. H. P. v .d. Vos jm. 25 j. en A. A. v. I?ijk jd. 22 j. J. Waasdorp jm. 22 j. en H. M. Kienjet jd. 25 j. W. de Wolf jm. 26 j. en A. Smits jd. 23 j. H. Petiet jm. 22 j. en H. Slijkhuis jd. 23 j. Overleden: Cornelis Viele wedr. 92 j. J. Brugman wedr. 83 j. 3E LEIDSCHE COURANi Pater Borromaeus de Greeve over: Weg met Hem Christus lijden en liefde In beeld gebracht. In de greote zaal van de Stadsgehoor zaal heeft Katholiek Leiden gisteren het feest van Christus' Koningschap met een waardig programma op schoone wijze ge vierd. Vele factoren hebben er toe bijgedra gen om dezen avond zoo te doen slagen en dat waren de zeer mooie tableaux door kap. Lohman geënsceneerd, de begeleiden de muziek van het R.K. Sleutelkoor, on der leiding van den heer H. Rijnbeek en de begeesterende rede van Pater Borro maeus de Greeve O.F.M. De greote Stadsgehoorzaal was zeer goed bezet Honderden katholieken uit Leiden en omgeving waren gekomen naar deze huldebetuiging aan Christus Koning. Van de geestelijken uit Leiden waren aanwezig de hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle, Pastoor Th. Beukers, Pastoor R Smitz O.F.M., de kapelaans H. Schrama, A. Leenders, en W. Bende en de weleerw. Paters H. Ponsioen O.F.M., W. de Leeuw O.F.M. en E. Tesser O.F.M. De avond zette in met muziek van het R.K. Sleutelkoor, een vroolijk lied, dat door de jongens goed gezongen werd. Hierna heette de voorzitter van .Katho liek Leiden" alle aanwezigen welkom en zette aan de hand van een recent bericht van een overval op een klooster uiteen, dat wij dankbaar mogen zijn nog in het openbaar Christus te kunnen herdenken Dit samen te overwegen zal onze saam- hoorigheid versterken. Voordat met de vertooning der levende beelden werd begonnen, gaf kapelaan Loh man daarop een korte inleiding. Hij zeide, dat het dezelfde tableaux waren, die on langs bij het 200-jarig bestaan van het R.K. Weeshuis ten tooneele waren ge bracht. De groote gedachte, welke eraan ten grondslag ligt, was het leed der men- schen en de liefde van God die dit leed tracht te lenigen. Als inleiding hierop zou dan worden vertoond de oorsprong van alle leed: de verdrijving van Adam en Eva uit het paradijs en de aankondiging van Gods liefde in de boodschap des Engels. Met deze twee zeer mooie tableaux open de het spel: het eerste begeleid door de declamatie van het dramatische begin van de „Paradijsvloek", het tweede door het schoon gezongen „Ave Maria". Daarna volgden de tafereelen, die ten grondslag hadden de gedachte: hoe Chris tus zelf alle leed heeft gedragen en zoo zag men echtereenvolgens: „Geen plaats voor Hem in de herberg". De armoede in de stal van Bethlehem. De dagelij ksche zorgen in Nazareth, Het groot lijden in Gethsemané. Al deze tafereelen werden ingeleid dooi zang of declamatie. Na de pauze volgden de tafereelen, waarin werd uiteengezet, hoe Christus het leed der menschen tracht te lenigen en zoo zag men: De leeraar der liefde, Hij stilt de honger der menschen, Hij geneest de zieken, Hij geef zichzelf als voedsel der ziel, Hij is barmhartig voor den zondaar, Hij is de Vader der kinderen. Kapelaan Lohman heeft met sobere mid delen in deze tafereelen het grootste ef fect weten te bereiken. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat zelfs de kleinste- kinderen van het R.K. Weeshuis hieraar. medewerkten, wat aan den eenen kant tot gevolg had, dat de „beelden" wel eens al te zeer bewogen, maar aan den anderen kant aan het geheel een charme gaf, welke weldadig aandeed. Het geheel was zeer goed en logisch van opzet, er zat een schoone gedachtengang in deze tafereelen en vooral de beide eersten waren een goede vondst. De kinderen hebben hun best gedaan en het succes was daaraan evenredig. De heer Hoppezak, die voor de grimeering had gezorgd, deed dit eveneens met zorg' en goede smaak. De zeer goede zang en de toepasselijke declamaties van den heer P. van Vianen, door „Klank en Beeld" van de firma van Remundt versterkt, vervolmaakten dit ge heel. Na de eerste helft van deze tablaeux hield de zeereerw. Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. zijn begeesterende rede, waartoe hij als onderwerp had gekozen: Weg met Hem??! De nog altijd onvergetelijke opperherder Pius XI heeft het feest van Christus' Ko ningschap ingesteld. Hij heeft de Koningsstandaard weer geheven om de menschen van den dwaalweg af te brengen, om hen vertrou wen in te boezemen in den desolaten toe stand dezer maatschappij. Op dezen avond moet weer de Koningsgedachte worden be licht, om de katholieken aan te sporen tot verdediging van Christus' rechten. Daarom wil ik spreken over: Christus' Koning. Zou ik, zegt spr., dit majestatische idee wel op waardige wijze kunnen behande- len? Ik zou uit de schoonste gedeelten der H. Schrift een prachtig Koningslied moeten samenstellen en met een stem als een koor het Rex tremendae majestatis van Verdi moeten uitbazuinen. Ik kan slechts doen wat een menschen- stem kan, ik kan de brand van geestdrift in uw zielen ontsteken. Ik kan tenminste stryden voor mijn Koning. Christus ls waarlijk Koning. Christus is waarlijk Koning, omdat Hij God is. Alleen reeds als Schepper is Christus de Souverein, de Koning van alle menschen. Spr. belicht dit met de woor den van St. Paulus. Maar Christus heeft daarnaast nog een andere Koningstitel n.l. als Verlosser. Niemand kan zalig worden buiten Hem. „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde". De Christenen zijn verheven tot Koningskinderen. Waarlijk wij zijn van koninklijk ge slacht. Vervolgens heeft Christus zich in heel Zijn aardsche leven als Koning getoond. Christus rijst voor ons als een ko ninklijke gestalte, niet in goud en bro- caat, maar toch van een ontzaglijke maje steit. Zijn Moeder knielt voor Hem, koningen eeren Hem. De herders aanbidden Hem, de kinderen roepen Hosanna. Pilatus vraagt: „Zijt gij koning?" Hij antwoordt: Tu dixisti, Gij hebt het gezegd. Als hij sterft, verduistert de aarde En de engelen komen en aanbidden Hem. Maar Koning zal Hij Zich ook toonen in eeuwigheid. Als Koning, Rechter van levenden en dooden. „Gij zult den Zoon des menschen zien komen op de wolken in macht en maje steit". Aan de hand van de H. Schrift be schrijft spr. dan God's majesteit, Rex tre mendae majestatis, Koning van schrikwek kende majesteit. Het Kerstmanifest van Pius XI is ge weest een hernieuwde proclamatie van Christus' Koningschap over de wereld. de universeele monarchie van den Ge kruisigde over de moderne werela. En wel ten eerste cm de wereld te wij zen op het eenig heilsteeken. De wereld schreeuwt: „Weg met Hem!" Dat is de kreet van vijf werelddeelen. De moderne wereld blijft revolteeren te gen haar waarachtigen Koning. De politiek zegt: Wat heeft Christus hier te maken? De geheime diplomatie, de eco nomie, handel en wetenschap herhalen dit. Deze verbanning van den Christus be- teekent het vermoorden van het geweten, van de trouw, de liefde, de rechtvaardig heid. Men legt de macht in de handen der menschen en dat beteekent boeien, gum mistok, geweld inplaats van liefde, vrede en rechtvaardigheid. Dat „Weg met Hem!" beteekent bedrog, leugen, hebzucht. Machinegeweren, tanks en vliegtuigen zijn nu het gezag. De moeders hebben hun zonen gebaard voor den oorlog. Dat is het „Weg met Hem!" Hij is daarmee gebannen uit het gezins leven, daarmee worden uitgebannen de huwelijkswetten, daarmee vreten echt breuk, en concubinaat aan het gezinsleven. Alle onheilen, die daarmee in en over deze wereld zijn gekomen, roept spr. op. Zoo is hij weggestooten uit het sociale leven. De Staat zal nu zorgen voor brood en spelen. En in Rusland leert men zelfs: Christus is de schandvlek der wereld. Dat is de wereld zonder den koning Christus. Dat beteekent het Weg met Hem!" Maar-ook is het feest van Christus Ko ning door den Paus ingesteld om de Katho lieken te dringen naar trouwer dienst van Christus. Zou deze tijd bewijzen, dat Gods recht vaardigheid schuil gaat? Hoe kan men dit alles rijmen met God's liefde?, vraagt men. Zijn liefde zou Hem dwingen dit te ver hinderen, maar juist in dezen bitteren tijd overdondert mij de grootheid van God's majesteit. God wil niet het moreele kwaad, maar de gevolgen daarvan, het physieke kwaad, kan God toelaten óf als straf óf als beproeving. Is het waar, dat God de wereld straft, die Hem vergeet, ja haat? Wij moeten in den hemel een wetge ver aannemen, omdat het nu blijkt, dat er op aarde geene is. Het leed gaat rond de wereld. In de el lende van den oorlogstijd is het alleen wat meer opgestapeld. Wat is het wezenlijke verschil tusschen oorlogs- en vredestijd? Waarom klagen wij nu wel? Ook eerder troffen ons zoovele rampen. En sterven moeten wij allen. Daarna staan wij alleen tegenover den grooten koning. De sterren schijnen boven het slagveld. God is wijs en goed, maar de menschen bederven alles. Is God's barmhartigheid verkort? Er is er Eén, die de grenzen trekt. Wij leven alleen bij de gratie van God, die den regen en de zon gebiedt. Hij bestiert nog ieder leven, ook het leven der volkeren. Wij leven nog in de hand van den al- machtigen God. Daarom: blijft Hem trouw. Ons is de eindvictorie. Dat is een troostrijke ge dachte. De toekomst kan brengen een Christus- vervolgen, een puinhoop in de Kerk, maar ook dan blijft de Koning der eeuwen, Laat komen wat wil één Rijk zal blijven EERSTE BLAD - PAG. 2 Gemeentel. Aankondigingen De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: PETROLEUM VOOR INDUSTRIEEL GEBRUIK. Ieder, die niet- voor koken, verlichten of verwarming ten behoeve van zijn eigen gezin, maar voor de uitoefening van zijn bedrijf petroleum noodig heeft, kan op het Distributiekantoor een formulier I komen halen. Dit formulier moet ingevuld en on derteekend worden Verzonden naar den Directeur van het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Zeestraat 100104, te 's-Gra- venhage. Ook schippers, tijdelijk te Leiden aan wezig, die petroleum noodig hebben voor him motoren en navigatielichten kunnen een formulier I aan het Distributiekantoor komen afhalen. EXTRA PETROLEUM VOOR HUISHOUDELIJK VERBRUIK. Elke bon van de uitgereikte bonbladen zal recht geven op 1 liter petroleum per week, zoodra de distributie van petroleum daadwerkelijk zal zijn ingevoerd. Zij, die gegrondj redenen hebben om aan te ne men, dat zij met het' hun uitgereikte aan tal bonbladen niet voldoende petroleum zullen kunnen inslaan om te voorzien in bijzondere behoeften, als b.v. het verplegen van ouden van dagen of zieken, kunnen aan het Distributiekantoor een formulier H komen afhalen, dat daar ingevuld terug bezorgd moet worden. Extra bonbladen zullen eerst worden uitgereikt, wanneer een enquêteur door het Distributiekantoor gezonden, zich ter plaatse heeft overtuigd, dat de ingediende aanvrage gerechtvaar digd is. Evenals de reeds uitgereikte enquête formulieren, moeten de formulieren H door forenzen, schippers en woonwagen bewoners ingevuld worden ingediend bij de gemeente, waar zij in het bevolkings register zijn opgenomen. Bij tijdelijke aan wezigheid te Leiden kunnen zij de formu lieren aan den Ouden Rijn 132, komen halen. 1343 De Directeur, P. ROOSENBURG. Leiden, 30 October 1939. waar Christus de Koning is. Aan het einde van den avond bracht de voorzitter, de heer W. Kriek, dank aan alle medewerkenden, aan Pater Barro- maeus de Greeve, aan de kinderen van het Weeshuis, aan kap. F. Lohman, en aan het R.-K. Sleutelkoor. Met het zingen van het lied van Chris tus' Koning werd deze schoone avond be sloten. Een collecte voor het R.-K. Weeshuis, onder de pauze gehouden, bracht ruim f 56 op. PAROCHIEELF HULP-ACTIE „ST. PETRUS". Onze Parochieele Hulp-actie is een groot succes geworden. De parochianen van St. Petrus hebben goed op onzen oproep gerea geerd. Momenteel is er een groote voor raad van bruikbare onder- en boven-klee- ding. In den komenden winter zuiden wij niemand, die bij ons komt aankloppen, be hoeven weg te zenden. Ons succes is groot, wij danken dit ech ter aan de bereidwilligheid, welke wij van onze parochianen ondervonden. Wij dan ken al degenen, die ons hebben geholpen: de parochianen, die geheel belangeloos hun auto twee Zaterdagmiddagen hebben afge staan; de leiders en jongens van de R.-K. Jeugdbeweging: Voortrekkers, K. L.'ers, Verkenners en de leden van de Kruis vaart. Vlot hebben zij gewerkt en door hun activiteit waren beide Zaterdagen alle auto's vóór zes uur binnen. Wij danken ook de parochianen van St. Petrus, die in de twee afgeloopen weken hun pakje hebben gereed gemaakt. Nogmaals onze actie is door de buiten gewone medewerking een groot succes ge worden. De adressen, waar ons gevraagd werd terug te komen, hebben wij geno teerd; we hopen in den loop van deze week of de volgende week per bakfiets nog even bij hen aan te komen. Sommigen heb ben wij niet thuis getroffen; wanneer zij iets hebben af to halen, komen wij nog gaarne. Telefonisch en ook schriftelijk kunt u zich in verbinding stellen met de paro chieele Hulp-actie. Wij komen op het door u verlangde uur. TH. BEUKERS, Pastoor, W. BENDE, H. SCHRAMA A. LEENDERS, kapelaans. Parochieele hulp-actie „St. Petrus", Lorentzkade 16a. MARIA-CONGREGATIE PAR. O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Onze tooneeluitvoeringen worden gege ven op Zondag 12 November en Donderdag 16 Nov. 's avonds 8 uur 15 min. in 't An- tonius Clubhuis. De A-leden, die 't laatste half jaar altijd de oefeningen hebben be zocht, of zij die contributie betalen, krij gen allen een vrijkaart voor een der avon den. Zij die in 't geheel niet kunnen op Donderdagavond worden verzocht, hiervan schriftelijk kennis te geven Ama- liastraat 28 of Heerensingel 8a voor a.s. Zaterdagmorgen of mondeling Woensdag avond in de zaal. Het bestuur zal, indien mogelijk, zooveel mogelijk rekening hou den met de verzoeken. De B-leden hooren nadere mededeeling ever de uitvoering op de volgende bijeen komst. De leden, uit afd. A of B, die mee wil len helpen met kaartverkoop worden a.s. Woensdagavond in de zaal verwacht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2